In juni '80 beslissing C. Centrum [Le/cfee agenda Protestbijeenkomst tegen gas- en lichtrekening -■EE3333ZEQB Pop tegen apartheid avond zonder clichés Boeiend concert in Stadsgehoorzaal Leiden Werkteater: grote mate van perfectie Initiatiefgroep mobiliseert wtk- en buurtcomités ZATERDAG 15 DECEMBER 1979 LEIDEN - Voorafgaande aan de gemeenteraadsvergadering van aanstaande maandag zal op het Stadhuisplein in Leiden rond zeven uur een protestbijeen komst worden gehouden tegen de hoge gas- en lichtrekening en. De bijeenkomst wordt georganis een initiatiefgroep die is ontsta rd door aantal wijkcomite s en buurtgerichte or ganisaties. De initiatiefgroep heeft een drietal eisen opgesteld die ei^toe moeten leiden dat de extreem hoge voorschot nota s die de Leidse bevolking maande lijks in de bus krijgt zullen worden her- De initiatiefgroep wil ten eerste dat er een herberekening en tevens specificatie plaats gaat vinden van het te betalen voorschotbedrag voor elke Leidse in woner. Verder een spreiding van de energieaanslaag over een jaar en een spreiding van de nog niet geinde vijfde periode. Tot slot wil de initiatiefgroep een duidelijk uitspraak van de Leidse gemeenteraad uitlokken tegen de ver hoging van de aardgas- en elektnciteits- tarieven. Frans Los, een van de initiatiefnemers verklaart deze actie als volgt. "Er zijn talloze gezinnen in Leiden die nu opeens anderhalf tot twee keer zo veel aan het energiebedrijf Rijnland moeten gaan be talen dan reëel iï. We hebben uitgere kend dat er gezinnen zijn die 30 tot 40 procent van hun inkomen aan Rijnland moeten betalen. Die gezinnen komen in de problemen, dat is duidelijk. Datzelfde geldt voor kleine bedrijfjes met een hoog energieverbruik. Bovendien vinden we het belachelijk dat Rijnland de rente winst opstrijkt. In onze ogen is het vol strekt onaanvaardbaar dat een gasdis- tributiebedrijf zoals Rijnland van der gelijke absurde winsten maakt" Geen toezegging aan Greenway VOORSCHOTEN - De Voorschotense gemeenteraad zal waarschijnlijk in juni van het volgend jaar een beslis sing nemen over de toekomstige bestemming van het Cultureel Centrum. Die beslissing zal niet worden be spoedigd ook al zou het betekenen dat er geen onderdak meer is voor de bioscoopvoorstellingen die nu nog in het Greenway-theater worden gegeven. Er is namelijk sprake van dat in het theater een disco dancing komt. Dat l^leek tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering waarin wethouder Marselis zei dat hij de huidige exploitatie van het Greenway-theater geen belof ten heeft gedaan dat zij spoedig een onderkomen zou kunnen krijgen in het Cultureel Centrum. Een onderzoekscommissie voor het openbaar lager onderwijs lichting wordt door de diverse fracties niet gelijk beoordeeld. Volgens PvdA en D'66 moet eerst bepaald worden wat "voorlich ting" moet inhouden, maar WD en CDA willen graag over de ge meentegrenzen heen laten kij ken. Het CDA vindt echter een bedrag van 20.000 te hoog en komt op een bedrag van 12.500. Het LVC-V/orkshop Orkest i zelf-geschreven en speciaal vw "Pop tegen Apartheid" Ze speelden heeft inmiddels laten^weten dat Aanleiding van dit voorstel was de behandeling van de gemeente begroting. De interesse van de burgerij ten aanzien van het be stuurlijke werk is zeer gering. De burger komt alleen bij hoorzit tingen mits een onderwerp aan de orde is waarbij hij betrokken wordt zoals woonwagenkampjes en verkeersmaatregelen. De discussie verzandde tenslotte in een niet begrijpen van elkaar, maar toch wel met de toezegging dat in 1980 met gelden, die nog betrekking hebben op het jaar 1979, de gemeentelijke voorlich ting een urgentiepunt wordt. De Bloemenwijk- Boschgeest krijgt het eigen clubhuis-aan de Sixlaan in Boschgeest, de ge meente betaalt de aanlegkosten en dergelijke tot een bedrag van 18.000 terwijl de buurt door middel van zelfwerkzaamheid de overige werkzaamheden zal ver richten. Er is een voorlopige ver gunning voor de keet, die als buurthuis zal gaan fungeren. Zo dra blijkt dat uit de omgeving geen bezwaren komen wordt een definitieve bouwvergunning ver strekt. Omdat er nog wat geld over is, kreeg de gemeenteraad een lijstje van kleinere werk zaamheden, waardoor de be schikbare financiële ruimte voor 1978 wordt opgemaakt. Vanuit de prioriteitenlijst voor 1980 werden alvast de brandweervoorzienin gen en een vleugel voor het Cul tureel Centrum beschikbaar ge steld. het Cultureel Centrum ook best een school onderdak zou kunnen krijgen. Voorlichting De raad gaf gisteravond het college van B en W de vrijheid om een extern bureau te laten onderzoe ken op welke wijze de beste voorlichting aan de burgerij kan worden verstrekt. Het maximale bedrag dat voor dat onderzoek wordt uitgetrokken is f 20.000 Het begrip gemeentelijke voor- Londens koor verheten! terug in Oegstgeest OEGSTGEEST - K en O haalde de London Choral Society van twee jaar geleden terug naar de Willi- brordkerk. De middenbeuk was weer vol. Tijdens het concert vroeg ik me af of het koor wel hetzelfde was van destijds. Thuis gaf mijn recensie uit 1977 het antwoord: een andere dirigent. Het koor stond nu onder leiding van Nicolas Cledbury. Wat ik toen "te statisch" noemde noem ik nu "van Gods genade" Deze dirigent en de koristen kle ven niet krampachtig aan hun bladmuziek. Een minimiem kringetje met de vingerpunt re- gélt een galm, kleur, climax of wat ook en de vier koorgelederen veren en ontspannen - elektro nisch gelijk aan de curve van die vingertop. Eensgelijks gaat het met polyfoon ineenraderen, het beheersen van overgangen en aansluitingen en het verwijlen in alle denkbare nuances. Dan is er nog de distinctie, de verfijning, de beelding in de voordracht. Er zijn heel wat carols te pas geko men, anoniem, van Benjamin Britten en andere Britten. Als concert-inzet diende Bach's dubbelkorig motet Lobet den Herrn in C. BWV 230. Waarom het het zesde heet begrijp ik niet, het is een flink stuk ouder dan de vijf andere en van een voor Bach ver ouderde stijl. De meegekomen medewerkers hebben beslist niet teleurgesteld. Sopraan Julia Dewhurst bracht onder andere Thiman's Jozef aan de wandel, Bax' Roos en Deugd, nog eens Jozef (maar van Dand- rieu) en het Nederlandstalige "Een kindeke is geboren" van de Engelsman John Bull, die in' Swcelincks tijd organist in Ant werpen was. De piano- en orgelfuncties wpren voor Margaret Phillips, die aan geboren vlotheid toonde in Bux- tehude's Morgenstern, in een Bach-oraal en vooral in Les An- ges van Messiden. In de Carols- fantasie van Williams had een koorbariton belangrijke solo's: Alcoholcontrole LEIDEN - In het kader van een landelijke alcohol-controle wer den gisteravond in Leiden 190 au tomobilisten gecontroleerd. Van 52 werd een blaastest afgenomen. Bij 12 bleek nog een tweede test noodzakelijk. Uiteindelijk kre gen vier automobilisten een rij verbod opgelegd terwijl tegen een man proces-verbaal werd op gemaakt in verband met rijden onder invloed. LEIDEN - "Zolang er geld te ver dienen is, drijven wij handel met Zuid-Afrika". Deze regel uit het nummer "Embargo" van de Leidse groep "De Grote Bluf' geeft in het kort de reden voor de gisteravond in het Leids Vrije tijdscentrum gehouden "Pop te gen Apartheid" avond weer. Deze avond werd gehouden in het ka der van de twee weken durende actie "Leiden tegen Apartheid" Alle aan het programma meewer kende groepen en artiesten toon den aan dat het heel goed moge lijk is om geëngageerde muziek te maken zonder in cliche's te vervallen. De Zuid-Afrikaanse zanger Brian Isaacs, die overigens al zo'n twin tig jaar in Zweden woont, is waarschijnlijk de enige van de optredende artiesten, die apart heid aan den lijve heeft onder vonden. Toch had zijn optreden een vrolijkheid, die misschien een weerspiegeling is van de on danks onderdrukking ongebro ken ruggegraat van de Zuid- Afrikaanse negerbevolking. Met als enige instrument z'n stem wist hij iets van de aard van de niet-blanke bevolking over te brengen. Daarna zorgde het uit vijftien men sen bestaande LVC-Workshop Orkest voor een half uur verras sende en vaak ook swingende amusementsmuziek. "De Grote Bluf' zingt maatschappij-kriti sche teksten, die gisteravond helaas vaak moeilijk te volgen waren. Daarbij zijn ze echter de muzikale kant zeker niet verge ten. Ze spelen degelijke rockmu ziek, waardoor de aandacht van het publiek niet verslapt. De twee op Zuid-Afrika gerichte num mers "Embargo" en het op pro pagandateksten gebaseerde "Kom naar Zuid-Afrika, waar het zo gezellig is" waren van een tro pisch ritme voorzien, dat de zwaarte van de teksten ophief. s gehouden toespraakjes even melig als de naam deed verwachten. Ze brachten vooral door de diverse fluiten gedragen elektrische volksmuziek, waarop het goed huppelen is. De teksten gaven blijk van originele kritiek op de bestaande verhoudingen. Een soort avond dat zeker voor herhaling vatbaar is. ARIEJAN KORTEWEG Forummiddag over apartheid OEGSTGEEST - In het kader van de actie "Leiden tegen apart heid" wordt maandagmiddag een forummiddag over de Zuid- afrikaanse apartheid georganiseerd in de aula van het Rijn lands Lyceum aan de Apollolaan 1 in Oegstgeest. Forumleden zijn: Gualthérie van Weezei (CDA-tweede kamer lid), Honing (Districtsbestuurder Industriebond FNV), De Jong (medewerker bureau VNO), De Plessis (Boycot Outspan Actie), mevr. Rempt-Halmmans de Jongh (WD-tweede kamerlid) en ds. v. d. Veen (lid Wereldraad van Kerken). Mevrouw Van Raal- te, docente maatschappijleer aan het Rijnlands Lyceum zal de discussie voorzitten. Aanvang 14.15 uur, toegang vrij. LEIDEN - Een concert, zo boeiend als gisteravond het Rotterdams Philharmonisch Orkest zijn toehoorders in de Stadsgehoor zaal heeft aangeboden, is waard tot in lengte van dagen herdacht te worden. Dit zijn hoogtepunten in een concertseizoen. Alles heeft daarin samengewerkt programmakeuze, uitvoering en vooral de twee solisten die hier vorige week al hun entree maakte met Poulenc, Anthony en Joseph Paratore. Dit pianoduo was on volprezen in het Concert voor twee piano's en orkest K.V. 365 van Mozart. Het was zo perfect, zo intens muzikaal, zo sluitend, dat men haast zou denken dat zij zelfs gelijk in- en uitademden. Alles was van een subtiliteit die niet te verbeteren is. Degene die zich hierin volmaakt kon inleven is di rigent David Zinman, die zijn or kest heel delicaat liet aansluiten bij de welvingen van de thema tiek, zoals de twee pianisten die creëerden. Al eerder is hier opgemerkt dat de ze dirigent de bijzonder gave heeft het klankbeeld tot een sculpture te maken. Zijn beel dende wijze van dirigeren is een belevenis niet alleen voor het oor, maar ook voor het oog. Elke klanknuance vindt via een sub tiel handgebaar zijn respons in het orkest. De Ouverture „La gazza ladra" van Rossini hield meteen een ieders aandacht gevangen alsook de Haydn-Symphonie in D nr. 96, waarin enige fraaie hobo-soli in het Menuetto wel eens een open doekje mogen hebben. En tot slot „Till Eulenspiegels lustige Strei- che" van Richard Strauss, een verrukkelijk stuk programma muziek (dus gebonden aan een verhaal) en dat levendig en gees tig door het orkest werd vertolkt. Hulde aan deze dirigent Zinman en aan zijn r BEP RIJNDERS LEIDEN - U zult het zich nauwelijks kunnen voorstellen maar terwijl het publiek in de foyer van het LAK-theatcr nog laaiend-en thousiast napraatte over het toneelstuk 'Mar en Sien Op Kattegat Tien dat men zojuist had gezien" spraken Shireen Strokker. Marja Kok Frank Groothof en de eveneens aanwe zige Peter Faher over de dingen, die mogelijk dan wel beslist fout waren gegaan in de kleedkamer na. Dit illustreert wel op een zeer nadrukkelijke wyze de graad van perfectie welke het 'Werkteater' uit Amsterdam in haar voorstel lingen nastreeft. Nimmer zal ik moe worden van de kwaliteiten van het Werkteater als to neelcollectief en de capaciteiten van de af zonderlijke acteurs en actrices in deze ko lommen breed uit te meten. Gisteravond werd namelijk weereen overduidelijk bewijs geleverd van de verbale en artistieke vaar digheden van de groepsleden. la vertelde Shireen Slrooker na afloop dat ze 'Maren Sien sarnen met Marja Kok inexact een uur hadden geschreven. Later hebben zt (tijdens try-outs en voorstellingen) nog wel dramatische wijzigingen aangebracht, maar de grondgedachte is steeds dezelfde geble- Het publiek was gisteravond zo enthousiast, dat vrijwel elk woord en elk gebaar van Shi reen, Marja en Frank met applaus werd be loond. 'Mar en Sien' neemt evenwel een zeer aparte plaats in in het Werkteaterrepertoire maar is er daarom beslist niet minder boeiend om. Integendeel. BERT KOEKEBAKKER Los vervolgt "We zijn onze actie eigenlijk wat laat begonnen maar we zijn er in middels wel in geslaagd mensen te mo biliseren uit tal van wijken zoals de Me- renwijk, Tuinstadstaalwijk, Transvaal, Zuid-west, Noord, de Hoge Mors, Pan- cras/Maredorp en de Zeeheldenbuurt. De rest van de wijken proberen we nog dit weekeinde voor deze actie warm te krijgen. Dat zal wel lukken want deze zaak leeft op dit moment enorm onder de Leidse bevolking" Zaterdag Leerlingen Rijnakkoord goed op dreef LEIDERDORP - Leerlingen en enige docenten van de streekmu- ziekschool "Rijnakkoord" gaven gisteravond voor talrijke toehoorders een concert in de Dorpskerk. Een dergelijke uit voering, waarbij het erom te doen is vorderingen en kwaliteiten te tonen heeft programmatisch welhaast onvermijdelijk een rommelig, op z'n best bont karak ter. Ik moet zeggen, dat het in dit geval erg meeviel. De opvolging verliep zonder noemenswaardige hiaten en de uitgevoerde werken waren zo goed mogelijk gerang schikt. Ook had met terdege op kwaliteit gelet. Een blazersen semble onder aanvoering van de docent Joop van der Louw begon al met een zestiende eeuwse Can- zona van de, later naar Duisland vertrokken Nederlander Cornelis Conradus. Voor de koffie werden de opeenvolgende 18de eeuwers afgewisseld door de tijdgenoten Daquin en Stanley, van wie do cent Nico de Raad en een jonge leerlinge resp. een Noël Suisse (variaties) en een Volutary van Stanley op het orgel speelden. Ook uit andere vertolkingen, maar dan steeds (op twee solo piano-uitzonderingen na) in groepjes of in duet, bleek de deugdelijke, tevens muzikale lei ding op deze muziekschool. Geen enkel uitgevoerd werk was tech- nisch gemakkelijk. En de muzi kanten zijn geen conservatorium leerlingen. Daarom waren de re sultaten des te meer te prijzen. Het lust mij dus niet zwakke plekken te signaleren. Neem zo'n Suite van Handel (uit de opera "Rodrigo" genomen) door fluiten en gamba, (treffend ook) een wals van Dancla en iets zigeunerach tigs van Pracht, een Serenade van Schaper voor twee accordeons, om maar enkele grepen te doen, het gaf alles blijk van serieuze studie en verantwoorde leiding. Het concert liep uit in een merk waardig modern "Quadrivium (vier slagwerkers van verschil lende soort) door de leraar H. Keizer en de presentatie van de "Big Band" door zijn collega Joop van der Lauw JOHAN VAN WOLFSWINKEL Villa in brand WASSENAAR - In de Nassaulaan in Wassenaar is gisteravond bij een flinke brand een villa voor een deel is de as gelegd. De brand ontstond doordat de bewoonster in de voorkamer een sigaret even had laten liggen. Toen ze na korte tijd terugkwam stond de kamer in lichterlaaie. De Wassenaarse brandweer had een half uurtje nodig om de vlammen onder controle te krijgen. Daarbij werd gebruik gemaakt van 2 hoogdruk- en 2 laagdrukstralen. Docos-Varia - za en zo, gebouw sport stichting aan de Groenesteeg, Sporteve nement t.b.v. gehandicapten, met o.m. za 12 uur, tafeltenniswedstrijd tussen Willem van Hanegem en Wim Rijsber- gen. Schouwburg-Georgetterie, programma van Georgette Hagedoorn, Jules de Kor te en Bert Stoots, 20.15 uur. LAK-theater - 20.30 uur, Incubus: "The golden Ass". Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30-17 uur. Warmond - Tafeltennistournooi, 11.30 uur, gymnastieklokaal bij De Pomp, 11.30 uur. Oegstgeest - ruildag postzegelvereni ging, 10 uur in de Floraschool aan de Lange Voort. Leiderdorp - za en zo vanaf 11 uur, post- duivententoonstelling in de touwfabriek aan de Zijldijk. Warmond - 13.30 uur in Mariënhaven, receptie van de stichting r tiviteiten. Zondag Leiden LAK-theater - kindervoorstelling De Soepgroep: "De moeder van Mama", 15 Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel: 125802. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, vanaf 21 Maandag Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, festival van de lach: film met de Engelse komiek Norman Wisdom, 20 en 22.15 Stadhuis - gemeentehuis 19 uur. Schouwburg - De kinderen van Eduard, van Marivaux, 20.15 uur. Wassenaar - 9.30 uur, begrotingsverga dering, gemeentehuis. Leiderdorp - Cie bestuurszaken, 20 uur, gemeentehuis. Leiderdorp - Cie ruimtelijke ordening en openbare werken gemeentehuis, 20 Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur v.m. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk 1 (Morswegkwar- tier, Noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Groenoord), H. Aelbers, Noord- eindsplein 2a, teL 122268. Wijk 2 (Kooi en Merenwijk), P. Tan, Schoenerwal 13, tel: 210890. Wijk 3 (Waard, Porfessorenwijk, Tuinstadwijk en Zuid-binnenstad), J. vap Gent, Zoeterwoudse Singel 28, tel: 122538. Wijk 4 (Zuid-west en Haagweg- kwartier), tot zo 8 uur v.m. B. Roos. Zo- cherstraat 1tel: 766123zo vanaf 8 uur, F Lahr, Zoeterwoudse Singel 11, tel: 120347. Leiderdorp - O. Du Ry van Beest Holle/ M P. Hennink, Vlaskamp 16, tel: 891100. Zaterdag en zondag spreekuur van 12.30-13 uur. Oegstgeest - H. Reterink, Terweeweg 152, tel: 150394. Voorschoten - za, F. Koopmans, R. Wagnerlaan 69, tel 6352, Zo S. Platteel- de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel: 5417. Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45. Warmond, tel: 01711-10030. Apotheken ZOETERWOUDE - Het is ge bruikelijk dat burgemeesters of wethouders de eerste paal slaan voor een nieuw bouwwerk in hun gemeente. Burgemeester Detmers deed het gis termiddag anders. Hij sloeg niet de eerste maar de injfenzeventigste paal voor het nieuwe Zoeterwoudse politiebureau aan de Noordbuurt- seu-eg. Verwacht wordt dat het poli tieonderkomen. ontwerp van de werkgroep Kokon uil Rotterdam, volgend jaar om deze tijd gereed zal zijn. Bij het bureau zullen ook twee woningen verrijzen. De avond-, nacht- en zondagsdienst der .apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 14-21 dec. door apo theek Reyst, Steenstraat 35, tel: 120136. Apotheek Beker, Kempenaerstraat lb, teL 153274. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel: 2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apo theek te komen kan men, uitsluitend voor spoedgevallen, gebruik maken van een taxi, tel 122444. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn, 134604, ten zui den van de Rijn, 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd - Ge zondheidscentrum, Bérkenkade, Lei derdorp, tel 410131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. M. Huysdens, van Speykstraat 248, teL 02521-13728. Dierenartsen Leiden - Weekendregelng dierenartsen Muurling/Roest/Helder - F. Muurling, Plantsoen 23, tel: 125057. Weekendrege ling dierenartsen Krol/van Gool/Vest- jens - Y. Krol, Pres. Kennedylaan 260, teL 153266. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160.70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2