Solidaridad: actie „Uit het slop Gnm- 99 Zaak Leidy Kaspersma is dossier vol raadsels Honderdtachtig projecten in Latijns-Amerika Geestelijke eenheid herstellen DINSDAG 18 DECEMBER 1979 De interkerkelijke actie voor Latijns-Amerika "Solidaridad" voert ditmaal onder het motto "Uit het slop" een campagne om vier en een half miljoen gulden bijeen te brengen voor medewerking aan ongeveer 180 projecten. Kern van de actie is een drietal organisaties van krottenbewoners die ten doel hebben zélf na te gaan hoe de leefsituatie van de armen kan worden verbeterd. "Mensen die onze solidariteit dubbel en dwars waard zijn", zegt de toelichting bij de campagne. In een stedelijke krottenwijk in Co lombia zijn, dankzij een "ge meenschapsactie", schooltjes, coöperatieve winkeltjes en een werkplaats voor de productie van bakstenen van de grond geko men. Solidaridad steunt dit ini tiatief met f 20.000. In Mexico wordt meebetaald aan een krant waai eenzetten hoe krottenmilieu zelf iets kunnen doen aan het gebrek aan voedsel, water, vervoer, onderlinge soli dariteit en .strijdlust Een centrum voor volkscultuur in Peru heeft behoefte aan een ge meenschapslokaal in een krot tenwijk bij Lima. Solidaridad maakt de bouw financieel moge lijk. Systemen Het doel van Solidaridad is steun te verlenen aan de pogingen van kerken en groepen in Latijns- Amerika die mensen in staat moeten stellen vorm te geven aan hun eigen leven en samenleven Kadervorming neemt in de hulp programma's een belangrijke plaats in. De mensen moeten de middelen krijgen om zelf de ver andering van onrechtvaardige maatschappelijke systemen op gang te brengen Krottenwijken ontstaan niet zo maar, zo leert het boekje dat Soli daridad (Den Haag) bij deze actie heeft uitgegeven. "Ze zullen niet verdwijnen zonder diepgaande maatschappelijke veranderin gen, vooral op het platteland" Daarom werkt Solidaridad naar beide kanten: voorzieningen in de krottenwijken en steun aan coöperaties in de stad en op het platteland die de toestand tot in de wortel aanpakken. De actie werd vorige week geopend met een bijeenkomst in Utrecht waarin onder anderen twee geestelijken uit de Middename- rikaanse staat El Salvador het woord voerden. Eén van hen verklaarde dat de kerk daar het huidige bewind (na de staatsgreep van 15 oktober) met "kritische voorzichtigheid" te gemoet treedt. "Als deze regering er niet in slaagt, de noodzakelijke hervormingen door te voeren, zal een volksopstand onvermijdelijk zijn. De kerk zal een opstand steunen als blijkt dat alle vreed zame middelen zijn mislukt" Stem Solidaridad steunt het radiostation "Yfax" met ruim f60.000 om het bereik van de zenders te vergro ten. De zondagse preek van aartsbisschop Oscar Romero - die faam verwierf door de stem van de niets-bezitters te willen zijn - wordt via dit station uitge zonden. "Het meest beluisterde radio-programma van El Salva dor". zei actieleider Paul van der Harst van Solidaridad Eerst zou aartsbisschop Romero zelf naar Utrecht komen om de actie "Uit het slop" in te ieiden Maar gezien de gespannen poli tieke situatie gaf hij er de voor keur aan thuis te blijven. In okto ber werd het militaire bewind van generaal Carlos Humberto omvergeworpen door een groep jonge militairen. Zij hebben een "breuk met het verleden" aange kondigd. De campagne van Solidaridad is zondag begonnen. Toen werd al in vele kerken voor hulp aan La tijns-Amerika gecollecteercL Professor Schillcbeeckx is op zijn basis teruggekeerd. Vol hoop op de goede afloop. Het gesprek in Rome over zijn laatste Open brief „Schrift en Getuigenis" Het bestuur van de vereniging "Schrift en Getuigenis" (vereni- is. ging "tot opbouw en bewaring van het gereformeerde leven") Tevergeefs vraagt in een Open Brief in het blad "Waarheid en Eenheid" aan het hoofdbestuur van de Gere formeerde Bond in de Hervorm de Kerk, te overleggen hoe de „geestelijke eenheid van de kerk der Hervorming" kan worden hersteld. de "Kerk der Hervorming" Wij. de leden van de gereformeer de Noodgemeenten en de vereni ging Schrift en Getuigenis, heb ben tien jaar lang getracht onze Gereformeerde Kerken terug te brengen tot het weren van dwa lingen. Tevergeefs, de dwaling "Wij kunnen het evangelie niet verkondigen als wij zelf niet luis teren naar Christus. Die bad om de eenheid van de gemeente". "Al zouden we het maar kunnen opbrengen om tot een gezamen lijke gebedsdag te komen, want dan zou gepleit kunnen wor den op de belofte van de Zoon van God dat Hij zal doen wat mensen Hem vragen in Zijn In de kring van de gereformeerde verontrusten leeft de opvatting dat eerst de geestelijke eenheid moet worden hersteld, om daarna deze eenheid gestalte te geven in een organisch verband. ..Schrift en Getuigenis" heeft er, zo blijkt uit de Open Brief, geen moeite mee om de Gereformeer de Bond in de Hervormde Kerk te zien als de „kern van de eigenlij ke kerk der Hervorming". Maar als "Schriftgetrouwe gelovi gen die niet tot de Hervormde Kerk behoren" menen zij dat ze ker bij een samengaan van de Ge reformeerde Kerken en de Her vormde Kerk dit lichaam niet "Het samengaan van de Gerefor meerde Kerken en de Hervormde Kerk is al ver op weg. De nood van de Gereformeerde Bond zou door de dwalingen die met de Ge reformeerde Kerken zouden meekomen wel eens kunnen stij gen tot het peil van onze nood" "Schrift en Getuigenis" gaat er van uit dat de kerk boven alles een geestelijke gemeeschap is. Het instituut volgt daaruit en staat dus niet voorop. De Open Brief aan de Gerefor meerde Bond besluit met de vraag of het hoofdbestuur bereid is deze geestelijke eenheid te aanvaarden als de "vaderlandse Kerk der Hervorming" Vragen Bij de Open Bnef zijn nog zeven vragen gevoegd. Een ervan is of een „herstelde gemeente" niet beter in staat zou zijn dwaling te weren en tucht te handhaven dan inwendig en onderling ge scheurde kerken. "Schrift en Getuigenis" waagt het, blijkens een andere vraag, te be twijfelen of aan de komende ge neratic is duidelijk te maken waarom de "rechtzinnige chris tenen" van verschillende kerken niet kunnen samenleven en niet samen aan één avondmaalstafel kunnen deelnemen. "Kerk en Wereld". Mevrouw J.M. Offenberg (49) is benoemd tot directeur van de hervormde stichting "Kerk en Wereld" te Driebergen, als opvolger van me vrouw G. van den Akker die met pensioen gaat In de tweede di rectie-vacature. die ontstond door het vertrek van ds. F. Nijs sen naar Den Haag. moet nog worden voorzien. Mevrouw Offenberg was al een aan tal jaren als cursusleidster aan "Kerk en Wereld" verbonden. Zij is nu docent "agogische metho diek" bij een lerarenopleiding. Bestuurslid is zu van de her vormde Generale Diakonaie Raad en van de Centrale voor Vormingswerk - Hervormde V rou wendienst. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: aangenomen de benoe ming tot geestelijk VlOfgcr I ID het verpleeghuis Bloemkamp te Bolsward K. den Hartog IJlst, naar Nijland (Fr.) G.J.D.C. Loor Hasselt, naar Zevenhoven. (ZH) K.B.A. Kielder Zuidwolde (Dr.); voor Woubrugge S G.J. Goverts Nieuw-Vennep. Gereformeerde Kerken: beroepen fep Amsterdam (Waalkerk-ge- meente) H.G. Boswijk aldaar; aangenomen naar Workum (voor zendingsdienst in Uruguay. J. Dijkstra, laatstelijk predikant te Bennebroek, nu te Oegstgeest; bedankt voor Heerenveen M.C. Kersten Scheveningen. Chrsitelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Apeldoorn- Zuid W J. Quist Den H.i.u' MB> genomen de benoeming tot plaatsvervangend directeur van de chr. scholengemeenschap De Brug te Lelystad A. Broers ma al daar. Kerstzang Morgenavond om half 8 wordt in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg te Leiden een oecumenische kerstzang samenkomst gehouden. Mede werking verlenen pastor Hoo- gervorst (rk). dr. Lamping (herv.) ds Sijtsma (geref), mevrouw Sijtsma (declamatie), het Leids Kerkkoor en de organist Van den Brink. Deze bijeenkomst is tege lijk een afsluiting van de reeks "oecumenisch avondgebed in de adventstijd". Vrijdag 21 december om half 8 is er een kerstzanguur in het kerkelijk centrum De Regenboog in de Me- renwijk (Leiden). Apartheid. In het kader van de solidariteitsactie "Leiden tegen de apartheid" spreken morgen avond om 8 uur in het kerkelijk centrum De Regenboog (Meren- wijk) te Leiden drs. J.C. Adonis uit Amsterdam en prof. dr. H. Berkhnf uit i ><u-ti'fM <>v<t Zuid-Afrika 'De kerken en de apartheid" is het motto van deze voorlichtingsavond. Drs. Adonis is een aantal jaren predikant ge weest van een van de zwarte ker ken en bereidt zich nu in ons land voor op zijn promotie aan de Vrye Universiteit in Amsterdam. „Where is Leidy7 We are unea sy". Het telegram dat de ouders van Leidy Kaspersma eind septem ber vorig jaar naar de familie Skerrat in Ierland sturen, is een alarmsignaal. Leidy heeft dan al een paar maanden niets meer van zich laten horen en haar ouders maken zich zorgen. Hun dochter is in april met een Engelse vriend naar Ierland vertrokken om daar een nieuw leven op te bou- Na een paar dagen komt er ant woord uit Dublin. Het slaat in als een bom: Leidy wordt al sinds 2 juli vermist. Drie maanden zijn dan verstreken zonder dat ie mand haar ouders heeft inge licht. Waarom heeft de Ierse politie de vermissing niet doorgegeven? Veronderstelde men dat haar vriend Nick Wheatley dat zou doen? Of gingen de Ierse autori teiten ervan uit dat ze weer spoe dig boven water zou komen en wilde men haar ouders niet no deloos ongerust maken? Waarom stelde Nick de politie pas na drie weken op de hoogte? De vragen stapelen zich op zoals ze zich in de maanden die volgen, zullen blijven opstapelen. Via In terpol wordt een opsporingsbe richt de wereld ingestuurd waarin gevraagd wordt naar haar uit te kijken. In de kranten ver schijnt haar foto met het bericht van haar spoorloze verdwijning, maar dan is er al te veel tijd verlo ren gegaan. De zaak Leidy Kas persma is al op dood spoor voor dat het onderzoek goed en wel is begonnen. Begin december vorig jaar kom ik voor het eerst met Leidy's ouders in contact. De hoop dat het po litieonderzoek nog opheldering zal brengen in de mysterieuze verdwijning, is dan al vervlogen. De Kaspersma's hebben zojuist een brief gekregen van Nick Wheatley die Leidy voor het laatst heeft gezien. Wheatley's brief maakt de verdwij ning van Leidy alleen maar raad selachtiger. Met z'n beiden waren ze vanuit Dublin, waar ze hun ba gage bij de familie Skerrat had den achtergelaten, aan een trek tocht door Ierland begonnen Aangekomen in Kenmare in de graafschap Kerry in het zuidwes ten van Ierland, besloten ze voorlopig hun intrek te nemen bij Andrew Woods, een jeugdvriend van Nick, die in de buurt in een tamelijk onherbergzame streek een boerderij bewoont Op 2 juli, daags voordat Nick in z'n eentje voor een paar weken naar Dublin zal afreizen, doen ze met z'n beiden boodschappen in Kenmare. „Op de terugweg", schrijft Nick aan Leidy's ouders, „vertelde ze me dat ze de kinderen van Andrew even wilde ontlopen en een eindje wilde wandelen. Daarover was ik zeer verrast. Ze kuste me op de wang en weg was ze. Toen ze niet terugkeerde, heb ik lange tijd rondgedwaald om haar te zoeken, ik was vreselijk ongerust. De volgende dag bezocht ik ie dereen die ik kende. Niemand had haar gezien". Niemand heeft haar daarna meer teruggezien. Haar foto verschijnt talloze malen op de Ierse televi sie, maar er melden zich geen ge tuigen. Paragnost Hoewel niemand er veel van ver wacht, besluiten Leidy's ouders Gerard Croiset te consulteren. Het is dan 21 december. Volgens Croiset heeft Leidy. nadat ze op 2 juli uit de auto is gestapt, onge veer dertig kilometer gelopen. Croiset ziet een spoorlijn langs een rivier met een ouderwetse bailey-brug eroverheen en in de omgeving daarvan een fabriek die veel rook en stank ver spreidt. Ook ziet hij - in de buurt daarvan of iets verder weg, dat wordt niet helemaal duidelijk - een muur van een ziekenhuis of inrichting waarachter Leidy verdwijnt. Begin januari wordt door ons een uitvoerige brief naar Tony Han- nigan gestuurd, journalist van de Irish Independant in Dublin, met het verzoek de gegevens van Croiset in Kenmare na te trekken. We komen met Hannigan in aan raking via Arsijn van Damme, een Nederlander die in de buurt van Dublin een tuinbedrijf runt. De Ierse krant, die al eerder verha len over de zaak publiceerde, stuurt een verslaggever naar liet gebied, maar het resultaat is nihil. Tot in de verre omtrek van Ken mare is geen situatie te vinden zoals Croiset heeft beschreven en publikatie van Croiset's situatie schets in de Irish Independant •rt al In het gesprek dat we in december vorig jaar met haar ouders heb ben. komt de mogelijkheid ter sprake om een paragnost "te raad plegen nu er van de Ierse politie niets meer te verwachten valt. Het is een gok. maar het valt te proberen. Paragnosten hebben wel eens vaker waardevolle aan wijzingen gegeven in onopgehel derde vermissingsgevallen. Daarna gebeurt er een tijdlang niets. Het verhaal dat het weekblad Panorama over Leidy's verdwijning publiceerde, levert ook geen aanknopingspunten op. De Panorama-verslaggever brengt alleen een filmrolletje van Leidy mee terug naar Nederland dat hij bij de bagage die ze bij de Skerrats in Dublin had achter gelaten. heeft gevonden. Leidv staat er heel anders op dan op haar laatste pasfoto De bagage van Leidy is onaange roerd. De politie heeft er geen in teresse voor getoond waaruit de Panorama-journalist de conclu sie trekt dat het onderzoek in Ierland met de Franse slag is uit gevoerd. Dat is ook de indruk v an twee familieleden van de Kas persma's die het gebied om streeks dezelfde tijd bezoeken Later zal blijken dat die indruk niet helemaal terecht is. Gebrekkig De contacten met Ierland verlopen in de eerste helft van 1979 ge brekkig Het land is ontregeld door een staking bij de posterijen waardooi telefoon- en brieft.-, keer nauwelijks mogelijk is Via het ministerie van buitenlandse zaken wordt bekend dat er in meegedeeld, c band houden i om tijdelijk mi te bn ken Leidv Kaspersma uit Borne had al veel van de wereld gezien toen ze in het voorjaar van 1978 samen met een Engelse vriend naar Ierland ging. Ze woonde in Zwitserland, Frankrijk, Amerika en Duitsland. Nooit voor lange tijd, want rusteloos en impul sief als ze was, kon ze haar draai niet vinden. Ierland werd het laatste land. In juli vorig jaar stapte ze op een stille landweg in het ruige gebied rondom Kenmare uit de auto. Sindsdien is ze spoorloos, niemand heeft haar meer gezien. Meer dan anderhalf jaar zijn sindsdien voorbijgegaan. De hoop dat ze ooit weer boven water komt, is heel klein geworden. Een van onze redacteuren onderhield het afgelopen jaar regelmatig contact met haar ouders. In een laatste poging om opheldering te krijgen in Leidy's raadselachtige verdw ijning zetten we nog een keer de gebeurtenissen vanaf 1978 op een rij. ven en kaarten die Leidy regel matig naar huis stuurde, na juli 1978 plotseling ophoudt. [ond Pasen komt er een nieuw contact met Ierland. Jochum Greven, journalist bij de Amers- een nichtje van Leidy is. gaat een weck met vakantie naar Ierland. Hij wil het spoor nog een keer te rug volgen, hopend toch nog aanwijzingen te vinden, hoe vaag ook. Van Leidy's vader krijgt hij een machtiging mee om haar ba gage die bij de familie Skerrat in Dublin ligt opgeslagen, mee te rug te nemen Alle adn nog Ma, verdwijningsge- »eren uit het ge il. wordt door een an het ministerie i«- mogelijk ver iet het verlangen de maatschappij dere persoonlijke bezittingen waaronder haar viool, die Jo chum Greven uit Ierland terug bracht naar Borne, de enige tast bare herinnering aan hun doch ter Berusting ujnlijke hypothe •n vei klaring wc oi het feit dat de vert het helaas ni< het moet de mededeling vrouw Skerrat zijn dat de vriend schap tussen Leidy en Nick in de weken dat ze bij haar logeerden, al op z'n eind liep. een gegeven dat door Andrew Woods .wordt bevestigd en dat mogelijk een ander licht kan werpen op het feit dat Leidy die tweede juli 1978 bij Wheatley wegliep. De indruk die do* gevestigd als zou de Ierse politie niets aan de zaak hebben gedaan, lijkt intussen niet helemaal juist Rechercheur John Kingston in Im nabui tet Kfllai nmdfc hel onderzoek heeft geleid, vertelt aan Greven dat de hele streek in december 1978 is uitgekamd en dat zelfs de jeugd her lx-rgen waar Leidv tijdens eerdere bezoeken aan Ierland logeei de, zijn bezocht maar zonder resultaat Zo is meer dan anderhalf jaar na haar verdwijning de zaak Leidy Kaspersma volledig in het slop get aakt. Voor Leidy's ouders zijn de twee koffers vol kleren en an Begin deze week brachten we op nieuw een bezoek aan de Kas persma's Waar is Leidy, we zijn ongerust, luidde het telegram dat ze nu ruim een jaar terug naar Ierland stuurden De ongerust heid heeft plaatsgemaakt voor een gevoel van berusting. Zowel Croiset als de Amsterdamse hel derziende Majafra zeggen dat Leidy nog leeft, maar dat is nog minder dan een schrale troost zolang de levenstekens zelf uit blijven De vragen zijn gebleven Had ze opgespoord kunnen worden als de politie eerder was ingclichf Wat is de rol geweest van Nick WheatleyIs die voldoende aan de tand gevoeld'' Is het onder zoek naar behoren uitgevoerd" V Mrotn heeft dn politie nieti ge daan met de gegevens die in haar bat zaten Zolang haar lichaam niet gevonden is. blijven Leidy's ouders diep in hun hart nog een sprankje hoop koesteren Leidy's moeder ..Elke keer als ik 's avonds buiten een autoportier hoor. denk ik zou ze daar zijn? Of als de telefoon gaat zou ze bij het station staan Vroeger belde ze ook altijd als we haar moesten af halen „Als ik op de telev isie ongeren zie. tietrap ik soms op dat ik denk'. JAN HAVEKKATE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19