Een ei hoort erbij maar de kip telt niet mee ZATERDAG 15 DECEMBER 1979 EXTRA PAGINA 25 Misschien zal op 1 juli 1980 in de Europese Ge meenschap een verbod worden ingesteld op het houden van kippen in legbatterijen. De YVest- duitse minister van landbouw, Joseph Ertl, heeft enkele maanden geleden in een brief aan zijn EG-collega's voor zo'n verbod gepleit. De Nederlandse minister van landbouw en visse rij Fons van der Stee vindt net als zijn Duitse collega dat de legbatte rijen weg moeten. Op verzoek van Nederland, West-Duitsland, Enge land en Denemarken gaat de Europese Com- piissie, het dagelijks be stuur van de Europese Gemeenschap, deze zaak bestuderen. In Nederland en West- Duitsland wordt door de dierenbeschermers al geruime tijd grote druk uitgeoefend om een ein de te maken aan legbat terijen waar in kippen in kleine kooien opgeslo ten zitten en waar voe ding, afvalverwerking en afvoer van eieren geautomatiseerd zijn. De Westduitse „dieren- professor" Bernhard Grzimek, bekend van talloze publicaties en te levisieseries, heeft het leven van kippen in de batterijkooien eens ver geleken met het bestaan in een concentratie kamp. Een consequen tie van het verdwijnen van de legbatterijen zal ongetwijfeld zijn dat de eieren voor de consu ment een stuk duurder zullen worden. RENSWOUDE - „Politiek. Het is allemaal politiek. Ik snap dat niet. De kippen hebben het nog nooit zo goed gehad als in de legbatterijen. Ze hebben altijd te eten en te drinken. De drinkbakken bevriezen 's winters niet meer en de kippen zitten altijd lekker warm. Vroeger was dat wel anders. Ik had kippen op het erf. Als het regende of vroor, zaten de beesten zielig weggedoken in de struiken. Je zag ze lijden. Dat is er nu niet meer bij. Nee, soms benijd ik die beesten" Kippenboer H. M. Jochemsen uit Renswoude is weinig en thousiast over de plannen van het ministerie van landbouw en visserij om legbatterijen te verbieden. Jochemsen heeft zestigduizend kippen. Drie en een half duizend zitten nog in een scharrelblok, de rest huist in batterijkooien. „Voel toch eens hoe lekker warm het hier is", zegt Jochemsen als hij de deur van een van zijn kippen- stallen openzwaait. Naast de deur hangt een bord met knoppen. Een temperatuur- regelaar staat op twintig gra den. Het is benauwd. Er hangt een doordringende lucht van mest, vermengd met Fabriekshal Vier lange stellages vullen de stal, die veel weg heeft van een fabriekshal. Aan weers kanten van de stellages zitten kooien, in drie rijen boven el kaar. Vijf, soms zelfs zes kip pen verdringen zich in één kooi. Ze plukken aan eikaars veren en schuren langs el kaar. Een aantal kippen steekt de kop door de getra liede voorkant van de kooi en pikt gulzig in de voergoot. De nekken van de beesten wor den kaal van het schuren langs de tralies. Jochemse drukt op een knop. Vier grote machines bewegen zich langs de stellages. „Zo, de voerbak ken zijn weer gevuld", zegt hij. De machines keren terug en schakelen zichzelf uit. In één van de kooien verdrin gen de kippen zich om te kunnen eten. Twee beesten hebben Hun kop door het tra liewerk gestoken. Een derde probeert er, over de twee an deren heen, ook bij te komen. Het lukt niet. In de kooi er naast staat een hen rechtop. De kam schuurt langs het gaas dat het dak van de kooi vormt. Bij de meeste kippen hangt de kam plat over de kop. De beesten zijn onrustig. Voortdurend zoeken hun po ten naar houvast op de roos- tervloer van de kooien. De vloer eindigt in een goot, vlak onder de voerbakken. Een goot met een rubberen band. Het is de goot waarom alles draait. Een lange rij eieren ligt op de band. Jochemsen drukt weer op een knop. Langzaam zet de band zich in beweging. De eieren verdwijnen in een tunnel, die uitkomt in een in- pakcentrum. Klaagzang Je eieren verdwijnen in dozen. De dozen stapelen zich op. Tienduizenden eieren per dag, miljoenen per jaar. Luid kakelend ondergaan de kip pen hun lot. Het lijkt een eeuwige klaagzang. „Moet je ze eens horen praten", zegt Jochemsen. Hij moet zijn stem verheffen om over het gekakel heen te komen. „Je hoort toch zo dat deze beesten niet ongelukkig zijn. Kippen die ongelukkig zijn kruipen stilletjes weg in een donker hoekje. Als ik dichterbij ze kom beginnen ze zelfs nog harder te praten. Ze zeggen heus niet; daar heb je die rot vent die ons dit aandoet. Nee, die beesten zijn er aan ge wend. Het is net als een mens die op een flat, midden in een stad woont. Die is toch ook niet minder gelukkig omdat hij opgestapeld zit. Hij is er gewoon aan gewend. Zo is het met die kippen ook. De bees ten hebben nooit iets anders gekend". Tegenstanders Jochemsen gelooft niet dat er veel mensen zijn die wat te gen de legbatterijen hebben. Hij zegt: „Over het hele land vind je misschien een zaal vol tegenstanders. Dat is toch niets. Die bepalen toch niet de mening van het volk. Ze moesten de mensen er over laten stemmen. Dan moeten alleen de deskundigen mee doen. Aan de mening van al die jongelui heb je niets. Ik vind het onzin dat zij tegen woordig ook al kunnen stemmen. Wat weten ze nou9 Niets toch?" De dierenbeschermers weten volgens Jochemsen niet waarover ze praten als ze de kippen weer in de scharrel- hokken willen hebben. „Kom maar eens kijken", zegt hij verbeten, terwijl hij naar zijn eigen scharrelhok loopt. De kippen stuiven op elkaar als Jochemsen de deur van het hok opengooit. De paniek wordt nog groter als hij er een kip bij de vleugels uitpakt. Hij zegt: „Kijk die kop eens. Die is helemaal dik. Het beest werd net gepikt. Zo gaat dat in deze hokken. Ze pikken de zwaksten dood. Bovendien heb je steeds last van ziekten. Ze bevuilen zichzelf met hun mest" Jochemsen ziet de toekomst niet somber in. Hij gelooft niet dat de EG-landbouwmi- nisters het eens zullen wor den over een verbod op leg batterijen. Jochemsen: „Dat kan toch niet. De eieren zou den veel te duur worden en dan raken we ze in het bui tenland niet meer kwijt" Binnenkort vervangt Jo chemsen zijn laatste schar relhok door een nieuwe leg batterij. Na lang wachten heeft hij hiervoor de hinder wetvergunning kunnen be machtigen. De plannen van minister Van der Stee en zijn EG-collega's kunnen Jo chemsen niet meer terug houden. Anti-ei In tegenstelling tot Jochemsen is plaatsvervangend direc teur-generaal voor landbouw en voedselvoorziening, dr. M. P. M. Vos, van het ministerie van landbouw en visserij, er van overtuigd dat er wat moet gebeuren met de legbatterij en. Dr. Vos: „Steeds meer mensen verzetten zich tegen deze manier van kippen hou den. Hetzelfde gebeurt in West-Duitsland. Als de be volking wil dat de regering tegen legbatterijen optreedt, dan moet de regering dat doen. Gebeurt dat niet, dan bestaat de kans, dat de anti- legbattenj-stemming omslaat in een anti-ei-stemming. Daarmee is de kippenboer nog verder van huis" Toen de Duitse landbouwmi nister Joseph Ertl zijn EG- collega's een brief stuurde waarin hij aandrong op een verbod van legbatterijen heeft de Nederlandse land bouwminister Van der Stee dit initiatief direct gesteund. Vos: „Van der Stee heeft zelfs een wezenlijke rol gespeeld bij het tot stand kohien van die brief. De minister ziet wel in, dat het geen zin heeft om alleen in Nederland eenzijdi ge regels op te stellen voor het houden van kippen. Daarmee verplaats je all"' het probleem naar hel buiten land". Een deel van de legbatterij in de stal die veel weg heeft Voordat er een verbod op leg batterijen in de EG komt moeten er maatregelen wor den genomen om te voorko men dat andere landen, met hun goedkope eieren, de Eu ropese markt overspoelen. Vos: „Vooral Oost-Duitsland, een belangrijke eierprodu- cent, zal bij het uitblijven van zulke maatregelen profijt trekken uit het gat dat in de Europese markt valt. Er kan worden gedacht aan een im- portheffing voor landen bui ten de EG. Een heffing die te vergelijken is met de heffing op Amerikaans graan, dat daarmee op het Europese graanprijspeil wordt ge bracht" Of de Europese Commissie zal beslissen de legbatterijen ge heel te verbieden kan Vos niet zeggen. Vos: „Er zouden wel eens regels kunnen komen voor het aantal kippen per kooi en voor de grondopper- vlakte van de kooi". Als de Europese Commissie toch besluit tot een verbod over te gaan, zal de prijs van de eieren omhoog gaan. Vos ziet dit niet als een probleem: „De kostprijs van een ei is al tijd relatief laag gebleven. Dit komt door de opvoering van de produktiviteit in de laatste vijftien jaar. De lage eierprijs is mede te danken aan het legbatterijsysteem. Diverse onderzoeken hebben uitge wezen, dat de consument best bereid is wat meer voor een ei te betalen, als daarmee het welzijn van de kip is gediend. Er is nu al een belangrijke markt voor scharrelde- Omschakeling Door Ron Kragten schakeling in de pluimvee teelt niet van vandaag op morgen zal geschieden. Er zal een lange overgangsperiode komen. Vos: „Naast die over gangsperiode moeten er maatregelen worden getrof fen voor kippenboeren die •halverwege de overgang stermijn hun batterij moeten afschrijven. Er zou kunnen worden gedacht aan een om- schakelingssubsidie en aan inkomenssteun". De over gangsperiode moet volgens Vos worden benut met het zoeken naar alternatieve ma nieren om kippen te houden. Hij zegt: „Doordat er een be perkte tijd is om te zoeken, ontstaat er een druk. Onder druk worden altijd de beste uitvindingen gedaan" Onaanvaardbaar vindt de Ne derlandse Organisatie van Pluimveehouders (NOP) het besluit van minister Van der Stee. „Een verbod op de hui dige legbatterijen is onmoge lijk, zolang er geen alternatie ve systemen zijn". Dit zegt voorzitter J. van Noord van de NOP. Hij vervolgt „Wij wil len best meewerken aan het opstellen van regels voor het houden van kippen in legbat terijen, maar botweg een ver bod op deze vorm van pluim veehouderij achten wij uit so ciaal-economisch oogpunt onverantwoord. Daar komt nog bij, dat de beslissing van de minister komt op een mo ment dat het onderzoek naar het welzgn van de kippen in de batterijen nog volop gaan de is". Zo'n onderzoeker is etholoog drs. G. C. Brantas. Hij onder zoekt het gedrag van kippen op het Instituut voor Pluim vee-onderzoek Het Spelder- holt in Beekbergen. Brantas: „ten Kip ui een legbatterij wordt in ernstige mate be perkt in haar welzijn. Dat kan iedereen zien. Daar hoef je geen etholoog voor te zijn. Toch vragen ze ons iedere keer weer dat te bewijzen. Immers, zolang wij bezig zijn met bewijzen, komt er geen verandering. We zijn hier nu vanaf gestapt. We houden ons nu bezig met wat er moet ge beuren na de afschaffing van de legbatterijen. Dat batterij- kippen lijden, is bewe- De batterijkooien bieden on voldoende ruimte aan de kip pen om hun normale gedrag spatroon uit te oefenen. Bran tas: „Ze kunnen niet rechtop staan, zich niet omkeren of .gaan zitten wanneer ze willen, ze kunnen hun vleugels niet uitslaan en ze hebben geen ruimte om zichzelf te verzor gen. Een kip wil krabben en haar veren schudden. Van na ture heeft een kip de behoefte om een zandbad te nemen. Dat kan niet in een metalen kooi. De kip hunkert zo naar een zandbad, dat het dier op de roosterbodem van de bat- tenjkooi de bewegingen maakt in een soort leegioopsi- tuatie. Kippen willen veel tijd besteden aan het verzamelen van voedsel. Scharrelend krabben en pikken ze in de grond Brantas: „Uit verve ling gaan de kippen in de kooien aan eikaars verendek frunniken en pikken ze in roestplekjes op de tralies. Vaak pikken ze honderden malen doelloos in de lucht Oppervlak Ondanks alles proppen de kip penboeren nog altijd meer kippen in een kooitje. Bran tas: „Economisch gezien is hiervoor geen enkele motive ring aan te voeren. Het is zelfs zo, dat de kippen in een grote re ruimte een beter rende ment voor de boer opbren gen. Enige jaren geleden be paalde een door het ministe rie van landbouw en visserij samengestelde commissie, dat iedere kip in een batterij- kooi tenminste 450 vierkante centimeter bodemoppervlak te tot haar beschikking moet hebben. De commissie be stond uit vertegenwoordigers van het ministerie, weten schappers. dierenbescher ming en vertegenwoordigers van de pluimvee-organisa- ties. Allemaal waren ze het eens. Nu wordt een groot aan tal kippen gehouden op een bodemoppervlakte van 320 vierkante centimeter per kip". Het grootste gemis voor een batterijkip is een legnest. Brantas: „Een kip wil haar kostbare ei leggen op een donker, zacht plekje waar het veilig kan worden uitge broed. Omdat zo'n plekje in de kooien ontbreekt, hebben altijd i leg gen ze hun eieren De beesten moeten leggen Alle omstan digheden in de legbatterijen zijn zo afgestemd dat de bees ten worden gedwongen te leggen. Ten einde raad legt de kip haar kostbare ei op de •sterbodem van de kooi. Het i f jaar een portie sperma wordt ingestopt is toch ook niet per definitie gelukkig**" Massa's Brantas is ervan overtuigd dat de bestaande batterijkooien weg moeten. Hu zegt „Erzun twee alternatieven. De strooi sel of seharrelsehiiur ka er een ten probleem van deze schu ren is dat de kippen in grote massa's moeten worden ge houden. Ze kunnen geen so ciale contacten opbouwen en gaan elkaar pikken. De zwak sten worden zelfs doodge- pikt. Daarnaast is de kans op ziekten in een scharrelhok groter dan in een legbatte rij" Ondanks deze bezwaren is Brantas ervan overtuigd dat het welzijn van de kippen in scharrelhokken minder wordt beperkt dan in kooien. Brantas: „De kippen kunnen in die hokken beter hun nor male gang gaan. Ze kunnen scharrelen, een zandbad ne men en er zijn legnesten. Bo vendien kan een scharrel- of strooiselhok niet op een eer lijke manier worden vergele ken met een legbatterij. De laatste 15 jaar hebben alle ontwikkelingen zich toege past op de legbatterijen. De scharrelhokken zijn verou derd. Van die hokken wordt nog alfijd alleen de bodem benut. Met roosters, ladder tjes en stokken zou ook de bovenliggende ruimte kun nen worden benut. Je slaat dan twee vliegen in één klap Ten eerste kunnen er meer kippen in het hok en ten tweede is de ruimte voor de dieren meer afwisselend Die afwisseling voorkomt verve lingen de verveling is een van de oorzaken van de pikke- rij". Gedragskooi Een tweede alternatief voor de huidige batterykooien is een betere kooi. Brantas: „Er wordt op dit moment een ge dragskooi getest. Dat is een kooi met legnesten. zandbak en zitstokken. In de kooi. die geheel is aangepast aan het gedrag van de kip, kunnen 20 dieren worden onderge bracht Experimenten heb ben al uitgewezen dat het welzijn van de kippen in de gedragskooi aanzienlijk beter is dan in de huidige praktgk- kooi". Brantas maakt zich kwaad op mensen du- beweren dat er voor de huidige legbatterijen geen economisch verant woord alternatief te vinden is Hu gegl hOm ril is «en oplos sing voor te vinden Dat heb ben we wel gezien bg de af schaffing van de slaverng. de kinderarbeid en bg de verbe tering van de positie van de werknemers. Altijd werd verkondigd dat dit econo misch nu t haalbaar was Het is toch gebeurd Waarom zou het dan niet hikken met de bi<>-industrie Dieren houden is altijd een aantasting van het welzgn van die dieren, maar delgk een compromis komen Sltliut gelgken is met het leggen va een ei op de tak van een boor Daarom maak ik me zo kwa. op manaen die aagten dat« kip gelukkig is omdat zg pr duktief is. Een vrouw die tu kinderen baart, omdat cr el ompi ou de gc zijn Man

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25