Speelfilm voor de NOS-tv in record tempo gemaakt Surinaamse bosnegercultuur op film vastgelegd RADIO-TIPS Darryl Zanuck (77) overleden NOS-tv zendt documentaire vanavond uit MAANDAG 24 DECEMBER 1979 PAGINA 7 HILVERSUM (GPD) - Er zijn nog maar weinig plekken op onze aardbol waar de westerse cultuur niet is doorgedrongen met zijn vaak vernietigende uitwerking op de ter plekke bestaande cul tuur. Eén van die culturen die nog nauwelijks zijn aangetast door westerse invloeden, is die van de bosnegers in Suriname. Hoewel de bosnegercultuur op het punt staat overspoeld te wor den met invloeden van buitenaf, lukte het Jan Venema van de NOS, nog net op tijd met de ca mera af te reizen naar het Suri naamse oerwoud, om beelden van een oude cultuur vast te leg gen die waarschijnlijk binnen tien jaar niet meer in deze vorm bestaat. De opnamen resulteerden in een twee uur durende documentaire over de Surinaamse gemeen schap in het dorpje Goejaba, die de NOS vanavond onder de titel „Ko Bo Go" op het scherm zal brengen. In 1977 kwam Venema voor het eerst in het dorpje Goejaba, waar nakomelingen leven van uit West-Afrika afkomstige negers laven. Waar op vele plaatsen op de wereld de oude negerculturen verdwenen, hield de Surinaamse Saramaccaanse bosnegerge meenschap in Goejaba vast aan de oude Afrikaanse tradities en rituelen. Jan Venema in een toelichting op de documentaire: „Film is de mogelijkheid om dat wat vergan kelijk is, herhaalbaar te maken. En helaas verliest de wereld op een zeer snelle wijze zoveel cul tuur, zoveel eeuwenoude maat staven en tradities die het welzijn van zoveel volken in de derde we reld hebben bepaald, dat we ons met het vastleggen van wat er nog is, moeten haasten". Na de oriënterende gesprekken met de bevolking van Goejaba, voelde men er toch eigenlijk niet veel voor om een cameraploeg aan het werk te laten gaan. Altijd hebben de bosnegers geweigerd westerse invloeden te accepte ren, maar ook deze bosnegeis ontkwamen er niet aan dat de jongeren van het dorp naar de stad trokken en in aanraking kwamen met de daar gebruike lijke gewoonten, voorwerpen en moraal. Het doorgeven van de traditie wordt dan ook een steeds groter probleem. Want een medi cijnman die zijn geneesmiddelen in bladeren ziet en de boze gees ten bezweert om ziektes te voor komen, wordt door de jongeren steeds minder geaccepteerd. Jan Venema: „In Goejaba voelde ik dit dilemma aan bij vooral de ou deren, en ik zei ze: „Dat stoppen van al die waarden die jullie al die eeuwen hebben vastgehouden. Jan Venema: documentaire c bosnegercultuur het niet meer kunnen doorgeven, is dat niet het echte probleem?". Het antwoord was bevestigend. Ik heb ze toen uitgelegd wat we met de film konden doen, hoe we de dingen konden vastleggen zo dat later hun kleinkinderen ten minste van het oude nog kennis kunnen nemen". Ten slotte kreeg Venema toestem ming, en het volgende jaar bij de vierde volle maan keerde hij met een cameraploeg terug in Goeja ba, waar hij, zei het hier en daar met enige problemen, kon gaan filmen. Er werden onder meer ri tuelen vastgelegd die nog nooit eerder waren gefilmd. „Ko Bo Go" (Kom, laten we gaan) is een lange en naar westerse be grippen trage film geworden. Geen snelle afwisseling van scè nes, maar langdurige beelden van rituelen, die samen met de ver schillende interviews een beeld geven van de gang van zaken bij deze bosnegerstam. De reden voor deze traagheid is tweeledig. Ten eerste wilde Venema het rit me aanhouden van de bosneger zelf, en die kennen nou eenmaal niet de vaak opgefokte haast die wij er in het Westen op na hou den Ten tweede weigerde hij de beelden van de bosnegers te ge bruiken als een soort behang, waartegen een commentaarstem dan de nodige informatie zou kunnen geven. Nee. beelden en commentaar moesten hun werk doen, om de kijker een zoveel mogelijk compleet en goed in zicht te geven in deze cultuur. Venema: „Wat ik van de Saramac caanse bosnegergemeenschap leerde, hoop ik in volgende films voort te kunnen zetten. Films over traditionele cultuur in onze wereld. Films waaruit men - naast de dagelijkse, uitsluitend journalistieke informatie vanuit de militaire, politieke of econo mische actualiteit - juist door de belichting van die culturele tradi ties de echte mensen kan leren kennen, zonder die mensen te re duceren tot illustraties en mate riaal voor statistieken" De wereldpremière van ..Ko Bo Go" speelde zich af in het Suri naamse oerwoud, op Eerste Kerstdag 1978. Vol verbazing keek de bosnegerbevolking naar de bewegende beelden, en bij ie der herkenbaar gezicht klonk er een luid gejuich op ..Een beteren dankbaarder publiek kon ik me niet wensen aldus Jan Venema. Daarna werden er nog vele voor stellingen gegev en i/owel in Su riname als in Nederland) en nu wordt het produkt, bijna een jaar na de wereldpremière thuis op de buis gebracht. Jan Venema meent dat het de beste film is die hij tot nu toe heeft gemaakt. Het zal in ieder geval niet de laatste documentaire zijn die hy over bedreigde culturen maakt. 5Een man met twee gezichten HILVERSUN (GPD) - Erg rijkelijk strooit de Nederlandse omroep niet met oorspronkelijk Nederlandstalige dra- maprodukties op de televisie. Dat komt vaak door het geldgebrek, waar de verschillende omroepen zich van daag de dag maar al te vaak op beroepen als er weer eens uitleg wordt gevraagd naar het hoe en waarom van het kleine aanbod van eigen dramaprodukties. In dat licht bezien is de totstandko ming van de NOS-film ,J£en man met twee gezichten" wel uiterst merkwaardigEnige tijd geleden bleek dat de NOS wat geld over hield spaarzin kan tot merk waardige dingen leiden) en een gedeelte daarvan werd toegewe- ADVERTENTIE Stuur bloemen als eenkleurige kerstwens zen aan de drama-afdeling, die de opdracht kreeg op zeer korte termijn een produktie te maken, die nog dit jaar op het scherm konaangezien het geld niet naar 1980 verschoven kon worden. Zo kreeg regisseur Fred Bosman de opdracht een scenario te vinden en dat in een kort tijdsbestek om te werken tot bewegende beel den. Het werd uiteindelijk „De man met twee gezichten naar een verhaal van Frans Hofmees ter, dat door Fred Bosman en Jonne Severijn werd bewerkt. Eind augustus van dit jaar was het definitieve script gereed, waarna de opnamen (die vier we ken in beslag namen) konden be ginnen. In bijna drie maanden kwam de anderhalf uur durende (speel) film tot stand, met in de hoofd rollen Hein Boele en de uit Oost- Berlijn overgekomen Cox Hab- bema. De snelheid waarmee ge werkt moest worden heeft zeker geen afbreuk gedaan aan de kwaliteit. Je zou zelfs kunnen stellen dat het gebrek aan tijd voordelig heeft gewerkt, omdat er niet lang over bepaalde dingen nagedacht kon worden. En een impulsieve reactie pakt soms be ter uit dan een weloverwogen handeling. Fred Bosman: „Natuurlijk hebben we razendsnel moeten werken en ik moet eerlijk bekennen dat het ook een hele opgave is geweest om deze film te maken. Maar toen het klaar was, kon ik eigenlijk niet anders dan tevreden zijn". Hoofdfiguur in „De man met twee gezichten" is Karei Polder, een op het eerste gezicht joviale vent met een hartelijk karakter, die ie dereen even vriendelijk tegemoet treedt en goede ideeën ontwik kelt. Karei (Hein Boele) is de fi nanciële adviseur van het bedrijf Maling Metaal en als de zaken wat slechter gaan komt hij in conflict met directeur Maling (Dolf de Vries). Karei Polder gaat ervan uit dat overheidssteun het bedrijf weer op het rechte (financiële) pad kan brengen, Maling ziet het in het aanschaffen van machines en het ontslaan van personeel een goede mogelijkheid. Uiteindelijk komt het tot een onafwendbaar conflict, waarbij Karei noodge dwongen zijn masker moet af werpen. En niet alleen Karei moet kleur be kennen. ook een man als Maling en Kareis vrouw Ketie (Cox Hab- bema) blijken wat anders in el kaar te zitten dan de eerste scènes doen vermoeden. En dat is de achterliggende gedachte bij „De man met twee gezichten": staan wij niet vaak veel te snel klaar met een oordeel over iemands ka rakter? In deze NOS-produktie wordt die vraag bevestigend beantwoord. (Nederland 1,26 de cember 20.00 uur). Co.x Habbemadie een hoofdrol speelt met twee gezichten'. Oprichter 20th Century Fox Judy Schompereen jonge violiste, die vooral naam maakte als soliste van de groep Flairek, werkt mee aan een speciale kerstaflevering ran Music Gallery De AVRO brengt dit muziekprogramma van Pim Jacobs.dat wordt uitgezonden vanuit de Nieuwe Kerk aan het Haagse Spui, vanavond iNederland 2, 28.00 uurop het scherm Behalve Judy Schomper werken aan het programma mee Caroline van Hemert.Theo OIoJ(riool), Jean Decroos (cello). Het Metropole-Orkest onder leiding van Rogier van Olterloo zorgt voor de begeleiding PALM SPRINGS (CALIFORNIË) - Eén van de oprichters van de Amerikaanse filmmaatschappij "20 th Century Fox", Dw^vl Za nuck. is gisteren in een zieken huis in Palm Springs op 77-jarige leeftijd overleden. Zanuck ver bleef in verband met hartklach ten al twee maanden in het zie kenhuis. Hij overleed aan de ge volgen van een beroerte. Zanuck behoorde in 1933 tot de op richters van "20th Century Pro ductions", nadat hij tot 1931 bij Warner Bros had gewerkt. In 1935 fuseerde "Productions" met "Fox". Hij was vanaf die tijd vice- president en later president be last met de produktie. In 1971 trad hu onder druk terug. Zanuck produceerde tal van films, waaronder 'The grapes of wrath", "Viva Zapata" en "The longest day". Onder de naam Mark Canfield schreef hij het scenario voor "Crack in the mir ror". Zijn zoon, Richard Zanuck, filmproducer. MAANDAG 24 DECEMBER Er zal gedurende de kerstdagen ongetwijfeld veel naar de televisie worden gekeken. Maar ook de radio mag zich in een toenemende belangstelling verheugen. Vandaar deze radio-tips voor de komende feestdagen. „Op slag van Kerst" - TROS. Via Hilversum 1 om 22.02 uur. Een kerstpro gramma vanuit slot Zeist, waar gastheer Jules Croiset een gezelschap ontvangt dat bestaat uit Caroline van Hemert, Gé Titulaer.de vocalgroep van Letty de Jong en het Groot Strijkorkest onder leiding van Cees Smal. „Brieven uit het achterhuis" -r NCRV Via Hilversum 2 om 21.30 uur Een programma ter herdenking van het feit dat Anne Frank 50 jaar geleden geboren werd. Een collage van brieven die zij schreef in haar schuil plaats in Amsterdam en muziek van Felix Mendelssohn Bartholdy. „Kerstnachtviering" - KRO. Via Hilversum 2 om 22.40 uur. Vanuit de Sacramentskerk in Breda een eucharistieviering met Nederlandse en Latijnse gezangen. Voorganger is pastoor J. Straeter. DINSDAG 25 DECEMBER „Zij kwamen van heinde en verre" - KRO Via Hilversum 2 om 08.10 uur. Frans van Sark heeft een viertal vraaggesprekken met in Nederland wonende vluchtelingen: een Chileen, een christen-Turk. een Vietna mees en een Tsjech. De interviews worden afgewisseld met kerstmuziek uit de landen waar de vluchtelingen vandaan komen. „Dienstbodes, kroepoek en schaatsenrijden- KRO Via Hilversm 2 om 09.15 uur. Judith Mindszenthy is een van de vele Hongaarse vluchtelin gen, die in ons land onderdak zocht en vond Ze ontvluchtte haar vader land overigens al voordat haar volk tegen de Russen in opstand kwam Ze vertelt haar verhaal, over haar laatste dagen in Hongarije en de vlucht naar het Westen. „Opus tien tot twaalf' - TROS. Via Hilversum 4 om 10.00 uur. In deze uitzending de eerste vier cantates uit het ..Weihnachtsoraiorium" van Joh. Seb. Bach, in een uitvoering van het koor van de Nederlandse Bachvereniging en het Kamerorkest Jean Francois Paillard. „En 'n zöndags pak..." - KRO Hilversum 2 om 11 00 uur. Bob Jongbloed en Hein Vrijdag praten met Nederlandse militairen van het VN-deta- chement over hun ervaringen in Libanon en hun taak. over veiligheid en vrede. „Kersttoespraak" - NOS. Om 13.00 uur via Hilversum 1.2 en 4 De traditio nele kersttoespraak van Koningin Juliana die ongeveer 25 minuten zal duren. „Gevlucht naar Nederland - KRO. Via Hilversum 2 om 13.30 uur In de studio zijn een aantal kinderen te gast die uit hun land gevlucht zijn Er wordt gepraat over vragen als: is vluchten eigenlijk geen verraad aan je land?, hoe is de opvang van vluchtelingen in Nederland? en wat ver wacht je van de toekomst? „De diligence" - AVRO. Om 13.30 uur via Hilversum 1 Ditmaal stopt het rijtuig in zaal „De Speelman" in Capelle aan de IJssel. Als passagiers rijden mee Louise de Montel, Henny Lunge\ leiding van Pierre Biersma. en het orkest onder „De •stijn bloeit' - KRO. Via Hilversm 2 om 14 30 uur. Een aflevering uit ie „De woestijn bloeit - voor niets gaat de zon op", waarin vandaag lijk aandacht wordt besteed aan de oorspronkelijke woestijn- bewoneis zoals de bedoeinen. Verder ook informatie over de gevolgen die vruchtbaarmaking van de woestijn voor hen heeft. „Een witte kerst" - KRO. Om 15.30 uur via Hilversum 2. In plaats van het praatprogramma nu „Een witte kerst", waarin verhalen over Zuid Afri ka door mensen die dat land ontvlucht zijn en Nederlanders die daar wonen en nu voor de feestdagen in on- land vertoeven bij familie. Zuid- afrikaanse muziek omlijst de gesprekken. „Spektakel" - KRO. Om 21.15 uur via Hilversum 2 In dit literaire pro gramma staat centraal de schryver-dichter journalist-hoogleraar Anton \an Duinkerken (1903-1968). Aan de hand van gesprekken met mensen die hem goed hebben gekend, wordt een beeld geschetst van deze man die wordt gezien als een van de meest virtuoze vertegenwoordigers van de katholieke cultuur in de eindfase van de zogeheten emancipatie WOENSDAG 26 DECEMBER „Wij uit Indie" - VARA Om 11.30 uur via H naar aanleiding van het feit, dat het op 27 de de soevereiniteitsoverdracht plaatsvond Nederlanders i land i leve tienduizenden Indische oestcn beginnen „Kerst-Inn Ronduit" - EO. Via Hilversum 1 om 22 00 uur. Een kerst\ er haal dat zich afspeelt in Zweden, korte bijdragen uit vei schillende landen, muziek en een studiogesprek over de actualiteit en de toekomst van het kerstfeest onder het thema: „Byna nabij „Carrousel". „Van carol tot kalkoen" - NOS Via Hilvci sum 2 om 22 40 uur. Een door Louis Velleman samengesteld en gepresenteerd programma over de Britse roes rond de kerst De manier waarop de Brit naar kerst toeleeft en het kerstfeest viert heeft volgens Velleman. Engels corres pondent van onder meer VARA en NOs radio, veel weg van een neuro se, waartegen een Nederlander vreemd aankijkt Kerkmis blykt onder meer in Engeland steeds meer een feest te worden dat spanningen oproept. Spanningen by de kinderen anwege de cadeautjes) en span ningen bij volwassenen, die onder een steeds grotere financiële druk komen te staan. „Walhalla" KRO Om 23 OOuu popmuziek middels een stu Koster, Willem van Beusek. Engelen en Theo Stokkink. a Hilv ersum 3. Een terugblik op tien jaar ie met Elly de Waard, Nathalie Muarten de Winter, Vincent van DONDERDAG 27 DECEMBER ,'t Zout in de pap VARA. Via Hilvers aflevering aandacht aan de Vlaamse dicht (geboren in 1942) vanwege zijn deze zomer In dit werk komt het glas in al zyn fa< bierglas, wijnglas, waterglas, melkglas en glas, nachtelijke glazen en het laat te g!., 16 00 uur. In de/e >ciat Eddy van Vliet en bundel „Glazen" „De top 100 v in 1969 TROS Via Hilversum 3 om OVOt schillende disc jockey \un de TROS t 15.00 uur de „TROS top 50" de popactu

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7