Akkoord Rhodesië-o verleg LaVincaise Begin overleeft crisis Ongerustheid Scandinavië GEEN GEGIJZELDEN VRU Zeker weten! Breuklijnen zichtbaar tussen Front-leiders Nkomo en Mugabe Poolse politie pakt critici regime op r>r> Bezetting Mekka politieke kwestie f'4 DINSDAG 18 DECEMBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 JERUZALEM (GPD) - Een kabi netscrisis in Israël is afgewend nadat het Israëlische parlement met 58 tegen 53 stemmen een wij ziging van de abortuswet heeft aangenomen, die abortus om so ciale redenen verbiedt. Een maand geleden stemde de Knes set al over ditzelfde wetsontwerp. Toen werd het afgestemd door een staken van de stemmen (54-54). De ultra-orthodoxe Agoedath Jisraeel Pürtij had daarop meegedeeld dat zij de coalitie zou verlaten als de wet niet zou worden aangenomen; de regering had dan niet of nauwe lijks meer overeen parlementaire meerderheid beschikt. De afvalligen in de Likoed, die de vorige keer tegen de wet stem den, hebben in merendeel nu de regering gered, na een zeer inten sieve campagne van premier Be Over wijziging in abortuswet gin en de leiding van de coalitie. Premier Begin had de stemming van gisteren gekoppeld aan een vertrouwensvotum in zijn rege ring; zodat het afwijzen van een abortuswet tegelijk een afwijzen van de regering had betekend. Deze koppeling was trouwens tot stand gekomen op verzoek van enige Likoed-Knessetleden die tegen de wet waren, maar het ka binet er niet om naar huis wilden sturen. Zij hadden de vorige keer zich van stemming onthouden dan wel tegengestemd, omdat zulks met hun geweten in over eenstemming was. Zij vroegen daarom premier Begin om ook hun politieke geweten op de proef te stellen door middel van het vertrouwensvotum, teneinde daarmee hun andere geweten te neutraliseren. Een soort van aan randing van het geweten dus, om in de sfeer van de abortus te blij- Voor premier Begin betekent het echter een grote politieke over winning, al is zijn kabinet nog niet geheel uit de moeilijkheden. De zaak Elon Moreh is nog steeds niet opgelost, en Goesh Emoe- niem blijft weigeren de nederzet ting die het hooggerechtshof on wettig heeft verklaard, te ont ruimen. Dat moet, volgens een termijn die de regering zelf be paald heeft, voor het eind van de volgende week gebeuren. Ook de benoeming van een nieuwe minister van buitenlandse zaken, een opvolger voor Moshe Dcyan, blijft een problematische zaak. Bovenaan Begins lijst staat de voorzitter van de Knesset, Jitz- chak Shamir, afkomstig uit Be gins Cheroet Partij, die tot de harde vleugel behoort, en inder tijd tegen de akkoorden van Camp David was (hij onthield zich van stemming). Maar binnen de Likoed is er over deze post nog fikse ruzie, met name omdat de liberale partij, die deel uitmaakt van de Likoed, buitenlandse za ken opeist. NA l O-kern wapen besluit LONDEN (GPD) - Het Patriottisch Front voor Zimbabwe-Rhodesië is akkoord gegaan met de Britse voorstellen voor een wapenstilstand en heeft alle documenten van de Rhodesië-confe- rentie geparafeerd. Deze documenten betreffen zowel de nieuwe grondwet, de over gangsmaatregelen, als de wapen stilstand. Morgen, na de terug keer van Lord Carrington uit Washington, waar hij samen met premier Margaret Thatcher een officieel bezoek brengt, zal de of ficiële ondertekening door alle partijen plaatsvinden. Het laatste beletsel voor het Pa triottisch Front om in te stemmen met een wapenstilstand, werd uit de weg genomen doordat van Britse zijde de concessie werd gedaan één extra verzamelplaats voor de guerrillastrijders van het Front aan te wijzen. In totaal zijn er nu 16 verzamelplaatsen. Met het akkoord, dat uiteindelijk be reikt is na veertien weken gehar rewar in Londen, komt hopelijk een einde aan de nu zeven jaar durende strijd in Rhodesië, waarbij al 20.000 leven kwamen. riënteerde Mugabe de deur op een kier: „Wij (ZANU) zijn het met Nkomo (ZAPU) materieel eens, maar op een aantal punten zijn wij het meer oneens dan De twee leiders van het Patriottisch Front, Mugabe en Nkomo, zeiden in Londen dat zij nu „een basis voor een werkelijke democrati sche overdracht van het gezag in Rhodeèië" aanwezig achten. Ge vraagd of zij in de komende ver kiezingen als één partij, het Pa triottisch Front, zouden optre den, hield de marxistisch geo- Dit kan inhouden dat het tot nu toe eendrachtig optredende Patriot tisch Front zich in de komende weken zou kunnen gaan splitsen en dat de verkiezingsperiode conflicten kan gaan opleveren die in Londen niet aan het licht zijn gekomen. Van vandaag af zal een periode van zeven dagen gelden, waarin voornamelijk de Rhodesische troepen zich zullen moeten ver zamelen op de vastgestelde ba ses. Het Front wordt geacht zijn troepen (geschat op 35.000) bin nen veertien dagen over te bren gen naar de 16 bases die door Londen zijn voorgesteld, het' Robert Mugabe zei dat er wel eens zes tot acht weken mee gemoeid zouden kunnen zijn, maar dat de termijn „geen problemen" meer opleverde. „Er moet nu realis tisch worden gedacht" De Britse regering heeft van haar kant het Patriottisch Front de verzekering gegeven dat Lord Soames, de nieuw benoemde gouverneur van Rhodesië, bereid is het aantal verzamelbases voor de Front-troepen in de jungle uit STOCKHOLM (GPD) - Het NAVO-besluit tot invoering van nieuwe kernwapens in Europa heeft in Scandinavië, en vooral in Finland, tot ongerustheid geleid. Noorwegen en Denemarken, die aanvankelijk be zwaren hadden geopperd, hebben uiteindelijk ingestemd met het geza menlijke NAVO-besluit. Noorwegen had vooraf a) laten weten het in principe met de invoering en modernisering van de kernwapenmacht eens te zijn. maar in Denemarken sputterde men aanvankelijk nog te gen. Het half jaar uitstel voor het nemen van een besluit, dat de Denen hadden gevraagd, kregen ze niet, en toen toonden zy zich maar solidair. Niettemin is het duidelijk, dat premier Anker Joergensen en zijn So ciaal-Democratische Partij het met deze modernisering en uitbreiding nog steeds niet geheel eens zijn. Ook op IJsland is ongerustheid ontstaan over de kernwapenontwikkelin gen in Europa. IJsland had daarbij vrijwel geen keus. Sedert jaren wor den daar al pogingen ondernomen om de Amerikaanse basis Kefiavik van het eiland te krijgen, die op 50 kilometer afstand van de hoofdstad Reykjavik ligt. Deze basis maakt van IJsland een soort van „waakhond voor de noordfiank van de NAVO. En de IJslanders vragen zich nu meer dan ooit af wat er met de waakhond gaat gebeuren als hy de meester heeft gewaarschuwd. Dat is niet zo moeilijk te raden, want de grote Russische basis Moermansk ligt goed beschouwd niet zo heel erg ver weg. Daarom heeft IJsland in Brussel ook zo tegengestribbeld. In Zweden werd het NAVO-besluit ook niet direct met een schouderop halen afgedaan. In voorzichtige commentaren van regeringswoord voerders in Stockholm werd gesproken over een niet te verantwoorden uitbreiding van het kernwapenarsenaal. Overbodig en verkeerd werd het besluit genoemd. Het meest ongerust echter tonen zich de Finnen. Door het zgn. vriend schapsverdrag met de Sowjet-Unie neemt Finland in Scandinavië een speciale plaats in. Men leeft in de slagschaduw van de grote buurman, de Sowjet-Unie, en veroordeelt dientengevolge ook de modernisering van de NAVO-kernwapenmacht. Reeds in 1963 lanceerde prëident Urho Kekkonen het plan om het hele Noorden een kernwapenvrye zone te laten blijven, en kortgeleden verklaarde hij nog eens in Stockholm dat ook het luchtruim boven de Scandinavische landen kernwapenvry diende te blijven. Die hoop werd door het NAVO-besluit de grond in geboord, zo meent men in Finland. De laagvliegende robotten vliegen evengoed over neutraal als niet-neutraal gebied. Betreurd wordt, dat het gezamenlijke appèl van de Finse parlementsle den, gericht aan alle landen die aan de Europese Veilighcidsconferentie in Helsinki hebben deelgenomen, met het verzoek niet over te gaan tot uitbreiding van het aantal kernwapens in Europa, zo weinig effect heeft gehad. Herdenking Gdansk De leiders van het Patriottisch Front, Joshua Nkomo (links) e stemmen met het vredesplan voor Zimbabwe-Rhodesiè Joseph Mugabe hebben gisteren verklaard i te breiden wanneer daartoe aan leiding zou zijn - dat wil zeggen wanneer zich meer guerrillastrij ders aanmelden dan was voor- Alle aandacht richt zich nu op Sa lisbury, waar zich al de belang rijkste Britse functionarissen be vinden, inclusief de officiële woordvoerder van Lord Carring ton, die gedurende de Rhodesië- conferentie in Londen steeds namens de Britse delegatie het woord heeft gevoerd. In Salisbury zijn gisteren veertien aanhangers van Mugabe veroor deeld omdat zij een betoging hadden gehouden waarvoor geen toestemming was verleend. De betogers kregen straffen opge legd die varieerden van een boete van 50 Rhodesische dollar tot stokslagen voor drie minderjari gen. te WARSCHAU - Op het ogenblik is in Warschau en in andere Poolse steden politie optreden aan de gang tegen critici van het regime. De actie hangt vermoedelijk sa men met voorgenomen herden kingen voor de slachtoffers van de betogingen die in december 1970 in Gdansk plaatshadden. (De betogingen in Gdansk ont stonden nadat de Poolse regering TEHERAN (ANP) - Imam Cho- Maar de imam verklaarde gister- meini heeft gisteravond uitgeslo- avond: "De ambassade is een ten dat een aantal der 50 Ameri kaanse gegijzelden in Teheran op korte termijn wordt vrijgelaten. In een interview op de televisie zei Chomeini dat 'de natie' het met de studenten in de ambassade eens was dat wanneer de ex-sjah niet wordt uitgeleverd om te worden berecht, de gegijzelden terecht moeten staan wegens spionage. De imarp zei dat ook de minister van buitenlandse zaken en het kabinet het met dit standpunt De minister van buitenlandse za ken, Gotbzadeh, had zondag avond de mogelijkheid openge houden dat enige gegijzelden vóór kerstmis in vrijheid zouden worden gesteld. Volgens een mededeling van Gotb zadeh, geciteerd door radio Tehe ran, zullen de Amerikaanse gij zelaars die al zes weken in de Amerikaanse ambassade in Te heran gevangen worden gehou den, op kerstavond bezoek krij gen van een internationale groep waarnemers. Gotbzadeh had in verband met dit bezoek gezegd dat het maar 'be ter op de avond van Christus' ge boorte kan plaatsvinden'. Dit is hun onbetwistbaar recht dat hun door geen islamitisch land kan worden ontnomen'. De minister sprak in dit verband van een 'dis pensatie van de Islam', (ook de Islam beschouwt Jezus als een profeet). De V.S. zullen Iran onder nog meer druk zetten om tot vrijlating van de Amerikaanse gegijzelden te komen en de aard en de omvang van deze druk zullen worden vastgesteld op basis van een analyse 'van dag tot dag' van de met elkaar vaak in strijd zijnde berichten uit Teheran. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken die dit gisteren meedeelde, zei dat Washington nog steeds internationale eco nomische sancties tegen Iran overweegt, maar dat ook andere maatregelen tot de mogelijkhe den behoren. De gouverneurs van de Amen de prijs van levensmiddelen had verhoogd. De arbeiders in de scheepsbouwindustrie in Gdansk, Gdyni en Szczecin na men het niet en gingen op 19 de cember 1970 de straat op. De re gering haalde bakzeil en partij leider Gomoelka verdween van het toneel). Naar uit dissidentenkringen in Warschau werd vernomen, zijh in de laatste paar dagen ongeveer 100 critici van de regering gear resteerd. Gisteren bevonden on geveer 65 zich nog in handen van de politie. Tegen tenminste tien dissidenten heeft het openbaar ministerie voorarrest van tussen de 1 en 3 maanden gevorderd. In Warschau stond gisteravond een requiemmis op het programma. Daarvan kwam echter niets te- l de Iraanse studenten in de recht. V.S. In diverse staten van het De kerkelijke autoriteiten stonden kaanse staten maken zich steeds zorgen over de veiligheid midden-westen zouden voor zorgsmaatregelen voor hun vei ligheid zijn getroffen voor het ge val het conflict rond Iran scher pere vormen mocht aannemen. klein kerkgebouw paters-capucijnen het voorlezen van een in memoriam door een student toe. maar zij weigerden op het allerlaatste ogenblik het opdragen van een dodenmis. Er werd wel een mis opgedragen, maar tot opperste verbijstering van de ongeveer 1.200 aanwezige Polen deelde de celebrant mee dat het er een was in het kader van de adventstijd en "voor de wereldvrede". President Carter heeft de Ameri- memonam stond dat de kanen opgeroepen ter gelegen Zo wil de gouverneur van Kansas de studenten eventueel in kazer nes onderbrengen en kent de staat Colorado een plan, dat "operatie veiligheid" heet. Ook in Indiana en Kentucky zyn voor zorgsmaatregelen getroffen. heid van de 'dag van de nationale eenheid' de vlag uit te steken om hun solidariteit met de gegijzel den in Teheran te tonen. ADVERTENTIE EILAND CONTADORAPanama - Een opname van het landhuis waar de ex-sjah van Iran op het ogenblik verblijft. Overigens heeft een woordvoerder van de verjaagde Iraanse vorst ver klaard dat Contadora in Panama slechts een "vakantie-oord" voor de sjah is en dat hij nog uitziet naar een permanent verblijf. BEIROET-NEW YORK - In een aantal tijdschriften in de Ver enigde Staten en Libanon is gis teren het vermoeden geuit dat de bezetting van de grote moskee in Mekka niet het werk was van re ligieuze fanatici, maar dat de ac tie, waarbij zeker 163 mensen het leven lieten, politiek was geïnspi reerd. Het doel van de bestor ming van de heiligste plaats van de Islam zou zijn het Saoedische vorstenhuis te verjagen. Het in Beiroet verschijnende weekblad "An-Nahar" beriep zich op kroonprins Fahd, de rege ringsleider van Saoedi-Arabië. Fahd zou tegen bezoekers gezegd hebben dat de Sowjet-Unie ach ter de bezetting zat. Een aanwij zing daarvoor was dat de over vallers wapens van Sowjet-ma- kelij droegen. Maar liefst 30.000 wapens zouden kortelings uit de. Sowjet-Unie en westerse landen Saoedi-Arabië binnen zijn ge smokkeld. Tot dusver heeft de regering in Jeddah zich officieel op het standpunt gesteld dat de overrompeling van de moskee,» waar zich de Ka'aba met daarin de zwarte steen die Abraham ge kregen zou hebben van de aart sengel Gabriël bevindt, het werk was van religieuze fanatiekelin gen zonder politieke oogmerken. De Amerikaanse krant "New York Times" meldde dat 500 zwaarbe wapende strijders, die het heilig dom bestormden, opgeleid wa ren in het socialistische Zuid- Jemen. Zij zouden de politieke stabiliteit van Saoedi-Arabië hebben moeten ondergraven. Het weekblad "Newsweek" hield het op een staatsgreep tegen de monarchie Als goede wijn altijd duur was, zouden de Fransen nu straatarm zijn. De Fransen hebben een aangeboren gevoel voor wijn. Dus hebben ze makkelijk praten. Feilloos kiezen ze 'n goede wijn voor 'n betaalbare prijs. Omdat ze élke dag wijn drinken. Wij Nederlanders hebben die feeling nu eenmaal niet. Ofschoon wc zo langzamerhand leren een goede w ijn te waarderen. Daarbij zoeken we zekerheid: 'Apellation Controleé zeggen we geleerd. .-v Maar ook daarin kunnen we makkelijk verdwalen. La Vinfaise lost dat opdoor uit het W N beste wijnaanbod 'n keuze te maken, de apellation te laten kontroleren en de prijs frans te houden. La Vinpiisc is dus van de kwaliteit die de Fransen graag drinker LaVincaise Gebotteld frankrijk voor lo B.V.- Schiedam slachtoffers van de gebeurtenis sen in december 1970. symbool waren en bleven van de stryd voor de vryheid, gelijkheid en broederschap. De autoriteiten werd de schuld ge geven voor de slechte economi sche toestand en verklaard werd dat zij geen beslissingen mocht nemen zonder inspraak van de natie. De student vroeg de aanwezigen rustig weg te gaan om "mogelijk bruut ingrijpen" te voorkomen. Tydens de herdenking hadden rondom het kerkgebouw recher cheurs gestaan. Het di&sidentencomité voor maat schappelijk zelfverweer heeft verklaard dat de arrestaties van dissidenten in eerste instantie ge richt waren op het voorkomen van herdenkingen van de op stand. Iraniërs naar Zuid-Libanon DAMASCUS - Ruim 40 Iraanse vrijwilligers, die in zuid-Libanon tegen Israël willen vechten, zyn vandaag in Damascus aangeko men. Een woordvoerder van de groep verklaarde te verwachten dat nog 650 vrijwilligers zich by hen zullen voegen. Israel heeft, na berichten uit Tehe ran dat meer dan duizend Ira niërs klaar staan zich aan te slui ten bij de Palestynen die tegen Israel stryden. zijn verken ningsvluchten boven zuid-Liba- non opgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9