Libanongangers ezetten Iraans ministerie BZ "Geen zin in leiderschap" 4000+2000m2 Voorbode voor agressiever optreden VS. EG-begroting verworpen keukens, badkamers,zitkomfort onder één dak Frankrijk star in Rijnoverleg VRIJDAG 14 DECEMBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 Carel Hugo, ex-voorzitter Carlistische Partij: MADRID-Carel Hugo de Bourbon Parma was de grote afwezige tij dens het vijfde congres van de Carlistische Partij, dat vorige week in Madrid werd gehouden. Twee jaar geleden werd hy tij dens het vierde partijcongres unaniem tot voorzitter gekozen. Vlak voor het congres van dit jaar trad Carel Hugo als voorzitter af en verklaarde dat hij zich in zijn functie niet meer herkiesbaar stelde. De Carlisten besloten tij dens het laatste congres, dat in een onnatuurlijk kalme sfeer verliep, het voorlopig zonder voorzitter te doen. De nieuwe se cretaris-generaal, Mariano Zufia, zal de Carlistische Partij vanuit zijn woonplaats Pamplona lei den. Wat is er aan de hand met de Carlisten? Een gesprek met Carel Hugo. „Ik wil niet langer een gevangene zyn van mijn verleden. De beslis sing om mij als voorzitter van de Carlistische Partij terug te trek ken heeft te maken met enkele factoren, die ik door de historie en mijn afkomst nu eenmaal heb. Doordat ik in het verleden de zichtbare aanvoerder was van een monarchistische partij, in de tijd dat Spanje onder Franco ei genlijk een koninkrijk was, zien de meeste Carlisten mij nog steeds als een door het lot be paalde leider van de partij. Met opzet heb ik mij twee jaar geleden op een democratische manier tot voorzitter laten kiezen. Hiermee heb ik laten zien dat de Carlisten alle vrijheid hadden om een an dere kandidaat tot voorzitter te benoemen". „In de afgelopen periode is geble ken dat mijn persoonlijke ge wicht in de partij veel te zwaar is om een gezond democratisch proces binnen de Carlistische Partij op gang te brengen. Steeds schoven mijn partijgenoten de verantwoordelijkheden op mij af, terwijl ze zelf de beslissingen moesten nemen. Door mij nu be wust van de partijleiding terug te trekken, worden de Carlisten met hun neus op hun eigen verant woordelijkheden gedrukt. Geen zetel Carel Hugo legt uit dat de Carlisti sche Partij er politiek gezien niet briljant voorstaat. Bij de eerste democratische verkiezingen in juni 1977 was de partij niet gele galiseerd. Volgens de oud-voor zitter van de Carlistische Partij zag het toenmalige kabinet-Sua- rez in de Carlisten een stroming die tegen de monarchie van Ko ning J uan Carlos was. De kostba re verkiezingscampagne van de Carlistische Partij voor de alge mene verkiezingen van 1 maart van dit jaar leverde geen enkele zetel op. ,Mijn terugtrekking als voorzitter van de Carlistische Partij is be slist geen verkiezingstruc! Ik ben ervan overtuigd dat mijn afwe zigheid in de partij op den duur positief zal werken. Ik geloof niet dat de ideeën van de Carlistische Partij en mijn politieke visie uit elkaar zullen groeien. Je moet de ze periode zien als een tijd van bezinning. Natuurlijk heeft de partij straks iemand nodig als voorzitter, die boven de secreta ris-generaal staat, maar ik laat de Carlisten dit zelf uitzoeken. Ik wil beslist niet dat zij mij zien als ie mand die voortdurend de partij betuttelt". „In de toekomst wil ik me bezig houden met het aandragen van concrete oplossingen voor maat schappelijke problemen. Ik stel me voor een aantal lezingen te houden over de verschillende as pecten van de Spaanse economie. Nu ik niet meer partijgebonden ben, kan ik rustig een standpunt omtrent bepaalde onderwerpen innemen dat indruist tegen de mening van de Carlistische Par tij. Sommige problemen schreeuwen om een bepaalde aanpak en ik geloof dat ik nu - als onafhankelijk man - mij in tegen stelling tot vroeger op een meer efficiente manier kan bezighou den met de oplossing van be paalde vraagstukken. Triest ge noeg worden in Sparye nog steeds beslissingen genomen die meer de partijbelangen dienen in plaats van het landsbelang" Zorgen democratie bedreigen. Hij is bang dat de democratie schip breuk gaat lijden als er geen ein de komt aan de economische cri sis en de schrikbarend stijgende werkloosheid. Met nadruk wijst hij op het ontbreken van de infra structuur, die garant moet staan voor een democratische dialoog, zoals bijvoorbeeld in Nederland het geval is met de Sociaal-Eco nomische Raad, waarin werkge vers, werknemers en een verte genwoordiging van de regering gezamenlijk hun problemen op lossen. ,Op het ogenblik moeten de poli tieke partijen overal tegelijk ant woord op geven. De regering doet niets anders dan iedereen te vriend houden. Dan eisen de mi litairen weer dit, dan eist een streek weer dat voor zijn auto nomie. Politieke partijen en rege ring zijn zo druk met tal van uit eenlopende zaken bezig, dat er geen sprake is van een planning met visie. Dikwijls nemen de po litieke partijen beslissingen om de spanningen in hun gelederen te verminderen, om de partij maar by elkaar te houden. In Spanje is het momenteel een en al improvisatie. Er gaan steeds meer stemmen op, die vragen om een duidelijk beleid op de lange termijn. Steeds meer Spanjaar den willen weten waar het land naar toe gaat. Neem bijvoorbeeld de autonomieën van de regio's. Als het kabinet-Suarez, dat totaal Verhoging defensiebudget: Carel Hugo geen visie toont inzake hoe Spanje er over een tijd uit moet zien, zo doorgaat, zitten we straks met vijftien Spanjes!". Het verlenen van meer zelfstandig heid aan de verschillende streken van Sparye zal geen probleem moeten zijn voor iemand die een socialistische maatschappij van zelfbestuur nastreeft. Het feit dat Carel Hugo valt over vijftien Spanjes, getuigt van een kritisch inzicht, waarmee hy zijn eigen theorieën - over zelfbestuur op alle niveaus - aan de kaak stelt. De terugtrekking van Carel Hugo als voorzitter van de Carlistische Partij doet vermoeden dat de cri sis binnen de partij heftiger is dan men wil laten blijken. WASHINGTON - Democratische presidentskandidaat Jimmy Car ter berichtte in juni 1976 de commissie die bezig was een par tijprogramma voor de komende verkiezingen te formuleren, dat de Amerikaanse defensieuitga ven jaarlijks zouden kunnen worden verminderd met vijf tot zeven miljard dollar „zonder de defensie van onze natie of ver plichtingen tegenover onze bondgenoten in gevaar te bren gen". President Carter daarente gen heeft zojuist een vijfjarig program bekend gemaakt dat de uitgaven voor de Amerikaanse defensie wil verhogen van 138,6 miljard in het fiscale jaar 1980 tot zo'n 210 miljard dollar in fiscaal 1984, op basis van zyn voorne men boven de inflatie nog eens ruim 4,5 procent groei te handha ven in de komende vijf jaar. De omstandigheden, zo blijkt, ma ken alle beloften van verkie zingskandidaten tot gegevens die met de uiterste voorzichtigheid moeten worden gehanteerd, aan gezien het staatshoofd van de machtigste vrije natie ter wereld BRUSSEL (ANP) - De delegatie leiders van de internationale Rijncommissie, die gisteren in Brussel bijeen kwamen, zijn van mening dat de verantwoordelijke ministers van de Rijnoeverstaten het zoutprobleem moeten oplos sen. De commissie zal proberen de bewindslieden op korte ter mijn bijeen te krijgen. De Franse delegatieleider J. Leclerc legde gisteren geen nieuwe voorstellen op tafel om het afvalzout van de kalimijnen anders dan tot nu toe was afge sproken op te slaan. Wel deed hij enkele suggesties die er op neer komen dat andere Rijnoversta- ten, met name Zwitserland en Duitsland, iets moeten doen om de zoutbelasting van de Rijn te verminderen. Ondanks herhaaldelijk aandringen van de Nederlandse delegatielei der ir. A. de Graaff, dat Frankrijk met voorstellen moet komen hoe het land zelf denkt het afvalzout terug te nemen, weigerde de heer Leclerc daarop te antwoorden. Afgesproken werd dat de Franse delegatie de ideeën over vermin dering van de zoutbelasting van de Rijn de komende weken nader zal uitwerken. De plannen zullen op een vergadering van de Rijn commissie op 28 en 29 januari in de Belgische hoofdstad worden besproken. De commissieleden zijn het giste ren volledig eens geworden over de beperking van kwiklozingen op de Rijn en een strenge con trole daarop. TEHERAN - Gepakt en gezakt voor de tocht naar Libanon, marcheren deze Iraanse vrijwilligers het ministerie van buitenlandse zaken in Tehe ran binnen Zij hielde daar een zit-demonstratie uit protest tegen het feit dat ze geen toestemming krijgen naar Libanon te vertrekken. (Van onze verslaggever Link van Bruggen) STRAATSBURG - Het Europese Parlement heeft de begroting van de Europese Gemeenschap voor volgend jaar, die ruim 40 miljard gulden bedroeg, met een grote meerderheid van stemmen ver worpen. Vóór de resolutie van de rapporteur van de Begrotings commissie, de Nederlandse so cialist Piet Dankert, verklaarden zich 288 van de 353 parlementa riërs, die voor het eerst via een elektronisch systeem hun stem uitbrachten. De voor de begroting verantwoor delijke EG-ministerraad pro beerde vlak voor de stemming alsnog het tij te keren. Verwer ping noemde de voorzitter van de Raad, de Ierse minister van bui tenlandse zaken Lenihan, een bijzonder ernstige zaak, die niet te billijken zou zijn. Hij sprak zelfs van „een domme stap in de richting van een confronta tie". Hoewel de Raad in zijn samenstel ling van Budgetraad - voor Ne derland was staatssecretaris Van der Mei aanwezig - in de nacht van woensdag op donderdag nog tal van handreikingen had probe ren te doen, achtte de Begro tingscommissie deze onvoldoen de om met het budget in zee te kunnen gaan. Zo weigerden de negen bewindslieden de beslui ten over het landbouwstructuur- beleid (overschotten) te scheiden van die inzake het prijsbe leid. De tegenstemmers van de resolu tie, die zo'n overweldigende steun kreeg dat in de wandelgan gen van Europa van „een dreun in de richting van de Raad van Ministers" werd gesproken, be vinden zich in vrijwel alle fracties en zijn overwegend van Franse nationaliteit. In hun stemverklaringen weken de fractieleiders van de grote Euro pese partijen weinig van elkaar af. Een daverend applaus vulde de tot de nok gevulde Straats- burgse vergaderzaal, toen de uit slag van de stemming bekend werd. De initiatiefnemer Piet Dankert zei: „Ze (de ministers) krijgen waarom ze gevraagd hebben" D'66-Europees fractieleider De Goede zag in de nederlaag van de Raad een nieuwe aanzet tot het verkrijgen van grotere bevoegd heden en verklaarde dat het ei genlijk meer om het spel dan om de knikkers was gegaan. Volens drs. Nooteboom, christen-demo craat en financieel deskundige, werd de Raad op de vingers ge tikt, omdat hij, met Frankrijk als initiatiefnemer, de groeiende macht van het Europese Parle ment wil in perken. De raad van ministers zal zijn huis werk thans over moeten doen met de Europese Commissie als voedster. Dit zal een maand of twee, drie in beslag nemen. Waarnemers verwachten dat er in maart al over de nieuwe Europe se begroting zal gedebatteerd kunnen worden. ADVERTENTIE TEHERAN-BRUS- SEL - Een honderdtal jeugdige volgelingen van de radicale sjeik Mohammed Montaze- ri hebben gisteren het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken bezet. De meesten keerden in de loop van de middag weer terug naar het vliegveld van Teheran, Meh- rabad, nadat Irans minister van buitenlandse zaken Gotbzadeh met een delegatie van de bezet ters had gesproken. Een klein aantal liet weten het ministerie niet te zullen ontruimen voordat de Iraanse autoriteiten de groep op een vliegtuig naar Libanon heeft gezet. Ze hebben zich in een kamer van het ministerie opge sloten. Van tijd tot tijd roepen ze tegen Gotbzadeh gerichte leuzen uit het raam en ze hebben ook een groot spandoek opgehangen. Sinds maandag zitten ongeveer 430 vrijwilligers in de vertrekhal van Mehrabad strijdliederen te zingen onder aanvoering van sjeik Montazeri in afwachting van hun vertrek. De sjeik is van plan ongeveer duizend Iraanse vrijwilligers naar Zuid-Libanon over te brengen om deel te nemen aan de gevechten tegen de Israë li's. Sjeik Montazeri, de omstre den zoon van de religieuze leider Van Teheran, ajatollah Hossein Ali Montazeri, beschuldigde het Iraanse ministerie van buiten landse zaken ervan „onder één hoedje te spelen met de Savak (de gevreesde geheime politie van de sjah) door ons vertrek tegen te houden" Neuroticus Montazeri, door zijn vader zelf onlangs op de Iraanse televisie omschreven als een „lichtelijk gestoorde neuroticus met uitput tingsverschijnselen, die een rustkuur nodig heeft", zei dat de Revolutionaire Raad „de belofte heeft gebroken de reis te finan cieren en mijn vrijwilligers geen reisbeperkingen op te leggen" De sjeik had eerder gezegd dat de vrijwilligers zonder wapens naar Libanon zouden gaan „omdat dat land al van de wapens wemelt" maar liet nu weten dat de groep alsnog wapens achterna gezon den krijgt. De meestal zeer jeugdige Liba nongangers (de jongste is 13 jaar) hebben op een verlaten school in de bergen bij Noord-Teheran on der leiding van de sjeik een „guerrillatraining" gekregen die voornamelijk bestond uit licht spitwerk en het in looppas be klimmen van heuveltjes. Voor het krijgsbedrijf zijn ze totaal on geschikt en de meesten schijnen de tocht te beschouwen als een weldadige afwisseling in het saaie bestaan. De PLO-verte- genwoordiging in Teheran zit met de groep danig in haar maag. Ze hult zich in absoluut stilzwij gen. De groep van Montazeri zei giste ren op het vliegveld dat zij zono dig startbanen gaan blokkeren om de aftocht af te dwingen. De volgelingen van de sjeik hebben al eerder grote moeilijkheden op het vliegveld veroorzaakt toen ze een vliegtuig wilden kapen om naar Libië te vliegen en daar de imam Moussa Sadr te bevrijden. Moussa Sadr is de leider van de Libanese sji'ieten die vorig jaar onder nooit opgehelderde om standigheden verdween. Sinds dien is sjeik Montazeri uitgebreid door Libië gefêteerd en gewezen op zijn plicht, de bevrijding van Jeruzalem te leiden. Waarnemers Donderdag, de 40e dag van de gij zeling van ongeveer 50 Ameri kaanse ambassadefunctionaris sen in Teheran, heeft Chomeini toestemming gegeven onafhan kelijke waarnemers Gisteren de gelegenheid te stellen de gegij zelden te bezoeken. Dit zullen waarschijnlijk de leden zijn van de internationale onderzoek commissie naar de beweerde misdragingen van de sjah en de VS, die Gotbzadeh op het ogenblik samenstelt. Washington heeft de stap van Chomeini in middels positief genoemd, mits ook alle gegijzelden kunnen worden bezocht en het inderdaad om erkende en onpartijdige Een andere Iraanse stap, die kan bijdragen tot een vreedzame op lossing van het gijzelings conflict, is de benoeming giste ren van een nieuwe permantente vertegenwoordiger van Iran by de Verenigde Naties. Het is Man- sour Fahran, die eerder cultureel attaché van Iran was in Washing ton. Farhan werd gisteravond al in New York verwacht. De post die hij nu gaat bezetten is vanaf februari vacant. Tijdens de NAVO-minissterraad, die de afgelopen dagen in Brussel is gehouden, bleek dat de bond genoten niet erg enthousiast hebben gereageerd op het ver zoek van de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Van ce de VS te steunen inzake Iran. Zijn Nederlandse collega Van der Klaauw liet in Brussel weten dat de VS mogelijk in de Veiligheids raad zullen voorstellen economi sche sancties tegen Iran te treffen als dat land niet reageert op een uitspraak van het Internationaal Hof van Justitie in Den Haag. Deze uitspraak wordt begin vol gende week verwacht. Alle vijf tien NAVO-landen hebben in Brussel een verklaring onder schreven, waarin weliswaar de gijzelingsactie in Teheran wordt afgekeurd, maar niet wordt be sloten tot al dan niet individuele maatregelen van de lidstaten te gen Iran. Nog twee dagen gele den zetten de VS de NAVO-lan den onder druk wel stappen te doen pp diplomatiek en econo misch vlak. Tijdens de reis van minister Vance langs een aantal Europese hoofd steden liet zich echter al aanzien dat Europa zich niet pal achter de VS zou scharen. In de in Brussel uitgegeven verklaring staat zelfs uitdrukkelijk dat de NAVO-le- den „zich niet in de binnenlandse aangelegenheden van Iran willen mengen" slechts in beperkte mate invloed heeft op de gebeurtenissen el ders. De gijzeling in Teheran heeft be halve verontwaardiging, in sommige politieke kringen, te vens een verlangen gevoed naar de dagen van weleer, toen de CIA betrekkelijk ongehinderd door morele overwegingen van Ame rikaanse zijde, m vreemde landen ingrijpende komplotten tot uit voering kon brengen om het be lang van de VS (en. wordt er dan steeds haastig aan toegevoegd: het belang van het Westen) on verlet te houden. De CIA echter is na een reeks van uiterst onfrisse onthullingen tegenover de Se naat, gekortwiekt in fondsen, personeel en arbeidsterrein. Telkens wanneer blijkt dat het Amerikaanse buitenlandse ïn- lichtingenapparaat heeft gefaald de natie te waarschuwen voor ontwikkelingen die geenszins onvoorspelbaar leken (de voor beelden dienen zich aan in het Midden-Oosten, het gebied van de Perzische Golf, Afrika, La- tyns-Amerika en Midden-Ame- riJca), worden te Washington in toenemende mate stemmen hoorbaar, die pleiten voor herstel van de CLA in zyn oude fUnctie van in het geheim opererend machtsapparaat. „Als de CIA nog volgens het oude recept had ge werkt, denkt u dan werkelijk dat Chomeini nog in leven zou zijn geweest?", vroeg onlangs een belangrijk functionaris van ach ter het glas dat in het invloedrijke Washingtonse cocktail-circuit het standaard wapen is. CIA-directeur Stansfield Turner, die genadeloos het mes heeft ge zet in de organisatie waarover hij van president Carter het beheer kreeg, heeft zich in weerwil van scherpe kritiek, ook van de pre sident. kunnen handhaven. Naar verluidt heeft hij zich meermalen onder meer verdedigd met de opmerking dat de sanering van de CLA nu eenmaal beperkingen meebrengt, die bij tyden uiterst onaangename gevolgen kunnen hebben voor de wijze waarop de VS politiek bedrijven. Nu president Carter in zijn nieuwe defensieplannen ruimte heeft gemaakt voor een overal ter we reld snel inzetbare strijdmacht, waarvoor nieuwe transportvlieg tuigen, nieuwe transportschepen en nieuwe wapens worden ont worpen en gebouwd, is het vrij wel onvermydelijk dat de VS zich ook zullen versterken ten aanzien van de geruisloos opererende voorhoede die onopgemerkt doorgaans neerstrijkt in 's we relds probleemgebieden. Carter heeft met het oog op de in ternationale toestand en gestuwd door het ty van de ontwikkelin gen in Iran krachtdadig de zoge naamde Nixon-doctnne over boord gezet, welke handhaving van Amerikaanse invloed en be langen voorzag via het verschaf fen van militaire bystand aan de regeringen die dan zelf de man kracht leverden. Vandaag de dag is dit kennelijk geen haalbare kaart meer. Er blyven zo langza merhand steeds minder regerin gen over die zich op die manier, ongeacht hun politieke kwaliteit, voor het Amerikaanse wagende willen laten spannen. Niettemin vrezen politieke waar nemers een opeenvolging van globale panieksituaties wanneer Amerika's expeditionaire strijd krachten straks tot de tanden gewapend klaar staan. Het is een oud adagium dat bezit van wa pens ook leidt tot het verlangen in t> gebruiken. De vliegende brigades vormen dan ook een zeer concrete vertaling van het besef dat de wereld een periode tegemoet gaat van politiek agres siever optreden, onder het motto dat onomstotelijk moet vaststaan welke macht ten slotte de door slag geeft in het wereldgebeu ren. Twee doden bij rel in Madrid MAD7D Reuter/AFP) - Twee mef^n zijn om het leven geko men en verschillende anderen werden gewond tydens de schermutselingen tussen op roerpolitie en demonstranten in Madrid. De betoging werd ge houden door linkse vakbondsle den. De twee doden vielen ten gevolge van schotwonden toen meer dan 100.000 mensen zich verspreid den na de protestmars. Deze was georganiseerd uit verzet tegen een arbeidswet die op het ogeblik in het parlement wordt bespro ken. De omstandigheden rond de schietpartij waren niet duidclyk. Volgens de bronnen viel zy sa men met confrontaties tussen de politie en enige honderden stu denten die protesteerden tegen plannen van de regering de colle gegelden te verhogen en de toela tingseisen voor universiteiten zwaarder te stellen. Volgens de eerste berichten mengden de studenten zich in de protestmars en begonnen auto's om te gooien Rookbommen worden door de politie in de straten van Madrid gewor pen om de demonstrerende menigte uit elkaar te drijven. en barricades op te werpen. De politie antwoordde hierop met rubberkogels en rookbommen. Het was niet direct duidelijk wie verantwoordelyk is voor de scho ten. De ongeregeldheden waren een van de ernstigste in Madrid sinds de dood van het staatshoofd Franco vier jaar geleden en de overgang van Sparye naar demo cratie.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9