Plan oppositie in Portugal nog zeer vaag Rabobank Q Waterkrachtwerk spil van Surinaamse ontwikkeling Nieuw voorstel NAVO De Holland International zomer- programma's liggen nü bij de Rabobank voor u klaar! Vakbonden hebben geen haast boek snel voor het beste eruit is geld en goede raad DINSDAG 18 DECEMBER 1979 VARIA PAGINA 11 CRITICI VREZEN VOOR GEDWONGEN VERHUIZING VAN BEWONERS DEN HAAG (ANP) - Het wa terkrachtwerk Kabalebo zal het komende decennium het zwaartepunt vormen van de geplande ontwikkelingsacti viteiten in Suriname. Dat staat in een nota van de werk gemeenschap Parbo, die be staat uit vier advies- en inge nieursbureau^ uit Nederland en Suriname. De werkge meenschap Parbo is ingesteld op initiatief van de Commis sie Ontwikkelingssamen werking Nederland-Surina- me (CONS). Het Kabalebo-waterkracht- werk, dat in zijn uiteindelijke vorm zal bestaan uit twee of drie stuwdammen, een stuwmeer en een water krachtcentrale, is de spil waarom het ambitieuze ont wikkelingsplan West-Suri- name draait. Voorts voorziet dit plan onder meer in een spoorlijn dwars door het Bakhuisgebergte en bauxietmijnen in het Suri naamse oerwoud. De autoriteiten in Paramaribo en ook de Nederlandse minis ter van ontwikkelingssa menwerking, drs. J. de Ko ning, hebben grote verwach tingen van het ontwikke lingsplan West-Suriname. Veelvuldig wordt herinnerd aan de stijgende energieprij zen om het belang van het wa terkrachtwerk Kabalebo te onderstrepen. Kritiek De kritiek op dit grootschalige project is echter ook niet van de lucht. En deze afwijzende geluiden lijken eerder toe dan af te nemen. In het manifest dat de solidariteitsbeweging Suriname vorige maand, ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan uitgaf, staat bijvoor beeld: "De voortzetting van het West-Suriname-project moet scherp worden afgewe zen. De rechten van de oor spronkelijke bewoners die nen te worden gerespecteerd. Deze en soortgelijke kritiek is niet helemaal voorbijgegaan aan de werkgemeenschap Parbo, want in haar nota staat niet alleen dat het ontwikke lingsprogramma met "voort varendheid en op zo kort mo gelijke termijn moet worden gerealiseerd", maar ook dat zulks dient te gebeuren "met de grootste zorg en aan dacht" Boslandbewoners In de nota wordt op vele plaat sen gewezen op de financiële en technische moeilijkheden die zich bij de uitvoering van het project in West-Suriname voordoen. De problemen van de boslandbewoners, waar bijvoorbeeld de solidariteits beweging Suriname - en zij niet alleen - het over heeft, komen daarentegen in de no ta nauwelijks aan de orde. En dat is nu juist waarover de cri tici van de ontwikkelingspoli tiek van de bewindslieden in Paramaribo en Den Haag zich zo boos maken. In het algemeen is hun stelling, dat er in Suriname wordt ge pland zonder rekening te houden met de mening en behoeften van de bewoners en dan met name de bewo ners van West-Suriname. In spelend op dergelijke kritiek zei de oppositionele Suri naamse parlementariër Henk Herrenberg begin december "Laten we in het vijfde jaar van onze politieke onafhan kelijkheid beginnen, ook al is het wat laat. de ontwikkeling van dit land vóór het volk, dóór het volk en mët het volk n op gang te brengen" Brokopondo In de nota van de werkgemeen schap Parbo wordt het Bro- kopondo-project, in het oos ten van Suriname, opeen aan tal punten ten voorbeeld ge steld wat betreft het te voeren beleid inzake het West-Suri- name-project. Daarmee zul len kritische geesten in Suri name en Nederland niet erg gelukkig zijn. Velen onder hen beschouwen het Kabale- bo-project als een herhaling van het volgens hen catastro fale Brokopondo-project. In West-Suriname. zo betogen ze, vindt vrijwel hetzelfde plaats als een kleine vyftien jaar geleden in het oosten van dit kleine Latijns-Ameri kaanse land: een gedwongen verhuizing van de oorspron kelijke bevoking. Veertien jaar geleden moest een groep bosnegers wijken voor het v*n Blommestijn-stuw- meer in het district Broko pondo. Deze mensen zitten nu in het transmigratie-dorp Browns weg. 150 kilometer ten zuiden van Paramaribo. Kritiek op de voortgang van het Brokopondo-project viel slecht by de regeringsgezinde pers in Suriname. Ook van daag de dag is deze pers slecht te spreken wanneer er uit Ne derland kritiek wordt geuit (door Nederlanders of door hier wonende Surinamers) op het project in West-Suriname. Voornaamste voorwaarde om dit ambitieuze West-Surina me project in de ogen van de autoriteiten in Paramaribo te doen slagen is in ieder geval, dat de bauxietwinning in het Bakhuisgebergte op gang komt. Mijnbouw- maatschappijen Twee maanden na de komende parlementsverkiezingen in Suriname (die vinden plaats in maart 1980) zullen de drie in het land actieve myn- bouwmaatschappijen beslis sen of ze brood zien in de bauxietdelving in West-Suri name Die drie ondernemin gen zyn Suralco. Grassalco en Billiton. Het Tweede Kamerlid Aarts (CDA), voorzitter van de Viste kamercommissie voor ont wikkelingssamenwerking, is over de uitslag van die beslis sing niet optimistisch ge stemd. Volgens hem heeft nog geen van de genoemde mynbouwmaatschappyen belangstelling getoond. Het is niet geheel duidelijk wat er met de spoorlijn door het Bakhuisgebergte gaat gebeu ren, wanneer de mynbouw- ondernemingen negatief zullen beslissen. De spoor weg moet het gedolven bauxieterts vervoeren van de vindplaats naar Apoera aan de Corantynrivier, vanwaar het verder verscheept kan worden. Pessimisten vrezen dat de rails binnen vrij korte tijd door het oerwoud zal zyn overwoe kerd. LISSABON (GPD) - De zondag gehouden gemeenteraads verkiezingen in Portugal hebben niet voor nieuwe verras singen gezorgd, zoals twee weken geleden bij de parle mentsverkiezingen. Toen leden de socialisten spectacu laire verliezen ten voordele van de conservatieve Demo- kratische Alliantie en de communistische Verenigde Volksunie (APU). Gisteravond waren van vijf ge meenten nog geen resultaten be kend. De Demokratische Allian tie verwierf tot dan echter 48 pro- ADVERTENTIE Celstraf en tbr voor brandkast- krakers BREDA (ANP) - Christiaan van Helvoirt (48) werd 31 maart van dit jaar wakker in zijn woning in Roosendaal. Hij zag drie mannen die bezig waren de brandkast in zijn slaapkamer te openen. Toen één van hen zag dat Van Helvoirt niet meer sliep, stak hij hem met een mes door het hart. Van Hel voirt overleed ter plaatse. De rechtbank in Breda veroordeel de voor het toebrengen van de fa tale steek gisteren de 19-jarige J.S. uit Roosendaal wegens doodslag tot drie jaar cel en ter beschikkingstelling van de rege ring daarna. Wegens medeplich tigheid werd A. van T. uit Roo sendaal veroordeeld tot vier jaar cel met aftrek van voorarrest. De derde, H.K., eveneens uit Roo sendaal, werd wegens poging tot diefstal met geweld veroordeeld tot één jaar en zes maanden cel, met aftrek. cent van de stemmen, de socialis ten 27,5 en de Verenigde Volksu nie 20 procent. In burgemeester sposten komt dat neer op 191 voor de conservatieven, 57 voor de socialisten en 48 voor de communisten. De partijen van de Demokratische Alliantie behaalden gezamenlijk of afzonderlijk in 151 gemeenten een absolute meerderheid; de so cialisten zijn nog maar in 35 ge meenten de baas, de communis ten in 43. In 1976 waren deze cij fers respectievelijk 91, 61 en 33 De burgemeesterszetels van de belangrijkste steden, waaronder Lissabon en Oporto, gingen van de socialisten over naar de De mokratische Alliantie. De partij die in een bepaalde plaats de meeste stemmen wint, levert au tomatisch de burgemeester. Eerste-minister Maria de Lurdes Pintasilgo zei bij haar bezoek aan het stemlokaal zondag, dat zij in de loop van deze week zal aftre den zodra de uitslagen van de parlementsverkiezingen officieel zijn. President Eanes zal daarna beginnen met het raadplegen van de politieke partijen en de Revo lutionaire Raad alvorens hij de nieuwe eerste-minister be noemd. Vast staat echter al dat de leider van de Demokratische Alliantie, Francisco sa Carneiro, de nieuwe eerste-minister zal worden. Hij zal zijn kabinet waar schijnlijk pas in januari aan het parlement kunnen presente- Kwalijk De Demdkratische Alliantie heeft het Pintasilgo kwalijk genomen dat zij niet onmiddellijk is afge treden na het bekend worden van de uitslag van de parlementsver kiezingen. Zij willen nu alle rege ringsbesluiten herzien die na 2 december genomen zijn. Een groot deel daarvan heeft betrek king op sociale maatregelen. Over de wijze waarop de socialisten en communisten tegen het nieu we kabinet oppositie willen gaan voeren, bestaat nog geen duide lijkheid. Sa Carneiro heeft zich in zijn eerste verklaringen na de verkiezingen zeer gematigd op gesteld. Hij zal geen ruzie zoeken met president Eanes, zei hij, hoewel de president net als Pin tasilgo een van de mikpunten van de conservatieve verkiezings campagne was. Sa Carneiro noemde de socialisten een be voorrechte gesprekspartner bin nen de oppositie, maar voorals nog hebben de socialisten zich dit voorrecht nog niet aan laten leu- Binnen de socialistische partij lijkt echter nog geen duidelijkheid te bestaan over de vraag in hoeverre zij, alleen of toch in een zekere samenwerking met de commu nisten. de verworvenheden van de revolutie vanuit de oppositie zullen verdedigen. De vakbonden, die misschien wel als de gevaarlijkste tegenstan ders van het conservatieve kabi net kunnen worden gezien, schijnen ook nog geen haast te maken met oppositionele acties Wel zijn de piloten van de TAP alweer voor enkele dagen in sta king, maar de stakingen van deze kant worden steeds als strijd middelen van de conservatieven gezien. Binnen de anti-communistische vakcentrale UGT, opgericht door de socialisten en conservatieve sociaal-democraten als tegen hanger van de veel grotere Inter- sindical, zijn binnenskamers wel moeilijkheden tussen socialisten en conservatieven ontstaan. Maar ook hier heerst overwegend de spreekwoordelijke stilte voor de storm. BETHLEHEM Ook in Bethlehem wordt alles in gereedheid gebracht voor de viering van Kerstmis. Op het Manger Plein wordt een geweldiae kerstboom opgetuigd. Amnesty komt op voor kinderen DEN HAAG (ANP) - Amnesty International heeft aandacht gevraagd voor het lot van kinderen over de gehele we reld. die het slachtoffer zijn van schendingen van de men senrechten. Amnesty doet dit door middel van een docu ment dat door de Nederland se afdeling van Amnesty de titel "Kinderen van de reke ning" heeft meegekregen. Volgens Amnesty blykt uit be trouwbare informatie dat in vele landen kinderen om poli tieke redenen worden gemar teld, van de ouders geschei den of gedetineerd. In het do cument worden vele voor beelden beschreven uit lan den in Zuidoost-Azië, Latijns- Amerika, Afrika en Europa (met name in het Oostblok). Om een dergelijke vorm van schending van de mensen rechten te bestrijden heeft de Nederlandse afdeling van Amnesty het document voor zien van suggesties om te pro testeren, zoals het sturen van brieven naar de regering van landen die in het document worden genoemd. Het docu ment is te verkrijgen bij Am nesty in Amsterdam. Terugtrekking 13.000 VS-soldaten WENEN - Vertegenwoordigers van de NAVO hebben gisteren in We nen de landen van het Warschau pact een omvangrijk pakket nieuwe voorstellen aangeboden. Hoogtepunt van de nieuwe wester se voorstellen is de aanbeveling een verdrag te sluiten dat van NAVO-zijdc de terugtrekking van 13.000 Amerikaanse en vun Russische zijde de terugtrekking van 30.000 soldaten inhoudt. Voorts stelt de NAVO een reeks begeleidende maatregelen voor die voor alles de opzet hebben "vertrouwen te wekken". De bedoeling is het zich sinds zes jaar voortslepende overleg over troepenvermindering in midden- Europa te vergemakkelijken en tot resultaat te brengen. Oosteuropese diplomaten zeiden in een eerste reactie op het NAVO- aanbod dat de terugtrekking van 13.000 Amerikaanse soldaten niet voldoende was. Het overleg in Wenen begon in 1973, maar het zit vast door een conflict over de omvang van de grondtroepen van het Pact van Warschau. De NAVO zegt dat de getallen die het pact heeft opge geven, verre onder de maat zijn. Het nieuwe NAVO-voorstcl komt in de plaats van het aanvankelij ke plan dat in een eerste fase 68.000 Russische en 29.000 Ame rikaanse soldaten uit centraal Europa worden teruggetrokken. De NAVO vindt deze 2-1-verhou- dingen gerechtvaardigd, omdat de mankracht van de legers van het Pact van Warschau die van de NAVO met ongeveer 150.000 overtreft. ARNHEM (ANP) - Op zeer korte termijn wordt in de Gelderse hoofdstad de benoeming ver wacht van burgemeester drs. J.A.F. Roeien tot lid van de Raad van State in Den Haag. Roeien, die ook bekend is als voor zitter van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, is bijna elf jaar burgemeester van Arnhem geweest. Hij is 59 jaar. Eerder was Roeien al burgemeester in Delf zijl en Zwolle. Verwacht wordt, dat drs. Roeien, die lid is van de WD, al binnen enkele maanden zijn zetel in de Raad van State zal gaan innemen. ADVERTENTIE Daar onze showrooms vanaf 21 december gesloten zijn wensen wij u nu vast prettige feestdagen en hopen wij u op 2 januari weer Ie mogen begroeten om een loost uil te brengen op een voorspoedig 1980. Dr. Meinsma treedt af AMSTERDAM (ANP) - Dr L. Meinsma zal per 1 januari aftre den als directeur van het Konin gin Wilhelmina Funds, zo heeft het KWF gisteren bekendge maakt. Dr. Meinsma. die be kendheid verwierf als initiatief nemer van campagnes tegen het roken, heeft in de afgelopen 26 jaar verschillende taken bij de organisatie voor de kankerbe strijding vervuld. Sedert 1968 was h^j directeur. De heer Meinsma zal als bestuurslid aan het KWF verbonden blijven. Meinsma was al sedert mei vong jaar met het KWF in onderhan deling over het neerleggen van zyn difecteursfunctie. Zyn ver trek hangt samen met zyn wens zich minder bezig te houden met routinezaken en meer tijd vrij te maken vuur andeie a< ti\ it. it.-n Zo bekleedt hy sedert 14 dagen het voorzitterschap van de ver eniging tegen kwakzalverij. De opvolging van dr. Meinsma is nog niet definitief geregeld. Voorlopig zal prof. dr. E. Lopes Cardozo, oud-hoogleraar aan de Vrye Universeteit te Amsterdam, als waarnemend directeur optre den. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11