Rapport zet risico's Leeuwenhoek op rijtje Docos-marathon verdiende meer publiek Extra PTT-personeel om postberg weg te werken Verpleegkundigen uit Leiden naar Thailand MAANDAG 17 DECEMBER 1979 LEIDEN LEIDEN - Het Leidse postkantoor aan de Gerestraat ziet de laatste dagen een enorme hoeveelheid post op zich af komen. Op som mige dagen is de hoeveelheid bijna honderd procent groter dan op normale dagen. De stijging wordt voornamelijk veroorzaakt door de grote aantallen wens kaarten die rond de kerstdagen en de jaarwisseling worden ver stuurd. Om deze "kerstdrukte" te kunnen verwerken is door de PTT in Lei den extra personeel aangetrok ken. Bovendien wordt bij de verwerking van de post een aan tal maatregelen genomen om spoedeisende post de voorrang te geven. Zo is de selectie erop ge richt om de normale briefpost zo weinig mogelijk vertraging te la ten ondervinden. Om dat te bereiken wordt tijdens de kerst- en nieuwjaarsperiode een splitsing aangebracht tussen normale brieven, briefkaarten en wenskaarten. Hoewel de Leidse postdirecteur de heer Vos er naar streeft om ook de wenskaarten zo snel mogelijk te bezorgen, is het niet uitgesloten dat daarin ver traging optreedt. Om te voorkomen dat spoedeisen de drukwerken, zoals rouwkaar ten, geboortekaartjes, huwelijk saankondigingen enz. tussen de wenskaarten terecht komen, vraagt de PTT om in de periode tot en met 31 december deze fa milie-drukwerken met toelich ting aan een van de loketten van het postkantoor af te geven. Ook is het mogelijk deze post in een speciale verzamel-enveloppe P 4675 te stoppen. Deze verzame- lenveloppe moet bij voorkeur op het postkantoor worden afgege ven. Is dat onmogelijk dan kan de enveloppe ook in de brievenbus worden gegooid. Om opeenho ping van post te voorkomen zul len extra buslichtingen worden uitgevoerd. Wel zullen in Leiden en omgeving tussen maandagmiddag 12 uuren dinsdagmiddag 1 januari om één uur de brievenbussen worden af gesloten. Dat gebeurt in verband met vernielingen van postbussen die vrijwel elke jaarwisseling plaatsvinden. Bovendien wordt op die manier voorkomen dat vuurwerk in de brievenbussen wordt geworpen waardoor post stukken kunnen verbranden. De postbestellingen op maandag 24 december, donderdag 27 decem ber en woensdag 2 januari zullen worden uitgevoerd als op maan dag gebruikelijk is. Het betekent dat de postbesteller meestal pas in de middaguren zijn ronde maakt. Op zaterdag 29 december wordt er een volledige bestelling (dus inclusief pakjes, pakketpost etc.) uitgevoerd. Op maandag 31 december worden uitsluitend expresse-stukken, rouwcirculai- res en telegrammen tot circa 18.00 uur bezorgd. Op deze ou dejaarsdag zullen de postkanto ren geopend zijn van 8.30 tot 12.00 Op de zaterdagen voor de feestda gen - 22 en 29 december - is alleen het postkantoor aan de Bree- straat op de normale tijd ge opend, namelijk van 9 tot 12 uur. De in de postkantoren van de Ge restraat, Breestraat, Bevrijdings plein, De Kopermolen, Lange- voort (Oegstgeest), Leiderdorp, Hazerswoude Dorp en Kouder- kerk a.d. Rijn aanwezige zelfbe dieningsruimten zijn van 31 de cember 12.00 uur tot 2 januari 07.00 uur gesloten. Beslissen De wetenschappelijke onderzoe kers hebben hun zegje gedaan, de Leidse politici kunnen nu aan de hand van de resultaten bepa len of ze in de Leeuwenhoek, het gebied tussen Wassenaarseweg en Plesmanlaan, nog woningen willen bouwen. Dat is ongeveer de situatie nu van daag het langverwachte onder zoek naar de gezondheids-risi co's van het bouwen in de Leeu wenhoek, een stuk grond tussen twee grote laboratoria, een LPG- tank en wat kleinere "lab's" van het academisch ziekenhuis is ge publiceerd. Met enige spijt is door diverse raadsleden geconstateerd dat nergens in het rapport wordt ge zegd of die woningen er nu wél of niet mogen komen. Dat zegt iets over de kwaliteit van het rapport. Anderzijds had men niet kunnen verwachten dat uit een dergelijk onderzoek een conclusie zou worden getrokken die alleen maar kan worden gedeeld. Het is en blijft een goede zaak dat onder zoekers slechts rapporteren, ter wijl de verantwoordelijkheid voor een beslissing geheel bij de ge meenteraad blijft liggen. In het rapport wordt er keer op keer op gehamerd dat niemand een geldige uitspraak kan doen over de exacte risico's die het werken in een laboratorium voor de men sen daarbinnen en daarbuiten met zich meebrengt. Voorbeelden te over: er kunnen kettingreacties ontstaan bij een ontploffing, de gevolgen van een ogenschijnlijk onschadelijke uitstoot van een bepaalde stof kunnen zich later doen gelden in de vorm van bij voorbeeld blijvende invaliditeit, DNA-onderzoek waarbij gevaar lijke bacteriën vrijkomen zou tot gevolgen voor mens en milieu kunnen leiden, enzovoorts. Het enige wat het rapport aanbe veelt is het afwijzen van hoog bouw direct rond de laboratoria, omdat daar de concentratie van gassen veel groter is dan in de lagere luchtlagen. Verder wordt alvast voorzichtig gewezen op een aantal te nemen veiligheids maatregelen "indien men on danks de aanwezige veiligheids risico's zou besluiten tot woning bouw in de wijk". Het zoeken naar het eigen politieke gelijk in een rapport dat niemand gelijk kan geven is inmiddels al driftig begonnen. We zullen er de komende maanden nog wel meer van horen. Hengelsport Visvereniging HSV viste de tweede wedstrijd in de stads- wateren. De uitslag was: 1. J. v. d. Linden 1600 gram (15 stuks). 2. A. Doesburg 1225 gram (21 stuks). 3. B. v. Went 1175 gram' 15 stuks). 4.K.La- terveer 1125 gram (19 stuks). 5PBontje850 gram (9stuks). 6. Laterveer sr. 825 gram (14 stuks). 7. R. Lettering jr. 600 gram (8 stuks). 8. G. Bontje 250 gram (3 stuks). 9. P Blok 100 gram (3 stuks), 10. J .Leue- ring 75 gram (2 stuks). Hengelsport Hengelsportvereniging "De Sportvrienden" viste een kerstwedstrijd in de Rijn. De uitslag was: 1. R. Honsbeek 2910 gram (44 stuks), 2 B, Mooibroek 2650 gram (43 stuks) ,3 .J .Janssen 2570 gram (42 stuks). 4. T. Kneyber 2550 gram (40 stuks), 4. Hen. Schouten 2520 gram (35 stuks). 6 K. Schouten 2340 gram (345 stuks), 7. C. Schou ten sr. 2330 gram 132 stuks), 8. H. Jansen 2290 gram (30 stuks). 9. Chris Schouten 2200 gram (25 stuks), 10. A.Hoger- vorst 1790 gram (18 stuks). Kijkhuis Deze week wordt het Filmfesti val van de lach ctfgesloten in het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17. Van avond wordt er een film ver toond van de oude Engelse komiek Norman Wisdom. Er zijn twee voorstellingen: een om acht uur en een om kwart over tien. Toegangsprijs ƒ4,50. Jeugdmiddag De educatieve dienst i*an het Rijksmuseum voor Volken kunde organiseert woens dagmiddag weer een pro gramma voor de jeugd van 7 tot 12 jaar. De middag die om twee uur begint staal ditmaal in het teken van Micronesië. Begonnen wordt met de ver toning van de film "Levens op een koraal-atol", waarna een bezoek aan de afdeling u>ordt gebracht. Ter afsluiting heb ben de deelnemertjes de keuze uit creatief werk (het maken van knopen) of het bezichti gen van een film over de bouw van een uiticggcrboot. Toe gangsprijs f 0,75. LEIDEN - De nabijheid van laboratoria en een LPG- tank betekenen een risico voor de gezondheid van toekomstige bewoners van de Leeuwenhoek, het gebied tussen Plesman laan en Wassenaarseweg. Hoe groot de kans op een ongeluk is valt echter niet te zeggen, hoewel de LPG- tank wat dat betreft het gevaarlijkst is. Ook kan geen voorspelling worden gedaan over het effect dat de uit stoot van chemische en radio-ac tieve stoffen door de laboratoria op langere termijn op de gezond heid van Leeuwenhoek-bewo ners zal hebben. Dit staat in het rapport dat het ad viesbureau AVIV uit Enschede heeft opgesteld over de risico's die het wonen in de Leeuwen hoek kan opleveren. Het rapport geeft geen antwoord op de vraag of er in de Leeuwenhoek wel of niet gebouwd kan worden. Wel zegt het bureau dat het onge wenst is om hoge gebouwen neer te zetten rond de laboratoria, iets waartoe de Leidse gemeenteraad eerder wél besloot. Het adviesbureau bekeek de situa tie rond de laboratoria in op dracht van de gemeente Leiden, het Academisch Ziekenhuis en de Rijksuniversiteit. Hoewel de Leidse gemeenteraad midden april van dit jaar in principe be sloot om rond de 1900 woningen in de Leeuwenhoek te bouwen, raakte dit (al omstreden) plan eind april nogmaals in opspraak, toen directeur/beheerder dr. S. J. Roorda van het Gorlaeus-labora- torium (in de Leeuwenhoek) har de uitspraken deed in het univer siteitsblad "Mare". Tritium Uit de schoorsteen van het aan grenzende Sylvius-laboratorium zou volgens Roorda regelmatig Een luchtfoto Gorlaeuslaboratorium. tritium komen, een radio-actief isotoop. CD A-raadslid J. Walen kamp drong daarop bij burge meester en wethouders aan op herziening van de bouwplannen voor de Leeuwenhoek. Volgens wethouder C. Waal (ruim telijke ordening) van Leiden is de uitkomst van het onderzoek "niet schokkend". Dit was gisteravond zijn "eerste indruk" van het rap port dat vandaag officieel aan de opdrachtgevers wordt aangebo den, en dat Waal net als andere Leidse politici nog niet helemaal gelezen had. De wethouder zei verwacht te heb ben dat het rapport iets "concre ter" geweest zou zijn. Bijvoor beeld, aldus Waal, in het aange ven van grenzen tot waar wonin gen in de Leeuwenhoek kunnen komen, of tot waar instellingen van de universiteit. Of hij aan de gemeenteraad zal voorstellen om de hoogbouw rond de laboratoria alsnog uit de plannen te halen, wilde Waal gisteravond nog niet zeggen. Vergelijking van het rap port met oudere onderzoeken en de uitspraken van Roorda moet volgens Waal eerst gebeuren voordat hij verdere stappen kan ondernemen. Chloor "Een chloorcylinder kan op de Rijksweg ook ontploffen. Als je dit soort normen aanlegt zou je in Roomburg ook niet kunnen bouwen. Dan kun je haast ner gens bouwen. Het is wel een te genvaller dat het bureau geen ad vies heeft gegeven over de moge lijkheid van woningbouw". Dat zei gisteravond PvdA-raadslid P. Bordewijk een van de voorstan ders van woningbouw in de Leeuwenhoek in het debat van april. De uitkomst van het onder zoek heeft zijn mening "voorlo pig" nog niet veranderd, hoewel het raadslid daaraan toevoegde "alleen de conclusies" te hebben gelezen. Plesmanlaan. Op de voorgrond het Walenkamp's- tegengestelde me ning is volgens hem door het rap port geheel bevestigd. "Dat wat ik altijd dacht te weten wordt hier nu zwart op wit bevestigd. Hier zijn risico's op lange en korte termijn", aldus het CDA-raads- lid. Volgens hem moet nu vast gehouden worden aan het eerde re CDA-standpunt, dat in de Leeuwenhoek geen woningen moeten komen. Hij wijst er op dat de laboratoria destijds opzettelijk op een veilige plaats neergezet zijn. "En wat doet de gemeente: die gaat er weer huizen om heen zetten", aldus Walenkamp. PPR-raadslid Beijen zei de conclu sies "niet wit en niet zwart" te vinden, maar zijn oordeel nog verder op te schorten totdat hij het rapport volledig gelezen heeft. Fractieleiders van de drie grootste partijen in de raad (Pe- ters-PvdA, Kuijers-WD en Driessen-CDA) bleken gister avond niet voor commentaar be schikbaar te zijn. LEIDEN - Mevrouw M. Vorachen uit Leiden en de heer M. van Dijk uit Leiderdorp, beiden verpleegkundigen, zijn vanochtend vanaf Schiphol vertrokken naar Thailand. Zij maken deel uit van het derde medische team dat door het Nederlandse Rode Kruis wordt uitgezonden om vluchtelingen uit Cambodja te helpen. Het team bestaat uit een zestal verpleegkundigen en staat onder leiding van de arts J. Both uit Leme- lerveld. Inmiddels is ook een vierde team geformeerd, dat direct na de kerstdagen naar Thailand zal vertrekken. Bovendien heeft het Rode Kruis de afge lopen week vanuit Nederland in totaal 140 eenheden rode bloedcel-con centraten met toedieningsapparatuur verzonden naar Bangkok. Marti nair voerde afgelopen donderdag de achttiende voedselvlucht uit in opdracht vn Unicef Nederland en het Nedeilandse Rode Kruis. Volgens de jongste gegevens van het Rode Kruis verblijven in de ver schillende opvangcentra en kampen in Thailand op het ogenblik onge veer 600 000 Cambodjaanse vluchtelingen. Naast de verpleegkundigen uit de Leidse regio werken op het ogenblik 266 Rode Kruismensen medische hulp in Thailand. Van andere organisaties zijn er 56 hulpver leners. Op giro 777 van het Rode Kruis is voor de hulp in Cambodja inmiddels een bedrag van bijna 5 3/4 miljoen gestort. Resolutie in Waaggebouw LEIDEN - De manifestatie "Leiden tegen apartheid" stond afgelopen zaterdag in het teken van de politiek. Ver tegenwoordigers van diverse politieke partijen hielden een korte redevoering in het Waaggebouw. Tijdens de pauzes traden onder meer De Onderste Steen, Brian Isaacs, Jabula en Ritmico Especial op. Bovendien werd er een resolu tie opgesteld die werd aange nomen door PvdA. CDA- CDJA, D 66. PSP. PPR. CPN en SP. Daarin wordt er bij de Leidse instellingen (waaron der de universiteit, de univer sitaire instituten en het Aca demisch Ziekenhuis) en be drijven op aangedrongen om alle contacten met Zuid-Afri- ka, die het apartheidsregime ondiMitaumu t>' verbreken en te yervangen door contac ten die een steun betekenen voor de bevrijdingsstrijd in dat land. Verder wordt er bü het Leidse gemeentebestuur op aange drongen om straatnamen die herinneren aan vroegere Zuidafnkaanse machtheb bers, veldheren en politici, te vervangen door straatnamen die de hoop op bevrydmg van het apartheidsregime onder steunen. Ten slotte verklaar den de partijen zich solidair met diegenen in Zuid-Afrika of daarbuiten die een einde proberen te maken aan de apartheidspolitiek. Gisteren kwam de Leidse apartheidsactie ter sprake tij dens een aantal kerkdiensten LEIDEN - Aan de universiteit van Groningen is geslaagd voor het doctoraalexamen geneeskunde: M.H. de Visser uit Noordwijk. Engels: H.C. Cats uit Leiden. Economie: J.H.A. Bartels uit Al phen aan den Rijn. Alg. pedago giek: A.C. van Nes uit Sassen- heim. ADVERTENTIE HOFJES IN LEIDEN TE KOOP Nog maar 12 dagen voor 69,50 daarna 75,- Herman Kleibrink en Ruud Spruit Verkrijgbaar via de erkende boekhandel In voorraad bij alle boekhandels in LeidenLeiderdorp. Oegst geest. Sassenheim en Voorschoten Een uitgave van Louis H. Los Boekhandel De Kier Leiden De voetballers W Rijsbcrgen achter de tafeltennistafel. LEIDEN - DOCOS VARIA '79, 24 uur onafgebroken tafel tennissen met tal van andere evenementen als omlijsting, is niet helemaal geworden wat de organisatoren ervan hadden verwacht. De zeer slechte weersomstandig heden gedurende het weekeinde waren er de oorzaak van dat de publieke belangstelling niet erg groot was. En dat vormde een dubbele tegenvaller want de op brengst was bestemd voor Club '58, de vereniging voor het geestelijk gehandicapte kind. Toch zal er voor deze vereniging nog een bedrag van 3500,- over schieten. Aan het enthousiasme van de deel nemers heeft het in elk geval niet gelegen. Muzikaal ingeluid door Jong K&G ging de talëltennis- marathon zaterdagmiddag om even na twaalven van start met een duel tussen de voetballers Wim van Hanegem en stadgenoot Wim Rijsbergen. De laatste leek aanvankelijk gemakkelijk van Van Hanegem te zullen winnen, want Rijsbergen won gemakke lijk met 21-12. Daarna werden de rollen omgedraaid. Van Hane gem nam duidelijk revanche met 21-8. In de beslissende partij bleven de beide Wimmen steeds vlak bij el kaar in de buurt. Uiteindelijk bleek Van Hanegem toch de sterkste: met een paar "kromme bollen" won i.ij mal tl-19 De batjes weiden daarna overgeno men door tien leden van DOCOS die de volgende 24 uur volmaak ten. Het waren Jan van der Zalm, Rinus van der Poel, Ron Holver- da, Ron Mens, Sjon van Zanten, Marcel de Kruijff, Sjaak Ooyen- dijk, Hans van Driel, Ton Krab- bedam en Ineke Smits. Toen gis termiddag de eindstand werd opgemaakt bleek Jan van dei- Zalm de meeste punten te heb ben verzameld. De wedstrijden werden slechts on derbroken door enkele ontmoe tingen tussen "prominenten", zoals het duel tussen wethouder Dick Tesselaar en "ereburger" Joop Riethoven. "Ome Joop" bleek ook een bijzondere vaar digheid te hebben in het uit En geland afkomstige spel "Aunt Sally". Burgemeester Vis had 's middags het spits afgebeten met dit spelletje, waarbij met houten sticks op een klein poppetje moet worden gemikt. Burgemeester Vis verbaasde vriend en vijand door direct een voltreffer te plaatsen. En er volg den er nog een paar. Maar de grootste behendigheid bezat Joop Riethoven. Met zes ticks liet hij vier poppetjes naar beneden tuimelen. Riethoven voelde zich zo onaantastbaar dat hij geloofde een extra gift te doen wanneer zich een nog betere werper zou aandienen Op sportgebied gebeurde er overi gens veel meer. er waren demon straties schermen (door AEW), boksen (door DTS), judo (door De Eendracht), kruisboogschieten (door Barend Goddijn), terwijl Huib Nieuwveen een schaak mul taan speelde. Verder werd het programma muzikaal omlijst door onder meer David Fletcher, Rex Reason. Jon Wyce, Gerry Spurlock, Chnstien Éterman en het duo Yvonne en Monique. Verder traden op de volksdans groep Simiadech, de Burchtk- notsers en was er een disco-dan cing. Burgemeester Vis steekt de tong uit de mond bij het spelen spelletje "Aunt Sail)

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3