Geen atoomraketten hier" College: geen haast met woningbouw in "Coebel BCD bestaat 25 jaar ABVA tegen invloed van buitenaf Feestelijk jubileum in Holiday Inn Speeltuinvereniging en wijkcomité ruziën in Zeeheldenbuurt Geen nieuw gemaal Merenwijk" Waal slaat eerste paal VRIJDAG 14 DECEMBER 1979 LEIDEN LEIDEN - Het Leids college van B en W is niet bereid een versnelde procedure op touw te zetten om woningbouw in de Coebel (ge bied tussen Haagweg, Kort Vlietkanaal en Jacques Urlus- plantsoen) mogelijk te maken. Volgens B en W is het bouwplan dat de eigenaar Eurowoningen voor het gebied heeft in strijd met een motie die met algemene stemmen door de raad is aan vaard. Bovendien wijkt het plan dat ruim zestig procent vrije sectorbouw en nog geen tien procent wo- ningwetbouw omvat volgens het college sterk af van de eisen die de gemeenteraad heeft gefor muleerd voor andere gebieden in Leiden, zoals Leeuwenhoek, Roomburg en Stevenshofjespol- der. Het standpunt neemt het Leids college in bij de beantwoording van schriftelijke vragen over de Coebel die door twee CDA- raadsleden .waren gesteld. Zij vonden dat de gemeente alles in het werk zouden moeten stellen om de woningbouw daar zo snel mogelijk op gang te brengen. Dat zou kunnen omdat volgens de CDA-raadsleden het rijk bereid was een locatiesubsidie te verle- Weliswaar heeft de provinciale directie van het ministerie ge zegd dat er in principe een loca tiesubsidie mogelijk is voor so ciale woningbouw, maar dat zij slechts advies kan uitbrengen en de uiteindelijke beslissing bij het department ligt. 3 en W van Leiden vragen zich af of een locatiesubsidie ook is be doeld voor speculatieve aanko pen als in de Coebel hebben plaatsgehad. Bovendien is het volgens het college onduidelijk of een eventuele locatiesubsidie voor de coebel niet ten koste zou gaan van locatiesubsidies voor andere gebieden. Inmiddels is er tussen wethouder Waal en Eurowoningen eind ok tober een gesprek geweest over de Coebel. In dat overleg is een ander plan ter sprake gekomen waarin wordt uitgedaan van wo ningwet - en premiekoopwonin gen. Maar, zo zeggen B én W. dat plan is nooit bij de gemeente in gediend. Het college wijst erop dat het ge bied nu een agrarische bestem ming heeft en dat wijziging daar van zeker een aantal bezwaar schriften zal opleveren. Omdat het bouwplan nogal afwijkt van de Leidse wensen zeggen B en W dat dergelijk bezwaren niet van gronden ontbloot zijn. Tenslotte wijzen B en W erop dat meer dan de helft van de aan- koopkosten van gronden be doeld voor woningwet- en pre- miebouw door Eurowoningen zijn overgeheveld naar de vrije sector. Desondanks blijven deze kosten volgens het college erg hoog. De gronden in de Coebel zijn door Eurowoningen aange kocht voor bijna 12.8 miljoen, terwijl dat zonder speculatie een bedrag van 2.4 miljoen zou zijn geweest. Demonstratieve fakkeltocht tegen kernbewapening LEIDEN - De manifestatie tegen de kernbewapening gisteravond op het Stad huisplein leverde een in drukwekkend schouw spel op. In het macabere schijnsel van vele honder den fakkels hieven de naar schatting 2000 betogers leuzen aan als: "Eén, twee, drie vier: geen atoomra ketten hier. Vijf, zes, ze ven, acht: gooi die rotzooi in de gracht. Negen, tien, elf: Carter hou die rotzooi zelf' Sommige betogers droegen span doeken met pittige teksten zoals: "Verdomme, geen N-bomme", "Krijg de tering met je statione ring" en "Wacht maar tot ik mi nister ben" De manifestatie op het Stadhuis plein volgde op een demonstra tieve fakkeltocht door de Leidse binnenstad, die was georgani seerd door de PvdA, D'66, PPR, PSP, CPN, het Interkerkekelijk Vredesberaad en de werkgroep "Stop de N-bom". Het motto van de demonstratie, die een rustig verloop kende, was: "Geen nieu we kernwapens. Onderhandelen ja, moderniseren nee" G. A. Steffens, rector van de Louise de Coligny Scholengemeen schap, sprak in zijn redevoering op het Stadhuisplein over de dreiging van een naderende atoomoorlog. Hij zei te vrezen dat West-Europa de dupe wordt van de machtsstrijd tussen de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie "De VS hebben alle belang bij sta tionering van kernwapens op Westeuropese grond. Waarom? Omdat ze dan dicht bij de Russi sche grens zitten maar tegelijk de kernwapens ver van hun eigen bodem kunnen houden", aldus de heer Steffens. Steffens vervolgde: "De ontwikke ling van de kernwapens heeft de Een van de vele spandoeken die in de demonstratie werden meegevoerd. wereld veranderd maar niet het politieke denken. Dat denken is sterk verouderd. Twintig eeuwen terug deed men al de uitspraak: "Wie vrede wil moet de oorlog voorbereiden". Dit standpunt heeft nog nooit tot vrede geleid, alleen maar tot oorlogen. Toch wordt dit standpunt nog altijd op grote schaal gehuldigd, hetgeen kan leiden tot de vernietiging van het gehele mensdom. Er wordt tegenwoordig gesproken over het "Afschrikkingsevenwicht". Een dergelijk evenwicht zal tot vrede leiden. Van- LEIDEN - De coöperatieve ging Bedrijfsgeneeskundige Dienst voor Leiden en omstreken (BGD) bestaat vijfentwintig jaar. Dat feit werd gisteren gevierd tij dens een feestelijke bijeenkomst in het motel Holiday Inn. In zijn jubileumtoespraak schetste de voorzitter van het bestuur de heer A. Gelling de groei van de dienst in de afgelopen jaren die op het ogenblik de zorg heeft over onge veer 14.000 werknemers. Met name door de toetreding van de "bouw" in juli 1976 is de BGD- Leiden in een stroomversnelling terecht gekomen. Om de snelle uitbreiding te kunnen opvangen kijkt de Bedrijfsgeneeskundige DienstLeiden op het ogenblik uit naar een grote ruimte. De BGD zit op het ogenblik in een pand aan de Hoge Rijndijk, dat in 1975 werd betrokken, maar inmiddels veel te klein geworden is. Voorzitter Gelling zei gisteren dat men het liefst een plekje heeft bij het station in verband met de be reikbaarheid per openbaar ver voer. Hij hoopte op medewerking bij het zoeken naar een passend gebouw. In zijn toespraak memo reerde de voorzitter dat het le dental in de loop der jaren nogal wisselend was. Een dieptepunt werd in 1969 bereikt toen er slechts tien bedrijven en organi saties waren aangesloten. Inmid dels is dit aantal verdubbeld. De BGD-Leiden begon met haar daar ons standpunt Onderhan delen ja, moderniseren nee" Namens het organisatiecomité werd vervolgens het woord ge voerd door Joop Maat (PvdA). "Nederland heeft niet ingestemd met de plaatsing van nieuwe ra ketten in dit land. Maar de de kernwapens komen er, het is al leen nog de vraag waar ze precies zullen worden neergezet. Daar nemen wij echter g^en genoegen mee. En daarom richten wij ons vanavond tot het parlement. Want het parlement moet blijven vasthouden aan de uitspraak van vorige week, dat Nederland niet had mogen instemmen met de produktie van nieuwe kernraket- Om uitdrukking te geven aan wat er leeft in dit land moet het parle ment volgens Maat "nee" zeggen tegen de opstelling van de rege ring in Brussel. Vervolgens werd door hem een verklaring voor gelezen die wordt gestuurd aan de regering en aan de fracties in de Tweede Kamer. Een verkla- ring waarin wordt gesteld dat de deelnemers aan de demonstra tieve fakkeltocht door Leiden het regeringsstandpunt, zoals inge nomen tijdens de NAVO-confe- rentie van afgelopen woensdag, met klem van de hand wijzen en dat zij het Nederlandse parle ment oproepen om niet te buigen voor NAVO-uitspraken. De heer Steinbach Leidse Jeugd Actie) vat kernachtig samen waarom het in de Zeehelden buurt gaat. "Er kwamen wat nieuwe bewoners die zich er gerden aan de wat kneuterige manier waarop de speeltuin vereniging daar bezig was. Maar ze vergeten één ding, dat die mensen daar met hun eigen blote handen dat speel tuingebouwtje hebben neer gezet. Er is steeds begrip ge vraagd en het wijkkomitee heeft dat tot voor kort opge bracht. Maar nu zijn er, en dat is het ellendige, een paar die conflictmodel te moeten han teren De Zeeheldenwijk. Ruim dertig jaar geleden werd daar speel tuinvereniging "Ons Eiland" opgericht. Nu heeft het drie jaar geleden opgerichte wijk komitee het voorzien op het ei genhandig gebouwde club huis op de speeltuin aan de KortenaerstraatBij samen werking met de speeltuin zouden ze er hun sociaal spreekuur (eenmaal per week), vergaderingen en gymnastiekclub in kunnen stoppen. Want ze zagen dat het gebouw vrijwel leeg stond het bestuur van "Ons Eiland" had de laatste zeventien jaar erg weinig georganiseerd voor de wijk. Begin 1978 hadden de eerste ge sprekken tussen het wijkko mitee, het toenmalige bestuur van de speeltuinvereniging en de Leidse Jeugd Actie als bemiddelaar plaats. De von ken sloegen over en weer, het was geen succes. Besloten werd om de zaak voorlopig maar te laten rusten. Na een bestuurswisseling bij Ons Eiland" leek het klimaat gun stiger. Bovendien liet wet houder Tesselaar weten voor de Zeeheldenbuurt een bedrag van 100.000 gulden (later werd dat 175.000) over te heb ben. op voorwaarde dat het wijkkomitee en de speeltuin vereniging zouden gaan sa menwerken. Weer werden diverse gesprek ken gevoerd (tussen oktober '78 en april '79) waarin steeds bleek dat beide partij^i posi tief stonden tegenover sa menwerking. Alleen vroeg het bestuur van de speeltuinver eniging, na overleg met haar dameskomitee nog wat uitstel om eerst in eigen huis orde op zaken te kunnen stellen. Dat duurde sommige mensen binnen het wijkkomitee op een bepaald moment toch blijk baar te langze zagen het geld van Tesselaar al aan hun neus i>oorbij gaan. Er werd een werkgroep Buurthuis in gesteld die een enquete in de wijk hield. Het resultaat: van de 500 mensen die de enquete invulden antwoordden er 462 ja' op de vraag of ze een buurthuis willen in de wijk. Op de vraag: "Vindt u ook dat het buurthuis centraal in de wijk op het terrein van de speeltuin moet komen?", ant woordden 414 mensen ja'. Het resultaat iverd op 19 sep tember aan het speeltuinbe- Maar toen bleek dat het die zelfde ai>ond ook in de wijk werd verspreid was de boot voor het bestuur van "Ons Eiland" goed aan. Een be stuurslid liet zich tegenover de werkgroep zelfs 'incorrect' uit en werd door zijn medebe stuursleden ter verantwoor ding geroepen. Andersom zou de werkgroep het dameskomi tee van de speeltuinvereni ging beledigd hebben. De wijk genoot van alles mee via bul letins die de werkgroep in de brievenbussen stopte Tot een gesprek kwam het niet meer, het speeltuinbestuur stuurde daarentegen ook een stencil de wijk in waarin ze hun visie op het gebeurde uit de doeken doen en de werk groep Buurthuis stuurde een brief naar het gemeentebe stuur met het verzoek te be middelen. "Wij hebben stellig de indruk dat de speeltuin helemaal geen samenwerking wil.Zij gaan daarmee voorbij aan ruim 500 gezinnen die de enquete hebben ingevuld. Wij vragen ons af of zij het recht hebben om de Zeeheldenwijk op deze unjze een buurthuis te onthouden", schrijven zij. Het bestuur van de speeltuin vereniging: "We kunnen geen hoogte van ze krijgen, ze heb ben steeds gezegd dat ze geen eigen buurthuis hoefden en toen werd ineens een werk groep Buurthuis ingesteld. Ze kunnen altijd gebruik maken van ons clubhuis drie at>ond- en per week, red.), voor wijk vergaderingen gratis en voor andere dingen tegen kost prijs, wat willen ze nu nog meer? We hebben stellig de in druk dat het ze alleen maar om het geld van Tesselaar gaat". Wil de speeltuinvereniging het geld dan niet in de wijk? Het bestuur: "We willen dat geld graag, maar er zijn wel ande re dingen dan een buurthuis nodig in de wijk. Met ons deel van het geld zouden we bij voorbeeld graag meuioe speelwerktuigen willen kopen en de tuin laten asfalteren". Maar de samenwerking dan die nodig is om het geld te krijgen. Het bestuur: "Wij zitten er pas in, het moet een groeiproces zijn. We zijn al met een hele boel nieuwe activiteiten be gonnen en we zijn nu ook klaar voor nieutoe onderhan delingen met het wijkkomitee Dat waren we al voordat we die enquete kregen aangebo den, de Leidse Jeugd Actie was ervan op de hoogte. Maar nu gooien ze zelf de deur dicht, ze gooien hun eigen glazen r Het speeltuingebouwtje dat de inzet van het conflict vormt Het gebouw de BGD is gehu LEIDEN - De ledenvergadering van de Algemene Bond Van Ambtenaren (ABVA) heeft gis teravond een motie van het afde lingsbestuur a£ waarin "elke bemoeienis van 1 tenaf met betrekking tot de beidsvoorwaarden of andere werkzaamheden destijds in een pand aan de Breestraat. Op dit ogenblik zijn er zes artsen in dienst van de vereniging. Tijdens de jubileumbijeenkomst werd een tweetal voordrachten gehouden. BGD-directeurS.P.M. Hiep sprak over de BGD in dienst van mens en bedrijf en prof. dr. R.L. Zielhuis hield een referaat over de maximale arbeidsbelas ting. LEIDEN - Wethouder Waal zal maandagmiddag de eerste paal slaan voor de bouw van twaalf woningwetwoningen in de Haver-en Gortbuuil. De woningen komen te staan op de plaats van de school aan de Havenstraat Rijnstraat-Gortestraat die onlangs werd gesloopt. Daarna zal de wet houder de sleutel van de laatste van de zevenentwintig gerenoveerde "hekjeswoningen" overhandigen aan de bewoners. LEIDEN/RIJPWETERING - De gemeente Leiden en twee bewo ners van de Merenwijk hebben bezwaar aangetekend tegen het voornemen van het waterschap de Oude Veenen om voor de Me renwijk een gemaal te bouwen. De bezwaren werden gisteravond voorgelezen tijdens de vergade ring van het waterschap waarin de begroting voor het jaar 198U werd vastgesteld. Tegen deze be groting werd eveneens bezwaar gemaakt omdat blijkt dat hel wa terschap zogenaamde omslag- ekening brengt bij de stuk kosten in i bewoners grond dat een ieder in de polde bezit, goed te bemalen. De Me renwijk, die voor het grootste ge deelte de Broek- en Simontjes- polder beslaat, is volgens Leiden een gebied dat ontpolderd moet worden temeer daar de gemeente zelf al een gemaal heeft neergezet om de waterhuishouding op kos ten van de gemeenschap te rege len. daarom overbodig terwijl het be nodigde bedrag toch in rekening wordt gebracht bij de ingelan den De ledenvergadering van gister avond besloot toch tot het vast stellen van de begroting voor 1980. De bezwaarschrift-schrij vers zullen nu via een AROB- procedure te weten moeten ko men of de omslagrekening die zij nu betalen wel juist is. Tot die tijd, en dat kan jaren duren zal het waterschap de accept-girokaar- ten bij de ingelanden in de bus schuiven. ken die op het terrein van de bond liggen" wordt afgewezen. Aanleiding voor het indienen van de motie was het opereren van de werkgroep "Bestek '81 rpoet van de baan". Deze werkgroep deelde afgelopen dinsdag pamfletten uit aan AB VA leden werkzaam bij de reini gingsdienst die vergaderden over het arbeidsvoorwaardenbeleid voor het komend jaar In dat pamflet stonden een aantal eisen geformuleerd zoals een toeslag voor vuil werk en eerder pen sioen. In hetzelfde pamflet werd voor de werknemers by de Ste- delijke Lichtfabrieken een vijf ploegendienst geeist en meer personeel bij de sociale dienst en brandweer. Het afdelingsbestuur van de ABVA betoogde gisteren dal de h den krachtig genoeg zijn om een ei gen standpunt te bepalen en vond dat door dit soort acties de structuur van de bond wordt doorkruist. Tegenstanders van de motie zeiden dat deze veel te algemeen was. Op deze manier kan je elke invloed rijke groepenng wel buiten de deur houden", zo werd door één van de aanwezigen opgemerkt. De motie werd uiteindelijk aan genomen met 19 tegen 14 stem- De discussie van gisteravond was min of meer dezelfde die in april 1978 binnen de ABVA werd ge voerd Toen lag een motie op tafel van het ABV A-hoofdbestuur waarin gevraagd werd leden te royeren die t« n ,i..n/ien VU ri. bond partijpolitieke doeleinden n.i lieven Hiei rii. -- v. il'b mmdr toenemende invloed van de CPN binnen de bond indammen. De motie werd toen verworpen door de bondsraad, het parlement van de ABVA De motie die gisteren werd aange nomen wil de invloed van bui tenaf tegengaan en dan in het bij zonder die van de anti-Bestek werkgroep Indfaoet hefeki nfl ook dit weer een motie tegen de CPN omdat het bekend is dat de anti-bestek werkgroep voor een groot deel uitCPN-leden bestaat.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3