actief in vrije tijd Kantonrechter „Hekjes woningen in Haver en Gort zijn gerenoveerd PSP: Kritiek op inspraak is onder tafel gewerkt Protest tegen energietarief ,Nog geen oordeel Leeuwenhoek Wie gaf en wie kreeg klappen in de steeg? Oppositie monddood? Demagogie Begroting Leiden voor 1980 PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 18 DECEMBER 1979 Hengelsport Visvereniging "Hengelsport'' hield een viswedstrijd m de Herengracht. De uilslag was: 1. Ph. Verstralen jr. 1520 gram (12 stuks),2. W.den Edel 1270 gram <11 stuks), 3. T. Blansjaar 970 gram (8 stuks), 4. Ph. Verstralen sr. 750 gram (7 stuks ),5.1 .Jansen 430 gram (6 stuks), 6. W. v. Westbroek 300 gram (3 stuks), 7. A. Le- vahrt 270 gram <5 stuks), 8. R. v. Leeuwen 170 gram (1 stuks). 9. P. Devilee 130 gram (2 stuks), 10. D. Boon 130 gram (1 stuks). Kinderfilms In het K&O-gebouw aan de Ou de Vest 45 worden morgen leuke kinderfilms vertoond. Bijvoorbeeld tekenfilms over de striphelden Porgy Pig, Tweety en Sniffels. De hoofd film gaat over "De club van 6Vz". In deze film beleven kinderen allerlei komische avonturen. De toegangsprijs bedraagt drie gulden. Lachfilmfestival Het filmfestival van de lach in het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 wordt vanavond voortgezet met de vertoning van "A night in Casablanca'' The Marx Bro thers proberen in deze film een nazi-schat op te sporen. Er zijn twee voorstellingen: een om 20 uur en een om 22.15 uur Toegangprijs f 4.50 Kerststukjes In het speelhuis van de speel tuinvereniging Prinses Bea trix aan de Schubertlaan be staat morgenmiddag de gele genheid om kerststukjes te maken. De middag is be stemd vor kinderen van 4 tot 9 jaar. Er wordt om twee uur begonnen en de kosten be drag één gulden per persoon. Filmochtend Het Leidse Volkshuis organi seert morgen in samenwer king met "Femke" een film ochtend voor vrouwen. Vanaf 10 uur wordt de .film "Hon derd beledigingen per dag" De rol gaat over de vrouw en haar uiterlijk en de rol van de reclame hierin. Vanaf half tien is er gelegenheid om een kopje koffie te diinken in Femke. Haarlemmerstraat 73b. De toegangsprijs is één gulden. Jupiter In de collegezaal van de oude Sterrewacht aan de Sterre- wachtlaan wordt vanavond een lezing over Jupiter ge houden door drs. I. de Pater. Zij zal enige films met nieuwe resultaten van de Voyager- vlucht naar Jupiter en van haar eigen werk, radiowaar nemingen van Jupiter, verto nen. Drs. De Pater is in dienst van de NASA en verbonden aan de Leidse Sterrewacht. De lezing begint om acht uur en wordt georganiseerd dooi de Leidse Weer- en Sterre- kundige Kring. Pasolini-fïlm Vanavond wordt in het K&O- gebouw aan de Oude Vest 45 de film "Medea' vertoond. Het is een uit 1969 daterende rolprent van Pier Paolo Paso- lini. De rol van Medea wordt gespeeld door Maria Callas. Het gaat om een mytholo gisch verhaal waarin Pasolini moderne motieven tot gel ding laat komen. De voorstel ling begint om acht uur. Creativiteit In februari van het volgend jaar begint de werkgroep "Krea- tief de Zijlwijk" een handen- arbeidcursus, waarbij de deelnemers verschillende technieken eigen worden gemaakt. Bijvoorbeeld het maken van jute-draadpop pen, afbind verftechniek, li- noleumsnijden enz. De cur sus die uit elf lessen bestaat wordt 's maandags van 20.15 uur tot 22 uur gegeven in clubgebouw "In de Bocht" aan het Regenboogpad. Op geven kan men zich via tel. nummer 071-144512. Erg geemotioneerd deed een man gisteren tegenover kan tonrechter Höweler uit de doeken hoe drie jongens hem en zijn vrouw midden in de nacht in een steegje in de bin nenstad hadden mishandeld en beledigd. Ze waren begon nen met schunnige opmerkin gen te maken tegenover zijn vrouw en hadden hem toen hij haar wilde beschermen te pakken genomen. Toen hij zijn autosleuteltjes weer op de grond had teruggevonden liet hij zich vervolgens door zijn vrouw achter de drie jongens aanrijden. Toen is nog het no dige voorgevallen 0e man maakte het de advocaat van één van de verdachten gisteren door zijn emotioneel gedrag zelfs moeilijk om vra gen te stellen. "Mijn vrouw is nog steeds onder behandeling van een dokter, ik zelf heb we ken niet gewerkt. En u maakt zich druk over een bosje sleu tels dat op de grond is geval len!", riep hij op een gegeven moment uit. Waarop rechter Höweler ingreep en zei: "Het is nu eenmaal de taak van mijnheer Van der Hel om de verdachte te verdedigen. Hij mag daartoe vragen aan u stellen". Mevrouw herhaalde het verhaal van haar man nog eens. "Ze sloegen mijn man bont en blauw,ze sloegen hem met zijn kop tegen de muur en één riep zelfs: "Hou op, je slaat hem dood". En ondertussen wer den ze ook handtastelijk". Uit de getuigenverklaringen bleek wel dat het echtpaar ook zelf de handen niet had thuis gehouden. Officier van justitie mr. Van der Ham zei zich dat echter te kunnen voorstellen. Hij had de twee jongens die gisteren terecht stonden, de derde is inmiddels de grens over gezet vervolgd op grond van een ar tikel in de Algemene Plaatse lijke Verordening (APV) dat onderling vechten verbiedt Voor mishandeling en beledi ging is namelijk opzet vereist en die vond de officier wat dubieus. Maar hij vond wel dat de gren zen van het fatsoen waren overschreden, en wijtte dat aan alcoholgebruik. Ten aan zien van de ene verdachte eis te de officier toch vrijspraak dere verdachte eiste de offi cier 150 gulden boete en toe wijzing van een civiele vorde ring van maximaal 600 gul den aan het echtpaar. De verdachten hadden in eerste omdat hij niet kon bewijzen dat die ook gevochten heeft. Hij zou wel een klap in zijn gezicht hebben gekregen van de vrouw, maar niet hebben teruggeslagen. Tegen de an- instantie al alle drie ontkend en de twee die gisteren terecht stonden deden dat nog eens over. Niemand zou een klap hebben uitgedeeld, behalve het echtpaar dan. en de drie jongens zouden na de schun nige opmerkingen te hebben gemaakt gewoon zijn door gelopen. "Toch wel vreemd dat het kostuum en ook het horloge van mijnheer goed in de vernieling lagen", merkte de kantonrechter op. De advocaat, mr. Van der Hel, zei meer waarde te hechten aan de verklaringen van de jongens dan aan d\e van het echtpaar. Die hadden elkaar immers kunnen beïnvloeden. De jongens niet want die had den elkaar tussen het gebeur de en het onafhankelijk van elkaar afleggen van de ver klaring niet meer gezien. "Ik vraag me af of dit allemaal wel nodig was geweest als de zaak direct in zijn juiste pro porties was gezien",aldus mr Van der Hel. Kantonrechter Höweler wilde alle feiten en verklaringen nog eens rustig naast elkaar leggen. Hij zal morgen schrif telijk vonnis uitbrengen 99 LEIDEN - Wethouder Waal heeft gistermiddag de eerste paal geslagen voor de bouw van twaalf woningwetwoningen in de Haver en Gort- buurt. Daarna heeft de wethouder de sleutel overhandigd aan de bewo ners van de laatste gerenoveerde hekjeswoning aan de Gortestraat. Waal (ruimtelijke ordening) memo reerde dat in de Haver- en Gort- buurt al lang wordt gewerkt aan de stadsvernieuwing. "Het ma ken van plannen door de jaren heen, vergt veel tijd", aldus de wethouder. Al in 1972 nam de gemeenteraad het besluit om de Haver- en Gortbuurt op te knap pen. In 1977 ging de raad akkoord met een bestemmingsplan voor de buurt die ligt ingeklemd tus sen Levendaal en Plantsoen. Concrete verbeteringen hebben ja ren op zich laten wachten. Pas vorig jaar werd, na een lange pe riode van onzekerheid, een begin gemaakt met de renovatie van de zogenaamde hekjeswoningen tussen de Derde Haverstraat en de Gortestraat. Van de 42 rug- aan-rug-gebouwde woningen zijn er 18 verheeld tot 9 grotere woningen voor gezinnen. Acht tien andere zijn geschikt gemaakt voor één en tweepersoonshuis houdens. In totaal zijn dus 27 wo ningen overgebleven. De huren variëren van 190 tot 350 gulden per maand. In februari van dit jaar is een begin gemaakt met de sloop van de ou de gemeenteschool aan de Ha verstraat. Op de plaats van de school zullen twaalf woningen met bergingen worden gebouwd. De woningen komen in beheer bij de Leidse Woningstichting De huren komen tussen de 400 en 500 gulden per maand te liggen. Als stil protest waren op een blinde muur achter het bouwterrein en kele leuzen geschilderd die blijk gaven van het ongenoegen over de hoogte van de huren. "Dit wordt voor minstens 500 ver huurd, de gemeente heeft schijt aan de buurt" Ook wethouder Waal moest het ontgelden getui gen de leuzen: "Ik baal van Waal" en "Inspraak stelt geen donder voor. Waal drijft toch zijn zin wel door". In elk geval ging de wet houder gisteren gewoon door met het slaan van de eerste paal voor de nieuwe woningen. Als alles volgens plan verloopt zullen de eerste woningen in de tweede helft van het volgend jaar worden opgeleverd. Het overhandigen van de sleu tel voor de laatste gerenoveerde hekjeswoning. LEIDEN - "Van het monddood maken van de oppositie is nog niets gebleken. Meer dan 60 pro cent van de moties die ingediend zijn komen van de oppositie. Wat het CDA over monddood maken heeft opgemerkt kunnen we vooralsnog als demagogie terzij de schuiven". Aldus de fractie leider van de Leidse PvdA, J. Pe ters, gisteravond bij het begin van de algemene beschouwingen in de Leidse gemeenteraad. Hoewel de PvdA zich grote zorgen maakt over het geringe aantal huizen dat Leiden dit jaar ople vert en de raad recht heeft te we ten hoe dat komt, zal de PvdA de motie van afkeuring die het CDA over de woningbouw heeft inge diend niet steunen, zei Peters. "We geloven niet dat hier sprake is van een falend beleid" Hij noemde het "erg goedkoop" om burgemeester en wethouders al na een hal fjaar te verwijten dat de voorspellingen (6000 woningen in 5 jaar) niet gehaald worden. Hoewel Peters zelf allerlei moge lijke oorzaken opnoemde als de strenge winter en het instorten van de woningmarkt meent hij dat de werkelijke oorzaken snel boven water moeten komen. Peters pleitte nu voor een "zo snel mogelijk" bouwrijpmaken van de Stevenshofjespolder "omdat we de woningzoekenden niet langer in de kou mogen laten staan". Een eerdere beslissing in die richting was volgens Peters niet mogelijk omdat de kans dat Leiden dan voor Haagse woning zoekenden zou bouwen veel gro ter zou zijn geweest. De actie die wijkcomités in Noord enige dagen geleden hebben on dernomen om de vestiging van een aantal buitenlanders te voor komen vindt Peters "niet bevor derlijk voor de integratie". Dit soort acties, aldus de PvdA- voorman, leiden tot onlustge voelens en angst waar mensen als "Glimmerveen en de zijnen" dan op inspelen. Hij schetste de moeilijkheden van een mogelijk gemeentelijk spreidingsbeleid. Een CDA-motie over het uitblijven van een economische nota zal de PvdA niet steunen. Hoeven: 1979 conflictjaar LEIDEN - Een conflictjaar. Dat beeld heeft 1979 in Leiden opge leverd, zei gisteravond CPN- raadslid Hoeven bij de algemene beschouwingen in de Leidse ge meenteraad. "Ontevredenheid bij inwoners over de inspraak, ontevredenheid bij de middenstand, maar misschien wel tevredenheid bij bouwon dernemingen die dure woningen bouwen", zei Hoeven. Hij vindt dat de gemeente Leiden op het verkeerde spoor zit door het personeel te beperken. Er moeten meer gemeentelijke ar beidsplaatsen geschapen wor den, aldus Hoeven. Hij voorspel de dat anders ook het ziektever zuim onder ambtenaren door overbelasting zal blijven stijgen. Hij pleitte voor een spreiding in de huisvesting van buitenlanders in Leiden. Een te grote concentratie en "ghettovorming" heeft nog nooit tot iets anders geleid dan tot frustraties, aantasting van het woon- en leefmilieu en oprispin gen van rascisme, zei Hoeven. Het CPN-raadslid sprak zich uit te gen de manier waarop de Leidse gemeenteraad de begroting die jaar behandelt. Moties en amen dementen moesten tien dagen van te voren worden ingediend, en dat is Hoeven niet gelukt. Hij deelde mee onder protest aan de ze begrotingsbehandeling deel te nemen. rapport van het Sociologisch In stituut Leiden (SIL) heeft behan deld blijkt bij het PSP-raadslid mevrouw Ponsen in het verkeer de keelgat te zijn geschoten. Me vrouw Ponsen maakte dit gister avond duidelijk bij de algemene beschouwingen in de Leidse ge meenteraad. Volgens mevrouw Ponsen is de kri tiek die het SIL via het rapport op de inspraakprocedure's in Lei den naar boven heeft gehaald door de PvdA onder de tafel ge werkt. Volgens haar zijn de SIL- studenten die het rapport maak ten door een PvdA-werkgroepje er van beschuldigd de parlemen taire democratie te verwerpen. Ook voor de PSP kan de woning bouw die het college pleegt niet door de beugel. "De gemeente is niet bij machte gebleken de on frisse praktijken van een aantal bouwbonzen te voorkomen. Het afgelopen jaar hebben we daar van een aantal sprekende voor beelden gezien", aldus i Ponsen. Zij stelde dat de. gemeente Leiden niet tot het uiterste gaat om be taalbare huurwoningen voor Leidenaren te bouwen. "De krot bewoners van vandaag zullen op deze manier ook de krotbewo ners van morgen zijn", aldus me vrouw Ponsen. Woonboten Raadslid Van der Putten (eveneens PSP) ging uitgebreid in op het beleid dat de gemeente Leiden heeft gevoerd rond het tweetal woonboten in de Boshuizerwate- ring. Hij somde de gevolgde pro cedure nog eens open kwam tot de conclusie dat de gemeente "op ontoelaatbare wijze is omge sprongen met de belangen van een aantal mensen en een grove minachting aan de dag heeft ge legd voor de gemeenteraad en de commissie voor de beroeps schriften". Demonstratie Iedereen wil wonen LEIDEN - Burgemeester Vis had gisteravond nog maar nauwelijks het startschot laten klinken voor de begrotingsbehandeling of hij onderbrak de vergadering om buiten de raadzaal een resolutie in ontvangst te nemen. Een resolutie die was opgesteld door de "Initiatiefgroep tegen de hoge energie-tarieven". Deze initiatiefgroep had de Leidse be- voking opgeroepen voor een protestbijeenkomst gisteravond op het Stadhuisplein. De bijeenkomst, die samenviel met een de monstratie van het "Komitee iedereen wil wonen", trok slechts enkele tientallen belangstellenden. De resolutie, die aan het college van B en W en aan de gemeenteraad werd overhandigd, bevatte drie eisen. De initiatiefgroep, ont staan uit een aantal wijkcomité's en buurtgerichte organisaties, wil ten eerste dat de Leidse gemeenteraad een duidelijke uit spraak doet tegen de verhoging van de aardgas- en elektriciteits tarieven. Verder wil men dat de gemeente het energiebedrijf Rijnland dwingt over te gaan tot herberekening en specificatie van het voorschotbedrag voor elke Leidse inwoner. Tot slot wil de initiatiefgroep dat de gemeente Leiden er bij het energiebedrijf op aandringt de energieaanslag te spreiden over een jaar en in die spreiding tevens de nog niet geinde vijfde periode op te nemen. Burgemeester Vis liet de betogers gisteravond weten dat de ge meenteraad niet bevoegd is om beslissingen te nemen met be trekking tot het vaststellen van gas- en elektriciteitstarieven. "Wel is het mogelijk dat de raad zich op een bepaald standpunt stelt en dat standpunt als advies of wens naar Rijnland doorspeelt. In de raad van bestuur van het energiebedrijf zitten verder enkele raadsleden die een eventueel standpunt van de gemeenteraad daar naar voren kunnen brengen", aldus burgemeester Vis. Vis verklaarde tenslotte niet bereid te zijn om verder met de beto gers in discussie te treden waarop een van hen verontwaardigd uitriep. "Ja hoor eens, maar wij moeten betalen!". LEIDEN - Burgemeester en wethouders van Leiden hebben nog geen standpunt ingeno men over de wenselijkheid van woningbouw in de Leeuwenhoek (het gebied tussen Ples- manlaan en Wassenaarseweg) nu het risico- onderzoek voor dat gebied is afgerond. Dat deelde wethouder H. van Dam van Leiden gisteren mee toen op een persconferentie het rapport van het onderzoeksbureau AVIV over de risico's voor toekomstige bewoners van Leeuwenhoek officieel aan de opdracht gevers werd aangeboden. Die opdrachtgevers zijn het Academisch Zie- De onderzoekers deelden overigens mee dat aan hen niet was gevraagd om een uitspraak te doen over de wenselijkheid van woning bouw in het betrokken gebied. Zij hebben alleen een opsomming van mogelijke geva ren gegeven, de beslissingen moeten door de verantwoordelijke instanties genomen wor den. Met het oog daarop is een paragraaf in het onderzoek waarin veiligheids-aanbeve lingen worden gedaan ook niet in uitgewerk te vorm in het onderzoek opgenomen. Onduidelijk bleef gisteren in hoeverre de on derzoekers nu hoogbouw categorisch onge zond verklaren direct rond de betrokken la boratoria (Sylvius en Gorlaeus). In het on derzoek spreken een aantal passages elkaar wat dat betreft tegen hoewel de opdrachtge vers verklaarden dat alleen het eindverslag bepalend is. Daarin staat alleen dat hoog bouw relatief voor de gezondheid ongezon der kan zijn dan laagbouw direct rond de lab's.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4