Dames van MMO nog ongeslagen Damtitel LDC voor Hogere premies voor amateurwielrenners Petra Polman deelt koppositie Heren-hockeyteam naar verlies en winst in oefenwedstrijden Winst voor Foreholte 'Dubbels' Vliet wijk laten het afweten.. SPORT SPORT H SPORT PAGINA 18 SPORT BUNNIK (GPD) - Een ama teurwielrenner die een klas sieker wint of in een koers rond de kerktoren de finish lijn als eerste passeert, heeft publicitaire waarde voor zijn sponsor. Het petje met de naam van de firma in beeld of in de krant, de geldschieter ziet het graag en maakt als te genprestatie met veel plezier een bedrag over op de bank rekening van de winnende coureur. De hoogte van die bedragen is vastgesteld in overleg met de Belangenver eniging van Amateurspon sors (BVAS) en de Koninklij ke Nederlandse Wielrenunie (KNWU). Driehonderd gul den voor een overwinning in een klassieker, vijftig voor een zege in een criterium; be dragen waarbij jaren geen prijscompensatie werd toe gepast. Renners en sponsors drongen daar niet op aan, omdat 80 procent van de firma's meer betaalde dan de door de BVAS en KNWU vastgestel de bedragen. Tot voorzitter Herman Krott van de belan genvereniging op de laatste algemene vergadering de be schuldigende vinger uitstak naar een firma, waarna de discussie op gang kwam en sponsor na sponsor het kleed van de schijnheiligheid af wierp. Bijna iedereen betaal de te veel. Voor de sportcommissie van de KNWU voldoende reden om de sponsors bijeen te roepen. Het gebeurde zaterdag in Bunnik. Sportcommissie- voorziter Rozenburg: „We zit ten in een impasse. De spon sors hebben openlijk toege geven dat er teveel wordt be taald. En daarmee zitten we op de verkeerde weg. We hebben afspraken gemaakt, een premiestelsel vastge steld, we hebben als grote ke rels onze handtekening gezet en vervolgens houden we ons niet aan de afspraak. Een slechte zaak". De KNWU kondigde bij monde van voorzitter Rozenburg sanctiemaatregelen af tegen sponsor en renners die in het vervolg de nieuwe premiere gel (een verhoging van 100 procent 600 gulden voor winst in een klassieker, 100 voor de bloementuil in een criterium) overtreden. Ro zenburg: „We hebben moge lijkheden om sancties te tref fen. We kunnen een sponsor een nieuwe licentie weigeren, we kunnen de licentie intrek ken, renners kunnen we schorsen of tot professional verklaren. Punt waar het om gaat, is het bewijs. Het is makkelijk gezegd dat firma A de regels overtreden heeft, maar je moet het kunnen aan tonen." Klachten over buitensporige extraatjes worden vanaf he den behandeld door een commissie onder voorzitter schap van een hoofdbe stuurslid van de KNWU, twee leden van de sportcommissie van de bond, en twee verte genwoordigers van de spon- Rozenburg: „Alle partijen moe ten zich vooraf verplichten inzage te geven in alle stuk ken; de commissie moet het recht krijgen iedereen te ho ren. Binnen zes weken volgt de uitspraak. Komt de com missie niet tot het keiharde bewijs maar heeft men ern stige twijfels, dan volgt een openbare vermaning. We zullen dan een jaar later een nieuwe aanvraag voor een li centie zeer kritisch bekijken. Is het bewijs geleverd, dan trekken we de licentie van de sponsor voor driejaar in. Zijn er Tenners bij betrokken, dan gorden ze geschorst of we verplichten ze prof te wor den". De vraag blijft of de maatrege len van de KNWU werkelijk helpen. In het amateurvoet bal wordt driftig betaald. Of ficieel is daarvan in de boeken niets terug te vinden; het ge beurt door de financieel ster ke supporters, die het heerlijk vinden als hun club een klas se hoger gaat voetballen. Een sponsor die meer aan zijn renners wil betalen voor een klassieke zege dan de toege stane 600 gulden, kan buiten de boeken en via buiten staanders een hogere premie aan zijn renner uitkeren. On gestraft, want voor de com missie van vijf zal het dan een moeilijke zaak worden om het bewijs te leveren. LEIDEN (ANP) - De selectie voor het Nederlands heren-hockey team heeft het afgelopen week einde twee oefenwedstrijden ge speeld ter voorbereiding op het toernooi om de Champions Trophy, dat van 3 tot en met 11 januari in Karachi wordt gehou den. Zaterdag wonnen de pupil len van bondscoach Wim van Heumen op het Wassenaarse kunstgras met 5-4 van HGC, maar daags na deze winst moest oranje op een zelfde soort veld buigen voor het Utrechtse Kam pong dat met 6-3 duidelijk de sterkere was. Er is nog geen beslissing gevallen MAANDAG 17 DECEMBER 1979 over het al dan niet meegaai van Theodoor Doyer naar Pakistan. De van Bloemendaal afkomstige speler is na een langdurige bles sureperiode vorige week weer aan de conditietraining van Kees Koppelaar (die Oranje naar de Olympische Spelen zal begelei den) begonnen. 'In principe gaat Theo mee', aldus van Heumen. 'Ik vind het op zich erg belangrijk dat hij er bij is, al was het alleen maar om de teambesprekingen bij te wonen. Hij hoort gewoon bij de ploeg'. 'Maar', zo moet Van Heumen wel toegeven, 'als voor spelbaar is dat hij in geen geval kan spelen blijft hij natuurlijk wel thuis'. Ook het komende weekeinde zal het Nederlands team oefenen. Zaterdag is Klein- Zwitserland de tegenstander terwijl zondag het Larense Boe kaniers als 'sparring partner' op treedt. Beide wedstrijden zullen op kunstgras worden afgewik keld. De laatste oefen partij is op 29 december in Laren tegen de Batavieren. De zaalhockeyploeg van de Gro ninger Studenten heeft gister middag het internationale toer nooi van Hattem gewonnen. In de finale versloegen de Noordelin gen het Boxtelse MEP na verlen ging met 8-5, nadat in de regle mentaire speeltijd de stand op 4-4 was gekomen. De eindstand van het toernooi: 1: Groninger Studenten, 2: MEP. 3: MIM (Schotland), 4: Slough (Enge land), 5: Arminen (Oostenrijk), 6: Hattem. LEIDEN - Het was gisteren voor de zaalhandbalploegen uit de Leidse regio een beste dag. Van de 16 teams die binnen de lijnen kwamen, bleven er 13 aan de goede kant van de score. Forcholte leek overigens tegen At- tila uit Utrecht op weg naar een nederlaag. Na circa 10 minuten stond de Voorhoutse formatie op een 1-4 achterstand. Nel Geer- lings vierde met de ene Voor houtse treffer haar honderdste doelpunt bij Foreholte. Dat ge beurde uit een strafworp. Attila verdedigde net zoals het aanviel, hard maar niet unfair. Naarmate de strijd in de eerste helft vorder de ontworstelde Foreholte zich echter aan de Utrechtse greep. Met name Nel Geerlings roerde zich weer geducht. Karin Zonne veld tekende 2-4 aan uit een com binatie tussen Hannie Boskamp en Marjan Mens en na 2-5 zorgde Nel Geerlings mei een strafworp en een sprongschot voor een vol op mogelijkheden biedende rust stand, 4-5.. Even stribbelde Attila na de hervat ting nog tegen. Na 5-5 door Jet Verdegaal kwam de Utrechtse ploeg nog eenmaal aan de leiding, 6-5. Dat duurde echter niet lang, want weer Nel Geerlings scoorde vanuit de hoek, 6-6, en direct daarop met een strafworp 7-6, Vanaf dat moment was Attila een geslagen ploeg. Het was de beurt aan Hannie Boskamp om los te branden. Na Karin Zonneveld, steeds meer op de voorgrond tre dend, 8-6, was zij het die met drie treffers op rij in het beeld kwam, 9-7, 10-7 breakout, en 11-8. Attila perste er de laatste krachten uit, 11-9, 11-10, om via een strafworp van Nel Geerlings te worden af gestopt, 12-10 en tenslotte na een break-out van Nel Geerlings met Lenie van Beek definitief te wor den geveld. 13-10 door Lenie van Beek. In het Foreholte-doel werd Carla van der zalm in de eerste helft vervangen door Lia van Kesteren die zich zo goed van haar taak kweet dat zij verder in het veld bleef. Ervaring HVS had het evenals Foreholte in de eerste helft erg moeilijk met EMM. De Stompwijkse debutan ten keken in d ie eerste fase van de wedstrijd teveel op tegen de ge routineerde Zeelandse ploeg, die op een jaar eredivisie-ervaring kan bogen. Vandaar een rust stand van 5-5. Maar toen was al duidelijk dat als HVS de schroom van zich zou weten af te zetten, een zege binnen bereik moest liggen. Toen dut gebeurde werd EMM in de tweede helft over spoeld door een gaandeweg op alle fronten dominerend HVS, dat in Lenie van der Bosch (6 tref fers) een in deze wedstrijd niet af te stoppen motor had. Uitslag: 14 t* In de derde divisie wonnen zowel Om ais mmo Om na Mn moeilijke eerste helft van Hol- landiaan, (8-3) dankzij de produk- tiviteiten van Helma Stigter die 4 treffers liet noteren en keepster Monique van der Meer. die 3 strafworpen onschadelijk maak te. Voor de overige treffers zorg den Margret Brugman en Marjan van der Geest (ieder 2) en Gerrie Hogenboom. MMO kende tegen Quintus 2 ei genlijk maar één moeilijke fase, namelijk in de tweede helft toen de ploeg zonder noemenswaar dige inspanning op 9-2 was ge komen. Te gehaast spel bracht veel balverlies en Quintus greep de geboden kans om terug te ko- men dankbaar aan, 0*7 m 1 IÜd werd MMO wakkei en dat resul teerde in een 14-7 zege. De debu tant is als enige ploeg nog onge slagen. Elly van Leeuwen was met 6 treffers topscoorster. Strafworpen In de afdelings-eerste klasse ging de aandacht vooral uit naar de derby tussen lijstaanvoerder Ol- gu/Saturnus en staartploeg HVV'70. De belangstelling in de sporthal in Voorschoten was dan ook groot. De Leidenaars begon nen voorzichtig en de produktie kwam maar langzaam op gang. Toen de machine eenmaal liep, ging het echter vlot. Hard ingrij pen van de Voorschotense ver dedigers resulteerde in vier strafworpen die werden benut en met de rust stond Saturnus vast aan de leiding, 8-3. Een twee mi nuten straf tegen een HVV-er werd door dé rust al na dertig se conden onderbroken. Dat bete kende uitzitten na de hervatting voor de betrokkene en het bete kende in feite de nekslag voor de Voorschotenaren, die werden ge- i de treffers van Foreholte tegen Attila. Hannie Boskamp (rechts) heeft raakgeschoten. trakteerd op een 4-2 en een 3-3 defensie. Het regende break-outs en doelpunten. Van 8-3 werd het via 12-3 en daarna tegen een weer volledig HVV'70 15-5. «Vim van Leeuwen moest bij de roodwitten. wegens commentaar op de leiding voor 2 minuten aan de kant, maar HVV'70 scoorde niet. Dat deed Saturnus met 5 spelers wel. door Peter Waalwijk. De wedstrijd eindigde tenslotte in een 24-9 zege voor Saturnus. In de slotfase stopte reservekeeper Fred Bergman, die Rob Spie kerman mocht een strafworp. In de afdelings tweede klasse ver loor MSV, zonder schutters Jaap van der Linden en Rien Sluys van EDH, na de achterstand met de rust 2-6, nog eerst helemaal te hebben weggewerkt, met 12-16. Als de enige wisselspeler, Nico Oostbroek, ook niet aan het einde van de eerste helft met een bles sure zou zijn uitgeschakeld was de winst stellig binnen bereik geweest. Chris Haasnoot was in het MSV-doel zonder meer sterk. angen, nog Zenuwslopend De dames van MSV verloren tegen Animo 6 hun zelfbeheersing niet in een zenuwslopende slotfase, 12-12, en wonnen dankzij Jaspe- rine Rigter en Anneke van der Plas met 16-14. Daarmee hand haafden zij zich in de kop van de afdelings vierde klasse. Bij Olvmpia'72 moesten de heren zich in de afdelings tweede klasse gewonnen geven aan DSO uit Zo^termeer (18-23) ondanks het goede keepen van Joeco Dissel dorp. De dames wonnen in de af delings derde klasse van EHC 3, rust 8-3, einds*tand 13-5. De da mes van HVV'70 vonden in de af delings derde klasse koploopster Kwiek Sport 2 tegenover zich en verloren met 3-4, rust 0-2. In de afdelings vierde klasse wonnen de heren van Foreholte met 14-9, rust 8-6. van Velo 3. Topscorer was Jaques Romson met 4 tref fers. HVS had met St. Voorwaarts geen problemen: 29-8. FRANK BONTE LEIDEN - Het eerste damtiental va op KDC 3 het kampioenschap var gesleept. Aanvoerder Van der Zwan gaf zijn nerveuze ploegmaten het goede voorbeeld en zegevierde. Ook Dekker deed wat van hem werd verlangd en haalde eveneens de volle buit binnen. Nadat Ooster go evenwel de vlag had moeten strijken, moesten de LDC-ers nog terdege op hun tellen passen. Maar nadat achtereenvolgens Jansen, De Groot, Verweij, Van der Leek en Lovink zich hadden verzekerd van remise, konden de LDC-ers hun titel op (dar eigen) beheerste wijze gaan Leids kampioenschap Nu het kaf van het koren is ge scheiden, is de strijd om het per soonlijk Leids damkampioen schap pas echt losgebarsten. De ontketende Huisman bijvoor beeld veegde Van Egmond van het bord, zonder dat die laatste echt in de fout was gegaan. Hazerswoudenaar Jan Fase won na een spannende partij van Noord oven, die aanvankelijk op een be tere stelling kon wijzen, maar vervolgens blunderde. Ook titelverdediger Joop Burger hout pakte de volle winst. Hij versloeg De Jonge, die op een so bere wijze in de hoek werd ge dreven en vervolgens opgaf, toen hg de spanningen niet meer de baas kon. Fases clubgenoot De Frankrijker had een vrije dag. Hij was overigens al in de finale ge komen, nadat hij opponent Pas- schier met een combinatie had geveld Bij de jeugd zal Casper - Superca* Tak vrijwel zeker de hoofdprijs gaan grijpen. Zelf won hij van Zandbergen, terwijl Erwin Ha mers positioneel werd wegge speeld door Bharos. Erwins broer Chiel verloor van ex-clubgenoot Kees de Gelder. Overeenkomstig de traditie was de RDC-er in tijd nood geraakt en kwam zodoende andermaal tot de ontdekking dat 30 zetten in drie minuten (te)veel van het goede is. Joor deze ontwikkelingen voert Van der Tak met drie punten voorsprong het veld aan. De kemphanen hebben nog twee duels voor de boeg. Joop Burgerhout: sober Straatlengte voorsprong voor Larsen BUENOS AIRES (EFE) - De Deen Bent Larsen heeft met groot ver toon van macht het internatio nale schaaktoernooi in Buenos Aires gewonnen. Met een voor sprong van maar liefst drie pun ten op het kwartet Spasski, An- dersson. Najdorf en Miles. In de slotronde kwam Larsen remi se overeen met de Brit Tony Mi- les. Een tegenvallende prestatie leverde de Rus Petrosjan. Met zes punten uit dertien ronden ein digde hij als negende. Eindstand: 1. Larsen 11 punten (uit 13 ronden), 2. Najdorf, Spassky, Andersson en Miles ieder 8, 6. Gheorghiu en Ivkov beiden 7,5.8. Quinteros 6.5, 9. Petrosjan en Panno beiden 6, 11. Franco en Lombardy beiden 5,13.Tempone 3, 14. Rubinetti 1,5. In WK-flamstrijd met Russin Loedmilla Sotsjnenko SNEEK (ANP) - Na de achtste ron de in de strijd om het wereld kampioenschap dammen voor dames gaan de Nederlandse Pe tra Polman en de Russin Loed milla Sotsjnenko samen aan de leiding. Beide speelsters zijn ze ker van een plaats in de eind strijd, die morgen begint. Ook Elene Altsjoel zal zich vrijwel ze ker kwalificeren. Daarvoor dient zij vandaag remise te spelen met de Belgische Yvonne Hupez. Voor de nog beschikbare vierde plaats zal de strijd gaan tussen de Nederlandse kampioene Lenie Geurts en titelhoudster Michai- lowskaja. Beiden moeten in staat geacht worden te kunnen winnen van respectievelijk Syslova en Bonnefoy, waarna in dat geval het Sonneberger-puntenwaarde- nngssysteem toegepast zal wor den, hetgeen in het voordeel van Lenie Geurts uitvalt. In de strijd om de wereldtitel bij de junioren gaan Weltman en Sklia- rov op kop. Weltman verloor za terdag min of meer verrassend van Tjeerd Harmsma, die een dag later ook Fiol versloeg. Daardoor kwam de speler uit Borculoopde gedeelde derde plaats. Stokkel viel terug. Zaterdag verloor hij van Skharov en gisteren moest hij tegen Salome genoegen ne men met een punt. Hiervan profi teerde Sklia.ov met twee uitste kende winstpartijen tegen Stok kel en Lemmens. Met nog drie ronden te spelen is er volop spanning in deze groep, die van daag een vrije dag heeft. Uitslagen junioren zevende ronde: Sysel (Tsj)-Svharzman (Isr) 2-0, Salome (Fra)-Verschueren (Ból) 2-0; Skliarov (Sow)-Stokkel (Ned) 2-0; Fiol (Fra)- Lemmens (Bel) 2-0; Weltman (Can)- Harmsma (Ned) 0-2; Wirny (Sow)-Ribci- ro(Bra) 1-1. Achtste ronde: Versehueren (Bel)-Sysel (Tsj) 2-0; Stok kel (Ni-d)-Salome (Fra) 1-1; Lemmens a acht ronden is: 1. Weltman en Skliarov, elk 12 punten, 3. Wirny en Harmsma 11. 5. Stokkel 10. Zevende ronde: Altsjoel (Sow)-Geurts (Ned) 1-1; Sotsj nenko (Sow)-Graas (Ned) 1-1; Hupez (Bel)-Bonnefoy (Fra) 1-1; Polman (Ned>- Michailowskaja (Sow) 1-1. Achtste ronde: Graas (Ned)-Syslova (Tsj) 2-0; Geurts (Ned)-Sotsjnenko (Sow) 0-2; Polman (Ned)-Altsjoel (Sow) 1-1; Michailows- kaia (Sow)-Hupez (Bel) 2-0. De stand na acht ronden is: 1 Polman en Sotsjnenko 11 (uit7); 3. Altsjoe! 10(uit7); 4. Geurt-, en M chailowskaja 3 (uit 7). LEIDEN - Het tot voor kort als tweede geklasseerde Oos terhout heeft zich door de &-5 overwinning op eerste-klas- se koploper Vlietwijk, naast de Voorschotense badmin tonners aan de kop van de ranglijst genesteld. Vlietwijks eerste heer Dick Oostergo liep in deze span nende ontmoeting tegen zijn eerste competitie-nederlaag aan. In de tweede klasse gaat het Haagse Morgenstond, dat het nu als derde geplaat ste BC Leiden met 5-3 te rugwees, aan de leiding. Veglo-1 behoudt, mede door de 8-0 zege op Delft, zijn 'runner up' positie. Veglo-2, dat met 6-2 van Weesp ver loor, verblijft in de midden moot. Bij Vlietwijk schort er duide lijk iets aan de dubbels. Het 6-5 verlies tegen Oosterhout onstond mede doordat de Voorschotenaren maar liefst 3 van de 4 dubbelspelen uit handen moesten geven. Daar stond tegenover dat van de herenenkelspelers alleen Dick Oostergo het onderspit moest delven tegen Alfons Kampeers: 15-6, 15-8. Wes terbeek versloeg Van Hees- wijk (6-15, 1-15), Koemans bedwong Van der Vlist (15-7, 12-15 en 8-15) en Van den Berg was te sterk voor De Vos (12-15, 15-8). Irene de Vrind boekte de enige winst in het damesenkel: 6-11,8-11 op Tokaya. Veglo-1 ondervond weinig te genstand van Delft dat geen enkele winstpartij werd toe gestaan: 8-0. De meeste in druk maakten de overwin ningen van Wim de Rooy (15-0, 15-1), Jacqueline de Rooy (11-1, 11-1) en Sylvia Frederiksz (11-4, 11-5). Hans Harteveld had zowel voor zijn enkelspel als voor de dubbel met Wim de Rooy drie sets nodig om tot winst te komen. BC Leiden heeft Morgenstond met S-3 voor moeten laten gaan. Winstpunten ontston den uit de ontmoetingen Knijnenburg - Techier (13-15, 15-6, 15-17), de da- mesdubbel Koelmij/De Ko ning versus Schenzler/Bou- meistcr (15-11, 8-15, 7-15) en de niet afgemaakte gemengd dubbel Koelemij/Slinger- land tegen Boumeister/ Techier. Techier moest hal verwege het spel opgeven wegens een beenblessure. Veglo-2 bleek onvoldoende partij voor Weesp dat met 6-2 het krachtsverschil dui delijk tot uitdrukking bracht. Saidi won van Phi lips met 3-15, 11-15 terwijl ook het tweede punt mede op zijn naam kwam: Philips en Thoraal verloren met 14-17, 15-1,15-17 van het duo Saidi/

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 18