Gegijzelden worden niet als spionnen berecht" WOEDE OVER AANSLAGEN Opnieuw onthulling in Brits spionageschanclaal Lancering „Ariane" gisteren weer mislukt Egyptische journalist na gesprek met Chomeini: gsssfr PBMV© msporir PANAM DOOR FUSIE TERUG OP SCHIPHOL 1-75F Doden bij ongeluk met Turks vliegtuig MAANDAG 24 DECEMBER 1979 BUITENLAND PAGINA 11 LONDEN (Reuter) - Het Britse zondagsblad "Sunday Ti mes" meldt dat een voormalige hoge Britse regerings ambtenaar, John Cairncross, heeft toegegeven dat hij in de jaren voor de Tweede Wereldoorlog voor de Sowjet- Unie heeft gespioneerd. Cairncross zei tegen verslaggevers dat hij gegevens over de Britse diplo matieke strategie en geheime informatie over belangrijke politieke keu zes had doorgespeeld aan de Russische spion Guy Burgess. Burgess en Donald MacLean, beiden Britse diplomaten, vluchtten in 1951 naar de Sowjet-Unie, toen zij op het punt stonden ontmaskerd te worden als spionnen voor de Russen. Een derde man in dit complot, veiligheids agent Kim Philby, nam eveneens de wijk naar Moskou en Anthony Blunt, een voormalig kunst-adviseur van koningin Elizabeth, werd vo rige maand ontmaskerd als een lid van dezelfde groep. Cairncross zei tegen de Sunday Times dat hij in de jaren dertig op de Cambridge Universiteit tot een communistische cel behoorde, waartoe onder meer ook Burgess en MacLean behoorden. De spionale-activiteiten van Cairncross kwamen aan het licht toen Britse veiligheidsmensen het overlopen van Burgess en MacLean onderzoch- ve,'dere druk op de rege- SALISBURY - Familieleden van een van de leiders van het Patriottisch Front, Robert Mugabe, keren terug i -y ring-TOatcher meei^Segeveji^te^publiceren over het spionage-schan- het huis van Mugabe, na in het ziekenhuis te zijn behandeld. Zaterdag werd Mugab's huis, waarin diens zuster met haar kinderen woont, beschoten. r hoge ambtenaren bij betrokken zijn. PARIJS/KOUROU (Reuter/AFP) - De tweede lanceringspoging van de Europese raket 'Ariane' in Kourou in Frans Guyana, is giste ren na enkele onderbrekingen bij het aftellen door minder goed weer, vanwege technische moei lijkheden voor onbepaalde tijd uitgesteld. De derde trap moest worden leeggepompt, omdat zich daarin zeer explosieve brandstof bevond. Er was een helium lek. De lancering werd maar 52 se conden voor het startsein tegen gehouden. De eerste poging mislukte vorige week toen een computer een defect ontdekte en de motoren automatisch deed af slaan. De 40 miljoen dollar kos tende Ariane is gebouwd door Frankrijk, West-Duitsland, Groot-Brittaniè en andere lan den die lid zijn van het Europese ruimtebureau van 12 naties. Zij werd in delen over de Atlantische Oceaan naar Kourou gebracht en daar in elkaar gezet. De 200 ton zware kunstmaan is gemaakt om telecommunicatiesatellieten in een baan te brengen, waardoor West-Europa op dit terrein min der afhankelijk wordt van de Verenigde Staten. Gisteravond is een derde poging ook mislukt men hoopt binnen enkele dagen een nieuwe lanceerpoging te kunnen wagen. Moord op drie caissières in Frankrijk BEZIERS (DPA) - Zaterdag zijn bij een gewapende roof overval op een supermarkt in de Zuidfranse stad Beziers drie caissières als het ware te rechtgesteld. De drie vrouwen, in leeftijd va riërend van 26 tot 27 jaar, wa ren juist bezig met het tellen van de kasinhoud. Zij moes ten plat op de grond gaan lig gen en werden in koelen bloede met twee schoten in de nek door de dader of daders vermoord. De politie vermoedt, dat de da der of daders hiermee getui gen uit de weg wilden ruimen, want niemand anders in de supermarkt hoorde de scho ten of merkte de roofmoorde naars) op. Overstroming teistert Venetië VENETIË (Reuter) - Een krachtige aanlandige wind heeft zaterdag in Venetië voor aanzienlijke overstromingen gezorgd. De schade die daarbij is aangericht loopt volgens de plaatselijke au toriteiten in de miljoenen gul dens. Hoewel de stad met de hoogste waterstanden sinds de rampzalige november-overstro- ming van 1966 te maken had, werd Venetië zaterdag voor erger behoed doordat de wind op het laatste moment van richting ver anderde. De harde wind en de wilde zee vernielden vele strand- voorzieningen op het eiland Lido, voor de kust van Venetië. Ernsti ge schade aan de historische ge bouwen in de stad zelf deed zich niet voor. Toch kwam het water op sommige plaatsen ruim an derhalve meter hoog te staan, het hoogste niveau sinds de 1.90 me ter, die in 1966 werd bereikt. Op het San Marco-plein stond zater dag het water één meter hoog. Bijna dertig gezinnen werden dakloos. In Rome heefteen storm met windstoten van meer dan 100 km. per uur enorme schade aan gericht aan gebouwen, bomen en elektriciteitsr- en telefoonleidin gen. De storm leidde tot een ver keerschaos. LONDEN/TEHERAN (Reuter) - De Egyptische journalist Mohammed Heikal, ex-hoofdredacteur van 'Al Achram', heeft in een zaterdag door het Britse blad Sunday Times gepubliceerd artikel verklaard dat de 50 Amerikaanse ge gijzelden in Teheran voordat ze vrijgelaten worden, te recht zullen staan, maar dan niet als spionnen. De Algerijnse kardinaal Duval is door Chomeini uitgenodigd naar Teheran te komen om een kerstvie ring voor de gegijzelden te leiden. ADVERTENTIE tlPVANHÉTREiSBÜRO aan het ^goK»"5 «n 2'kC"T,er,raattraktieSrt Volope^hu>otcr"sP°iacht- 5ubtroP'«heen eigen K" bob»*"* K BEL020-966866 A SCHIPHOL (ANP) - De Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Pan American World Airways zal per 1 januari 1980 weer regelma tig op Schiphol verschijnen. Dit als gevolg van de overneming door deze maatschappij van de eveneens Amerikaanse lucht vaartmaatschappij National Air lines. Voor deze fusie, waarover jarenlang is gestreden, heeft de Amerikaanse president Carter neelsleden omvatten. Er zullen volgens Panam geen ontslagen vallen. De nieuwe combinatie wordt, gemeten naar het aantal vervoerde passagiers, de vijfde luchtvaartmaatschappij ter we reld, achter vier andere Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij- en. Op deze ranglijst stond Pa- nam vóór de fusie op de twaalfde en National Airlines op de veer tiende plaats. zaterdagavond het groene licht De vloot van de combinatie telt r gegeven. Op een gistermiddag op Schiphol gehouden persconferentie ver klaarde de directeur van Panam Nederland dat alle diensten van National Airlines zullen worden overgenomen door Pan Ameri can, waaronder ook de diensten die National uitvoert op Amster dam. Voorlopig zullen deze dien sten ongewijzigd blijven. Het personeel van de beide maat schappijen dat in Nederland werkzaam is zal worden samen gevoegd. In totaal zal het perso neelsbestand van de gecombi neerde onderneming 49 perso- 146 vliegtuigen, 89 van Panam en 57 van National Airlines. Op 28 oktober van het vorig jaar staakte Panam de lijndiensten op Schip hol. Dit in verband met de gewij zigde situatie op de Noordatlanti- sche route als gevolg van presi dent Carters liberalisatiepolitiek. Veertig personeelsleden van Pa nam moesten toen worden ont slagen. De wijziging in de lucht vaartbetrekkingen tussen Ne derland en de Verenigde Staten gaf National Airlines in die tijd de mogelijkheid diensten tussen Amsterdam en de VS te gaan houden. Het proces, aldus Heikal, gaat in feite tegen de ex-sjah en de V.S. De gegijzelden zullen als verte genwoordigers van de V.S. wor den gedagvaard. Heikal zou het artikel geschreven hebben na een exclusief inter view met ^jatollah Chomeini, in ae loop van de vorige week in Qom gehouden. Volgens de Egyptische journalist wordt er een internationale jury gevormd voor het proces en zal het zes we ken tot twee maanden duren om de aanklacht voor te bereiden. De voormalige Ierse minister van buitenlandse zaken Sean Mac- Bride heeft gisteren in Teheran gezegd dat hij geen snelle oplos sing in de zaak van de Ameri kaanse gegijzelden in de Iraanse hoofdstad verwacht. Na een werklunch bij de Iraanse minister van buitenlandse zaken, Gotbzadeh, zei MacBride - No belprijswinnaar voor de vrede "Er zijn geen positieve ontwik kelingen. Ik ben niet bijzonder optimistisch". MacBride, die een maand geleden ook al in Teheran was om te pro beren de crisis te helpen oplos sen, kwam zaterdagochtend in de Iraanse hoofdstad aan en begaf zich regelrecht naar het ministe rie van buitenlandse zaken voor besprekingen gedurende twee uur met Gotbzadeh. Omwenteling De Iraanse minister van financiën, Abol Hassan Bani-Sadr, heeft gisteren verklaard dat zijn land zich tegen Amerikaanse econo mische sancties te weer zal stel len door de produktie te vergro ten en het verbruik in te krimpen. Volgens hem zou dit "de grootste economische omwenteling in de geschiedenis van wereld" kun nen blijken te zijn. Bani-Sadr, die er op 28 november zijn andere portefeuille - buiten landse zaken - aan gaf onder druk van de ernstiger geworden Ame- rikaans-Iraanse crisis, deelde mee dat de islamitische re publiek met ingang van 21 maart 1980, eerste dag van het Iraanse nieuwjaar, de rente zal schrappen uit het bankwezen, maar niet uit de gehele economie. Mehdi Bazargan, voormalig eerste- minister van Iran, is voornemens eind januari mee te doen aan de verkiezingen voor het president schap van de islamitische re publiek. De 73-jarige Bazargan zei gisteren dat hij door veel Iraniërs - "vrien den en onbekenden" - was bena derd met het verzoek zich kandi daat te stellen. "Ik kan nee op zeggen", zei hij. Geestelijken Op weg naar Iran zijn drie Ameri kaanse geestelijken die een offi ciële opdracht hebben: het voor gaan in kerstvieringen voor de gegijzelden. Van deze drie is één een neger en hebben de andere twee tijdens de oorlog in Vietnam actie gevoerd tegen Amerika's betrokkenheid daarbij. De verwachting is dat de kerstvie ring waarin het drietal zou voor gaan, een oecumenische dienst zou zijn. Daarnaast zouden speci fieke diensten voor katholieke en reformatorische gegijzelden plaatshebben. Ook kardinaal Duval, de aartsbis schop van Algiers, komt vandaag in Teheran aan voor een bezoek aan de gegijzelden. De laatste dagen zijn niet alleen honderdduizenden brieven en kerst pakketten naar de gegijzelden in de ambassade in Teheran gebracht,maar de gegijzelden een kerstviering wor- ander aan de geestelijke hebben meegedeeld in samenhang met de kerstviering voor de gegijzel den. Desgevraagd deelde het ministerie van buitenlandse zaken in Was hington mee niets over een ver huizing van de 50 Amerikanen af te weten. De betrokken geestelijke en een aantal confraters zouden de plaats kennen waar de gegijzel den naartoe zouden zijn gebracht maar zij zouden dat niet wereld kundig mogen maken. Ander oord Een katholiek geestelijke in Tehe ran die in dagelijks contact staat met de Amerikaanse gegijzelden heeft gisteren laten doorscheme ren dat de gegijzelden 'om veilig heidsredenen' naar een ander oord in de Iraanse hoofdstad zijn overgebracht. Volgens het Franse persbureau AFP zouden de islamitische stu denten in de ambassade een en ANKARA (DPA'UPI) - In de buurt van Ankara is gisteren in zware mist een vliegtuig van de Turkse luchtvaart maatschappij Turkisch Airli nes verongelukt. Aan boord van het toestel, een Fokker F- 28, bevonden zich 39 passa giers en 4 bemanningsleden. Vier inzittenden hebben het ongeluk overleefd. Het vliegtuig was op een bin nenlandse vlucht van de stad Samsun aan de Zwarte Zee naar Ankara. De Turkse luchtvaartmaat schappij heeft meegedeeld dat alle inzittenden van het verongelukte toestel Turken Het ongeluk gebeurde bij een heuvel in de buurt van het dorp Cucuk op 45 kilometer van de luchthaven Esenboga van Ankara. De inzittenden die het ongeluk hebben overleefd, zijn drie passagiers en een stewardess. De stewardess heeft verteld dat de gezagvoerder van het toe stel vanwege de dichte mist niet in Ankara had willen lan den, maar op een ander vlieg veld. De passagiers evenwel zouden erop hebben gestaan in Ankara aan de grond te worden gezet. In Ankara waren de reddings diensten al gealarmeerd om dat het contact tussen de Fokker en de verkeerstoren twee minuten voor de voor genomen landing afbrak. Fokker op Schiphol heeft mee gedeeld dat dit de derde F-28 van Turkish Airlaines is die is verongelukt. De maatschap pij beschikte oorspronkelijk over vijf F-28-Fellowships, waarvan er nu dus nog maar twee over zijn. De eerste twee toestellen verongelukten vol gens Fokker als gevolg van fouten van de vliegers. Aanslagen op Turkse instellingen AMSTERDAM (ANP) - Een bo montploffing in de Leidse straat in Amsterdam heeft zaterdagoch tend rond vijf uur voor een enor me ravage gezorgd. De bom was geplaatst tegen de gevel van het Turkse reisbureau "Turkish Air lines". Een deel van het iel bu reau werd vernield en ruiten van winkels en woningen in de naaste omgeving sprongen. Er vielen geen gewonden. Ook by het ge bouw van de Turkse luchtvaart maatschappij Thy" in Istanbul heeft zaterdag wel voor materiele schade gezorgd, maar persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Op de Champs Elysées in Parijs werd de directeur van het Turkse verkeersbureau in Parijs dood geschoten. De verantwoordelijk heid voor die actie werd opgeëist door "het commando van Ar meense wrekers tegen de geno cide". In Keulen is gisteren een bomaan slag gepleegd op het gebouw van een Turkse organisatie. Een 36- jarige Turkse gebedsvoorganger werd hierbij ernstig gewond. ISTANBUL - Steeds veelvuldiger worden de laatste maanden de aanslagen op Turkse diplomaten of hun familie en op kantoren van de Turkse luchtvaartmaatschap pij, die worden geclaimd door Armeense organisaties. Mag men de daders geloven, dan opereren er twee naast elkaar: het Armeen se Commando ter Gerechtigheid voor de Genocide (Turkse kranten vertalen het met „wraak-com- mando"), dat diplomaten neer schiet, als laatste de chef van het Turkse toeristenbureau in Parijs zaterdagmorgen, en het Armeen- ,r diplomatieke post te king moet nemen dat ook het ter rorisme in het binnenland steeds vaker aan buitenlandse machten wordt toegeschreven. Het feit dat na de eerste aanslag op twee con suls in Los Angeles in 1971 - waarvoor een plaatselijke Ar meense grijsaard werd veroor deeld - geen van de daders is ge grepen sterkt allerlei commenta toren in hun mening dat er meer gaande is dan een Armeense wraakactie. Griekscyprioten en Griekse-Amerikanen moeten er achter zitten en liefst ook zionis ten en andere machtige groepen die contact hebben met de ma fia. se Bevrijdingsfront dat, tot n zonder doden, bommen plaatst in kantoren van de Turkse lucht vaartmaatschappij TAL, afgelo pen zaterdagmorgen in Amster dam. „We worden van binnen en van bui ten bestookt", luidt een kop op de voorpagina van het boule vardblad Gunaydin van gisteren De woede over de systematischer wordende gewelddadigheid te gen Turken in het buitenland wordt vanzelfsprekend steeds groter, waarbij men in aanmer- bekleden lijkt langzamerhand inderdaad nog wat riskanter te zijn dan een Amerikaanse, zelfs in Teheran. De bekende Turkse hoogleraar in het staatsrecht Mumtaz Soy sal .voorzitter van de Turkse afdeling van Amnesty In ternational, schreef hierover on langs op sarcastische wijze in zijn rubriek in het dagblad Milliyet, onder de titel .Met twee maten". Hij vroeg zich af waarom het Wes ten, terwijl het moord en brand schreeuwt over de gijzeling van het Amerikaanse ambassadeper soneel in Teheran die Soysal ove rigens ook veroordeeldezich zo weinig druk maakt over de op eenvolgende moorden, elf nu al, op Turks diplomatiek personeel en familie hij spreekt van „bijna volkerenmoord"). Ze zijn door gaans slechts aanleiding tot het uitvoerig memoreren van gebeur tenissen uit het Ottomaanse rijk. .Het is of men zoekt naar een rechtvaardiging voor deze da den". Een andere, veel minder veronge lijkte toon vond men in een com mentaar in het serieuze Engels talige weekblad Briefing, dat in Ankara verschijnt, na de aanslag vorig jaar in Madrid waarbij de echtgenote, zwager en chauffeur van de Turkse ambassadeur om kwamen. ,f>eze gangsters willen geen Groot-Armenie, ze willen wraak, zoals ze steeds betuigen, wraak voor misdaden die zestig jaar geleden zijn begaan. De Ot tomaanse daders van de Armeen- se slachtingen zijn allang dood". Dit Engelstalige commentaar is in zoverre een uitzonderingdat h icr openlijk over slachtingen wordt gesproken,bedreven door Turken in de Ottomaanse tijd. Want dat is iets ivat in de Turkse pers, net als in het onderwijs, nu juist nog steeds uit de weg wordt gegaan. Voorzover de moderne Turk wordt geconfronteerd met deze problematiek, uxirdt hem inge prent dat Armeniërs, opgezweept door buitenlandse machten en ondankbaar voor de tolerantie die hun eeuwenlang is betoondin opstand kwamen en met geweld pleging begonnen. Anders dan de Duitsers na de jo denmoord, anders ook wel dan de Amerikanen na wat ze de india nen aandedenhebben de Turken zich, ook al zouden ze een veront schuldiging kunnen vinden in het andere regime dat toen heerste, nooit serieus verdiept in de do cumentatie en in de schuldvraag waarom de volkerenmoord op Armeniërs. Door het woord ge nocidein haar naam op te ne men, is een van de moordorgani- saties er nu in geslaagd dit ook m de Turkse pers geregeld gedrukt te krijgen, wat ongetwijfeld een van haar voornaamste oogmer ken was. Maar daarmee komt de Turkse ..bewustioording" van wat er eerder deze eeuw u ge beurd natuurlijk peen stap dich terbij. Integendeel, het versterkt hen in de ingegoten zekerheid dat de Armeniërs indertijd met ge weld .begonnen" zijn. Ze „eindt- pert" er immers ook mee

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11