Plaatsen tekort Alphens verpleeghuis Katwijk „aan top met sulfiet-vlees Denkploeg scherpte hersenen al voer tv-spel vanavond Directie wil lége vierde etage gaan gebruiken Bodegraver ging „even tanken... Grote expositie van klein en pluimvee in Boskoop VRIJDAG 21 DECEMBER 1979 LEIDfcN/REGIO PAGINA 21 ALPHEN AAN DEN RIJN - Twee jaar na de opening blijkt het verpleeghuis "Oudshoorn" in Alphen (nabij zieken huis Rijnoord) in toenemende mate te kampen met een tekort aan plaatsen voor met name gedragsgestoorde (demente) bejaarden. Het aantal aanvragen op de wachtlijst voor deze groep bejaarden, die zichzelf zon der voortdurende begeleiding nauwelijks meer kan redden, is in het laatste half jaar ongeveer verdubbeld. "De nood in de huissituatie is soms jaarde vaak onder zware druk staat. "En als ze dan bij ons aan kloppen krijgen ze steeds weer hetzelfde verhaal te horen: sorry, we hebben geen plaats. Dat geeft aanleiding tot wrevel en zorgelij ke geluiden van de familie, huis artsen, maatschappelijk werk en wijkverpleging", verklaart Mul der. r iemand in Oudshoorn is over leden en er een plaats vrijkomt. Een wel erg trieste indicatie na tuurlijk van de problemen die het tekort aan plaatsen met zich meebrengt. En maak dan maar eens duidelijk waarom er nog een hele etage niet in gebruik is ge nomen", aldus directeur dr. J.J. Mulder van het aan de zichzelf gevestigde verpleegtehuis. Hij acht het, onder druk van de plaatselijke omstandigheden, tijd om in Den Haag weer eens aan de bel te trekken bij de "be leidsbepalende instanties" ten einde zo snel mogelijk toestem ming te krijgen voor het in ge bruik nemen van de vierde etage van Oudshoorn. Want volgens de laatste gegevens gaat het van de mensen op de wachtlijst in 22 ge vallen om een min of meer on houdbare 'Situatie, waarbij de omgeving van de betrokken be- Twijfels Het verpleeghuis Oudshoorn zou volgens de oorspronkelijke plan nen worden uitgevoerd met drie verdiepingen van elk 68 bedden. Het werder er twee omdat ds rijksoverheid twijfels plaatste bij de noodzaak van die derde. Wel iswaar mocht die derde verdie ping worden gebouwd (met het oog op de toekomst), maar niet in gebruik genomen. De twijfel aan de noodzaak van die derde verdieping werd ingege ven door veranderde inzichten: het plaatsen van een bejaarde in een tehuis werd steeds meer als een laatste middel gezien. Mui den "Vroeger werder er wel bejaarden in een tehuis geplaatst die zich zelf nog volkomen zelfstandig konden redden. Dat wordt niet meer in het belang van de bejaar de geacht. Plaatsing in een tehuis betekent tenslotte het inleveren van zelfstandigheid en het weg halen van iemand uit zijn eigen omgeving. Bovendien is het niet gewenst dat een zelfstandige be jaarde de plaats inneemt van ie mand die echt hulp nodig heeft. En dan speelt natuurlijk ook een rol dat vooral in een verpleeg huis, waar dag en nacht wordt gewerkt en waar het werk erg in tensief is, elk bed veel geld kost". Waarmee Mulder niet wil zeggen dat de (bezuinigende) overheid de boosdoener is die Alphen en omgeving op een tekort aan plaatsen houdt. Hij heeft begrip voor de positie van de "beleids bepalende instanties" en hun angst voor een teveel aan bedden in de regio. Die regio strekt zich bovendien verder uit dan Alphen en omgeving, dat in de eerste plaats is aangewezen op Ouds hoorn. Den Haag kijkt naar het aantal bedden in de Alphense, Leidse, Goudse en ook nog Woerdense regio samen. Op grond daarvan is ruim een half jaar geleden een verzoek van Oudshoorn om de nog leegstaande bovenste etage in gebruik te mogen nemen, af gewezen. Wel kwam er enige ver lichting doordag begint dit jaar werd begonnen met dagbehan deling (Muiden "Daardoor is het thuisfront tenminste in staat boodschappen te doen en derge lijke"), maar dat biedt lang niet voor alle gevallen soelaas. Situatie verslechtering Sinds een halfjaar is de situatie in de Alphense regio aantoonbaar verslechterd. En dat is voldoende reden om het nog eens te probe ren. Temeer omdat, zoals Mulder stelt, je een bejaarde uit Alphen vanwege het sociale contact ei genlijk niet kunt "verbannen" naar bijvoorbeeld Katwijk. "Je moet uitgaan van het leefklimaat en mensen zoveel mogelijk in de door hen gewenste omgeving plaatsen. Een tehuis moet geen opbergplaats worden" aldus Mulder. De cijfers: op 31 juli '79 telde wachtlijst elf somatische patiën ten waarvoor geen plaats was maar die eigenlijk wel hadden moeten worden opgenomen. Het gaat hier om mensen met bij voorbeeld reuma die die zichzelf thuis niet meer kunnen redden of Het verpleeghuis Oudshoorn in Alphen met een lege vierde etage, die hard nodig is voor gedragsgestoorde bejaarden. mensen die na een heupoperatie (breuk) moeten worden opgeno men om te kunnen revalideren. Afgezien van de elf acute geval len vermeldde de wachtlijst ook nog drie "voorzorg-gevallen". Voor hen wordt opname noodza kelijk als bijvoorbeeld de part ner, die hen verzorgt, wegvalt. In deze cijfers is gedurende de laat ste maanden (vanaf juli) vrijwel geen verandering gekomen. Problemen De problemen doemen op bik de gedragsgestoorden, mensen die bijvoorbeeld zichyelf en hun om geving in gevaar kunnen brengen door een toenemende vergeet achtigheid (pan op het vuur zet ten en vergeten). Het aantal ge dragsgestoorden, dat direct zou moeten worden opgenomen maar waarvoor geen plaats was, liep tussen eind juli en eind no vember op van 9 naar 22. Het aan tal "voorzorg-gevallen" groeide in dezelfde periode van 12 naar 20. Gewapend met deze gegevens zal de leiding van Oudshoorn op nieuw naar Den Haag stappen, waarbij volgens Mulder de kern vraag zal zijn wat de werkelijke behoefte is in het gehele gebied van Leiden, Alphen. Gouda en Woerden. "Onze cijfers moeten worden geïnterpreteerd worden in dat grotere gebied". Overigens is de kwestie niet óf die derde verdieping van Oudshoorn ooi! in gebruik genomen zal worden. De kwestie is alleen wannéér. Want dat het te zijner tijd gaat gebeuren, staat voor Mulder vast, alleen al vanwege het feit dat die verdieping wel mocht worden gebouwd. Hij wijst daarbij op het probleem van de vergrijzende bevolking. Waren er vroeger grote gezinnen met veel kinderen die de zorg voor de ouders en grootouders zelf op zich namen, tegenwoordig zijn er meer ouders met minder kinderen die bovendien steeds minder de zorg voor ouders of grootouders op zich nemen. Het gevolg is een groeiend aantal be jaarden dat in toenemende mate is aangewezen op tehuizen. Vol gens Mulder zal er aan deze stij gende lijn de eerste twintig jaar nog geen einde komen, gelet ook op de naoorlogse geboortegolf. KATWIJK - Slagers in het gebied van de keuringsdienst voor waren (met 37 gemeenten) in Haarlem namen het in 1977 niet zo nauw met de toevoeging van sulfiet (een con serveermiddel) in rauw vlees. In 1977, zo blijkt uit het nu pas ver schenen verslag over dat jaar, werd bij 227 slagers en vleesver werkende bedrijven te veel sul fiet en/of nicotinezuur aangetrof fen. Dit leidde in sommige ge vallen tot het opmaken van pro cessen-verbaal. Na Haarlem met 46 overtredingen op dit gebied spant Katwijk met 27 overtredingen de kroon. In Leiden gingen 23 slagers over de schreef en in Alphen moesten de keurmeesters van de dienst 6 maal verbaliserend optreden. In Katwijk zijn veertien overtre dingen nog in behandeling. De boetes varieerden van 50 tot 1500 gulden. Een bedrijf in Heemstede werd tot betaling van dit laatste bedrag veroordeeld. Niet alleen de kwaliteit van vlees(waren) maar ook van aller lei andere produkten (van onge brande pinda's tot melk) werd door de keuringsdienst onder zocht. De kwaliteit van ijs liet in 23 geval len te wensen over. In het rijtje gemeenten waar dit het geval was steekt Katwijk ongunstig af met 4 overtredingen. NOORDWIJK - In het raadhuis te Noordwijk is gisteravond de generale repetitie gehouden voor de "denkploeg" van het Noordwijkse team dat deelneemt aan het Stedenspel van de NCRV. Vanavond wordt dat spel uitgezonden via de zender Nederland 2. De uitzending begint om 20.27 uur. Het team van Noordwijk bindt de strijd aan met een team uit de Drentse plaats Coevorden. In de Arnhemse Rijnhal treden de beide sportploegen aan. De denkploegen die de opdracht krij gen een aantal moeilijke vragen te beantwoorden zitten in de respectievelijke gemeentehuizen. De Noordwijkse denkploeg staat onder voorzitterschap van bur gemeester Bonnike. Presentatrice in Noordwijk is Judith Bos. Het tweetal kon het gisteravond blijkens de foto, goed met elkaar vinden. In Sassenheim en Noordwijk werd bij twee verkopers ijs aangetrof fen waarvan de samenstelling niet deugde. Verdergingen in Katwijk 4 (warme) bakkers op de bon en in Leiden 3. Tijdens inspecties in het gebied werd 7 kilo roggebrood afge keurd. Over brood en broodbe reiding kreeg de dienst 17 klach ten binnen, waarvan er tenminste 8 gegrond bleken. "Tweemaal werd in bruinbrood een sigaret- tepeuk aangetroffen", aldus het jaarverslag. Ook vonden de keurmeesters afwijkingen in melk, geslagen room (8 overtre dingen in Katwijk), snoep, jam, limonade enzovoorts. Klachten Van de zijde van particulieren kwamen er 356 klachten binnen. Een greep eruit: een flesje pils bevatte geen pils maar een loog- oplossing die er waarschijnlijk, aldus het verslag, bij het spoelen was ingekomen. In witbrood vond men een stuk karton. Een fles melk bevatte een springveer en zelfs vond iemand in een slaatje een plukje tabak. Het jaar verslag staat vol met deze vreem de vondsten. De dienst die toeziet op naleving van de Warenwet besteedt echter in haar verslag het meest aan dacht aan sulfiet in vlees. Dit middel geeft het vlees een mooiere kleur. Ook na herhaalde strafvervolging gebruiken slagers dit chemische middel. Geconstateerd wordt verder dat de consument inziet dat hij sulfiet niet moet. De keu ringsdienst hoopt dat dit inzicht ook in slagerskringen gemeen goed wordt. IZWAMMERDAM - Een 29-jarige De man wilde in Zwammerdam benzinepompen en twee lic/ltmas- automobilist uit Bodegraven benzine tanken, maar was er niet ten aan diggelen. heeft gistermorgen in alle vroegte °P hedacht dat de klinkerafslag voor zo'nf2S.000 aan schade ver- naar de pomp glad uias. De auto Ue auto raakte zwaar beschadigd. oorzaakt. slipte en reed vervolgens twee De man mankeerde niet,. BOSKOOP - Pluimvee- en konij nenfokkers en -liefhebbers kun nen momenteel hun hart ophalen in Boskoop. In de Beurshal Flo rida aan de A. P. van Neslaan is één van de grootste tentoonstel lingen op dit gebied geopend met zo'n 1870 konijnen, cavia's, sier en watervogels. Een extra attrac tie vormt een doorzichtige broedmachine, waarbij men kui kens uit het ei kan zien kruipen. De opening van deze provinciale tentoonstelling van de Zuidhol landse afdelingen van de Neder landse Hoenderbond en Konij nenhond, georganiseerd in sa menwerking met de Pluimvee- en Konijnenfokvereniging Bos koop en Omstreken, is gister avond verricht door Boskoops burgemeester J. H. Reinders. Morgenmiddag sluit de exposi tie. De expositie laat ondermeer de grootste collectie sier- en water vogels ooit in Nederland bijeen gebracht zien. De collectie be slaat ongeveer 300 dieren, onder verdeeld in veertig rassen en ver schillende kleurslagen. Verder enkele soorten ganzen en zeer bijzondere fazanten. Nog wat ge gevens voor de ware liefhebber Grote hoenders zijn er 250 in getal, ondergebracht in 27 rassen zoals de bijzondere Aseel, Nederlandse Baardkuif, Spaanse Witwangen en Groninger Meeuwen. Dan zijn er 600 dwerghoenders in 34 rassen te aanschouwen. Zeld zame soorten: Phoenixkrielen, La Flèche, Hollandse Witkuiven, Bassette krielen, Naakthals en Langhals krielen. De 200 sierduiven beslaan samen 25 rassen met ondermeer de Star- garder Sidderhals, Nonduiven, Oudhollandse meeuwen en Hya- cinthduiven. Kleinvee (en pluimvee) zoals dat momenteel volop in Boskoop is te bekijken. Resteren nog 450 konijnen in 31 rassen (van Vlaamse Reus tot Dwergkonijn) en 70 cavia's in verschillende kleuren en rassen. De tentoonstelling is vandaag (vrij dag) open tussen 10.00 en 22 00 uur en morgen van 9.00 en 16.30 uur. Morgen zijn er ook hane- kraai-wedstrijden voor jeugdige bezoekers. Volière of duivenhok dat is nu de hamvraag HAZERSWOUDE - Dui venmelker Delsasso uit de Hazerswoudse De Genes- tetstraat kan opnieuw naar de Arob-rechter (de Raad van State). Voor de tweede keer is hem door de gemeente Hazerswoude medewerking geweigerd voor de bouw van een dui venhok ter vervanging van zijn volière. De eerste weigering is door de Raad van State als onterecht bestem peld, omdat de gemeente niet voldoende had kunnen aantonen op welke grond die weigering stoelde. De rechtsprekers in Den Haag konden niet het verschil ontdekken tussen volière en een duivenhok. En juist dat verschil was door de gemeente als grond voor de weigering aangevoerd. Dat verschil zou zijn dat een vo lière niet en een duivenhok wel de mogelijkheid biedt tot het uit vliegen van de vogels. Om dat uitvliegen gaat het uiteindelijk, want juist vanwege de overlast die Delsasso's buurman Hout- meijers van de duiven onder vindt, vormt de hobby van de duivenmelker zo'n probleem. Dat de Raad van State, die eerder al uitsprak dat het uitvliegen van Delsasso's duiven niet voldoende hinderlijk was om het te kunnen verbieden, het verschil tussen een volière en een duivenhok niet heeft kunnen ontdekken is nau welijks verbazingwekkend. Blijkbaar, zo constateerde ook de Raad van State, kunnen de dui ven van Delsasso wél uitvliegen uit een volière. Zodat het door de gemeente aangevoerde verschil er blijkbaar niet of nauwelijks is. Het gemeentebestuur, kennelijk vast besloten de weigering door te zetten heeft er nu iets op ge vonden: een volière is, in tegen stelling tot een duivenhok, wel een regelmatig voorkomend bouwwerk in de wijk Rhynen- burch waar Delsasso en Hout- meijers wonen. Het geen, volgens de redenering van burgemeester en wethouders (gisteravond door de meerderheid van de raad ge steund), dus weer reden geeft om de weigering van medewerking aan een duivenhok te herhalen. Mevrouw G. van der Lecq (PvdA): "Ik begrijp niet goed wat er nu een nieuw argument is waarmee het verschil wel zou worden aan getoond. U stelt alleen maar dat er verschil is. Als Delsasso nu op nieuw naar de Raad van State stapt, dan maken we ons wel een beetje belachelyk". En haar frac tiegenoot Struben: "Er is geen andere motivering, maar er wordt gewoon op iets andere wijze het zelfde gezegd. Waar het om gaat is het verschil tussen het wel en niet kunnen uitvliegen. Dat verschil is door de Raad van State niet geaccepteerd". Niettemin werd het voorstel van burgemeester en wethouders met negen tegen vyf stemmen aanvaard. En daarmee is een nieuwe episode toegevoegd aan de Hazerswoudse duivengo- schiedenis, waaraan noch voor Delsasso. noch voor buurman Houtmeijers een eind lijkt te ko-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21