De slimmeopmerkingen van VanAgt Kamer in Rijnzoutzaak eensgezind ENERGIEONDERZOEK VERKEERD Eenheid van CDA wint het van het geweten Molotov- in kerk VRIJDAG 21 DECEMBER 1979 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De enige dui delijkheid die het kernwapende bat woensdagnacht heeft opgele verd, is dat het kabinet vanaf nu van de tien CDA-„dissidenten" niets meer te vrezen heeft. Voor het overige is over datgene waar het eigenlijk om ging, een gigan tische mist blijven hangen. Een gewilde mist, die het antwoord moest verhullen op de vraag hoe verantwoordelijk de Nederland se regering is voor de in Brussel door de NAVO genomen beslui ten? Die vraag is - in elk geval publiek - onbeantwoord geble- Na de debatten over de levering van verrijkt uranium aan Brazilië, vo rig jaar, leek méér onduidelijk heid in een parlementair debat nauwelijks nog mogelijk. Ook daar goochelde Van Agt met moeilijke juridische begrippen en vage, de eigen mening van het kabinet verdoezelende, formule ringen in een poging het onver zoenlijke (CDA en WD) te ver zoenen. Maar herhaling bleek mogelijk. Het lukte het kabinet de aandacht af te leiden van de werkelijke in houd van de zaak; een oordeel over het Nederlandse aandeel in de kernbewapening. Toveren Van Agt is er een meester in om in een debat plotseling, ogen schijnlijk nieuwe elementen te voorschijn te toveren, die op het eerste gezicht het kabinet gelijk geven en vervolgens de verwar ring vergroten. Zo ook nu. Eerst de brief van NAVO-chef Luns, waarin deze aan Van Agt zegt zich vorige week te hebben vergist, toen hij zei dat Nederland in Brussel had ingestemd met de beslissing om de nieuwe raketten te gaan maken. DEN HAAG (ANP) - Uit het uit zendbureau P.E.S. aan de Nieu we Schoolstraat in Den Haag is gistermiddag een bedrag van 170.000 gulden ontvreemd. De dief heeft daarbij geprobeerd de 45-jarige bedrijfsleider, die alleen in het kantoor was, te wurgen. Dit is het vermoeden van de Haagse politie na een eerste verhoor van het slachtoffer. De man werd door een werknemer bewusteloos in het kantoor aan getroffen en moest, gewond aan gezicht en andere lichaamsdelen, in een ziekenhuis worden opge nomen. Volgens de politie heeft de dader de bedrijfsleider met een vuurwa pen bewerkt en de man een handboei om de linkerhand ge legd. Een signalement is niet be kend. Ook weet de politie niet hoe de dader aan het geld is ge komen. Luns, een evenknie van Van Agt waar het gaat om zorgvuldig for muleren, „vergiste" zich. Tja. Luns „vergiste" zich pas nadat Van Agt hem, in een persoonlijk briefje, had verteld dat de Ne derlandse houding in Brussel een andere betekenis had. De uitleg kwam pas achteraf en niet tijdens het beraad. Nog aardiger was het verhaal dat de „kat-in-nood" Van Agt opdiste toen hij niet meer staande kon houden dat Nederland geen me deverantwoordelijkheid voor het NAVO-besluit op zich heeft ge nomen. Nonsens Nederland hoefde zich niet mede verantwoordelijk te voelen, zei hij, want de NAVO is een groep van vijftien soevereine, onafhan kelijke staten, die elk voor zich kunnen beslissen aan welk wa penprogramma ze wel of niet willen meedoen. Als België ja zegt, doet Belgiè dat helemaal voor zichzelf alleen. Daar heeft geen ander land wat mee te ma ken. „Volstrekte nonsens", zei een hoge ambtenaar daar even later van. Als dat zo is, wat is dan de positie van landen als Portugal, of Grie kenland, die helemaal met de nieuwe raketten niets te maken hebben? Maar wel vorige week aan de discussies hebben meege daan. Wat is dan nog de zin van zo'n NA- VO-topconferentie? Dan kan je net zo goed een briefje rond stu ren met de vraag; „Doe je mee? Zo ja, vul dan even dit formulier tje in". Dat is goedkoper en een voudiger. Dan had Nederland ook geen, „voor alle landen gel dend" (zoals Van Agt zich ver sprak) wijzigingsvoorstel hoeven in te dienen. Nee, de NAVO-bij- eenkomsten zijn echt besluit vormende vergaderingen, waar moeizame compromissen wor den bereikt. De onzin die Van Agt verkondigde - en ter plekke verzon, zo werd ons verzekerd - deed de ambte naren van buitenlandse zaken en defensie de tenen krommen. Van Agt probeerde alle middelen om op die ene vraag maar geen ant woord te hoeven geven; is Ne derland medeverantwoorde lijk? Natuurlijk is Nederland dat. In het NAVO-hoofdkwartier in Brussel wordt dat ook ronduit toegege ven. Alle „bemantelende" ver klaringen, bedoeld om de zaak „een rozig aanschijn te geven" (kwalificaties van Van Agt voor de NAVO-communiquës konden niet verhelen dat de regering tot DEN HAAG - Prinses Margriet h> wereld, strekt" geopend. Op de foto schilderij van Johan Maurits van A De tentoonstelling is een verzamelij Brazilië) waar Johan Maurits van Agenten bijna overreden DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft de 31-jarige ope rator E. van der W. uit Rotter dam aangehouden op ver denking van doodslag op twee agenten en het doorrij den na het aanrijden van een politieauto. De man maakte met zijn auto een te ruime bocht en reed daarbij tegen een voor het politiebureau in de Jan Hen drikstraat in Den Haag ge parkeerde politieauto aan. Vervolgens weigerde hij, na dat twee agenten hem daarom hadden verzocht, uit zijn auto te komen. Hij sloot zijn por tier af en stelde zijn claxon in werking. De agenten sloegen daarop een ruitje in van de auto om bij hem te komen. Op dat mo ment, gaf de man gas en reed weg, waardoor de twee agen ten voor de auto moesten wegspringen. Een agent werd daarbij licht geraakt. Een derde agent loste nog een schot op de banden van de au to, maar miste doel. het uiterste ging om het eigen lijf te redden. Steigers Want uiteindelijk ging het daar na tuurlijk om. Had Van Agt open lijk uitgesproken dat Nederland mede-verantwoordelijk was, dan had hij het CDA - en misschien wel méér dan de tien dissidenten - tegen zich gekregen. Had hij de verantwoordelijkheid ontkend, dan was de WD gaan steige- Daarom sprak hij het eerste niet uit en ontkende het tweede niet. En kon de WD over de afloop van het debat het meest tevreden zijn. Want de liberalen weten net zo goed als Van Agt én Lubbers, dat Nederland nu wél medeverant woordelijk is, de verklaringen van Van Agt ten spijt. ft gisteren in het Mauritshuis in De jkt de prinses met drs. Hoetink, di; ssau, een verre neef van haar die a van exotische en bizarre curiosa i issau bemoeienis mee heeft gehad. 'S-HERTOGENBOSCH (GPD) - Een tot nu toe onbekende actie groep, waarschijnlijk bestaande uit vijf a zes personen, heeft gis teravond met twee molotov cocktails en enkele traangasgra naten een manifestatie tegen de kernbewapening, die in de rooms-katholieke San-Salvator- kerk in 's-Hertogenbosch plaats vond, verstoord. Eerder op de avond om ongeveer acht uur was een demonstratieve optocht door de stad getrokken van verschillende politieke par tijen, het Interkerkelijk Vredes beraad en Pax Christi. Deze fak keloptocht, bedoeld om nog eens onder de aandacht te brengen dat deze groepen zich keren tegen de modernisering van de kernwa pens in West-Europa en de totale kernbewapening van het Westen, zou eindigen met een manifesta tie in de San-Salvatorkerk. Een kwartier nadat de ongeveer 200 deelnemers aan de manifestatie om negen uur de kerk binnen wa- En de WD vond het prima dat het CDA - omwille van de eenheid in de eigen partij en fractie - de re gering niet tot andere concessies durfde te dwingen. En haar daarmee de mogelijkheid liet zich uiteindelijk binnen de NA VO te gedragen zoals zij, de WD, dat wil. WD-leider Rietkerk analyseerde het in zijn stemverklaring haar scherp: de regering heeft zich niet aan de besluitvorming in de NAVO onttrokken. De vraag van Den Uyl of de regering het daar mee eens is, werd door Van Agt - wederom - niet beantwoord. En Van Agt toonde ook niet over tuigend aan dat Nederland an ders buitenspel zou zijn gezet. Het was slechts een gevoel, zei hij. Een opvatting die door Den Uyl werd bestreden. Nederland is binnen de NAVO al te belangrijk om ons opeens te wippen. Een andere positie misschien, maar niet eruit. Het was overigens aardig om te ho ren hoe Den Uyl dat standpunt verdedigde. „Nederland wenst een kritisch, zelfstandig maar loyaal bondgenoot te zijn. Ik wil geen verzwakking van de NAVO, maar een bijdrage aan de wapen beheersing". Het is lang geleden dat de PvdA-leider zo over de NAVO sprak. Vast Van Agt draaide zich intussen steeds meer vast. Uitgedaagd door Den Uyl zei hij dat de 572 raketten toch geplaatst zullen worden in Europa. Als Nederland niet meedoet komen ze ergens anders. Later zwakte hij dat weer wat af. Maar het feit ligt er Nederland heeft zich op zijn minst niet uit- Haag de tentoonstelling "Zo wijd de cteur van het Mauritshuis. naar een ie eeuwen geleden overleed, t destijds onbekende gebieden zoals ren gegaan, werden door de bui tendeuren twee molotov-cock- tails in de kerk gesmeten. Een enorme steekvlam veroorzaakte een begin van brand, die nader hand met schuimblussers kon worden bestreden. De traangas granaten die gelijktijdig naar binnen waren gegooid, hadden een desastreuze uitwerking op de aanwezigen, die zich ijlings naar buiten moesten begeven. Pas na dat de kerk meer dan een half uur gelucht was, konden de deelne mers aan de manifestatie weer naar binnen om verder te luiste ren naar de redevoeringen van verscheidene voorgangers. Van de mensen die in de kerk aan wezig waren, is niemand gewond geraakt door de rondvliegende scherven van de molotov-cock- tails of de traangasgranaten. Wel is aan het kerkgebouw zelf vrij ernstige schade aangericht door de zware rookwolk die van de brandende benzine afkwam. gesproken tegen de plaatsing van deze 572 raketten in Europa. Al leen tegen de plaatsing in Ne derland. Den Uyl kwam daarop met de verklaring van de Ameri kaanse minister Vance, dat de Amerikanen pas produceren als de Europese landen willen plaat sen. Instemming met plaatsing in Europa betekent dus indirect ook instemming met produktie. Ook Lubbers weet dat hij in feite door het kabinet in de boot is ge nomen. Van zijn zo gekoesterde beperkte produktie was niets meer over. Het SALT-voorbe- houd lag onder tafel. En zijn her haalde vraag of Nederland nu wel of niet mede-verantwoordelijk voor dat besluit is, werd even zo vele keren niet beantwoord. Van Agt opereerde slim. Hij ant- woonide niet en zei tegen de Ka mer oordeelt u zelf maar, toen al wetend dat het CDA hem niet zou laten vallen. De vertwijfelde po gingen van Lubbers om de Zwar te Piet naar het kabinet terug te spelen hadden geen effect Van Agt bleef zwijgen. Lubbers gooide het toen uit wan hoop maar op het feit dat de rege ring zo zijn best heeft gedaan, maar in de NAVO op een muur van onwil is gestuit. Dat kan je het kabinet toch niet verwijten, klonk het. Wat bereikt is noemde hij „beperkt gemeten aan onze opvattingen, maar indrukwekkend ten op zichte van wat de andere landen wilden". Maar overtuigend klonk het allerminst. Het vorige debat werd beschouwd als een nederlaag voor Lubbers, die er niet in was geslaagd zijn fractie bijeen te houden. Dat is hem nu wel gelukt, maar voor een overwinnaarskrans komt hij al lerminst in aanmerking. HANS DE BRUIJN Duitse bladen over NAVO en Nederland BONN (DPA) - Het conservatieve, in Bonn verschijnende dagblad "Die Welt" heeft aandacht be steed aan het verloop van het de bat in de Tweede Kamer over de bewapeningsbesluiten van de NAVO in Brussel. Volgens Die Welt verkeren Nederlandse di plomaten dezer dagen in verle genheid, want zij moeten zich verweren tegen de vriendelijk heid van hun Sowjetrussische collega's, die hen gelukwensen met het lidmaatschap van een nieuwe klasse NAVO-landen. Volgens Die Welt is Nederland door niet volledig met de bewape ningsbesluiten te zijn meege gaan, bevoorrecht gesprekspart ner van de Russische diplomaten geworden. "Met duidelijke meerderheid heeft de moeilijke Tweede Kamer de principiële NAVO-getrouwe houding van minister-president Van Agt, mi nister van buitenlandse zaken Van der Klaauw en minister van defensie Scholten goedgekeurd aldus het dagblad. Daar knoopt Die Welt de conclusie aan vast dat het vertrouwen van het parle ment het vertrouwen van de Eu ropese en Amerikaanse bondge noten in de trouw van Nederland aan het bondgenootschap heeft versterkt. De Berliner Morgenpost schrijft over hetzelfde thema dat de part ners van Nederland in de NAVO verlicht kunnen adem halen. In het met de NAVO verbonden Nederland blijft een regering ze telen wier vertegenwoordigers onder druk van binnenlandse politieke zaken schijnverzet zul len bieden aan dit of dat plan van het bondgenootschap, maar die in hun hart van de noodzaak van eenheid van de NAVO overtuigd zijn. Premier Van Agts overwinning bij de stemming in de Tweede Ka mer - na het aanwenden van vrij wel alle middelen om de twijfe laars in zijn eigen gelederen van meedoen met de oppositie af te houden - is met hangen en wur gen tot stand gekomen, aldus de Berliner Morgenpost. Maar het was een overwinning. Ook voor de NAVO". DEN HAAG - De fusieperikelen van het CDA zijn de redding gebleken van het kabinet-Van Agt. Niet het „onaanvaardbaar" van de premier, noch inhoudelij ke concessies van het kabinet hebben de tien CDA-dissidenten ten slotte over de streep getrok ken, maar de dreigende scheu ring van het CDA. De reacties van de (ex-)dissidenten na afloop van het debat waren duidelijk. De eenheid in de frac tie ging boven de toetsing van het NAVO-besluit aan het zo veel vuldig aangeroepen geweten. Dit leidt wel tot de bizarre conclusie dat het hele kernwapendebat in feite niet meer is geweest dan een schijnvertoning, een geslaagde televisieshow, met als zekere winnaars het duo Lubbers-Van Agt en de ruzie Ploeg-Terlouw als komisch tussendoortje. Immers, het besluit om het kabinet niet te wippen ter wille van de CDA-eenheid was al voor het de bat genomen, laten we zeggen de dag na het CDA-congres in Dron- ten. Het deed dus niets meer ter zake, dat Van Agt zich op de kernvraag; is Nederland mede verantwoordelijk voor de pro duktie en plaatsing in Europa van 572 nieuwe kernwapens, steeds meer vast praatte. De dissidenten luisterden geinteresseerd toe, maar de kaarten waren al ge schud. Urenlang is heen en weer gepraat over de vraag van de Nederlandse verantwoordelijkheid voor de modernisering. Van Agt verde digde knap en met veel bravour de stelling dat Nederland daar even veel mee te maken heeft als Suriname met het ijsvrij houden van de Waddenzee. Toen Van Agt ten slotte de enige leek in het ka mergebouw die aan die construc tie nog geloof hechtte, steeg de verwachting dat niets de tien dis sidenten nog kon weerhouden vóór de motie-Stemerdink te stemmen. Ze zagen er toch maar van af. Zelfs AR-voorzitter Hans de Boer, die altijd principieel stemt tegen al les wat met kernwapens heeft te maken, ging nu akkoord met de 572 nieuwe raketten. .Eenheid is een groot goed, maar niet tot elke prijs", sprak De Boer ernstig op de AR-partijraad van 1 december, doelend op de ko mende NAVO-beslissing. Na de stemming van woensdagnacht is duidelijk, hoe hoog de prijs is voor de voormalige atoompaci fist De Boer. De eenheid in het CDA is hem de produktie en plaatsing van 572 kernwapens waard. De verleiding is groot, uitvoerig te citeren uit allerlei uitspraken van de tien dissidenten van de laatste weken. We laten het bij de twee volgende. Van Houwelingen, ook op de AR-partijraad; „Ik wil met nadruk tegenspreken dat de CDA-fractie toch wel door de knieen gaat, wat er ook uit het NAVO-beraad zal komen. Hier is geen ruimte om tot iedere prijs tot een politiek akkoord te ko men". En opnieuw Hans de Boer „De CDA-vertrekpunten gaan uit van beperkte produktie, en dan denk ik eerder aan een getal dich ter bij nul dan bij 500". Het wer den er 572 en de vertrekpunten werden niet gehaald. Vertrek punten die Van Houwelingen en De Boer al veel te ver vonden gaan, reden waarom ze twee we ken geleden vóór de motie van de oppositie stemden. De dissidenten zijn dus nu weer gewoon loyalisten geworden, zelfs in dubbel opzicht, zowel naar het kabinet als naar het CDA. De vraag rijst of de groep van tien, die hun geweten zonder veel verzet ondergeschikt heb ben gemaakt aan de fusie van het CDA, de «anheM van het CDA ook werkelijk een goede dienst bewijzen. Het valt, helaas voor hen, te betwijfelen. Er zijn redenen om aan te nemen dat de eenheid juist door hun be sluit gevaar blijft lopen. Nu de af- kal ving ter rechterzijde is bezwo ren, gaat er ongetwijfeld links wat gisten. De geestelijke vader van het CDA-program. Goud zwaard. moest nu toezien hoe de passages uit z|jn program over wapenbeheersing en terugdrin ging van de rol van kernwapens met voeten getreden worden. De man die zich tot het laatst heeft verzet tegen de fusie van het CDA. kan de unanieme CDA- goedkeunng van de kernwapens best eens aangrijpen om met een groep AR-spijtstemmers een aparte lijst of een georganiseerde vleugel in het CDA op te rich ten. FRANS KOK „Franse politici zijn zoutzakken DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft zich gisteren vierkant achter de regering opgesteld in het conflict met Frankrijk over de lozing van enorme hoeveelheden zout in de Rijn, waardoor de kwaliteit van het Nederlandse drinkwater ernstig wordt geschaad. De bijzondere ka mercommissie die zich met het vraagstuk bezig houdt, heeft eensgezind een motie ingediend, iets wat maar zeer zelden gebeurt. De motie werd met algemene stemmen aangenomen. De Kamer heeft de regering ge vraagd onmiddellijk maatregelen te nemen waardoor de zoutlozin- gen verminderd worden tot het niveau dat in een verdrag met Frankrijk is afgesloten. De Fran se regering heeft dit verdrag ge sloten maar het nog niet voorge legd aan het parlement, waardoor de uitvoering nog niet kan plaatsvinden. De Franse regering vreest dat het verdrag in het par lement wordt verworpen. Commissievoorzitter Hartmeijer (PvdA) noemde de huidige situa tie een schande en een aanflui ting voor wat Europese samen werking moet heten. CDA- Diefstal en poging tot wurging woordvoeder Cornelissen haalde instemmend zijn buurman aan, die de verantwoordelijke Franse politici zoutzakken had ge noemd. Cornelissen is er voor dat de Nederlandse regering een dreigement aan Frankrijk laat horen. Daarvoor zouden de on derhandelingen geschikt zijn die nu gevoerd worden over de leve ring van Nederlands aardgas aan Frankrijk. Staatssecretaris Van der Mei Euro pese zaken zaken) zei dat de rege ring de verontwaardiging en te leurstelling van de Kamer deelt. De regering heeft daartoe on langs een belangrijke diploma tieke maatregel genomen door de Nederlandse ambassadeur in Pa rijs tijdelijk terug te roepen naar Den Haag. De regering heeft een subsidie van tienduizend gulden gegeven aan de Stichting Reinwater, die ijvert voor een schone Rijn, en daarbij de hoop uitgesproken dat de Stichting ook andere vormen van vervuiling dan de verzilting wil aanpakken. Vereniging Milieu Defensie stelt regeringsbeleid aan de kaak DEN HAAG (GPD) - Het Nederlands energieonderzoek faalt. De duurzame energiebronnen zijn het slachtoffer van een totaal verkeerde belangenafweging wat betreft de besteding van het energie onderzoek-budget. Dat is de mening van de Vereniging Milieu Defensie. In het de cembernummervan haar maandblad stelt zij het gehele onderzoeksbeleid van de re gering danig aan de kaak en constateert, dat dit beleid er op gericht is het invoeren van zonnetechnieken te vertragen in plaats van te versnellen. Terwijl de kernenergie slechts een bijdrage van 0,5 procent levert aan onze totale energievoorziening, wordt voor het on derzoek naar kernenergie 50 procent van het totale budget opgeslokt. Slechts een zeer gering gedeelte is uitgetrokken voor onderzoek naar en het gebruik maken van enkele vormen van duurzame ener gie. De mogelijkheden voor het toepassen van passieve zonne-energie komt, volgens Milieu Defensie, in het geheel niet voor in de energienota, evenmin als het werkge legenheidsaspect, en dat terwijl energie besparing en invoering van zonne-energie zeer arbeidsintensief zijn. Een wrange nasmaak houdt Milieu Defensie over na het bestuderen van het energie- onderzoekbeleid: de overheid maakt wel melding van de duurzame energiebron nen, maar gelooft er kennelijk zelf niet of nauwelijks in. En intussen, zo zegt Milieu Defensie, blijft de regering nog maar steeds uitgaan van een groeiend aandeel van electriciteit in de energievoorziening en het onderzoek blijft gericht op grootschaligheid. De wil om de besteding van het energieonder zoek-budget te veranderen is in het geheel niet aanwezig. Opvallend is ook de grote nadruk die de re gering legt op het veiligstellen van de ei gen energievoorziening en die van West Europa. Wanneer de regering in haar energienota spreekt over de „mondiale energiesituatie", dan heeft ze melijk over de geïndustrialiseerde landen. Ze zegt dat de onzekerheid met betrek king tot de Derde-Wereldlanden groter zal worden dan hier het geval is. Daarom is het van belang om goed te overwegen in hoeverre de ontwikkelingslanden de wes terse stijl en technologie moeten c „Toch is er in het hoofdstuk over energie onderzoek niets meer terug te vinden van die bezorgdheid. Rustig schieten de grootschalige projecten als paddestoelen uit de grond en wordt voorrang gegeven aan samenwerking in internationaal ver band aldus Milieu Defensie.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7