Vrouwen slikken angstwekkend veel kalmerende middelen Dracaena: boom voor de huiskamer Werkgroep begint onderzoek naar achter gronden en oorzaken v" VERRIJD BARE AFVAL- VAK BAK PAGINA 22 EXTRA MAANDAG 24 DECEMBER 1979 „Een jarenlange, doodlopende weg". Zo beschrijft een vrouw die zichzelf „ex-medi cijngebruikster" noemt, haar ervaringen met het gebruik van kalmeringsmiddelen. Van het moment af dat ze van een zenuwarts het recept kreeg voor haar eerste (op zichzelf nogal onschuldige) kalmeringsmiddel, liepen de ze medicijnen volgens haar eigen woorden „als een rode draad door haar leven". Mo menten van overspanning zo als iedereen die wel eens kent, leidden bij haar steeds op nieuw naar de spreekkamer van huisarts of zenuwarts. „Maar de oplossing, het ant woord, was steeeds verkeerd: het antwoord was altijd een kalmeringsmiddel. Er werd niet gezocht naar reden en oorzaken", zegt ze nu. Details in haar levensverhaal zullen herkend worden door andere vrouwen met vergelijkbare ervaringen: het zich steeds ellendiger gaan voelen, het bestrijden van die gevoelens door steeds weer sterkere medicijnen, het afbrokkelen van zelfvertrouwen en gevoel van eigen waarde, het toene men van onverklaarbare angstaanvallen, het uiteinde lijk vastraken in een isole ment. Haar verhaal is lang, de afloop is kort samen te vatten: na verscheidene jaren van „intensief slikken" van steeds meer en steeds sterkere pillen zag ze (op advies van een spe cialist) kans om de eerste stap te nemen naar het voorgoed laten staan van de medicij nen. Een stap die in haar geval wel samen ging met wat ze beschrijft als „hevige ont wenningsverschijnselen". In de Verenigde Staten schijnt sinds kort het boek ,,1'm dan cing as fast as I can" een best seller te zijn. Televisie-produ- cente Barbara Gordon be schrijft hierin hoe ze jaren lang in de veronderstelling leefde dat ze „alles" had: „Geweldige vrienden, een boeiend beroep, een man die ik aanbad, en kleine gele pil letjes om al mijn angsten en onrust op veilige afstand te houden". Tot de dag waarop ze besloot, na tien jaar „slik ken" de gele pilletjes voor goed in de vuilnisbak te wer pen. Haar boek wordt be schreven als een schokkend verslag van de op dit abrupte besluit volende, nachtmerrie achtige ontwenningsmaan den. In Nederland houdt de werk groep Vrouwen en medicijn gebruik zich sinds een klein jaar bezig met de achtergron den van wat zij noemt het angstwekkend-hoge gebruik van kalmerende medicijnen door vrouwen. In neven staand artikel meer over de doelstellingen van deze (van uit Eindhoven en omgeving ■opererende) vrouwenwerk- groep. „Het gebruik van kalmerende me dicijnen door vrouwen is angst wekkend hoog. Naar de oorzaken van dit hoge medicijngebruik bij vrouwen wil onze werkgroep een verder onderzoek gaan instellen. Wat ons daarbij vooral interes seert zijn de achtergronden en het waarom van dit probleem", zegt Ineke Schram, lid van de werkgroep Vrouwen en medi cijngebruik. Een klein jaar geleden is deze Eindhovense vrouwenwerk- groep ontstaan na een drukbe zochte forumavond, georgani seerd door Eindhovense vrou wengroeperingen, in samenwer king met de werkgroep gezond heidszorg van de PSP, de Pacifis tisch Socialistische Partij. Het onderwerp was „vrouwen en medicijngebruik", gekoppeld aan de vraag: „kalmeringsmid delen, oplossing of gevaar?" Een onderwerp dat genoeg bleek los te maken om er in eerste in stantie een dikke brochure mee te vullen. In die brochure, enkele maanden geleden verschenen onder de titel „Het slikken... niet pikken", wordt ingegaan op het verschijnsel dat de zogenaamde „psychofarmica" tegenwoordig zo gemakkelijk worden voorge schreven en geslikt (psychofar mica is de verzamelnaam voor een groot aantal medicijnen die, zeer kort gezegd, de gebruiker „rustiger" kunnen maken). Dat slikken gebeurt vooral door vrouwen die, zowel in als buiten Nederland, de grootste groep af nemers van deze produkten blij ken te vormen. De werkgroep Vrouwen en medi cijngebruik wil vrouwen, maar ook artsen en andere werkers in de gezondheidszorg bewust ma ken van deze situatie. Via haar brochure wil ze een discussie op gang brengen over het probleem, en tevens de weg wijzen naar an dere vormen van hulpverlening dan de veelgeslikte kalmerings- 1 pil. Zoals de „zelfhulpgroepen" waarin vrouwen op eigen krach ten, door uitwissling van hun er varingen, hun gemeenschapDe- lijke problemen trachten op te lossen. Zulke zelfhulpgroepen kunnen een belangrijke steun zijn voor vrouwen die (soms ja renlang) „geslikt" hebben en zich op zeker ogenblik gaan bedenken dat ze keer op keer „terug naar af' worden gestuurd met een nieuwe voorraad pilletjes. Medicijnen die, bij kortdurend gebruik, ie mand misschien wel heel goed over een dood punt heen kunnen helpen, maar die op langere ter mijn helemaal niets oplossen en de oorzaken van de ellende alleen maar verdoezelen. „Vage" klachten In de afgelopen jaren is enig cijfer materiaal bekend geworden over het medicijngebruik door vrou wen, en in het bijzonder over het gebruik van slaap- en kalme ringsmiddelen. Zowel uit Euro pese als uit Amerikaanse onder zoeken naar het gebruik van kalmerings- en slaapmiddelen, in de afgelopen vijf jaar verricht, komt hetzelfde beeld naar voren. Vrouwen slikken meer medicij nen dan mannen (een verschil van 30 procent wordt gesigna leerd), maar vrouwen krijgen bo vendien tweemaal zoveel kalme rings- en slaapmiddelen voorge schreven als mannen. Bij vrou wen neemt het gebruik van kal meringsmiddelen met het stijgen van de leeftijd toe. Volgens de re- sulaten van drie verschillende onderzoeken komt de leeftijd groep tussen veertig en vijftig jaar als grootste gebruiksters- groep naar voren. Maar volgens de werkgroep Vrouwen en medi cijngebruik zou uit nog recenter - <\f \Nl'l kim onderzoeken blijken, dat de laag ste leeftijdsgrens zich van 40 naar 35 jaar verplaatst. Vrouwen gaan ook veel vaker naar de huisarts dan mannen. Een Ne derlands onderzoek vermeldt over dit punt dat vrouwen hier met zestig procent in de meer derheid zijn (niet meegerekend in dit cijfer zijn de zogenaamde pil- controles, en de bezoeken die vrouwen samen met hun kinde ren aan de huisarts brengen). Op vallend daarbij is, dat vooral huisvrouwen veel vaker met „va ge" klachten bij een huisarts ko men: slecht slapen, vermoeid heid, hoofdpijn, onbestemde maag-, buik- of rugklachten. Klachten waar niet direct een li chamelijke oorzaak voor te vin den is en die tot nog niet zo lang geleden werden afgedaan als „typische vrouwenkwalen" die uitsluitend zouden wortelen in de biologische verschillen tussen mannen en vrouwen. Tegen woordig worden de oorzaken van die onbestemde klachten steeds vaker toegeschreven aan de posi tie die veel huisvrouwen in de huidige, sterk veranderde maat schappij innemen: opgesloten in een rolverdeling waar ze graag uit zouden willen en maar zelden uit kunnen komen. Veel huisartsen weten (nog) geen raad met deze klachten en zitten bovendien tijdens hun drukke spreekuren in chronische tijd nood: al is de wil aanwezig, het praten over achtergronden schiet erbij in, de vrouw krijgt een me disch etiketje opgeplakt dat niet „past" op haar toestand. Door Leens Macarc uaai Komi, naar ue mening van de werkgroep Vrouwen en medi cijngebruik, nog bij dat artsen vaak te weinig weten van de vor men van hulp die anderen kun nen geven. Vrouwen zouden veel vaker kunnen worden doorver wezen naar andere mogelijkhe den tot hulpverlening. In plaats daarvan worden ze terugge stuurd naar huis, de plek waar de problemen begonnen zijn. Met medicijnen die in zulke gevallen alleen maar lapmiddel zijn, niets wezenlijks oplossen en de vrouw alleen maar belemmeren in het op eigen kracht zoeken naar mo gelijkheden om weer uit de put te komen. „Lekker rustig „Het slikken niet langer pikken". Gemakkelijk gezegd, niet zo ge makkelijk in de praktijk te bren gen, mede doordat gebruiksters van kalmerings- en slaapmidde len bij hun receptjes vaak weinig of geen voorlichting krijgen over wat ze precies slikken, en wat de, uitwerking op langere termijn kan zijn. Hoogstens kent men een paar populaire namen zoals va lium en librium. In dit verband wijst de werkgroep in haar bro chure op het feit dat een groot ge deelte van de totale consumptie aan medicijnen tegenwoordig bestaat uit de (eerder genoemdez zogenaamde psychofarmaca. Dat zijn een groot aantal medicij nen die hun kalmerende werking uitoefenen via het centrale ze nuwstelsel: hersenen, rugge- merg. Hun uitwerking komt, in eenvoudige taal gezegd, hierop neer dat mensen die deze medi cijnen slikken, zich „lekker rus tig" gaan voelen. Deze medicij nen werken ook „emotie-rem mend"; vrouwen voelen zich hierdoor minder bewust van hun situatie. Dat er aan zulke medi cijnen nadelen zitten, is nog maar weinig bekend. Een van de geva ren is dat ze bij langdurig gebruik verslavend kunnen werken met als gevolg dat men er op zeker ogenblik niet meer buiten kan, wat weer kan leiden tot het nodig hebben van steeds meer of steeds sterkere pillen. De werkgroep vindt het beangsti gend dat vrouwen, ook al slikken ze al jarenlang kalmeringsmid delen, zich vaak totaal niet reali seren dat hun lichaam op zeker ogenblik volledig afhankeljk wordt van deze hulpmiddelen. Ineke Schram: „vrouwen die in deze situatie zijn geraakt hoor je met veel overtuiging zeggen dat ze, als dat willen, morgen met slikken kunnen stoppen. Ze be schouwen zichzelf beslist niet als verslaafd. Daarnaast zie je vaak dat .vrouwen zich erg schamen voor het feit dat ze kalmerings middelen nodig hebben. Ze pro beren dit dan tot iedere prijs voor de buitenwereld en voor hun ei gen gezin verborgen te houden, soms jarenlang. Op diverse pun ten zou je de gewenning aan kal meringsmiddelen kunnen ver gelijken met de verslaving aan al cohol. Er kunnen bijvoorbeeld ook heel onaangename ontwen ningsverschijnselen ontstaan als mensen na intensief en langdurig gebruik met het slikken willen stoppen". Onderzoek Binnenkort begint de werkgroep Vrouwen en medicijngebruik aan de voorbereidingen voor een onderzoek naar een aantal ach tergronden van het hoge gebruik van slaap- en kalmeringsmidde len onder vrouwen. Daarbij wordt gebruik gemaakt van en quêteformulieren die opgesteld zijn door een groep vrouwelijke kandidaats-studente n in de me dicijnen in Rotterdam. Deze groep heeft plannen om in de Randstad een soortgelijk onder zoek in te stellen, terwijl de werkgroep Vrouwen en medi cijngebruik haar enquêtefor mulieren tot het zuidoosten van Brabant zal beperken. Het is wel de bedoeling om, als ook het Rotterdamse onderzoek ver wezenlijkt kan worden, nader hand tot een vergelijking van re sultaten en daarmee tot een beter en algemener beeld van het probleem te komen. Daarnaast is de werkgroep erg geinteresseerd in persoonlijke ervaringen die vrouwen in Nederland met het gebruik van kalmerende medi cijnen hebben. Ze kunnen hier over (ook anoniem) schrijven naar het contactadres van de werkgroep (Lijsterlaan 25, Eind hoven). Intussen is de brochure „Het slik ken niet pikken" al aan een twee de oplage toe. Onderwerpen die in het boekje aan de orde komen: gezondheidszorg in Nederland, de positie van de vrouw als kern punt bij het hoge gebruik van medicijnen, arts en farmaceuti sche industrie, instellingen voor professiqnele hulperlening, „zelfhulpgroepen" en voorbeel den van de wijze van werken bin nen deze vrouwengroepen. De brochure kost, verzendkosten inbegrepen f 4,20 en kan worden besteld door het overmaken van dit bedrag op gironummer 4092375 van Ineke Schram-Tho- meer (rekening gezondheids zorg), Lijsterlaan 25, 5613 AD Eindhoven. De Dracaena is de laatste jaren uit gegroeid tot een van de populair ste kamerplanten in ons land. En geen wonder... De Dracaena is erg decoratief, erg sterk en kan erg groot worden. Een simpele bak met drie Dracaena's op en kele meters van het raam af, kan een compleet „groen eiland" in de woonkamer vormen. Een makk ijke plant, die als u hem de ruin O; geeft jarenlang op de zelfde fSuats kan blijven staan en (afhanl-'lijk van de soort) uit groeit iot een enorme plant die u na jaren trouwe dienst beloont met heerlijk geurende bloemen. De bloeistengel verschijnt meestal in het voorjaar vlak naast de top van de plant. Verschillende soorten De bekendste soorten uit de familie is wel de Dracaena fragrans, een stamvormende soort waarvan de brede bladen met een boog naar oeneden hangen. Vooral het ras „massangeana" met groene bla deren met een gele middenstreep zien we erg veel. Ook wordt deze soort veel op een hoge, kale stam te koop aangeboden. Als de plant te groot voor uw kamer wordt, haalt u gewoon de top er uit en gebruikt deze weer als stek voor een nieuwe plant. U zult zien dat de plant zich dan ook vaak gaat vertakken. Dracaena deremensis is ook een veel voorkomende soort waarvan de groei bijna niet is te stuiten. De plant heeft glimmend donker groene bladeren, maar vooral de „warneckii" met zijn witte stre pen in de lengterichting van het blad is erg geliefd. De starh van deze plant wordt van onderen vrij snel kaal, maar als u enkele plan ten van verschillende hoogte bij elkaar in een bak plaatst staat dat juist erg leuk. De Dracaena marginata groeit zelfs in de donkerste hoekjes van uw kamer nog en heeft smalle blade ren met een roodbruine rand. De Dracaena godseffiana lijkt qua uiterlijk niet erg op de andere soorten. Het is een sterk vertak kende, struikvormige plant met wit gevlekte bladeren. In het voorjaar bloeit de plant met heerlijk geurende geelwitte bloempjes, later gevolgd door ro de bessen. Op stam In de winkel zien we de dracaena vaak aangeboden als een kale stam waaruit een of meerdere bladpruiken tevoorschijn ko men. Om dit te bereiken, worden de planten opgekweekt tot er vrij forse stammen zijn ontstaan. De ze worden omgehakt, van het blad ontdaan en droog geëxpor teerd. Bij de bloemist aangeko men, worden de stammen in de aarde of in water gezet en ont wikkelen zich weer nieuwe wor tels onderaan de stam. Zo groeit uit de droge stam weer een flinke plant. Verzorging Zoals al meermalen gezegd, het zijn makkelijke planten. De bontbla- U dige soorten staan graag op een lichte plaats, maar niet direct in de zon, de groene soorten nemen met nog minder licht genoegen en willen ook zeer zeker niet di rect in de zon staan. De planten willen graag zomer en winter in de warme huiskamer staan en dat is ook al een groot voordeel. Een hoge luchtvochtigheid is vereist, dus in een droge atmosfeer rijke lijk water geven en regelmatig sproeien. Zorg er echter goed voor dat de plant niet in het water bhjft staan, dat verdraagt de Dracaena erg slecht. Vermeerdering gaat het best door middel van stekken. Hiervoor neemt u een kopstek of een stuk kale stam met minstens drie ogen. Deze laat u op een warm plaatsje, liefst onder glas worte len. Het "gewone" afval in huis gaat de vuilniszak, de pedaalemmer of de prullenmand in, maar soms zijn er ineens van die pieken in de af- valproduktie. Dan biedt een ex tra grote kartonnen doos wel eens uitkomst, maar afgemaaid gras, natte bladeren enz. maken van zo n doos een vieze, weke boel. Ook de doe-het-zelver heeft dikwijls grote hoeveelheden rommel die ergens heen moeten. Voor dat doel heeft Curver een bijzonder handige, verrijdbare afvakbak ontworpen, waarin it J gemakkelijk even veel rommel gaat als in drie of vier gewone plastic huisvuilzakken. Zowel binnens- als buitenshuis, of in de werkplaats, is het een makkelijke slokop. Dank zij de extra grote wielen rijdt hij moeiteloos over drempels heen. De prijs is 57,95. Verkrijgbaar in huishoudelijke zaken, warenhui zen e.d.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 22