Lustrum- kerst-in Augustinus Jan en Joseph leiden mensonterend zwerversleven Ze moeten ons niet. Dat is overal zo Startschot kerstman MAANDAG 24 DECEMBER 1979 LEIDEN r>r> Jan en Joseph Wolf LEIDEN - "Zo gaan we kapot, dit is niet vol te houden", be seffen ze zelf terdege. Al ruim een half jaar leiden Jan en Jo seph Wolf een zwerversbe staan van het meest menson waardige soort. Slapen in pakhuizen of, bij vijf graden onder nul, slapen in een reno- vatiepand waarvan alleen de muren nog overeind staan. Eten "uit de muur", op de meest ongeregelde tijden, en drinken, drinken en nog eens drinken om alle ellende te vergeten en om zich te wape nen tegen de nachtelijke kou. Sinds een kleine maand bren gen de gebroeders Wolf de nacht door in een pand op de hoek van de Weddesteeg en het Noordeinde. Het pand staat op de monumentenlijst en zal gerenoveerd worden door de projectmaatschappij Westland Utrecht. Het pand verteerde echter in zo'n slech te staat dat het bijna compleet is gesloopt. Er zit geen raam, deur of vloer meer in en tus sen het puin dat op de grond ligt brengen beide mannen de nacht door. Twee dekentjes de man en verder niets. Hun behoeften doen ze twee meter van hun "slaapplaats". Hun onverschilligheid is, wat de hygiëne betreft, onthutsend. Wanneer in de ochtenduren het verdovende effect van de al cohol nagenoeg is uitgewerkt en de kou hen uit hun "mo numentale woning" veijaagt beginnen Jan en Joseph aan een zwerftocht door de bin nenstad die eindigt wanneer de café's op het Noordeinde opengaan. Dan beginnen zij in een gestaag tempo de el lende uit en de warmte in hun lijf te drinken. Dit gesprek met Jan en Joseph, Joop voor bekenden, Wolf vond dan ook plaats in een café op het Noordeinde. Hun trieste ver haal kwam nogal verward over vandaar dat het hier weergegeven relaas waar schijnlijk niet compleet is. Het begon allemaal in mei van dit jaar toen het tweetal uit hun huisje in de Drucker- siraat werd gezet. Jan huurde die woning en Joop woonde bij hem in maar omdat ze niet in het bezit waren van een woonvergunning werden de broers op straat gezet en be gonnen ze aan hun zwervers bestaan. "Eerst hebben we een tijdje in een pakhuis in de Gortestraat gezeten maar dat is gesloopt dus moesten we weer wat an ders zoeken. We hebben eerst nog een paar nachten gewoon buiten geslapen tot we dit hokkie vonden en nou mogen we het hier afliggen sterven". Is er niemand die hen de hel pende hand toe wil steken? Jan: "Ik ben acht jaar geleden gescheiden en ik heb geen enkel contact meer met m'n familie. Met m'n ex-vrouw niet en met alle drie m'n kin deren niet". Joop (ook ge scheiden): "Ik zie ze nog wel eens, mijn kinderen. Vier heb ik er. Maar omdat ik aan de drank ben willen ze niets voor me doen". En de gemeente? Joop: "Die hebben niets voor ons. We hebben allebei een uitkering. Jan van de Sociale Dienst en ik omdat ik afgekeurd ben. Zelf heb ik een urgentiekaart. Die heb ik gekregen van een sociaal-werkster van het con sultatiebureau voor alcoho listen aan de Lange Mare. Maar ik heb er geen moer aan omdat ze bij de gemeente niets voor ons hebben. Ten minste, dat zeggen ze". "Weetje", zo vervolgt Joop, 'ik wil best van die drank af maar het is nu het enige dat me op de been houdt, werkelijk waar. Ik kan 's nachts alleen een oog dicht doen als ik min stens één liter jenever in m'n lazery heb. Ik weet het, dit kan zo niet goed gaan maar doe ik het niet dan vries ik s nachts hardstikke dood. Ik heb een paar maanden in een verpleeginrichting gezeten. Dronk ik heel weinig. Maar een van die broeders gaf me telkens een paar borrels. Op een gegeven moment heb ik enorme stampij gemaakt want die rotzak zat me ge woon uit te dagen. Hebben ze me weer de straat op geflik kerd. Ja, toen ben ik weer veel meer gaan zuipen". En het Leger des Heils? Jan: Vergeet het maar. Ze moeten ons niet. Dat is overal zo. Ik weet wel, we zijn geen mak kelijke jongens maar we zijn verdomme toch ook r Turken en Marokkanen kun nen hier altijd een hokkie krijgen. Maar voor ons is er niets. Kom maar eens rpee dan zullen we je laten zien waar we 's nachts moeten lig gen". Waggelend verplaatst het twee tal zich vervolgens naar de hoek van de Weddesteeg en het Noordeinde en tonen hun nachtelijk onderkomen. Nou ja, onderkomen. Zelfs de meest armetierige zwerfkat zou er uit wegvluchten. Tussen de scherven van gebro ken bier- en jeneverflessen en tussen de brokken puin lig gen een paar lakens en de kens. Dat is alles. Er hangt een brandlucht en op de grond ligt een aslaag. "We hebben een paar dozen kran ten van een aantal studenten gehad. Daar sliepen we op. Maar die kranten hebben ze van de week in de fik gesto ken. Nou liggen we in het stinkende as", zo verklaart Jan. Wanneer we teruglopen naar de kroeg trekt Joop. duidelijk de meest emotionele van de twee. me apart "Al een paar keer heb ik er aan gedacht om zelfmoord te plegen. Dan ben ik tenminste uit m'n lijden verlost. Ik heb zelfs al een keer geprobeerd m'n polsen door te snijden maar dat is mislukt. Echt, zelfs als ik vol met drank zit dan zie ik het niet meer zitten". Vervolgens informeert Joop wanneer dit artikel in de krant verschgnt. "Maandag? De dag voor kerst is dat toch? Nou misschien is er dan ie mand die met de kerst even aan ons denkt of zelfs iemand die ons kan redden. Al is het maar met één klein rot hok kie". JAAP VISSER HONDERD MEDEWERKERS LEIDEN - In de gang staan de kisten met fruit opgestapeld en overal lopen mensen te sjouwen met kartonnen dozen, dennebomen, tafels, stoelen en kerstversiering. Het is duidelijk dat de voorbereidingen voor de Kerst-in, die deze week in het gebouw van de jongerenvereniging Au gustinus voor de vijfde maal zal worden gehouden, in volle gang zijn. LEIDEN - De vogelshow die het afgelopen weekeinde door de vo gelvereniging Avibus werd ge houden in het L.P.V. clubge bouw aan de Anna Paulowna- straat in Leiden, heeft een flinke belangstelling genoten. Zo'n 350 vogelliefhebbers bezochten de tentoonstelling. Op de show wa ren 251 vogels te bezichtigen, waaronder kleur- en zangkana ries, tropen- en postuurvogels en parkieten. Als algemeen kam pioen wezen de keurmeesters een Pheao-ivoor aan, een vogel die nog niet zo lang wordt gekweekt en opvalt door zijn mooie kleur en rode ogen. De eigenaar van De Pheao-ivoor, de heer L. Cavé, ontving van de vereniging een grote beker. In andere categorièn Vogelshow van Avibus trekt 350 bezoekers vielen de heer De Bolster, de heer De Haas en de heer Ou wersloot in de prijzen. Een van de trekpleisters van de vo- geltentoonstelling was een broedmachine. Daarin waren aan het begin van deze maand enige eieren gelegd die vrijdagavond, aan het begin van de show, uit kwamen. Van links naar rechts: Jacquelien LangeslagBas van Andel, Maria Bruyns e iedereen de gelegenheid geven leuke kerstdagen te hebben". i Loes Amptmeyer: "We willen LEIDEN - Het Jongeren Ad- vies- en Begeleidingscen trum Leiden is op tweede kerstdag geopend van 16 tot 22 uur. Het JAL is er speciaal voor jongeren met proble men en draait sinds 15 okto ber. Jongeren kunnen twee de kerstdag langskomen voor een kopje koffie en een praatje aan de Langegracht 246a. Verder is het JAL in normale werkweken te be reiken op maandag, woens dag en vrijdag steeds van vier uur 's middags tot tien uur 's avonds. Telefoon nummer is 071-143762. ADVERTENTIE Tussen de drukke werkzaamheden door vinden enkele leden van de jongerenvereniging toch nog wat tijd om te vertellen over de ko mende kerst-activitëiten in het gebouw aan het Rapenburg. Het zijn Loes Amptmeyer, Bas van Andel, Maria Bruyns en Jacque lien Langeslag, vier van de negen leden van de kerngroep die de coördinatie van de Kerst-in in handen heeft. "We zijn eigenlijk al vanaf half ok tober bezig met de organisatie," vertelt Maria. "Er moesten na tuurlijk mensen worden gevon den die willen optreden, mensen die willen helpen voorbereiden en organiseren. Daar hebben we nu hulpgroepen voor die ieder een eigen ruimte versieren en be geleiden. En verder hebben we wel honderd medewerkers bij el kaar gekregen, die tijdens de da gen zelf zullen helpen met koken Mededeling voor onze vaste clientèle. Wij starten met onze bekende VOORKEUR- DAGEN A.s. donderdag 27 dec. Profiteer hiervan. tartan fifjop BREESTRAAT 150-LEIDEN. en andere voorkomende kar weitjes. Al met al is het voor ons een dagtaak geweest om alles rond te krijgen." Bij de rondleiding door het Augus- tinus-gebouw valt de kerstsfeer al aardig te proeven. Ieder ver trek van het grote huis is op een eigen manier ingericht. "Ieder een is tijdens de Kerst-in wel kom", legt Loes uit. "Zowel de mensen die nergens anders Kerst kunnen of willen vieren, als zij die het gewoon allemaal eens an ders willen doen dan andere ja ren, bijvoorbeeld op een meer al ternatieve manier." Maar daarom moet er ook voor elk wat wils zijn. Zo hebben we op de begane grond een algemene ontmoetingsruimte ingericht met gelegenheid tot een rustig gesprek onder het genot van kof fie, fris of, later op de dag, iets sterkers. De muziek hebben we ook aangepast. Hier wordt bij voorbeeld rustige muziek ge draaid, maar boven hebben we weer een ruimte waar disco-lief hebbers hun hart kunnen opha len. Verder is er nog een creatieve ruimte waar kerststukjes, menu kaarten en nieuwjaarskaarten kunnen worden gemaakt en er is een eetzaal, een bruin café, een zaal waar toneel, films en bands te zien zijn en helemaal boven bevindt zich een theezolder waar tijdens de Kerst live gitaarmu ziek zal zijn te beluisteren." "Tenslotte is er nog de kindercrè che," vervolgt Bas. "De kinderen kunnen daar naar hartelust kleien, tekenen of zich verkleden, terwijl de ouders zich in een an dere ruimte kunnen vermaken. Ouders kunnen hun kind hier zelfs achterlaten om bijvoorbeeld gezellig samen ergens te gaan di- Eten kan tijdens de Kerstdagen trouwens ook in het gebouw van Augustinus. Wanneer men zich overdag opgeeft bij de organisa tie, wordt er 's avonds of 's mid dags een kerstmaaltijd geser veerd voor zowel vegetariërs als vleeseters. Hiervoor is een aparte zaal als restaurant ingericht. Kost dit allemaal niet enorm veel geld? Maria: "Vorige jaren kwa men we met het geld van Augus tinus al een heel eind, maar we zitten dit jaar zeer krap bij kas. De subsidie die we van de gemeente krijgen hebben we dan ook bitter hard nodig. Als de belangstelling is zoals we veiwachten hopen we net quitte te spelen." Bas haakt daarop in: "We verwachten dit jaar zo'n 1500 bezoekers. Vorig jaar waren het er 1300, maar toen hadden we nog de concurrentie van andere Kerst-ins in Leiden. Dit jaar zijn we de enige. Loes zegt tenslotte: "Het belang rijkste vinden we dat de bezoe kers een fijne Kerst zullen bele ven. We willen gewoon iedereen de gelegenheid geven om leuke kerstdagen te hebben." LEIDEN ROTTERDAM - Aan de Erasmus-universiteit in Rot terdam is geslaagd voor het doc- toraal-examen in de economi sche wetenschappen J.E.M. van Huijssteeden uit Leiden. Wilde jacht op autodief in Meren wijk LEIDEN - Na een wilde jacht door de Merenwijk is in de nacht van zaterdag op zondag de 17-jarige J. B. uit Leiden door de politie aan gehouden. De jongeman die sinds twee weken uit een jeugd inrichting was ontslagen, had zich gedurende die tijd al schul dig gemaakt aan de diefstal van vijf personenwagens in de Me renwijk. De laatste werd hem noodlottig. Een surveillancewagen van de Leidse politie, die extra oplet tend was op het stelen van auto's, bleef na het signaleren van de jongen naast hem rijden. De in paniek geraakt ejongen probeer de vervolgens de wijk te nemen door over fiets- en voetpaden te gaan rijden. Uiteindelijk sprong hij uit de rijdende auto die in de bosjes tot stilstand kwam. De jongeman, die tenslotte uit de bosjes te voorschijn kwam, zit nu op het Leidse politiebureau. PROGRAMMA Kerstavond: In Café Plezant: 20.00 - 22.00 uur. Mare en Loes zingen sfeervolle liedjes, begeleid door Paul22.00 - 23 00 uur. Kees Ou wejan brengt folkmuziek ten ge hore: 23.00 - 01.00 uur, Mare, Loes en Paul vervolgen hun program- Eerste Kerstdag: In Café Plezant: 1030 uur, koor enlof volksdans groep; 14.00 - 17.00 uur, klaver- jastournooi met sneltekenaar in de pauze; 19.00 - 2030, live mu ziek op piano; 21.00 uur, Lampie met gitaar en zang; In Eetzaal: 11.00 - 1230 uur, schaaksimul- taan; 12.30 - 14.00 uur, lunch; 14.00 - 16.00 uur, Yvonne jacobs zingt en begeleidt zich op de gi taar, letterspel; 16.00 - 20.00 uur, diner2030 - 2230 uur. film van Louis de Funes; 2230 - 01.00 uur, bruin café met live jazzmuziek; In Engel: 10.00 - 11.00 uur, teken films; 14.00 - 16.00 uur, cabaret; 16.00 -18.00 uur, Paul Gho speelt gitaar en bongo's; 18.00 - 1930 uur, muziekbanden en filmpjes; 1930 - 21.00 uur, band Munk; 22.00 - 23.00 uur, band Naolin; 23.00 - 01.00 uur, disco. Tweede Kerstdag: In Café Plezant: 11.00 uur,orgelspel; 14.-00- 17.00 uur, klaverjastoumooi met in de pauze gitarist17.00 - 18.30 uur, live muziek op de gitaar; 19.00 - 2030 uur, Nard Boer en Anne Jansen zang en sketches; In Eet zaal: 11.00 - 12.00 uur, bingo; 1230 - 14.00 uur. lunch; 14X10 - 16.00 uur, middeleeuws wagen spel; 16.00-20.00 uur.diner; 2030 - 2230 uur, film of toneelstuk; 2230 - 01.00 uur, bruin café met live Roemeense volksmuziek; ln Engel: 10.00 - 11.00 uur, teken films; 11.00 - 15.00 uur, kinderte- jater; 15.00 - 16.00 uur. cabaret Met Zonder Met; 16.00- 17.00 uur, band Vlechtbeton; 17.00 - 20.00 uur, muziekbanden; 20.00 - 2230 uur, band Feedback; 22 30 - 01.00 uur, disco. Gedurende de hele Kerst-in: ln Kre- jater kunnen oudere kinderen en volwassenen kreatief bezig zijn met het maken van onder andere kerststukjes en nieuwjaarskaar ten. Tweede kerstdag zal er een demonstratie pottenbakken u»or- den gegeven. In de speciale kin derruimte op de bovenste verdie ping wordt de jeugd op allerlei manieren bezig gehouden. Op de theezolder met thee en gebak zal ■er een sjoelbakcompetitie en een quiz worden georganiseerd. Vervoersdienst voor mensen die slecht ter been zijn: 071-121531 LEIDEN - Een veelkleurig lint van in dikke trainingspakken gestoken trimmers slingerde zich zaterdagochtend door de Leidse Hout Het betrof de traditionele kerstioop van de Leidse Politic Sportvereniging, waarvan de baten steeds ten goede komen aan de sport voor gehandi capten. Het aantal deelnemers liep ditmaal tegen de vierhonderd De hardlopers verzamelden zich op de nieuwe atletiekbaan van het sport- park in afwachting van de komst van de kerstman Hg was het na mei ik die het startschot voor dit sportieve evenement loste. Hoewel er ook over een afstand van 2'/, kilometer kon worden gelopen kozen de meeste deelneme rs voor de 5 en 10 kilometer. Dat U-tekende respectievelijk twee of vier rondjes door de Leidse Hout. De bosioop was binnen een uur voorbij Alle deelnemers werden U-loond met een fraaie medaille. Joop Westbroek als belangrijkste organisator van deze jaarlijkse presta tieloop toonde zich dit tevreden over de opkomst, die groter was dan bu een vorige gelegenheid.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3