Rijk draait geldkraan schoolhnlp-dienst dicht Parkeren wordt een probleem bij zwembad Woubrugge wil af van probleemmet ambtenaren Hillegom denkt aan bouw van houten huizen "Nostalgisch"doek als achtergrond bij tv-spel Gemeenten willen voor eigen rekening doorgaan Nu 60 autovakken in berm bij Waterbos Hoogste punt in het badcentrum VRIJDAG 14 DECEMBER 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 25 DUIN- EN BOLLEN STREEK - De rijks overheid heeft de sub sidie voor de school advies- en begelei dingsdienst in de duin en bollenstreek met ingang van het vol gend jaar stopgezet. Dat betekent dat de coördinator van de in oprichting zijnde dienst met ingang van 1 januari op straat staat en de voorberei ding van deze dienst in gevaar komt. De overheid heeft de "startsub sidie" voor een dienst voor hulp op scholen in de duin en bollenstreek gegeven over een beperkte periode. Die termijn is afgelopen en mede doordat verschillende protes tant-christelijke scholen in de regio aansluiting hebben gezocht by de protestants- christelijke schoolbegelei dingsdienst West-Nederland verwacht de staatssecretaris dat de basis van een dergelij ke dienst te klein wordt. Voor de oprichting van een school begeleidingsdienst is een be paald aantal scholieren nood zakelijk. Dat aantal dreigt door het afhaken van een paar protestant-christelijke scho len niet te worden gehaald. Eigen rekening Het dagelijks bestuur van het Samenwerkingsorgaan Bol lenstreek wil voor eigen re kening de voorbereiding van de dienst voortzetten. Tijdens de gisteravond in Noord wij- kerhout gehouden gemeente raadsvergadering stelden burgemeester en wethouders voor geld beschikbaar te stellen om de coördinator het eerste halve jaar van 1980 nog te laten werken aan de opich- ting van een begeleidings dienst in de duin- en bollen streek. Andere deelnemende gemeen teraden zullen zich deze maand ook moeten uitspre ken of zij voor eigen rekening willen doorgaan met de op richting van een dienst. De kosten voor een half jaar wor den geraamd op een kleine 100.000 gulden. De staatsse cretaris heeft toegezegd dat als in de regio daadwerkelijk een dienst in de loop van het volgend jaar van de grond komt de kosten zullen wor den terugbetaald. Gering Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland zullen er bij de rijks overheid op aandringen de oprichting van een begelei dingsdienst" in de duin- en bollenstreek te steunen. Het dagelijks bestuur van de pro vincie ziet liever niet dat en kele Zuidhollandse gemeen ten aansluiting zoeken bij de begeleidingsdienst van het Noordhollandse Zuid-Ken- nemerland. Die dienst heeft al gemeenten in de kop van Zuid-Holland verzocht deel te nemen, omdat ook daar het leerlingenaantal nog te gering is. De provinciale overheid ziet graag dat ook als de leer lingennorm niet wordt ge haaid een dienst van de grond komt in de regio. Mogelijk komen dan enkele scholen, die zich nu bij de protestant- christelijke dienst hebben aangesloten, weer terug naar de openbare schoolbegelei dingsdienst. Halsstarrig De Lissese raadsleden laten inmiddels weten volledig achter de oprichting van een SBD te staan. Tijdens de raadsvergadering van j.l. woensdag werden daar reeds opmerkingen over gemaakt. "Een schoolbegeleidings dienst moet ook in de bollen streek van de grond komen. Een klein groepje weet een beslissing daarover op te houden. Het is alsof we hier op de Veluwe zitten, zo prin cipieel gaat men te werk", al dus Harry Smith, fractievoor zitter van het CDA in Lisse, doelend op de halsstarrigheid van Katwijkse scholen om niet mee te doen in een SBD voor de bollenstreek. Smith: "De kinderen worden daar de dupe van, dat moeten ze in Katwijk maar eens goed gaan beseffen". De CDA-man vreest dat de wit te vlek die de bollenstreek nu inneemt op de kaart (in bijna alle regio's van Nederland is reeds een SBD op poten ge zet) straks een "zwarte vlek" gaat worden. De oplossing die Smith voorlopig ziet is een wat hy noemt 'koppel-koe- pel'-overeenkomst. Hierin wordt de christelijke SBD 'gekoppeld' aan de algemene SBD voor de bollenstreek en wordt 'overkoepeld' door een centraal orgaan, zodat subsi dieverlening van het rijk mo gelijk blijft Samenstelling De progressieven en de WD in Lisse maken ernstig bezwaar tegen de samenstelling van het nieuwe stichtingsbestuur. Volgens de jongste gegevens komen hierin 6 afgevaardig den van de rooms-katholieke scholen. 6 van de protestantse scholen en slechts 3 af gevaardigden uit het open baar onderwys. "Dat is een betreurenswaardige zaak. De verhoudingen komen dan wel erg vreemd te liggen", meent Maria van Ruiten (D'66/PPR). Ook mevrouw Michels (WD) vindt dat een gelijkwaardiger verdeling binnen het bestuur beter op zyn plaats is. Zij bleef wel met Maria van Rui ten van mening dat de "witte vlek moet worden ingevuld" Smith verklaarde dat de verde ling van de plaatsen binnen het bestuur op basis van de cijfers geheel klopte. Hij noemde de bezwaren van de WD, PvdA en D 66/PPR niet terecht Smith: "Ongeveer 35 procent van de leerlingen zit op een katholieke lagere school. 52 procent op een pro testant-christelijke school en ongeveer 13 procent volgt openbaar onderwijs. Op basis van die cyfers klopt de verde ling". RIJNSBURG - De gemeenteraad van Rijnsburg heeft de aanleg van parkeerplaatsen bij het nieuwe golfslagbad bepaald niet met gejuich ontvangen. Opmerkingen als 'lapmiddel', 'grote puinhoop' en 'zwaar noodverband' wa ren de kwalificaties die de raadsleden gisteravond toe kenden aan de plannen van burgemeester en wethouders Groepen met funck-rock en blues-rock naar Midas ALPHEN AAN DEN RIJN - In het jongerencentrum Midas staan dit weekeinde twee groepen op de bühne. Vanavond treedt de Alphense groep Trash op. De groep heeft een voorbereidingstijd van twee jaar achter de rug, om te voorko men dat bij het eerste optreden het beste de naam (trash betekent vuilnis) eer zal worden aange daan. De groep brengt funk-rock uit eigen koker en minder be kende nummers van andere groepen. Trash bestaat uit slag- gitarist Jan Maapita, sologitarist Maurits Simaëla, bassist Richard Loupaety, drummer Willem La- pumanuwy en alt-saxofonist Toon Roos. Zaterdagavond ziet Midas een oude bekende terug: de Salomon King Band. Deze opmerkelijke groep gaf twee jaar geleden een uitste kend concert in Midas. De groep speelt uitsluitend eigen composi ties in de genres rock en blues. De Salomon King Band bestaat uit zanger-gitarist Salomon King, bassist Yoram Hassid en drum mer Eli Mizrachi. Beide optre dens beginnen om 21 uur. De raad ging echter uiteindelijk wel akkoord om een kleine anderhal ve ton beschikbaar te stellen voor honderd parkeerplaatsen en een fietsenstalling. De Partij van de Arbeid drong er bij het gemeentebestuur op aan om op zoek te gaan naar grond waar op parkeerhavens kunnen wor den aangelegd. Het neerzetten van de auto's in de berm van de Valkenburgerweg zagen de so cialisten als een tijdelijke maat regel. "Zestig auto's langs een weg waar eenrichtingsverkeer van kracht is, kan niet anders uitlopen dan op een grote puinhoop", merkte de GPV-er Van Egmond op. Van der Zwet (CDA) hoopte dat er snel geld 'gevonden' zal worden voor een goede oplossing. De VVD vroeg of er ook nog andere mogelijkheden waren dan die nu werden aangedragen. Gezocht 'Natuurlijk", zei wethouder Noort, "hebben we gezocht naar alterna tieven. Maar we zijn er niet uitge komen. Ook wij zitten met deze situatie in onze maag." Het probleem is volgens de wethou der, dat de gemeente thans geen grond bezit waarop de parkeer plaatsen zouden kunnen worden aangelegd. "Toen we over het plan praatten, hebben we het aan de minimale eis laten voldoen. We wilden niet het groen bij de waterpartij opofferen. Ruimtelijk gezien vonden we dat onjuist." Noort zei wel dat men in de toe komst een permanente oplossing hoopt te kunnen vinden. "Van alle kwaden hebben de minst kwade genomen. Ik weet het, het is een noodoplossing. We willen de bewoners in de directe omge ving zo weinig mogelijk last be zorgen." Spreekrecht Met name een groot aantal bewo ners van de nieuwbouwwijk Fre- deriksoord is niet zo gelukkig met de gekozen oplossing. Eén van hen vroeg, tijdens het spreekrecht, om de beslissing over de parkeerplaatsen uit te stellen, omdat de bewoners graag willen meepraten over de plan nen. De Partij van de Arbeid haakte hierop in door de vraag te stellen of de gemeente inderdaad nog met de bewoners gaat praten. Wethouder Noort: "Er ligt nu een voorstel en daarover moet een beslissing worden genomen. De financiële positie van Rynsburg laat ons thans geen andere keus." De gemeenteraad ging akkoord, behalve de RPF-fractie. Dit be tekent dat bij het golfslagbad 100 parkeerplaatsen voor auto's ko men, waarvan 35 naast het Wa terbos en 60 in de berm van de Valkenburgerweg. De fietsen stalling zal plaats bieden aan 635 rijwielen. WOUBRUGGE - "We willen nu echt op de kortst moge lijke termijn van de zaak af. In de tweede helft van januari moeten er knopen worden doorgehakt" Dat zegt burgemeester D. Brouwer de Koning van Woubrugge over de personeelsproblemen op zijn gemeentesecretarie. Van de der tien mensen die er werken, zijn er in nog geen anderhalf jaar tijd vijf vertrokken. Om uiteenlopende redenen, maar ook vanwege de problemen waarmee de secreta rie kampt en die de oorzaak zijn van de op zijn zachtst gezegd slechte sfeer. "Een aantal van hen is vanwege de moeilijke situatie vertrokken, dat wil ik niet verbloemen", geeft burgemeester Brouwer de Ko ning ronduit toe. De oplossing is echter in zicht, zo meent hij. Gesprekken In augustus 1978 werd een organi satiebureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in geschakeld. Dat heeft gesprek ken met alle Woubrugse gemeen te-ambtenaren gehad en in au gustus 1979 kwam het bureau Oplossing met een aantal aanbevelingen. problemen dateren overigens niet van vandaag of gisteren, maar zijn al enkele jaren oud. Woubrugge's burgemeester Brou wer de Koning wil niet al te diep ingaan op de problemen "omdat alles dat hierover wordt geschre ven pijn doet". Duidelijk wordt wel dat de problemen mede te wijten zijn aan de grote groei die Woubrugge heeft doorgemaakt. Brouwer de Koning daarover "We hebben een groei doorgemaakt van 2500 naar 4500 inwoners. Het ambtenarenapparaat wordt ook groter en dan blijkt dat het niet meer zo kan als het vroeger ging" HILLEGOM - Houten huizen, die zijn gebouwd volgens het zoge naamde skeletbouwsysteem, zijn niet veel goedkoper dan de tradi tionele stenen huizen. Wel ver wacht het Houtvoorlichtingsin- stituut in Amsterdam dat de hou ten huizen in de toekomst goed koper kunnen worden. "De aan nemers hebben nu nog weinig ervaringen met de houtbouw en weten niet precies waar ze aan toe zijn", aldus een voorlichter van deze dienst. Straks kunnen de prijzen lager. Het gemeentebestuur van Hille gom wil onderzoeken of dergelij ke woningen ook in de gemeente kunnen worden gebouwd in de hoop dat de verhuurprijzen door gebruik van andere materialen lager kunnen zijn. "Het is in Hil legom noodzakelijk dat zoveel mogelijk goedkope huurwonin gen worden gebouwd om een einde te maken aan de woning nood", in die zin sprak de ge meenteraad van Hillegom zich gisteren uit in een piotie. Die mo tie kwam uit de koker van D66-er J. Wotte, die erop aandringt dat alle mogelijkheden voor goedko pe bouw worden onderzocht. Daarbij wees Wotte op de moge lijkheid van houten huizen. De rijksoverheid geeft financiële steun aan woningbouwprojecten waarbij gebruik wordt gemaakt van andere bouwmaterialen dan steen. In Nieuwegein nabij Utrecht heeft woningbouwvereniging Jut- phaas opdracht gegeven voor de bouw van 261 houten woningen, waarvan een gedeelte woning wetwoningen. Afhankelijk van de grootte variëren de voorlopige huurprijzen van zo n 400 tot 570 gulden per maand. Vanwege de geringe ervaringen is niet te voorspellen of de definitieve huurprijzen hoger of lager zullen liggen. In Hoofddorp worden eveneens houten huizen ge plaatst tegen een verkoopprijs van 120.000 voor de kleinere ty pes en zo'n 3 tot 4 ton vopr de grote woningen. De kwaliteit van de woningen is volgens voorlichter Van Diest van het Houtvoorlichtinginsti- tuut beter dan die van de tradi tionele woning. "Ten aanzien van de warmte-isolatie zijn houten huizen dubbel zo goed. Houten huizen zo net zo duurzaam als stenen huizen. De bouwtijd is veel korter", aldus Van Diest. Dat die aanbevelingen gingen in de richting van: samensmelting van de afdelingen algemene zaken en financiën, geleid door één chef, die tevens zou fungeren als loco- gemeentesecretaris ontkend burgemeester Brouwer de Ko ning ten stelligste. De suggestie voor de aanstelling van een loco-secretaris (die dan vooral zou worden belast met het leidinggeven aan de ambtenaren, red.) is volgens Brouwer de Ko ning afkomstig van de WD en inderdaad is die gedachte "ook al eens in de boezem van het college van B en W naar voren gekomen" Van een samensmelting van de af delingen algemene zaken en fi nanciën evenwel is zeker geen sprake. "Wij kunnen niet zonder een splitsing van beide afdelin gen. Zelfs kleinere gemeenten als de onze kennen aparte afdelingen algemene zaken en financiën." Frustraties De problemen op de secretarie zouden, naar verluidt, vooral komen door een gebrek aan lei ding en door frustraties bij amb tenaren van wie voorstellen niet of te langzaam doordringen bij burgemeester en wethouders. De Hoe het ook zij, een oplossing lijkt in zicht. Al heeft die langer op zich laten wachten dan ook bur gemeester Brouwer de Koning had gedacht en gehoopt. Half januari, zo is B en W van Wou brugge beloofd, kan het gemeen tebestuur een eindconclusie van het organisatiebureau tegemoet zien. De daarin vervatte conclu sie moet vervolgens in B en W en daarna in de gemeenteraad wor den doorgesproken. "In de twee de helft van januari zullen er dan uiteindelijk knopen moeten worden doorgehakt" Van meer kanten is ook aange drongen op het haast maken met een beslissing. Van PvdA-zijde is onlangs gevraagd om een raads vergadering "binnen de kortste keren" over dit onderwerp met alle betrokkenen. De WD-woordvoerdcr mr, G.R. van Woerden heeft al in het voor uitzicht gesteld, dat als B en W in januari niet met voorstellen ko men voor een oplossing van de personeelsproblemen, zijn partij zelf met voorstellen zal komen. Zover hoeft het, getuige de woor den van burgemeester Brouwer de Koning, niet te komen. Her haaldelijk stelt hij de zaken nu zo snel mogelijk te willen afronden. Leen Bedijn rechtsen John Caspers bezig aan hun "sfeerbeeld" van Noordwijk, dat straks als achtergrond moet dienen bij het Stedenspel op de tv, waaraan een ploeg uit de badplaats meedoet NOORDWIJK - Tweeënhalve meter breed en drieënhalve meter hoog wordt het schil derstuk dat moet gaan die nen als decoratie bij het Ste denspel dat de NCRV -televi sie volgende weck vrijdag uitzendt. Noordwijk, dat die dag in het strijdperk treedt tegen het Drentse Coevor- den, moet op verzoek van de organisatoren een decoratie meebrengen naar de Arn hemse Rijnhal (daar wordt het spel opgenomen) die een beeld geeft van de badplaats. Leen Bedijn en John Caspers, twee rasechte Noordwijkers, zijn sinds afgelopen maan dag bezig die decoratie met verf en kwast vorm te geven. Dat doen zij in "Sartorius", dat na de verhuizing van de afdeling welzijnszorg naar een ander pand aan de Voor straat leeg staat. Ze kunnen daar dus in alle rust werken. De beide Noordwijkers (leden van het genootschap Oud- Noordwijk) hebben de schil derkunst als gemeenschap pelijke hobby. Leen Bedijn kwam on het idee om een deel van oud-Noordwijk op het doek te zetten. Dat ge beurt nu aan de hand van en kele oude prentbriefkaarten. "Nostalgie is in, tegenwoor dig", zegt Leen. "Bovendien denken we dat het onder werp goed aansluit bij het 55-jarig bestaan van de NCRV dat met het Steden- spel wordt gevierd". In een groot ovaal verschijnt een markant stukje bad plaats anno 1900 op het doek. Te zien is onder meer een deel van het voormalige ho tel Konijnenburg (later het Palace-hotel), het café Das Weissen Rosl, dat in de oor log is afgebroken en de vroe gere bebouwing aan de kop van de Hoofdstraat. Op de voorgrond een begroeide zeereep en het strand met een bomschuit en een spe lend kind. Het tafereel komt goed uit de verf, want de twee Noord wijkers hebben het schilde ren in de vingers: Bedijn is huisschilder en Caspers is archeologisch tekenaar van het rijksmuseum voor oud heden te Leiden. De ruwe opzet hoopt het twee tal vandaag klaar te krijgen. Voordat het kan worden af gewerkt moet het werkstuk drogen. Het randschrift van een van de oude prentbrief kaarten "Groeten uit Noordwijk" wordt er dan ook op geschilderd. Peter Hoevenaars die in de badplaats de voorbereidin gen voor het spel regelt: "Na de uitzending rollen we het schilderij op en nemen het mee naar huis. Wc willen het een plaatsje geven in het nieuwe raadhuis". Vrijwilligers De Noordwijkse ploegen die vrijdagavond in Arnhem in actie komen zijn compleet. Zowel de denkploeg die een aantal moeilijke vragen moet beantwoorden, als de sportploeg is definitief sa mengesteld. Er w orden nog enkele vrijwil ligers gezocht die tijdens de opnamen in de Rijnhal als suppoost willen optreden. Zij worden 's middags al in Arnhem verwacht om in structies in ontvangst te ne men. Belangstellenden kun nen contact opnemen met Peter Hoevenaars, telefoon: 01719-19230/14492. bouwvakkers getractecrd werden op pannebier. "h.Jïï.f,™ d".gev^ om de n!™we •choenemaak van Haaanoot Bednjfadirecteur Van Rhijn zei dat het de g ls schoenenzaak in maart te openen Deze vervangt de zaak in de Voorstraat D. acht woningen boven de winkel zullen later dan maart 1980 klaar zyn.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25