i Peugeot 505 STI: iets aparts cv -^5- samengesteld door Koos Post Toyota Corolla vernieuwd Een snuiter met een baard Mijn gedachten over Sinterklaas Zo denk ik erover LEUK FEEST ZATERDAG 15 DECEMBER 1979 PAGINA 29 dat een aardige graadmeter. Elke nieuwe auto trekt min of meer bekijks. Bij deze Peu geot was het opvallend wei nig. Maar dat doet niets af aan de hoge kwaliteit. Heel gewoon gezegd: een dijk van een kar. Van buiten niet opvallend maar zeer gedistingeerd, van binnen uiterst smaakvol, technisch en motorisch geraf fineerd goed. Om te beginnen: niet alleen een smaakvol maar ook een zeer functioneel interieur. Met werkelijk goede stoelen. Een duidelijke verbetering ten opzichte van de 504. Lange zittingen en goed steunende leuningen. Bekleed met een - erg praktisch - mooie tweed in kleur afgestemd op de kleur van het lak. Een aantrekkelijk en overzich telijk dashboard. Ons enige bezwaar de plaats van het as bakje. Vlak achter het wel goed bereikbare versnel lingspookje. Niet bijster han dig. "Onze" STI heeft een vijl ver snellingsbak. Met de vijf als overdrive. Voor rust op de snelwegen. En voor ge moedsrust aan de benzine pomp. We kwamen mede dankzij deze "bezuiniging" aan een gemiddeld verbruik van één op tien. Wat voor een wagen waarmee zo pittig kan worden gereden lang niet be roerd is. Al kan het natuurlijk nog beter. Want al is het een met luxe vol gestopte limousine waarvan de goede eigenschappen vooral tot uiting komen als men zich niet til te gehaast over langere afstanden ver plaatst. men kan er ook ver bazingwekkend snel mee uit de voeten. Felle acceleratie in de laagste versnellingen. Een top van om en nabij de 170 kilometer per uur. En dat al les moeiteloos door die per fecte elektronische inspui ting. We zeiden het al: al die auto- technische lekkernijen krijgt men niet voor niets. Integen deel. De 505 STI die wij reden moet niet minder dan 30.500 gulden opbrengen. Men krijgt er dan wel een elektrisch schuifdak bij. Maar ook dan is en blijft het een stevige bom duiten. Maar als men het royale comfort neemt waarmee men in deze Peugeot wordt omringd, het gemak waarmee de wagen kan worden bediend (mede dankzij de voortreffelijke stuurbekrachtiging die pas aanwezig is als men hem no dig heeft) en de pit die men elk moment dankzij de twee liter motor onder de kap van daan kan halen, dan kan men zich voorstellen dat automo bilisten die iets aparts willen toch over zo n bedrag heen stappen. Want iets aparts is deze Peugeot 505 STI. Louwman en Parqui (import van Toyota's) zal met het Na tionaal Automuseum volgend jaar Leidschendam verlaten. In september zal het hele be drijf naar Raamsdonkveer verhuizen. Naar verwachting zullen vrijwel alle honderd personeelsleden meegaan. Wat er met het oude gebou wencomplex aan de Veurse- weg gaat gebeuren is nog niet beslist. De nieuwbouw in Brabant zal (inclusief de inrichting) on geveer veertig miljoen gulden gaan kosten. Veel geld. maar Louwman en Parqui heeft nauwelijks keus. In Leid schendam barsten ze er aan alle kanten uit. Ruimte voor uitbreiding is er niet. En daar men optimistisch is over de ontwikkeling van Toyota (volgend jaar rekent men zelfs op een totaalverkoop van te gen de 35.000 automobielen) was nieuwbouw onontkoom- "Het is met de Peugeot 505 STI net of je op directie-niveau wordt vervoerd" Zo kenschetste een collega zijn ervaringen met de nieuwe grote Peugeot die in de ko mende tijd de zo succesvolle 504 gaat vervangen. We weten het, met deze opmerking strijken we de mensen van Frankrijks grootste particu liere autobedrijf wellicht te gen de haren in. Zijzelf zeg gen namelijk dat de nieuwe 505 naast de 504 zal worden verkocht. Nog wel, maar dat kan slechts een tijdelijke zaak zijn. De opvolger van Peugeots best verkochte model gedurende vele jaren (de 504 dus) staat er. Zoals de meeste nieuwe mo dellen van Peugeot goed maar ook duur. Want wat prijs betreft gaapt er een flink gat tussen de oude 504 en de nieuwe 505: voor de goed koopste versie maar liefst vierduizend gulden... Financiële pijn wordt echter verzacht door de wetenschap dat ze er een pracht van een auto voor terugkrijgen! Geen opvallende wagen. Wat vormgeving betreft eigenlijk niet meer dan een vergrote 305. We hadden weinig be kijks in de tijd dat wij in de 505 STI rondreden. Meestal is Toyota heeft de Corolla totaal vernieuwd. Dat moest ook wel. Vier jaar lang was de Corolla het best verkochte automodel ter wereld. In 1978 moest hij echter die ereplaats vrij maken voor de GolJ van VolkswagenDal was voor de Japanse fa briek het sein dat het model aan het verouderen was en het derhalve tijd was voor vernieuwing te zorgen. Het resultaat is nu ook in ons land te zien. Er is een geheel andere auto rondom de ouwe getrouwe mo tor gebouwd. Overigens is er ook wel wa taan die motor gesleuteld. Die heeft een iets grotere inhoud gekregen nu 1290 cc) en hij kan enkele pk's meer leveren. Maar dat was in de eerste plaats bedoeld om het brandstof verbruik te drukken. De fabriek zegt dat men ge makkelijk 1 op 13.5 kan halen. Maar dan zal men beslist niet op topsnelheid <150 km per uur) moeten Er zijn weer vier versies op de markt: sedancoupe stationwagen en liftback (met een derde deur dus). De prijzen varieren van ruim lij mille tot bijna 15 j mille, waarmee het model in een uiterst populaire klasse is gebleven. Het gaat Toyota op dit moment voor de wind. In grootte de derde autoproducent van de wereld. Volgend jaar verwacht men drie miljoen auto's te maken. En die worden grif verkocht. In Amerika nu zelfs als broodjes van de bakker. In Califomie presteerde het merk het om nummeréén te worden Vóór erkende grootheden als General Motors en Ford... Toyota 's credo voor de jaren tachtig is vrij simpel: méér modellen, méér maken, méér exporteren en méér verkopen. In deze plannen neemt de nieuwe Corolla een sleutelpositie in. Hij moet en zal zijn "oude'' positie aan kop weer terugwinnen Andere troeven worden achter de hand gehouden. Zoals een Toyota-Crown met dieselmotor en vijf versnellingsbak. Een automaat met drie versnel lingen en een overdrive. En een injectie-benzine motor Eigenlijk tot groot genoegen van president-directeur Evert Louwman (39). de grote motor van het project: "Ik wil in mijn leven eenmaal nieuw bouw plegen en er dan ook iets heel bijzonders van ma ken". Op een terrein van der tig hectaren in het industrie terrein Dombosch I in het Brabantse Raamsdonkveer kon hij aardig uit de voeten Voor het bijzondere werd de Amerikaan Richard Buck- minster Fuller ingehuurd die destijds tekende voor het Amerikaanse paviljoen op de wereldtentoonstelling. Deze veelzijdige en fantasierijke ontwerper zette voor Louw man en Parqui een uiterst re volutionair zeskantig hoofd kantoor op papier. Het krijgt de vorm van een koepel. Dit voor West-Europa unieke goudkleurige hoofdkwartier - enigszins vergelijkbaar met het Evoluon in Eindhoven en het Aviodome op Schiphol - heeft een doorsnee van 72 me ter. een hoogte van 22 meter en telt drie verdiepingen Het staat in directe verbinding met het nieuwe automuseum. Wandelende museumbezoe kers kunnen via een gang op een platform in het hoofdkan toor komen vanwaar zij de Toyota-modellen kunnen zien die een verdieping lager staan opgesteld in de show room in de "dome". Het totale vloeroppervlak van het automuseum zal zesdui zend vierkante meter beslaan. Het acht meter hoge pand gaat meer dan 120 antieke au tomobielen en vele rijtuigen herbergen. Voorts een groot aantal motorfietsen en diver se kleine voertuigen. In Leidschendam trok het mu seum jaarlijks zo'n 50.000 be zoekers. De verwachting is dat dit aantal in de bijna tweemaal zo grote nieuwe omgeving flink zal toenemen. Het grote onderdelenmagazijn (15.000 vierkante meter) wordt vanuit Japan wekelijks bevoorraad met behulp van zee-containers. Door middel van een directe computer verbinding met Japan via de Mark 11 I-satelliet is een snelle overbrenging van gegevens en wensen mogelijk De gouden dome het nieu we hoofdkantoor van Louwman en Parqui in Raamsdonkveer Met een vcrbuidingsgang naar het nieuwe onderkomen van het nationaal automuseum (links Al is de Sinterklaas danvoorbij .toch nog een paar stukjes over dit feestvan de vijfde klas van de openbare basisschool "De Meerpaal" in Leiden. Bedankt voor jullie bijdrage Henk en Anneloes Sinterklaasfeest is een feest waarvan de winkeliers aardig kunnen profiteren. Dan komt er zo'n jonge snuiter die voor ouwe zak doorgaat, terwijl de ouders van sommige kinderen, bijna hun eigen kinderen begraven onder speelgoed en snoepgoed. En die winkeliers maken steeds meer reclame met zo'n sinterklaas pop, en dat levert poen op. Als je zo'n snuiter met zo'n baard tegen komt moetje vragen wat die touwtjes achter zijn oren doen. Als die vent met zo'n zwarte Piet ergens snoep uit gaat delen ben ik er meestal het eerste bij, dan loop ik weer terug, krijg ik weer een hand vol pepernoten, gaat weer weg. Loop weer terug en zo gaat dat door. Een tijdje geleden ben ik zo met twee zakken vol met snoep thuis gekomen. Herman Bronsgeest De gedachten van Sinterklaas Ik begin wat te vertellen wat voor kadootjes ik heb gehad: pantoffels, woord master mind, een boek en een chokolade let ter, Dat zijn er niet veel, want ander kinderen krijgen dozen vol en emmers van 100 gulden en de ander krijgt een paar klei ne geitjes en andere krijgen ge woon gewoon niks om dat ze er niet meer in geloven en andere omdat ze een ander geloof heb ben, daar hoef je niet om te la chen, want die mensen doen dat nou eenmaal. De meeste Ned Kinderen worden dood gegooit met kadootjes, en andere kin deren snakken gewoon naar speelgoed en maken het zelf van oude troep. Ik vindt, dat ze sinterklaas af moeten schaffen maar dat zou voor de winkels een vreselijke domme grap vin den. einde. Wendy Margaroli. Ik geloof niet in sinterklaas. Ik heb een bepaald geloof waardoor ik er niet in geloof. Bijvoorbeeld alles wat niet bij ons in het geloof past is heidens. B.v. verjaardagen, carneval, sinterklaas, kertmis, pasen. Dinsdag en woensdag was er sinterklaas op school, ik heb niet meegedaan. Ik heb ook geen cado gehad. Maar ik krijg ook wel eens een cado hoor. en ik ga ook wel eens ergens heen want ik ben naar de dierentuin geweest. Wij vieren ook wel feesten maar geen verjaardagen, enz. Ik vindt het heus niet erg hoor, daaaaaaaag. Geschreven door: Pascal Verkade Fr a n k v I d RA Vl Lf'4 E KI 8 Sint moet naar arme kinderen Ik vind dat ik eigenlijk een beetje te veel kadootjes heb ge had. Want ze vergeten al die ar me kinderen. Die hebben maar een zelf gemaakt autootje. Als ik sinterklaas was zou ik het al lereerst naar die arme kinderen gaan. Die hebben niks helemaal niks. Ze vergeten helemaal die arme kinderen. Ik hoop dat ze ook eens naar die arme kinde ren gaan. dat zou ik heel heel leuk vinden. Glenn Helder Ik vind de gedachte van de Sint vind ik dat hij weg maar hij verpest alleen maar je geld. Door het snoep verpest je je tanden. Ik vind kleine cadootje genoeg en je kan beter een kaas letter kopen. Een klein cadootje zoals een bol wol enz. Je kan ook een groot cadootje voor de familie kopen. Het is abnormaal 3 zakken allemaal veel teveel. Drie keer je schoen zetten, alle maal te veel. Je kan beter een keer Suske en Wiske krijgen. Terra Riezefikamp. Wij vierden gisteren sinterklaas. Om zeven uur werd er op de deur gebonkt. Wij renden naar de deur. op de deur stond een briefje en daar stond op: kijk op de achterdeur, daar was ook een briefje. Er stond op: ga naar de tweede etage. Op de tweede etage stond een mand we maakten de mand open en er lagen allemaal cadootjes in. Ik kreeg een locomotief en vier spoorboeken. een k wisboekje en een cataluges van postzegels. In vind sinterklaas een heel leuk feest. Vroeger toen kwam hij voor de arme kinderen. Mark Harren Kooperen, Patrijzenhoek 4, Leiden. 6 jaar Marianneke Lamboo, Mauritsstraal 21, Leiden, 5 jaar

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 29