Wassenaarse raad wil vermindering doorgaand verkeer „TERUGLOOP LEERLINGEN IS NIET NORMAAL 1-eidse agenda Boomgaard in Voorschoten mag toch blijven Grootscheepse verhuizing ^0 -nmij.'ii nu.1 Aandringen op spoedige aanleg SW 4" WASSENAAR - De gemeente Wassenaar moet bij de pro vinciale overheid aandringen op een snelle aanleg van de SW 4, een wegverbinding die van Katwijk, via Valken burg naar de Haagse Schouw zal lopen. Met de aanleg van deze weg zal het doorgaande verkeer door Wassenaar verminderd worden. Dit is in grote lijnen de mening van de Wassenaarse gemeenteraad die zich gisteren gebogen heeft over de begroting voor 1980. Burgemeester en wethouders wil len op aandringen van raadsle den verder de eerder van de meerjarenplanning afgevoerde noordelijke randweg, die even eens het doorgaande verkeer bui ten Wassenaar zou moeten hou den, weer terugbrengen op die lijst. Dit om nog eens duidelijk te laten blijken aan de provincie hoe moeilijk de gemeente in ver- keersopzicht zit. Wethouder Ca- ron deelde de raad echter nog maals mee dat deze noordelijke randweg nauwelijks nog een schijn van kans maakt om te worden aangelegd. Beide gebruiken WD-er Van Vuure zei niet hele maal van de noordelijke randweg af te willen. "Maar deze weg heeft alleen zin als deze een aansluiting zou krijgen op de A4. De aanleg van de SW 4 is in dit geval echter beter", aldus de liberaal. "Het ge vaar dat we de SW 4 niet krijgen zou ik niet willen lopen. Daarom zeg ik, ga beide gebruiken, zowel de SW 4 als de noordelijke rand weg," zo voegde hij er verder aan toe. Greep (PvdA) vond evenals Van Vuure dat eerst de komst van de SW 4 afgewacht moet worden en of die eigenlijk wel een afdoende oplossing biedt tegen de ver keersoverlast in Wassenaar "Zolang die niet duidelijk is, moeten we het plan voor een noordelijke randweg als oplos sing achter de hand houden". Hij wees er nog eens op dat gekeken moet worden of de SW 4 niet ver sneld aangelegd kan worden, een vraag die de bewoners van Was senaar-noord met acties kracht proberen bij te zetten. "Mis schien kunnen B en W al met Rijnsburg, Katwijk en Valken burg bekijken of er mogelijkhe den zijn voor voor financiëring van deze weg" zo zei Greep. Een ander geluid kwam van me vrouw Van der Heiden van Wer kend Wassenaar. Zij vond dat de noordelijke randweg niet hoeft te worden aangelegd. Met deze weg zou namelijk het Adelbertcollege en de in de buurt liggende wo ningen, naar haar mening geïso leerd raken. "Het gebied van de noordelijke randweg zou beter geschikt gemaakt kunnen wor den voor wonen," aldus me vrouw Van der Heiden die van mening is dat het verleggen van het tracé nauwelijks zin heeft omdat het dan vrijwel op de ge plande route van de SW 4 komt te liggen. Ook Nieuwenhoven (D'66) was van mening dat het opnieuw op de lijst zetten van de noordelijke randweg niets helpt. Alleen om de noodzaak aan te tonen voor de aanleg van een randweg moeten de bewoners geen valse voor spiegelingen worden gedaan, zo vonden Nieuwenhoven en Van der Heiden. "Dan moet je ook 10 miljoen daarvoor op de lijst zet ten. Anders draai je de burger een rad voor ogen", zei de D'66-er die verder de mening van andere raadsleden deelde dat er ver- keersbelemmerende maatrege len moeten komen op wegen als de Van Zuylen van Nijeveltstraat, de Oldebarnevelt en de Lange Kerkdam, waar veel te hard wordt gereden. Niet goed haalbaar Burgemeester Staab zag weinig in het voorstel van CD A-er Schel haas om de mogelijkheid van geluidswallen langs de Rijks- DINSDAG 18 DECEMBER 1979 Leerlingental Europasehool zakt van 112 naar 55 Van Vuure (VVD): noordelij ke randweg niet helemaal afvoeren straatweg te overwegen. "Tech nisch is dat niet goed haalbaar en ze zijn ook milieubedervend" Het voorstel uit de raad om een voetgangers- en fietserstunnel onder de Rijksstraatweg aan te leggen wil de burgemeester mee nemen in het overleg met Rijks waterstaat, evenals een recon structie van het viaduct Land- scheidingsweg/Rijksstraatweg. WD-er Van Vuure had eerder op gemerkt dat het viaduct voor fiet sers een levensgevaarlijke zaak was. Hij kwam dan ook met de idee naast het viaduct een extra brug te maken voor voetgangers en fietsers die dan desnoods te gen het viaduct aangehangen zou kunnen worden. Kluis Volkshuis weer opengebroken LEIDEN - Uit de kluis in het Leid- se Volkshuis aan de Apothekers- dijk is in de nacht van zondag op maandag een bedrag van 2000,- gestolen. De kluis werd openge broken, deuren werden inge trapt, sloten geforceerd en op de administratie en het archief werd de boel overhoop gehaald. Men vermoedt dat de dieven zich zon dagavond hebben laten insluiten. WASSENAAR - "Dat het leerlin genaantal van de Europasehool in anderhalf jaar van 112 op 55 terugzakt is niet normaal. Dat is meer dan verontrustend. Waar om met name de Europasehool er zo uitspringt is een raadsel". Dit zei PvdA-fractievoorzitter Greep gisteravond tijdens de be handeling van de begroting in de Wassenaarse raad. Dit voor zijn fractie "hete hangijzer" bege leidde hij met een motie waarin werd aangedrongen op meer duidelijkheid rond deze school om tot een slagvaardig beleid te komen. Deze motie werd door de raad aangenomen, nadat wet houder Dijkstal al toegezegd had met alle betrokkenen te gaan pra ten. "De vraag doet zich voor of de Eu ropasehool gesloten moet wor den of niet. Wij zijn voor open houden" aldus Greep. Daarom wil hij inzicht in de terugloop en dat bekeken wordt wat inhoude lijk gedaan kan worden aan de verkoop van het onderwijspak ket. Verder vroeg Greep zich af of het team van de school zelf nog in het voortbestaan gelooft en ook wilde hij dat de positie van het schoolhoofd wordt bezien. "In deze noodsituatie met een te rugloop van 45 procent moet het schoolhoofd zich meer dan 100 procent voor deze school kunnen inzetten", aldus de PvdA-er. Een andere motie van de PvdA over gratis vervoer van scholieren naar het schoolzwemmen haalde het niet. "Zolang niet is gebleken dat de ouders het vervoer niet kunnen betalen, zie ik niet in waarom het gratis zou zijn" zo zei CDA-er Verberne. Een derde motie, ingediend door D'66, de PvdA en Werkend Was senaar werd eveneens afgewe zen. Daarin vroegen deze drie partijen om een full-time coördi nator voor de welzijnsplanning in de gemeente voor een periode van 1981 tot 1984 waarin het so- ciale-culturele plan wordt opge steld. CDA-er Speelman meende dat men met één projectleider erg kwetsbaar zou zijn. Als deze zou uitvallen zou er een groot gat ont staan. Hij vond een coördinatie commissie dan ook een stuk vei liger. Mevrouw Van de Veen (WD) noemde het onaanvaardbaar dat er voor meer dan duizend gulden per maand aan vernielingen op scholen plaatsvinden. Wethou der Dijkstal beloofde daarover met politie-, buurt- en ouderver enigingen te gaan praten. JAKARTA (Reuter) - Bij een aard beving op het Indonesische ei land Bali zijn vandaag minstens twaalf personen om het leven ge komen. Dit hebben plaatselijke autoriteiten meegedeeld. Er zou den 82 gewonden zijn. Ook het naburige eiland Lombok werd getroffen door de aardschok. OEGSTGEEST- De grootscheepse verhuizing van de gemeente-se cretarie van Oegstgeest is gister morgen begonnen. Dit vormt het startsein voor een grondige reno vatie en uitbouw van het uit 1899 stammend gemeentehuis. De ambtenaren zitten zolang in een houten noodgebouw, op het ter rein van Endegeest achter het gebouw Juliana aan de Ende- geesterstraatweg. Ook de huwe- lijksvoltrekkingcn zullen de ko mende anderhalf tot twee jaar in dit gebouw plaatsvinden. De verhuizingsoperatie zelf duurt twee dagen. Na de werkzaamhe den aan het gemeentehuis zal het gebouw dubbel zoveel werk ruimte dan thans bieden. Dit wordt vooral bereikt door het in gebruik nemen van de enorme zolder. Tevens wordt een stuk bijgebouwd. De meest opvallende verandering als alles achter de rug is, zal naast het nieuwe „aanbouwseltje", de centrale ingang zijn. Onder waar nu de hoofdingang is wordt het heuveltje afgegraven en daar komt in plaats van de vier toe gangsdeuren tot het gebouw nu de enige ingang. Architect van het geheel is ir. W Schnieder en de totale kosten voor verbouw, aanbouw en noodgebouw belopen zo'n zes miljoen gulden. Gemeente komt met losloopplaatsen LEIDERDORP - In de loop van de komende weken zullen burge meester en wethouders van Leiderdorp bekend maken op welke plekken de Leiderdorpers hun honden los mogen laten lopen. Dit werd gisteravond meegedeeld in de Leiderdorpse commissie voor bestuurszaken. Zoals gemeld laat de nieuwe Algemene Poli tie Verordening, zoals die er nu ligt het loslaten van de hond nergens meer toe in Leiderdorp. Als mogelijk losloopplaatsen hebben B en W gedacht aan de Hout kamp, het braakliggende gedeelte van de Houtkamp, de Kleine Zandput, een gedeelte van de Bloemerd en het braakliggende terrein bij het Elisabeth Ziekenhuis. Toekomst huizen Doeslaan steeds onzeker LEIDERDORP - De toekomst de gemeentewoningen Doeslaan blijft nog onduidelijk. In de commissie ruimtelijke or dening en openbare werken, die zich gisteravond over her rapport "Doeslaan, renovere ren?" van de Woningraad t waren de meningen v missieleden verdeeld tussen re novatie of nieuwbouw Veel leden voelen, gelet op de fi nanciële mogelijkheden van de bewoners, het meeste vo< vatie, zodat de woningen zeker 25 jaar weer tegen kunnen De mogelijkheid is echter niet ondenkbaar,- dat het ministerie van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening hiervoor geen toestemming zal verlenen, omdat renovatie te duur wordt in verge lijking met nieuwbouw. Zoals afgelopen vrijdag al in deze krant werd vermeld, zal opknap pen ongeveer 100.000 gulden gaan kosten, wat voor de bewo ners zal neerkomen op maandhuur van ongeveer 260,- Nieuwbouw zal tegen de 600,- per maand gaan kosten, zoals de heer Leijnse (PvdA) de commis sie voorrekende, wat tot gevolg zal hebben, dat maar weinig mensen in de Doeslaan kunnen blijven wonen. (De huurders be talen 50,- per maand). Dit werd door de bewoners, die in ruime getale op de publieke tri bune aanwezig waren, bij monde van de heer Oosten beaamd. Voor de heer Tieken (CDA) was dit aanleiding er voor te waarschu wen, bij deze mensen geen valse hoop te wekken. Hij was er „voor 90 procent zeker" van, dat reno vatie niet haalbaar is, zodat de bewoners uiteindelijk toch het volle pond zullen moeten gaan betalen. In de commissie werd een aantal maal de wens naar voren ge bracht, nu snel met de bewoners te gaan overleggen over hun wensen en vooral hun mogelijk heden. Wethouder Bezemer (PvdA), die de zieke wethouder Meerburg (CDA) van ruimtelijke ordening verving, zegde dit zon der meer toe. Dinsdag Stadhuis - begrotingsvergadering, 19 K 8t O-gebouw - film: "Medea", 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, film: "A night in Cassablanca", 20 en 22.15 uur. Sterrewacht - lezing van drs. I. de Pater over Jupiter.20 uur. Antonius clubhuis - Lange Mare 43, bij eenkomst van de Leidsche vereniging van postzegelverzamelaars, 20 uur. Algemene Reclasseringsvereniging - Rijnsburgerweg 167, bereikbaar op werkdagen van 9-17 uur, voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met de politie en of justitie. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, woe van 10-12 uur, tel: 130983. Rozekruisers genootschap - lezing: "het innerlijk kerstfeest", 20 uur. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur, NVSH-trefcentrum, middelenverkoop, bibliotheek en filmverhuur, 20-21 uur. KWJ - beweging werkende jongeren, Noordeinde 2a, klachtenspreekuur 17 - 20 uur, geopend ma t/m vrij van 10-17 Leiderdorp Gemeentehuis - Cie maatschappelijk welzijn, 20 uur. Gemeentehuis - schoolraad, 20 uur. Louise de Coligny scholengemeenschap - van Geerstraat, kerststukjes maken, 20 Woensdag Leiden Stadhuis - begrotingsvergadering, 19 K O-gebouw - 14.30 uur, kinderfilms. Speelhuis - Schubertlaan, kerststukjes maken, 14 uur. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, 10 uur, filmochtend voor vrouwen. Rijksherbarium - Schelpenkade 6, kerststukjes maken. 20 uur. Schouwburg - Het gevecht, van Mari- vaux", 20.15 uur. LAK-cinema - "Een duivelse uitvin ding", van de Tsjechische regisseur Ze- man, 20 en 22.30 uur. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur. Wassenaar - kerstviering van de geeste lijk-sociale vrouwen vereniging in het NPB-gebouw aan de Lange Kerkdam, 14 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, Cie cultuur, 20 uur. Leiderdorp-gemeentehuis, Cie beroep en bezwaarschriften, 20 uur. Wassenaar - Astra-theater, lezing over de Schotse hooglanden, 20 uur. Voorschoten - gemeentehuis, vergade ring onderwij s-begeleidingsdienst, 20 Donderdag Leiden Stadhuis - begrotingsvergadering, 19 21 i Rijksherbarium - Schelpenkade 6. film avond van de Kon. Ned. Natuurhistori sche vereniging, 20 uur. Bierdeghel - Vestestraat le, JOVD-Lei- den, vergadering over Zuid-Afrika, 20 Schouwburg - "Slau", toneelgroep Splien, 20.15 uur. Nieuwe Rijn 20a - werkgroep homofilie, open caféavond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidse weg 33, Voorschoten, tel: 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandsekerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, vrij van 14-17 uur. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, open middag van 14-26 uur, kaarten, sjoelen en andere spelletjes. Werkgroep dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, van 20-21.30 uur. Voor lichting en begeleiding dienstweigeren ook tel 140866. Femke - ontmoetingscentrum voor vrouwen, do van 10-12.30 uur. Oegstgeest - actie van de chr. pedagogi sche academie voor een Afrikaans dorp met o.a. een 4 km-loop. Leiderdorp - Cie beleidsplanning en fi- nan., 20 uur, gemeentehuis. Wassenaar - Jeroenhuis, kerststukjes maken, 20 uur. Zoetërwoude - begrotingsvergadering gemeentehuis, 19 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 14-21 dec. door. apo theek Reyst, Steenstraat 35, tel: 120136. Apotheek Beker, Kempenaerstraat lb, tel: 153274. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel: 2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apo theek te komen kan men, uitsluitend voor spoedgevallen, gebruik maken van - een taxi, tel 122444. Wijkverpleging WARMOND - Burgemeester De Vreeze en directeur gemeentewerken Spaink van Warmond hebben gisteren voor de nieuwbouw bij het gemeentehuis een beuk geplant. Deze boom is een geschenk van de Heidemaatschappij ter gelegenheid van het nieuwe gemeente-onderkomenDe ambtenaren zijn de komende dagen druk bezig met de verhuizing van hun noodonderkomen (naast het bejaardentehuis St. Liduina) naar het gemeentehuis. Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel ten noorden van de Rijn, 134604, ten zui den van de Rijn, 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp. tel 410131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. M. Huysdens, van Speykstraat 248, tel: 02521-13728. DEN HAAG/VOORSCHOTEN - De boomgaard van de boerderij Vredebest aan de Leidseweg in Voorschoten mag blijven. In het bestemmingsplan van de ge meente Voorschoten was de boomgaard eigenlijk bestemd als openbaar groen. De gebroeders Blok, bewoners van de boerderij, hadden echter een bezwaar schrift tegen dit plan ingediend bij de Raad van State omdat ze bang waren dat er afbreuk werd gedaan aan de charme van de boerderij. Een en ander werd gisteren behan deld tijdens een zitting van de Raad van State onder voorzitter schap van de heer Brouwer. Er werden verschillende Voorscho tenaren gehoord die bezwaren tegen het bestemmingsplan Noord-Hofland hadden. Ook wa ren vertegenwoordigers van de gemeente aanwezig alsmede de heer Deen van Gedeputeerde Staten, welke het bestemmings plan voorlopig geen goedkeuring hebben verleend, hangende het onderzoek naar de bezwaar schriften. Bezwaren De "Stichting tot het behoud van oud, groen en leefbaar Voorscho ten" kwam gisteren met veel be zwaren. Het belangrijkste betrof de mogelijke demping van de Voorwatering, een voormalig boezemwater ten westen van de Admiraal de Ruytersingel. Van deze watering resteert nu nog 400 meter, de woordvoerder van de stichting, de heer Geurts, voerde een uitgebreid pleidooi voor het behoud van het resterende ge deelte. Het argument van de ge meente voor het dempen van de Voorwatering om meer ruimte te krijgen ten behoeve van de wo ningbouw is voor hem onbegrij pelijk. "Als de watering ver dwijnt, moet er ergens anders een waterpartij worden aangebracht die het overtollige water opvangt. Dan kan op die plek niet worden gebouwd. Bovendien zou de ge meente met de demping van de watering veel geld en een karak teristiek water verliezen." Vertragend betrekking tot de Voorwatering dat het in stand houden ervan toch zou betekenen dat er vijftig woningen minder kunnen wor den gebouwd. Verder merkte hij op dat alle bezwaarschriften die tegen het bestemmingsplan Noord-Hofland zijn binnenge komen, vertragend werken. Dit terwijl Voorschoten toch al een achterstand heeft wat betreft de woningbouw. Wethouder Eve- leens kon hier namens de ge meente volledig mee instemmen. Andere bezwaarschriften kwamen van de heer Planje. mevrouw Tromp en mevrouw Boon. Beide laatsten zouden volgens het be stemmingsplan een deel van hun achtertuin, zij wonen aan de Leidseweg, moeten afstaan om ruimte te maken voor een pad langs de ten dele al gebouwde nieuwbouwwoningen. Beide dames waren hevig verontwaar digd over de plannen van de ge meente. Mevrouw Tromp: "We hebben dit huis voor veel geld gekocht omdat er een praktijk ruimte aan gebouwd kon wor den. Nu moeten we weer een stuk van de tuin afstaan terwijl er waardevolle en mooie bomen staan. Die zijn voor ons met geen geld te vervangen. Via-via Mevrouw Boon vond het vreemd dat ze via via moest horen van de onteigening van een deel van haar tuin."Ons vorige huis is in dertijd ook al gevorderd door de gemeente. Toen we dit huis koch- tenViebben we dan ook wel drin gend bij de gemeente geïnfor meerd wat de plannen waren. Er werd ons toen verzekerd dat een tweede onteigening uitgesloten De heer Planje kwam voor hen op alsmede voor de heer De Jong, die ten behoeve van het pad een kweekkasje zou moeten opoffe ren. Het advies van het ministerie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening luidt dat het pad dan maar drie of vier meter op moet schuiven. Nu alle bezwaren aangehoord zijn, zal het college van de Raad van State een advies uitbrengen aan de Kroon. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43.05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2