Bezorgdheid bij stichting over rol binnenstad AANBLIK VAN DOEZASTRAAT VERANDERT Overal schending mensenrechten 'GRENZEN ZUN BEREIKT, ZO NIET OVERSCHREDEN' Voor heroinehandel twee jaar geëist Leidse Amnesty-werkgroep richt zich nu op Rusland ZATERDAG 15 DECEMBER 1979 LEIDEN - "Ons bereiken de laatste tijd zorgelijke sig nalen" en "De grenzen van de flexibiliteit zijn bereikt, zo niet overschreden". Met deze zinsneden heeft de Stichting Leidse Binnen stad haar ernstige be zorgdheid kenbaar ge maakt over de regionale positie van het Leidse cen trum. De stichting zegt dat de bedrijven en winkels al geruime tijd hinder ondervinden van reconstructie werkzaamheden. Men erkent dat die werkzaamheden noodzake lijk zijn, maar constateert tegelij kertijd, dat in de fasering en de uitwerking - ondanks toezeggin gen - niet altijd gepoogd wordt die overlast zo veel mogelijk te beperken. In een reactie op de verkeersplan nen van de gemeente heeft de stichting nu een aantal wensen op dit punt geformuleerd en ter kennis van de raad gebracht. Men vindt dat herstelwerkzaamheden aan de Nieuwe Rijn in fasen moet worden uitgevoerd, zodat ook de warenmarkt in gedeelten kan worden verplaatst. Onacceptabel maanden verstoken is van een doorgaande verbinding in de binnenstad vindt de stichting on acceptabel. Volgens de stichting is er met goede wil een oplossing mogelijk, bijvoorbeeld door Vis- en Aalmarkt toch in één richting open te stellen voor het autover keer. Verder vindt de stichting het ongewenst dat werkzaamhe den in de noordwesthoek van de binnenstad samenvallen met werkzaamheden aan Breestraat en marktenroute. Ook werk aan de Blauwpoortsbrug en de Turf markt moet op verschillende tijdstippen worden uitgevoerd. In de brief aan de gemeente zegt de stichting dat de aandacht wat al te nadrukkelijk wordt gericht op de voetganger en fietser. Men acht het niet uitgesloten dat fiet sers en voetgangers "elkaar in de wielen zullen rijden" omdat, wanneer de plannen doorgaan, in de binnenstad zo'n 4600 fiet- senklemmen zullen komen. Voor de toekomstige inrichting van de Breestraat en de marktenroute wil de stichting alle mogelijkhe den openhouden. Men vindt dan ook dat op beide wegen in princi pe tweezijdig auto- en busverkeer mogelijk moet blijven. Galgenwater Wat het parkeren betreft blijft de stichting Leidse Binnenstad ijve ren voor de snelle realisering van parkeergarages. Bijvoorbeeld onder het Galgewater. Hoewel de gemeente al heeft gezegd dat zoiets onhaalbaar is, vindt de stichting dat het de beste plaats is. Andere plaatsen die volgens de stichting in aanmerking ko men zijn de Kaasmarkt en de Ga- renmarkt of het voormalige San- ders-complex. Verder wil men aan de Boommarkt een parkeer dek. Los van de parkeergarages meent de stichting dat een aantal kort-parkecrplaatsen voor het centrum van 1400 volstrekt on voldoende is. Een reele norm zou het dubbele aantal moeten zijn. De stichting gaat wel akkoord met de opheffing van de "blauwe zone" en een forse uitbreiding van het aantal parkcercontro- leurs. bovendien bepleit men een rechtstreekse busverbinding tussen de Bollenstreek en de Leidse binnenstad. Wat de aan- en afvoerroutes betreft juicht de stichting openstelling van de Valkburg in twee richtin gen toe. maar twijfelt men of er voldoende doorstroming is wan neer de Warmonderburg (tussen Mare en Maresingel) wordt afge sloten. De maatregelen die voor het Stationsplein worden voor gesteld noemt de stichting te leurstellend. Men vreest zelfs dat de doorstroming erdoor ver kleind zal worden. Tenslotte vindt de Stichting dat de Steen- straat wel toegankelijk moet blij ven voor het bestemmingsver keer en dat op het Noordeinde eenrichtingverkeer moet komen. Het verkeer stad-uit zou een weg via Galgewater en het terrein van de voormalige Zeevaartschool moeten volgen. LEIDEN - Een markant bouwwerk in de Leidse binnenstad, de so ciëteit Pardoeza, zal, begin vol gend jaar, hoogstwaarschijnlijk, onder de slopershamer vallen. De eigenaar van het complex heeft de gemeente dezer dagen om een sloopvergunning gevraagd en wil op de hoek Doezastraat/Boisot- kade drie winkels en negen dure koop-appartementen bouwen. Enkele maanden geleden kwam al een eenvoudige schets van het nieuwbouwplan naar buiten. Op dit moment ligt een definitief ontwerp voor de bouw van win kels en woningen bij de gemeen te op tafel. Tot dusver is zeer ver schillend op de mogelijke sloop en nieuwbouw gereageerd. Amb tenaren, van de afdeling stede- bouw van de gemeente, zouden met het nieuwbouwplan hebben ingestemd. Volgens de desbetref fende ambtenaren wordt met het bouwplan een verbetering ver kregen van de afsluiting Doeza- straat/Boisotkade. Bij de wel standscommissie, de gemeente lijke commissie die elk bouwplan op esthetische kwaliteiten moet beoordelen, is de nieuwbouw eveneens in goede aarde geval len. Het PPR-raadslid Beijen heeft duidelijk laten blijken het bouw plan vooralsnog ongewenst te vinden. Beijen vindt de ronde hoekbebouwing van de Doeza- straat, waarin vroeger het restau rant Royal was gevestigd, een zeer karakteristiek punt in de Leidse binnenstad. Het PPR- raadslid heeft onomwonden la ten weten dat zijn voorkeur voorlopig uitgaat naar handha ving van de bestaande bebou wing. Er "geldt voor dit deel van de Leidse binnenstad echter geen bestemmingsplan dat de geplan de nieuwbouw zou kunnen te- genhoudeji. Wethouder Waal (ruimtelijke orde ning) vraagt zich bovendien af of de bestaande bebouwing wel zo waardevol is dat men het zou moeten behouden. De wethouder laat desgevraagd weten dat het college van B en W nog geen be sluit heeft genomen over de bouwaanvraag maar dat het een moeilijke zaak zal zijn om de bouw tegen te houden. Het bouwplan moet slechts in over eenstemming zijn met het struc tuurplan dat geldt voor de bin nenstad en moet voldoen aan de gemeentelijke bouwverorde ning. De hoekbebouwing komt niet voor op de lijst van be schermde monumenten en wordt evenmin aangemerkt als be schermd stadsgezicht. Het nieuwbouwplan is ontworpen in opdracht van de heer Verhoog, eigenaar van de slagerij/poelier- derij aan de Doezastraat. Het ontwerp is gemaakt door het Leidse architectenbureau Kro- neman. De nieuwbouw zal zich uitstrekken van de Boisotkade tot aan de Consciëntiesteeg naast de Leidse Spaarbank (aan de Doezastraat). Zowel de markante hoekbebouwing als de aangren zende winkels en woningen moe ten dus met de grond gelijk wor den gemaakt. Volgens de heer Melksma, van architectenbureau Kroneman, zal de nieuwbouw weer iets terugbrengen van het karakter van de vroegere en be staande bebouwing aan de rand van de binnenstad. "Het nieuwe bouwwerk krijgt een bijzondere ■éib rr 'Al W1'** i li .1l !L_i ij 11» Ml Zo moet de gevel i de Doezastraat eruit gaan i de bouwplannen doorgaan. vormgeving. De hoek van do Wethouder Waal zegt zich af te nieuwbouw wordt acht-kantig vragen of er wel voldoende gega- en heeft de vorm van een toren- digden zullen zijn voor zulke du tje", aldus de heer Melksma. re koopwoningen. De nieuwe winkels en woningen j)e slagerij/poelierderij komt weer worden gebouwd inde duurdere, jn het nieuwe bouwwerk terug, vrije sector. Dit betekent dat de koopprijs van de woningen rond de 270.000 gulden zou komen te liggen. De negen driekamer-ap partementen worden vrij ruim en tamelijk luxe afgewerkt. Er komt een lift in het pand en met name aan het sanitair en aan de isolatie wordt veel aandacht besteed. zullen worden verhuurd. Als alles volgens plan verloopt wordt in mei volgend jaar met de sloop en de nieuwbouw begonnen. De kosten van de nieuwbouw wor den geschat op zo'n anderhalf miljoen gulden. JAN RIJSDAM. i op de hoek van Boisot- LEIDEN/DEN HAAG - Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest eiste de Haagse offi cier van justitie gisteren tegen de 24-jarige Leidenaar R. B. wegens handel in heroine. De man was zelf verslaafd, al ongeveer drie jaar. en heeft zijn gebruik gedu rende ongeveer drie weken in au gustus en september van dit jaar bekostigd met de verkoop van ongeveer drie gram heroïne. Volgens de officier van justitie deed hij dat op geniepige wijze door zich op zaterdagmiddag rond het bureau van de GG en GD in Leiden op te houden waar verslaafden dan hun dosis me thadon kwamen halen. Volgens de verdachte zelf was dat niet het geval. De anderen kenden hem goed en zouden hem hebben ge vraagd of ze van hem konden ko pen. R. B. verklaarde dat hij na een ge sprek met iemand van de GG en GD met de verkoop was gestopt, zelf een verhoogde methadon- kuur heeft gekregen en is gaan werken. Hij zei graag van de he roïne af te willen, maar wel op ei gen kracht. Hij staat niet negatief tegenover behandeling in een af kickcentrum, maar wil liever ge lijk een nieuwe start in de maat schappij maken. De rapporten van het Consultatie bureau voor Alcohol en Drugs en van een psychiater pleiten in elk geval voor een intensieve bege leiding. De advocaat van B. wees de recht bank er op dat B. nog niet eerder gedurende zijn verslaving in aan raking met de politie is geweest. Hij vond een kortere straf ge rechtvaardigd. De rechtbank doet volgende week vrijdag uit spraak. LEIDEN - In de weken voor kerstmis zal Amnesty Interna tional weer op veel plaatsen in Leiden aandacht vragen voor de rechten van de mens. "Bijna overal in de wereld zitten mensen gevangen of worden mensen ge marteld alleen maar omdat ze vrijuit hun mening hebben ge zegd. Vaak hoor je in ons land vragen: wat kan ik daar nou aan doen, het is zo ver van mijn bed. Ik denk datje een heleboel kunt doen aan het vele onrecht dat in de wereld om ons heen gebeurt". Onverzettelijke woorden van Ma rijke Mooijaard, lid van de Leidse werkgroep Amnesty Internatio nal. "Het is bijvoorbeeld ontzet tend belangrijk dat mensen die gevangen zitten een kaartje krij gen zodat ze weten dat andere mensen met hun bezig zijn, dat ze uit de vergetelheid zijn gehaald. Ook het sturen van kaarten aan de regering van een land waar mensen gevangen zitten is heel belangrijk. Als iemand vraagt: maar wat helpt het nou'' Dan zeg ik: dat weten we inderdaad niet. Als een gevangene plotseling wordt vrijgelaten kunnen we nooit met zekerheid zeggen dat dat door het sturen van kaarten komt. Aan de andere kant weten we zeker dat het de regeringen niet koud laat als er steeds een stroom brieven binnen komt waarin geprotesteerd wordt te gen het schenden van de men senrechten in hun land". Amnesty International is een orga nisatie die zich, sinds de oprich ting in 1961, overal ter wereld, be zig houdt met de strijd, voor de rechten van de mens. onafhan kelijk van enige regering, politie ke partij of godsdienstige belij denis. Amnesty International werkt voor de vrijlating van poli tieke gevangenen, die wegens hun overtuiging, hun ras of hun godsdienst gevangen zitten mits zij geen geweld gebruikt of ge propageerd hebben. De organisa tie verzet zich in alle gevallen te gen marteling, onmenselijke of wrede behandeling, en tegen de doodstraf. "We hoeven echt niet alleen ver van ons bed te zoeken ot rechten worden geschonden. Het gebeurt overal, in communisti sche landen, in Latijns -Amerika, in ontwikkelingslanden maar ook in Europa worden mensen rechten door dik en dun ge schonden", aldus Jan van Hol- steyn van de Leidse werkgroep. "Vaak maakt men Amnesty In ternational het verwijt dat het een linkse of een rechtse organisatie is. Dat is niet zo, we richten onze aandacht op verschillende' lan den maar het is nu eenmaal zo dat de mensenrechten niet overal gelijk geschonden worden dus een evenwichtige aandacht is nooit mogelijk". De komende maanden zullen de ac ties van Amnesty International, ook in Leiden, vooral zijn gericht op Rusland. "Met het oog op de komende Olympische Spelen die in Moskou worden gehouden zal de aandacht worden gevraagd voor de andere kant van de me daille, de schending van de men senrechten in de Sowjet-Unie. Sportlieden, journalisten maar bijvoorbeeld ook burgemeesters van zo'n 250 gemeenten m ons land zullen worden gevraagd zich bij de acties aan de sluiten. Ook de Leidse burgemeester Vis is verzocht om een brief te schrij ven naar een burgemeester van een gemeente in Rusland waar mensen gevangen zijn gezet bij voorbeeld omdat ze hebben aan gedrongen op de naleving van het Helsinki-akkoord. Het is niet de bedoeling dat er kritiek wordt geuit maar dat men schrijft: we hebben dit of dat gehoord en we willen daarover graag meer we ten. Verhitte brieven, die bol staan van kritiek, daaraan heeft niemand iets", aldus Marijke Mooijaard. Komende week zal Amnesty Inter national op donderdag- en vrij dagavond. en op zaterdag de ge hele dag. met een stand op het Stadhuisplein staan. Jan van Holsteyn: "De mensen kunnen dan een petitie tekenen die zal worden aangeboden aan de Rus sische ambassade in Den Haag. Aanstaande zondag staat Amnes ty ook in de Leidse kerken om kerstkaarten te verkopen die naar kennissen en familieleden kunnen worden verstuurd. Er zullen geen kaarten meer worden verkocht om aan gevangenen te sturen omdat dit (als teveel kaar ten worden verstuurd) soms in het nadeel van de gevangenen werkt" "Eén van dc problemen van de Leidse werkgroep Amnesty In ternational is dat de werkgroep overwegend uit studenten be staat. We vinden dat erg jammer omdat de studentensamenstel ling blijkbaar andere mensen af schrikt", vertelt Marijke. "We willen niet dat Amnesty het stempel opgedrukt krijgt dat het een studentenclub is. daarom doen we erg ons best om ook an dere mensen bij het werk te be trekken". Wie meer informatie wil hebben over het werk van de Leidse werkgroep Amnesty Internatio nal kan terecht bij Jan van Hol steyn, Nieuwe Rijn 34a. JAN RIJSDAM Begroting Maandagavond begint in Lei den weer het jaarlijkse begro tingscircus. Vijf dagen lang, middag en avond, krijgen de 39 vertegenwoordigers van zeven politieke partijen weer alle gelegenheid om hun zegje te doen over het gevoerde be leid en het cijfer gepriegel dat in drie lijvige boeken is sa mengeperst. Als alles goed gaat mag de raad tijdens de kerst bijkomen van alle ver- Begroting 2 Leiden is ook dit jaar weer aan de late kant met de begro- t ingsbehandelingZo zeifs da t op voorhand de afgelopen weken al een paar belangrij ke beslissingen genomen moesten worden om alles tij dig in kannen en kruiken te krijgen. De verhoging van de gemeentelijke tarieven bij voorbeeld - altijd onderdeel van de begrotingsbehande ling - moest dit jaar al als voorafje worden geslikt. De man achter de cijfers - wet houder Hans van Dam - heeft al voorspeld dat het volgend jaar ook wat aan de late kant wordt Daarna moet het alle maal beter gaan. Gevolg van de inmiddels ingevoerde au tomatisering. CDA-fractie- leider Helmuth Driessen die weet hoe de vork in de steel zit en toch moet beseffen dat ambtenaren geen ijzer met handen kunnen breken heeft desondanks een motie in het vooruitzicht, waarbij geeist wordt dat de begroting 1981 voor 1 september volgend jaar op tafel ligt. Begrotingsbehandelingen vor men slechts in zeer weinig ge meenten een boeiend politiek avontuurtje. Maar in Leiden lijkt de sjeu er nu wel hele maal af. Geen CPN meer op de wip die de heffing van de on- roerend-goedbelasting kon wijzigen ten gunste van de huurders. Evenmin interes sante discussie over het fonds bovenwijkse voorzieningen, een van de weinige Leidse spaarpotjes. Want omdat er dit jaar op het gebied van de nieuwbouw zeer kalmpjes aan gedaan is kwam er nau welijks geld bij. Zelfs de door de fracties in te dienen moties vormen dit jaar geen verrassend element meer. Om wat haast met de behandeling te maken moes ten ze tien dagen voor het be gin van de beraadslagingen al worden ingeleverd. Alleen wanneer zich onvoorziene ontwikkelingen voordoen kunnen er nog een paar wor den toegevoegd aan de vieren tachtig die nu al op tafel lig gen. Temidden van het motieregister dat de Leidse raadsleden elk jaar opnieuw weer opentrek ken - van enige vermoeidheid is langzamerhand wel sprake - zijn er ditmaal vier waarin kritiek wordt geleverd op het beleid op een of meer van de leden ran het college. In twee gevallen gaat het om een uit spraak van treurnis, in twee andere gevallen gaat de in diener nog een stapje verder en komt met een motie van af- keurina. De treurnis wordt vertolkt door PvdA-fractieleider Jit Peters en richt zich op het beleid van burgemeester Vis. Zijn kritiek spitst zich toe op de lakse hou ding van de burgemeester om te komen tot een sluitende re geling over de sluitingsti jden van de Leidse horeca. En ver der zijn terughoudendheid om informatie te geven over het politiebeleid Treurnis is er ook bij Laurens Beijen (PPR). En evenals bij Peters gaat het om iets dat er al lang had moeten zijn: een daklozencentrum. Moties van afkeuring komen van de op positiepartij het CDA. Wim Bleijie heeft geen goed woord over voor het feit dat er nog altijd geen economisch be leidsplan is en partijgenote Mary Kokxhoorn spreekt van een falend ivóningbouwbe- leid. Het gaat volgens haar allemaal veel te langzaam Waar de komende week nog wel een robbertje om gevoch ten zal moeten worden is de tien mille die gereserveerd is voor de "internationale soli dariteit'' Dit jaar besliste de raad dat het geld zou worden besteed aan activiteiten om in Leiden de aandacht te vesti gen op de apartheid in Zuid- Afrika. Dezer dagen merkt u daarvan de resultaten. Overigens mag de gemeente het geld inmiddels beschikbaar hebben gesteldofficiële goed keuring van deze nieuu>e post op de begroting door het Rijk is nog altijd met binnen.Over de besteding van de eerstvol gende 10XXX) gulden lopen de meningen uiteen. VVD-frac- tieleider Fred Kuijers denkt aan een ontwikkelingsproject voor de in Leiden werkzame buitenlandse werknemers, D'66 ixxjrman Hans Glaubitz houdt het op het financieren en begeleiden van een werk gelegenheidsproject in de Derde Wereld en PSP-ster Annelies Ponsen vindt dat met het geld een Zuid-Ameri- ka-project moet worden opge zet. Even ben teuwd ben ik ivat er uiteindelijk gaat gebeuren met de 15 mille die het college heeft toebedacht aan de Stich ting Leidse Binnenstad. De stichting, die met name op komt voor de economische belangen in de stadmag voor het college volgend jaar voor het eerst een graantje mee pikken uit de subsidieruif. Maar zowel binnen D'66 als de PvdA lopen lieden rond die daar een stokje voor willen steken. Met een opmerkelijke eensge zindheid bepleiten zowel Hans Glaubitz (D'66) als Aat Groos en Henrwtte ran Don gen (beiden PvdA) voor over heveling van dit geld naar de leidsters van de VOS (Vrou wen Orxenteren zich op de Samenleving )-cursussen. Daarmee wordt tegelijkertijd weer een omstreden punt uit de kast gehaald: moet vrij willigerswerk betaald wor den of niet? Wethouder Dtck Tesselaar kan zijn borst weer natmaken. Begroting 3 Sinds Annelies Ponsen in de PSP fractie de plaats heeft ingenomen van Hilda Pas- schier is ook het ludieke ele ment weer in de raad terug gekeerd. Nauwelijks gewend aan het feit, dat je ook voor een microfoon toch wel enig geluid moet produceren om op de publieke tribune verstaan baar te zijnverraste zij een wethouder al met een choco ladeletter. En de afgelopen weken waren er zowaar zelf gevouwen bootjes, die via en kele fróbelhandelingen kon den ioorden omgetoverd in hemdjes. Toegegeven: het is weer eens wat anders dan een altijd met wol wriemelende Anne vd. Zon de .een kaartspel met uithou der Arie Verboom als joker, of een tegeltje voor de vijftigste motie. En misschien is het vol gende week wel een aange name onderbreking van die eindeloze woordenbri). Maar kneuterig blijft het allemaal wel. Een initiatief van haar moet ik prijzen. Dat ts de hernieuwde poging om m de raad tot een rookverbod of rookbeperktng te komen.Want ik geef het je te doen om een hele avond op de publieke- of de perstribune te moeten hangen boven een vrolijk weg póffende meute. Begroting 4 De jaarlijkse begroting ran de gemeente Leiden gaat zoals altijd gepaard met een nota van aanbieding en informa tieve nota. Ondanks het late tijdstip van verschijning droeg het boekwerk enkele duidelijke sporen van haast. Het kan ook gelegen hebben aan een uithouder met een onduidelijk handschrift of een visueel gehandicapte ty piste. Een feit is dat er een paar slordigheden in staan. Zo ivordt voor tu>ee zwembaden de aanschaf van een volau tomatische dossierinstallatie gemeld. Wat moeten ze daar in godsnaam met dossiers als ze juist zitten te springen om een doseerinstallatie? En als ui de nota mogen geloven krijgt het zwembad De Vliet zelfs een hele nieuwe linne- nuitzet. Voor het sportpark de Leidse Hout wordt de a mover- ing (sloop) van de kleedka mers aangekondigd. Zul je die sport jong ens straks zien opkijken. Weet u overigens waar het Schuttersvuld ligt en hoe plaveilsel eruit ziet? Begroting 5 Waar tk het meest beducht voor ben bij de komende begro tingsbehandeling is de - netjes gezegd - weinig slagvaardige manier waarop de Leidse raad besluiten neemt. Procedure-de babes zijn de laatste tijd weer sme ring en inslag Af or lopen maandag bijvoorbeeld moest er ruim een half uur heen en uier gepraat worden over de lolgorde van de agendapun ten. En volgens mij heeft de Leidse raad enkele uiken ge leden een unieke prestatie ge leurd: twee uur lang discus sieren over spreektijdbeper king. L. GLIBBER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3