Mondiger patiënten ontdekken de alternatieve geneeswijzen „JE MOET ZE MET RUST LATEN" NS Kritiek op opleiding door Sjak Jansen B. van Winkel over mummies: Noordwij ker (71) maakt bomschuiten in het klein Keukens van klasse. poggenpohl I§©(!JP VRIJDAG 21 DECEMBER 1979 VARIA PAGINA 19 Elke ochtend, steevast om tien uur. ga ik de stad en regio in. op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiekkunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. kostbare dingen, 't Zijn men sen geweest." „Je moet er dus erg voorzichtig mee omgaan, maar daar zijn verplaatsen wil dat zeggen, dat je er een brancard onder schuift en de mummie zo, liefst met eigen vervoer, naar de plaats van bestemming brengt. Het zijn immers tere dingen. Daarom moet je ze, als het even kan, met rust la ten." Klein De mummies zijn voor het leeuwedeel opmerkelijk klein. „De mensen waren in die tijd ook een stuk kleiner", verklaart Van Winkel. „Dat deze mummies extra klein zijn, komt ook door de be handeling van vroeger. Het is een heel ingewikkeld procé dé. Niet alleen balsemen. Dat ging met allerlei baden en drogingen gepaard." Aan dat procédé is het uiteraard voor een belangrijk deel te danken dat de mummies zo gaaf zyn gebleven. Het res taureren van deze gebalsem de lijken komt in de praktijk dan ook op niet veel meer neer, dan zo af en toe een weefseltje dat is los komen te zitten, weer vast te zetten. Maar zelfs dan komt er geen muf luchtje vrij. Van Winkel „Daarvoor moet er heel wat gebeuren, want er zitten wel honderd lagen omheen. Ga dus maar na." Luguber „Ik ben echter dergelijke kreten onderhand wel gewend. Een mummie komt natuurlijk over als een luguber iets. Er zweeft ten onrechte een iets geheimzinnigs omheen. Maar wat doe je d'r aan?" „Mummies hebben in elk geval altijd veel bekijks", weet Van Winkel. „Steevast is hier een enorme toeloop op die din gen. Ons museum is dan ook het enige in het land met zo'n grote collectie!" „Je bent eigenlijk net te laat", zegt de 71-jarige W. Plug, wanneer hij de deur van zijn Noordwijkse woning opendoet. „Ik heb namelijk net weer twee hele mooie schuiten weggedaan. Ja zo gaat dat. Ze staan hier in rijen te wachten, tot ik er weer eentje klaar heb. Ik ben ze zo kwijt." De krasse Noordwijker maakt van eikehout bom schuiten in het klein. Je reinste priegel werk is dat. Plug is met één schuit dan ook gauw vier tot zes maanden zoet. „Ik maak er niet meer dan twee per jaar", zegt hij. „Als het te koud is of ik ben moe, ga ik natuurl ijk niet in die schuur staan. Maar in dat koken gaat ook de nodige tijd zitten. Elk latje breng ik aan de kook, omdat ik ze voor de schuit krom moet hebben. Krom en toch buigzaam." Dik vier uur per dag werkt Plug aan z'n hobby. In zuiver Noordwijks dialect zegt hij er opmerke lijk veel plezier in te hebben. Geen wonder, want voordat de straatveger in ruste in gemeen tedienst trad, verdiende hij zijn brood op zee. ,Ja ik ben zes jaar visserman geweest. Op van die zeilloggers. Die bomschuiten heb ik net niet meegemaakt. Was ik iets te jong voor. Maar ik ken ze van binnen en van buiten, die bomschui ten. Vandaar dat ik ze uit de losse hand maak. Vroeger deed ik dat nog wel van een tekening, maar dat hoeft allang niet meer." Het komt volgens Plug ook allemaal niet zo nauw. „Mijn modellen zijn niet aan vaste maten ge bonden, dat waren die schuiten vroeger immers ook niet Toen keken ze niet op een voet meer of minder. Ach ja. Ik heb er voorlopig in elk geval mijn handen vol aan." wenst prys te geven. „Mum mies zijn doodserieuze din gen. Daar moet je geen grap jes over maken", vindt hij. Broos Van Winkel kan dat oordeel vellen, omdat wanneer de mummies iets mankeert, hij in negen van de tien gevallen wordt opgetrommeld. Van Winkel is terzake kundig. Weet precies te vertellen hoe je mummies moet aanpak ken. „Ze zijn erg broos uiter aard. Stel dat een mummie verplaatst moet worden en je pakt hem onoordeelkundig beet, dan kun je er donder op zeggen dat-ie breekt." „Maar zulks probeer je natuur lijk koste wat kost te voorko men", vervolgt Van Winkel. „Logisch, het zijn per slot Luchtjes Van Winkel begrijpt die voor oordelen allemaal wel. Me nigeen begint, bij het horen van het woord 'mummie', onmiddellijk te denken aan onwelriekende luchtjes of aan mysterieuze lijken, van wie de honden geen brood lusten. Anno 1979 heerst dat misver stand nog steeds. Dergelijke sensatie verhaaltjes gaan ook nu nog van mond tot mond. Van Winkel is er daar om veel aan gelegen degenen, die zulke prietpraat in circu latie brengen, de mond te snoeren. Doodeenvoudig door die lieden er van te over tuigen dat mummies brand schoon zijn en archeologisch van vaak onschatbare waar de. "Een mummie komt natuurlijk over als een luguber iets. Er zweeft ten onrechte een iets geheimzinnigs omheen". Dacht ik in een oud adresboek van de ge meente Voorschoten eindelijk een heuse mummieficeerder te hebben opgeduikeld, blijkt het allemaal te berusten op een grap. Een grap, die overigens best valt te waarde ren, al was al het alleen maar omdat ik daardoor toch in die sferen terecht ben ge komen. Iemand die dikwijls bij deze gebalsemde en gedroogde lijken rondwaart, is Leidenaar B. van Winkel. Als res taurateur bij het Rijksmuseum voor Oudheden aan het Rapenburg waakt onder andere hij over de enkele tien tallen Egyptische mummies, die daar op de eerste ver dieping, boven de Tempel van Taffeh dus, achter glas roerloos liggen te liggen. Van Winkel (46) maakte zo'n dertig jaar geleden al kennis met de mummies. Want reeds als jonge knaap deed hij z'n intrede daar aan die Leidse gracht, welke in een oud ge dicht de mooiste van West- Europa is genoemd. Zelfs in die jonge jaren vond Van Winkel de mummies niet griezelig, laat dus staan dat nu z'n haren er te berge van zou den rijzen. Reden ook waarom de Leidse restaurateur de hele rits ster ke verhalen, die in het mu seum over mummies de ron de doen, in deze krant niet Senaat eens over hulp aan Chrysler WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse Senaat heeft zich gisteren uitgesproken voor fi nanciële hulp aan Chrysler van 3,6 miljard dollar. Nog deze week wordt geprobeerd of ook het Huis van Afgevaardigden mee te krij gen is. Daarna moeten er nog "een paar kreukels" worden gladgestreken, waarna Huis en Senaat hun fiat moeten geven aan de uiteindelijke vorm waarin de hulp wordt gegoten. De Senaat heeft wel als voorwaarde gesteld dat Chrysler zijn aande lenkapitaal verdubbeld; er moe ten dus nog eens 1,04 miljoen aandelen worden uitgegeven. De bedoeling ervan is dat Chrysler over meer kapitaal kan beschik ken om de leningen waarvoor de Amerikaanse staat zich garant stelt terug te betalen. DEN HAAG (ANP) - Prof. Zeegers, die wordt verdacht van fraude met gelden van het lepra- en van het carosi-fonds, is opnieuw op vrije voeten gesteld. De recht bank in Den Haag heeft de vorde ring van de officier van justitie tot verlenging van de voorlopige hechtenis afgewezen. De rechtbank heeft onder meer overwogen, dat het gevaar dat prof. Zeegers contact zal zoeken met "derden", waardoor het on derzoek zou kunnen worden ge schaad, niet meer aanwezig is. Daarvoor is het onderzoek naar de omvangrijke fraude die hij zou hebben gepleegd te ver gevor derd. UTRECHT (ANP) - De Nederland se Spoorwegen nemen enorme risico's ten aanzien van de veilig heid van het reizigersvervoer door een veel te gebrekkige op leiding aan treinmachinisten. Het is absurd om iemand met een opleiding van enkele maanden de volledige verantwoordelijkheid voor een door hem te besturen reizigerstrein in de schoenen te schuiven. De voor ongelukken aansprakelijk gestelde machinis ten zij veelal zondebokken ge weest van het onverantwoorde lijke opleidingsbeleid van de NS. Dit zegt het bestuur van de vereni ging van machinisten (WM, 1800 leden) in haar blad "De Trek haak". Volgens de WM wordt in het kader van bezuinigingen door NS aan het uitvoerende perso neel een deugdelijke opleiding onthouden. De vereniging wil dat ADVERTENTIE Daar onze showrooms vanaf 21 december gesloten zijn wensen wij u nu vast prettige feestdagen en hopen wij u op 2 januari weer te mogen begroeten om een toost uit te brengen op een voorspoedig 1980. Hoge Rijndijk 25 2313 KG Leiden Tel. 071-141741 de NS het opleidingsbeleid her zien en niet alle mogelijkheden voor bezuinigingen bij het rij dend personeel zoeken. Dat kan volgens de WM tot zeer gevaar lijke situaties ten aanzien van de treinenloop leiden. Volgens de vereniging wordt de machinisten-opleiding door de NS in fasen uitgevoerd. De eerste fase wordt al na enkele maanden afgerond, waarna machinisten volgens de WM onvoldoende geschoold de baan worden opge stuurd. De machinist zou daar door slecht een hele summiere kennis van bijvoorbeeld elektri sche schema's en remsystemen hebben. Het lijkt de WM boven dien onmogelijk dat een machi nist al na enkele maanden volle dig op de hoogte kan zijn van de geldende voorschriften met be trekking tot bijvoorbeeld bevei ligingssystemen en seinen. Verzekeraars volgen nieuwe ontwikkelingen ELST - De ziektekosten-verzeke raars zijn de laatste tijd onze na tionale gezondheidszorg eens gaan bekijken, zoals de consu ment die beziet. En wat zagen zij: een tanend geloof onder de pa tiënten in de traditionele huis arts, die de man of vrouw op zijn spreekuur middels pillen, poe ders en drankjes op de been tracht te houden. Daarentegen blijkt een steeds groter aantal mensen zijn heil te zoeken bij al ternatieve geneeswijzen. Om deze duidelijk aanwezige maatschappelijke verschuiving bij te blijven, heeft een aantal on derlinge verzekeringsmaat schappijen besloten de bakens te verzetten. Dat zal dan met ingang Volgens de machinisten is de NS er al geruime tijd mee bezig om de waardering voor het beroep van machinist te degraderen. "Er wordt stelselmatig gewerkt naar het creëren van een goedkope machinist", aldus de WM. Een woordvoerder van de Neder landse Spoorwegen noemde de beschuldiging van de WM, dat machinisten al na enkele maan den met een reizigerstrein op pad worden gestuurd, volkomen on juist. Hij zei dat aankomende ma chinisten eerst een jaar lang ran geerdienst moeten vervullen voordat zy de verantwoordelijk heid over een reizigerstrein krii- gen. De machinisten-opleiding is volgens hem gebonden aan wet telijke vereisten, die het onvol doende voorbereid besturen van een reizigerstrein uitsluiten. ELST-Met ingang van 1 januari is het in Nederland mogelijk zich te verzekeren tegen de kosten van alternatieve geneeswijzen. Dit gaat in feite lijnrecht in te gen het beleid van de regering, die liever een beperking van het verzekeringspakket ziet. van 1 januari gebeuren. Want per slot van rekening - in de dubbele betekenis van het woord - blijft de cliënt tegen betaling van zijn premie koning. Henk Kegel uit Eist, hoofd com merciële zaken van een ziekte kostenverzekering, waarvan de bakermat in Gelderland ligt, vindt deze nieuwe ontwikkeling binnen het verzekeringswezen een verheugende stap voor waarts in onze vaderlandse ge zondheidszorg. „De patiënt is steeds mondiger ge worden. Hij heeft overal al in spraak verkregen. Hij mag mee praten over het schoolgebeuren, waar het gaat om zijn kinderen, hij mag zijn zegje doen binnen de kerk en mag meedenken in zijn werk. Het zou anno 1980 te zot zijn om los te lopen als diezelfde man of vrouw in de hoedanigheid van patiënt niet mee zou mogen filosoferen over de wijze van be handeling en genezing bij ziek- te". Nog niet zo heel lang geleden meenden velen, dat de veelal ge zaghebbende huisarts nog prins heerlijk in een ivoren toren zijn praktijk hield. Sommige huisart sen wisten dat imago ook aardig hoog te houden. Maar van liever lee moesten die huisartsen onder de druk van de steeds mondiger wordende patiënt die status zoetjes aan vaarwel zeggen. „Steeds vaker, zo hadden we de in druk, vonden de patiënten de weg naar alternatieve geneeshe ren en ze vonden niet alleen de weg er naar toe, maar er ook baat by", vertelt Henk Kegel. Ingespeeld „Daar hebben we als verzekeraars op ingespeeld. Eerlijk gezegd een De uitbreidingen, die straks onder de nieuwe dekking vallen, be treffen onder meer door een arts of fysiotherapeut toegepaste acupunctuur, homeopathie, na tuurgeneeskunde, anthroposo- fische en manuele geneeskunst, alsmede de zogenaamde druk- puntmassage ofwel sjaitsoe. vrij ingewikkelde kwestie, want het aanbod van alternatieve ge nezers is niet onaanzienlijk. Ie dereen kent in het dorp wel de smid, die hoofdpijn wegneemt of het oude vrouwtje, dat door mid del van gebed genezing oproept. Maar wij hadden slechts behoefte de beoefenaars van de alternatie ve geneeskunst objectief te me ten. En dat viel helemaal niet mee. In principe hebben we nu gesteld, dat alle alternatieve ge neeswijzen voor uitbetaling in aanmerking komen; paranor male, waaronder we de strijkers rekenen, uitgezonderd". ,Ik wil daar niets kwaads over zeg gen, want wie ben ik. Wie bij pa ranormale begaafden baat vin den, vinden er baat bij. En daar gaat het uiteindelijk om. Maar dan zullen ze de behandelingen toch wel uit eigen portemonnee op tafel moeten leggen. Wy als verzekeraars houden ons alleen met gekwalificeerd en in de - al ternatieve - gezondheidszorg be zig". Vinger aan de pols Het in het pakket opnemen van al ternatieve geneeswijzen zal voor alsnog alleen geschieden door zogeheten „onderlinge" maat schappijen. Volgens Henk Kegel laten de commercièle maat schappijen nog op zich wachten. Het verschil in ..onderlinge" of „commerciële" zit hem hierin, dat in de eerstgenoemde maat schappijen de verzekerden te vens lid zijn. „Er worden ook leden en afde lingsvergaderingen gehouden en de leden kiezen zelf hun bestuur. Dat houdt in, dat veel meer aan de basis kan worden gewerkt en dat De gedachte achter de nieuwe uit breiding van het pakket is voor al de toenemende mondigheid en eigen kennis van de patiënt, terwijl ook een sterkere be wustwording is ontstaan van de begrensde mogelijkheden van de bekende „normale" medische behandeling. zodoende feeling kan worden ge houden met het maatschappelijk gebeuren. Zonder in medische beeldspraak te geraken: de vin ger kan direct aan de pols worden gehouden", onderricht de Elste- naar. Met verholen trots wijst hij erop, dat „zijn" maatschappij al enige tyd bepaalde vormen van alter natieve geneeswijzen vergoedt. Iets, dat door de overige verzeke raars niet bepaald in dank werd afgenomen. „Want om de concur rentiepositie niet uit het oog te verliezen, moesten zy wel tot na volging van ons initiatief over gaan". Moerman Henk Kegel vertelt, dat de ziekte kosten-verzekeraar. bij wie hy werkzaam is, in het onderzoeks veld naar alternatieve geneeswy- zen regelmatig stuitte op mensen die de Moerman-therapie volg den. „Ook in dat geval zijn wy de eerste geweest die deze therapie gingen vergoeden", laat hy zich „ontvallen". „Er zijn", zo wyst hy erop, „regio naal gezien door de loop der jaren heen altijd mensen geweest, die zich bezighielden met alternatie ve geneeswyzen. Iedereen kende in zijn buurt wel iemand, die op een specifieke en afwijkende wij ze van de huisarts genas Maar landelijk is de doorbraak eigenljk pas zo'n jaar of vyf geleden op gang gekomen. Voorheen werd je uitgelachen. Maar nu is het zo. dat de traditio nele huisarts zelf een stuk bij scholing moet gaan plegen om zich inzichten in het alternatieve medische gebeuren te verschaf fen. Want ook hy kan om deze Voorzitter prof. dr. P. Muntendam van de staatscommissie alterna tieve geneeswijzen beschouwt 1 januari als een historische dag voor de gezondheidszorg in Ne derland. „De patiënten krijgen nu meer keuzemogelijkheden en meer rechten", is hij van oor deel. steeds meer opgeld doende ge neeswijze niet meer heen. Of hy wil of met". ROB HIRDES ADVERTENTIE Komfort, kwaliteit en door dacht design. Kenmerkend voor een Poggenpohl keuken. Met veel praktische snufjes Met vele verborgen kwaliteiten Kom eens langs. Ziet u zelf hoeveel extra's een Poggenpohl u biedt Zonder dat u meer betaalt. bv Gebr Roiff» Hendelmij Industrieweg M De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel 071499206 Winkelcentrum Babylon Den Haag Tel 070 -881306

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19