belang VS" „SALT 2 niet in Doden bij rel in Iraanse provincie Baluchistan DEEL BELGISCHE ARTSEN IN STAKING NAAST HET NIEUWS Afgezant Chomeini:'Vóór kerst proces gegijzelden' "W: \horde LiefsteWjordjes. Senaatscommissie: VRIJDAG 21 DECEMBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 LONDEN - Lord en Lady Drabourne, die zwaar gewond werden bij de aanslag die Lord Mountbatten het leven kostte, woonden gisteren een dienst in de St. Paul's Cathedral ter nagedachtenis van Mountbatten bij. Zij werden vergezeld van hun zoons (vlnr) Philip, Lord Romsey en Timothy (die ook bij de aanslag werd gewond). SYDNE Y/TEHERAN (DPA/UPI)- De gegijzelden in de Amerikaan se ambassade in Teheran zullen volgende week worden berecht. Dit heeft een speciale afgezant van Chomeini gisteren op een persconferentie in het Australi sche Sydney aangekondigd. De gezant, sjeik Mohammed Men- haj, zei dat de gegijzelden van wie op het proces zal worden vastge steld dat zij spionage hebben be dreven, op de doodstraf kunnen rekenen. Anderzijds sloot hij een terugkeer van de gegijzelden naar Amerika uit zolang de sjah niet voor de rechter in Teheran verschijnt. De sjeik is door Cho meini naar Australië gestuurd om daar de Iraanse politiek en het islamitisch geloof te verduidelij ken. Ajatollah Chalchali, die de verant woordelijkheid heeft over de is lamitische rechtbanken in Iran, vindt dat de gegijzelden in de Amerikaanse ambassade in Te heran vrijgelaten zouden moeten worden. Dit staat in een interview met de ajatollah dat vandaag in het Engelse dagblad "The Times" is gepubliceerd. "Ik beschouw deze mensen als on schuldig. Ze zijn onze gast en ik wil dat ze vrijgelaten worden en naar huis teruggaan", aldus Chalchali in het interview. Zelfs als het spionnen zijn, dan is dat nog geen reden hen vast te hou den. Elke ambassade herbergt spionnen. Zelfs als we de gegij zelden berechten, dan willen we hen niet veroordelen. We willen Carter en de Amerikaanse rege ring veroordelen, zo voegde Chalchali er aan toe. Chalchali heett persoonlijk op dracht gegeven tot de executie van meer dan 200 voormalige of ficieren van het leger van de ex- sjah. De ajatollah heeft verklaard dat hij een commando-eenheid opdracht heeft gegeven naar Pa nama te gaan om de daar verblij vende sjah te vermoorden. Hij heeft nog een tiental personen op zijn "zwarte lijst" staan die hij zou willen laten executeren. Onder hen zijn de echtgenote van de ex- sjah en oud-premier Bachtiar. De studenten die de Amerikaanse ambassade in Teheran bezetten, hebben meegedeeld dat zij niet zullen toestaan dat de gegijzelden door familieleden worden be zocht met kerstmis. De vraag of er dan wel een religieuze dienst gehouden zal mogen worden, lie ten zij onbeantwoord. De mogelijkheid dat familieleden de gegijzelden zouden mogen be zoeken was geopperd door de Iraanse minister van binnen landse zaken, Hashemi Rafsan- jani. Zijn collega van buitenland se zaken, Ghotbzadeh had voorts verklaard dat er een kerstdienst zou worden gehouden in de am bassade. De woordvoerder van de studenten zei echter in een reactie op die verklaring; "Dat is zijn mening, niet noodzakelij- kerwiis de onze". uitspraken van Ghotbzadeh ge negeerd. Zij verkeren nu in een soort machtsstrijd met hem. Bei de partijen zeggen daarbij de steun van Chomeini te hebben, die echter tot dusver weigert tus senbeide te komen. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - De senaatscommissie voor de strijdkrachten heeft gisteren een rapport aanvaard, waarin het SALT 2-verdrag met de Sowjet-Unie (dat in de Senaat moet worden bekrachtigd) „niet in het belang van de nationale veiligheid van de VS" wordt genoemd. De beslissing, met tien stemmen voor en zeven onthoudingen, is een ern stige tegenvaller voor het Witte Huis, zelfs al heeft deze commissie voor de strijdkrachten formeel geen jurisdictie over het verdrag en kan zij de Senaat geen aanbevelingen doen. Het rapport zegt dat belangrijke wijzigingen in het akkoord nodig zijn en dat onduidelijkheden moeten worden verwijderd, zodat de rechten en verplichtingen van de ondertekenaars in hun volle omvang onom stotelijk vastliggen. De voorstemmers (zeven republikeinen, drie democraten) behoren tot de uiterst conservatieve vleugel in de Amerikaanse politiek, zoals de Democraat Henry Jackson en de republikein Goldwater. De volksver tegenwoordigers die zich van stemming onthielden, allen Democra ten, behoren vooral tot de groep senatoren die zich tot nu toe niet over hun later stemgedrag in de Senaat heeft uitgesproken zoals de in vloedrijke Sam Nunn. Onder zware druk van het Witte Huis zijn talloze pogingen gedaan om de stemmingen te doen vastlopen. De voorstemmers zouden toch tegen SALT stemmen, maar de regering vreest dat het rapport van deze senaatscommissie sommige twijfelaars tot tegenstemmers zal maken, in een politieke worsteling waarbij het resultaat van enkele stemmen kan afhangen. SALT 2 is een nog neteliger onderwerp geworden voor Carter, omdat de debatten over bekrachtiging zullen worden gevoerd als de verkie zingsstrijd van 1980 al ruimschoots aan de gang is. ROME IN DE STEIGERS enten van antiek Rome, van de zuil van Trajanus tot de triomfboog van Constanten de Grote, verdwijnen successieve lijk onder de steigers. De operatie, die zich over verscheidene jaren zal uitstrekken, heeft een dubbel doel: bestudering van de staat waarin de monumen ten zich bevinden en hun benoud in afwachting van duurzame oplossingen voor hun restauratie. Zij zijn ernstig aangetast door de normale atmosferische omstandigheden en de luchtveront reiniging. Een jaar na de noodkreet van de oud-burgemeester van Rome, de kunsthistoricus Giulio Carlo Argan, heeft de hoofdarcheoloog van de Italiaanse hoofdstad, prof. Adriano la Regina, onder streept dat "maanden van onderzoek ons in staat hebben gesteld te constateren dat de staat waarin de monumenten zich bevin den, erger is dan men dacht". Tijdens de werkzaamheden zullen slechts kleine groepen toeristen de monumenten mogen bezoeken. ALLESLIJM Russische scheikundigen hebben een bijzonder sterke lijm ont wikkeld die voor alle doeleinden kan worden gebruikt, van het repareren van hartbeschadigingen tot en met het herstellen van gebitten. Volgens het persbureau Tass dat dit gisteren berichtte, kan het middel, genaamd cyacrene, worden gebruikt om verwondingen aan het hart, de nieren, de lever en de longen te sluiten tot zij goed zijn genezen. De lijm vormt een pijnloos alternatief voor het hechten van wonden en is door het Sowjet-ministerie van volks gezondheid aanbevolen bij chirurgen, aldus Tas.-. LICHTER IN DE LIFT Acht gasten van een hotel in San Francisco hebben vijfduizend dollar betaald voor een ritje in de lift. De gasten werden het slachtoffer van een nieuw soort, "hotelrat", gezeten op de liftkooi. In beide gevallen stopte de lift plotseling tussen twee verdiepingen in. Het noodluik in het plafond ging open en er verscheen een gehandschoende hand die een karabijn met afgezaagde loop op de passagiers richtte. De stem van een man gelastte hun al hun geld en sieraden op de grond te leggen. Vervolgens werd een postzak naar beneden gegooid en de opdracht gegeven alles daar in te doen en naar het luik te heffen. De hotelratten hebben aan de twee liftkooi-overvallen vijfduizend dollar aan buit overgehouden. AANKLACHT TEGEN LEIDING VAN „LE CANARD ENCIIAINE' TEHERAN - Tijdens een redevoe ring van de Iraanse ex-minister van buitenlandse zaken Ibrahim Jazdi zijn in Zahedan in de Iraan se provincie Baluchistan twee mensen doodgeschoten en 44 gewond. Er ontstond tumult on der het publiek, dat op uitnodi ging van de religieuze leider van Baluchistan, Mowlavi Abdolaziz, in de plaatselijke moskee een verzoenende redevoering van Jazdi bijwoonde. Men raakte in paniek na schoten op het plein voor de moskee. Tijdens de schietpartij werden twee mensen neergeschoten en achttien ande ren moesten met schotwonden in het ziekenhuis worden opgeno men; in het gedrang werden 26 mensen onder de voet gelo pen. Evenals in andere delen van Iran met etnische en religieuze min derheden is het in Baluchistan al geruime tijd onrustig. Een be langrijk bezwaar van de Balu chi's is dat zij, als soennitische islamieten, geen aparte religieuze in Teheran zelf status in het sjiietische Iran ge nieten. Voorts is men in Balu chistan erg ontevreden over het optreden van Chomeini's revolu tionaire garde, de Pasdars, die in de verschillende delen van de provincie met grote willekeur zouden optreden. De burgemees ter van de hoofdstad van Balu chistan, Iranshahr, is al enige da gen gegijzeld door boze Baluchi's die de nieuwe grondwet opge schort willen zien. In Irans „tweede hoofdstad" Qom heeft ajatollah Sjariat-Madari gis teravond in een bewogen betoog voor een gehoor van naar schat ting 5000 getrouwen de schuld van de rellen in Tabliz, hoofdstad van Azerbeidzjan, opnieuw aan de door aanhangers van Chomei- beheerste massamedia toege- de twee belangrijkste sjiietische heiligen, de imams Ali en Hus sein. poli tieke rel uitgebroken na de arres tatie van de Iraanse ambassadeur in Stockholm, Amir-Abbas Ente- zam, in het kabinet van Mehdi Bazargan de eerste premier van Chomeini) officieel regerings woordvoerder. De bezetters van de Amerikaanse ambassade zeg gen documenten te hebben ge vonden waarin de Amerikaanse attaché Bruce Laingen zijn supe rieuren in Washington vertelt dat Entezam graag goede betrekkin gen tussen het islamitische Iran en de VS wil aanknopen. de week te hebben geleverd ui teraard jyatollah Chomeini zelf toe. In een interview met de be faamde Egyptische journalist Hassanein Heikal liet Chomeini weten het gepraat van Carter niet veel hoger te waarderen dan een hondewind, gelaten terwijl de islamitische karavaan voorttrekt. „Op dat soort geluiden letten wij niet", aldus de ajatollah daarmee een voor Iran weer bewogen week afsluitend. PARI J S AFP) - De directeur en de hoofdredacteur van het Franse satirische weekblad 'Le Canard Enchainé zijn gisteren in staat van beschuldiging gesteld we gens "heling van gestolen docu menten". Het gaat om Roger Fressoz en Claude Angeli. De aanklacht houdt verband met de vondst van fotokopieën van de belastingpa pieren van verscheidene hoog geplaatste personen, onder wie president Valéry Giscard d'Es- taing en de vhegtuigfabrikant Marcel Dassault. De kopieën werden aangetroffen in de wo ning van een voormalige ambte naar bij het ministerie van finan cien, Dominique Marie. Tegen hem loopt sinds 13 oktober een klacht wegens diefstal, heling en schending van beroepsgeheim. Twee van de gevonden stukken waren eerder afgedrukt in 'Le Canard Enchaine'. In het zuidoosten van Iran, in de provincie Baluchistan, zijn giste ren rellen uitgebroken. schreven. Terwijl zowel de ajatollah als de verzamelde menigte van tijd tot tijd in snikken uitbarstten om hun gemoed te luchten, zei Sja riat-Madari dat hij zijn gehoor maar weinig meer troost kon bie den dan de hoop op betere tijden. „Ik zeg u, we moeten afwachten, bidden en hopen", aldus een huilende Madari. „Ze verdraaien onze verklaringen, weigeren ons toegang tot radio, tv en de pers, en proberen onder valse voor wendsels onenigheid in ons ge liefde Azerbeidzjan te zaaien. Maar God ziet alles en zal de boosdoener op zijn eigen wijze straffen". De aanhangers van Chomeini had den van hun kant in Qom voor het nodige machtsvertoon gezorgd. Er werden in de stad uitgebreide marsen gehouden, waarbij Cho meini de lieveling werd genoemd van Fatima (de islamipsche be schermheilige van Qom) en van Twee weken geleden is in Iran al een arrestatiebevel uitgevaar digd tegen de ex-gouverneur van Azerbeidzjan, Maraghei, die te vens lid was van Irans Grond wetgevende Raad. Ook Maraghei is wegens contacten met Ameri ka van spionage beschul digd. Verschillende ministeries in Tehe ran maakten deze week bekend uitgebreide zuiveringen onder hun ambtenarenbestand te zul len houden. En het begint erop te lijken dat Chomeini en de zijnen doende zijn een heksenjacht te openen op „verdachte elemen ten" die hun beleid niet genoeg steunen. Dat alles heeft de sfeer in Teheran de laatste tijd aanzienlijk belast, terwijl men sinds kort op straat van bewoners van de hoofdstad te horen kan krijgen dat Iran er sinds het vertrek van de sjah er zeker niet op vooruit is gegaan. Sommigen wagen het zelfs in alle openbaarheid te betreuren dat de sjah is vertrokken, iets wat een maand geleden een ongehoorde uitspraak zou zijn. In die sfeer van onzekerheid komt de eer de Iraanse uitspraak van aarmee kunt u uw genegenheid en goede smaak treffender uitdrukken dan met een sieraad of juweel van Sieralex. Een koUektie van uitzon derlijke kwaliteit, met veel zorg voor u samengesteld, na het bezoek aan \elc buitenlandse ateliers. Sieralex, in stijl gevestigd .un de Haagse Denneweg en in Leiden aan het Kort Rapenburg. Koliektics an o.a. Cartier. Baumc et Merrier, Braun, Hans Hanssen en Christian Dior. Sieralex Sieraden -JA, Eigenum Edelsmid lekten, Kort Rapenburg 16. Tel. UTl U 37.40. VGravcnhage, Denneweg 112. Tel tro <m i i.tw. (Van onze correspondent Jan Gerritsen) BRUSSEL Een Belg die ziek wordt, krijgt thuis ten hoogste één keer een dokter op bezoek. Als hij meer medische zorg nodig heeft, wordt hij doorverwezen naar het ziekenhuis. Met deze strategie, die in kor te tijd tot overvolle ziekenhuizen moet leiden, willen de Belgische artsen die vannacht zijn begonnen aan hun „zorgen- staking", de regering-Martens dwingen voorgenomen bezuinigingen in de ge zondheidssector in te trekken. Aan de staking wordt deelgenomen door de artsen, tandartsen en apothekers die zijn aangesloten bij de syndicale artsenorga nisatie van dr. Wynen, een militant medi cus die heeft aangekondigd dat hij de re gering „op de knieën wil krijgen" Aange nomen wordt dat bij de federatie-Wynen ongeveer de helft van de Belgische ge neesheren is aangesloten. De andere grote artsenorganisatie in België, die van dr. Den Brabanter, heeft ook bezwaren tegen de bezuinigingen die de regering heeft voorgesteld, maar ze staakt niet mee. De bezuinigingen waartegen zo'n 6000 art sen met het middel van de staking willen strijden, zijn vervat in de zgn. program mawet. Daarin worden ook offers ge vraagd van andere Belgen, bijvoorbeeld patiënten van de artsen (die meer zelf moeten gaan betalen voor medische hulp) of de trekkers van sociale uitkeringen. De wet moet nog in het parlement worden behandeld, maar de artsen van de federa- tie-Wynen zijn direct in het geweer geko men met het zwaarste geschut dat ze in stelling konden brengen. De stakingsactie is niet populair bij het gro te publiek. Het progressieve Vlaamse blad De Morgen sprak van een „misdadige ac tie van een kaste die het eigen hoge inko men veilig wil stellen". Wie een staking uitlokt in plaats van op onderhandelingen in te gaan, rekent tevergeefs op steun, voegde De Standaard daaraan toe. Menig een herinnert zich hoe de Belgische artsen in 1964 ook staakten en dat de toenmalige Belgische premier Theo Lefèvre^ sprak over „de tijd van de moordenaars". Er zijn ook artsen, vooral in het Vlaamse land, die het volstrekt oneens zijn met Wynen en de zijnen. Er is al een „Natio naal Comité voor de Continuïteit van de Zorgen" opgericht. Ook groepen linkse en gematigd progressieve dokters blijven doorwerken. Ze willen proberen te voor komen dat de Wynen-artsen, die overal wachtdiensten hebben ingesteld, patiën ten massaal naar de ziekenhuizen door sturen. Vooral in Brussel zou dat snel tot een noodsituatie kunnen leiden. De dokters van Wynen hebben er geen moeite mee de sociale strijd - als men dit woord al mag gebruiken - voot een deel via de ruggen van hun patiënten uit te vechten. De zieke Belg' of Belgische die een dokter van de club-Wynen aan het ziekbed ontbiedt, moet het spoedtarief betalen: 37 gulden voor een visite, terwijl het normale tarief 20 gulden bedraagt. Wie dezelfde dokter nog eens wil laten komen, wordt onmiddellijk doorgestuurd naar het ziekenhuis. Wie dat niet wil, kan op moeilijkheden rekenen. Wynen-dokters die wachtdienst draaien, hebben een uivoerige instructie gekregen, dié boekdelen spreekt over het sociale ge halte van de methoden die deze medische stakers gebruiken. De apothekers wordt aangeraden alle geneesmiddelen, ook de duurste, contant te laten betalen. Letter lijk staat dan in de instructie: „Dit is na tuurlijk een argument om patiënten met een klein inkomen aan te raden zich in een ziekenhuis te laten opnemen".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9