Chrysler weer terug Autoboeken SPIKKEL, DE EENZAME HOND 4ÜTO c£y. samengesteld door Koos Post MAANDAG 24 DECEMBER 1979 toy, "Autopraktijk '80". Alle auto's tot 23 mille getest door Ted Sluy- mer. Verschenen bij TS-produkties in Schagen (f9.95). De autojournalist Ted Sluyemer zal beslist niet ten onder gaan aan bescheidenheid. Wie in zijn testboek zit te bladeren zal onmid dellijk begrijpen wat wij bedoelen. Na vijfjaar autojournalistiek weet hij precies te vertellen wat wel en niet goed is in het autowe reldje en aan de produkten die het voortbrengt. Hoewel hij zegt zich tot een verkoopprijs van 23 mille te beperken komen we toch nog enkele duurdere karren tegen die toevallig in Teds smaak vielen. En die is uiterst geprononceerd in het boek naar voren gekomen. Want hoewel hij zegt te zijn uitgegaan van de verlangens die het "modale" gezin (met twee kinderen) aan een auto kan stellen is hij toch niet geheel langs zijn persoonlijke voorkeur heen gewandeld. Maar dat hindert eigenlijk niets. Niemand kan geheel onpersoon lijk auto's testen. Ook Ted Sluymer niet. In elk geval geeft hij een mening waaraan anderen hun eigen opvattingen kunnen toetsen. En dat is meestal de bedoeling van zo'n boek. Dat overigens erg overzichtelijk is opgezet en rijk van illustraties is voorzien. Eén hoofdstuk valt bijzonder op. Het begint op bladzijde 136. Daar in zet de auteur uiteen dat hem in een uitvoerige test is gebleken dat XRG wél besparing van benzine oplevert. Minstens vijf pro cent, zegt Ted. Hij lapt de negatieve mening van TNO aan zijn laars: 'Het (over haast??) in elkaar gezette TNO-rapport is op z'n zachtst gezegd zéér onzorgviddig" Sluymer besluit zijn conclusie met de opmerkingen: "Of hebben de oliemaatschappijen en de regering toch liever niet dat er wordt bespaard? Over die oliemaatschappijen die minder olieproduc ten zullen gaan afzetten), over de regering (die minder aan ac cijns zal ontvangen als er wordt bespaard) en over TNO (beïn vloed door oliemaatschappijen en/of regering) heb ik mijn twij fels. Over XRG absoluut niet!!". Esso's Stadsgids Watje al niet aan zuinigheid kan ophangen: nu ook weer de vierde en geheel herziene editie van Esso's Stadsgids. Het is al jaren verkrijgbaar. Een uiterst handig boekwerkje. Een handzaam hulpmiddeltje bij het vinden van de weg in een Ne derlandse gemeente, komende uit welke aanrijrichting dan ook. Derhalve geen stratengids, maar een in samenwerking met de ANWB samengesteld handvat waaraan automobilisten in voor hen vreemde steden zich kunnen vasthouden. Maar het motto dat het ditmaal heeft meegekregen is er toch wel met de haren bijgesleept: "Kortste weg de zuinigste weg". Dus ook al opgehangen aan de steeds royaler wordende kapstok van brandstofbesparing. Alsof er vandaag de dag niets anders meer is. Alsof we ons niet meer gewoon doodongelukkig kunnen en mogen voelen wanneer we ergens in een ons onbekende stad de wég niet kunnen vinden. Dat was al jaren geleden zo en dat is nu nog zo. Wel of geen energiecrisis... Autorij-instructie Jaarlijks zoeken zo'n 300.000 personen een rijschool op om de eer ste stappen naar het rijexamen te zetten. Al gauw - of misschien ruim tevoren - rijst er een groot aantal vragen en groeit daarmee de onzekerheid over wat er allemaal moet of kan gebeuren. Om een beetje de weg te weten van de eerste les tot examen is er nu voor ANWB-leden een boekje "Gids voor autorij-instructie" op de markt verschenen. Adressen, adviezen, hoe gaat het examen, kosten, slipscholen en meer van dergelijke onderwerpen komen aan bod. Het boekje van zeventig bladzijden is voor f 4.50 ver krijgbaar in de ANWB-kantoren. Nedlloyds "dochter" Daihatsu heeft er een zusje bijgekregen: CDP Import BV. Deze even eens Rotterdamse on derneming gaat van 1 januari af de personen auto's van het Ameri kaanse Chrysler-con cern importeren. Chrysler-Dodge-Plymouth. De eerste letters van deze mer ken van Chrysler vormen de naam van de nieuwe onder neming die naast Daihatsu een tamelijk zelfstandig leven zal gaan leiding. Maar wel on der een éénhoofdige leiding. De energieke Alphenaar A. J. Waringa zal de directie voeren van beide ondernemingen. Met veel verve heeft hij in twee jaar het Japanse merk Dai hatsu van de Nederlandse grond getild. Op de dag af 24 maanden nadat hij in een Rot terdams etablissement zijn Japans "avontuur" wereld kundig maakte vertelde hij in datzelfde restaurant van zijn Amerikaanse uitbreiding. Een kwartet kopstukken van Chrysler was ervoor over gevlogen. Natuurlijk legden zij een fikse hoeveelheid op timisme op tafel. Dit ondanks het feit dat Chrysler de laatste tijd een stortvloed van nega tieve publiciteit over zich heen heeft gekregen. Het concern wankelde immers op de rand van de afgrond. Het kan wellicht het hoofd bo ven water houden door aan de ene kant garanties van de Amerikaanse overheid te in casseren en aan de andere kant eigen vestigingen in de wereld te verkopen. Zoals bekend zijn de fabrieken en verkooporganisaties van Chrysler in Engeland (Sun beam) en Frankrijk (eens Simca, nu Talbot) in handen gekomen van de Peugeot- groep. "Niemand heeft er belang bij ook verkoper van de Chrys- ler-produkten.Men is in het nieuw gevormde bedrijf in Rotterdam nog druk doende met de opbouw van het dea- lernet. Voor de grote Chrys lers wordt slechts een beperkt aantal dealers aangesteld. Achter de schermen van het Chrysler-concern (zo vertel den de overgevlogen directie- en stafleden) wordt thans on der leiding van de van Ford overgekomen Lee A. Iacocca driftig gewerkt aan een dras tische reorganisatie. Ingre pen in het commerciële be leid, sluiting van verouderde fabrieken, inkrimping van het personeelsbestand, verla ging van salarissen, bevrie zing van lonen, het zijn op zichzelf onaangename maat regelen die moeten worden genomen om het concern weer gezond te krijgen. Ook wordt er naarstig gewerkt aan de ontwikkeling van nieuwe modellen. Na de Dodge Omni wordt er half volgend jaar een serie zoge naamde "compacts" ver wacht, naar Europese be grippen flinke middenklas sers. Ze zijn te vergelijken met de zogenaamde "X-cars" die General Motors dit jaar op Anna Jan Waringa: een bedrijf erbij de markt bracht. Voorwiel- aangedreven auto's met ver schillende carrossenën op dezelfde basis. Uitgebracht onder de drie merknamen van het concern. Met natuur lijk zuiniger motoren. Voor Anne Jan Waringa en zijn "twee gezusters" in Rotter dam zal het betekenen dat van dat moment af het zwaar tepunt op drie auto's zal ko men te liggen: de kleine Dai hatsu Charade, de mid denklasser Dodge Omni en de nieuwe "compact" van Chrysler-Dodge-Plymouth. De Renault 5 Turbo gaat bin nenkort normaal in produk- tie. Van een buitenbeentje van de Franse staatsfabriek wordt het nu een gewone au to-van-de -lopende band. Nu ja, gewoon... Zo'n klein brikkie met zo'n krachtige motor 1396 cc max. vermogen 121 kW) is natuur lijk niet gewoon. De prijs ook niet: in de orde van grootte van vijftig mille. En een dag- produktie van vijf stuks is ook al geen gangbare maat. Maar in januari staat hij op de salon in Brussel lussen de an dere "normale" auto. In het voorjaar gaat de verkoop in Frankrijk beginnen. En daarna volgt de export. En natuurlijk de rally's.... De Dodge Omni,een van de troeven van Chrysler. Om te zien net de Talbot Horizon. dat Chrysler over de kop gaat", constateerde CDPI- directeur Waringa bij die in troductie van zijn nieuwe be drijf in Rotterdam. Natuurlijk in de eerste plaats niet de veie duizenden werknemers die het dagelijks brood bij Chrysler verdienen. Maar ook niet de grote concurrenten als General Motors en Ford, die dan ook bereid bleken een helpende hand te bieden. Maar de voortgezette produktie maakte het wel noodzakelijk elders in de wereld nieuwe importeurs te zoeken., In Ne derland was men het eerst rond. Omdat Nedlloyd er wel oren naar had. Chrysler brengt een serie modellen die de (kleinere) produkten van Daihatsu geen concurrentie aandoen. Integendeel, de twee "zusters" brengen nu tezamen een lijn van klein (Daihatsu Charade bijvoorbeeld) naar groot (Plymouth New Yorker Fifth Avenue). Van negen tot vijftig mille, om het anders te zeg gen. De belangrijkste troef van Chrysler zal echter de Dodge Omni zijn. Amerika's eerste auto met de motor dwars voorin, voorwielaandrijving en een vijfde deur. Om te zien net de Horizon van Talbot (voorheen Simca-Chrysler). Met een door Volkswagen geleverde 1700 cc motor. Het kan welicht gebeuren dat deze Dodge Omni in één showroom komt te staan naast de Talbot Horizon. Ui teraard een merkwaardig ver schijnsel, maar de heer Wa ringa sloot de mogelijkheid niet uit dat een Talbot-dealer ook de Chryslers zou gaan In elk geval wordt niet iedere Daihatsu-dealer automatisch Er was eens een hond, die altijd alleen was. Die hond heette Spikkel. Hij had al honderd keer gejankt, omdat hij zo'n honger had. Spikkel was elke dag wel ergens anders. Op een dag zat hij te janken voor een voordeur. Er werd open gedaan. Een man kwam naar buiten en riep: "Hou onmid dellijk op met dat gejank, ga maar voor iemand anders zijn deur janken." Spikkel holde gelijk weg toen hij het geschreeuw hoorde van die man. De nacht viel. Spikkel jankte zacht met zijn kop in het gras. Eindelijk viel hij in slaap. De volgende ochtend werd hij wakker. Hij stond op en rekte zich uit. Spikkel dacht bij zichzelf, hè, wat heb ik lekker geslapen. Spikkel keek om zich heen. Hij zag dingen; die hij de vorige dag niet zag. Bij voorbeeld, de knoppen van de bloemen waren uitgeko men en nog veel meer dingen. Spikkel liep weg, hij ging op zoek naar eten. Hij kwam bij een sloot aan. Spikkel stond even stil. Hij keek om zich heen en dacht, hier ben ik nog nooit geweest. Even later hoorde hij twee stemmen. Spikkel verborg zich in de struiken. De stem men kwamen dichterbij. Spikkel hoorde ze zeggen: "Zullen we vanavond inbre ken bij de bank?" Een andere stem zei weer: "Dat vind ik een erg goed idee. Zullen we om tien uur hier zijn?" "Goed", zei de andere zware stem. Spikkel kon alles ver staan wat de dieven zeiden, want vroeger was hij de hond van een waarzegger. Die had Spikkel de mensentaal leren verstaan. De mannen gingen weg. Spikkel rende ook weg. Hij ging naar het politieburo. Even later hij i Spikkel ging blaffen voor de deur. Er werd open gedaan. Spikkel rende naar binnen. Hij blafte tegen een politiea gent die er niets van snapte. Spikkel hief zijn rechterpoot op en wees dat de politieagent mee moest komen. De agent snapte er nog niets van. Een andere agent snapte het wel. Hij ging mee. Spikkel en de agent waren bij de struik aan gekomen waar Spikkel een paar uur geleden had gezeten. Spikkel ging zitten. De agent deed hem na. De agent wacht te en wachtte. De tijd ver streek. Half tien, kwart voor tien, vijf voor tien. En opeens blaft Spikkel. Deagentdenkt: die hond ruikt zeker wat. Maar opeens ziet hij het ook. Hij herkent de gezichten van de dieven en denkt: hé, kijk nou eens, dat zien de dieven Jansen en Jans. De agent denkt ook nog, zo wat is dit een knappe hond. Die wil ik graag als politiehond hebben. De agent staat zachtjes op, Spikkel ook. Hij vindt de agent aardig. Ze sluipen naar de dieven toe. De dieven merken het. Ze rennen hard weg. "Te laat", zegt de agent. Ze lopen de dieven zachtjes achterna. Nu merken dc die- het niet. Ze gaan de bank' overvallen. De dieven zijn bij de bank aangekomen. Ze breken de deur uit met een breekijzer. De deur gaan open. De dieven gaan naar binnen toe. De agent en Spik kel gaan achter de deur staan. De dieven maken de brand kast open. Ze pakken het geld en rennen weg. De agent heeft een stok in zijn hand. Als dc dieven de deur uit rennen, geeft de agent hen een klap op hun hoofd. Het lukt. De die ven zijn buiten westen. Ze worden meegenomen naar het politieburo. Daar komen de dieven weer bij en gaat de agent ze vragen stellen. De dieven krijgen twintig jaar gevangenisstraf. Spikkel wordt een politiehond. Hij knapt nog vele zaakjes op en heeft het erg naar z'n zin. UIT Karin Moenc Albatrosstraat 11, Leiderdorp, 10 jaar. Linda Bleijs, 10 jaar, Brederostraat 16, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 20