Direct aftreden zieke Verboom geëist Motie heeft weinig zin PPR: College is traag met belangrijke zaken Politie denkt met hond veel ellende te voorkomen PvdA-verwijt „onzindelijk denken" Begroting Leiden voor 1980 CDA neemt college flink op de korrel Snelheid bouw geen garantie oplossen woningnood HollantsclicW: HuysW D'66: tegen plannen, dan geen subsidie Grootste verdienste van wethouder Fase is vriendelijkheid DINSDAG 18 DECEMBER 1979 LEIDEN 99 99 LEIDEN - "Het democratisch pro ces vereist dat een wethouder af treedt wanneer belangrijke on derdelen van het beleid worden afgekeurd door de raad. De bur gemeester is helaas niet onder worpen aan dit proces, dus heeft een motie van afkeuring weinig Met deze woorden gaf fractieleider Peters (PvdA) gisteravond in de gemeenteraad extra gewicht aan de "motie van treurnis" die zijn partij aan de gemeenteraad heeft voorgelegd over het beleid van burgemeester Vis. De motie he kelf het beleid van de burgemees ter waar het gaat om openheid in politiezaken en zijn opstelling in de discussie over sluitingstijden van café s. Peters: "Wij hopen op betere tijden met de burgemeester. Hopelijk wordt duidelijk gemaakt dat niet langer de kritiek van een enke ling komt, maar dat het mis schien de meerderheid van de raad is. Toch nodigen we de bur gemeester nadrukkelijk uit om een nieuwe start te maken" Beijen (PPR) kondigde gister avond aan dat hij de PvdA-motie zal steunen. Géén steun zal de motie krijgen van de WD. Frac tieleider Kuijers van deze partij noemde de motie "overbodig en onnodig". Aannemen of verwer pen van de motie heeft volgens hem geen enkel gevolg. Kuijers toonde zich overigens ook niet positief over de manier waarop de horecaproblemen de afgelo pen jaren zijn aangepakt Driessen ICDA) Verboom zelf had al eerder zijn af treden op 8 mei volgend jaar aan gekondigd. De wethouder wordt dan 60 jaar en ziet het gezien zijn lichamelijke conditie niet zitten om daarna nog aan te blijven. CDA-fractieleider Driessen zei gis teravond in de gemeenteraad dat het een zaak van "openbaar be lang" is dat Leidse wethouders gezond genoeg zijn om de hele dag te werken, en dat zij volledig hun verantwoordelijkheid te genover de gemeenteraad willen dragen. Bij Verboom is dat vol gens het CDA niet het geval. Desgevraagd zei Driessen het on juist te vinden dat Verboom niet uit zichzelf heeft geconcludeerd dat hij meteen als wethouder weg moet gaan. Daarom vraagt het CDA nu, aldus de CDA-fractie leider, een uitspraak van de ge meenteraad. PvdA-fractieleider Peters zei des gevraagd het onjuist te vinden dat het CDA een zieke wethouder in de raad vraagt om op te stap pen. Het "onzindelijk denken" dat Driessen eerder tijdens de LEIDEN - Fractieleider Driessen van het CDA in de Leidse gemeenteraad heeft gisteravond kritiek geuit op diverse wethouders in het Pvda- VVD-college, en bovendien op burgemeester Vis. Driessen deed dat aan het begin van de behandeling van de gemeentebegroting voor 1980. Volgens Driessen zou wethouder Van Dam (financiën) als onderhandelaar ongeschikt zijn. Hij zou daarvoor volgens Driessen eigenschappen als voorzichtigheid, achterdocht en plooibaarheid missen. In een aantal gevallen zou Van Dam de gemeenteraad voor het blok hebben gezet Driessen noemde onder meer de gang van zaken rond de stichting Zo merland, de verkoop van het gemeentelijk slachthuis en de parkeerta- Hoewel wethouder Schoute (maatschappelijke aangelegenheden) volgens Driessen een aantal problemen van zijn voorganger Oosterman (D'66) zou hebben moeten overnemen kan dat volgens de CDA-fractieleider op dit moment niet meer als verontschuldiging voor zijn beleid dienen. Als voorbeeld noemde Driessen in dit geval onder meer het ontwerpen van een gemeenschappelijke regeling voor het ambulance-vervoer in de regio Leiden. Organisatorisch gesproken vindt Driessen het optreden van burgemeester Vis niet zo sterk. Driessen wees daarbij op de wijze van behandeling van onderwerpen in de Leidse raad "De burgemeester schiet tekort bij planningzei Driessen. Hij noemde het verder een "aantasting van de geloofwaardigheid van de burgemeester als onpartijdig voorzitter van de gemeenteraad" dat Vis ermee akkoord gegaan is om samen met het college aan de raad voor te stellen dat amendementen en moties tien dagen voor het begin van de raadsbehandeling moesten worden ingediend LEIDEN - Het CDA in de Leidse raad heeft gis teravond in een motie het aftreden van de mo menteel zieke wethouder Verboom (volkshuis vesting) op 1 januari a.s. geëist. raadsvergadering aan Peters verweet, gaat volgens de laatste in dit geval geheel voor Driessen zelf op. Peters zei verder dat het heel normaal is dat Verboom nog een bepaalde termijn afmaakt. Verboom zou overigens snel her stellende zijn. Peters zei dat de wethouder wellicht half januari weer op het Leidse stadhuis te rugverwacht kan worden LEIDEN -"De snelle bouw vaneen woonwijk biedt geen enkele garantie voor het oplossen van de woningnood". Dat zei gister avond VVD-fractieleider Kuijers bij het begin van de begrotings behandeling in de Leidse ge meenteraad. Met het voorbeeld van de Meren- wijk in de hand waarschuwde Kuijers voor al te snel en ondoor dacht volbouwen van de Ste- venshofjespolder. "De eenvou digste oplossing is niet altijd de beste", aldus Kuijers. Wat het CDA volgens de liberaal nastreeft - zo snel mogelijk bouwen - leidt volgens Kuijers slechts in schijn tot goede besluiten. In de Merenwijk immers is vooreen fors deel niet voor Leidse wo ningzoekenden gebouwd. Vol gens Kuijers moeten de ontwik kelingen van de Leidse woning behoefte goed in de gaten gehou den worden zodat zoiets in de Stevenshof voorkomen wordt. Bouwen in de Coebel (het gebied tussen Jaques Urlusplantsoen en Haagweg) wees Kuijers van de hand. Hij vindt dat een onjuist gebruik van rijkssubsidie's, die in dit geval (de Coebel is van een projectontwikkelaar) speculatie zou honoreren. Volgens Kuijers dienen veel moties die voor de begrotingsbehande ling zijn ingediend alleen om de De hondenbrigade van de Leidse politie poseert. Als de dieren op het bureau verblijven :itten ze in drie vooroorlogse cellen diedateren uit 192 7 toen het bureau werd gebouwd en het laatst zijn gebruikt iri de oorlog Vu zijn die cellen omgebouwd tot hondenverbhjf. Kuijers (WD) eigen achterban van een aantal partijen gerust te stellen. Wel zei hij dat het college van burge meester er niet in geslaagd is om binnen bepaalde termijnen te blijven. Hij wilde verder van het college weten hoever men is gevorderd met de plannen voor parkeergarages Emancipatie PvdA-raadslid Van Dongen werd door Kuijers een twijfelachtige politieke mentaliteit" verweten omdat zij in een artikel in deze krant gezegd zou hebben dat emancipatiezaken beter door een PvdA-wethouder behartigd /ou den kunnen worden. Zij zou vol gens Kuijers gezegd hebben dat het dan beter mogelijk is om via de Rode Vrouwen druk uit te oe fenen. "De raad is de plaats om druk uit te oefenen op wethou ders. niet binnenskamers en bui ten iedere politieke verantwoor delijkheid sprak Kuijers tot mevrouw Van Dongen ADVERTENTIE Een eigen huis, ook voor jonge mensen! iuiX.1 "is":' u V:::1 h"' «"h/.'k. "n'''. Hollantschr Huys heeft dankzij haai Burgemeester Vis LEIDEN - Volgens D'66-raadslid Glaubitz is het niet "opportuun" om een forse subsidie te geven aan de Stichting Leidse Binnen stad, waarvan de plannen duide lijk ingaan tegen het gemeente lijk beleid. Zowel Kuijers (WD) als Peters (PvdA) maakten tegen deze re denering bezwaar. Peters ver klaarde dat dit criterium niet zonder gevaar gebruikt kan wor den, hoewel zijn fractie op andere gronden mét Glaubitz vindt dat de Stichting Leidse Binnenstad voor komend jaar haar 15.000 gulden subsidie wel kan missen. In zijn' algemene beschouwingen noemde Glaubitz de VVD een zeer meegaande partij in de coali tie met de PvdA. "Om maar geen standje te riskeren van de macn- tige coalitiepartner is de VVD tot veel bereid stelde Glaubitz. Volgens de D'66-fractieleider sput tert de WD alleen op gevaarloze punten wat tegen. Totdat de libe ralen die opstelling wijzigen zal "de voorstelling nog wel door gaan van het Simplistisch Mon sterverbond van de directeuren Peet en Kuij". aldus Glaubitz. D 66 zal trouwens de motie van af keuring die hét CDA heeft inge diend over de gebrekkige wo ningbouwplannen van dit college niet steunen. Glaubitz zei te wil len afwachten totdat er meer cij fers over de hele periode be schikbaar zijn. Hij noemde wel de verrichtingen van het college op economisch gebied teleurstel lend. LEIDEN - Burgemeester en wet houders van Leiden blijven fors achter bij hun toezeggingen om voor belangrijke zaken voorstel len aan de gemeenteraad te doen. Dat zei gisteravond het raadslid L. Beijen (PPR) bij de algemene beschouwingen over de gemeen tebegroting voor 1980. Het PPR-raadslid had uitgerekend dat van de 163 onderwerpen die B en W in januari nog binnen een jaar wilden behandelen er op dit moment slechts 48 in behande ling zijn of zijn geweest bij de gemeenteraad. "Een aantal be langrijke zaken zoals erfpacht, een verordening op de inspraak en het instellen van een in spraakcommissie zijn nog niet aan de orde geweest", aldus Beij- Ook met moties die door het college worden overgenomen gebeurt vaak niets, de raad behoort er al thans in veel gevallen nooit meer iets van, aldus Beijen. Moties die bij de begrotingsbehandeling van vorig jaar werden aangeno men troffen ook geen prettig lot volgens Beijen werd. als er een termijn in die moties werd ge noemd. die termijn meestal over schreden, soms met vele maan den. De antwoorden die het college van burgemeester en wethouders op vragen van raadsleden geeft zijn volgens Beijen vaak zeer onbe vredigend. Hij noemde een "ern stige poging tot misleiding van de raad" bij de antwoorden op vra gen die hij over de bouw van een goederenlift in het stadhuis stel de. Begroting ook op pagina 4 Volgens Beijen doen de wethou ders Van Dam. Waal en Tesselaar hun werk in het algemeen "vak bekwaam". Hij merkte daarbij onder meer op dat hij vindt dat Waal zijn gedane beloften niet al tijd nakomt en dat zijn manier van discussiëren niet altijd pret tig overkomt. Over wethouder Schoute zei Beijen teleurgesteld te zijn over zijn "gebrek aan openheid" Beijen zei te hopen dat de Partij van de Arbeid-raadsfractie er van overtuigd blijft dat progressieve samenwerking op den duur meer vruchten afwerpt dan samen werking met de VVD LEIDEN - "De grootste verdienste van wethouder Fase i- haar steeds aanwezige vriendelijkheid. Ik kan niet onder de indruk komen van wat zij gedaan heeft om in Leiden een economisch beleid te voeren Du- harde uithaal naar het beleid van VVD wethouder Fase deed gister avond in de gemeenteraad het PPR-raad>lid Beijen Volgens Beijen heeft mevrouw Fase een sterke oorkeur voor het overleg gen met belangengroepen als de Kamer van Koophandel, de Stichting Leidse Binnenstad Contacten met de vakbeweging zoals het vorige college (PvdA-PPR D'66) die had worden volgens Beijen in dit college node gemist. Beijen hekelde het feit dat de wethouder de Stichting Leidse Binnenstad kennelijk ziet ilieen tocntttnd overlegorgaan K. n van die in tellin gen. het Leids City Centrum, heeft immers onlangs nog <»on voor Fa beleid minder vriendelijke advertentie geplaatst, zo memoreerde het PPR-raadslid. "Je gaat nu niet ineens overal tri Leiden honden zien .Ik wil be nadrukken dat dit een onder deel is van de politietaak, waarin Leiden jaren achter liep Aldus politiecommissa ris Van Voorden gisteroch tend bij de presentatie van de Leidse hondenbrigade. Drie Mechelse herdershonden die vanaf januari gebruikt gaan worden ter ondersteuning en bescherming van de politie Van oud op nieuw is er ook al een stand bij. "Ze doen niets uordt er gezegd, maar on willekeurig doe je een stapje achteruit als er één voorbij komt. een hoofdagent aan het andere eind van de riem, schuin achterover hellend om het dier te houden 'Ze doen normaal niets, zolang je ze maar met rust laat ver telt adjudant Fredenks. die de directe leiding heeft over de hondenbrigade Maar als je de politieman aanvalt, dan bijt hij wel. Daarvan kun je verzekerd zijn. We mikken echter meer op het preventieve karakter hiervan Als de hond verschijnt moi-talle narigheid afgelopen zijn" "Wat overigens n iet inhoudt dat ze ook niet anders zullen wor den ingezet". "Ais er bijvoor beeld een inbraak tri een fa briek is en de dader bevindt zich nog in het gebouw.kan ik me voorstellen dat de hond wordt ingezet om hem op te sporen. De hond moet dan signaleren en aanblaffen. Als de man dan stil blijft staan gebeurt er mets. maar pro beert hij te vluchten dan houdt de hond hem absoluut legen" De adjudant beslistsamen met de inspecteur of hoofdinspec teur die piketdienst heeft, wanneer de honden worden ingezet. Buiten de gewone surveillancediensten om wel te verstaan, want de honden gaan dagelijks mee de straat op, in de speciaal omgebouw de Simca, Naast de fiets of naast een agent te voet Adjudant Fredenks heeft dan wel de leiding over de honden. luu doe hem. Want de afgerichte hori den hebben maar een baas naar wie ze luisteren. Bij deze drie honden zijn dat de hoofdagenten Roos, Cuveher en Pronk. Zij werden ruim een jaar geleden geselecteerd uit een aantal agenten dat zich voor de hondenbrigade had opgegeven 'en van de gronden waarop ge selecteerd u erd is hel feit dat ze een achtertuin hebben met plaats voor eyn kennel. Want ze moeten de hond zelfbij zich houden, maar wel zorgen dat h ij van de rest van de familie af blijft. ten half jaar lang hebben hond en agent aan elkaar moeten wennen Dat gebeurde ook door middel van trainingen op het speciale oefenterrein hiervoor in Alphen aan den Rijn Die trainingen zijn uit gemond in een examen dat de honden en agenten op drie de cember aflegden. Ze verkregen daarmee het certi ficaat van de Nederlandse Bond voor de Diensthond Hel era men h leid i'oor de honden ondermeer in een sprong over een schutting van 2ft meter. een breedtesprong over een greppel, binnen een bepaalde t ijd een aantal voorwerpen op het terrein zoeken revieren), ccn persoon revieren en aan blaffen, met een begeleider meelopen (volgen), een vluch tende arrestant tot stilstand brengen, een voorwerp bewa ken en dus degene die het weg wil pakken in de hand bijten) en voedsel weigeren De honden waren al afgericht toen ze in juli ran dit jaar van twee particulieren tn Zeeland en een in Brabant gekocht werden. Ze waren in het bezit van het certificaat van de Koninklijke Nederlandse Po litiehonden Vereniging De honden zijn tussen de drie en een half en vier en een half jaar oud Leiden is een laatkomer met cijn hondenbrigade In Den Haag bijvoorbeeld bestaat zo'n bri gade al 75 jaar Maar ook in plaatsen ais Noordwijk en Alphen aan den Rijn werkt de jHihtie al jaren met honden. Uitgangspunt ran de Leidse politie is dat er voor elke bri gade, en dat zijn er zeven, een hond zou moeten komen Maar of en wanneer die ande re vier honden dan komen, daarover is nog met geen ivoord iets zinnig.? te zeggen In elk geval denkt de politie rnet deze drie honden al een hoop ellende in de stad te kunnen voorkomen. Voor klachten van burgers met kapot gebe ten kleding of lichaamsdelen maakt de politie zich geen zorgen. Want er is een ge- weldsmstructie waarin staat wanneer de hond mag worden ingezet in geval van noodza kelijke verdediging) en als de agenten zich daaraan nu maar houden kan ze mets worden verweten Bovendien is er een verzekering afgeslo ten. ADVERTENTIE DE AKTIE GAAT DOOR Vorige week donderdag demonstreerde Leiden tegen de nieuwe atoomraketten Morgenavond, tijdens het Kamerdebat, is er een demonstratie op het Binnenhof in Den Haag. Aanvang 8 uur. Blijf je verzetten Slop de atoomraketten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3