raakt ingeburgerd -jS^ssss hë^s">iï - '"•^Ykhon, Ö'5 ff" Toch vrij veel "dwars liggers" onder het publiek ZATERDAG 15 DECEMBER 1979 PAGINA 19 Door Herman van Amsterdam '2? "f g^rffliy 1 *- - t2£--% va I ais °'4 I i'J5 2315 f. »H Tf I "•«•t» 3311 2»5 23 87- 23 Z «««O HZ' 2?J 2J'3 «J >013 9c ,'2r'« -T~i? -HZ" f* 23* '2'3 8C 2317 27 i-Z?, DEN HAAG - Nederland heeft zich gewillig aan de postcode overgege ven. De toevoeging aan het dagelijkse leven van vier cijfers en twee let ters, ruim anderhalf jaar geleden in gang ge zet, is eigenlijk zonder slag of stoot geaccep teerd. Het gemor in het openbaar is beperkt gebleven tot dat groepje verontwaar digden uit Schagen dat demonstratief op straat een aantal postcode- boeken in brand stak en de anti-postcode actie van een particulier die het maar niks vond dat "iedere Nederlander door de PTT van een nummer wordt voor zien" Daarnaast nog een stapeltje bo ze brieven, ingezonden stuk ken in de krant en wat achter hoedegevechten in de Post- code-projektgroep, waarin naast de PTT zelf ook een aan tal grote klanten van de pos terijen heeft meegedacht over de aanvulling op het adres. De weerstand is dus niet van be tekenis geweest. Al heeft dat niet automatisch tot gevolg gehad dat alle Nederlanders ook braaf tot het gebruik van de postcode zijn overgegaan. Volgens het meest recente on derzoek van de posterijen is op dit moment 78 procent van alle post voorzien van de postcode. En onder alle post wordt verstaan dè inhoud van de in totaal 17.00Q brievenbus sen (losse post), de post die via de balie van het postkan toor binnenkomt en de zoge naamde partijenpost, waarbij postorderbedrijven, drukke rijen, uitgevers e.d. voor de toevoer zorgen. Per dag Per dag moeten zo'n slordige 15 miljoen poststukken worden verwerkt. Bij 3,3 miljoen blijkt de code dus nog te ont breken. "Dat lijkt knap veel", zegt postcode-projektleider A. van der Pijll, "maar veront rustend is het in onze ogen niet. Want dit percentage blijft slechts iets achter op onze verwachting. Voor het einde van dit jaar namelijk hadden we een score van tachtig procent in gedachten. Het verschil valt dus mee" Het feit dat bijna een kwart van de post codeloos is, heeft di verse oorzaken. Een daarvan is dat van de in totaal 30.000 organisaties, verenigingen en bedrijven (grootgebruikers), er een aantal nog niet klaar is met de aanpassing van het adressenbestand aan het nieuwe systeem. Het betreft ook een paar grote zoals de ANWB en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Deze laatste heeft een adressenbestand van rond de honderd miljoen. Daaronder vallen bijvoorbeeld de be standen van de nutsbedrij ven, de sociale diensten en de scholen. Op gerekend De PTT had ef min op meer op gerekend dat uiterlijk op 1 ja nuari 1980 de aanpassing van alle grote adressenbestanden een feit zou zijn. En dat was aanvankelijk ook de datum waarop het zogenaamde pe riodiektarief van kracht zou worden. Dat is een speciaal tarief voor grootgebruikers, een soort korting op de por tokosten, mits men uiteraard de postcode hanteert. Aange zien echter een fiks aantal grootgebruikers zijn zaakjes nog niet rond heeft, is die da tum voorlopig verschoven naar 1 april van volgend jaar Het is nu al zeker dat een aantal gemeenten in ons land ook dan nog niet zo ver is. Al thans, voor wat betreft een of meerdere van hun bestanden. Zij hebben bij de PTT nog verder uitstel bedongen en ook gekregen. Eindhoven bijvoorbeeld tot 1 januari 1981 en Maastricht tot 1 juli 1980. Leiden loopt in de pas en haalt de 1 april-limiet wel. Het is de bedoeling dat in de nabije toekomst de postcode ook onderdeel gaat uitmaken van de bevolkings- en per soonsregisters van de ge meenten. Daar is eerst een wetswijziging voor nodig. Van der Pijll: "We liggen er echt niet wakker van dat er nog moet worden gewacht met het aanvullen van de be volkings- en persoonsregis ters. Want over het algemeen zijn het bestanden die maar zelden dienst doen om er adresmateriaal uit te halen. Overigens zijn er een stuk of wat kleinere gemeenten die alvast met de aanpassing zijn begonnen, ook al mag dat volgens de wet nog niet" De clinch Honderd Nederlandse tijd schrift-uitgevers, samen vormend de NOTU, halen de 1 april wel. Al liggen zij op dit moment nog in de clinch met de PTT over 59 miljoen gul den, een bedrag dat de hon derd kwijt zijn aan de hele aanpassingsoperatie. Zij wil len die miljoenen op de een of andere manier terug ontvan gen maar de PTT i.e. de staatssecretaris van verkeer en waterstaat wil de NOTU (verstuurt jaarlijks 150 mil joen gulden aan post en is daarmee een van de grootste afnemers van de posterijen) daarin niet tegemoet komen. Voor de tijdschrift-uitgevers is het touwtrekken daarmee niet achter de rug. Op korte termijn zullen zij de staatsse cretaris opnieuw onder druk gaan zetten. Uit welk vaatje dan getapt gaat worden wilde secretaris vaktijdschriften Hoeneman, tevens belast met PTT-zaken, nog niet kwijt. Wel dat het gebruik van de postcode in de praktijk niet tot gevolg heeft gehad dat het tijdstip van bezorging van het tijdschrift nu minder aanlei ding geeft tot klachten. "Ik zou eerder zeggen dat de be zorging nu enigszins slechter Beroep Voor het omwerken van hun adresbestanden hebben de 30.000 organisaties en bedrij ven (zij dragen 80 procent van alle post aan) een beroep kunnen doen op de posterij en, die met het oog op deze grootscheepse omschak'e- lingsoperatie enkele hulp programma's op poten zetten. Tot nu toe heeft die samen werking geleid tot het "in vullen" van 210 miljoen post codes. Er resteren er nog 30 miljoen. Dan is voor wat be treft de posterijen het karwei geklaard. De meutue sorteermaehine in het Amsterdamse hoofdpostkantoor. Elf andere postknooppunten in ons land krijgen er ook zo een t De typiste breiïgt op elk poststuk de streepjescode c De gemeenten hebben de boot een beetje afgehouden wat die hulpprogramma's betreft. Enerzijds om eigen ambtena ren zelf het werk te laten doen (er daar dus een PTT-vergoe- ding voor op te strijken) en omdat de gemeenten ver trouwelijke bestanden niet uit handen hebben willen ge ven. Die zijn in veel gevallen bewerkt door de SOAG, het Samenwerkingsverband voor de Overkoepeling van de Automatisering bij de Ge- menten. In de SOAG zijn 11 gemeentelijke automatise ringscentra ondergebracht. In de categorie niet-particulie- ren mag worden verwacht dat het dekkingspercentage van de postcode op honderd pro cent zal komen. Voor zover nu is te overzien zijn er geen co de-weigeraars. Dat kan lang niet gezegd worden van Jan Publiek. Van der Pijll: "De familiepost is nog een knel punt. Onze indruk is dat met name bejaarden, die zo af en toe eens een briefje sturen, maar sporadisch een postco de vermelden. In het alge meen kan worden gezegd dat voor zover het publiek uit ei gen initiatief de pen ter hand neemt, de code er nog vaak bij inschiet. Dat is geen kwestie van dwarsliggen maar het niet gewend zijn. Bejaarden Het feit dat met name bejaarden laten afweten heeft volgens van der Pijll niets te maken met de samenstelling van het postcodeboek. De cijfers en letters er in zijn vrij pietepeu terig. Dat vergemakkelijkt bepaald niet het lezen. Van der Pijll: "Uiteraard hebben we het postcodeboek zoals dat in omloop is. gebracht, eerst in de prak tijk getest. Er zijn er destijds 10.000 van verspreid. Onder mensen van onze eigen dienst en grootgebruikers. De resul taten waren geen aanleiding om iets aan het lettertype te veranderen. Trouwens, dat zal ook moeilijk gaan want dan zitje al snel aan een boek dat twee keer zo dik is" Van der Pijll, hij wordt ook wel het brein achter de postcode genoemd, zag kortgeleden op tv tot zijn schrik dat er tussen een stapel oude kranten ook een postcodeboek stak.Toch is hij ervan overtuigd dat het gros van de Nederlanders het boek niet m huis of het bedrijf laat rondslingeren of al de deur uit heeft gedaan. "Men houdt het bij de hand", zegt hij. "Een NlPO-onder- zoekje heeft dat uitgewezen. We gaan er vanuit dat het postcodeboek een jaar of zes zal worden gehanteerd en dat de code dan zo is ingeburgerd dat het publiek het boek niet meer nodi^ heeft. We gokken er op dat men tegen die tijd over eigen adresboekjes be schikt waarin de namen en postcodes voorkomen van vrienden, kennissen en rela ties" Van het postcodeboek, waarop elke vier maanden een aan vulling wordt uitgebracht (bestemd voor grootgebrui kers), zijn al ruim drie miljoen exemplaren in omloop. Aan vankelijk heeft men zich bij de posterijen verkeken op de verspreiding ervan. De be- ginvoorraad. 300.000 exem plaren, was er al in de eerste paar dagen doorheen. "We hadden er geen rekening mee gehouden zegt van der Pijll, 'dat Nederlanders storm lo pen als er iets gratis te halen valt. Misschien als we een kwartje per boek hadden ge vraagd dat de afzet wat min der onstuimig zou zijn verlo pen. Nu hebben we, vooral in de beginperiode, de vraag niet kunnen bijhouden. Wel licht dat ook daar een nega tieve invloed op het gebruik van de code is uitgegaan" Nieuwe Er worden overigens nog steeds nieuwe exemplaren vervaar digd, allemaal volgens het re cept van het oorspronkelijke boek. Wijzigingen in de tekst zijn nauwelijks nodig ge weest. Er is maar een handje vol foutieve aanduidingen ontdekt. De run op het post codeboek neemt nu eindelijk af. Er zijn er nog een half mil joen weg te geven. Dan heeft weliswaar nog niet elk huis houden of bedrijf er een in be zit maar een dergelijk resul taat wordt ook niet nage streefd. Van der Pijll: "Je moet er gewoon van uitgaan dat er onder de particulieren toch dwarsliggers blijven. Daar tillen wij niet al te zwaar aan. Ons doel is negentig pro cent van het publiek te win nen voor de postcode. Het halen van de honderd-pro cent score, zoals in Belgiè, zit er voor ons voorlopig niet in. Dat is een groeiproces" De projektgroep houdt, om de score nog wat verder op te schroeven, nauwlettend de vinger aan de pols van de Ne derlandse samenleving. Zo heeft men zich bijvoorbeeld geworpen op de advertenties, speciaal waarop schriftelijk wordt gereageerd, zoals die waarin personeel wordt ge vraagd. Medio '78 nog voor zag slechts de helft van de ad verteerders het adres in de advertentie van een postcode. Op dit moment is dat al ne gentig procent. Ook heeft men de Nederlandse drukke rijen bewerkt, speciaal met het oog op de adresvermel dingen op briefpapier, trouwkaartcn e.d. De boer op De Nederlandse posterijen (de hele postcodeoperatie gaat 34 miljoen gulden kosten) zijn ook in het buitenland de boer opgegaan om bedrijven en organisaties die veel postver keer met Nederland onder houden, achter de postcode te krijgen. De medewerking is groot. De Duitse lotto heeft zelfs op eigen houtje de vier cijfers en twee letters in het bestand gebracht De postcode is ingevoerd om. in grote trekken, op drie zaken van gunstige invloed te zijn. Op de eerste plaats het wer ken 's nachts ("we zijn net mollen bij de PTT"), daar naast het in de hand houden van de tarieven en tenslotte de efficiency. Wat dit laatste betreft; het aantal poststuk ken neemt nog steeds toe (4 procent per jaar) en zonder hulpmiddelen zoals de post code. dreigen sortering en tn- dige bestelling in de knel te geraken. Nu de postcode er is moet de PTT de interne orga nisatie over een andere boeg gaan gooien. Een proces dat al enkele jaren aan de gang is. Zo worden de bestelafdelingen vertrouwd gemaakt met het sorteren op postcodenummer i.p.v. op straatnaam en plaats. Een voorbeeld. Bij het hoofd postkantoor in de Gerestraat in Leiden is het tot voor kort gebruik geweest dat sorteer ders een proeve van be kwaamheid aflegden waar het ging om stratenkenms. Men kreeg dan een soort kaartspel in handen gedrukt met op elke kaart de naam van een straat.steeg.laan of plein. En dan maar proberen die, onder het toeziend oog van de chef, in de juiste vak ken te deponeren. Nu het sorteren op code de overhand gaat krijgen is er ook de mogelijkheid om bij voorbeeld scholieren in te zet ten bij het verwerken van gro te hoeveelheden kerst- en nieuwjaarspost.Het sorteren op straatnaam en plaats blijft overigens voor een deel ge handhaafd. Met die taak wil len de posterijen de aJ wat in leeftijd gevorderde sorteer ders belasten. "Omdat zy", zegt van der Pijll, "de meeste binding hebben met het oude systeem" Wie momenteel de postcode vermeldt moet niet verwach ten dat ook automatisch op deze code wordt gesor teerd. In Valkenburg kan men daar over meespreken. Daar zyn nogal eens proble men met de postbezorging. Vaak belandt post uit Val kenburg (Limburg) in Val kenburg (Zuid-Holland) en andersom. Zelfs bij gebruik van de postcode, terwyl de Valkenburgers juist ver wachtten dat de narigheid nu wel eens over zou zijn. De postcode heeft een flinke impuls gegeven aan de me chanisatie van de posterijen. Nieuw is een vernuftige sor- teermachine, waarvan er in de komende zeven jaar twaalf in ons land zullen worden ge plaatst. Op eik pootknoop- punt één. De eefste werd mei van dit jaar geïnstalleerd in Amsterdam. Streepjescode De werking is vrij eenvoudig. Voordat een poststuk (geen pakketpost) de machine in gaat, wordt er door een typis te een streepjescode (byv.II 11111 II III i <>p .uing» 1 it. ir 111 Die code leidt het stuk door de machine heen naar de juis te plaats. Op zo'n manier worden er een aantal hande lingen die by de oude sor- teermethode wel nodig wa ren, overgeslagen. Stukken die zonder postcode worden aangeleverd, worden door de machine naar een verzamel- vak gedirigeerd en daar weer uitgesorteerd. In de praktijk (vooral als het druk is) zal dat betekenen dat de stukken zonder postcode minder snel worden besteld. Over de invoering van de overi ge sorteermachines zijn nog besprekingen gaande met de bonden omdat er op het per sonele vlak de nodige conse quenties aan zijn verbonden Kr .ill'-n ;n P 1 ,1 1 Phi p ,t ,mi arbeidstaken door weg. De postcode is al aardig mgc- burfltid Ook by de PTT? Abonnees van 'Aangete kend', het personeelsblad, hebben de eigen organisatie op de vingers getikt omdat de adressering onvolledig was. De postcode ontbrak.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19