Dick Decloe„„Er zijn te weinig goede Nederlandse spelers Herkamp Russinnen Zwakke start Nederlandse schaakjeugd Vrij Canadees blikt vooruit Unicef-wedstrijd direct op de TV Decloe spotte met alle medische wetten DE SLEUTELS - 's GRAVENZANDE Sldiarov pakt damtitel bij jeugd Toeschouwer vindt tennisbal te klein SPORT PAGINA 13 HILVERSUM (GPD) - De voet balwedstrijd tussen 'de rest van de wereld' en Borussia Dortmund, die vrijdag 28 de cember gespeeld wordt, zal op de Nederlandse televisie te volgen zijn. De NCRV heeft namelijk besloten de match, waarvan de op brengst bestemd is voor het Unicef-kinderfonds, recht streeks op Nederland 2 uit te zenden. De uitzending begint om 19.25. In de rust zullen, om ca. 20.15, reclame en journaal worden uitgezonden. Omdat het journaal compleet met twee blokken STER-spots zo'n half uur in beslag neemt, wordt het eerste deel van de tweede helft op band gezet. Na reclame en journaal zul- len eerst eventueel na de rust gemaakte doelpunten of be langrijke spelmomenten worden uitgezonden, en ver volgens de rest van de wed strijd rechtstreeks. De wedstrijd wordt in het ka der van het Jaar van het Kind gespeeld ten bate van Unicef. Een groot aantal prominente voetballers heeft medewerking toege zegd, onder wie Johan CruyfT, Johan Neeskens en Ruud Krol. Verder zullen de beide coaches van het we reldelftal, Zebec (van HSV) en Weisweiller (van FC Kóln), een keuze kunnen ma ken uit onder andere Franz Beckenbauer, Hansie Muller Kevin Keegan, Marinho, Kaltz, Blochin, Platini, Pez- zey, Panenka en Botteron. De coach van Borussia Dort mund, Udo Lattek, brengt onder andere Bundesliga- topscorer Manfred Borgs- muller binnen de lijnen, terwijl hij ook nog ex-AZ- speler Wolfgang Frank kan inzetten. Het gemeentebe stuur van Dortmund heeft het stadion hiervoor belan geloos ter beschikking ge steld. De wedstrijd wordt van com mentaar voorzien door Joop Niezen Vanaf ca. kwart over negen zullen de overige NCRV-programma's van vrijdagavond worden uitge zonden. Alleen de aflevering van Lassie vervalt. DÜSSELDORF (GPD) - Bedremmeld kijkt Dick Decloe voor zich uit. Even laat hij zijn stoicijnse houding varen en vraagt verbouwereerd aan de portier van het Düsseldor- fer Eisstadion waarom hij in 's hemels naam niet zo mag doorlopen. Pas dan komt de suppoost tot de pijnlijke ontdekking met wie hij te doen heeft en verontschuldigt zich in alle toonaarden. hockey van onze oosterburen vertelt Decloe dat het ijshockey er veel populairder is dan in Ne derland. „Het is ook veel strakker georganiseerd. Je weet te allen tijde waar je aan toe bent. In Ne derland is alles op veel amateu- ristischer leest geschoeid. Neem nou alleen maar het feit datje di verse competities hebt. Je hebt een coup zus en een coup zo. Dat werkt bepaald niet overzichte lijk. Bovendien gebeuren er merkwaardige dingen. We speel den eens een bepaalde competi tie met Den Haag tegen Smoke Eaters in Geleen. Het was onze eerste tegenstander in die com petitie en we wonnen beide wed strijden. Het gevolg was dat Smoke Eaters kansloos was voor de titel, waarna het team zich voor verdere deelneming terug trok. De bond bepaalde toen dat de competitie opnieuw moest beginnen en dat de Smoke Eaters pas op de laatste speeldag tegen ons zouden spelen „De man herkende me niet omdat ik, sinds ik in het ziekenhuis te recht ben gekomen, mijn baard heb laten staan", verklaart Decloe even later. „Zoiets geeft trouwens wel aan hoe betrekke lijk bekendheid is". Wanneer Decloe lang genoeg voor de foto graaf heeft geposeerd en de uit gang van het grote stadion wordt opgezocht, snelt de man weer naar Decloe toe en excuseert zich opnieuw omstandig. „Ach, de mensen zijn hier erg bij het ijshockey betrokken. Ik be grijp best wel waarom die man zo reageert", relativeert Decloe. „Het ijshockey hier is trouwens een belevenis op zich. Bijna elke thuiswedstrijd is uitverkocht; dat houdt in dat er zo'n tienduizend man op de tribune zit. Dat kan alleen in West-Duitsland". Voortbordurend op het thema ijs- DÜSSELDORF - Het had maar een haartje gescheeld of de ijshockeycarrière van Dick Decloe was voortijdig beëin digd. Door een ongelukkige val op 2 november in de thuiswedstrijd van zijn club Düsseldorf tegen Berlijn brak de forward speler van het Ne derlandse team een lende- wervel. Tot groot geluk van Decloe werden de zenuwen niet geraakt, zodat hij zijn verdere leven niet in een rol stoel hoeft te slijten. Deson danks werd hij door de artsen voor de rest van dit seizoen afgeschreven. De verwonding was, althans zo dachten de medici van de universiteitskliniek van Düs seldorf van dien aard dat her stel een klein jaar zou duren. Dat impliceerde tevens dat Decloe niet met de nationale ploeg aan de Olympische Winterspelen, die voor Ne derland op 13 februari in Lake Placid beginnen, zou kunnen meedoen. Decloe spotte ech ter met de medische wetten en is nu al zover dat hij voor zichtig de schaatstrainingen heeft hervat. Het staat voor Decloe dan ook als een paal boven water dat hij er in Amerika bij zal zijn. In bijgaand verhaal het ge sprek met de Canadese Ne derlander, die nu al zes jaar furore maakt in het Westduit- se ijshockey en in feite on misbaar is voor het Neder landse team. Uitspringen „Zulke dingen gebeuren hier niet. Wel is' het zo dat van de twaalf teams er maar enkele zijn die er uitspringen. De rest is erg slecht. Er zijn een paar rijke ploegen bij en die kopen alles op. Vooral spelers uit Beieren zijn gewild. Dat komt volgens mij omdat daar door veel mensen aan winter sport wordt gedaan". Voor die talentvolle spelers blijkt dus grif te worden betaald. Wie herinnert zich niet de zeven ton die een paar jaar geleden met de transfer van Kuhnhackl, West- Duitslands beste ijshockeyer, was gemoeid. Decloe beaamt dat, bij zijn overgang van Kreefeld (zijn eerste Westduitse vereni ging) naar Köln, er ook veel voor hem is betaald. ,,Ik werd toen ei gendom van Hei r Doktor Erlman uit Keulen, die dit soort zaken als hobby deed. In feite is dit een kwalijke zaak, maar die dingen gebeuren". Desondanks signaleert Decloe ook positieve ontwikkelingen. „Hier mag je als club maar twee bui tenlanders in dienst hebben. De rest moet de Westduitse nationa liteit bezitten. In Nederland ma ken te veel Canadese Nederlan ders de dienst uit. Hoeveel goede Nederlandse spelers zijn er nu? Te weinig toch. Van de ploeg die naar Lake Placid gaat voor de Olympische Winterspelen, be staat iets meer dan de helft uit Canadese Nederlanders. En dat zijn juist degenen die een ver keerde voorstelling van ijshoc key hebben Vechten „In Canada ging men tot voor kort op een veel te harde toer. Vechten was troef. En dat was bepaald geen show. Er werd echt ge knokt. Soms rolden complete teams over het ijs. En vechten is zo dom, dat heeft niets meer met sport te maken. Hard spelen is leuk als het maar fair gebeurt. In het Canadese ijshockey is nu ein delijk de kentering gekomen. Dit Dick Decloe komt doordat Rusland verleden jaar met 6-0 van de beste „profes sionele" Canadese ijshockeyers heeft gewonnen. Toen kwam men pas tot het besef dat tech niek onontbeerlijk is". Canada zit overigens bij de Spelen in dezelfde poule als Nederland. Hoewel Decloe, die maar wat po pelt om tegen zijn tweede vader land aan te treden, beseft dat Ne derland tot de zwakste broeders van het gezelschap behoort, ziet hij toch ook wel perspectief. „Voor medailles komen we niet in aanmerking, maar ik geloof wel dat we enkele wedstrijden kunnen winnen. Toen we verle den jaar tegen Oost-Duitsland moesten spelen, heette dat land ook onverslaanbaar. We wonnen desondanks. Dat we geluk heb ben gehad is zeker, maar we le verden de prestaties toch maar. Alleen de winst op Japan hadden we niet verdiend. Op een gegeven moment stond het 5-5, toen een Japanse speler de puck dwars door ons doel schoot. De puck knalde tegen de boarding, we kregen hem in ons bezit en we maakten uit de tegenaanval de winnende treffer. We hadden toen geluk dat het de scheidrech- ters was ontgaan, anders hadden ze de protesten van de Japanners niet naast zich neergelegd hier strakker georganiseerd". En als ik er dan een hoop maak, dan heet het dat ik egoistisch speel. Aanvallen is nu eenmaal mijn beste kant. Ik ben nogal vrij lang dus kan ik het allemaal ta melijk goed overzien". „Het zou echter te ver gaan om te zeggen dat ik een compleet ijs hockeyer zou zijn. Mijn grootste handicap is namelijk dat ik een vrij slecht schaatser ben. Nee, ik heb bepaald geen goede schaats- techniek. Omdat ik lange benen heb, kan ik ook niet al te hard sprinten, maar ben ik eenmaal op gang, dan gaat het wel erg snel. Of ik wel eens bang ben? Nee, nog nooit geweest. Ik geloof dat ik er dan subiet mee zou stoppen. Het is wel zo datje regelmatig blessu res hebt. Gebroken vingers en zo komen veel voor. Oogletsel ook." Leger Voor sommige spelers, met name de Duitse Canadezen, kunnen, aldus Decloe, die blessures pret tige bijkomstigheden hebben. Hij doelt daarmee op het feit dat diverse spelers met een dubbele nationaliteit een oproep voor mi litaire dienst kunnen krijgen. „In Canada hebben ze een beroeps leger, dus daarvoor hoef je niet weg. Maar in Nederland en in West-Duitsland kennen ze dat niet en loop je de kans om opge roepen te worden. Als je nu een of andere blessure hebt, word je een jaar later opnieuw gekeurd. Te gen die tijd mankeer je wel weer iets anders. Zo niet, dan zijn de artsen wel genegen om je te mat- Hoewel Dick Decloe het in mate rieel opzicht bij Düsseldorf voor de wind gaat, weet hij nu al zeker dat zijn toekomst in Canada ligt. „Elk jaar vliegen mijn vrouw en ik een dag na de competitie al naar Toronto. We blijven daar dan van eind april tot september. Ik weet niet hoe lang ik hier zal spelen, dat hangt ook af van wat mijn echtgenote wil. Ze is fysio therapeuteen kan en wil alleen in Canada werken. Vandaar ook dat ze, wanneer we met vakantie te ruggaan, enkele maanden werk zoekt om voeling met haar be roep te houden". GRONINGEN (ANP) - De drie Nederlandse vertegenwoordigers die deelnemen aan het Europese jeugdkampioenschap sc haken dat in Gro ningen wordt gehouden zijn niet sterk van start gegaan. Invaller Eric Hoeksema verloor in de eerste ronde van de Tsjechoslowaak Igor Gazik; Rudy Doeven remiseerde met de Roemeen Adrian Negulescu en Ton i der Heyden zag zijn partij afgebroken tegen de Zweed Thomas Ernst. Het is voor de laatste keer dat in Groningen om de Europese titel zal worden gespeeld. De organisatie die momenteel in handen is van een sponsor komt veel geld te kort. Dit jaar wordt gewerkt met een verlies van 40.000 gulden. Het is niet gelukt andere sponsors aan te trekken. Het toernooi ging in 1963 van starten werd in 1969 omgebogen tot officieel Europees jeugdkampioenschap. Leidenaar John van der Wiel is titel houder. De uitslagen van de eerste ronde zijn Danusz Radziejewski (Pol)- Alexan der Tchernin (Sow)0-1, Manuel Rivas (SpKJens Fries Nielsen (Den) 1-0 Ton van der Heyden (Nedi-Thomas Ernst (Zwe) afg. Branko Damljano- vic (JoePGeorgios Alexopoulos (Grie) 10. Giancarlo Franzoni (Zwit)- Jouri Yrjola (Fin) 1-0, Michel Karp (Luxf-Eric Lobron <Odl) 0-1. Eugene Curtin (IeruKoen Merchiers (Bel) afg. Hare! Elyoseph <Isr>-Gido Ka- spret (Oost) 1-0, Ei ic Hoeksema (NedMgor Ga/ik (Tsj) 0-1, Gian Sanna (Ita)-Paul Motwani (Schot) 1-0, Tibor Karolyi (HonhGeoffrey Borg (Mal ta) 1-0. MaicBuchi<Monaco>-PeterStigar(Noor)0-l. Mare Santo-Roman (FD-Johan Hjartarson (IJsl) afg, Antonio Ferreira (PorFJim Plaskett (Eng) 0-1. Adrian Negulescu (Roe)-Rudy Doeven (Ned) Zurab Azmajparashvih (Sow>-Stephen James (Walesi. Gedecideerd Van Decloe (26) is in die tijd van diverse kanten gezegd dat hij zijn beste wedstrijden in het natio nale team zou hebben gespeeld en dat hij zich als nooit tevoren in dienst van de ploeg zou hebben gesteld. Gedecideerd weerlegt hij echter het feit als zou hij in voor gaande toernooien zelfzuchtiger hebben gespeeld. „Met die bewe ring ben ik het duidelijk niet eens. Ik ben nu eenmaal een spe ler die makkelijk scoort. Iemand moet toch de doelpunten maken. ADVERTENTIE Zaterdag 22 december aanvang 14.30 uur Sportpark "De Vliet" Lelden ZW Competitiewedstrijd 4e klas KNVB Scheidsrechters achter Van der Kroft ZEIST - De scheidsrechters en grensrechters in het betaald voetbal staan achter het beleid van Leo van der Kroft, de voorzit ter van de scheidsrechtercom missie. Dat heeft de Belangen vereniging Scheidsrechters Be taald Voetbal (BSBV) gistermid dag in het KNVB-sportcentrum in Zeist verklaard. Kritiek op het beleid van Van der Kroft bleef deze middag volstrekt achterwege. Scheidsrechters als Gans, Van Ettekoven, Van Swie- ten en Corver, die in de afgelopen weken Leo van der Kroft fel had den bekritiseerd, hielden nu na drukkelijk hun mond. SNEEK (ANP) - Jevgenie Skliarov uit de Sowjet-Unie is gisteren in Sneek wereldkampioen dammen geworden bij de jongens junio ren. In de elfde en laatste ronde won Skliarov van de als laatste eindigende Scharzman, terwijl zijn naaste concurrent Anatoli Weltman één punt tekort kwam door remise tegen de Nederland se kampioen Jos Stokkel. Stokkel en Harmsma (winst op de Tsjechoslowaak Sysel) kwamen beiden op veertien, maar door toepassing van het Sonnenborn- Berger puntenwaarderingssys teem eindigde Harmsma als vier de en Stokkel als vijfde. De uitslagen zijn: Skliarov-Scharzman 2-0; Stokkel- Weltman 1-1; Sysel-IIai msma 0-2; Salome-Ribeiro 2-0; Fiol- Verschueren 2-0; Wimy-Lem- mens 2-0. De eindstand is: 1. en wereldkampioen Jevgenie Skliarov (Sow) 18 punten. '2 Ana toli Weltman (Can) 17; 3. Wirnan Wirny (Sow) 16. 4. Tjeerd Harmsma (Ned) 14; 5. Jos Stokkel (Ned) 14; 6. Christian Fiol (Fra) 13; 7. Gil Salome (Fra) 10; 8. Jiry Sysel (Tsj) 9; 9. Danny hll ren (Bel) 6; 10. Bernard Lemmens (Bel) 6; 11. Marco Antonio Ribei- ro (Bra) 5; 12. Genadi Scharzman (Isr) 4. eerste plaats eindigden. Altsjoel verspeelde haar voorsprong van één punt op haar landgenote door remise overeen te komen met Pe tra Polman, terwijl Sotsjnenko won van Lenie Geurts. De uitslagen zijn: Finalegroep: Altsjoel-Polman 1-1; Sotsjnenko- Geurts 2-0; vijfde tot en met acht ste plaats: Graas-Michailowskqja 1-1; Bonnefoy-Hupez 2-0. Eindstand: Finalegroep: 1. Jelena Altsjoel (Sow) en Ljoed- milla Sotsjnenko (Sow) 16 pun ten; 3. Petra Polman (Ned) 15, 4. Lenie Geurts (Ned) 11. Vijfde tot en met achtste plaats: kamp (zes partijen) plaatsheb- 5. Jelena Michailowskaja (Sow) 15; Dames Bij de dames zal in maart of april 1980 in de Sowjet-Unie een her ben, aangezien de twee Rus: nen Ljoedmilla Sotsjnenko en Jelena Altsjoel in de finalegroep met ieder zestien punten op de 6. Barbara Graas (Ned) 12; .m Yvonne Bonnefoy (Fra) 8; 8. Yvonne Hupez (Bel) 2. 9. Jolana Syslova (Tsj) 1. SYDNEY (ANP) - Tijdens het toer nooi om de open tenniskampioen schappen van Nieuw Zuid-Wales begaf gistermorgen tijdens de partij van Victor Amaya en Phil Dent een toeschouwer zich met een voetbal op het tennisveld. Daar schopte hij eerst de bal tegen Amaya aan, waarna hij met een 'uittrap'de bal ver omhoog schoot en na het opvangen ervan weer plaats wilde nemen op de tribune. De politie verwijderde de man echter na het incident. De Amerikaanse speler, die met 4-6 en 3-6 van Dent (Australië) ver loor, zei naderhand: 'Ik wist even niet wat er gebeurde en wilde uit halen met zijn racket. Ik was niet kwaad, alleen maar erg ver baasd'. Dent bereikte door deze overwin ning de kwartfinales van het met 150.000 dollar gedoteerde toer nooi. Ook Brad Drewett (Aus) en Balazs Taroczy (Hon) plaatsten zich voor de kwartfinales door winst op respectievelijk Chris Gunning (Nwz, 6-4, 6-7, 6-3) en Ross Case (Aus, 3-6, 6-3,10-8).

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13