actief in vrije tijd Liberaal „thema" over apartheid geen trekker... Peuterspeelzaaltarieven nu toch naar inkomen Gastkolom Leidse wijken in opknapplannen Eerste paal voor huizen Boekhorst Genodigden bleven liever thuis... Begroting Leiden voor 1980 Tijdnood dreigt voor Leidse gemeenteraad Waal pleit voor clroge bushokjes PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 21 DECEMBER 1979 Kerstconcert Het Gewestelijk Orkest, het Ne derlands Madrigaalkoor en het Alma Materkoor geven vanavond in de Hooglandse kerk een kerstconcert. De or ganisatie is in handen van K&O. Voor 65-plussers en minder-validen geldt een verlaagde toegangs-prijs (f3J50). Aanvang van het concert is om kwart over acht Kerstbingo In clubhuis Klein Matilo, Zaan- straat, is vanavond een kerst bingo met mooie wildprijzen. De toegang is gratis, maar wel vanaf zestien jaar. Het begint om acht uur. Kerstruilbeurs Alle verzamelaars, of zij nu postzegels, munten, sigaren bandjes of wat dan ook spa ren, zijn van harte welkom op de kerstruilbeurs die morgen in de school aan de Willem de Zwijgerlaan 44 wordt gehou den. Men kan terecht van tien Kerstwandeltocht Morgen en tweede kerstdag kan de tweede Kerst-stadswan- deltocht-Leidengeorgani seerd door wandelvereniging WIK, worden gelopen. Het startpunt ligt in het restau rant van de Menken Ijsbaan aan de Vondellaan, waar te gelijk de inschrijving plaats heeft. Dat kost 2 JHO. Er kan worden gestart tussen negen en drie uur. De afstanden die gelopen kunnen worden zijn vijf, tien en vijftien kilometer. Kerstinstuif Zondagmiddag kan de hele fa milie terecht bij de kerstin stuif in het Leids Volkshuis, Apothekersdijk 33. De film "Help de dokter verzuipt" wordt vertoond en er kan een broodmaaltijd worden geno ten. Dit alles van twee tot vijf India-middag Museum voor Volkenkunde biedt de bezoeker zondag een India-middaggewijd aan de klassieke dans en de volks dans van India. Een Indiase danseres zal zowel om drie uur als om vier uur enkele dansen laten zien. Zij wordt begeleid door een muzieken- semble van sitar, tampura en tabla Het is raadzaam tijdig plaatsen te bespreken, dat kan via tel. 132641. De toe gangsprijs is voor volwasse nen vier gulden, voor jeugd onder de 18 en boven de 65 twee gulden. Marilyn Het Filmfestival van de Lach in het Kijkhuis, Vrouwenkerk- koorstraat 17, wordt maan dagavond afgerond met een film van de Marx Brothers met Marilyn Monroe. Er zijn twee voorstellingen, om acht uur en om kwart over tien. De toegangsprijs is 4,50. 9? LEIDEN - De bouw van 108 wo ningen in Boekhorst, het gebied in het Morskwartier dat grenst aan de Jan Luykenlaan, is offi cieel begonnen. De heer A. Stikkelorum, voorzitter van de Federatie van Woning bouwverenigingen in Leiden, heeft gistermiddag de eerste paal geslagen voor de woningen die worden gebouwd in opdracht van de woningbouwvereniging "De Goede Woning". Met het slaan van die eerste paal is een eind gekomen aan de voorberei dingen die begin 1976 zijn be gonnen. Als alles volgens plan verloopt zullen de eerste wonin gen in september volgend jaar worden opgeleverd. Het volledi ge bouwplan zal ongeveer veer tien maanden in beslag gaan ne men. In totaal worden 108 nieuwe wo ningen gebouwd die alle binnen de sociale sector vallen. Van de 108 woningen zullen er 56 worden verhuurd als woningwetwoning. De huurprys komt te liggen tus sen de 400 en 500 gulden per maand. De overige 52 woningen worden verkocht in de premie- koopsector. Hiervan zal de koop som maximaal 130.000 gulden bedragen. De toekomstige eige naren van deze premie-koopwo ningen zullen worden gebonden aan voorwaarden die speculatie met, en "oneigelijke" bewoning van deze huizen moet voorko men. Het merendeel van de 108 wonin gen (88 stuks) is bedoeld als een gezinswoning. De overige 20 (hoek)huizen bestaan uit boven- en benedenwoningen, bestemd voor kleinere gezinnen. Het ont werp voor de nieuwbouw is ge maakt door het Nederlands Christelijk Instituut voor Volks huisvesting (NCIV) uit De Bilt. De woningen worden gebouwd door het aannemingsbedrijf Van der Vorm B.V. uit Papendrecht. Dezelfde aannemer bouwt elders in Boekhorst woningen voor het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten. Boekhorst en Koppel- stein (waar 204 premie-koopwo ningen worden gebouwd) zijn overigeens de twee laatste gebie den in het Morskwartier die tot voor kort onbebouwd waren gebleven. I LEIDEN - De bedoeling was om een brede discussie over de huidige Zuid-Afrikaanse problematiek uit te lokken maar dat kwam er dus duidelijk niet van. De Jongeren Organisatie voor Vrijheid en Democratie (JOVD) afde ling Leiden en omstreken zag haar "Zuid-Afrika- avond" in de "Bierdeghel" gisteravond in verschillende opzichten de mist ingaan. Ten eerste waar het de belangstel ling betrof. "Bedroevend noemde penningmeester Frans van Schaik die. "Wat mij opvalt is dat er slechts één vrouw is terwijl toch meer dan de helft van onze leden van het vrouwelijk geslacht is. Wellicht is de plaats van han deling (een pand in de schaars verlichte Vestestraat J.V.) daar in belangrijke mate debet aan". Dan was er de afwezigheid van de wel degelijk uitgenodigde stich ting BOA (gisteravond overigens wel op de "Zuid-Afrika-avond" van de Agnes-scholengemeen- schap vertegenwoordigd). Van Schaik: "We hebben de BOA al enkele weken terug een uitnodi ging gestuurd maar nooit meer iets gehoord". Tot slot was er de absensentie van ex-VVD senator Van Riel (wegens ziekte) en ook een vertegenwoordiger van de Zuid-Afrikaanse ambassade liet het afweten. Desalniettemin was deze thema avond wel degelijk een bezoekje waard, al was het alleen maar vanwege de verklaring die de JOVD dinsdagochtend uitgaf over actie "Leiden tegen apart heid" en de reactie van de VVD- fractie hierop. Zoals bekend heeft de gemeente Leiden in het kader van „Interna tionale solidariteit" 10.000 gulden uitgegeven aan een project over Zuid-Afrika. Een onjuiste han delswijze vindt het JOVD-be- stuur en de liberale jongeren hebben inmiddels in een brief minister Wiegel verzocht om deze begrotingspost alsnog voor ver nietiging voor te dragen."Om dat", zo schrijft JOVD-voorzitter Marius de Bloeme in zijn brief aan de bewindsman, "noch de gemeente Leiden, gezien haar be roerde financiële positie, noch haar inwoners gebaat zijn bij de uitgave van het voornoemde be drag voor dit doel". Bovendien vindt Marius de Bloeme dat de door de BOA en Wereld winkel Leiden georganiseerde actie "Leiden tegen apartheid" een ongenuanceerd beeld geeft van de situatie in Zuid-Afrika en dus geen bijdrage levert aan de objectieve bewustwording van de Leidse bevolking. Hij haastte zich er aan toe te voegen dat deze kritisch geenzins inhoudt dat de JOVD de ontwikkelingen in Zuid-Afrika niet kritsch volgt. "Wij zijn niet tegen de actie als zodanig maar wel tegen de ma nier waarop die wordt gevoerd". "Ik vind het een laakbare zaak", zo zei Marius de Bloeme gister avond. "dat de VVD-fractie met die 10.000-gulden motie akkoord is gegaan. Het is een duidelijke concessie aan de coalitiegenoot PvdA. Hieruit blijkt dat de hele zaak binnen de VVD zeer licht is opgevat. Er is waarschijnlijk ge redeneerd van: "Ach laat de PvdA z'n zin maar krijgen". Ik ben trouwens benieuwd wat er van PvdA-zijde tegenover deze heeft gestaan". Een aantal VVD-raadsleden heeft inmiddels laten blijken niet be paald gelukkig te zijn met het standpunt van de liberale jonge ren (die overigens geheel zelf standig opereren). Raadslid Zon- nevylle had het zelfs over "wal gelijke uitsrpaken van de JOVD". Zijn fractiegenoot El- zenga zei daarentegen zich wel in het JOVD-standpunt te kunnen vinden. En dat gaf JOVD-penningmeester Van Schaik toch weer wat ver trouwen in "zijn" VVD. "Want", zo zei hij gisteravond, "Daaruit blijkt dat er binnen de VVD ver schillend over bepaalde zaken kan worden gedacht en dat is bij de linkse partijen veel minder het geval. Daar probeert men immers koste wat het kost op één. lijn te denken". JAAP VISSER LEIDEN - Aan de Leidse universi teit vinden deze maand de vol gende promoties plaats. Tot doc tor in de wiskunde en natuurwe tenschappen; A.E.E.A. El Sama- hy, H. Dienske, C.Ch. Anker, J.B.M. de Haas, F. van Valen, B.S. Douma en R.P. Kuijper. Tot doc tor in de geneeskunde: J. Heerin- ga, M. van Lent, L.A.H. Hogen- huis, A.A. van Es, L. Thorig, G.N.P. van Muijen en J. Jansen. Tot doctor in de wijsbegeerte; A.W. van Haatten. Aan de Vrije Universiteit van Am sterdam promoveert deze week R. Fernhout uit Alphen aan den Rijn tot doctor in de godgeleerd heid. Aan de Leidse universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraalexamen Engels: M.P.M. Meijs en mej. M.W.L. Kester. Nederlands: H. Kok. Psychologie: W.J. Kemp, S.P. van der Moozen, F.L. Sana- vro, mej. P.M. Schats, R. Groot, mevr. M.M. Weiland, P.J.M. Bou- ter, I.W. Soonius, H.B. Hoek en A.J.M. Hooijmans. Pedagogiek: mevr. L.G. van Galen. Rechten: W.A.M. van Nispen tot Pannerden, mevr. A. van Vliet, H.F. Vegter, mej. M.E. Brinkman, E.G.J. Hendriksen, C.J. Remijn- se, F.H. Eijmaal, mevr. M.J. Smit, mej. M.A. Goslings, mej. M. J.R.V. Nauta Lemke, mej. D.N. Rok, mej. J.I. van 't Sant, C.P. Hulst, mej. T.B. Kuitert, P. Rijpstra, mej. M.H.M. Verselewel de Witt Hamer, mej. E.M. de Winter en mej. M.C. Nederpelt. Frans: mej. W.C.F. Mieremet. Fis caal recht W. Bos, A.J. Groenen dijk en I.C. Dijkman. Sociologie: J. J. Gerritz, P.E. van der Helm en G.G. Beekenkamp. Farmacie: H.M.J.A. Koning, Xj. Wassenaar, G.W. van Eeden, G. J. Monterie en C.J.R. Seghers. LEIDEN - De Leidse gemeente raad heeft gisteravond een defini tieve subsidieregeling voor de peuterspeelzalen vastgesteld. Daarin zijn onder meer de tarie ven opgenomen die de ouders van kleuters per 1 april van het volgend jaar moeten betalen. Voor de eerste maal wordt er re kening gehouden met het inko men. Ouders met een netto-ge zinsinkomen van minder dan f 1375.- per maand betalen f2.50 per ochtend of middag. Voor de inkomensgroep van f 1375 tot 1 1725 is het tarief 13.50. vJn f 1725 tot f 2100 f 4 -, van f 2100 tot f2500 f5.-, van f2500 tot f3000 f 6.- en boven de f 3000 een be drag van f7.-. Dat in het bestuur van een peuter speelzaal slechts ouders en ver tegenwoordigers zitting mogen nemen wanneer de doelstelling van de betreffende stichting of vereniging wordt onderschreven werd door de raad met 10 tegen 22 stemmen verworpen. De ouders in het bestuur zullen door een oudercommissie worden geko zen. Die commissie wordt op haart beurt jaarlijks gekozen, be staat uit 5 tot 11 leden en brengt jaarlijks een verslag uit over de gang van zaken in de peuter speelzaal. Tevens legde de raad gisteravond vast dat peuterspeelzalen die in zogenaamde achterstandswijken gevestigd zijn en de grotere speelzalen kunnen verzoeken om een extra bijdrage wanneer men niet uitkomt met de gemeentelij ke subsidie en de bijdragen van de ouders. LEIDEN - De Leidse raad is in tijdnood gekomen met de begrotingsbehandeling. Ondanks dat er deze week vijf avonden en vier middagen voor waren uitgetrokken zag het er gisteravond naar uit dat bepaalde zaken vanmiddag en vanavond niet meer afgehandeld kunnen worden. Omdat Leiden - om in aanmerking te komen voor een extra bijdrage van het rijk - de cijfers voor 31 december moet hebben ingeleverd, heeft burgemeester Vis het voorstel gedaan om vanavond alvast het financiële ge deelte af te ronden. In het nieuwe jaar zal dan onder meer over een groot aantal ingediende moties een besluit ge nomen moeten worden. CDA-fractieleider Driessen liet gisteravond blijken daarmee niet zonder meer akkoord te willen gaan. Vanmiddag zou het besluit daarover vallen. LEIDEN - Wethouder Waal is op timistisch over de kansen dat door het rijk opnieuw drie Leidse wijken zullen worden aangewe zen tot stadsvernieuwingsge bied. Het gaat om de Maredijk- buurt, de Transvaalbuurt en Groenoord. Het betekent dat het rijk geld geeft om stadsvernieu wingsplannen in deze wijken uit te voeren Al eerder gebeurde dat met de wyk Noorderkwartier, De Kooi, Maredorp, Pancras-Oost (tussen Hooigracht en Heren gracht), Havenwijk-Zuid (tussen Haven en Zijlsingel) en de Camp (het gebied achter de Haarlem merstraat. Hoe hoog de rijkbijdragen worden valt moeilijk te voorspellen. Het ministerie kan nog schrappen in de verbeteringsplannen die de gemeente voor de drie wijken heeft gemaakt. Beijen (PPR) drong er gisteren bij de gemeente op aan om snel méér wijken bij het rijk aan te melden, gezien de onzekerheid die bestaat over de toekomst van de rijksbijdrage. Hij bepleitte de aanmelding van Noordvest (gebied tussen Oude Vest en Maresingel), Oude Morsch (tussen Beestenmarkten Morssingel), en de Zeehelden buurt. Wethouder Waal betwij felde of de laatste wijk voor geld van het rijk in aanmerking zou komen. LEIDEN - "Er zijn in de stad zelfs abri's (bushaltehokjes) waar je slechts met grote moeite droog kunt staan. En als dat dan lukt kun je de bus weer niet zien aan komen". Met die opmerking on derstreepte wethouder Waal gis teren in de Leidse raad de kritiek van PPR-raadslid Beijen op de bushokjes in Leiden. Het raads lid bepleitte meer en betere hok jes en bovendien bij de haltes meer informatie over de buslij nen. Wethouder Waal zegde toe daarover overleg met onder meer de NZII te zullen openen. Door mr. H. S. van der Straaten, public-relations-functionaris van het rijksmuseum voor volkenkunde in Leiden. Het was eind '64, toen ik het mu seumwereldje binnen stapte. Ik had al heel wat achter de kiezen; in de veertiger jaren de Prinses Irene Brigade, daarna de universiteit, toen het bedrijfsleven, het toerisme en de onstuimige reclamewe reld van het gigantische be drijf van de Landbank, later de EMS, zoals U zich herinne ren zult. De overgang naar de verstilling van het musélim onderga je als een schok; van de zenuws lopende druk binnen het Zwolsman-concern naar de verinnerlijking, de beschou welijkheid, een wereld van onderzoek naar aard, plaats en functie van het voorwerp binnen zijn culturele context, zoals dat in het volkenkundi ge jargon heet. Van de primaire dynamiek naar de museum-sfeer is een forse wandeling, maar op die marsroute bevindt zich een gebied waar beide polen el kaar treffen, waar dynamiek en zakelijkheid, wetenschaps zin, kunstgevoel en contac tuele vaardigheden in elkaar overvloeien. En daar bevindt zich het arbeidsterrein van de museum public-relationsman Tot voor enkele jaren nog doende op een braakliggende steppe, nu werkzaam op een stevig ontgonnen, scherp af gepaald vruchtbaar terrein. Museum Public Relations en Educatieve Dienst zijn eigen lijk broertje en zusje van el kaar. Maar waar de educa tieve dienst van een museum zich bezig houdt met de bezoe kers die al in het museum zijn, daar houdt de pr-man zich bezig met de potentiële bezoe ker, dat is dus iedereen, die het museum nog binnen moet komen. En om het contact met deze pu- blieks-categorie te kunnen leggen, is de steun van het dagblad een onmisbare voorwaarde. Nu er steeds meer - ook van overheidswege - aandacht wordt geschonken aan het specifieke belang van de museum-bezoeker, hoor je steeds nadrukkelijker de vraag stellen: "Wat is nu ei genlijk de plaats van het mu seum in de samenleving? Moet het museum niet meer afge stemd worden op wat er feite lijk onder de bezoekers leeftof kunnen de museummensen maar hun gang gaan in de trant van: "Laten de bezoe kers maar genoegen nemen met hetgeen wij hen voorscho telen.." Het antwoord lijkt simpel: want WIJ betalen belastingscenten en hebben er daarom recht op in een optimaal functione rende instelling te worden ontvangen... Het is in feite een vraagstuk dat door de sociale veranderin gen van de laatste jaren steeds klemmender wordt: moet een museum gratis zijn, moet het ook 's avonds ge opend zijn en moet er tijdens de weekends eigenlijk niet een personeelskader aanwezig zijn dat het toestromend publiek educatief kan bege leiden??? Tenslotte: moeten niet alle musea zaterdags en zondags geopend zijn? Vraagpunten, die ook in mu seumkringen leven, uit en te na bediscussieerd zijn en uit eindelijke vanwege gebrek aan geld, tijd en mankracht, op de lange baan werden ge schoven. Maar intussen neemt de vrije tijd van de burger steeds maar toe en mét die vrije tijd de noodzaak om daarvan een zinnige beste ding te vinden....Je merkt het onder andere aan het jaar lijkse toenemende museumbe zoekers: in '74 waren er nog maa r 10 miljoendat waren er in '77 al 13 miljoen. En als we deze cijfers even vergelijken met hei landelijk bioscoopbe zoek over dezelfde periode en de wekelijkse stroom naar het betaalde voetbal, dan blijkt - overigens tot mijn verbazing - dat alleen in het bezoek aan de musea een sterke opgaande lijn zit: het bezoek aan de bio scopen en het betaalde voetbal in de jaren 74 tot 77 liep toen fors terug. Op een kille zondagmiddag zal Ma dikwijls tegen Pa zeggen: 'neem jij de kinderen maar mee naar buiten' en wat doet Pa? Die maakt een strand wandeling, pikt een bioscoop- je en meestal - omdat de strandwandeling tegenvalt door de kou en de bioscoop voor het gezin te duur is - neemt hij zijn toevlucht tot een bezoek aan één van de elf mu sea in het Leidse: éven een filmpje pikken over Verre Wolken (zondags om 3 uur..) in Volkenkunde, of wat rond neuzen in de Taffehzaal in Oudheden, met de jongens verjaardag fijn naar het Le germuseum, danwel zonder Pa, maar met een lief vrien dinnetje romantisch ronddo len dóór de Laantjes van de Hortus,molen klauteren in De Valk, je verbazen over de knappe vergeelde portretten van zo'n 140 jaar geleden in het Prentenkabinet, vlaggen en vaandels kijken in de La kenhal, in oude microscopen turen in Boerhaave, genieten van de schitterende kleuren rijkdom van al die mineralen en edelstenen in het museum van Geologie en Mineralogie, nog eens na-genieten van je woelige studentenjaren in het Academisch Historisch Mu seum en jé verwonderen over dat peuterige scheepje waar mee de eerste kolonisten van uit Leiden de oversteek waagden naar het verre Ame rika in het intieme Pilgrim Fathers Museum. Ja lieve lezer, Leiden is als geen andere stad in ons land een échte Museumstadnérgens kunnen ze zeggen: "Binnen een straal van duizend meter liggen hier elf musea bij el kaar, en wat meer is: met ver blindend mooi collecties". Maar wanneer we nu de bezoek cijfers bekijken, dan blijkt dat juist de echte Leidenaar tegenover zijn buren, de Oegstgeesters, Haarlemmers, Hagenaren en Rotterdam mers, Delftenaren en Amster dammers verre in de minder heid is, en dan vraag je je wél af: WAAROM is dat zo?? Het is mijn stellige overtuiging dat de locale pers en speciaal het Leidsch Dagblad met zijn rond vijftigduizend abon- neé's hier nog een belangrijke taak zou kunnen vervullen. Ik meen dat een wekelijkse kunst-bijlage in het LD aan de behoefte van velen tegemoet zou komen en waar die be hoefte nog met zou bestaan, daa r door de kiem zou kunnen v irden gelegd voor een oloeiende belangstelling op allerlei terreinen van het re gionale kunstgebeuren. Het zou Leiden Promotion op zijn best zijn, gericht op het wak ker maken in een ieder der le zers van een nog niet ontsloten wereld van interesses.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4