CDA: opvolger Verboom erft failliete boedel Apes houdt Meer dan 1100 huizen leeg markt voor gevluchte scholieren uit Soweto Fase: verlies op punten Begroting Leiden voor 1980 Discriminatie buitenlanders bij woningbouw verenigingen met panklare plannen weigert eerder op te stappen Waal: Geen overval Verboom VRIJDAG 21 DECEMBER 1979 LEIDEN LEIDEN - Wethouder Tesse- laar heeft gisteren in de Leid- se raad in bedekte termen er kend dat er woningbouwver enigingen bestaan die weige ren om huizen toe te wijzen aan buitenlandse werkne mers. "De geruchten op dit punt", aldus Tesselaar, "zijn niet altijd van enige zin ont bloot". Volgens de wethouder - die zijn zieke collega Ver boom vervangt - wordt er wanneer zo'n geval bekend is direct ingegrepen door het bureau Huisvesting van de gemeente. Tesselaar merkte op dat bui tenlandse werknemers zich al in een ongunstige positie be vinden ten opzichte van de andere woningzoekenden. Zo kunnen ze pas na een jaar bij huisvesting worden inge schreven. Bovendien wacht men in verband met het - meestal - grote kindertal op een grotere woning, waarvan er in Leiden erg weinig zijn. Om aan eventuele discriminatie van buitenlanders een einde te maken zal de raad zich in grote meerderheid achter een motie van de WD-er Lange- rak scharen waarin wordt uit gesproken dat gastarbeiders een gelijkwaardige behande ling moeten' krijgen bij de toewijzing van woningen. LEIDEN - Wethouder Waal ont kende gisteren in de Leidse raad dat de gemeente buurten en wij ken overvalt met "panklare plan nen", zodat er voor bewoners en belanghebbenden nauwelijks meer inspraak mogelijk is. Die kritiek was door het CDA-raads- lid Van Zijp geuit naar aanleiding van de gang van zaken in Pan- cras-Oost (het gebied tussen He rengracht en Hooigracht). Wethouder Waal benadrukte dat al sinds 1976 met de buurt over de plannen wordt gesproken. "Elke stap die wordt gezet gaat boven dien gepaard met de nodige publiciteit. De inspraak die we geven is zeker niet bedoeld om iedereen plat te lullen", aldus de wethouder, die opmerkte, dat in spraak ook niet betekent dat daarmee alle conflicten uit de we reld worden geholpen. De nogal felle reacties van met na me de bedrijven in het Pancras- Oostgébied op de plannen om schreef Waal als "ventielgedrag". Naar zijn oordeel begrijpelijke emotionele reacties wanneer iets op papier wordt gezet. De wet houder zei dat bedrijven in het gebied zeker niet als de 'rotte ap pel in de mand worden gezien'. Dat stadsvernieuwing een be dreiging voor de bedrijven zou zijn weersprak hij. "Het kan voor bedrijven juist een perspectief betekenen, al was het alleen maar door de financiële regelingen die verplaatsingen mogelijk maken." Over de problemen met het Leids City Centrum (overkoepelend orgaan L,eidse middenstand) merkte hij op dat het geen privi lege is van dit college om moei lijkheden met het LCC te hebben. Ook ten tijde van CDA-wethou- der Kret waren er wel problemen, aldus Waal die zei berekend te hebben dat elke anderhalf jaar een golf van kritiek komt op de gemeente van de kant van het LCC. Hij vond overigens de kwa liteit van de advertentie die het LCC onlangs heeft laten plaatsen niet erg hoog. Een mening waar bij hij de steun kreeg van CDA- raadslid Van Zijp, die ook meen de dat er betere teksten te maken waren geweest. Somber Voor 1980 zijn de cijfers volgens het CDA-raadslid even somber. In dat jaar zullen volgens haar maar 132 premiehuurwoningen gereed komen en 74 woningwetwonin gen. Omdat die laatste allemaal nodig zijn voor de opvang van de stadsvernieuwing bieden ze naar het oordeel van mevrouw Kokx- hoorn geen oplossing voor de inmiddels ruim 5000 Leidse wo ningzoekenden. Vandaar de mo tie van afkeuring over het ge voerde beleid. In een reactie merkte wethouder Waal op dat het probleem niet zo simpel is als het naast elkaar zet ten van een paar cijfertjes. "De woningbouw in de hele Randstad vertoont een weinig rooskleurig beeld", aldus Waal, die onder meer wees op de afwachtende LEIDEN - "Ik pieker er niet over. Bovendien heb ik geen enkele behoefte aan schijnheilige op merkingen over mijn gezond heid". Zo reageerde wethouder Verboom op de CDA-motie die eerder deze week werd ingediend en waarin zijn aftreden per 1 ja nuari 1980 wordt geëist. De reac tie werd gisteravond aan de Leid se raad meegedeeld door collega wethouder Tesselaar. Tesselaar zag in die verklaring het beeld bevestigd wat D'66-raads- lid Hoekema van wethouder Verboom had gegeven. "Een man die recht door zee ging, en voor de gemeente Leiden in Den Haag veel voor de poorten van de hel heeft weggesleept. Maar ook ie mand die soms zeer ruw en onge- nunaceerd kon optreden", aldus Hoekema. Oud-wethouder Ham (CDA) toon de zich geschokt door de mede deling van wethouder Tesselaar. "Mijn wensen voor een spoedig herstel van Verboom waren op recht gemeend", aldus Ham. Leiden tegen speculatie met opgeknapte monumenten LEIDEN - De gemeente Leiden gaat iets doen aan de spe culatie met monumentale woningen die met subsidies van rijk, provincie en gemeente zijn opgeknapt. Dat deel de wethouder Waal gisteren mee in de Leidse raad. Op een dergelijk anti-speculatiebeding was vanuit de raad aan gedrongen. Het komt nu nogal eens voor dat monumentale panden die in vervallen staat verkeren worden opgekocht. De eigena ren laten dan mede met subsidies van de overheid de panden opknappen om ze vervolgens weer met een dikke winst te verkopen. Mooi stukje toneel in Leidse gemeenteraad Conrector De Wit naast de heer Njobe, hoofd van de Solomo Mahlangu school voor gttluchtte Zuid- afnkaanse studenten. Het schoolhoofd bracht gisterochtend ook een bezoek aan onderwijswethouder Tesselaar. LEIDEN - Op 1 oktober van dit jaar stonden er in Leiden 1172 wonin gen leeg. Ruim éénvijfde deel daarvan staat al een jaar of langer leeg. Dit blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Meer dan de helft van het aantal leegstaande woningen is al wel eerder bewoond geweest. Bijna 13 procent bestaat uit nieuwe woningen die niet eerder waren bewoond. Ruim een kwart be staat uit woningen die onge schikt zijn voor bewoning. Een klein aantal was in gebruik als bedrijfs- en dienstwoning. De stijging van het totaal aantal leegstaande woningen heeft zich vooral ingezet in de periode 1970 tot en met 1974. In 1970 bedroeg het aantal leegstaande woningen nog 290. Vier jaar later was dit aantal toegenomen tot 1146. Van af 1974 is het aantal leeg 1.1.iti-1 woningen rond de 1100 blijven- schommelen. De cijfers over de stijging van de leegstand na 1974 zijn enig/ins fjfltttagfd Otndl die toeneming grotendeels is te wijten aan de renovatiewerk zaamheden waardoor een be hoorlijk aantal woningen tijdens de werkzaamheden ongeschikt zijn voor bewoning. Per 1 oktober 1979 werden er. volgens een op gave van de afdeling Volkshuis vesting van de gemeente, 129 woningen van woningbouwver enigingen gerenoveerd. Het aantal nieuwe woningen dat leeg staat is het grootst in het Sta tionsdistrict (flatwoningen aan de Morssingel), het Kooidistrict (de woningen op het Waardei- landien faldC M- r. n\'. Uk(dtCV1 flats aan de Papiermolen). Uit de i Uiten I 'inkt -i.it >1. Im| itand an nieuwe woningen duidelijk is toegenomen. Solomon Mahlangu was een jonge zwarte Zuid-Afrikaan die zijn leven heeft geofferd voor de strijd tegen apartheid in Zuid-Afrika. Naar hem is de school genoemd die het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), de al bijna zeventig jaar oude bevrijdingsbewe ging, in Tanzania voor de gevluchtte studenten uit So- weto heeft gesticht. Die naam is ook symbolisch voor het doel van de school: onderwijs ge ven aan de jeugd van Zuid- Afrika zodat ze in staat zullen zijn een actieve rol te spelen in de bevrijding van hun land. De heer Njobe, het hoofd van de Solomon Mahlangu vrijheids- school, was gisteravond in Leiden om dit aan de leerlin gen van de Agnes Scholenge meenschap te vertellen. Hij is in Nederland op uitnodiging van de Anti Apartheids Be weging die een actie op touww heeft gezet om de school in Tanzania van leer middelen te kunnen voorzien De Agnes scholengemeen schap zet zich daarvoor ook Gisteravond werd in de school aan de Eijmerspoelstraat een grote markt geopend die door leerlingen van 4 Havo is opge zet en waarvan de opbrengst bestemd zal zijn voor de vrij- heidsschool in Tanzania. Er was vanalles te doen en te koop, van kerststukjes tot plakjes koek, van pijltjes werpen tot kussengevechten. Behalve de leerlingen zelf wa ren er veel leerlingen van de avondschool en ook een aan tal ouders. Conrector De Wit vertelt dat er naast de onderwijskundige projekten elk jaar in één leer jaareen sociaal projekt wordt gedaan. Dit jaar was dat 4 Havo. De markt is de afslui ting van het projekt dat van uit de vakken godsdienst, maatschappijleer en geschie denis is gegeven vanaf de Vredesweek in september. De Wit: "Ze hebben vaak geen greep op de politiek in die leef tijd en denken daardoor al gauw: wat een gezwam... We willen ze op deze manier de structuren laten zien, om ze toch wat mondiger te maken Het is voor de derde keer dat aan zo'n projekt een geldin- zamelactie gekoppeld wordt. Twee jaar terug was dat voor water-putten in de Sahellan- den, vorig jaar voor kinderen in Chili en dit jaar dus voor de Solomon Mahlungu school. In antwoord op een brief van het Agnes stuurde een leraar van die school een telegram waar in hij de wensen kenbaar maakte: atlassen, pennen, leerboeken, mathematische sets, audio-visueel materiaal als bandrecorders en projec tors, overalls en laarzen voor het werk op het land en nog veel en veel meer. Ook sportkleding en -schoenen. Er werd binnen het Agnes voorgesteld om juist daarvoor te zorgen. Van de kant van de leerlingen kwam daarop nogal wat kritiek. Sportkle ding is geen noodzaak maar liLxezeiden ze en wilden toen hun geld liever geven voor hulp aan Cambodjaanse vluchtelingen. Besloten werd om toch maar geld in te za melen voor de school in Tan zania, waarvan dan een ge varieerd pakket aan artike len zal worden samengesteld. De hele school doet daaraan mee en er is al ongeveer f 500,- binnen. Gemikt ivordt op het dubbele. Conrector De Wit vroeg de heer Njobe, het hoofd van de vrij- heidsschool, gisteren bij de opening van de markt de leerlingen eens uit te leggen waarom sportkleding nodig is. Njobe vertelde: "Kinderen hebben ontspanning nodig, alle kinderen, maar speciaal die kinderen die gevlucht zijn in angst. Die zoveel emotio nele problemen hebben dat velen psychiatrische hulp no dig hadden. Die kinderen moet je leren zich te ontspan nen zodat ze afstand kunnen nemen van de verschrikkelij ke herinneringen die hen ach tervolgen. En sport kan hun geestelijk evenwicht weer her stellen". De plannen om de school te stichten op de grond die door Tanzania aan de ANC-ge- meenschap is gegeven bestond al langer. Het idee is meteen uitgevoerd na de studenten rellen in Soweto in '76 waar bij honderden schoolkinderen door de apartheidspolitie werden doodgeschoten en vele anderen vluchtten. De school wordt nu al bezocht door tweehonderd leerlingen, in januari zullen dat er naar verwachting al vierhonderd zijn en men is er bij de bouw van de school van uitgegaan dat hij in 1985 door tussen de twee- en drieduizend leerlin gen wordt bezocht. VERHITTE GEMOEDEREN BH WONINGBOUWDEBAT LEIDEN - Politiek Leiden vindt in meerderheid de liberale wethou der mevrouw Fase blijkbaar slecht, maar zij mag desondanks blijven zitten. Niemand vindt de portefeuille van de wethouder (economische zaken) kennelijk belangrijk genoeg om van Fase te eisen dat zij opstapt, óf, andere mogelijkheid, er is op dit moment politiek geen behoefte aan het opstappen van de wethouder. De vertoning in de raadszaal die woensdagavond werd opgevoerd was anders duidelijk genoeg. Op hoofdpunten viel PvdA-woord- voerder Ranner mevrouw Fase duidelijk af, op hoofdpunten viel PvdA-woordvoerder Ranner mevrouw Fase duidelijk af, op hoofdpunten constateerde hij dat zij de kritiek onbeantwoord liet, en daarnaast maakte hij nog dui delijk dat voor de PvdA bijvoor beeld het - ook al falende - werk gelegenheidsbeleid een bijzon der belangrijk punt is. Andere partijen kwamen niet tot veel positievere conclusies, hoe wel de kritiek op detailpunten verschilde. .Met name woord voerder Oosterman van D'66 stelde duidelijk dat de wethouder "alle kansen" moet krijgen om haar economisch beleid uit te bouwen. Steun voor mevrouw Fase was er - zoals te verwachten viel - van de zijde van haar eigen partij, de VVD. Dezelfde aanzetten die voor andere partijen onvoldoen de zijn, werden door de liberalen als positief betiteld, en daarmee was de kous af. De vraag blijft, waarom een vrijwel eensgezind negatief oordelende raad niet tot de conclusie komt dat de wethouder beter weg kan gaan. Waarschijnlijk heeft de PvdA haar woordvoerder Ranner maar laten uitrazen tegen wet houder Fase. Intern had deze par tij immers nog het een en ander goed te maken tegenover Ranner, die eerdaags uit de Leidse raad vertrekt. Een nota met economi sche beleidsvoornemens van de hand van Ranner belandde im mers tegen de zin van de opsteller niet als initiatief-voorstel op de agenda van de Leidse raad. Er zijn tekenen, dat de PvdA het in meerderheid te gevaarlijk vond om een dergelijke nota van Ran ner teveel gewicht te geven. Im mers, economische zaken is Fa- se's portefeuille. De keus is dan: of een voorstel in de raad brengen datje als partij zelf goed vindt en ruzie met de WD riskeren, óf het liever aan Fase zelf overlaten wat zij met Ranner's plannen wil doen, zoals gebeurde. In elk geval werd woensdag een mooi stukje toneel weggegeven. De wethouder op punten onder uit, Ranner tevreden omdat hij alsnog zijn zware kritiek op Fase vorm heeft kunnen geven en de coalitie WD-PvdA een zware knauw bespaard. HENK VEGTER Wethouder Fase (WD) Kokxhoorn (CDA). LEIDEN - Het Leidse woningbouwbeleid heeft gisteren - op de vierde dag van de begrotingsbehandeling - de ge moederen zo verhit, dat in de raad een zeer grimmige stemming ontstond tussen CDA-raadslid mevrouw Kokxhoorn en wethouder Waal. De climax werd bereikt nadat mevrouw Kokxhoorn aan de hand van cijfers uit ambtelijke rapporten had aangegeven dat het gemeente lijke nieuwbouwbeleid het afgelopen jaar heeft gefaald. „De opvolger van Verboom erft een failliete boedel", al dus mevrouw Kokxhoorn. Wethouder Waal was het met die bewijsvoering niet eens. Hij vond dat de cyfers verkeerd werden geinterpreteerd en dat bovendien geen rekening was gehouden met besluiten die door de raad eerder in het jaar waren genomen. Toen het CDA-raadslid daarop meer cijfers vroeg ontstak wethouder Waal in grote woede en zei daar toe niet bereid te zijn, omdat alle stukken op dit punt al in het bezit van de raadsleden waren. CD A-fractieleider Driessen nam daarmee geen genoegen en wilde via burgemeester Vis wethouder Waal alsnog dwingen een ant woord te geven. Toen dat niet lukte deed hij het voorstel de ver gadering een half uur te schorsen. In de stemming die daarover volgde werd het verzoek met 8 tegen 20 stemmen verworpen. Driessen kreeg alleen zeven CDA-ers mee. Twee partijgeno ten van hem - Van Zijp en Walen kamp - onthielden zich van stemming. Mevrouw Kokxhoorn was begon nen met een citaat uit de gemeen telijke volkshuisvestingsnota waarin melding wordt gemaakt van de bouw van zo'n 1200 wo ningen per jaar vanaf 1979. Ze zet te dat af tegen de 273 woningen die de eerste tien maanden van dit jaar werden opgeleverd vol gens statistische gegevens van de gemeente. Daarbij waren 45 wo ningwetwoningen, en geen enkel huis voor alleenstaanden, wer kende jongeren of bejaarden. houding van beleggers in ver band met de hoge rente. Hij wees daarbij op de vertraging bij de bouw door Nationale Nederlan den in het Warmondse deel van de Merenwijk. "Het is bovendien een illusie om te denken dat we ambtenaren straffeloos hadden kunnen zetten op de voorberei ding van de bouw in de Stevens- hofjespolder. Dat zou betekend hebben dat we weinig of niets aan de stadsvernieuwing in de oude re wijken hadden kunnen doen. Was dat gebeurd dan was ons te recht verweten dat we de binnen stad aan zijn lot hadden overgela ten". Volgens Waal was mevrouw Kokx hoorn bovendien voorbijgegaan aan de discussie die eerder in het jaar in de raad is gevoerd over de volkshuisvestingsnota en waar de bouwproblemen al aan de or de zijn gesteld. „Geen behoefte aan schijnheiligheid" Ook mevrouw Kessen (PvdA) be treurde de lage woningproduk- tie, maar vond dat het college daarvoor niet alleen de verant woordelijkheid draagt. Ze wees op het besluit van de meerder heid van de raad om eerst de re novatie en het bouwen in open gaten in de binnenstad aan te pakken. Haar partijgenoot Peters vulde later aan dat de behoefte aan nieuwe woningen veel groter is gebleken dan de afgelopen ja ren werd gedacht. Overigens maakt de motie van af keuring in de Leidse raad geen kans om te worden aangenomen. D'66-woordvoerder Hoekema zei dat de prognoses voor het vol gend jaar weinig bemoedigend zijn, maar dat alleen voor Leidse woningzoekenden gebouwd moet worden. De PSP verklaarde zich omomwonden tegen de mo tie. Beijen (PPR) meende dat het college al het mogelijke heeft ge probeerd en daarom geen verwijt treft. PvdA-coalitiepartner WD wees via Langerak de motie eveneens af, al sprak ook hij over teleur stellende resultaten. Hij hield een pleidooi om de aandacht nu in de eerste plaats te richten op de bouw in de Stevenshofjespolder.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3