Arne Lier: "Tenmann kon niet motiveren Hans Vultink toont zijn ware gezicht Opgeheven buitenspel: een uitgestorven soort IKV' Nieuwe Noorse schaatscoach voor zware opgave Ook programma van de KNVB ZATERDAG 15 DECEMBER 1979 PAGINA 11 Als u vorige week deze ru briek hebt gelezen waarin ik betoogde dat Kees Kist toch heus hinderlijk buitenspel stond en dat Jan Keizer het doelpunt van AZ'67 tegen FC Twente dus beter niet had kunnen goedkeuren, dan zult u op een merkwaardige alinea zijn gestuit. Gelukkig ben ik nogal balverliefd, lees ik de dingen die ik schrijf nog wel eens door als ze eenmaal in de krant staan, zodat ik de in drukwekkendste zetfouten zonodig achteraf kan verbete ren. Hier is dat dringend noodzakelijk, want wat las ,,Ik herinner me van een kwart eeuw of daaromtrent geleden nog, dat een spelregelkenner (ik weet niet meer wie) in het vakblad 'De Scheidsrechter' de stelling verdedigde, dat het GEEN buitenspel was als de bal door een aanvaller in het doel werd geschoten! Die me despeler 'nam immers geen deel aan het spel'.'" Niemand heeft tegen deze zienswijze geprotesteerd. Dat kan betekenen dat niemand deze rubriek leest, of dat de genen die haar lezen geen brieven kunnen schrijven, of dat ze het eigenlijk wel een aardig idee vonden van die spelregelkenner. Nooit bui tenspel als een aanvaller scoort, in welke positie hij zich ook bevond toen de bal hem werd toegespeeld. Alleen middenspelers en verdedigers (want in zulke categoneen dacht men nog. een kwart eeuw geleden) konden even tueel buitenspel staan. Dat was dan ook hun eigen schuld, hadden ze zich maar niet zo ver van honk moeten wa gen! In werkelijkheid schreef ik: ..Ik herinner me van een kwart eeuw of daaromtrent geleden nog, dat een spelregelkenner (ik weet niet meer wie) in het vakblad 'De Scheidsrechter' de stelling verdedigde, dat het GEEN buitenspel was als de bal door een aanvaller door de benen van een buitenspel staande en stilstaande mede speler in het doel werd ge schoten! Die medespeler 'nam immers geen deel aan het spel'." Dat verandert de zaak. Die spelregelkenner ging dus in feite nog verder dan Jan Kei zer, die meende dat Kist, door er alles aan te doen de bal te ontwijken, NIET daadwerke lijk deelnam aan het spel, niet de aandacht van doelman Van Gerven afleidde, en dus geen buitenspel stond. Het geval van de bal die door de benen van een buitenspel staande medespeler werd geschoten, was dus een extreme variatie op het Keizer-Kist-geval. Ik herinner me ook nog de argu mentatie. die er 25 jaar gele den bij geleverd werd. Een en ander speelde zich toch zo bliksemsnel af. dat de keeper geen tijd kreeg zich misleid te voelen, zodat het toch geen verschil maakte of de man buitenspel stond of niet. Als die opvatting veld zou winnen, zou ik dat van harte toejuichen. Ik schreef vorige week al: hoe meer er afge knabbeld wordt van de nade len van de buitenspelregel voor de aanvaller, en van de voordelen van de buitenspel regel voor de verdediger, hoe liever het mij is. Het vervelen de is alleen, dat de scheids rechters in de loop der jaren juist de andere kant op zijn gegaan, de buitenspelregel juist stringenter zijn gaan toe passen. De buitenspelregel luidt als volgt: „Een speler is buitenspel, wanneer hij op het ogenblik dat de bal wordt gespeeid, dichter bij de doellijn van zijn tegenpartij is dan de bal, be halve: a. indien hij zich op zijn eigen speelhelft bevindt; b. indien ten minste twee te genstanders zich dichter bij hun eigen doellijn bevinden dan hij; c. indien de bal het laatst een tegenstander raakte of het laatst door een tegenstander werd gespeeld; d. indien hij de bal recht streeks ontvangt uit een doel- schop, een hoekschop, een m- worp of indien hij de bal be machtigt. onmiddellijk nadat de scheidsrechter deze heeft la ten vallen". De gevallen a .b.en d. ioorden altijd met zorg toegepastvoor zover er althans geen beoorde lingsfouten aan vooraf gaan Maar geval c. allang niet meer. Ik heb de tijd nog mee gemaakt dat een scheidsrech ter liet doorspelenomdat het buitenspel van de aanvaller werd opgeheven doordat een tegenstander de bal onderweg nog even aanraakte. Dat was een mooie, avontuurlijke tijd, waarin dank zij regel 11c nog wel eens onverwach te si tuaties voor het doel ontstonden. Laat ik een voorbeeld noemenVrije schop enkele meters buiten het strafschopgebied. Op de voor geschreven zes meter afstand vormt zich het muurtje. Drie meter daarachter, dus nog binnen de 9.15 meter van de bal, gaat de schietgrage mid- i'oor staan: buitenspel. Eigen lijk staat hij helemaal niet buitenspelhij staat op 9 meter van de bal. als het goed is staat hij dus nog met zijn rug tegen het muurtje aan. Maar goed. die regel van de 9 meter af stand wordt even vaak ge schonden als regel 11c. De voorstopp*r neemt zijn aan loop. schiet hdrd in het muur tje. de bal slipt er doorheen, zoals de bedoeling was, de mtdvoor vangt de val op. hij staat niet buitenspel omdat de bal het laatst werd aange raakt door twee spelers in het muurtje, en alleen voorde kee per scoort hij gemakkelijk.' De scheidsrechter kent het doel punt toe. want zo staat het in de spelregels. We leven in de jaren vijftig... Geheid. Hoe gaat het tegen moordt {T Het zojuist genoemde geval neem ik maar niet eens als voorbeeld, dat is voor iedere scheidsrechter nu geheid bui tenspel. Ik maak het moeilij ker. Schoenaker en Schoen maker snellen a Hebei op de bal toe. Schoenaker is een fractie van een seconde sneller dan Schoenmaker, schiet de bal. die via de bijjna gelijktijdig gearriveerde voet van Schoenmaker bij de buitenspel lopende Ling terecht komt. die scoort. De scheidsrechter keu rt het doelpunt af. Waarom'' Als u boft is hij bereid dat na af- loop te verklaren; 'Op het mo ment van spelen liep Ling bui tenspel. en dat moment van spelen ts doorslaggevend'' Jamaar. zegt een terrier van een sportjournalist, de bal werd toch het laatst door een tegenstander aangeraakt, dan wordt buitenspel toch op- grheren'' De referee glimlacht fijntjes. "Voordat die speler de bal nog even toucheerde, was het tijdperk ran buitenspel echter al ingetredenen daar om heb ik gefloten'. Maar dat tiii }n'rk s )mv' ,-rg b>rt. zal de journalist volhouden, misschien éen-tiende seconde' De arbiter fronst sarcastisch zijn uvnkbrautoen. 'U vindt één-tiende seconde kortOp een wedstrijd van anderhalf uur is het kort. maar dat is ook een mensen Uwen in het licht van de eeuwigheid. U vindt een mensenleven toch ook niet kort?' Kortom: regel Uc is allang door de scheidsrechters afge schaft .opgeheven buitenspel t« een even uitgestorven dier soort geu>orden als de dodo. .Jndien de bal het laatst een tegenstander raakte" kan net zo goed uit de spelregels wor den geschrapt, de verdedigers hebben opnieuw een overwin ning behaald op arbitrage en spelregels.' Nico Scheepmaker GRONINGEN (GPD) - Aan de rand van het Groninger kunstijs maakt Arne Lier (33) vandaag zijn internationaal debuut als coach van de Noorse all-round-schaatsers. Johs Tenmann, de markante en bejaarde meester met het rim pelige gelaat en een man van weinig woorden, is dus van het ijstoneel verdwenen. De veelzijdige trainer uit Hamar, die zich pas op latere leeftijd in de schaatssport ging verdiepen, is dit voorjaar aan de kant geschoven, nadat zijn eigen rij ders erop hadden aangedrongen. Een manouevre die doet denken aan het vertrek destijds van Leen Pfrommer. i nog geen wedstrijd DEN HAAG (ANP) - Voor dit weekeinde is het gehele amateurvoetbalprogramma van de K.N.V.B. afgelast. Dit geldt ook voor de wedstrij den in de diverse afdelingen. Ook de jeugd-competitie- wedstrijden van het betaal de voetbal op zaterdag gaan niet door. De beslissing over het al dan niet doorgaan van de wed strijden in het betaalde voetbal wordt overgelaten aan consuls en scheidsrech ters. TERNEUZEN - De beste biljarters zijn amateur. Van die stelling is niet alleen driebandenspecialist Raymond Ceulemans, maar ook kadrist Hans Vultink al jaren het levende bewijs. Want waar de - zogenaamde - professionals op het groene laken nog nooit in zijn geslaagd, lukte de 42-jarige Groenloër gisteren in Temeuzen voor de derde maal'in zijn carriè re. De wijze waarop Vultink te gen de op dat moment nog lei dende Dielis de 300 caramboles in een ruim één uur durende rush bij elkaar tikte, was onnavolg baar. Het betekende voor de Ach terhoeker niet alleen een evena ring van alle, in die spelsoort be staande serierecords, maar bo venal een persoonlijke rehabilita tie. Het lijkt echter te laat voor de Ne derlandse kampioen om nog mee te kunnen dingen naar de Euro pese titel, al weet je het maar nooit. Want het toernooi in Ter- neuzen zal nog wel eens vreemd kunnen aflopen. Er zijn tekenen die daarop wijzen. De favorieten Dielis en Connesson hebben tot nu toe nog niet echt kunnen im poneren, in tegenstelling tot de beide jongelingen in het gezel schap. de Westduitser Thomas Wildfoerster en - vooral - interna tionaal debutant bij de senioren, Jan Arnouts uit Etten-Leur. Nadat hij tegen de zwakste deel nemer, de Spanjaard Javier Are- naza, de partij in slechts vijf beur ten had beëindigd, kon Jan Ar nouts zelf vergenoegzaam vast stellen de eerste plaats in het klassement van Dielis te hebben overgenomen en met zijn alge meen gemiddelde dicht tegen het vorstelijke totaal van 40 aan te zit ten: 39.13 om precies te zijn. Zowel voor Vultink als voor Ar nouts geldt, dat zij zich ten koste van alles willen kwalificeren voor het wereldkampioenschap in het 47-1, dat eind maart in het West- ADVERTENTIE A.s. zondag 14.00 uur L.F.C. - Texas D.H.B. Terrein: Boshuizerkade. duitse Bottrop wordt gehouden. Een plaats bij de eerste vier in Terneuzen, garandeert deelna me. Inmiddels moet Jan Arnouts voor zichzelf de grenzen hebben verlegd. Een goed gemiddelde lijkt hem niet meer te kunnen ontgaan. Maar het is duidelijk dat de Ettense debutant meer ruikt Arnouts is zelfzuchtig en ambi tieus genoeg om het onderste uit de kan te willen halen. Waar voor hem het doek precies valt, is in dit stadium nog moeilijk te zeggen. Tegen Arenaza zat „de kat vooraf al in het bakkie". Winst voor de jonge Nederlander stond immers al bij voorbaat vast, maar de ma nier waarop Arnouts de partij af werkte, was verrassend impone rend. En dan moet hier vooral diens sprankelende serie van 183 in de vierde beurt worden ge noemd, een reeks die overigens pas strandde op een springbal, ofwel in biljartkringen „butage" genoemd. Francis Connesson toonde geen enkel spoor van bewondering bij het aanschouwen van het zeld zaam verfijnde kaderspel. De broodmagere speler uit het Parij- se voorstadje Villejuive, zo lang zamerhand in Terneuzen de voornaamste kanshebber, schudde slechts af en toe veel zeggend het hoofd tijdens het stuntelend arbitraal optreden. En misschien had Connesson voor deze ene keer wel het gelijk aan zijn kant. want de acht carambo les voor het einde, bij een serie stand van 92. had Vultink eigen lijk afgeteld moeten worden. Vultink mocht zich achteraf geluk kig prijzen er levend vanaf ge komen te zijn. Wesenbeek was heel dichtbij de overwinning, werd zelfs een keer per abuis af geteld. en vormde voortdurend een bedreiging voor de Achter- hoeker, die pas in de slotbeurt het pleit kon beslechten: 300-242 na 11 beurten. Ondanks zijn slechte optreden klom Vultink gisteravond op nieuw op de ranglijst. Ditmaal ten koste van Thomas Wildför- ster, die in een pure carotteslag tegen e .Dielis ten onder ging. De Belg toonde zich de beste in de grote stootbeelden en dat was doorslaggevend: 300-211, nadat beiden liefst twaalfmaal aan de tafel waren verschenen. De - nu al - veel geroemde wed- strijdmentalitcit van Jan Arnouts werd gisteravond laat door hem zelf nog eens extra onderstreept. Want in een zenuwslopende par tij tegen Stenzei, leek de Ettenaar in de aanvangsfase op een on overbrugbare achterstand gezet (202-20). Op karakter vocht Ar nouts terug, perste op het juiste moment een serie van 196 uit zijn pommerans en kwam ten slotte ook glorieus uit de carotte in de slotfase. Het leverde Arnouts na de vierde ronde de koppositie op Met zijn illustere voorganger heeft Arne Lier één ding gemeen, ook hij zoekt langdurig naar de juiste zin nen. maar over het gedwongen af scheid van Johs Tenmann is hij niettemin duidelijk: „Twee jaar heeft Tenmann alles geprobeerd om Eric Heiden te verslaan, maar de Noren zagen het verschil steeds groter worden. Daardoor nam het vertrouwen in Tenmann af en aan het eind van het vorig seizoen v.in den de schaatsers dat hij hen niet meer kon motiveren" De superioriteit van het Ameri kaanse schaatsfenomeen was in derdaad een obsessie van Ten mann. Bij het zoeken naar de juiste wapens voor een Noors tegenoffen sief heeft hij zich suf gepiekerd. Hij had weliswaar een geweldige be wondering voor de spijkerharde trainingsijver en de capaciteiten van Heiden, maar diens naam kwam hoogstzelden over zijn lip pen. Meestal had Tenmann het cy nisch en met toegeknepen ogen over „onze Amerikaanse vriend" Kruit Diens geweldige overmacht, waar tegen ook geen Noors kruid gewas sen bleek, heeft Tenmann dus de das om gedaan. Het geloof in zijn aanpak verdween, omdat hij zijn rijders telkens voorhield dat Hei den heus wel te verslaan was, ter wijl het tegendeel steeds frustre- render aan het licht kwam. Met name Jan Egil Storholt, Euro pa's sterkste schaatser in de afgelo penjaren, had het daar erg moeilijk mee. Arne Lier „Storholt had deze zomer grote problemen met zijn motivatie. Hij verhuisde weer naar Trondheim, waar hij twee winkels heeft, een sportzaak en een groot handel in elektrische apparaten. Het schaatsen zag hij op een be paald moment niet meer zitten. Storholt was de beste van ons en kon toch niet winnen wat hij wilde. want steeds dook Heiden voor hem op. Dat trok hij zich erg aan. Twee maanden trainde hij niet. Ik heb wel met hem gepraat, maar uitein delijk was het zijn eigen beslissing om in september weer te beginnen. Niemand kan hem motiveren, dat kan hij alleen zelf' Jan Egil Storholt heeft zich nooit bij de selectietraining van Arne Lier laten zien, hij gaf de voorkeur aan een solistische voorbereiding. Arne Lier. „Ik geef hem wel wat adviezen, maar het meeste doet hij toch alleen. Natuurlijk heeft hij wel een achterstand opgelopen, maar ik verwacht wd dat Storholt straks weer volledig mee zal tellen. Hij heeft nog de tijd, want het seizoen begint pas eind januari echt se- Hinder Tot dusver heeft de Noorse topman nog geen enkele wedstrijd gereden. Bij de Nieuwjaarswedstrijden, die dit jaar een nationaal karakter heb ben, verschijnt hij voor de eerste maal aan de start, evenals Kay Arne Stenshjemmet. Deze heeft veel hinder ondervonden van een virus ziekte. maar er is momenteel dui delijk sprake van een verbetering. Lier „Ook met Stenshjemmet ga ik ervan uit dat hij zijn niveau van het vorig jaar weer zal bereiken" De nieuwe Noorse bondscoach had zich een betere start kunnen wen sen. want zonder deze twee uitblin kers heeft zijn ploeg veel allure verloren „Oxholm is momenteel mijn beste rijder", zegt Lier, „hu is sterk vooruitgegaan Maar of er voldoende talent is om straks de plaatsen van de „s-en" over te ne men"' Ik vrees van niet. Jonge schaatsers met veel aanleg zun er op dit moment in Noorwegen maar heel weinig. Ik reken in de eerste plaats op Oxholm en let ook eens op Bjom Nvi.md. dienof meer ISjaei is. Het is voor mij dit seizoen-ook vooral de vraag hoe de jongeren in de selectie naar de ouderen toe groeien" Belangrijker lijkt echter voor Arne Lier of hij er wel in slaagt Storholt, Stenshjemmet en Sjóbrend in een kansrijker positie op het ijs te bren gen zodra Eric Heiden weer het pad van de Noren kruist. Want daarom moest Johs Tenmann immers voor hem het veld ruimen. Methode Een ingrupende verandering in de trainingswijze is onder Arne Lier in ieder geval uitgebleven. Lier. „Ik heb natuurlijk wel mijn eigen me thode. maar het voornaamste van de trainerswisseling was dat de schaatsers met een andere figuur te maken zouden krijgen. Zo n wijzi ging kan een stimulerend effect hebben en daaraan is juist in een Olympisch seizoen behoefte" Zo erg ver zullen de opvattingen van Tenmann en Lier trouwens niet van elkaar liggen, want de eerste trainer van de nieuwe bondscoach heette Johs Tenmann. In het be gin van de jaren '60. toen de gymnastiekleraar uit Hamar ook het schaatsen tot een van zun spe cialiteiten koos, behoorde Arne Lier tot zun eerste pupillen. Lier bleef in Noorwegen onder de echte top steken. Hu bracht het tot dne int« 1 land t wit maal tegen d.- Sowjet-Uniecn in 1968 kwam hu in Deventer tegen de Nederlanders uit Arne Lier studeerde aan de sport- academie van Oslo en had als eerste student, schaatsen als specialisatie. Hij werd in de Noorse hoofdstad trainer van de vereniging OSK, maar trad nooit op de voorgrond. Hij vergezelde Tenmann toen deze in de Sowjet-Unie en Oost-Duits- land trainerscongressen bezocht, een reis die de ex-bondscoach veel informatie opleverde voor zun late re denkbeelden. Sinds zijn aanstelling heeft Arne Lier het contact met zijn vroegere leermeester verloren ..In mei heb ben we voor het laatst met elkaar gesproken. Er is nameluk geen en kele reden om Tenmann naar ad vies te vragen, want in hem hadden de schaatsers immers geen geloof meer Ik zal het nu zelf moeten doen" WIELRENNEN - De wielerzes- daagse van Maastricht is gisteren begonne n Voor 2500 toeschou wers startten tien koppels Na de eerste koersen moeten de kop pels Clark Allan uit Australië en Pijnen Raas de eerste plaats de len met elk elf punten VOETBAL Voor de bundesliga »s gisteravond gespeeld de wed- strijd SV Werder Bremen-VFL Boe hum Werder Bremen won met 2-0 Daardoor heeft Werder Bremen zich wat verder uit de degradatiezone gewerkt. De club heeft nu 15 punten uit zeventien #ed lan éi - m dan VFL Bochum. rMo£. K&M IK Zo DIE ZiT ri IM M'M PO&TE- reuiLLE &J DE vcaz OW2E 2BBR (5ERE/r)E V/ERS j MEE6.T eezoci-rrE. VERDt/J&M&Kl j£X E>/<TTA7&/?S OE SCHURK NU 1 óeHEEL-nseVALLie. PRECIES» OP OM ZE S/e/OAj S. SE7AR£iOOS

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11