Uitleg Yan Agt stelt CDA enigszins tevreden Verschillen verklaring Van Agt en communiqué )i r 3 lïSOtLtM? Rijbewijs van 98-jarige verlengd Vance zette Nederland onder druk wtrnmrnMi Keukens van klasse. poggenpohl Aantal overvallen in Amsterdam neemt toe Voorbehoud heeft wel degelijk kracht Chauffeur de cel in voor fout baas VRIJDAG 14 DECEMBER 1979 BRUSSEL (GPD) - Cyrus Vance, de Amerkaanse minister van bui tenlandse zaken, heeft Nederland gedreigd met uitsluiting van het NAVO-overleg over de wapen- beheersingsonderhandelingen met de Sowjet-Unie als Den Haag niet wil instemmen met een „unaniem besluit" van de NAVO- landen om in West-Europa nieu we middellange afstandsraketten op te stellen. Dit werd gisteren vernomen in welingelichte Brus selse NAVO-kringen. Onder deze druk besloten de Ne derlandse ministers Van der KLaauw (buitenlandse zaken) en Scholten (defensie) woensdag avond niet langer aan te dringen op vastlegging van de afwijkende Nederlandse positie in het com muniqué, waarin het NAVO-be- sluit tot produktie en plaatsing van 572 Pershing II en Cruise-ra ketten in West-Europa werd vastgelegd. In de slotverklaring werd de aparte positie van Ne derland en ook van België niet met name vermeld. Het Nederlandse voorbehoud bij het besluit van de NAVO-landen nieuwe raketten in West-Europa te installeren - Den Haag wil over de plaatsing van deze wapens in Nederland pas eind 1981 beslis sen - is echter wel „bindend vast gelegd". Dat zei minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) gis teren desgevraagd in Brus sel. De verklaring over het Nederland se standpunt is toegevoegd aan het zogenaamde „Integrated de- cision document" (geïntegreerde besluit-document) waarin de NAVO-landen besluiten tot in stallatie van de nieuwe raketten, alsook tot een aanbod tot onder handelingen met de Sowjet-Unie over beperking van deze nieuwe wapens in Europa. In dit geheime document wordt naar de annex verwezen als het om het stand punt van Nederland gaat. In de annex - een eenzijdige Ne derlandse verklaring die volgens Van der Klaauw ook bindend is voor de NAVO-bond genoten - wordt vastgesteld dat Nederland het besluit tot stationering van de (48) Cruise-raketten op Neder lands grondgebied uitstelt tot de cember 1981. Daarna volgt letter lijk: „In het licht van een voort durende evaluatie van de mate van succes in het bereiken van een effectieve en evenwichtige beperking van de langere af- stands-tactische kernwapens aan beide zijden" (NAVO en War- schau-pact). De annex van het Nederlandse standpunt is volgens Van der Klaauw Juridisch bindend" Daarentegen is het communiqué dat de NAVO-landen woensdag avond uitgaven over het besluit tot opstelling van de nieuwe ra ketten in Europa volgens de be windsman „niet bindend". Er be staat overigens geen jurispruden tie over de betekenis van een an nex bij een „Integrated decision document" bij de NAVO, een voudig omdat een dergelijk do cument nooit eerder werd opge steld, aldus een welingelichte zegsman in het NAVO-hoofd- kwartier. VEROORDELING - De rechtbank in Groningen heeft de 73-jarige J. K., ex-directeur van het pen sioenfonds voor het bakkersbe drijf in Groningen, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en een boete van 725.000 gul den. De eis was drie jaar en 725.000 gulden. K. is schuldig bevonden aan het meermalen onvolledig aangifte doen aan de belasting en aan het plegen van verduistering en het medeplegen van valsheid in ge schrifte. AMSTERDAM (ANP) - Het aantal overvallen in Amsterdam neemt toe. Vorig jaar werden 15 geldin- stituten (banken, geldtranspor ten, girokantoren) overvallen en dit jaar moesten dezelfde soort instellingen het al 26 keer ontgel den. De cijfers van overvallen op niet-geldinstituten (benzine pompen, juweliers, winkeliers) liggen veel hoger 43 overvallen in 1978 en dit jaar totnutoe 108 overvallen. Dit heeft hoofdinspecteur Platen- kamp van de afdeling overvallen van de Amsterdamse politie ver klaard. Volgens hem is er een duidelijke verschuiving te zien in het patroon van overvallen. "Aan het eind van de jaren zestig waren het vooral de geldinstituten, waarop de overvallers het ge munt hadden. Deze gingen zich meer en meer beveiligen, zodat de risicofactor van wel of niet sla gen veel groter werd. De over vallers verlegden hun werkter rein en begonnen zich meer te in teresseren voor de "midden stand", waar een effectieve be veiliging geen haalbare kaart is, omdat het teveel kost. Weliswaar is er ook minder geld te halen, maar de kans van slagen is veel groter", aldus Platenkamp. DEN HAAG (GPD) De verklaring die minister-president Van Agt woensdagavond in de Tweede Kamer over het Nederlandse standpunt rond de kernwapen modernisering heeft afgelegd, spoort bij nadere analyse op zes punten duidelijk niet met de offi ciële NAVO-besluiten. Bovendien zijn de zogenaamde ver trekpunten van het CDA bepaald niet volledig in de verklaringen van Van Agt en Scholten over het Nederlandse voorbehoud - noch in de zogenaamde „voetnoot" - terug te vinden. De zes verschillen'werden gisteren door oppositieleider Den Uyl op een rijtje gezet. Dat rijtje geeft het volgende beeld: - 1. Nederland (immers: alle lan den) heeft volgens NA- V07rCOMMUNIQUE NAVO- communiquè ingestemd met een besluit tot modernisering én sta tionering. Modernisering moet in dit geval als produktie worden gelezen. De „unanieme" besluit- Volgens Van Agt heeft het voorbe houd (nu niet akkoord met plaat sing) wel degelijk kracht. Het staat namelijk in een „voetnoot" die aan de NAVO-stukken is ge hecht. Die verklaring stelde een groot deel van het CDA tevreden. Desondanks is niet zeker dat met name de tien CDA-dissidenten hun verzet tegen de NAVO-plan- nen zullen staken. En dat kornt dan vooral omdat de VVD blijft vasthouden aan de uitleg dat Nederland wel degelijk met het moderniseringspro gramma van de NAVO heeft in gestemd. Van een voorbehoud blijkt volgens de liberalen in het communiqué immers niets. De VVD is dan ook niet tevreden met de nadere uitleg van Van Agt. In zijn brief aan de Kamer zegt Van Agt dat het voorbehoud inder daad niet letterlijk in het com muniqué staat, maar dat de Ne derlandse positie er wel uit afge lezen kan worden. Bovendien is het voorbehoud als een „voet noot" in het geheime besluiten- lijstje van het NAVO-beraad op genomen. Die voetnoot werd gis teren in Brussel toch openbaar gemaakt. De voetnoot behelst een korte me dedeling dat Nederland nu niet in staat is te beslissen over statione ring van nieuwe raketten op zijn grondgebied en daarover pas over twee jaar zal beslissen, af hankelijk van de resultaten van het wapenbeheersingsoverleg met de Russen. Toch kan volgens hem wel het no dige verbeterd worden ter voor koming van overvallen, met na me ten aanzien van nachtkluizen van banken. "De meeste mensen werken volgens een vast sjabloon: zelfde tijd, zelfde plaats. Dan is het voor een over valler natuurlijk heel makkelijk uit te vissen wanneer en waar heen de winkelier met zijn tas vol geld stapt. Een wisseling in het patroon - niet altijd op dezelfde tijd en ook eens wisselen van kluis - kan die vanzelfsprekend heid doorbreken", aldus Platen- kamp. Steeds vaker worden in de hoofd stad kleinere of grote overvallen, al dan niet gewapend, gepleegd. Meestal lukt het de politie niet ze op te lossen, omdat men te laat arriveert. Van de 15 overvallen op geldinstituten vorig jaar werden er 6 opgelost. Dit jaar kon de poli tie 15 maal de daders van de 26 gepleegde overvallen in de kraag grijpen. Waar ligt dit aan? De factor tijd speelt, volgens Platenkamp, een heel grote rol. "De gemiddelde duur van een overval is anderhal ve minuut. Het lukt ons bijna nooit, ondanks de snelle actie van een spceciaal daarvoor opgeleide groep, op tijd ter plaatse te zijn. vorming, waarnaar de Ameri kaanse minister Vance verwees, heeft dus betrekking op produk tie én plaatsing; - 2. Er komen volgens de NAVO- plannen 572 nieuwe raketten, zo dat van beperkte produktie, zoals geëist door de héle Tweede Ka mer en ook door de regering ge wenst, geen sprake is; Opgehelderd In politiek Den Haag verschilden gisteren de meningen over de vraag welke waarde aan die voet noot moet worden gehecht. PvdA en VVD vinden beide dat slechts het officiële NAVO-communi- qué geldt, waarin over voorbe houden niet wordt gesproken. Bij het CDA was men echter over wegend wèl tevreden. CDA-lei- der Lubbers zei dat de brief van Van Agt -,veel heeft opgehel derd" Volgens Lubbers blijkt nu dat de regering geen verantwoording voor de produktie van de nieuwe wapens op zich heeft genomen. De regering heeft daarmee de vertrekpunten van het CDA be naderd, zei hij. Hij zei wel te be treuren dat de NAVO woensdag een unaniem communiqué heeft afgedwongen. Vreemd genoeg was ook WD-lei- der Rietkerk tevreden, maar op precies tegenovergestelde gron den. Volgens hem heeft Neder land woensdag juist wèl met de modernisering ingestemd. „Ne derland is bereid om aan de NA- VO-plannen mee te werken" .al dus Rietkerk. Daardoor ontstond de vreemde si tuatie dat het CDA tevreden is vanwege de beperkende voet noot, en minder waarde toekent aan het communiqué. Terwijl de VVD de voetnoot onbelangrijk vindt en content is met het mo- derniseringsbesluit uit het com muniqué. De opvattingen van PvdA en VVD worden overigens gesteund door de woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken, Hodding Carter, die woensdag al in Brussel ver klaarde dat het enige dat telt het slotcommuniqué is „en niet wat ministers in of buiten de verga derzaal zeggen" Afwachtend In kringen van de CDA-dissidenten nam men gisteren een afwach tende houding aan. Het NAVO- communiqué was voor hen in elk geval volstrekt onvoldoende. Maar of de nadere verklaringen van Van Agt hen binnenboord kan trekken gaan zij in de ko mende dagen bezien. CDA èn WD verweten gisteren premier Van Agt dat hij woens dagavond in de Tweede Kamer „overhaast" een verklaring heeft afgelegd over het Nederlandse standpunt om nu niet akkoord te gaan met stationering van de nieuwe atoomraketten. PvdA-leider Den Uyl zei dat een „volstrekt unieke en onaan vaardbare" situatie is ontstaan. Hij begrijpt niet waarom premier Van Agt niet met zijn verklaring heeft gewacht totdat het NAVO- communiqué bekend was. Terlouw (D'66) noemde het door de regering ingenomen standpunt „tweeslachtig en ongeloofwaar dig". Ofwel men is voor moderni sering en dus ook voor statione ring, ofwel men vindt dat nu niet gemoderniseerd moet worden maar kan dan ook niet met het Navo-communiqué instemmen, aldus Terlouw. - 3. Alle landen doen volgens het communiqué mee aan de moder nisering. NAVO-secretaris-gene- raal Lun$ merkte woensdag op zijn persconferentie op dat „ook Nederland heeft deelgenomen aan de besluitvorming om de wa pens te gaan produceren"; - 4. Volgens Van Agt, woensdag avond, hoefde Nederland zich niet over produktie uit te spreken CASTRICUM (GPD) - Met zijn rimpelige hand trekt hij een mapje met papieren uit de binnenzak van zijn colbertjas Uit de paperassen komt het briefje van het Centraal Bu reau voor Rijvaardigheids bewijzen te voorschijn waarin in korte zakelijke zinnen is vermeld dat zijn rijbewijs nog een jaar geldig zal zijn. Frede- ricus de Goede glundert als de bezoeker het briefje leest. Over twee weken hoopt hij 99 jaar te worden. Een respecta bele leeftijd, die veel van zijn leeftijdgenoten wellicht tot rust heeft gedwongen, maar niet de heer De Goede. Dagelijks wandelt hij nog de kilometers die het verzor gingshuis Sans Soucis Vun het centrum van de Noord hollandse plaats Castricum scheiden. En dan zijn autorit ten, want de oud-Amster dammer mag dus opnieuw voor een jaar achter het stuur van zijn Fiat, die hij op 96-ja- rige leeftijd nog kocht. Een verzekeringsmaatschappij maakte onlangs een hele happening rond de verlen ging van de verzekering van De Goede. Hij kreeg een tele foontje of hij even naar het kantoor in Den Haag wilde komen. De volgende dag ging de Castricummer. Natuurlijk in zijn auto. Foto's werden genomen en men tracteerde hem op gebak. De oudste cliënt is nu waarschijnlijk een geliefkoosd reclame-ob-, ject. UTRECHT (ANP) - Via een appèl bij de rechter zijn de Belgische en de Nederlandse vervoersbonden er in geslaagd de 27-jange Ne derlandse vrachtwagenchauffeur Johan van H. uit Hedel vrij te krijgen die sinds eind november in een cel in het Belgische Leu ven een gevangenisstraf van een maand uitzat. Van 11 moest zitten omdat hij anderhalfjaar geleden door de Belgische politie van de weg was gehaald met een zwaar overbeladen vrachtwagen en omdat zijn toenmalige baas. transportbedrijf Verbeek uit Helvoirt, had nagelaten de toen omdat dat een puur Amerikaanse zaak is. Maar minister Van der Klaauw heeft in het NAVO-be- raad letterlijk gezegd dat „in de eerste plaats de beste benadering is; een beslissing over de produk tie van een beperkt aantal Pers- hing II en kruisraketten" (ge combineerd met wapenbeheer- singvoorstellen). - 5. Van Agt heeft gezegd dat de Fredericus de Goede is aanvan kelijk helemaal niet blij met de bezoeker. Als deze iets op het aantekenblok wil krab belen, rijst hij op uit zijn stoel en zegt het dan eigenlijk maar niets te vinden dat iets over hem in de krant komt. „De mensen zeggen dan toch maar moet die oude man nog in een auto, en je krijgt weer brieven" Dan rommelt de Castricummer wat in een kast en komt terug met krantenknipsels. Grote koppen als „Zestig jaar scha devrij autorijden" en: „Ze- sennegentigjarige koopt nieuwe auto", prijken boven verhaaltjes. ,Zie je wel, ik heb wel vaker in de krant gestaan", zegt hij, en vertelt ineens over zijn eerste aanrijding twee jaar geleden. Maar dat was niet zijn schuld, laat hij nadrukkelijk weten. „Ik ging met een andere man naar Spanje en die hield me steeds bezig. Bij Sevilla wilde die man een andere kant op en toen gebeurde het. Voor ik het wist zat een ander boven op ons. Veel schade, maar verder niets" Behalve naar Spanje gingen de ritten van De Goede de laatste jaren naar Frankrijk en Noorwegen. De grote reizen zijn nu voorbij, maar korte rit ten houden hem nog dage lijks bezig. Een bezoek aan een kennis in het ziekenhuis in Heemskerk of een dagje opgelegde boete van 12.000 Bel gische franc (rond 800 gulden) te betalen. Van H. die in de veronderstelling verkeerde dat zijn oude baas de boete wel had voldaan en die de anderhalf jaar oude kwestie al glad was vergeten, liep volgens een woordvoerder van de Ver voersbonden FNV alsnog tegen de lamp toen hij 29 november jongstleden tijdens een routine controle door de Belgische poli tie werd aangehouden. Hij was voor zijn nieuwe baas met een vrachtwagen op pad. Voor de Nederlandse eis. dat een .ja" te gen modernisering moet leiden tot afstoting van bestaande Ne derlandse atoomtaken, in Brus sel is „vastgelegd". Maar dat standpunt blijkt nergens uit het communique Het komt ook niet voor in de voetnoot, maar staat slechts in de door Van Agt voor gelezen verklafing; 6. Er is nergens in het NAVO- communique sprake van het, herhaaldelijk in de Tweede Ka mer uitgesproken, voorbehoud van de Nederlandse regering dat goedkeuring van het SALT 2-ak- koord voorwaarde is voor een eventuele Nederlandse goedkeu ring. In de door minister Schol ten voorgelezen, maar dus niet in de stukken opgenomen, verkla ring staat wel dat de Nederlandse regering ervan uit gaat dat in 1981, het moment waarop even tueel tot plaatsing wordt beslo ten. het SALT-akkoord zal zijn getekend. De voetnoot spreekt hier helemaal niet over. naar Amsterdam. HO draait er zyn hand niet voor om. Aan het wegdoen van zijn auto wil de Castricummer nog he lemaal niet denken. „De ze nuwarts die me getest heeft, zei dat hij perplex stond van mij. En de arts noemde me een unicum. Laatst heb ik in het ziekenhuis gelegen omdat mijn arm zo maar zwart werd, maar dat ging ook plotseling over. De doktoren daar noemden me toen een me disch wonder". Bij het ver trek loopt De Goede mee naar de deur. Als hij zich omkeert, zcgthij: „O ja. die auto van mij staat om de hoek. Je ziet hem zo. De eerste op het parkeer terrein". verblufte chauffeur goed en wel begreep waar het nu eigenlijk precies om ging zat hu al vast. al dus de vakbond s woord voerder. De vakbonden zijn niet alleen ver bolgen over het feit dat de chauf feur op staande voet de cel in moest. Ook zun ze er veront waardigd over dat de Belgische wet in een zaak als deze de chauf feur in feite geheel aansprakelijk stelt terwijl de werkgever buiten schot blijft. In Nederland is de wedcievei altijd wettelijk aan sprakelijk en gaat de chauffeur vrijuit. PAGINA 7 Ncuinan toont zich tevreden, Rölilinjr spreekt van 'zwarte dag' c» HILVERSUM (ANP) - De direc teur van het instituut voor vre desvraagstukken. H. J. Neuman, is tevreden over de resultaten die de Nederlandse regering heeft behaald in het NAVO-overleg over de modernisering van de kernwapens. "Hit CDA-stand- punt - voorlopig geen beslissing over plaatsing van de kruisraket ten - is overeind gebleven", aldus Neuman gisteren in het televisie programma "Tribune". Neuman. die ook voorzitter is van de CDA-commissie 'Vrede en veiligheid' keerde zich wel tegen het aantal raketten - 572 - dat de NAVO m West-Europa wil sta tioneren. "572 is veel te veel", zei Neuman. Het besluit om tot mo dernisering over te gaan noemde hij betreurenswaardig, maar on vermijdelijk. De visie van Neu man werd bestreden door de gouverneur van de koninklijke militaire academie, generaal- majoor M. H. von Meyenfeldt en de directeur van het polemolo- gisch instituut, prof. dr. B. V. A. Röhling. Von Meyenfeldt noemde de mo dernisering op grond van analy ses van de strategische verhou dingen niet nodig. Er is, volgens hem, voldoende ruimte en tijd om onderhandelingen over wa penbeperking met het War- schaupakt te beginnen. "De be staande machtsverhoudingen, mede gezien het militaire over wicht van de Verenigde Staten la ten dat toe", aldus de generaal. Prof. Röhlin sprak over een zwarte dag voor de NAVO en voor West- Europa. "Men had kunnen kiezen voor ontspanning, men gaat de weg van nucleaire herbewape ning. De wapens die de NAVO nu zal opstellen kunnen het hart van de Sowjet-Unie raken en dat zal in het geval van een conflict be tekenen, dat het de eerste zorg van de Sowjet-Unie zal zun om deze wapens uit te schakelen. De modernisering is een premie op de haast", aldus prof. Röhling. MSl Komfort, kwaliteit en door dacht design. Kenmerkend voor een Poggenpohl keuken Met veel praktische snufjes Met vele verborgen kwaliteiten Kom eens langs. Ziet u zelf hoeveel extra's een Poggenpohl u biedt Zonder dat u meer betaalt. bv Gebr Rolfft Handclmij Industrieweg 14 Do Grote Polder Zoelrrw oude-Rijndijk Tel 071-699206 Winkelcentrum Babyion Den Haag Tel 070 85 13 00 DEN HAAG-BRUSSEL (Gpd)- In Den Haag heeft gisteren de hele dag grote verwarring geheerst over de positie die Nederland tijdens het NAVO-beraad over de moder nisering van de kernwapens heeft ingenomen. In het CDA was men hevig teleurgesteld dat het voorbehoud van het kabinet niet in het officiële NAVO-communigué was opgenomen. Met een brief aan de Tweede Kamer wist Van Agt een deel van de bezwaren bij het CDA weg te nemen. BRUSSEL - Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken (links) u met zijn collega's van de NAVO. De bewindslieden bespraken onder m ambassade in Teheran. Eenstemmig werd die bezetting veroordeeld. s ook gisteren in Brussel voor overleg r de bezetting van de Amerikaanse F. de Goede uit Castricum wil zijn auto nog niet wegdoen ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7