LEIDSCH DAGBLAD „Vrijlating aantal gegijzelden vóór kerst" vandaag Gezalfde Opnieuw winst voor rechts DUIVENTIL OP DE DAM Oost-Groningen heeft toekomst in toerisme Senaat in Frankrijk verwerpt abortuswet MAANDAG 17 DECEMBER 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 36041 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Een paraplu was gisteren geen luxe Voor het eerst dit seizoen was de regen er verantwoor delijk voor dat er op grote schaal moest worden afge last. Het hele programma van het amateurvoetbal ging eruit, terwijl daarnaast ook een aantal wedstrijden bij de profs geen doorgang kon vinden. De koplopers Ajax en Feyenoord speelden wel. De Amsterdammers troffen in Excelsior een prettige te genstander. De debutant wenste zich niet massaal in de verdediging terug te trekken. Het team kreeg daarvoor de rekening in de vorm van een 6-0 nederlaag gepresenteerd, maar liet desondanks een positieve indruk achter. Het publiek had in elk geval een uitste kende middag. Dat laatste kon niet worden gezegd van arbiter Weerink. Die onder- ®H2I M? 24 PAGINA'S scheidde zich bij Feyenoord- FC Twente in negatief op zicht. Hij keurde een treffer van Jan Peters goed, terwijl iedereen had kunnen zien dat de spits eerst Twente- doelman Van Gerven bruusk opzij had gezet. De Ensche- dese ploeg behaalde op de valreep toch nog een ver diend gelijkspel waardoor het recht zijn loop kreeg. Voor het eerst sinds lange tijd won Nederland de schaats- interland tegen Noorwegen. Of daar erg veel waarde aan kan worden gehecht valt te betwijfelen nu de Noren zonder hun toppers Storholt en Stensjhemmet aantraden. Bovendien moesten de da mes voor de meeste punten zorgen. Bij de heren onder scheidde Hilbert van der Duim zich in positief opzicht PAGINA'S 13 tot 20 I Commissie op zoek naar VARA-voorzitter PAGINA 5 I Tijd van grote warenhuizen is voorbij PAGINA 21 Minister Gotbzadeh: TEHERAN (GPD/UPI) - De minister van bui tenlandse zaken van Iran, Gotbzadeh, heeft ver klaard zich ervoor te willen inzetten dat een aan tal gegijzelden in de Amerikaanse ambassade nog vóór Kerstmis naar huis gaat. Mb Uitlatingen die hij deed in een in terview, wijzen erop dat de gegij zelde Amerikanen nu in feite nog slechts dienen als onderpand om de Amerikaanse regering ervan te weerhouden Iran verder eco nomisch, politiek of militair on der druk te zetten. TEHERAN - De revolutionaire raad heeft besloten dat op 25 ja nuari de eerste president en op 15_februari 1980 het eerste par lement van de islamitische re publiek Iran zal worden geko- De woordvoerder van de raad, Hassan Habibi, verklaarde voorts dat de regering een ge zamenlijk plan voor de toekom stige politiek voor de Koerdis- tanen heeft opgesteld. Het plan zou spoedig gepubliceerd wor den. Zijn uitspraken stonden tegenover de reactie van de bezetters van de ambassade, die van mening zijn dat de gegijzelden nu zo snel mo gelijk moeten worden berecht. De bezetters reageérden hiermee op het vertrek van de sjah naar Panama (zie ook pagina 9). Verhoging premie ziekenfonds afgewezen AMSTELVEEN (GPD) - De Zie kenfondsraad is tegen verhoging van de premies voor de vrijwilli ge ziekenfondsverzekering. Dat is vanmorgen bekend gemaakt. De verhoging die de Ziekenfond sen hebben aangekondigd zijn in strijd met het prijsbeleid. Het gaat om een stijging van 14,2 pro cent, oftewel 17 gulden per ver zekerde per maand (gemiddeld). Na overleg met het ministerie van economische zaken, waar ook al bezwaren zijn gerezen tegen de premiestijging, is besloten de premieverhoging af te wijzen. De verhogingen komen erop neer dat, afhankelijk van de regio waar men woont, de vrijwillige verze kering per 1 januari tussen de 118, en de 142,- gaat kosten. Buiig weer Af en toe buien, u-aarvan enkele met hagel of onweer. Temperaturen rond 5 graden. Wind draaiend naar west tot noordwest. Aan de kust eerst nog storm, geleidelijk afnemend tot hard en in het binnenland tot krachtig. (Opgemaakt om 11.15 uur) 18 DECEMBER Zon op 8.43 uur, onder 16.29 uur. Maan op 7.15 uur, onder 16.20 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.26 en 14.39 Laagwater te 10.37 en 22.51 uur. De milde woorden van minister Gotbzadeh misten hun uitwer king niet op de Amerikaanse pre sident Carter. Deze verklaarde "niet ontevreden te zijn, maar daden van de Iraanse regering zullen ons meer duidelijkheid verschaffen dan woorden". Twee journalisten van het Ameri kaanse Time Magazine moeten Iran verlaten vanwege hun "valse berichtgeving". Zij mogen niet worden vervangen. AMSTERDAM - De:, al enkele jaren oud is. auto op de Amsterdamse Dam trekt grote belangstelling hoewel het model toch Uitwijzing De aankondiging tot uitwijzing volgde een week nadat de corres pondent van het Amerikaanse persbureau Associated Press het land moest verlaten. Sedert de omverwerping van het bewind van de sjah in januari hebben 23 journalisten opdracht gekregen te vertrekken. Woordvoerder Abol Gahssem Sa- degh beschuldigde Time ervan "voortdurend dingen te melden die beide landen (Iran en de VS) meer verdelen dan nader tot el kaar brengen". De jongste uitwijzing treft het hoofd van het bureau voor het Midden-Oosten van Time, Bruce van Voorst, en de Time-corres pondent die in Rome gestatio neerd is, Roland Flamini. Sadegh beschuldigde Van Voorst er ook van agent van de CIA te zijn ge weest. De presidenten van de revolutio naire islamitische tribunalen van do stad Isphahan, 400 km ten zui den van Teheran, zijn in staking gegaan om te protesteren tegen de houding van de Chomeini- Comtés in de stad en om de ont binding daarvan te eisen. Dit heeft het dagblad Bambad van daag gemeld. De presidenten gaven te kennen dat zij met hun actie, die in de bureaus van de gouverneur van de provincie werd gehouden, de aandacht van de autoriteiten wil den vestigen op het "onjuiste en onwettige optreden van de comi tés die bij de bevolking ontevre denheid wekken. Als de comités niet ontbonden worden, zullen wij allemaal ontslag nemen", al dus een van hen. Hoogovens wil buitenlanders UTRECHT (ANP) - Hoogovens wil 500 buitenlandse werk nemers aantrekken om het permanente gebrek aan ar beidskrachten op te lossen. Dit meldt de Industriebond FNV in zijn blad Zin. De In dustriebond heeft van Hoog ovens directeur sociale zaken Wilmink vernomen dat het bedrijf bezig is in Den Haag toestemming te krijgen bij het ministerie van sociale za ken dat zeer terughoudend gereageerd zou hebben. Leidsch Dagblad Q«tn krant baiorgtf? Bal dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel 071-211515 Of 210221. Vrachtwagen over vangrail O DRIEBERGEN (ANP) - Op de rijksweg Arnhem-Utrecht ter hoogte van Driebergen is van morgen om ongeveer acht uur door onbekende oorzaak een vrachtwagen over de vangrail ge slagen en op de andere rijbaan te recht gekomen. De aanhanger er van, die was geladen met paar den, kantelde. In beide richtin gen stond om half tien nog een file van tien kilometer, aldus de de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen. Er deden zich nog enkele kop- staart-botsingen voor, waarbij een vrachtwagen en vier perso nenwagens waren betrokken. Zes mensen werden licht ge wond. De paarden bleven onge deerd. GRONINGEN (ANP) - Er zit toekomst in dc ontwikkeling van het toerisme in Oost- Groningen. Er zijn vooral goede mogelijkheden voor de vaarrecreatie in dit ge bied. Wanneer het mogelijk wordt om te gaan varen in Oost-Groningen zal het ook minder druk worden in an dere watersportcentra in Nederland. Tot deze conclu sie komen een viertal docto raal studenten sociale geo grafie aan de Rijksuniversi teit Groningen en een stu dent aan de Landbouwhoge school in Wageningen in het rapport 'Toekomst in toe risme?', een onderzoek naar de mogelijkheden voor re creatie in Oost-Groningen. Uit het onderzoek blijkt ver der, dat de plannen die er voor de recreatie in Oost- Groningen bestaan niet ge lijk zijn aan het beleid, dat er in Groftingen wordt gevoerd. Er zal nog heel wat veran derd moeten worden voor het zover is. Op dit moment zijn er nog te veel belemme rende zaken als lage vaste bruggen, hoge oevers etc. Ook is het water nog te vuil. iVanneer de recreatie in Oost- Groningen wordt bevorderd, kan dit gunstig zijn voor de werkgelegenheid. De werk loosheid in dit gebied is erg hoog, zodat dit als het be langrijkste pluspunt van de plannen kan worden be schouwd. Kleinzoon van Churchill in opspraak LONDEN (UPI) - In Groot-Brit- tanniè broeit een politiek schan daal dat herinnert aan het Pro- fumoschandaal van 1963. De in de politiek werkzame kleinzoon van Sir Winston Churchill heeft namelijk toegegeven dat hij een romance heeft gehad met de exo tische ex-vrouw van de Saoedi- Arabische wapenhandelaar en multimiljonair Adnan Kashoggi. Partijpolitici van de Labouropposi- tie vToegen om het aftreden van de 39-jarige Winston Churchill als Lagerhuislid voor de Conser vatieve Partij en oin een onder zoek naar de veiligheidskanten van diens relatie met mevrouw Kashoggi. Het schandaal was het gevolg van een zaak die vorige week diende voor de Old Baily in Londen. Drie politiemensen kregen gevange nisstraffen van maximaal drie jaar wegens pogingen om me vrouw Kashoggi te chanteren. Tijdens het proces verklaarde een van de politieambtenaren dat hij en zijn collega's de gangen van mevrouw Kashoggi om veilig heidsoverwegingen waren nage gaan, omdat zij omgang had ge had met een 'vooraanstaand poli ticus'. Het risico in deze zaak, volgens de oppositie, school in het feit dat Churchill in 1976 en 1977 woord voerder van de Conservatieve oppositie voor defensie was en als zodanig op de hoogte van militaire inlichtingen. Churchill gaf de functie in 1977 op omdat hij het niet eens was mei het besluit van zijn partij de sancties tegen Rhodesie in stand te houden. Toen premier Marga ret Thatcher in mei aan het be wind kwam liet zij Churchill niet voor een ambt in het kabinet in aanmerking komen. Hoezeer in de woorden van de pre mier politiek een zaak van pre sentatie" en "akoestiek" is. bewees hij zelf bij zijn optreden voor het CDA-congres De relatie tussen de heer Van Agt en de achterban begint steeds meer trekken te vertonen van die tussen de gezalfde, de geroepene en een hem volgende schare, hunkerend naar al weer een nieuwe blijde boodschap. Trekjes die met een moeilijk woord wel eens "populis tisch" worden genoemd. Uiteraard is in zo n emotioneel krachtenveld niet of ternauwernood plaats voor koele argumentatie. Daarvan was dan ook zaterdag in Dronten geen sprake Het vreemde gefriemel rond het met de NAVO-partners beslote- ne was geen onderwerp van echte discussie. Aan de orde is niet of dat optreden van de premier "knap" was Wie er van verzekerd is dat zijn gehoor een heilsboodschap van hem verwacht, moet de dingen niet ingewikkeld maken Gebedsgenezers houden op hun beurt ook nimmer een theo logisch betoog. Wat wél aan de orde is. is het onvervaard wegpoetsen van alle verwarring en gestuntel in Brussel en Den Haag onder gretig handengeklap Waar in een demo cratie kritische zin ontbreekt regent het enigszins binnen. Deze opmerkingen staan los van wat er verleden week in Brussel be sloten is Het is alleen maar ver standig. als Nederland met de part ners tot modernisering (én dus plaatsing) van de kernwapens heeft besloten Zo staat het dus ook in het slotcommuniqué, hét communica tiedocument bij uitnemendheid naar de afzonderlijke NAVO-landen én naar het Warschaupakt toe Aan- hangels bij geheime besluitenlijst- jes, waarin Nederland plaatsings- voorbehouden maakt, zijn politiek volstrekt ondergeschikt en behoren in de woordensaus van de premier. De VVD-fractie zal zich na enig ge mopper woensdag wel neerleggen bij het Nederlands beleid in Brussel. Terecht ook. want op de wezenlijke punten heeft zij haar zin gekregen. Voor de CDA-dissidenten is het na Dronten heel moeilijk geworden. Hoon en wrevel zijn hun deel; een mevrouw uit Friesland wilde ze zelfs op de mesthoop gooien. Zij hebben niets van betekenis kunnen berei ken dat hun opvattingen over vrede en veiligheid tegemoet komt. Er is hun slechts een winkel van commu- niqé's. annexen en verklarende brieven gelaten om woensdag hun aftocht te dekken Het kabinet- Van Agt overleeft het debat Dat is wel zeker. Gemeenteraadsverkiezingen Portugal PARIJS (AFP) - De Franse Senaat heeft vanochtend met 113 tegen 101 stemmen het voorstel ver worpen de huidige Franse abor tuswet te handhaven. Deze abor tuswet werd in 1975 aangenomen met een proeftijd van vijfjaar. De Tweede Kamer had verleden maand handhaving van deze wet, die abortus in de eerste tien we ken van de zwangerschap toe staat, aangenomen. Het regeringsvoorstel haalde het in de Tweede Kamer dankzij de steun van communisten en so cialisten, die in de oppositie zit ten en aanvankelijk hadden ge probeerd een aantal beperkin gen, die de wet oplegt, weg te nemen. In de Senaat onthielden de socialisten zich van stemming. De Franse regering heeft om de bij eenkomst verzocht van een ge mengde commissie uit Senaat en Tweede Kamer om te proberen overeenstemming te bereiken over een wetstekst die voor beide Kamers aanvaardbaar is. Koningin terug uit New York SCHIPHOL (ANP) - Koningin Juliana is vanmorgen vroeg na een bezoek van ruim een week aan haar dochter Prinses Christi na in New Vork teruggekeerd in Nederland. Aldus een woord voerder van de Rijksvoorlich tingsdienst. LISSABON - De wijk- en gemeen teraadsverkiezingen in Portugal laten een lichte stijging zien voor de Democratische Alliantie. Hoewel nog niet alle uitslagen binnen zijn, werd vanochtend de winst van deze partijcombinatie, die twee weken geleden ook de parlementsverkiezingen won, geschat op rond drie procent. De socialisten en communisten ble ven met respectievelijk 27 en 19,6 procent gelijk. De relatieve winst van de conservatieven, die van 45 procent twee weken geleden naar 48,9 procent steeg, wordt veroor zaakt door het groter aantal thuisblijvers. Met 73,5 procent bleef de opkomst 14 procent ach ter bij de parlementsverkiezin gen. Vanochtend moest nog in 440 van de in totaal 4042 wijken geteld worden. Volgens een vanmorgen uitgebrachte voorspelling zoU de Democratische Alliantie 47, de communisten 20 en de socialisten bijna 27 procent van de stemmen halen. Hoewel de uitslagen niet veel af wijken. blijkt in verschillende plaatsen dat de kiezers bij de keuze van hun plaatselijke verte genwoordigers in de wuk- en ge meenteraden meer op personen dan op partijen hebben gelet. Niettemin is de algehele achteruit gang van de socialisten er ook nu weer debet aan dat een groot aan tal gemeentebesturen die tot nu toe in linkse handen waren, over gaan naar het conservatieve kamp. Naar schatting zullen de meenten. De communisten, die 2 a 3 procent stijgen ten opzichte van de gemeenteraadsverkiezin gen in 1976, zullen vooral in de gemeenten m het zuiden van Por tugal een meerdeiheid heb ben. GESLOTEN Wegens inventansatie op 27-28-29 december JUWELIER-HORLOGER V. D. WATER Haarlemmerstraat 181 - Lelden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1