Zijl/LGB wint laatste duel voor winterstop Gem/K na nederlaag diep in problemen Leidenaars behalen judotitels LUSY in derby sterker dan Donar PAGINA 16 SPORT MAANDAG 17 DECEMBER 1979 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Neptunus te sterk voor LZ 86 LEIDEN/ARNHEM - De Zijl/LGB heeft de laatste wed strijd voor de winterstop winnend afgesloten. Het Y werd met een duidelijke 9-3 nederlaag naar Amsterdam teruggestuurd. LZ'86 verloor, Neptunus Arnhem was met 7-4 duidelijk te sterk voor de Leidenaars. Tweede Klasser Katwijk speelde een goede wedstrijd,maar verloor toch met 9-8 van DWR uit Alkmaar. Vivax tenslot te zegevierde met 9-8 over Poseidon uit Ridderkerk. In de derde periode zorgde Jan Jaap Korevaar (3x) en Hans Ko- revaar voor de Leidse doelpun ten. Piot Hpsterman henaalde de periodestand op 6-1. De vierde periode werd plichtmatig uitge speeld. Eerst kon Het Y door Ri- nus Kwakkel en Elco van Schaik tot 6-3 terugkomen. De Zijl/LGB verhoogde even het tempo en di rect werd dit in de score tot uit drukking gebracht. Henk Harte- veld 7-3, Jan Jaap Korevaar 8-3 (man meer) en tenslotte Martin Vreeburg die de eindstand op 9-3 bepaalde. LZ'86 heeft de laatste wedstrijd voor de winterstop niet winnend kunnen afsluiten. In Arnhem werd met 7-4 van Neptunus ver loren. De Leidenaars staan nu op een gedeelde zesde pUiats. Voor een debutant zeker geen slecht resultaat. LZ'86 dat de Arnhem mers in de eerste competitiehelft nog wist te verslaan (7-6) heeft Neptunus tweeëneenhalve pe riode bij kunnen houden (3-3). Toen buitte de thuisploeg de wat grotere kracht in de aanval goed uit en liep weg naar 5-3. Nog kreeg LZ'86 een kans terug te komen, toen bij deze stand Bert Lichtenberg uit het water werd gestuurd. In plaats van 5-4 werd het echter 6-3 doordat Bart Bon- gers de ingeschoten bal blok keerde en Hans Hoogveld de counter goed afrondde. Met nog tweeëneenhalve minuut te spe len was LZ'86 een geslagen ploeg. De wedstrijd De Zijl/LGB-het Y kreeg een officieel tintje mee. Ar biter Wil Goose (hij staat op de internationale lijst) floot zaterdag in Leiden zijn laatste wedstrijd. Hij heeft de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Rob Toet, lid van het KNZB-bestuur, sprak de scheidende arbiter toe. Wegens zijn grote verdiensten voor de KNZB en de scheidsrechterij in het bijzonder (hij floot o.a. vier maal op de Olympische Spelen en is al jaren voorzitter van de scheidsrechtercommissie) be noemde Toet hem tot ere-official van de KNZB. Niet moeilijk Wil Goose heeft het samen met zijn collega Piet v.d. Spoel niet erg moeilijk gehad in zijn laatste wedstrijd. Na een wat stroef be gin (2-0 na twee periodes) was De Zijl/LGB veel sterker dan Het Y en kon voornamelijk door de zeer makkelijk scorende Jan Jaap Ko revaar (5 treffers) naar een ruime 9-3 overwinning uitlopen. Door dit resultaat gaat De Zijl/LGB als vierde op de ranglijst de winter stop in. Niet dat de Leidenaars veel van hun rust kunnen genie ten, want maar liefst zes Zijl LGB-ers zijn uitgenodigd door bondscoach Ivo Trumbic voor de trainingsstage van de nationale selecties op de Canarische eilan den. Verdediging Over de wedstrijd zelf valt niet veel te zeggen. De eerste twee perio den kon Het Y de verdediging nog redelijk gesloten houden. Tweemaal slechts wisten de Lei denaars het net achter Y-keeper Ron Gal te vinden. Het waren identieke treffers. Een korte combinatie afgerond door een in- tikbal (Jan Jaap Korevaar 1-0, Stan v. Belkum 2-0). De Leidse formatie was in deze fase wat slordig met de kansen. Zo miste Martin Vreeburg alleen voor keeper Gal. In de laatste twee pe rioden was De Zijl/LGB opper machtig. Tevens rondde men de gecreëerde kansen nu goed af, zodat de wedstrijd snel was be slist. Antwoord In de beginfase zag het er voor de pupillen van coach Gijs v.d. Le den allemaal nog niet zo slecht uit. Wel namen de Arnhemmers steeds een voorsprong, maar tel kens hadden de Leidenaars een antwoord klaar. Vooral verdedi gend zat het bij LZ'86 in deze fase goed in elkaar. Zo werd bijvoor beeld driemaal een numerieke minderheid overleefd. Rik Thoo- nen zette de Arnhemmers op 1-0. Bram v. Mil zorgde nog voor het einde van de eerste periode met een schitterend afstandsschot voor 1-1Gerrit Jansen maakte in de tweede periode 2-1 (man meer). Nadat Jan de Graaf in het begin van de derde periode vanaf acht meter 2-2 had binnen ge schoten, trok Neptunus het ini tiatief wat nadrukkelijker naar zich toe. Dit resulteerde in 3-2 door Bart Bongers. Jan Pieter Heek kon nog wel 3-3 scoren maar Neptunus was nu toch dui delijk sterker. i de Bosch poogt het leder te bemachtigen. Een Amsterdamse verdediger probeert het één en ander te verhinderen. Vooral het sterke midvoorspel van Bart Bongers werd door LZ'86 niet voldoende bestreden. Vol komen terecht brachten Gerrit Jansen en Bart Bongers de stand dan ook op 5-3. Zoals eerder be schreven deelde Hans Hoogveld in de vierde periode de gena deklap uit (6-3). Neptunus ging vertragen en LZ'86 was niet in staat hier veel tegen in te bren gen. Beide ploegen scoorden nog ëénmaal. Jan Bakker 6-4 en Bert Lichtenberg 7-4. Tweede klasser Katwijk verloor onverdiend van het op de tweede plaats bivakkerende DWR met 9-8. Na twee periodes keken de Katwijkers tegen een 9-4 achter stand aan. Binnen vier minuten tiid kwamen zij terug tot 9-8. In de resterende 3 minuten zagen zy geen kans de wel verdiende ge lijkmaker te scoren. Doelpunten: P. v.d. Putte (3x), Hans Parlevliet 2x, Dirk v. Leeuwen 2x en Hans v. Duyvenvoorde. Vivax behaalde een goede over winning op Poseidon uit Ridder kerk. Het scoreverloop was zeer spannend. Marcel Rompes werd match-winnaar. Precies 1 secon de voor tijd scoorde hij 8-9. Tref fers: Ruud Wormgoor 4x, Jack Frauenfelder 3x. Jeroen Pias meier en Marcel Rompes. De da mes van De Zijl/LGB verloren met 6-3 van de IJssel. Marga Bis schop (5 treffers) bleek niet af te stoppen. Leidse treffers R. On derwater, M. Vreeburg en W. Neuteboom. DIRK KLOOS Marianne Knot zwemt goede tijd in kringstrijd LEIDEN - LZ'86 houdt in de cember jaarlijks de club- zwemkampioenschappen. Dit is voor de meeste zwem mers en zwemsters vaak de laatste mogelijkheid in een bepaalde leeftijdcategorie uit te komen. Per 1 januari schuiven de meesten op naar een oudere categorie. Marianne Knot greep deze mo gelijkheid met beide handen aan. Zij dook met haar 1.06.6 ruim onder het kringrecord op de 100 meter vrije slag meisjes onder de 12 jaar. Het oude record stond op naam van Helma van Brakel van AZC met 1.07.6. Ook Wendy Montanus zette een uitstekende tijd neer op de 100 meter schoolslag meisjes onder de 12 jaar. Zij werd eerste in 1.26.8. Verder mag ook de 1.14.1 van Yvonne de Kier op de 100 meter vrije- slag meisjes onder 10 jaar genoemd worden. Ook Wilco van der Zeeuw rea liseerde een goede tijd. Hij werd eerste op de 100 meter vlinderslag jongens onder 14 jaar in 1.09.3. Uitslagen: 100 m rugslag meisjes onder 10 jaar: 1. Yvonne de Kier 1.26.2, 2. Anne Marie v.d. Luyt 1.27.0, 3. Yvonne Flippo 1.29.5 50 meter rugslag meis jes onder 8 jaar: 1. Suzette de Kier 1.05.1 2. Suzanne Huls bos 1.11.1, 3. Claudia Boot 1.20.5, 50 meter schoolslag jongens onder 8 jaar: 1. Bas Willemsen 55.8,2. Martien de Graaff 1.19.0, 3. Egon Bree- develd 1.20.6.100 meter vlin derslag meisjes onder 12 jaar: 1. Marianne Knot 1.17.4, 2. Wendy Montanus 1.32.8, 3. Lisette Wallaart 1.33.3. 100 meter vrijeslag meisjes on der 10 jaar: 1. Yvonne de Kier 1.14.1, 2. Anne Marie v.d. Luyt 1.15.6,3. Yvonne Flippo 1.19.8. 100 meter vrijeslag meisjes onder 12 jaar: 1. Ma rianne Knot 1.06.6 (kringre cord), 2. Wendy Montanus 1.13.6, 3. Marianne Nieuwen- burg 1.24.3.100 meter school slag meisjes onder 12 jaar: 1. Wendy Montanus 1.26.8, 2. Marianne Knot 1.34.1, 3. Jeannette Ginjaar 1.45.1. LEIDEN - Tijdens de Nederlandse adspirantcn-kampioenschappen judo, die afgelopen weekeinde in het Overijsselse Losser werden gehouden, hebben de Leidenaars Laurens van As en Hans Peter Treffers beide een nationale titel in de wacht gesleept. Van As en Treffers dankten hun afvaardi ging naar de kampioenschappen aan de districtstitels die zij vorige week in Hoek van Holland be haalden. Van As zegevierde in de categorie tot 54 kilogram door in de finale de noord-Nederlandse kampioen Jan Hulst met een beenworp, ge volgd door een houdgreep te be dwingen. Treffers werd in de ca- tagorie tot 43 kilogram dankzij een uchi mata winnaar van de fi nalepartij tegen de kampioen van Noord-Holland, Eelco Blauw. Treffers zal op grond van zijn re sultaten worden uitgenodigd voor de nationale jeugdselectie (tot 16 jaar), waar Van As reeds lid van was. Beide Leidse judokas zijn lid van sportschool Van Houdt uit Leiderdorp. Sportschool Boersma is zaterdag in de eerste van de twee finale-wed strijden in het toernooi om de Eu ropese beker tegen de Westduitse kampioensploeg Wolfsburg kansloos gebleken. De Amers- foortse ploeg verloor in het met 1500 toeschouwers gevulde eigen huis met 1-6 (10-55). De enige Nederlandse overwinning kwam op naam van super-zwaarge wicht Peter Adelaar. De Duitsers namen in de lichtere klassen een 5-0 voorsprong, waarbij slechts Herman Boersma in zijn partij tegen Peter Waller enkele winstkansen had. Henk Numan, die in het zwaargewicht een overwinning had kunnen boeken op Siegfrid Komsinski, werd door de Franse scheids rechter gediskwalificeerd omdat hy een trappende beweging zou hebben gemaakt. Door deze overwinning is de return, over twee weken in Wolfsburg, een formaliteit en zullen de Neder landse naar alle waarschijnlijk heid uit het Europese toernooi worden gewipt. LEIDEN - In de volleybalcompeti tie waren er dit weekeinde weer de nodige verrassingen. De he ren van Gemini/K glijden ver der af door een nederlaag, ter wijl LUSV alleen de kop nam door een zege op Donar. De Gemini/K-heren traden tegen Edam voor de laatste keer aan met Bert Frank en Kees de Rid der. Beiden gaan de vereniging verlaten. Gem/K speelde in de eerste set onbevangen tegen Edam en wist met goed spel een 3-15 setzege te behalen. Daarna was het gebeurd met Gem/K, dat nu zwak spelend de volgende drie sets verloor: 15-7, 15-10 en 15-13. Hierdoor belandt Gem/K dicht bij de degradatie-zone. Men hoopt het gemis van bovenge noemde spelers te compenseren met de terugkeer van Ruud Marshand. Gem/K 2 zag tegen Tornado in het verloop van de strijd twee van de drie spelverdelers wegvallen door blessures, zodat men vanaf de tweede set noodgedwongen op 't 1-5 systeem moest over schakelen. En dat beheerste men niet goed genoeg, ook al omdat de pass hiervoor te zwak was. Reden waarom Tornado vrij simpel de 3-0 zege naar zich toe kon trek ken: 15-6, 15-7 en 15-6. Bij de dames kwam Gem/K niet in het veld. NOVO zag met enige zorg de confrontatie met Delta Lloyd tegemoet. Vandaar dat men extra geconcentreerd in het veld verscheen. NOVO speelde een uitstekende partij die overi gens moest worden gewonnen Donar-speler Wout uan 't Veer tracht met een smash het LUSV-blok "klein te krijgen". MONTPELLIER (ANP) - Het da mesteam van de Voorburgse volleybalvereniging Corbulo heeft zich zaterdag in Montpcl- lier geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars. De tweede wedstrijd tus sen ASPTT Montpellier en Cor bulo eindigde in dezelfde score als de eerste een week geleden: 3-1 in het voordeel van de Ne derlandse dames. Corbulo ronde verder in EC-strijd De setstanden waren 15-2, 15-4, 13-15 en 15-5. In de tweede ronde ontmoet Corbulo de Westduitse bekerhouder ASV Munster. Het herenteam van de Voorburgse vereniging Corbulo verging het een stuk slechter. Nadat het eer ste duel in de eerste ronde van het Europacuptoernooi voor landskampioenen in de sporthal De Vliegermolen vorige week eindigde in een overwinning met 3-0 voor Rode Ster Praag, liet de Tsjechoslowaakse lands kampioen in Praag niets van Corbulo heel: 3-0, via de cijfers 15-5, 15-3 en 15-13. DVC Dokkum heeft ook zijn twee de wedstrijd tegen de Noorse ti telhouder BSI in het toernooi om de Europese beker voor da mes gemakkelijk gewonnen. Binnen het uur hadden de Dok- kumse dames het karwei ge klaard: 3-0 via de setstanden van 15-7, 15-2, 15-1. De volle sporthal zag dat Carolien Keulen, vooral in de tweede set, in dit duel (dat nauwelijks meer dan een oefenwedstrijd was voor de zwaardere competitie wedstrijden) een opmerkelijk niveau bereikte. om de aansluiting met beide koplopers te behouden. Met als basis een ijzersterke verdediging en een sterke serve werd Delta L. duidelijk teruggewezen. (15-11, 15-12,12-15 en 15-6). Daar koplo per Madjoe zelf verloor, staan de drie ploegen nu op drie punten van elkaar. Leython dacht een "makkie" te hebben aan Ruiter/VCS. In de eerste set leek het daar ook wel op, want al snel was deze be slist 15-5. Toen de Leython-coach daarna drie wissels toepaste, ging het verkeerd. De rollen waren omgedraaid en Leython werd weggespeeld 2-15. Daarna ont spon zich een gelijkopgaande strijd die ietwat gelukkig met een 14-16 door VCS werd gewonnen. Daarna draaide Leython als in de eerste set en via 15-5 en 15-11 werd het alsnog een 3-2 zege voor de Leython dames. In de promotieklas was de grote strijd de Leidse derby Donar- lusv of wel de strijd tussen John ny Groen (LUSV) en Ron Groen (Donar). Van het begin af aan be streden de beide ploegen elkaar met volledige inzet. Donar nam een 12-7 en 14-12 voorsprong, maar LUSV wist beheerst de set te pakken (15-17) door de grote slagkracht van Roy de Roo en Waldo Broeksma. Daarna liet het LUSV blok het wat afweten, waardoor Donar de stand op 1-1 kon brengen met een 15-7 setze ge. Toen wisselde LUSV-coach Johnny Groen zichzelf in, om meer blok-kracht te krijgen en dat pakte zo goed uit dat Donar - Ron Groen - steeds geïrriteerder raakte en met 6-15 en 5-15 dik verloor. Speler/coach Pijnaken moest in de slotfase Ron Groen bij Donar zelfs uit het veld halen om de stemming niet te veel te bederven. Door deze zege kwam LUSV alleen op kop, terwijl ach tervolgers DOS punten verspeel de bij Tornado. Leython had zijn hoop gevestigd op de terugkeer van Erwin Bergsma, maar ofschoon deze speler een prima partij speelde, kon het toch niet winnen van GVC. Daarvoor waren de set-up's te doorzichtig. Door sterk serveren in de diago naal, die door GVC steeds werd vrijgelaten, werd in het begin wel een 7-0 voorsprong genomen, maar de- ijzersterke GVC-defen- sie ging steeds meer ballen te rughalen. Op 13-13 was het weer gelijk en had GVC iets meer ge luk: 13-15. In de tweede setr een identiek verloop: 13-15. Toen was de concentratie bij Leython weg, en slecht passend verloor het ook de derde set 5-15. NOVO gaat zich steeds sterker ma nifesteren. Waarschijnlijk is de terukeer van Lieuwe de Boer hier debet aan. In de moeilijke uit wedstrijd tegen Be Fair wist men een keurige 2-3 zege te bewerk stelligen. Orion speelde een pechvolle wed strijd tegen Jodan Boys. Op een 3-11 in de eerste set ging bij Orion, bij wie Paul Verstegen al ontbrak, Adri v. Weenen door z'n enkel (waardoor de ook al gebles seerde coach Rob Verlc-g?al moest in vallen om de ploeg te completeren. Wel won het de eer ste set nog met 5-15, maar daarna had J. B. een walk-over. 15-2, 15-8 en 15-7. Bij de dames moest RW winnen van Zevenhuizen om aansluiting bij de top te krijgen. Wel trok RW zich op aan het niveau van z'n tegenstander, maar die bleek toch te sterk. Toen in de tweede set ook hoofdaanvalster Ellen Castermans geblesseerd het veld verliet, was de fut eruit. RW verloor via: 11-15, 13-15 en 7-15 met 0-3. Leython 2 kende een sterke start tegen koploper DAC en wist die zelfs te overdonderen: 15-9. Op een 10-1 voorsprong in de tweede set leek men op een regelrechte sensatie af te gaan, maar toen werd DAC wakker. Met scherp serveren kwam men punt voor punt dichterbij en toen met 12-15 werd gewonnen, stortte de Ley- thon-droom in. Vrij gemakkelijk nam DAC het over en won de vol gende sets: 9-15,1-15 en daarmee de wedstrijd 1-3. LUSV ging in de eerste set in de derby tegen Gem K 3, de mist in: 5-15. Een donder- speech van coach Hans v. Balcom deed wonderen. Daarna kon men alles: Gem/K werd finaal wegge speeld vooral ook door schitte rend spelverdelen van Annema- rie Aernoutse naar een (15-10, 15-10 en 15-6) nederlaag. GER RENES

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 16