Luns schrijft brief naar landen van NAVO TWEE JAAR KABINET-VAN AGT Woningbehoefte per regio onderzocht Godet Cognac NORIT Invoer Zuidafrikaanse steenkool moet stopgezet Uitval van Wiegel naar D'66 Man gaat voorbijgangers met slagersmes te lijf Over kernwapenstandpunt Nederlandse regering WILD EN GEVOGELTE IN TREK DINSDAG 18 DECEMBER 1979 LEEUWARDEN (GPD) - Ter- louw kiest „met de handen omhoog" voor de PvdA, net als Van Mierlo dat in 1970 deed. Dit zei minister Wiegel (WD) gisteravond tijdens een spreekbeurt in Leeuwar den. De vice-premier be schuldigde de Democraten ervan de laatste tijd meer te kiezen, „en waar ze kleur be kent, kiest ze voor links". Volgens Wiegel heeft D'66 in het afgelopen jaar grote winst behaald door de „vriendelij ke, zachte en haast non-poli tieke opstelling" van Ter louw. Maar de laatste tijd wordt de opstelling van D'66 in belangrijke kwesties dui delijker. De feiten tonen aan, dat Terlouw net als Van Mierlo voor de PvdA kiest, aldus minister Wiegel. De liberale voorman wees hier bij op voorstellen van D'66 om de prijscompensatie af te toppen en plannen van de Democraten om te morrelen aan de aftrekbaarheid van de hypotheekrente. „D'66 wil nivellerend ingrijpen in de positie van de middengroe pen in onze samenleving", al dus Wiegel. De opstelling van D'66 bij het kernwapendebat noemde Wiegel onbegrijpelijk. De op stelling van de Democraten in deze zaak zou voor veel bur gers, die nu overwegen voor D'66 te kiezen, „niet aan vaardbaar" zijn. Oud-staats secretaris Brinkhorst had zijn best gedaan om de fractie een redelijke koers te laten varen, maar het congres dwong hem met de PvdA een motie in te dienen tegen de kernwapens „Onbegrijpelijk vind ik het dat Brinkhorst hiervoor door de knieën ging," Wie- Naast deze aanval op D'66 liet Wiegel doorschemeren, dat een looningreep niet onmo gelijk is. De economie staat er in 1980 volgens hem nog slechter voor dan op Prins jesdag werd gedacht. Daarbij wees hij op de verder stijgen de olieprijzen, de tegenval lende groei van de wereld handel en op de mogelijkheid van cao-afspraken, die verder konden gaan dan waarmee gerekend was. Wiegel wees erop dat het kabi net niet zou toezien hoe het goede werk van het kabinet ontkracht zou worden. Hij wees erop dat het kabinet erin was geslaagd de werkgele genheid te stabiliseren en de koopkracht te handhaven Daarnaast was het bijna ge lukt om voor het eerst sinds 1972 een centraal akkoord te sluiten, waarmee de ontwik keling van lonen en prijzen volgend jaar vastgelegd zou zijn. LEUSDEN (GPD) - Een 43-jarige, vermoedelijk gestoorde, man heeft gisteren met een groot sla gersmes slachtoffers gemaakt onder argeloze voorbijgangers in Leusden. Zonder enige aanlei ding viel hij twee vrouwen aan, die in bovenlichaam en hoofd werden gestoken. Zij konden la ter, nadat de wonden waren ge hecht, naar huis. De rijkspolitie heeft de man, die zich al zwaaiend met het mes in een woonwijk te rugtrok, na schoten in de benen ingerekend. De man, van wie alleen bekend is dat hij een buitenlander is, begon om ongeveer kwart over negen 's morgens met de aanval op de voorbijgangsters. Een 34-jarige en een 28-jarige inwoonster van Leusden moesten het ontgelden Zonder aanwijsbare oorzaak werden zij met het mes bewerkt Te hulp geschoten voorbijgan gers werden ook met het mes be dreigd. De rijkspolitie in Leusden pro beerde de man eerst te overreden het mes af te geven. De man wilde daar niets van weten en maakte steekbewegingen naar de poli tiemensen. Toen de politie twee waarschuwingsschoten in de lucht loste, werd de man nog agressiever. Achteruitlopend en iedere voorbijganger met het mes bedreigend, ging hij een woon wijk binnen. De politie besloot hierop de man door gerichte schoten uit te schakelen. Hij werd in beide onderbenen ge raakt. Ondanks zijn verwondingen wist hij met het mes ongeveer 100 me ter verder te komen. Vermoede lijk door bloedverlies verzwakt moest hij steun zoeken bii een au- ADVERTENTIE Fine champagne Evenwichtig, warm, geurig. Met een eigen karakter. Kenners weten 't te onder scheiden. DEN HAAG (ANP) - Wanneer de Tweede Kamer morgen bijeenkomt voor wat in de wandelgangen wordt aangeduid als een beslissend debat over het vraagstuk van de modernisering van de kernwapens is het die dag precies twee jaar geleden dat het kabinet-Van Agt werd beëdigd. Na de langdurigste kabinetsformatie (van 208 dagen) uit de parlementaire geschie denis kon op 19 december 1977 het kabi net aantreden. De beide deelnemende partijen (CDA en WD) sloten een regeer akkoord. In de defensieparagraaf uit dat akkoord werd aandacht geschonken aan het vraagstuk dat morgen (opnieuw) ter discussie staat. Er moet, aldus het regeerakkoord, wil de mensheid overleven een einde komen aan de bewapeningswedloop. Daarom zal Ne derland zich inspannen waar en wanneer zich de mogelijkheid voordoet voor het treffen van effectieve maatregelen tot be heersing en vermindering van bewape ning. In het bijzonder is het streven erop gericht de rol van de kernwapens te redu ceren, waartoe een evenwicht in de con ventionele bewapening vereist is. In de enkele weken later afgelegde rege ringsverklaring (16 januari 1978) zei mi nister-president Van Agt, dat "op het ter rein van ontwapening en wapenbeheer sing een onverminderde inspanning noodzakelijk blijft" "Aan het voorkomen van uitbreiding van kernwapens en aan de stopzetting van kernproeven zal voorrang worden gege ven. Het kabinet beschouwt het lidmaat schap van het noordatlantisch bondge nootschap van essentiële betekenis voor de verzekering van vrede en veiligheid. De zorgwekkende opbouw van de militai re kracht van de Sowjet-Unie, die op geen enkele wijze in verhouding staat tot de behoeften aan verdediging, maakt hand having en verbetering van de gemeen schappelijke defensie-inspanning van de bondgenoten onvermijdelijk". Bij de voortzetting van het kamerdebat over de regeringsverklaring wees premier Van Agt (18 januari 1978) erop. dat "vooral de conventionele krachtsverhouding ten na dele van de NAVO verschuift". Het kabi net - zo zette hij destijds uiteen - onder schrijft de stelling dat een ongebreidelde wapenwedloop moet worden voorkomen. Voorop staat het streven naar verminde ring van de rol van kernwapens, zo verze kerde hij. "Met name voor Europa is het van groot be lang dat de verdediging geleidelijk min der afhankelijk wordt van de tactische kernwapens. Ten aanzien van de nucleai re bewapening van de NAVO acht het ka binet bij elke nieuwe ontwikkeling een zorgvuldige afweging van alle factoren noodzakelijk. Eén van die factoren is de vraag, of de taak van een bepaald nucleair wapen ook door conventionele wapenen kan worden vervuld. In ieder geval acht de regering het niet aanvaardbaar dat de conventionele zwakte wordt gecompen seerd door uitbreiding van het nucleaire vermogen", aldus minister-president Van Agt. DEN HAAG (GPD) - De secretaris-generaal van de NAVO, mr. Josef Luns, heeft op verzoek van de Nederlandse regering alle NAVO-landen een brief gestuurd, waarin hij duidelijkheid tracht te scheppen ten aanzien van het Ne derlandse standpunt over de modernisering van de kern wapens. In de brief herhaalt Luns de vorige week in de Tweede Kamer door minister-president Van Agt afgeleg de verklaring. to. Een van de politiemensen zag toen kans hem te bespringen en te overmeesteren. De man is later naar het ziekenhuis gebracht. De rijkspolitie tast in het duister omtrent de reden waarom de man amok heeft ge maakt. Nederlandse hulp voor ontwikkelings landen: bijna één miljard DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning voor ontwikkelingssa menwerking heeft de zogenaam de concentratielanden in totaal 927 miljoen gulden aan hulp voor het jaar 1980 toegezegd. Dit is 5,5 procent meer dan de voor 1979 toegezegde hulp. Van het totale bedrag wordt 542 miljoen gulden geschonken en 385 miljoen gul den als lening verstrekt. De le ningen dragen een rente van slechts 2,5 procent. Het grootste bedrag ontvangt weer India, namelijk 234 miljoen gul den of 9 miljoen gulden meer dan over 1979. Daarna volgt Indone sië, dat 158 miljoen krijgt, acht miljoen gulden meer dan over 1978. Van het hulpbedrag voor India wordt 59 miljoen gulden geschonken, van dat voor Indo nesië 62 miljoen gulden. Tanza nia (105 miljoen gulden), Bangla desh (94 miljoen gulden), Boven- Volta (42 miljoen gulden), Noord- Yemen (31 miljoen gulden), Soe dan (44 miljoen gulden) en Co lombia (14 miljoen) kringen alle hulp geschonken. Dat Luns tot deze ongebruikelijke stap bereid was, wordt door rege ringskringen in Den Haag erg op prijs gesteld. De inbreng van de secretaris-generaal in de - verder niet openbaar gemaakte - brief beperkt zich overigens tot een al gemene aanhef. Luns zou in de brief wel herinnerd hebben aan het unanieme besluit van de NAVO-ministers om met modernisering van de kernwa pens akkoord te gaan, maar daar is het standpunt aan toegevoegd dat Nederland pas over twee jaar over de stationering van de nieu we raketten wil beslissen. Vice-premier Wiegel heeft gisteren ten stelligste ontkend dat de ver klaring van premier Van Agt en het officiële NAVO-communiqué met elkaar in tegenspraak zou den zijn. De ministers Van der Klaauw en Scholten zullen dat, zo zei hij, in het debat van morgen ook duidelijk maken. Volgens de vice-premier is het WD-standpunt (produceren 'én plaatsen) „volledig gaan meewe gen" nadat het CDA-standpunt (beperkte produktie, niet plaat sen) niet haalbaar bleek. Wiegel maakte duidelijk dat Nederland heeft gekozen voor een parallelle Politieagent bewusteloos geslagen ROTTERDAM (ANP) - Een onbe kende heeft gisteren in de par keergarage van de Bijenkorf in Rotterdam een 21-jarige politiea gent neergeslagen. De dader is voortvluchtig. Over de motieven van zijn daad is niets bekend. De agent surveilleerde in de par keergarage. Op de vijfde verdie ping werd hij onverwachts met een hard voorwerp in zijn nek ge slagen. De agent raakte daarop bewusteloos. Even later werd hij door een vrouw aangetroffen, die de politie waarschuwde. De agent werd naar het Dijkzigtzie- kenhuis overgebracht. Na be handeling kon het slachtoffer huiswaarts keren. benadering: modernisering én wapenbeheersing. Helder Fractieleider Terlouw van D'66 heeft gisteren tijdens een spreekbeurt in Helmond het ka binetsstandpunt onaanvaard baar genoemd. Het is in strijd met de door de Tweede Kamer aan vaarde motie-Stemerdink en ook met de CDA-vertrekpunten. Het zou dus ook voor de hele CDA- fractie onaanvaardbaar moeten zijn, zei hij. Terlouw noemde de kabinets standpunten „helder als glas", omdat duidelijk is dat het kabinet mede-verantwoordelijkheid heeft genomen voor het NAVO- besluit om 572 raketten te gaan produceren. Hij vindt dat door de regering onhandig is geopereerd, aangezien het NAVO-communi qué Nederland geen mogelijk heid biedt zich over twee jaar als nog aan plaatsing van de kern wapens te onttrekken Raadsel Het CDA-kamerlid Jan Buikema (AR), een van de tien „dissiden ten" die zich tegen de modernise ring heeft uitgesproken, blijkt het op het punt van de motie- Stemerdink met Terlouw eens te zijn. Hij zei gisteren desgevraagd dat de resultaten van het NAVO- overleg in Brussel „niet eens in overeenstemming zijn met de CDA-vertrekpunten" „Hoe mensen als De Boer en Frin- king, die zo hechten aan die ver trekpunten, daar nu toch vrede mee kunnen hebben, is mij een raadsel". Er moet volgens Bui kema veel meer klaarheid komen over wat er in Brussel aan de hand is geweest. „Zo zal duidelijk moeten worden in hoeverre Ne derland zich gebonden heeft. Verandert daaraan nog wat, als je het kabinet naar huis stuurt?" Buikema toonde zich ernstig be zorgd over de discussie die mo menteel binnen het CDA wordt gevoerd. „De geluiden die op het CDA-congres klonken, waren ronduit beangstigend. Het accent van de discussie is verlegd naar de mogelijke politieke gevolgen van ons standpunt. Moet het ka binet in het zadel blijven of niet? Dat is natuurlijk wel een belang rijke vraag, maar daar gaat het in deze discussie niet in de eerste plaats om" AMSTERDAM - Met de kerstdagen in aantocht wordt er veel wild en gevogelte verkocht zoals hier in een kraam op de Amsterdamse Albert Cuypmarkt. Vanaf 1981 elke vijf jaar DEN HAAG (GPD) - Het volks huisvestingsbeleid moet zoveel mogelijk gebaseerd zijn op on- derzoekgegevens van onafhan kelijke instituten. Dat vindt een meerderheid van de Tweede Kamer. Een dreigende sloopgolf van torenflats, die rond de jaren '60 verrezen, had misschien voorkomen «kunnen worden wanneer in die tijd meer geld was uitgegeven voor woningonder- zoek, stelde de socialist Van Dam gisteren tijdens een vergadering van de volkshuisvestingsspecia listen uit de Tweede Kamer. Vo rige week kondigde staatssecre taris Brokx aan dat gezien de ge ringe belangstelling die er nog voor de hoogbouw bestaat, de kans er dik inzit dat deze huizen gesloopt dienen te worden. Alle fracties waren het erover eens dat de ontwikkelingen in de volkshuisvesting via onderzoe kingen op de voet gevolgd dienen te worden, omdat anders het ge vaar bestaat dat een regerings beleid achter de feiten aanloopt. Minister Beelaerts van Blokland en staatssecretaris Brokx zeiden de Kamer toe, dat onderzoek op alle terreinen in de volkshuisves ting voorrang heeft en dat de re sultaten van de studies zoveel mogelijk in het te voeren beleid zullen worden vertaald. Staatssecretaris Brokx kondigde gisteren aan dat, met ingang van 1981 iedere vijf jaar een regionaal onderzoek zal worden gehouden naar de woningbehoefte in ons land. Met daarbij de gegevens van de volkstelling, die eens in de tien jaar wordt gehouden, kan bekeken worden hoeveel wonin gen er nodig zijn en voor welke type huizen de grootste vraag be staat. Brokx vind dat de doelmatigheid van woningonderzoek verbeterd dient te worden. Het duurt nu vaak te lang voordat een onder zoek is afgerond, met gevolg dat de achterhaalde onderzoek- conclusies niet zelden in een bu reaula belanden. Er zal ook een onderzoek worden gehouden naar de problemen van huurachterstand. Veel woning- bouwverenigingen worden ge confronteerd met huurders die vele maanden huurachterstand hebben. De PvdA wil een onder zoek naar de maatschappelijke invloeden op de volkshuisves ting „zodat we niet opnieuw wor den verrast met de plotselinge woningbehoefte uit de hoek van de één- en tweepersoons huis houdens", aldus Van Dam. De laatste tijd gaan steeds meer ge huwden apart wonen. Van Dam wees erop dat deze zogenaamde LAT-relatie (living upart toge ther) tot gevolg heeft dat de vraag naar woningen ineens extra kan toenemen. hptrouwbare mlQQBl u" a tDeUUUWu»» n plantaardig produkt Ln.» J Verkrijgbaar ui de betere slijterij/wijnhandel Impori en-, distributie Df Telefoon 015-569324* DEN HAAG (GPD) - Vier anti- apartheidsgroepen hebben giste ren de regering in een open brief gevraagd om steenkool uit Zuid- Afrika als ongewenst te verkla ren. De Anti-Apartheidsbewe ging Nederland, de werkgroep Kairos, het Komitee Zuidelijk Afrika en dë Boykot Outspan Ak- tie willen voorkomen dat Neder land zich in de komende jaren te afhankelijk maakt van Zuid- Afrika. Bovendien zijn ze ertegen dat de economische positie van het apartheidsregime dank zij de steenkool wordt verstevigd. De vier groeperingen lieten giste ren op een persconferentie weten dat de invoer van Zuidafrikaanse kolen de afgelopen jaren fors is gestegen. In 1976 kwam 19.000 ton anthraciet en ketelkolen ons land binnen. Vorig jaar was dat al 250.000 ton. In juni van dit jaar werden ook de eerste Zuidafri kaanse cokeskolen geimpor- teerd. Verwacht wordt dat de in- voercijfers in de jaren '80 sterk omhoog zullen gaan, omdat het aardgas opraakt en de elektrici teitcentrales en grote industrieën voor hun brandstof weer over moeten schakelen op steenkool. Daarnaast zijn er grootse plannen voor de bouw van diverse kolen- vergassingsinstallaties. Om een viertal redenen hebben de Nederlandse anti-apartheids- groepen bezwaren tegen de in voer van steenkool uit Zuid-Afri- ka. Allereerst, de kolen worden onder mensonterende omstan digheden gewonnen. De lonen zijn erg laag en men heeft geen geld over voor veiligheidsvoor zieningen. Vandaar dat de Zuid afrikaanse kolen tot de goed koopste ter wereld kunnen beho ren. Het tweede bezwaar is dat de steenkool de apartheidsecono mie van het land verstevigt. Na goud brengen de „zwarte dia manten" Zuid-Afrika het meeste geld op. Verder, zo zeggen de anti-apart- heidsgroeperingen, gebruikt de Zuidafrikaanse regering de steenkool-export als politiek wa pen. Wanneer het Westen voor de grondstoffenleveranties van Zuid-Afrika afhankelijk is, wordt het moeilijk om via politieke en economische sancties dat land te dwingen de politiek van rassen scheiding op te heffen. Steenkool speelt hierbij een zeer belangrij ke rol, omdat de energievoorzie ning een van de zwakste plekken van de westerse landen vormt. Tot slot zou de Zuidafrikaanse ex port-steenkool als ruilmiddel te gen olie dienen. Op deze manier heeft het apartheidsregime zich ingedekt tegen mogelijke eco nomische sancties. De gegevens waarmee de Nederlandse anti- apartheidsbeweging schermt, zijn afkomstig van de Groningse student Ruurd Huisman. Deze verzamelde het materiaal in het kader van zijn studie „vrije che mie". Omdat Huisman vindt dat bedrijven in dit soort controver siële zaken een publieatieplicht hebben, acht hij het niet immo reel om de verkregen gegevens nu voor politieke doeleinden te gebruiken. Volgens de anti-apartheidsbewe ging is het belangrijk dat de Ne derlandse regering up korte ter mijn een politieke beslissing neemt over de invoer van Zuid afrikaanse steenkool. Ze zeggen dat eerdaags al de contracten worden afgesloten voor het grootste deel van de leveranties m de komenda tien jeu to de open brief wordt de regering ge vraagd actief stappen te onder nemen bij de importeurs en de toekomstige afnemers om alter natieve leveranciers te zoeken in de Verenigde Staten, Polen. Au stralië en op langere termyn in China.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7