jarenlang gevecht Oprukken „boomgrens" naar kust Vinden van zand probleem voor 75 jaar bestaande steenfabriek Kerstshow jeugdcircns op tv in ziekenhuis STALEN SCHELPEN OP SCHOOLPLEIN DINSDAG 18 DECEMBER 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 21 Bij het postkantoor aan de Baljuwstraat te Katwijk staan nu ruim 50 proefiepenHun overlevingsvermogen in de zoute lucht is nu wat groter dan enkele jaren terug. KATWIJK - "Hoe meer de bomen naar de kust oprukken, hoe liever het me is". Deze hartekreet slaakt de 60-ja- rige Karei Rombouts, chef van de afdeling Plantsoenen bij Openbare Werken in Kat wijk. Al meer dan 25 jaar le vert hij strijd tegen "moeder natuur", die het centrum van de badplaats bepaald niet rij kelijk heeft bedeeld met groen. De eens zo lommerrijke Voor straat in het kustdorp is door een verslechterd milieu en de altijd aanwezige nadelige in vloed van de zoute zeelucht veranderd in een straat waar het lover goeddeels is ver dwenen. Komt daar verande ring in? Rombouts: "In 1975 zijn we met een proefproject gestart dat tot doel heeft om de vroegere toestand weer in ere te her stellen, maar zoals het vroe ger was zal het niet meer wor den". Het proefproject omvatte het planten van jonge iepen bij het postkantoor. "Het project verloopt naar wens", aldus Rombouts. In 1976 moesten 22 van de 58 iepen worden vervangen. "Die uitval was voor ons aanleiding de proef voort te zetten". Het jaar daarop gingen 15 tot 20 bo men dood en het afgelopen plantseizoen (november- deze De Voorstraat ter hoogte van groentehandel Haasnoot in het begin gaven de straat toen een gezellige aanblik. Foto Genootschap Oud-Katwijk ettelijke bomen maart) waren dat er 12. Er sterven dus steeds minder ie pen af. Toch is dat voor Rombouts die samen met de heren J. Ouds hoorn en W. de Jong de afde ling runt nog geen aanleiding om te spreken van een ge slaagde proef. Er gaan nog ja ren overheen, voordat de proef is afgelopen. Rombouts vertelde dat de iepen die bij het postkantoor staan vrij immuun (onvatbaar) zijn voor harde wind, iepziekte en het meniezwammetje. Dit zwammetje veroorzaakt het afsterven van "levend" hout. Deze iepen worden maximaal 7 tot 8 m hoog. De "postkantoor-iepen" komen van een kwekerij uit Noord- Brabant. Voor ze de grond in gingen hebben ze eerst een tijdje op de kwekerij aan de Cantineweg gestaan zodat ze alvast wat konden wennen" aan het klimaat bij de kust. "Joker" De afdeling van Rombouts heeft met tal van onzekere factoren te maken, waarvan het weer (klimaat) wel de be langrijkste is. "Je staat dikwijls voor joker. Wc hebben een keer populieren geplant tussen eiken aan de Hoorneslaan. In Egmond aan Zee deden de populieren het wel. en hier groeiden ze niet", merkt Rombouts op. Tijdens een rondntjc door Kat wijk aan Zee wust hij op en kele miezerige kruinen van bomen aan de Secr. Varkevis- serstraat. Daar staan Zweedse meel bessen. Ze staan tot de kruising met de Schoolstraat. Over "opruk ken" gesproken: "Verder dan de Schoolstraat komen we niet", vertelt Rombouts. die evenwel het "gevecht" met de natuur niet uit de weg gaat. Digros liever in Lisse dan in Sassenheim LISSE/SASSENHEIM - Na de Poelmarkt in Lisse heeft Jan vun der Broek, eigenaar van onder meer Digros in Sassenheim, zijn oog laten vallen op enkele pan den tussen de Haven en de Ka naalstraat in dit bollendorp. Van der Broek wilde de geruchten niet ontkennen. Desgevraagd onthoudt hij zich echter van ver der commentaar. "Ik heb mij af spraken en daar houd ik mij aan", aldus Van der Broek, die wel meedeelde dat eerst in januari van het volgend jaar bekend wordt of Digros aldaar definitief een vestiging gaat openen. Wel liet de groot-ondernemer we ten dat hij zich graag in Lisse wil gaan vestigen, aangezien de ruimte in Sassenheim (aan de Hoofdstraat) te beperkt is. "Zo gauw ik in Lisse een geschikte ruimte heb gevonden sluit ik de zaak in Sassenheim", reageerde Van der Broek. Ook de plannen die Van der Broek voor de Poelmarkt in de Poelpol der in Lisse heeft lijken nog niet van de baan. Die plannen houden in dat de markt geheel wordt overkapt erv dat alle winkeliers onder het centraal beheer van Digros zullen vallen. Een aantal ondernemers uit de Poelmarkt heeft te kennen gegeven niet zo gelukkig te zijn met die ontwik keling. "Het hangt van die men sen en de gemeente af of ik mijn plannen kan uitvoeren. Maar ook hierover moeten nog vele ge sprekken worden gevoerd", al dus Van der Broek. tl het Ashram College ALPHEN AAN DEN RIJN - "Schuilholen, p raathoeken, klets- schelpen. Je noemt ze maar zoals je wilt. Het is in elk geval de bedoe ling. dat ze een eigen le ven gaan lijden op deze binnenplaats. Overi gens is het zo nog niet af. Ik ben weliswaar klaar, maar nu moeten de mensen van de school aan de gang" Evert Strobos (36) heeft het over de door hem vervaardigde drie in corten staal uitge voerde schulpen, die staan opgesteld op de binnenplaats van het Ashram-college in Al phen aan den Rijn. Een kunstwerk, in opdracht ran de school gemaakt (in het ka der van de algemene regeling dat eén procent van de bouw som moet worderrbesteed aan kunstzinnige verfraaiing van het gebouw "Oud roest" Terwijl we samen met Strobos staan te kijken laat de school jeugd merken, dal ze zo haar eigen gedachten heeft over de drie kunstwerken. 'De oud roest handelaar is langs ge weest". laat een jongen horen. Strobos: "Cortèn staal is weervast. Er komt een roest- laag op. die zorgt i oor de af dekking Dat roest-proces is nu al bezigover een jaar of anderhalf zijn ze op hun mooist". Dat op "zijn mooist" zijn hangt trouwens ook af van de school zelf. Strobos: "Het is de bedoeling dat aan de achterkant be planting wordt aangebracht. Als die beplanting een beetje met zorg wordt gekozen en als die beplanting niet ivordt vernield komt alles pas goed tot zijn recht". De dr,e schuilholen".elk 15 me ter lang.omsluiten nu nog een niw graslandje. Dat pleintje zal moeten worden opgeknapt en een soort podium gemaakt, zodat het geheel iets van een open-lucht-theatertje gaat krijgen. Overigens had Strobos een hele klus aan de realisering van het kunstwerk. De wijdse bin nenplaats is toegankelijk via een betrekkelijk smalle poort. Daar moesten de in totaal elf ton wegende stalen construc ties onder door en gezien de afmetingen van de poort, be tekende dit dat Strobos ter plaatse de laatste laswerk- zaamheden moest verrichten. Ook een honderd kubieke me ter zand moest ivorden aan geroerd. Alles met elkaar werkte Strobos een maand of vier aan het Jeunstu>erk. HILLEGOM - "De streek hier is er niet n door geworden", zo reageert D. J. van Her waarden. Het prachtige, golvende landschap is geheel vlak gemaakt ten behoeve van de bloembollencultuur. Een ontwikkeling waaraan de klakzand steen fabriek Van Her waarden aan de Leidsestraat in Hillegom heeft meegewerkt. Het bedrijf bestaat dit jaar op de kop af driekwart eeuw. De vestiging van een kalkzandsteenfabriek in 1904 bleek een gouden greep. De bloembol lencultuur was snel in opkomst en de zand gronden achter de duinen leenden zich daar uitstekend voor. De fabriek werd gevestigd door Aernoud H. baron van Hardenbroek van Ammerstol langs de Ringvaart van de Haarlemmermeer onder de naam "Aer noud". Aernoud trokken er op uit om de grote terreinen te egaliseren. Dat gebeur de grondig. Daarbij werd onder meer gebruik gemaakt van de zogenaamde "omzuig-me- thode": van soms 5 a 6 meter diepte werd een mengsel van water en zand opgepompt waarop de bollen het prima bleken te doen. De grond die moest worden afgevoerd werd gebruikt als grondstof bij de fabricage van kalkzandsteen. In 1911 kwam de jonge Rotterdammer Van Herwaarden de baron een handje helpen. Maar hij verliet het bedrijf omdat hij een di- rCcteurspost kon bekleden bij een steenfa briek in Leiden. Vijf jaar later bouwde Van Herwaarden zijn eigen kalkzandsteenfabriek in Katwijk. Na de oorlog nam hij een pakket aandelen over van de Aernoud-fabnek, en sinds 1973 werkt de fabriek onder de naam Van Herwaarden. Van Herwaarden is inmiddels uitgegroeid tot een groot concern. Het bedrijf heeft belang bij meerderheidsaandelen in verschillende zandwinningsmaatschappijen. Dit jaar werd ook bouwmaterialenhandel Salomons over genomen. De omzet bedraagt zo'n 25 miljoen gulden. Er werken bij Van Herwaarden een kleine 250 mensen. De fabricage van kalkzandsteen is vooral sinds de jaren zestig gemoderniseerd. Eenvoudig gezegd wordt kalkzandsteen gemaakt van een mengsel van zand en gebluste kalk. Vroeger werd de uit Duitsland en België aan gevoerde kluitkalk in de fabriek verbrand en vervolgens geblust. In die tijd vertoonde het aanwezige groen in de buurt van de fabriek een vreemde witte aanslag. Maar dat is nu verleden tijd. Er wordt thans gebruik ge maakt van kant en klaar gemalen kalk, die eerst in een silo van 600 ton (20 meter hoog) wordt opgeslagen. Vervolgens wordt de kalk met zand en water vermengd in zes reacto- Vroeger waren er twee mannen nodig miljoen stenen te maken. Die twee nemen nu vier miljoen stenen voor hun reke ning. Jaarlijks worden zo'n 240 miljoen kalk zandstenen geproduceerd. Het belangrijkste probleem van de fabriek is de personeelsvoorziening. In de praktijk blijkt het erg moeilijk te zijn om voldoende gekwa lificeerde krachten aan te s496trekken die het kwetsbare machinepark in goede conditie kunnen houden. Omdat bij Van Herwaarden in continudienst wordt gewerkt (drie ploe gen dienst) is het een vereiste dat dergelijke gekwalificeerde krachten aanwezig zijn. Het winnen van zand voor de kalkzandsteen is een probleem voor Van Herwaarden. In de jaren vijftig is een einde gekomen aan de aanleg van bollenvelden. Thans betrekt het bedrijf een groot deel van het zand uit het Oosterduinse megebonden en het is nog niet duidelijk of de provinciale overheid toe stemming zal geven voor een verdieping van het meer. Er zullen nieuwe bronnen moeten worden gevonden. "Met dat probleem zitten trouwens ook de in dustrieën die op andere oppervlaktestoffen zijn aangewezen zoals grint, mergel en klei. Lastig daarbij is dat het overheidsbeleid niet voor elke provincie gelijkluidend is. terwijl een landelijke visie ontbreekt", aldus Van Herwaarden. Het buitenland is steeds minder scheutig met het exporteren van oppervlaktestoffen. "Toch zal er ook in ons land gebouwd blijven worden en daar is zand voor nodig. Een op lossing is bijvoorbeeld te vinden door het ge bruik van zeezand. Maar het zout maakt het zand onbruikbaar. Er is nog geen bevredi gende methode gevonden om het zout uit het zand te verwijderen. Eruit wassen gaat niet. Er is sprake van een chemische verbinding die langs chemische weg moet worden afge broken", zo zegt Van Herwaarden. HAZERSWOU DE -Volop bloemen dat was zaterdag middag de beloning het Hazerswoudse jeugdcircus Capriole De 76 jeugdige artiesten hadden met acrobatiek, ontmoetingscentrum Het Anker kostelijk weten te Heuvelhoff. samen met wethouder A Berlemon et bewoordingen ..tante José" Martmot huldigde De kerstshow werd door een Leidse cameraploeg tijdens de komende kerst de dagen moeten door programma op tweede kerstdag via het gesloten n flonkerende .Jcerstshow"van >u\ dans en muziek het vierhonderd-koppige publiek in het maken De bijval was dan ook gntot toen burgemeester J ten ■nthousiast toeschouwer, aan het slot met enkele welgekozen l op video opgen ie! Academisch in het ziekenhuu n. Patiënten en personeel die enhuis in Leiden krijgen het rgescholeld. oudst* jeugdcircus, dat tweede kerstdag ook in het Academisch

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21