Righolt wint halve marathon Damesschaatsploeg kan niets gebeuren Piet Kleine maakt een uitstekende indruk Spionage om bobslee Oostduitse zwemsters draaien warm voor OS Beth en Eric Heiden geven visitekaartje af met snelle tijden Puttemans niet in Leiden Snel herstel van Ria Visser DAVID WILKIE: 50 GULDEN PER SECONDE Adspirantenrecords SPORT I SPORf. $PORT DUSSELDORF (ANP) - Een door een automobielconcern in Rüsselheim ontwikkelde bobslee is onderwerp van spionage geweest. Uit 'abso luut betrouwbare bron', zoals het Westduitse sportpersbu reau SID het formuleert, is aan het daglicht gekomen, dat de 'wunderbob' zoals het nieuwe ontwerp genoemd wordt, twee dagen door de Oostdüitsers uitvoerig onder zocht is. De Westduitse bobslee-elite had in Lake Placid tijdens een pre-olympisch toernooi de nieuwe bobslee uitgepro beerd. Op de terugweg naar West-Duitsland via een Ne derlands charter vliegtuig werd het gloednieuwe model op Schiphol overgeladen in een Oostduits vliegtuig. Per abuis of opzettelijk, die vraag blijft onbeantwoord. Feit is wel volgens SID dat de slee twee dagen op het Oostduitse vliegveld in een loods heeft gestaan alvorens het naar de rechtmatige eigenaar werd teruggezonden. Overigens vielen de resultaten met het nieuwe model in La ke Placid ernstig tegen. De Westduitsers laten in ht midden of zij met dit apparaa aan de start zullen verschij nen bij de Olympische Win terspelen. Wel lieten zij door schemeren dat er veel. wel licht teveel, wijzigingen aan gebracht moeten worden om de snelheid op het vereiste peil te brengen. Veel baat hebben de Oostduitsers - op het eerste gezicht - dus niet bij 'spionage' van een onvol waardig prototype bobslee. LEIDEN - De jaarlijkse halve marathon van de Leidse atle tiekvereniging AV Holland kreeg gisteren een tamelijk onverwachte en ook vrij onbekende winnaar. De 29-jarige Hans Righolt, afkomstig uit Warmond, toonde zich in de druilerige regen het snelste over het ruim 21 kilometer lange parcours. i de halve marathon in Leiden. AV-Holland-trainer Gé Mulders rechtsJ MAANDAG 24 DECEMBER 1979 SPORT Voor aanvang van dit evenement, met start en finish bij het sport park De Vliet, behoorde Righolt niet tot de uitgesproken favorie ten. Trouwens, een 'zekere win naar' bevond zich niet onder de deelnemers omdat de wel aan gemelde Belg Puttemans niet op kwam dagen. Een teleurstelling voor de organisatoren maar het deed aan de strijdlust bij de deel nemers niets af. Integendeel. Di verse atleten roken nu een kans en wilden daar wel voor knokken ook. Onder hen bevond zich Hans Rig holt die zich direct na het start schot in de voorste gelederen nestelde. Overigens is Righolt bepaald geen nieuwkomer in het atletiekwereldje. Deze bij het Centraal Bureau voor de Statis tiek in Den Haag werkzame atleet was in het verleden al zeven jaar lid van het Apeldoornse AV'34, kwam vervolgens vijf jaar uit voor het Amsterdamse AV'23 en meldde zich een halfjaar geleden aan bij het Leidse De Bataven. In de beginfase van de wedstrijd, in het gedeelte naar Zoeterwoude, formeerde zich een omvangrijke kopgroep onder wie ook de Belg Verbraker die een kanshebber leek gezien een in het verleden verwezenlijkte marathontijd van 2 uur en 24 minuten. Verbraker kon die tijd echter niet waarma ken al deed hij, evenals zijn me de-koplopers, in de eerste helft van de wedstrijd enkele uitloop pogingen. Die pogingen waren echter door de stevige tegenwind tot mislukken'gedoemd. Righolt liet zich in deze fase van de strijd ook niet onbetuigd maar hij kon evenmin loskomen van de concurrentie. Righolt nader hand: "Omdat ik de capaciteiten van de andere lopers niet kende ben ik maar eens wat gaan probe ren. Maar het lukte niet om veel afstand te nemen. Gezien de te genwind vond ik het toen maar verstandiger om me terug te laten vallen". Pas toen de lopers bij Stompwijk de wind in de rug kregen kon de Bataven-atleet er definitief tus senuit. De Belg Verbraker deed bij het naderen van de finish nog wel een verwoede poging om dichterbij te komen maar Righolt bleek in de slotfase ook nog iets in petto te hebben. Bij de finish bedroeg het verschil tussen dit tweetal een halve minuut. De winnende tijd van Righolt was van een matig gehalte: 1 uur 12 minuten en 40 seconden. Ook weer niet zo verwonderlijk wan neer men bedenkt dat Righolt geen specifieke lange afstands loper is eri zijn trainingspro gramma per week 'slechts' 90 ki lometer omvat. Een clubgenoot van Righolt zat in deze kwalitatief gezien middel matige wedstrijd ook goed voor aan: Koos Verhoeven belandde op de derde plaats en hij hoefde op de winnaar niet eens een mi nuut toe te geven. Opvallend wa ren de klasseringen van atleten van de Noordwijkerhoutse Strand Lopers. Maar liefst acht NSL'ers zaten bij de eerste twin tig van wie Hein den Elzen de snelste was met een vijfde plaats. Ontbraken in deze wedstrijd echte 'toppers', kwantitatief had het organiserende Holland weinig te klagen. De deelnemers aan de di verse prestatielopen meegeteld verschenen er bij sportpark De Vliet zo'n 700 mensen aan de startlijn. De voornaamste uitslagen luiden: Halve marathon: Heren: Righolt (Bataven) 1.12.40 Verbraker (Belg) 1.13.10 Verhoeven (Bata ven) 1.13.35 Spaans (Vet.Ned) 1.14.12 Den Elzen (NSL) 1.14.39 Koster (Tempo) 1.15.24 Zonne veld (NSL) 1.16.03 Schijff (NSL) 1.16.15 Lavender (Ilion) 1.16.16 v.d.Broek (Vet.Ned) 1.16.23. Veteranen I: Labberton (BAV) 1.17.43 Wetselaer (Vet.Ned) 1.19.44Groenewegen (Olympus) 1.21.10 Veteranen II: Sirks (Zweden) 1.22.12 Mastenbroek (Shell) 1.26.06 Van Vliet (Olym pus) 1.28.53 Veteranen III: Kuij- pers (Vet.Ned) 1.37.58 Dames: Möllers (Spartaan) 1.36.13. TRUNDHEIM (ANP) - Piet Kleine heeft gistermorgen op het natuu rijs van Trondheim, waar ook de Europese kampioenschappen zullen plaatsvinden, bij de eerste tien kilometer van het seizoen een uitstekende indruk gemaakt. In een directe confrontatie met Hilbert van der Duim kwam Piet Kleine uit op een nieuw baanre cord van 15.23.8. Van der Duim werd geklokt in 15.24.9. Het baanrecord stond op naam van Sten Stensen met 15.54.0. Er werd gereden bij een tempera tuur van tien graden onder nul. Zaterdag, toen het slechts drie graden vroor, waren de prestaties aanzienlijk minder. Harm van de Pal won toen de 500 meter in 41.4 seconden en Wim Pol de 1000 me ter in 1.24.3. Gezien de zware trai- ningsarbeid, die eraan vooraf gang was Egbert van 't Oever niet ontevreden met deze prestaties. De kernploeg van de all-rounders blijft voorlopig in Trondheim en rijdt op tweede kerstdag een 500 en 3000 meter en op 27 december een 1500 en 5000 meter. Jos Valentijn, die buiten de kernploeg om een poging doet om zich te kwalificeren voor het wereldkampioenschap sprint, heeft gisteren in Inzeil de dui zend meter gewonnen in 1.19.17. Piet Kleine (midden): goede tijd. De Westduitser Hubert Hirsch- bichler werd tweede in 1.19.74 en diens landgenoot Fritz Kellenius derde in 1.20.90. Valentijns beste seizoentijd van het vorig jaar was slechts een fractie beter 1.18.9. Hij maakte deze tijd in Madonna. Ook in Inzeil zijn inmiddels de uit Noorwegen 'gevluchte' kern- ploegleden Uilkema en De Boer. Zij kwamen gisteren niet aan de start. Jos Valentijn keert tijdelijk naar Nederland terug om deel te nemen aan de B-kampioen schappen sprinters op 29 en 30 december in Amsterdam. Ver volgens keert hij weer naar Inzeil terug. Bij de dameswedstrijden in Inzeil won de finse Aneli Re- pola de 1500 meter in 2.15.57. Ook in Inzeil kwamen de Neder landse junioren aan start. Oud- kernploeglid Klaas Vriend was in deze wedstrijd heerser. Vriend schreef zowel de 3000 als de 5000 meter op zijn naam. Vooral op de 5000 meter was de overmacht van de Noordhollan der groot. Hij finishte in 7.13.7 voor Van Wiltenburg in 7.32.6. Het beeld werd daarbij vertekend door de wisselende omstandig heden. Vriend reed in het eerste paar direct achter de dweil, waarna het ijs onder invloed van de föhn snel zachter werd. des ondanks werd er niet meer ge dweild. HEERENVEEN (GPD) - De dameskernploeg kan voorlopig niets gebeuren. Die conclusie mag men zonder enige terughou dendheid trekken na de strijd om de Thialf-trofee die het afgelopen week einde in Heerenveen plaatsvond. Voor het eerst dit seizoen kregen de gewestelijke schaatsters en de Jong-Oranjeploeg de kans om in een volledige vierkamp hun krachten te meten met die van de kernploegleden. Het verschil tussen winnares Ria Visser en de beste Jong-Oranjerijdster Alie Boorsma, die op de negende plaats eindigde, bedroeg tenslot te bijna zes volle punten. Duide lijker kon de schaatsarmoede bij de jeugdige dames niet worden aangegeven. Kernploegtrainer Ab Krook: „Het is werkelijk teleurstellend dat de jeugd zo ver achterblijft. Op zich ben ik best tevreden over de pres taties van mijn ploeg, maar als je aan het schaatsen in Nederland op de langere termijn denkt gaat de teleurstelling overheersen". Omdat bovendien Jeltje Jansma na een goede eerste dag ziek werd en Ieneke Pepping slechts inci denteel een topprestatie kon le veren, had de Nederlandse schaatselite het rijk alleen. De wedstrijden in Heerenveen gol den als een generale voor de Ne derlandse kampioenschappen, maar het lijkt nauwelijks aanne melijk dat de machtsverhoudin gen er over veertien dagen heel anders zullen uitzien. Krook heeft in Ria Visser en Ina Steen- bruggen op dit moment zijn twee beste klassementsrijdst ers die ongetwijfeld naar de WK zullen worden uitgezonden. Op de 3000 meter bevestigden beide meisjes nog eens hun vorm. Ria Visser won in een overtuigende tijd van 4.48.33, terwijl Ina Steenbruggen in 4.49.17 finishte. Daarmee stak dit tweetal met kop en schouders boven de concurrentie uit. Ook in het eindklassement bleven zij Sophie Westenbroek, die derde werd, en Sijsje van der Lende ruim voor.s Haitske Valentijn had zich mis- LAKE PLACID (GPD) - Het za voor de Europese schaatsers een hele toer gaan worden om bij de aanstaande Olympische Winter spelen in het Amerikaanse Lake Placid de hoogste treden te be klimmen By olympische selec tiewedstrijden in de staat Wis consin gaven broer en zus Ene en Beth Heiden met indrukwek kende tyden hun visitekaartjes alweer af en kwamen andere Amerikanen eveneens tot opval lende prestaties. De wedstrijden gingen over 500 en 1500 meter; de andere afstanden volgen later. Wereldkampioen Eric Heiden raffelde de 1500 me ter af in minder dan twee minu ten: 1.58,49. Hij bleef daarmee ruim voor op Mike Woods (die toch ook nog goed was voor 2.03,54) en op Craig Kessier (2.04,47). Op de 500 meter bleef Heiden onder de 39 seconden (38,67), maar nu moest hy zelfs nog een landge noot voor laten gaan. Peter Mul ler die met 38,64 drie-honderd sten van een seconde op hem voor bleef. Dan Immerfall, die op de vorige winterspelen een olympische medaille won, werd derde in 39,04 seconde. Beth Heiden, wereldkampioen bij de dames, won bij de selectie wedstrijden zowel de 500 als de 1500 meter. Op de anderhalve kilometer verbeterde zij haar baanrecord in Wisconsin, dat op 2.18,53 stond, met bijna vyf se conden: 2.13,55. Vyf van haar landgenoten bleven eveneens onder dat record. Van hen haalde Mary Docter 2.16,06 en haar zus Sarah Docter 2.16,93. Op de 500 meter kwam Beth Hei den uit op 42,87. Connie Paraske- vin uit Detroit finishte in 42,93. Lean Poulos die getrouwd is met Peter Muller (de bedwinger van Ene Heiden op de 500 meter in Wisconsin), werd derde in 42,97 seconde. schien nog in de voorste gelede ren kunnen laten zien na haar winnende sprint (44.53). Op de 1500 meter ging de Heerenveense echter voor het eerst dit seizoen onderuit Ze maakte er zaterdag geen probleem van maar kwam zondag toch niet aan de start om dat. evenals by Jeftje Jansma, de griep ook by haar had toegesla gen. Afgezien van de 3000 meter-tijden van Ria Visser en Ina Steenbrug gen werd er in Heerenveen niet snel gereden. Dat kon ook niet, orndat de wind daarvoor te vlage- ng en de vochtigheid van de lucht te hoog was. Annie Borckink be vestigde met een goede tweede plaats op de 1000 meter haar olympische aspiraties, maar houdt voorlopig de blik toch op de WK allround in Hamar gericht Datzelfde kan ook van Joke van Ryssel gezegd worden, al was zy in haar voorbereiding ernstig ge dwarsboomd door een spier- scheunng achter de knie. In Hee renveen mocht ze zich op me disch advies niet forceren by de start en dat betekende dat ze in het totaal klasseme nt toch een paar punten en plaatsen moest inleveren. ROSTOCK (ANP) - Zes en een halve maand voor de Olym pische Zomerspelen in Moskou hebben de Oostduitse zwemsters tijdens de winterkampioenschappen in Ros tock (25-meter banen) duidelijke signalen laten uitgaan dat zij nog steeds tot de wereldtop behoren en dat er rekening met hen gehouden zal moeten worden in de Russissche hoofdstad. In elf finales, die over twee dagen waren uitgespreid, verbeterden de DDR-meisjes drie wereld- en vier Europese seizoentijden. Van de zeven toptijden nam Petra Schneider er vijf en Barbara Krause er twee voor haar reke ning. Petra Schneider, die vorige weck in hetzelfde bad tijdens de bekerwedstrijden niet impo neerde, was nu de dominante fi guur met vijf titels. Op de 400 me ter wisselslag realiseerde de zwemster uit Karl-Marx-Stadt de beste wereldtijd met 4.37.54, waarmee zij 41/100 onder haar ei gen eerder afgeleverde toptijd bleef. Op de halve afstand kwam zij eerder tot 2.13.76, wat de beste Europese seizoentijd opleverde. Diezelfde prestatie verwezenlijk te zij op de 800 meter vrije slag met 8.25.67. Hiermee was zij 5.25 seconde sneller dan de oude Eu ropese toptijd die ook op haar naam stond en bleef zij één se conde verwijderd van de beste wereld prestatie die door Cynthia Woodhead werd gezwommen. De overige titels behaalde Schneider op de schoolslag. De sprint won ze in 1.10.88, de dubbele afstand in 2.29.35. Barbara Krause domineerde op de vrije-slagnummers. Op de 100 meter dook zij als eerste vrouw ter wereld onder de 55 seconden- grens in een 25-meter bad. Haar tijd van 54.90 seconde betekende een verbetering met 1/10 seconde van de tijd die de Amerikaanse Stephanie Elkins eerder op de klokken bracht. In haar kielzog sleepte Krause de 16-jai ige Caren Metschuck, de revelatie van de bekerwedstrijden van vorige week en wellicht de opvolgster van de nu al legendarische Kor- nelia Ender, naar de chrono van 54.99. Ook op de 200 meter vrije slag was Krause een klasse apart met 1.56.80. De overige verrichtingen van Eu ropees topniveau kwamen op naam van Caren Metschuck en Andrea Pollack. Metschuck vlin derde de 100 meter in 1.00.79 en Pollack de dubbele afstand in 2.11.10. Beide tijden bleken goed voor de beste Europes prestatie. Opvallend verschijnsel in Rostock was, dat bij de dames op de 100 meter rugslag geen finale werd gezwommen. Wel op de dubbele afstand die een prooi werd voor Antje Stille in 2.13.95. Zoals gewoonlijk bleven de heren achter bij de dames. Wellicht brengt de 16-jarige Andreas Rei- chel hierin enige verandering. Zijn tijd op de 200 meter wissel slag (2.04.48) wyst in die richting. Andrea Pollack was goed voor haar beste seuoenprestatie. COVENTRY (ANP) - David Wilkie. de Olympische kampioen van 1976 (Montreal) op de 200 meter schoolslag, heeft zaterdag tijdens een zwemgala in Coventry ruim 50 gulden per seconde verdiend. De Schot legde de 50 meter vrije slag winnend af in 25 42 secon den en streek voor die prestatie 1320 gulden op Wilkie won de eerste wedstryd voor "beroepszwemmers", in feite vroegere top zwemmers die hun carrière al beëindigd hadden en nu voor een aardige habbekrats de training wel weer ter hand willen nemen Tweede werd de 35-jarige veteraan Bobby McGregor, die in 1964 tijdens de Olympische Spelen tweede werd op de 100 meter vrije slag. McGregor die jarenlang op non-actief stond, had zich vyf weken intensief op dit evenement voorbereid. Zyn tijd na een trage start bedroeg 25.70 seconden. Dat de tijden van de "beroeps/.wemmers" niet zo denderend niveau hebben, bewijst wel de vergelijking met de tijden van de huidige generatie topzwemmers. De Amerikaan Montgomery zwemt de sprint in ongeveer 23 seconden. Albert Boonstra legde de 50 meter al eens af in 24.77 seconden zonder daarvoor een stuiver te incasseren. HAARLEM (ANP) - Bij zwemwedstrijden in het 25 meterbad de Planeet in Haarlem zyn gisteren twee nationale adspirantenre cords gevestigd. De 100 meter schoolslag werd gewonnen door Ria Willes (Njord 59) in 1.13.1. Het oude record stond sinds 18 december 1976 (Volendam) op naam van Mantska van der Lin den. Ria Willem se maakte ook deel uit van het Njord-kwartct dat het eigen adspirantenrecord op de 4 x 100 meter w isselslag meisjes terugbracht van 4 30.9 nar 4 29.7 De tussentyden waren: Monique Wildschut (rugslag in 1.09.41, Ria Willemse (Schoolslag in 1.12 5). Marjolein Phaff (vlinderslag in 1.08.5) en Hedda Ver dam (vrye slag in 59.3).

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15