NAVO: onderhandelen met Oostblok Europ ar] ement gispt Frankrijk De beste wensen zijn altijd welkom! Bedenkelijke gevallen van censuur in Griekenland Journalisten mochten Oost-Timor niet in Invasie giftige spinnen Weer rellen in Madrid Clark 's misstappen ZATERDAG 15 DECEMBER 1979 (Van onze correspondent Bob Martin JAKARTA - Vier Au stralische correspondenten gestationeerd in Jakarta is de toegang geweigerd tot Oost- Timor, ondanks het feit dat zij toestemming hadden gekre gen van de chef van de bin nenlandse veiligheidsdienst admiraal Soedomo en van de territoriale bevelhebber. De journalisten kwamen niet verdei dan Bali. Daar kregen zij te horen van de plaatselijke militaire autori teiten dat de toestemming is ingetrokken en dat zij naar Jakarta moesten terugkeren. Terwijl de journalisten met Jakarta belden om uitleg te vragen, arriveerde op hetzelf de vliegveld een toestel uit Dili, de hoofdstad van Oost- Timor, met aan boord zeven Europese journalisten die op uitnodiging van de Indonesi sche regering net een bezoek van twee dagen hadden afge sloten aan de voormalige Por tugese kolonie. Volgens deze Europese journa listen hebben zij geen bewij zen gevonden van een mas sale hongersnood op Oost- Timor. Er zou slechts sprake zijn van geisoleerde gevallen van ondervoeding, maar in ternationale hulporganisaties hadden hun verzekerd dat binnen zes maanden alles weer bij het oude is. Hun conclusie staat echter in schril contrast met de bevin dingen van twee andere wes terse journalisten, een Au straliër en deze correspon dent, die een bezoek van een week hebben gebracht aan de voormalige Portugese kolo nie, met toestemming van het ministerie van defensie. Na gesprekken met lokale auto riteiten, vertegenwoordigers van de hulporganisaties, ker kelijke figuren en instanties kwamen zij tot de slotsom dat 300.000 Oosttimorezen er slecht aan toe zijn als gevolg van een ernstige hongers nood. De Europese journalisten, on der wie de TROS-tv-ploeg onder leiding van Bob Kroon en zijn collega van De Tele graaf Otto Gobius, kregen in tegenstelling tot de twee cor respondenten de beschikking over twee helilopters waar mee zij bliksembezoeken brachten aan een aantal hulp verleningscentra in o.a. Vi- queque, Haitola en Dilor. In Los Palos waar de twee jour nalisten foto's van menselijke wrakken hebben gemaakt en de plaats die dooi de CRS, de katholieke hulporganisatie, werd genoemd als zijnde re presentatief voor de situatie, zijn de Europese journalisten niet geweest. De twee corres pondenten maakten een tocht met een auto dwars door het land en bezochten behalve Los Palos, dorpen aan ue noordkust en hoog in de ber gen. Hun foto's en conclusies veroorzaakten grote deining in Indonesië en daarbuiten en wekten wrevel bij de militaire autoriteiten. Maar intussen stroomt de hulp voor de Oosttimorese bevol king binnen. Australië, Ame rika, de EEG, en nog vele an dere landen stuurden hulp goederen naar Oost-Timor. De hulpverleningsactie draait nu op volle toeren, zowel de CRS als het internationale Rode Kruis hebben toe stemming gekregen om na het vastgestelde limiet van zes maanden, hun activiteiten voort te zetten. Over Rijn vervuiling (Van onze verslaggever Link van Bruggen) STRAATSBURG - Met een mini male belangstelling van de zijde van de afgevaardigden zijn gis termiddag in het Europese Par lement drie ontwerp-resoluties aangenomen, die de bestrijding van de Rijnvervuiling op EG-ni- veau willen aanpakken, doch in feite tegen Frankrijk zijn gericht. De resoluties wercien ingediend namens de socialisten, de chris ten-democraten en de liberalen. De initiatiefnemers waren Ne derlanders, die tegen een vrij lege zaal moesten aanpraten, omdat de meeste parlementariërs van wege het aanbrekende weekein de de reis naar huis reeds hadden De resolutie, ingediend door het Nederlandse EP-lid Muntingh namens zijn eigen socialistische fractie en D'66, protesteert tegen de starre houding van de Franse (Van c correspondent Jan Gerritsen) hel; wenwekkende maatregel sturen van waarnemers bij mili taire oefeningen. BRUSSEL - Nieuwe en uitgebreide onderhandelingen met de Sowjét- Unie over wapenbeheersing moeten in de jaren tachtig leiden tot een „fudamentele verbetering in de situatie tussen Oost en West". Dit staat Kruisraket in de slotverklaring die gisteren na de NAVO-ministerraad werd uitge- A geven. De NAVO-landen roepen de landen van het Pact van Warschau ^°om' op „de belangstelling waarvan ze blijk hebben gegeven" om verbetering in de verhouding met het Westen te bereiken nu „in actie om te zet ten" Een bewogen week van NAVO-be- raad in Brussel werd gisteren be sloten met het aanbod aan de Sowjet-Unie en haar bondgeno ten „in alle beschikbare forums voor onderhandelingen" te gaan praten over wapenbeheersing. Dit aanbod is verbonden aan het besluit van de NAVO-landen in Europa 572 raketten voor de middellange afstond, elk met een atoomkop, op te stellen. De nega tieve reacties van het Oostblok op dit besluit noemde NAVO-secre- teris-generaal Luns gisteren „minder streng dan verwacht kon worden". Toch maakte het officiële Sowjet-persbureau Tass gisteren bekend dat Moskou het aanbod om te onderhandelen had ingetrokken. Door het besluit van de NAVO is de basis voor be sprekingen vernietigd en nemen de NAVO-landen de „zware ver antwoordelijkheid op zich voor een nieuwe ronde in de bewape ningswedloop", aldus Tass. Communiqué De Amerikaanse minister Cyru3 Vance (buitenlandse zaken) zal zijn Russische ambtgenoot vol gende week woensdag informe ren over de NAVO-beslissingen. Hij zal het communiqué over handigen waarin het besluit tot het Brusselse NAVO-overleg duidelijk althans voorlopig bui ten schot te willen blijven bij toe komstige onderhandelingen over de kernwapens in Europa. Even als Parijs wil Londen volledige zeggenschap behouden over zijn eigen kernmacht. De atoom- strijdkrach ten van beide landen zijn echter zeer klein in vergelij king met die van de beide super- mogendheden. invoering in West-Europa van de Reeds aanstaande maandag komt de NAVO in Wenen met een nieuw voorstel over troepenver mindering in Centraal-Europa. Behalve de reeds gemelde terug trekking van 13.000 Amerikaanse en 30.000 man Russische troepen in de eerste fase van een veelom vattend akkoord, bevat het voor stel nog andere elementen. Deze hebben betrekking op afspraken om militaire activiteiten aan weerszijden van het IJzeren Gor dijn „doorzichtiger te maken" Dat kan door de zogenaamde ver trouwenwekkende maatregelen een juridisch bindend karakter te geven. De belangrijkste vertrou- koppen terugtrekken uit Europa als onderdeel van het besluit 572 nieuwe Pershing en kruisraket ten in Europa op te stellen. Of dit betekent dat de zogenaamde op tie 3 bij het Weense MBFR-over- leg daarmee is vervallen, kon mr Luns desgevraagd niet zeggen. Deze optie 3, waaraan in de recen te debatten in de Tweede Kamer veel aandacht werd besteed, is het al jaren geleden gedane aan bod aan het Oostblok 1000 Ame rikaanse kernkoppen af te ruilen tegen een compleet Russisch tonkleger. Moskou is hier nooit op ingegaan. Voor het eerst in een NAVO-com- muniquè werd een land in Zui delijk Afrika vermeld. De NAVO- ministers verwelkomden het vredesakkoord over Rhodesië. Mr. Luns zei nog dat Frankrijk „nogal gelukkig" is met het mo- derniseringsbesluit van de NA VO. Parijs en de andere NAVO- landen drukten in de slotverkla ring hun geloof uit dat ratificatie van het SALT-verdrag „zou bij dragen aan andere mogelijkhe den voor overleg over wapenbe heersing". Over handhaving van de mensenrechten in „sommige landen" toonden de NAVO-mi- nisters zich zeer kritisch. raketten is vastgelegd, alsook het voorstel aan Moskou om te gaan praten over „substan tiële beperking" van de middel lange afstondswapens. Of dit in het kader van een SALT Ill-ak- koord moet gebeuren, zoals in de slotverklaring van gisteren staat, is volgens mr. Luns nog geen uit gemaakte zaak. Het kan ook eventueel buiten het kader van SALT, aldus Luns. In de huidige SALT-akkoorden zijn alleen afspraken gemaakt over de strategische kernbewapening van Amerika en Rusland. Enge land maakte overigens tijdens ADVERTENTIE JOHANNESBURG (UPI) - De Zuidafrikaanse stad Johan nesburg wordt geplaagd door een ware invasie van giftige spinnen. Tegen hun beet, die dodelijk kan zijn, bestaat geen tegengif. Een woord voerder van de gezondheids dienst zei dat de spinnen vermoedelijk uit de mijnen bij de stad komen. Hij noem de de situatie ernstig. De inwoners van Johannesburg zijn gewaarschuwd voor het gevaar van het bruin-oran jekleurig insect. Het is nog geen centimeter groot, maar zijn beet kan een kind doden en een volwassenen langdu rig ziek maken. De ziekenhui zen hebben tot dusver enkele mensen met beten opgeno men. Sterfgevallen hebben zich echter nog niet voorge daan. De beet van de vioolspin is pijnloos. De werking van het gif manifesteert zich pas uren later. Het insect is nooit eer der in dit deel van Zuid-Afri- ka gesignaleerd. Het komt wel voor in Zoeloeland en Botswana. MADRID (GPD) -~ïn de Spaanse hoofdstad Madrid is het gister avond op verschillende plaatsen in het centrum opnieuw tot ge welddadige confrontaties geko men tussen de politie en jonge ren. Groepen van vijftig tot hon derd man wierpen zonder enige onderlinge coördinatie verspreid door het centrum van de Spaanse hoofdstad barricaden op, die zij in brand slaken. Hierbij werd een groot aantal geparkeerde auto's omgegooid, straatbunken en tele fooncellen vernield. De politie verdreef de jongeren met rook bommen en rubberen kogels. ISTANBUL-In Istanbul zijn gisteren vier Amerikanen, die op een auto stonden te wachtendoor onbekenden doodgeschoten. De moordenaars schoten vanuit een auto. Van gezaghebbende zijde is vernomen dat de vier Amerikanen, twee mili tairen en twee burgers, werkten op een radarbasis in de buurt van Istan bul. De aanvallers, drie mannen en een vrouw, zijn ontkomen. regering en verzoekt de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de gemeenschap, binnen zes maanden voorstellen te doen in het licht van verschillende alter natieven. Deze betreffen onder meer de opstelling van een EG- richtlijn inzake te nemen maatre gelen tot bescherming van de Rijn tegen de verontreiniging door zoutverbindingen, afkom stig van de Franse kalimijnen in de Elzas. Namens de christen-democrati sche fractie diende mevrouw Maij-Wegen een resolutie in, die vollediger is dan de socialistische en die zich zowel tegen het Fran se parlement als de regering richt. Zij doet daarnaast een be roep op de Franse parlementa riërs blijk te geven van hun soli dariteit en verantwoordelijkheid ten aanzien van de grensover schrijdende milieuvervuiling. met het oog op de onhoudbaarheid van een situatie, die per jaar de lozing van 12 miljoen ton afval zout te zien geeft. De resolutie die door Cornelis Berkhouwer namens de liberale en democratische fractie inge diend was, werd op de Franse communisten na, door het hele parlement gesteund. De Europe se Raad (de viermaandelijkse vergadering van de regeringslei ders) werd hierin gevraagd zono dig bij gelegenheid van de eerst volgende samenkomst te be werkstelligen dat het verdrag in zake de bestrijding van de zout- verontreiniging van de Rijn zo spoedig mogelijk van kracht wordt in alle oeverstoten (alleen Frankrijk heeft dit verdrag nog niet geratificeerd), terwijl tegelij kertijd wordt verzocht initiatie ven te ontwikkelen om een com- munitoire wetgeving tot stand te brengen ter bescherming van de swateren. Voor veel Europarlementariërs was het onverdraaglijk dat de Neder landse gelederen door partijpoli tieke opties waren verscheurd en dat de drie grote partijgroeperin gen er niet in waren geslaagd tot een gemeenschappelijk stand punt te komen in deze voor ons land van vitaal belang zijnde zaak. De ene resolutie ging mis schien wat verder dan de andere, maar alle waren toch van dezelf de strekking. Het moeilijkst staat ongetwijfeld de socialistische fractie ervoor, om dat haar Franse leden onder één hoedje spélen met de Franse gaullisten en de Franse commu nisten, die uit nationaal belang de ratificatie van het Rijnzoutver- drag door de esstmblee tegen houden. Een en ander bleek uit de pogingen, door Franse Euro parlementariërs in het werk ge steld, het aannemen van de door Nederlandse afgevaardigden geispireerde resoluties te verhin deren. Bij monde van commissaris Tu- gendhat, die in de Europese Commissie onder meer de porte feuille van milieuzaken beheert, werd vanwege de commissie alle steun en hulp toegezegd, maar de voorbereidingen hiertoe zouden OTTAWA (AP) - Al voordat de conservatieve regering van Canada gevallen was. in ver band met de begrotingsvoor stellen, had de eerste minister Joe Clark al de nodi ge politieke misstappen be gaan. In de korte tijd dat Clark aan de macht was. is gebleken dat hij zich niet hield aan de tijdens de verkiezingscampagne ge dane beloften Hij liet het partij beleid ver af drijven van de oorspronkelij ke doelstellingen en veran derde onlangs nog de effec tenbeurs in een tijdelijke chaos door een aantal on doordachte uitspraken Waarschijnlijk heeft hij zijn grootste fout gemaakt met het besluit de Canadese ambas sade in Israel niet over te plaatsen van Tel Aviv naar Je ruzalem. zoals hij tijdens zijn campagne had beloofd. Deze belofte had hem tijdens de in mei gehouden federale verkiezingen veel Joodse stemmen in Toronto opgele verd. In de Arabische wereld ontlokte dit echter nogal wat protesten die uitmondden in financiële maatregelen tegen Canada toen Clark eenmaal aan het bewind was. De oppositie heeft de afgelopen tijd voortdurend gewezen op de met nagekomen beloftes en schilderde de eerste minis ter af als een man die zijn woord niet wil houden en de conservatieven als een party zonder leider. Een belofte om de inkomsten betaling voor particulieren te verlagen werd niet nageko- maar liefst hoogd wordi verzoek van gen. de rentev cht j juist te veria- Enkele dagen geleden liet Clark in een vertrouwelijk gesprek doorschemeren van plan te zijn de belasting voor olie maatschappijen te verdub belen als het resultaat van de nieuwe stygingen van de olieprijzen. Toen dit bekend werd schoten de aandelen op de beurs om laag en de ministeriele staf van de premier moest snel bekendmaken dat deze uitla tingen van Clark bezijden de waarheid waren omdat een dergelijke belastingverho ging helemaal niet aan de or de was. (Door Frans van Hasselt) ATHENE - Griekenland, waar na de dictatuurperiode van 1967 tot 1974 de drukpersvrij heid heel aardig is hersteld, is de laatste weken het toneel van een aantal gevallen van censuur die behalve bizarre ook bedenkelijke facetten vertonen. De eerste zaak betreft het ver bod van het „Handboekje van de Goede Dief'. In dit werkje wordt verteld waarmee een dief rekening moet houden bij de uitoefening van zijn be roep, bij confrontaties met politie en rechters en in de gevangenis. De schrijver, Pe- tropoulos, die nu wijselijk in Parijs woont, heeft al eeder moeilijkheden gehad, onder andere na zijn baanbrekende studie over de Rebetika-lie- deren (die teruggaan op een subcultuur waar het niet aan hasjiesj ontbrak) en over het homoseksuelejargon. Zijn op een na laatste publikatie „De Turkse koffie in Grieken land" kan ook de nodige wre vel hebben gewekt, daar elke rechtgeaarde Griek sinds de Cyprus-crisis van 1974 wordt geacht te spreken van „Griekse koffie". Het „handboekje" is uit de han del genomen - met het be kende gevolg dat het nu on der de toonbank druk wordt verkocht - en de schrijver is aangeklaagd wegens „be schimping van de godsdienst, onbetamelijke publikatie, en belediging van het gezag (kerkelijk, rechterlijk, poli tioneel)". Wat dat politionele gezag betreft, dat moet zich vooral hebben gestoten aan de goed gedocumenteerde beschrijving van de „twee maal achttien foltering", waaraan volgens de schrijver dieven en derge lijke in het land Antiqua nog doorlopend worden onder worpen. Ook de tweede kwestie raakt het gezag van rechterlijke- en politieautoriteiten. Het gaat om het jongste elpee-album van de bekende zanger-com ponist Savopoulos, die men een soort Griekse Wolf Bier- mann zou kunnen noemen. De hoofdmoot van dit album wordt gevormd door de „lan ge Zeimbekiko voor Niko" Zeimbekiko is de karakteris tieke Griekse eenmansdans op een negentelsritme; Niko is Niko Koëmtzis, die na aan vankelijk ter dood te zijn ver oordeeld een levenslange ge vangenisstraf uitzit, omdat hij in 1973 twee politiemannen en een burger in een bouzou- ki-tent heeft doodgesto ken. Dit gebeurde in een soort amokstemming, nadat de twee politiemannen voor hun beurt waren gaan dansen op een lied dat Niko had besteld voor zijn jongere broer. Savo poulos, verre van de daad te verheerlijken, gaat in zijn lied - dat een hele plaatkant in be slag neemt - wel na onder welke psychologische om standigheden het voorval kon plaatsvinden en hoe Niko's voorgeschiedenis is ge weest. Daarbij heeft écn zin, namelijk „het gerecht zat binnen, maar de gerechtigheid bleef bui ten", geen genade kunnen vinden bij de commissie du in Griekenland nog altijd vooraf grammofoonplaten moet beoordelen, hetgeen stamt uit de dictaturen van Metoxas en Papadopoulos (voor films geldt dit ook, maar voor drukwerk niet). Savopoulos heeft nu op zijn plaat die omstreden regel vervangen door het geluid van een geluidsbandje dat af draait, terwijl het bijgesloten boekje de volledige tekst be vat, plus de verklaring voor het vreemde geluld. Een uni cum in de geschiedenis van de Griekse censuur een „wit te plek" op een grammofoon plaat. Het derde geval betreft het uit de handel nemen van de voorlaatste aflevering van Amfi, het periodiek van de „bevrijdings beweging van homoseksuelen" in Grie kenland. Nadat dit nummer al twee maanden had gecircu leerd, werd het plotseling in beslag genomen op grond van een gedicht en een tekening, waarvan de buitenstaander alleen maar kan zeggen dat er „wel ergere" dingen in het zelfde nummer zijn te vinden. (Amfi is overigens een be spiegelend, en zeker geen pornoblad). Dit verbod was voor de bewe ging aanleiding voor het eerst in haar bestaan een demon stratieve avond te beleggen. Deze werd voor haar stellig een succes, al is zij door het grootste deel van de Griekse dagbladpers van rechts tot links totaal doodgezwegen. Ook de meeste politieke par tijen, inclusief de socialisti sche PASOK, houden zich verre van deze groep, die al eerder succesvol aandacht had gevraagd voor een drei gende en intussen ingetrok ken wet met sterk discrimine rend karakter. De enige party die op de betref fende bijeenkomst blijk gaf van solidantëit. was de „(Eu- ro-)communistische party van het binnenland", die al eerder in de kolommen van de Moskou-georiênteerdé Ri- zospastis mikpunt van spot was geworden, omdat zy op haar laatste congres een in formatieve stem voor de ho moseksuele bevrijdingsbe weging had ingeruimd De drie bovengenoemde ge vallen zijn, hoewel eigenaar dig, nog niét oldoende om te spreken van een ernstige aan tasting van de vrijheid van meningsuiting m Grieken* land; daarvoor zyn zij ook te marginaal. Op breder politiek terrein heerst hier nog altijd de persvrijheid die groter is dan het land vóór de laatste dictatuur kende. De krant die dit jaar nog het meest in moeilykheden rechtse hoek zoeke De zo- wel tijdens als na de lictatuur junta-gezinde E leOhero» Kosmos (Vrije Were ld) werd aangeklaagd vanw publikatie, waarin dere werd gesugge eerd dat de Griekse commu nistenlei- der Florakis het be zoek van premier Karamanhs aan Moskou had voorbe reid. Op grond van „onjuiste be richtgeving die on rust kan zaaien onder de bc volking" werd hoofdredacte ur Vela- choutakos dezer d agen tot achttien maanden deeld In afwachtin van be- handeling in hoge berocD kwam hy op borgt icht vry De zaak kreeg zei r weinig aanacht in de rest van de pers.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9