Fabrikanten bang voor kaarsen uit Oost-Duitsland Loongesprek gaat in januari verder Vergadering OPEC nu definitief mislukt Verontrustende prijsdalingen99 Markt berichten TILBURG (ANP) - De Nederlandse vereniging van fabrikanten in de kaarsenindustrie te Til burg, waarbij negentien fabrikanten zijn aange sloten, is ernstig bezorgd over de wat genoemd wordt "verontrustende prijsdalingen" bij de import van kaarsen uit Oost-Duitsland. Er worden nu al kaarsen in Nederland ingevoerd tegen prijzen, die lager zijn dan die waarvoor de Nederlandse kaarsfabrikanten de grondstof pa raffine inkopen. Geen gemeenschappelijke olieprijs CARACAS (Reuter) - De ministers van olie van de dertien landen van de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) hebben giste- Geen mislukking ren hun besprekingen in Caracas beëindigd zonder tot overeenstemming te zijn gekomen over gemeenschappelijke prijzen van ruwe olie in het nieuwe jaar. Het mislukken van het beraad werd gistermorgen al verwacht. De weinig stabiele situatie op de oliemarkt heeft geleid tot een sterke prijsstijging van paraffine d at naast stearine een belangrij ke grondstof is voor kaarsen. Volgens de vereniging van kaar senfabrikanten is de totale kaar senimport dit jaar met ruim tien procent toegenomen tot 4.000 ton. Deze stijgende import van volgens de vereniging kwalitatief slechte kaarsen maakt de positie van de Nederlandse fabrikanten er niet beter op. Temeer daar in het komend jaar de kaarsen aan merkelijk duurder zullen wor den. De problemen op de olie- markt hebben de paraffine van een gulden op één gulden zeven tig per kilogram gebracht en dat zal zijn weerslag vinden in de verkoopprijs. Het positieve geluid in deze bran che is dat het kaarsenverbuik kaarsenverbruik in ons land ho ger zal zijn dan in het voorgaande jaar. De maanden november en december zijn voor de kaarsen- handel topmaanden geweest, maar daarnaast is de consument steeds meer het gezelligheidsas pect van de kaars gaan waarde ren. Dat betekent dat niet alleen in de donkere wintermaanden maar ook in de zomer de kaars brandt. In 1978 verbruikte het Nederlandse gezin gemiddeld veertig kaarsen, maar dit jaar is dat gemiddeld 42, aldus de Ne derlandse vereniging van fabri kanten in de kaarsenindustrie. De produktie van de Nederlandse kaarsfabrikanten is dit jaar ge stegen van acht tot negen miljoen ton en de uitvoer nam met onge veer dertien procent toe tot 2800 ton. Per hoofd van de bevolking worden nu 12 kaarsen per jaar De handel bespeurt ook een duide lijke verschuiving in het kooppa troon van de consument in de richting van de duurdere goti sche kwaliteitskaars. Vooral de zachtgekleurde kaarsen vallen op, omdat ze goed combineren met actuele interieurkleuren. Oranje en paars zijn minder in trek dit jaar. Veel gevraagd zijn de kleuren wit, rood, olijfkleur en WEERRAPPORTEN 3a. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde /Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vbssingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis onbew. onbew. licht bew. onbew. 5 -3 onbew. 2 -5 onbew. 6 0 sneeuw 2 -1 onbew. 5 1 Ewaar bew. 17 14 mist 10 geh. bew. 0 -1 onbew. 5 -1 geh. bew. geh. bew. geh. bew. - licht bew. 1 -3 02 onbew. 11 2 0 licht bew. 7 -6 0 zwaar bew. 5 2 0 geh. bew. 1-2 0 onbew. 6-4 0 onbew. 12 4 0 regen 10 7 1 zwaar bew. 2-4 2 zwaar bew. 11 5 0 onbew. -4 -15 01 zwaar bew. 4 10 zwaar bew. - 38 onweer 15 12 13 geh. bew. -1 -4 06 Bij J.G. Kristen, directeur van de gelijknamige kaarsenfabriek in Delden, is het in de afgelopen maanden "een gekkenhuis" ge weest. Zijn bedrijf heeft de mo dernste apparatuur in Europa om kaarsen te maken. Ook de NV Koninklijke Stearine Kaarsenfa briek Gouda-Apollo, dochter van Unilever en Emery (in Gouda) heeft betere zaken gedaan dan vorig jaar. De consument is kwa liteitsbewuster geworden en kiest meer en meer voor de duur dere kaars, aldus een woordvoer der. Directeur Oteman van de NV Kaar senfabriek gebroeders Bolsius in Schyndel is erg tevreden over de verkoop "vooral november en december is het erg hard gegaan, maar ook de zomermaanden worden beter. In de stillere pe rioden worden in Nederland al ruim een miljoen theelichtjes verkocht", vertelt hij. Veel vraag is er naar de simpele gladde kaars, terwijl de ingewikkelde sierkaars van vroeger wat uit de mode raakt. Opmerkelijk feit is dat de kaars nu ook veel als ca deau-artikel (Sinterklaas en Kerstmis) wordt gebruikt. ZÜRICH - Fedor, de Siberische tijger voelt zich uitstekend op zijn gemak in de sneeuw. Drie maanden na zijn geboorte wordt hij voor het eerst aan het publiek van de dierentuin in de Zwitserse stad Zurich getoond. Partners eisen duidelijkheid regering DEN HAAG (GPD/ANP) - Een nieuw gesprek met de regering is zinloos als zij niet bereid is de be groting voor 1980 bij te stellen. Verdergaande ombuigingen voor de overheid zijn absoluut nood zakelijk. Dit zei werkgeversvoorzitter Van Veen gistermiddag na afloop van het gesprek met kabinet en vak beweging. Zoals wij gisteren reeds in een deel van de edities vermeldden, is tijdens dat over leg afgesproken dat de cao-be sprekingen tot 10 januari 1980, de datum van het volgende gesprek tussen de drie partijen, zullen worden bevroren. De aanleiding tot het overleg vormde een notitie van het Cen traal Planbureau (CPB), waaruit blijkt dat de economische ont wikkeling in 1980 - vooral ten ge vallen dan enige tijd geleden nog werd aangenomen. Uit de notitie blijkt onder meer dat de werk loosheid volgend jaar met 10.000 zal stijgen en dat de wereldhan del met niet meer dan twee pro cent - in plaats van 4 procent - zal groeien. Wat wij nu nodig hebben is "ruimte in de tijd voor nieuw overleg", al dus minister Albeda na afloop. FNV-voorzitter Wim Kok ver klaarde dat de feiten die uit de notitie spreken, wijzen op een bepaalde trend. "Wij zyn niet in de positie dat zo maar naast ons neer te leggen en zijn dus bereid op 10 januari volgend jaar op nieuw te gaan praten". Dick Grasman, die CNV-voorzitter Harm van der Meulen verving, sloot zich bij Koks woorden aan. Meer informatie stuurders dat de regering nadere informatie moet verschaffen over de nu door het CPB verstrekte cijfers. Voorlopig blijven zowel CNV als FNV uitgaan van het voeren van cao-onderhandelin gen op basis van de in de herfst punten. Onduidelijkheid op handhaving van OVCF lcVCrillg De Saoedische minister van olie, Achmed Zaki Jamani, heeft meegedeeld dat zijn land zich voorlopig aan een basisprijs van 24 dollar per vat zal houden. Die prijs zal niet meer als uitgangs punt dienen voor de berekening van de prijzen van olie uit andere OPEC-landen, zo zei hij. Verleden week is de Saoedische basisprijs met 33 procent ver hoogd tot 24 dollar met de bedoe ling de "haviken" onder de OPEC-leden wat gunstiger te stemmen tegenover het stand punt van Saoedi-Arabië, dat al te grote prijsverhogingen uit den boze zijn met het oog op de ge volgen daarvan voor de wereld economie. Jamani vergeleek de marathonzit ting van twaalf uur van afgelopen woensdag met een "oosterse markt". Berichten over het mis lukken van het overleg kwamen spoedig nadat afgevaardigden melding hadden gemaakt van te kenen die wezen op een door braak van de impasse. Saoedi-Arabié zou bereid zijn om zijn beoogde basisprijs van ruwe olie met twee dollar te verhogen tot 26 dollar per vat (van 159 liter) in ruil voor een verlaging van de toeslagen die Iran, Algerije, Nige ria en Libië op de basisprijs leg gen. Uit goed geïnformeerde bron werd bevestigd dat Saoedi- Arabië bereid was zijn basisprijs tot 26 dollar per vat te verhogen. Iran en de drie Afrikaanse landen waren echter niet tot de gevraag de concessie bereid. Zy hanteren toeslagen van maximaal zes dol lar per vat. Dit hield in dat Libië, dat drie dagen geleden zijn olie prijs verhoogde tot dertig dollar per vat, daar nog eens twee dollar op zou leggen. Dit was voor de Saoedi's volkomen onaanvaard baar. Uiteindelijk stond een groep van gematigde olie-exporterende landen tegenover een groep "ra dicalen". Tot de gematigde lan den worden Saoedi-Arabië, Qa tar, Koeweit, Irak, Venezuela en Indonesië gerekend, terwijl Iran, Algerije, Nigeria en Libië de groep van de "radicalen" vor men. De overige twee leden van de OPEC, Ecuador en Gabon, produceren slechts bescheiden hoeveelheden ruwe olie die zij op trales komt dat globaal nog steeds neer op handhaving vi de koopkracht tot de modale i komens (f 32.000 per jaar), verde- Al £61*1] FIS £3S ling van het beschikbare werk en O J O geh. bew. 1 -2 onweer 14 5 onbew. - 5 zwaar bew. 21 14 licht bew. 18 11 zwaar bew. 18 12 zwaar bew. 20 12 KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling: AndyvieO.55-1,06; Boerekool kg 0,16-0,34; Spitskool kg 0,14-0,49; Was- peen AI kist 9,-13,70 All 3,20-11,40; BI 12,30-19,40; Bil 6,40; Cl 4,20-7,80; CII 1,30-5,10; Breekpeen kist 5,50-9,30; Sel derij per bos 0,25-0,23; knolselderij st 0,41; Specificatie bloemkool: sortering 8 per bak II 1,47; 1011,97-2,00; 121 1,61; 12 II 0,35-0,73; 15 I 1,05. LEIDEN - Groenteveiling: andijvie 1.47-1.77, boerekool 22-58, rode kool 30, prei 1.14, spruiten A 76-88, spruiten B 99-1.11, spruiten C 49, D 1.34-1.74, uien 28-41witlof 2.35-2.45. 1.30-1.80. 1.00-1.55. afwijkend 40-65, bloemkool 1x6 24-36, 8st 1.55, 10 st 90. knolselderij 42-45, sla zwaar 44-56, licht 21-40, peter selie 55-64, selderie 40-49. volge van de laatste olieprijsver- hogingen - veel slechter zal uit- Wel vinden beide vakbondsbe- KRITIEK OP GASWINST VAN SHELL EN ESSO DEN HAAG (ANP) - Shell en Esso hebben over de Nederlandse aardgas winning in 1979 ongeveer 1,7 miljard gulden winst gemaakt. De consu mentenorganisatie Konsumenten Kontakt (KK) heeft dit uitgerekend. De winst, die voortvloeit uit de binnen- en buitenlandse aardgasver koop, komt neer op een bedrag van ongeveer vijfhonderd gulden per Nederlands huishouden. Officieel zijn de winsten van Shell en Esso geheim, aldus KK in een persbericht. Konsumenten Kontakt heeft grote bezwaren tegen de huidige aardgas- winstverdeling. Volgens de consumentenorganisaties moet de overheid meer van de winst krijgen. Met dat geld moeten dan onder meer ener giebesparende maatregelen worden getroffen. Blijkens cijfers van de Gasunie, de Vegin (Vereniging van Gasindustrie- bedrijven in Nederland) en de overheid heeft de aardgasverkoop in 1979 in totaal 16,3 miljard gulden opgebracht. ling van het beschikbare werk en een beter functioneren van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt. De beide vakcentrales zullen zich op 7 januari beraden op de vraag of zy haar uitgangspunten voor het arbeidsvoorwaardenbeleid 1980 in het licht van de huidige situatie dienen aan te passen. Overigens meent de VNO-voorzit- ter Van Veen dat het gesprek van 10 januari ook geen oplossing zal bieden, "als de FNV blijft vast houden aan haar uitgangspunten voor het te voeren arbeidsvoor waardenbeleid". Wim Kok ziet de komende ge spreksronde evenmin erg zitten. "Albeda heeft niets aangegeven, waarvan we kunnen zeggen dat dat perspectief biedt. Onze uit gangspunten staan daarom nog recht overeind. Te meer omdat we de informatie van het planbu reau nog moeten toetsen. En het is zeker niet zo dat we koste wat het kost streven naar een centraal akkoord. Ik persoonlijk ben niet erg optimistisch gestemd over de te behalen resultaten". DEN HAAG (ANP) - Van Algeryn- se zyde zijn geen officiële stap pen ondernomen om verande ring te brengen in een contract met Nederland voor de levering van vloeibaar aardgas. De rege ring heeft met verbazing kennis genomen van persberichten als zou de Algerijnse minister voor energiezaken op de OPEC-confe- rentie in Caracas gezegd hebben, dat zijn land het contract met Ne derland wil herzien. Als alterna tief voor de aanvoer van gas per schip zou de minister aanvoer per pijpleiding via Italië genoemd hebben. Gisteren tijdens het wekelijkse vragenuur in de Tweede Kamer zei minister Andriessen van fi nanciën, als plaatsvervanger voor de zieke minister Van Aardenne van economische zaken, dat Ne derland in overleg met de gasunie en West-Duitsland stappen zal overwegen, mochten de persbe richten juist zijn. Andriessen voelde niets voor de suggestie van PvdA-woordvoerster Epema om met de Algerijnen te kappen als de onzekerheid te lang zou gaan duren. De Venezolaanse minister van olie Calderon, die de vergadering voorzat beschouwt het overleg in Caracas niet als een mislukking van het oliekartel. Terwijl de OPEC streeft naar een gelijke prijs voor ruwe olie bleek het onmogelijk daarover nu afspra ken te maken. Over twee a drie maanden, wanneer vaststaat hoe de situatie op de oliemarkt zich heeft ontwikkeld, zal dat wel lukken, zo meent de minister. De oliepryzen van de OPEC-lan den zyn in de afgelopen week al met gemiddeld ruim vier dollar per vat gestegen Vanaf juni be draagt de olieprysverhoging ge middeld zes dollar per vat. Een jaar geleden werd de olie van Sa oedi-Arabic verkocht voor iets meer dan de helft van de huidige prijs van 24 dollar per vat. Op 9 juni komen de ministers van olie van de OPEC voor hun gebruike lijke halfjaarlijkse conferentie b,j«m in Algiers. Van Gelder sluit fabrieken AMSTERDAM UTRECHT (ANP) - Bij Van Gelder Papier komen 170 arbeidsplaatsen op de tocht te staan. Herstructurering zorgt voor een verlies van arbeids plaatsen in Wormer en Wapen veld. Voor de vakbonden kwam dit bericht gisteren als een com plete verrassing. "Als dit bericht werkelyk waar is zyn ze met ons nog niet klaar", aldus Van der Veer van het FNV. Rotterdammers krijgen geld terug van energiebedrijf ROTTERDAM (ANP) - B en W van Rotterdam willen de elektrici- teitstarieven over 1979 met te rugwerkende kracht verlagen met 0,6 cent per kilowatt uur. Het teveel betaalde zal door het ener giebedrijf aan de verbruikers worden terugbetaald. Hiermee is een bedrag van in totaal 30 mil joen gulden gemoeid. De unieke maatregel komt voort uit het feit, dat de prijs van over 1979 verstookte brandstof is meege vallen. Het teveel betaalde bedrag aan elektriciteit, zal voor een gemid deld gezih neerkomen op onge veer 16 gulden. Schiphol haalt de tien miljoen SCHIPHOL(ANP)-De luchthaven Schiphol zal in 1979 voor het eerst sinds de oprichting op 17 mei 1920 meer dan tien miljoen passagiers verwerken. Dit bete kent een groei van 6,5 procent vergeleken met 1978. Voor 1980 wordt een stijging van het aan tal passagiers met 6,8 procent verwacht. Dit deelde president- directeur J.W. Wegstapel gis termiddag mee op de jaarlijkse bijeenkomst voor rechtstreeks bij de luchtvaart betrokken be drijven op Schiphol. GOUD EN ZILVER k*> aOvtr nw.i4W.so vor ig« 1304 1496.SO AMSTERDAM (ANP) - Verschil lende factoren geven de Amster damse effectenbeurs vandaag een duwtje in de mg. Vooral de verdeeldheid onder de OPEC- landen en ook het vasthouden van Saoedi-Arable aan een prys van 24 dollar per vat olie werd door de beurs als gunstig ervaren. De internationals namen vrydag vlak voor de Kerstdagen nog wat meer afstand van het dieptepunt van afgelopen woensdag. Kon. Olie trok een halve gulden aan op 148,60. Akzo steeg dertig cent oogo- omhoog naar 20,60. cent voor Unilever steeg dertig cent op 114,30 en KLM zeventig op 74.50. et drankenfonds Heineken was vlak voor de feestdagen kopers twintig cent meer waard op 72,30. dertig ur.no 0p 23.40 en Philips enHi 4 40 vensKingen samen omhoo i a een door beide gedeelde 1J?Ü een win8t van twintig een

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23