FC Twente ziek" van arbitrage NAC overweegt kort geding voor burgerrechter Excelsior is een ware verademing Inhaaldnels in jannari en februari n^'. i drfc V' - "J - iax-train er Been 11 cih her Na duel bij Feyenoord Topscorers MAANDAG 17 DECEMBER 1979 ZEIST (GPD) - In de eredivisie werden het afgelopen week einde wegens de slechte ge steldheid van de terreinen drie wedstrijden afgelast. De duels AZ'67 - NEC en Go Ahead Eagles - FC Den Haag worden op 16 en 17 februari ingehaald. Vanwege het car naval wordt er in dat week einde geen competitiepro gramma afgewerkt. De derde afgelaste wedstrijd tussen NAC en Sparta wordt eind ja nuari of begin februari ge speeld. Competitieleider Jan Huijbregts heeft voor deze wedstrijd nog geen definitie ve datum kunnen vaststel len. AZ'67 en NEC waren reeds overeengekomen het afgelas te duel op woensdag 19 de cember in te halen. Jan Huij bregts maakte hiertegen be zwaar, omdat de wedstrijd op het totoformulier stond ver meld en ingevolge de regle menten niet binnen tien da gen mag worden ge speeld. In de eerste divisie vonden vier wedstrijden geen doorgang. De duels Veendam-SW, For- tuna Sittard-Volendam en SW-Heerenveen worden op 5 en 6 januari ingehaald. Ge durende dat weekeinde wordt de strijd om de KNVB- beker vervolgd. De zes ge noemde clubs zijn hiervoor reeds uitgeschakeld. De wed strijd tussen FC Den Bosch en FC Amsterdam zal eind ja nuari of begin februari wor den gespeeld. FC Den Bosch beschikt over een lichtin stallatie, zodat deze wedstrijd ook op een doordeweekse avond kan worden inge haald. jm'W' \i. JEe» 1 - k.."' Karei Bonsink haalt meedogenloos uit, Excelsior-doelman Vermunt is kansloos. Ajax won met 6-0. AMSTERDAM (GPD) - Excelsior heeft zichzelf vergeten te belonen voor de gedurfde wijze, waarop het Ajax tegenstand heeft geboden. De Rotterdammers gingen veelvuldig op avontuur, kregen vier uitstekende mogelijkheden, maar lieten zich uiteindelijk af schepen met een nederlaag van 6-0 in plaats van bijvoorbeeld 6-4. Tevreden Feyenoord naar Caïro ROTTERDAM - Feyenoord gaat tijdens de winterstop twee wedstrijden in Egypte spelen. In de periode van 28 tot 31 december treden de Rotterdammers in Cairo aan tegen het nationale team van Egypte en een selectie-elftal. Woensdag wordt het defini tieve contract afgesloten. Het restant van de gestaakte wed strijd NAC-Feyenoord wordt waarschijnlijk op 16 januari gespeeld. Ajax vertrekt vandaag naar de Ivoorkust, waar het aan een toernooi met drie ploegen zal deelnemen. Zondag komt het team terug. Desondanks peinsde trainer Thijs Libregts er na afloop niet over om in het vervolg toch maar weer op de behoudende toer te gaan: „Bij PEC uit stonden we op een gege ven moment met 4-0 achter en verloren we met 4-2, maar ik heb er geen ogenblik aan gedacht om de week eroprtegcn NEC voor zichtig te laten voetballen" Dat Excelsior ook bij Ajax zichzelf niet verloochende en de aanval zocht, was dan ook niet terug te voeren op de zwakke start van de ploeg, die binnen acht minuten twee tegendoelpunten oplever de. Al na drie minuten mocht Lerby vanaf de strafschopstip voor 10 zorgen en vijf minuten later was vrije verdediger Patti- nama zo vriendelijk om de bal in eigen doel te tikken. Libregts: „Uiteraard had het toen geen zin om achterin te blijven hangen, maar ook al waren die goals niet gevallen, dan nog had den we ons positief opgesteld. Ik wil de jongens geen minder waardigheidscomplex aanpraten door ze met z'n al len in de achter hoede te zetten. Ik laat ze steeds tapielijk vrijuit spelen" Attractief Ploegen als Excelsior zorgen er dan ook voor dat voetbal nog wel de gelijk attractief kan zijn. Tevens leveren zij het bewijs dat je met een dergelijke opvatting als „zwakke" ploeg niet automatisch tot de degradatiekandidaten be hoeft te behoren. Excelsior leidt o.m. dank zij het nodige stunt werk tegen Den Haag. Sparta, Haarlem, Roda JC en PSV een zorgeloos bestaan als middenmo ter en had wellicht ook bij Ajax voor een verrassing kunnen zor gen als het zelf wat slagvaardiger was geweest en bovendien op kri tieke momenten niet zoveel pech had gehad. In werkelijkheid oogstte het nu al leen complimenten, zoals van trainer Leo Beenhakker van Ajax: „Zo n wedstrijd zou eigen lijk in 8-4 of zo moeten eindigen. Excelsior heeft veel fouten van Ajax afgedwongen. Zo n elftal is een wa«? verademing. Je kunt niet alleen maar stellen dat Ex celsior zo duidelijk de boot is in gegaan. omdat het zo aanvallend heeft gespeeld. Juist door zo te voetballen, heeft het tot nu toe 17 punten veroverd. Excelsior is clan ook zeker op de goede weg. Had het hier verdedigd, dan had liet ook verloren. En kom nu niet met Haarlem aanzetten, dat hier met 1-1 heeft gelijk gespeeld en alleen maar heelt verdedigd. De omstandigheden waren destijds heel anders. Ajax had het toen moeilijk met zichzelf, niet met Haarlem. Zoals Ajax nu voetbalt, zou Haarlem bij ons kansloos zijn, hoe het zich ook ge draagt". Tekenend voor de situatie was dat Libregts na afloop een even te vreden indruk maakte als Haar lem-trainer Hughes op 9 septem ber, toen die zich vastklampte aan het ene punt dat hij uit de Watergraafsmeer had wegge haald Libregts: „Ik ben er echt niet kapot van. Ik probeer ge woon te voetballen. Heel wat ke ren hebben we daar al succes moe gehad Gistermiddag was dat niet het ge val, omdat Ajax met behulp van Excelsior tPattinama) voortva rend opende en de Rotterdam mers het in de afwerking lieten afweten. In de zesde minuut wis ten zij geen raad met een penalty (doelman Schrijvers stopte de door Piasmans zwak ingeschoten bal). Tijl en Waslander. die de bal nog een keer op paal knalde, faal den alleen voor Schrijvers en in valler Pot dwaalde te ver af toen de Ajax-doelman eindelyk wel degelijk was gepasseerd Heel wat produktiever toonde Ler- by zich. De Deen scoorde zelf tweemaal en stond aan de basis van de doelpunten van Patlina- ma en Tahamata. Ling en Bon sink tekenden voor de overige treffers in een duel, waarin scheidsrechter Van der Laar zich gemakkelijk op het niveau van Ajax wist te handhaven. JAN PREENEN ROTTERDAM - Het peil van de arbitrage op de Nederland se voetbalvelden stond opnieuw zwaar ter discussie bij Feyenoord-FC Twente. Centraal in de vaak felle dialogen na de povere partij, die met 1-1 een juiste uitslag had meegekregen, stond het optreden van Henny Weerink. De Drentse spelleider, toch een van den de gerechtigheid alsnog had de laatste scheidsrechters in de laten zegevieren, maar die des eredivisie op wie nog „hoop" kon ondanks nog altijd groot was toen irden gevestigd in deze donke- de oefenmeester de film terug re dagen, had het vooral bij de Tukkers danig verbruid. En dan niet alleen door zijn dit keer als inconsequent ervaren manier van fluiten (wèl een gele kaart voor Jol, niet voor soortgelijke overtredingen van Feyenoor- ders), maar ook en vooral door die beslissing in de 57e minuut. Dp dat moment van het duel, dat in die fase volledig in Twentse han den was, keurde Weerink een Rotterdamse treffer goed die hij nooit had mogen toekennen. Immers voordat Jan Peters op die „hangende" doorkopbal van Petursson scoorde, had hij de naast hem vertoevende doelman André van Gerven hardhandig opzij gezet. Peters mocht dat dan zelf naderhand ontkennen („Ik schermde alleen de keeper af door vóór hem te gaan staan - het was een geldige goal"), zelfs de 22.000 op de tribunes hadden kunnen zien dat de spits had ge duwd. De bij die situatie betrokken Niels Overweg („Peters zette hem opzij met zijn elleboog") en Van Ger ven zelf („Ik wilde qmhoog en kreeg toen zó'n duw dat ik nooit meer bij die bal kon") waren dan ook des duivels dat Weerink niet wilde luisteren naar hun protes ten en laconiek naar het midden wees. „Omdat ik een van zijn me despelers tegen Van Gerven aan had zien lopen', aldus de leids man. „Maar ik hoor nu zulke te genstrijdige verhalen, dat ik nog eens goed naar de tv-beelden zal kijken. Blijkt het dan anders, dan zal ik mijn ongelijk beken- Dat deed hij later ook. maar in het veld wilde hij dat rtog niet. Aan leiding voor Van Gerven met bal en al naardezijlijntestappen: „Ik was zó kwaad dal ik eruit wilde stappenTrainer Hollink bracht de sluitpost van die impulsieve gedachte af. maar had zich zelf net zo hevig over het arbitrale be sluit opgewonden. Woede d ie dan wel enigszins was gematigd door de late, fraaie gelijkmaker van Thoresen, die in de laatste secon- draaide in nauwe samenwerking met manager Ton van Dalen. „Dit is nou al de derde keer dat we in een uitwedstrijd zo worden gepakt", gromde het duo vol te rechte verontwaardiging. „Eerst krijgen we bij Den Haag ten on rechte een strafschop tegen, dan komt dat geval bij AZ'67 met die geheide buitenspelgoal, die wordt goedgekeurd en nu dit weer. Daar word je toch kotsmis selijk van? We vragen ons zo langzamerhand af of er soms twee soorten beslissingen zijn: één voor de thuisclub en één voor de bezoekende partij. Er wordt te vaak met twee fluiten gefloten, wat je ook terugziet in de wille keur die wordt gevolgd bij het geven van kaarten" Als voorbeeld kon het „geval-Jol" van gisteren dienen. De libero werd bekeurd met zijn vierde gele kaart, omdat hij. zoals hij zelf zei, „in een schijnbeweging van Van Deinsen trapte, waarna hij over mijn standbeen ging". Toen Wim Jansen echter naderhand op zijn beurt even grof Jol opving, bleef die bestraffing uit, evenals in een paar andere gevallen waarin de aard van de overtre dingen net zo zwaar moest he ten. Die inconsequentie bepaalt tegen woordig te veel het gezicht van de in peil terughollende arbitrage. Het blijft niet meer bij incidenten EREDIVISIE Roda JC-Willem II 1-2. Frytaoord-FC Twente 1-1, UMMIOMl 14, AZ'67-NEC «ff.. Haarlero-PSV 1-4; VI- tcs*e-MVV 1-1, Go Ahead Ea*le»-FC Den Haa^ NAC-Sparta aff. en Ajax-Excelsior 6-0. Ajax Feyenoord AZ'67 PSV 17 Utrecht 17 G A. Eagles 16 Roda JC 17 Twente P Excelsior 17 Den Kaag 16 PEC Zwolle 17 Willem U 17 MVV 17 Vitesse 17 Haarlem 17 Sparta NEC NAC 17 13 2 16 10 2 28 43-18 1 23 32-12 3 23 31-15 4 21 34-21 4 20 25-19 5 18 28-20 7 18 25-24 6 18 22-25 6 17 27-32 5 16 19-22 7 15 19-22 17 4 7 6 15 20-30 17 2 9 6 13 19-24 17 3 6 8 12 20-32 17 3 6 8 12 19-32 16 4 3 9 11 21-27 16 4 2 10 10 15-27 15 2 4 9 8 8-25 -:»■ •- 'i;. >VV Jan Peters 10i heeft And Gerven opzij gezet en knalt vervolgens in. Het afwerende gebaar helpt Niels Overweg niets. alleen: de fouten worden symp tomatisch. Zo rommelig als het er in deze dagen intern in de scheidsrechtersorganisatie aan toe gaat, zo rommelig treden ze ook naar buiten toe op. Tot welke verwarring dat nog meer aanlei ding kan geven, werd eveneens gisteren bewezen. Tegenover de Twentse protesten na de Rotter damse goal, stelde Feyenoord dat het een strafschop had moeten hebben. Daarbij ging het dan om het moment (65e minuut) dat de door Notten weggestuurde Jan Peters meteen vrij veld voor zich van achteren werd neergehaald door Jol. Buiten het strafschop gebied. maar Feyenoord claimde later de penalty, want tegen FC Utrecht kregen we die in zo'n ge val van Keizer ook", zei Jan Pe ters. Zo worden niet alleen fi guurlijk, maar zelfs letterlijk de grenzen verlegd... Twente dreigde later overigens nog een keer het veld te zullen verla ten. Bij monde van aanvoerder Niels Overweg. Hij had een in het veld geworpen afgebroken fles- sehals gevonden en liep naar Weerink toe met de woorden: „Als ik er nog een vind, stap ik van het veld". Twente is in dit sei zoen al zo ver gebracht dat het die mogelijkheid (vooral na AZ'67) uitvoerig heeft onderzocht. Overweg. „Van Dalen heeft dat uitgezocht, maar dat kun je niet maken. De club krijgt een bo^te en twee punten in mindering en bovendien moet die partij dan worden overgespeeld. Dus je schiet er niets mee op. En dat het nu niet gebeurde was achteraf maar goed ook, want het kwam gelukkig allemaal nog goed. Door die treffer van Thoresen scheelde het in wezen niets. Nu werd het 1-1, anders was het 0-0 gewor den". Een terechte constatering van Overweg, die daarmee door het incident heen prikte naar de te gemakkelijk vergeten gebreken die zijn ploeg toonde. Voornaam ste zwakte: het gebrek aan stoot kracht op het beslissende mo ment. Had Twente die wat meer gehad in de Kuip, dan zou het een reële kans op de zege hebben ge had. Feyenoord immers was moe. Met de wedstrijd van Eintracht nog in de benen, zoals het dan onmiddellijk heet. zaten de Rot terdammers (met weer Troost, Budding en Albertsen in de ba sis) compleet vast. Vooral in de eerste helft. „Daarin hadden we twee kansen", aldus trainer Je- zek. „En die hadden we niet ge- creeerd. maar gekregen". Nadat Albertsen en Petursson. wiens vorm met het naderen van de winter meer en meer invriest, die mogelijkheden niet hadden kunnen benutten, mede omdat Van Gerven knap reageerde, kwam voor Feyenoord bet diep tepunt. jezek moest in de pauze zwaar op zijn pupillen inpraten, maar in de tweede helft ging het nauwelijks beter. Twente, dat via Bos. Thoresen en Gritter al ge vaarlijker was geweest, kreeg ook in de tweede helft via Van Stave ren (drie keer) de beste kansen. Bovendien beheerste de formatie van Hollink de strijd in het veld, met een goed gesloten defensie en snel counterende aanval lers. Pas toen Jezek de licht aan het ge zicht geblesseerde Troost had vervangen door Van der Lem (Bi'ard was in de pauze al geko men voor Van Deinsen en bij Twente was Dilling ingezet voor Kila en werd Gritter nog inge ruild voor Bleuming) ging het be ter. Voornamelijk omdat de op nieuw tegenvallende Wim Jan sen toen laatste man ging spelen, waarmee de organisatie in de op bouw sterk verbeterde. Niette min was er een duw voor nodig om de Rotterdammers aan een goal te helpen. Ook Weerink moest dat na Studio Sport erken nen. „Afgaande op de beelden zou ik dat doelpunt nu niet meer toekennen". Eerlijkheid waar Twente weinig mee opschoot. Alleen omdat Thoresen op aangeven van Overweg nog zo fraai had ge scoord. hoefde de formatie zich niet uit te roepen tot het schle- mieligste team van de eredivisie. Integendeel. „We voelen ons de morele winnaar", aldus Hollink. Wat rest is het probleem van de ar bitrage. Overweg: „Als voetbal lers fouten maken krijgen ze op een gegeven moment geel. Scheidsrechters kunnen maar gewoon door blijven fluiten. Ik wil niet zeggen dat ze gestraft zouden moeten worden, maai er zou wel een correctiemogelijk heid moeten zijn. Want het is na tuurlijk prachtig als zo'n fout aan do hand van tv-beelden wordt toegegeven, maar daar schieten wij verder niks bmc op PAUL DE TOMBE EERSTE DIVISIE Fortuna SltUrd-Volendam afg., FC Den Bosch-FC Amsterdam aff., Veen dam-SW aff., SC Cambuur-SC Amersfoort 2-1, Eindhovea-Wagenin- gen 1-4, Helmond Sport-Telstar 2-1, HeracIes-FC Groningen 9-2, FC Vlaar- dingen-DS'79 1-1 en FC WV-Heerrn- veen afg. Cambuur 18 Groningen 17 Wageningen 17 Den Bosch 15 Volendam 16 Graafschap 17 DS'79 17 Telstar 17 Fortuna S 16 VW 16 Amsterdam 16 Heerenveen 16 Eindhoven 17 VTdingen 18 Helmond Sp 17 Heracles 17 SW 16 Veendam 16 Amersfoort 17 Period es tand aan Cambuur Groningen Wageningen 25 43-13 24 28- 6 24 35-17 23 25-10 22 34-15 21 17-14 20 30-19 18 25-25 17 22-16 17 24-28 16 24-25 15 19-24 15 18-23 13 21-30 12 19-36 11 14-25 9 18-37 7 11-33 5 18-49 1 12 23-4 I 12 15-3 0 12 17-7 1. Petursson (Feyenoord) 16 2. Kist (AZ'67) li 3. Vermeulen (Roda JC) en Nanninga (Roda JC)io 5. Van Kooten (GA. Eagles), Waslander (Excelsior) g 7. Hoekstra (PEC Zwolle), Schapen donk (MW). Lang (Ajax) en Peters (Feyenoord)7 BREDA (GPD) - Het bestuur van de eredi visieclub NAC overweegt een kort ge ding aan te spannen tegen het besluit van de commissie van beroep van de KNVB om de Bredase voetbalploeg met een onvoorwaardelijke boete van 5000 gulden te bestraffen wegens ongere geldheden tijdens de wedstrijd NAC - Feyenoord. Het bestuur van NAC beslist vanmiddag of het de burgerrechter zal inschakelen. Het duel tussen NAC en Feyenoord werd op 6 oktober gestaakt, nadat grensrech ter Matena door een voorwerp dat vanaf de tribunes werd geworpen was geraakt. De tuchtcommissie van de KNVB ver klaarde NAC schuldig aan het incident en bestrafte de Bredase club met een voorwaardelijke boete van 5000 gulden met een proeftijd van twee jaar. Boven dien besloot de tuc htcommissie, dat het restant van de wedstrijd zonder publiek moet worden uitgespeeld. NAC ging tegen dat besluit in beroep, om dat de Bredase ploeg zich niet verant woordelijk voelde voor de moeilijkhe den rond het veld. De toenmalige secre taris Eugêne Lemmens: „Wij hadden aan alle veiligheidsmaatregelen vol daan. Maar in het stadion is de politie verantwoordelijk. Dat heeft de hoofd commissaris van politie ook nog tegen over de tuchtcommissie verklaard". Tegen de verwachtingen in verzwaarde de commissie van beroep de straf van NAC. De voorwaard el yke boete werd omgezet in een onvoorwaardelijke. Lemmens: „Ik vind dit een zeer triest besluit, vooral omdat we alle voorzorgsmaatregelen hadden getroffen. Toen er moeilijkhe den op de tribune ontstonden, heb ik zelfs de politie gevraagd in te grijpen. Maar dat was voor de tuchtcommissie blnkbaar niet voldoende. Ik had volgens die commissie ook nog moeten controle ren of de politie op dat verzoek in ging Volgens NAC-voorzitter Chns Bavings is er voor de Bredase ploeg nog maar één mogelijkheid om recht gedaan te wor den „Bij de KNVB kunnen we niet ver der in beroep. We kunnen dus alleen nog maar naar de burgerrechter stappen. Vandaag nemen wc daarover een beslis sing".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13