CDA komt met tweetal moties van afkeuring Gastkolonï Wegwijzer komt huis-aan-huis PvdA-motie van "treurnis" over burgemeester Pernix kampt met ruimteproblemen VRIJDAG 14 DECEMBER 1979 De Hutspotten De Leidse carnavalsvereniging "De Hutspotten" organiseert morgen een feestavond in de "residentie" aan de Lange Mare 43, die in het teken zal staan van show en dans. Zo is er het optreden van de mini- en prinsengarde, terwijl ook het grote showorkest "John Rich" optreedt. Het Zuidame- rikaanse element wordt ver zorgd door "Ritmico Espe cial". De avond begint om 21 uur en de toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Een dag later, op zon dag 16 decemberwordt ook in het Antonius Clubhuis de tra ditionele discoavond gehou den voor iedereen die 14 jaar of ouder is. De toegangsprijs voor deze disco, die om acht uur begint is ook vijf gulden. Ruilbeurs De Nederlandse vereniging "De Verzamelaar" organiseert op zaterdag 15 december een ex tra ruilbeurs in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43. De zaal is geopend van tien uur 's ochtends tot vier uur 's middags. De ruilbeurs is onder meer bestemd voor de verzamelaars van prent briefkaarten, "Anton Pieck", eierdopjes, postzegels, aante- kenstrookjesmunten en cu riosa. De toegangsprijs be draagt f250 en ƒ0.50 voor kinderen tot en met 12 jaar Bingo-dansant De speeltuinvereniging Prinses Beatrix organiseert morgen avond in het speelhuis aan de Schubertlaan de laatste bin go-dansant van het jaar. De avond begint om kwart over acht en de toegang is gratis. Verder organiseert de speel tuinvereniging op 21 decem ber een kaartavond met fraaie prijzen. Ook deze avond begint om kwart over acht en de toegangsprijs be draagt drie gulden. De Ratel De Leidse werkgemeenschap "De Ratel" viert zondagmid dag het kerstfeest in de grote zaal van het Leidse Volkshuis. Dat gebeurt vanaf drie uur 's m iddags .DeheerA.A. Olivier zal op deze middag zijn diaklankbeeld "Kerstover weging" vertonen. Verder treedt het zangkoor van het Leidse Volkshuis o.l.v. me vrouw Mizee-Blok op. De mu ziek wordt deze middag ver zorgd door Mijke de Ru (fluit), Han Kapaan (hobo) en Wim Habraken (trompet). De toe gangsprijs bedraagt één gul den per persoon Hakkersdagen In het Zoölogisch Laboratorium aan de Kaiserstraat 63 wordt maandagavond een infor matieavond gehouden over de zogenaamde "hakkersdagen" die in januari en februari weer worden gehouden het landgoed "De Horsten" in Voorschoten. De biologen Wim ter Keurs en Hein Krantz zullen die avond het een en ander vertellen over het nood zakelijke beheer van hakhout. Dat gebeurt aan de hand van dia's. Verder worden inlich tingen verschaft over de mo gelijkheden om de komende maanden ook aan een van de hakkersdagen deel te nemen. De bijeenkomst begint om acht uur Apartheid Ook de komende dagen worden in Leiden nog verschillende manifestaties gehouden in het kader van de actie "Leiden tegen apartheid". Hieronder volgt een overzicht: ZATERDAG 15 DECEMBER Politieke manifestatie in De Waag. van 10.00 tot 17.00 u. Deelneming van PvdA, PPR, SP, CPN, PSP. D'66, Arjos Leiden en CDJA. 's Avonds optreden van de Zuidafri- kaanse muziekgroep Jabula, de in Zweden wonende Zuid afrikaan Brian Isaacs, de Leidse zanggroep Het Koor, cabaret "Geen bloemen, geen bezoek", Ritmico EspecialDe Onderste Steen en De Grote Bluf. ZATERDAG 15 DECEMBER: Themajongerendienst in de R. K. Petruskerk om 19.00 u. ZONDAG 16 DECEMBER: Aandacht voor Zuid-Afrika in de volgende kerken: Pniel, R. K. Kerk Leonardus, Geref. MaranathakerkNed. Herv. Kerk MorskwartierGeref. Kerk Zuid-West, Geref. Kerk wijkD .R.K.Meerburgkerk en Hooglandse kerk. MAANDAG 17 DECEMBER: Forum in het Rijnlands Ly ceum om 14.00 u. Uitgenodigd zijn vertegenwoordigers van de kerken, de BOA. politieke partijen, de Industriebond FNV, de Shell (waar men de invitatie nog in beraad heeft) en de ambassade van Zuid- Afrika (die al heeft laten we ten niet te zullen komen). Aanvang-14.00 u. LEIDEN - Ligt het aan het Leidse CDA, dan krijgt het Pvd A-V VD-col lege van burgemeester en wethouders volgende week twee duidelijke moties (uitspraken) van afkeuring op haar bord. Zowel het feit dat er volgens het CDA veel te weinig nieuwe woningen in Leiden worden gebouwd als het uitblijven van een een economisch beleidsplan zit het CDA hoog. Omdat VVD en PvdA het college in deze zaak vrijwel zeker zullen steunen is de kans dat deze moties- tijdens de behandeling van de gemeentebegroting voor 1980 - worden aangenomen erg klein. Een motie die meer kans maakt te worden aangenomen is afkom stig van de PvdA. Daarin wordt het beleid van burgemeester Vis waar het gaat om de sluitingstij den van cafés en de openheid die Vis geeft over het politie-beleid gehekeld. Er wordt, zo stelt de PvdA, al vijf jaar gepraat over het drank- en horecabeleid en de sluitingstij den en nog steeds heeft de bur gemeester zijn mening niet in de vorm van een concreet voorstel over de sluitingstijden gegeven. Bovendien is Vis volgens de PvdA ondanks "voortdurend ja renlang aandringen" niet bereid gebleken om de gemeenteraad meer bij het politiebeleid te be trekken of daar voldoende open heid over te geven. Fractieleider Peters van PvdA heeftde mening van de PvdA in een "motie van treurnis" neergelegd. Daklozencentrum Beijen (PPR) wil dat de raad een motie steunt waarin ook "treur nis" wordt uitgesproken over over het collegebeleid rond een daklozencentrum. Al lang wordt vanuit raad en bevolking op zo'n centrum aangedrongen en er is LEIDEN - Volgens D'66 in de Leidse gemeenteraad moet de stichting "Leidse Binnenstad" haar 15.000 gulden subisidie die burgemeester en wethouders van Leiden voor vol gend jaar voor de stichting in ge dachten hadden maar vergeten. Be ter kan dit bedrag volgens de demo craten besteed worden aan het subi- sidèren van de VOS (Vrouwen Oriën teren zich op de SamenlevingMeid- sters, die al een paar jaar vergeefs bij de gemeente om geld aankloppen. Het gaat volgens D'66 in het geval van de VOS om een duidelijke ach terstandssituatie. In een amendement heeft D'66 het plan om de VOS geld te geven voor de ko mende begrotingsbehandeling neer gelegd. De PvdA heeft een identiek amendement ingediend. Ten koste van de voorgestelde subsidie voor "initiatieven uit de burgerij voor de aanleg van woonerven" wil D'66 komend jaar 15.000 gulden extra uitgeven voor restauratie en onder houd van Leidse kerkorgels. De PSP tenslotte wil 20.000 beschik baar stellen voor het JAL (Jongeren Advies centrum Leiden). zelfs geld voor, zegt het PPR- raadslid. In de motie wordt daar om aan de kaak gesteld dat bur gemeester en wethouders nog steeds geen voorstel hebben ge daan. Deze vier moties van afkeuring en "treurnis" zijn de duidelijkste negatieve uitspraken die door de politieke partijen komende week van de Leidse gemeenteraad worden gevraagd. Daarnaast zijn e§nog 80 andere mo ties voor de raadsbehandeling ingediend. Vier daarvan heeft PvdA-raadlid Van Dongen ge wijd aan het beleid dat Leiden voert rond vrouwen-emancipatie gemeentedienst. Naast een ge meentelijke nota over emancipa tie eist zij onder meer duidelijke vermeldingen in advertenties van de mogelijkheid voor vrou wen om te solliciteren op functies bij de gemeente. Vorderen PSP en CDA in de Leidse raad blij ken elkaar te hebben gevonden waar het gaat om het vorderén van huizen. Beide partijen vragen om actiever optreden bij het op eisen van huizen die niet aan ie mand worden verhuurd die toe stemming heeft van bureau huis vesting of die leeg staan. Het CDA eist concreet de vordering van drie met name genoemde panden en de PSP wil dat de ge meente gaat proberen om ook "onzelfstandige woonruimte" (kamers) te vorderen. Sinds en kelejaren heeft de gemeentelijke vorderingscommissie al geen en kel pand meer opgeëist. De Leidse politie moet er op toezien dat er geen geweld wordt ge bruikt wanneer de verhuurder of eigenaar van een woning zonder gerechtelijk bevel tot ontruiming overgaat, stelt PvdA-raadslid Hes in een motie. Wanneer een huis gerenoveerd wordt mag de huur na renovatie niet op een verrassing uitdraaien, vindt het PvdA-raadslid Kessen. Zij vraagt in een motie om net als in Amsterdam en Rotterdam een systeem van "afspraakhuren" te creeëren waarbij de hpur die na renovatie betaald moet worden van te voren wordt vastgelegd. D'66 pleit by renovatie voor een zo volledig mogelijke voorlichting. Het CDA vraagt in een motie om een "proefproject" in Leiden waarbij mensen tijdens het op knappen van hun huis in de wo ning kunnen blijven. Water In een deel van Leiden zijn de hoofdwaterleidingen van de Leidsche Duinwater Maatschap pij te klein om bij brand genoég druk op het bluswater te kunnen leveren. CDA-raadslid Walen kamp heeft daarover grote zor gen. Hij wil dat burgemeester en wethouders binnen anderhalve maand duidelijk maken hoever het overleg met de LDM over gro tere leidingen is gevorderd, en legt dat verlangen in een motie Volgens Hoekema (D'66) moet er in Leiden een proef komen met rou tes van en naar school die voor schoolkinderen het veiligst zijn. Duidelijk aangegeven "school- routes" kunnen volgens hem een bijdrage zijn aan de verkeersvei ligheid van het kind. Hoekema vraagt trouwens ook om af te zien van een nieuwbouwschool voor openbaar en protestants- christelijk onderwijs aan de Kaasmarkt, vanwege de "ruim- Beijen (PPR) telijke" bezwaren. Hij stelt voor de betrokken scholen elders ruimte te bieden. Hoekema pleit ook voor de vestiging van een ge zamenlijke "kleuter-basis"-op- leiding voor leerkrachten in Lei den. Tunnel Een pleidooi voor een tunnel bij het kruispunt Sumatrastraat/Willem de Zwijgerlaan voor fietsers en voetgangers is afkomstig van het CDA, dat deze wens in een motie neerlegt. Wellicht kan de tunnel gelijktijdig met een tunnel op het kruispunt Kooilaan/Willem de Zwijgerlaan worden aangelegd. Bovendien wil het CDA een bete re bewegwijzering in de Meren- wijk. Mensen in psychische en andere persoonlijke moeilijkheden moe ten volgens het raadslid Beijen in Leiden een opvangmogelijkheid krijgen. Hij vraagt althans bur gemeester en wethouders in een motie om te onderzoeken of het r Peters (PvdA) daklozencentrum "als dat einde lijk is opgericht" met een crisis centrum te combineren is. Het raadslid Ponsen (PSP) vraagt B en W of het mogelijk is om een rookverbod in openbare ruimten in te stelen. Volgens mevrouw Hes (PvdA) kan een "goed en helder taalgebruik door ambte naren" het contact tussen be stuur en bestuurden verbeteren. Zij pleit in een motie voor de in stelling van een werkgroep taal gebruik ambtenaren die zich moet bezighouden met verbete ren van het taalgebruik in stuk ken die voor gebruik "naar bui ten" bestemd zyn. Het experiment met een terras op het Stadhuisplein is het CDA- raadslid Walenkamp kennelijk goed bevallen. Het raadslid pleit nu in een motie voor de instelling van een vaste ruimte waarin al coholvrije dranken geschonken worden. Hij noemt dit een "raadskelder" die gehuisvest zou moeten worden in het Stadhuis. LEIDEN - De Leidse korfbalver eniging Pernix zit in de proble men. Sinds de nieuwe atletiek baan in de Leidse Hout in ge bruik werd genomen is deze za terdagvereniging de helft van haar velden kwijt. Voor de ver eniging - met 300 leden - is de overgebleven ruimte, bestaande uit één veld, ten enen male on voldoende. Dit bleek gisteravond op een ver gadering van de raadscommissie voor onderwijs, waar de Pernix- bestuurders op initatief van het CDA-raadslid mevrouw Van Akkeren mochten knmpn uit huilen. Wethouder Tesselaar maakte duidelijk niet één-twee drie een oplossing voor Pernix in de pen te hebben, hoewel hij toe gaf dat bij de aanleg van de atle tiekbaan besloten is om de peri kelen van Pernix óók op te los- Pemix zou volgens het bestuur wel genoegen willen nemen met een aantal velden bij de Merenwijk, omdat daar ook veel jeugdleden van de club wonen. Het probleem met een daar beschikbaar veld is echter dat het nog een andere be stemming heeft. Door Hilila Passchicr, oud-raadslid PSP Leiden Er waait een internationale wind over Leiden. Vorige week kon u bij de Hartebrug- kerk condooms versturen naar Ierse parlementsleden. Op die manier vierde het Leidse komitee ter legalise ring van abortus, Wij Vrou wen Eisen, haar vijfjarig be staan. In Ierland worden nl. voorbe hoedsmiddelen straks verbo den, om over abortus maar niet te spreken! Heeft u trouwens al kennis ge maakt met de "Sirenes", een feministisch zangkoor? Zij waren op het Stadhuisplein vorige week en bezongen op hun manier de rechten van de vrouw. Ze zijn niet alleen strijdbaar, ze zijn ook erg leuk en grappig en ik vind dat de Leidse vrouwenbeweging best trots mag zijn op dit stuk fe ministische strijdkultuur Een internationale actie op een heel ander vlak, is "Leiden te gen Apartheid". Dankzij de gemeenteraad kan in het ka der van internationale soli dariteit geld gegeven worden aan dit projekt. Al staat Lei den er zelf financieel niet al te rooskleurig yoor, hoeft dat niet te betekenen, dat we niet over de gemeentegrenzen kij ken naar andere gemeenten, waar mensen in veel, veel rot tiger situaties leven dan wij. Het idee om dat te doen ontstond toen er veel kritiek door Anne v.d. Zande en ondergetekende was geleverd op het feit dat Leiden geld en tijd besteedde aan zustergemeentes Oxford en Krefeld, zonder dat daar veel uitkwam. Wij konden ons zinniger manieren bedenken om als gemeente internatio naal bezig te zijn. Een gemeente kan alleen aan (een héél klein stukje) ontwik kelingssamenwerking doen, als het geld besteed wordt aan een projekt waar groepen uit de bevolking actief mee bezig- zijn. Dat noemen we dan met een mooi woord bewustwor- dingsprojekt". Het geld gaat niet rechtstreeks naar de be vrijdingsbewegingen in Zuid-Afrika, daar krijgt de gemeente geen toestemming voor, maar gaat naar acties om de bevolking op de hoogte te stellen wat er in Zuid-Afri ka gebeurt. Ik vind het fantastisch dat dit eerste ontwikkelingsprojekt van de gemeente zo goed is opgepakt door de groepen die tegen de apartheid actief zijn. Zij hebben werkelijk vanuit alle hoeken (kunstenaars, on derwijs, kerk, universiteit, vakbond) bijdragen binnen weten te krijgen. U kunt nog in de Waag gaan kijken. Het is te hopen dat de raad nog eens zo'n positief besluit neemt. De raad mag trouwens wel eens op de stoep gaan liggen bij mevr. Kraaijeveld, de staats secretaris van Emancipatie- zaken. Zij heeft dit jaar weer een paar miljoen over gehou den. Het is toch onbegrijpelijk dat verzoeken, ook vanuit Leiden, om het bestaande vrouwenwerk te ondersteu nen, nog steeds niet gehono reerd zijn. Wel heeft de staats- Informatieve gids Leiden LEIDEN - Er is een nieuwe "Weg wijzer voor Leiden", die deze maand huis aan huis zal worden verspreid. De bekende gids met adressen van gemeente- en ande re instanties, scholen, verenigin gen, enz. werd tot nu toe steeds alleen uitgereikt i woners van Leiden. De gids ziet er ook heel anders uit en is een stuk dikker dan de oude. De informatie in de gids is uitge breid met de sociale gids van de Welzijnsraad, het grof-vuil-op- haalschema en een energie regi- stratiekaart van Energiebedrijf Rijnland. Dat laatste is een nieuw initiatief van Rijnland ingefluisterd door de gemeentelijke Energiecom missie. De verbruiker kan op die kaart, met het oog op besparing bijvoorbeeld, zijn energiever bruik registreren. De gids zal voortaan elk jaar door de afdeling voorlichting van de gemeente en door de Welzijns raad worden bijgesteld. Tot nu toe gebeurde dat zo eens in de drie a vier jaar. De uitgave van deze gids brengt voor de gemeente Leiden geen kosten met zich mee, die komen uit de opbrengsten van in de gids opgenomen advertenties. De ad vertentiewerving, uitgave en ver spreiding van de gids worden verzorgd door Publimedia uit Amstelveen, ook uitgever van de "Gouden Gids", die dit al voor meer gemeenten in ons land doet. I LEIDEN - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben het bestemmingsplan Haagse Schouw van de gemeente Leiden goedgekeurd. Het bezwaarschrift van enkele Leidenaars tegen dit plan is niet door het provinciaal bestuur in behandeling geno men, omdat het te laai was inge diend. Het bestemmingsplan werd op 19 februari van dit jaar door de gemeenteraad vastge steld. secretaris emancipatiewer kers benoemd bij de stichting burgerschapskunde en de Ned. Ver. Vrouwenbelangen. Dit zijn echter geen plaatsen waar het vrouwenwerk aan de basis om gevraagd heeft. Diegenen die nog steeds hun leven wagen door het vrou wenhuis op de bouwvallige Nieuwe Rijn te bezoeken, zul len wel blij zijn als de gemeen te snel "begint met de verbou-, wing van de Hooigracht. Tot die tijd kunnen allerlei activi teiten alleen op een zeer laag pitje draaien, want in zo'n krot is echt niet meer te wer ken. De binnenstad ligt velen zwaar op de maag. De grootwinke liers, die het van de centrum functie van Leiden moeten hebben, laten zich weer luid horen. Laten we toch vooral de kleine middenstand, die be langrijk is voor de handha ving/versterking woonfunctie van de binnenstad, niet ver geten. Hierbij denk ik m.n. aan de levensmiddelenzaken. De gemeente moet er zorg voor dragen dat in elke wijk der gelijke zaken blijven bestaan, door deze de noodzakelijke aanvóer) faciliteiten te ge ven. De problemen van de grootwinkelbedrijven liggen toch weer anders: voor hen geldt in de eerste plaats de be reikbaarheid van hun zaak voor de klant. Toen ik de (dure) mopperbrief van het L.C.C. in de krant las, moest ik aan het Schutters veld denken, waarom? Omdat het Schuttersveld een uitste kende plaats lijkt voor een parkeergarage, goede ligging ten opzichte van het centrum en weinig overlast voor de woonbuurten, in tegenstelling tot andere plaatsen. Al jaren lang peinst men op het stad huis over het Schuttersveld. Waarom niet snel een wo ningwetplan en een parkeer garage uitgewerkt? Als veel groepen die eenzelfde doel nastreven, hun krachten bundelen, en samenwerken, kan dat vaak heel positief uitwerken (denk aan de anti kernwapenbeweging). Soms kan zo'n verzameling clubs die onder één naam opereren, ook erg versluierend werken. Hierbij denk ik aan de Stich ting Leidse Binnenstad. Deze stichting schijnt een breed maatschappelijk draagvlak te hebben en het algemeen be lang na te streven, schrijven B Win de informatieve begro tingsnota. Er zitten inder daad veel uiteenlopende groeperingen in de stichting (universiteit, vakbond, ad viesraad, L. C. C. Openbaar vervoer, VVV.) De manier waarop deze stich ting de afgelopen jaren echter naar buitentreedt, doet ver moeden, dat de doelstelling die deze stichting nastreeft, in hoofdzaak een ondernemers doelstelling is. Hierbij denk ik o.a. aan hun ac ties tegen de autovrije Bree- straat, de houding tegenover de bewoners van Pancras Oost. B &W willen nu de helft van de personeelslasten gaan betalen aan de Stichting Leidse Binnenstad (f 15.000). Mocht u gedacht hebben, dat de VVD weinig invloed op het collegebeleid heeft, doet dit u misschien van gedachten ver anderen? Als B W zeggen, dat ze deze stichting subsidië ren "om de continuiteit te waarborgen en de kwaliteit en kwantiteit van het werk te verhogen" komt dat me ont zettend bekend voor. Het zijn dezelfde argumenten die ge bruikt zijn om vóór de ver goeding van de VOS-bege- leidsters te pleiten. De politieke keus voor een stuk vrouwenwerk aan de basis viel indertijd negatief uit.Het klinkt idioot: ondernemers belangen versus vrouwenbe langen Toch zijn dit telkens politieke keuzes die de raad moet maken. Hoe 'progressief dit stadsbestuur zich nog kan noemen, zal na. de komende begrotingsbehandeling wel blijken. Het eerste exemplaar van de "Wegwijzer voor Leiden" nieuwe stijl werd vanochtend door de uitgever aan burgemeester Vis overhandigd. De PTT zal de gidsen nog deze maand dat is althans de opzet) huis aan huis bezorgen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4