Zevende vertrekkende ambtenaar in Woubrugge VVD~plan: huizen óp het Wantveld, garages eronder NS voelen niets voor halte in Sassenheim lESHSai- „Als er geen maatregelen worden getroffen, kan Yi levensgevaarlijke situatie ontstaan 9 H DONDERDAG 20 DECEMBER 1979 WOUBRUGGE - "Als er niet op de kortst mogelijke termijn maatregelen worden genomen, zal erop de gemeentesecretarie in Woubrugge een levensge vaarlijke situatie ontstaan als gevolg van de per soneelsproblemen. Er is duidelijk sprake van een noodsituatie". Dat staat in een brief aan de CD A-fractie in Woubrugge van de "zevende vertrekkende ambtenaar"En dat op een ambtenarenbestand van in totaal elf, zo voegt de brief schrijver daaraan toe. De vertrekkende ambtenaar, die niet met name wil worden genoemd, doet een dringend beroep op de CDA-raadsle- den (die met zes zetels een meerderheid in de gemeente raad hebben) om "ongeacht politieke kleur, geloofsover tuiging of wat voor reden dan ook" niet langer "bepaalde li chamen (burgemeester en wethouders bijvoorbeeld) en personen onderwie ambtena ren tot in het oneindige de hand boven het hoofd te hou den". "Eveneens", aldus deze ambte naar, "mag U beslist niet lan ger uitspraken van niet met U bevriend zijnde politieke par tijen uitsluitend om die reden de grond inboren, dan wel niet ondersteunen. Objectief dient u na alle partijen, dus niet alleen B en W of de ge meentesecretaris te hebben gehoord te bepalen wat er moet gebeuren om aan huidige noodsituatie een e: te maken". Gewelddadig De problemen op de secretarie zijn zo hoog opgelopen, dat er al gewelddadige situaties zouden zijn ontstaan. Dat is het gevolg van het voortdu rend vooruitschuiven van de problemen door het Wou- brugse gemeentebestuur. Tweeëneenhalf jaar geleden al sprak de toenmalige ambte naar van sociale zaken tegen over burgemeester en wet houders zijn ongerustheid uit over het werkklimaat op de gemeentesecretarie en over de gezondheid van zijn colle ga's. "De emoties zijn zo he vig, dat ik van mening ben dat er structureel iets mis is met de manier van werken. Daar naast is er een aantal collega's dat klachten heeft, die gezien hun aard en aantal de indruk geven dat de oorzaken ervan te wijten zijn aan het werk klimaat". Ook de plaatselijke huisarts gaf B en W toen al in overweging gezamenlijk de oorzaak van de hem bekende klachten te onderzoeken "teneinde nog tijdig tot verbetering te ko- Organisatiebureau Eerst ruim een jaar later, in au gustus 1978, werd een organi satiebureau van de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten ingeschakeld. Uit de door dit bureau opge stelde "knelpuntennota" blijkt bijvoorbeeld dat de contacten tussen B en W en de ambtenaren (met uitzonde ring van de gemeentesecreta ris, red.) gering zijn. Over be paalde zaken wordt aan hen pas advies gevraagd nadat de kwestie al in de vergadering van burgemeester en wet houders is besproken. Amb tenaren worden weinig inge schakeld bij beleidsvoorbe reiding en voelen zich zo doende ook weinig bij het beleid betrokken. Voorstel len van hun kant komen te laat of helemaal niet terecht bij B en W. Post blijft soms wekenlang bij de gemeentesecretaris liggen, signaleerden de onderzoe kers. Er is sprake van onnodi ge vertraging. Een betere af handeling van de post kan ook voorkomen dat stukken zoekraken. Onvoldoende Het rapport meldt ook dat de leiding van de afdeling alge mene zaken onvoldoende is. Daarin valt, bij de huidige personeelsbezetting, geen verbetering te brengen zo verwachten de onderzoekers. Hun voorstel is dan ook om bij wijze van noodmaatregel vier personeelsleden van al gemene zaken tijdelijk onder directe verantwoordelijkheid van de gemeentesecretaris te stellen. Er zou bovendien een aparte afdeling sociale zaken moeten komen. Op de persoonlijke problemen op de secretarie gaan de on derzoekers nauwelijks in. Zij konden overigens ook niet beschikken over een uitvoe rig verslag van een zeer open hartig gesprek tussen ge meentebestuur (B en W) en alle ambtenaren in juni vorig jaar. Juist omdat het VNG-rapport voorbij gaat aan de persoon lijke problemen, die naast de zakelijke problematiek een minstens even grote rol spe len, worden de eigenlijke moeilijkheden verdoezeld. Die persoonlijke problemen worden voornamelijk veroor zaakt door de - overigens publiek bekende - bijzondere relatie tussen de gemeentese cretaris en een ambtenares. Daardoor wordt de hiërarchi sche structuur doorbroken. De moeilijkheden die uit deze relatie voortvloeien komen in het VNG-rapport niet uit de verf. Daaruit komt alleen de zakelijke constatering naar voren, dat de leiding van de afdeling algemene zaken vol doende is. De oorzaken ervan blijven, althans op schrift, buiten beschouwing. Suggesties Uit alles dat zich tot nog toe heeft afgespeeld, blijkt dat de ambtenaren op de secretarie het gevoel hebben dat hun vi sie op de zaken niet voldoen de gewicht heeft gekregen. En dat is vermoedelijk ook de reden dat de WD-fractie in Woubrugge de ambtenaren begin deze maand in een brief heeft gevraagd hun mening te geven over het VNG-rapport en de situatie op de secretarie. Ook zijn aan hun suggesties gevraagd die kunnen leiden tot verbetering van de werk omstandigheden. Binnen enkele weken denken burgemeester en wethouders met voorstellen te komen die een eind moeten maken aan de problemen. Juist omdat die voorstellen zullen zijn ge baseerd op een naar het oor deel van de ambtenaren on volledig rapport (persoonlij ke verhoudingen blijven bui ten beschouwing) leeft er in Woubrugge de vrees dat de door B en W aan te dragen oplossingen de problemen niet werkelijk de wereld uit zal kunnen helpen. Hoe het ook zy, een spoedige oplossing is geboden De problemen in Woubrugge be ginnen langzamerhand zulke vormen aan te nemen, dat de grenzen van het redelijke worden overschreden. CHRISTA VAN HEES NOORDWIJK - De aanleg van twee ondergrondse par keergarages voor in totaal 530 auto's en de bouw van 96 woningen: dat zijn de belangrijkste punten uit een plan dat de Noordwijkse VVD-afdeling heeft opgesteld voor het parkeerterrein tussen Golfbaan en Wantveld in het centrum van Noordwijk aan Zee. Blik. op de open vlakte van het Wantveld in Noordwijk. De plaatselijke VVD heeft n tot parkeergarages onder dit terrein, dat daarna zelf plaats zou kunnen bieden a Het is ontwikkeld door de Noord wijkse architect Hans van Eg- mond in nauw overleg met de VVD. Het plan is inmiddels voor gelegd aan burgemeester en wet houders van de badplaats. Uitvoering van het plan zou de ge meente bijna 7 miljoen kosten, heeft de WD becijferd. Bere kend is dat aan opbrengsten van de bouwgrond en vrijkomend zand ruim 1,7 miljoen gulden te rugvloeit in de gemeentekas, zo dat 5.2 miljoen gulden te finan cieren overbUjft. De twee parkeergarages die vol gens de WD moeten worden aangelegd verschillen in grootte: de ene garage moet ruimte bie den aan 350 personenwagens, de andere aan ongeveer 180. De VVD acht die scheiding voorde lig, omdat het daardoor mogelijk wordt om de plaatsen in de kleine garage buiten het badseizoen aan omwonenden te verhuren. De meest aantrekkelijke kant van het plan is volgens de WD - ge zien de schaarste aan bouwgrond in de gemeente - de ruimte die het parkeerterrein biedt voor woningbouw. De 96 woningen in het WD-plan zouden bestaan uit 51 eenge zinswoningen in de premiesfeer (zowel premie A- als premie B- SASSENHEIM - "Wij staan echt niet te trappelen om in Sassenheim een station aan te leggen", aldus voorlich ter Meinsma van de Nederlandse Spoorwegen. Meinsma verder: 'De Schiphollijn is ontworpen om tussen Amsterdam en Den Haag een snelle verbinding tot stand te brengen. Elk stop daarin betekent irritatie voor de rei ziger. In dat licht gezien lijkt het ons niet verstandig om naast Nieuw Vennep en Hoofddorp nog een extra station aan te leggen. Dat zou het karakter van de lijn alleen maar meer aantasten" Volgens Meinsma moet de ervaring met de stations in Hoofddorp en Nieuw Vennep leren of het zin heeft een derdelijk station te bouwen in Sassenheim. "We kunnen niet zeggen: het gaat wel of het gaat niet", aldus de NS- voorlichter. Enquete de de dat Een bijkomend probleem vo< NS wordt de aanpassing va dienstregeling als ook Sassen heim een eigen halteplaats krijgt. Meinsma legt uit dat zowel inter city- als stoptreinen over het tra ject moeten gaan rijden geeft naar zijn zeggen moeilijk heden in het opzetten van eer dienstregeling. Wil het bollendorp inderdaad in aanmerking komen voor 'een stop' op het traject dan moet, zo stelt de NS, eerst duidelijk zijn of er voldoende gebruik zal worden gemaakt van het station. Tevens moet het station bij de bebouwde kom van het dorp worden aan gelegd en moet de bereikbaar heid voldoende zijn. "De situatie moet eerst maar eens goed wor- Inmiddels is de provinciale plano logische dienst bezig met een on derzoek in de regio Leiden. Al phen aan den Rijn en de bollen streek naar het zogenaamde 'woonforensisme'. Hiermee wil de provincie, de opdrachtgeef ster, onderzoeken hoe het met het woon-werk verkeer is gesteld in dit deel van Zuid-Holland. Slechts een deel van de bevolking wordt bij de enquete betrokken. Hiermee denkt de provincie de problemen die op dit gebied soelen te lokaliseren. Bewoners in Sassenheim die bij het onder zoek worden betrokken, krijgen onder meer de vraag voorgelegd of zij heil zien in de bouw van een station bij de Mennenweg in deze gemeente. Aan de hand van deze enquête wil de provincie een duidelijke behoefte-peiling naar een station doen. De voorlichting van de provincie kon niet meedelen waarom juist woningen) en 45 woningen voor één- en tweepersoonshuishou dens. Deze laatste zouden moe ten komen in het centrum van het terrein, de ééngezinswoningen zullen aan weerszijden van het terrein moeten verrijzen in twee blokken van respectievelijk 25 en 26 huizen. In het plan is de aanbeveling opge nomen om gedeelten van de Golfbaan verkeersarm te maken Overlast De WD somt een groot aantal pluspunten op die de uitvoering van het ambitieuse plan met zich meebrengt, het immense tegel- veld verdwijnt (waardoor wordt voldaan aan de vaak gehoorde wens om de open ruimten binnen de dorpskern te bebouwen) ge parkeerde auto's worden niet langer blootgesteld aan de zilte zeelucht, er wordt garageruimte geschapen voor omwonenden en de kelders kunnen eventueel worden omgebouwd tot atoom- schuilkelder. Voor de kosten die een ombouw met zich meebrengt zou een bijdrage van hut ryk kunnen worden verkregen. Verder is volgens de WD van be lang dat met het verdwynen van het omvangrijke parkeerterreinn een bron van irritatie voor de omwonenden wordt weggeno men. De omwonenden klagen re gelmatig over overlast die wordt veroorzaakt door vrachtwagens en bussen. Kermis De WD heeft laten weten er grote waarde aan te hechten dat het plan. nadat het door B en W en andere deskundigen ia bestu deerd. zal worden voorgelegd aan de Noordwykse bevolking Deze zal moeten uitspreken of deze van oudsher open vlakte voor een deel kan worden bebouwd. Mocht het plan worden uitgevoerd, dan zijn de omwonenden voor goed van de kermispenkelen af In brieven en op hoorzittingen hebben bewoners van Wantveld en Golfbaan herhaaldelyk hun bezwaren naar voren gebracht tegen de zomerkermis die jaar- lyks op het parkeerterrein wordt gehouden. Afgelopen dinsdag besloot de ge meenteraad overigens de kermis volgend jaar bij wyze van expe riment te verplaatsen naar de Noord-Boulevard tussen de vuurtoren en het SchuitegaL ond .J)i akt V> •k De Schiphollijn nabij de Menneweg de Mennenweg is genoemd in de onderzoekslysten. Binnen dit bollendorp leeft namelijk tevens het plan een dergelijk spoorweg station te bouwen nabij de Wur- monderdam. Jet verbaast burgemeester Kret van Sassenheim dat het gemeen tebestuur naar zijn be te weten nooit op de hoogte is gesteld van het onderzoek. "Als die suggestie ook door de provincie wordt ge wekt dan betreur ik dat", aldus Krat,diek giiteren lysten nog niet onder ogen had gehad. Cret zei voorts met spanning te wachten op het uiteindelijke re- halte op deze plek. sultaat van het onderzoek, dat als een eerste reactie kan worden be schouwd op de voorlopige afwy- zing van de Nederlandse Spoor wegen om een dergelijke stop in de bollenstreek aan te leggen. politieman KATWIJK - Adjudant G. Stub- be van de Katwykse gemeen tepolitie is gisteren in Kat wijk aan den Ryn aangevallen door een herdershond, toen hy by een bewoner aan de Rijnstraat moest ziin De onfortuinlyke adjudant hield aan het gebeuren een scheur in zyn uniform en een pynlyke pols over

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25