If i Albeda stelt VVD tevreden SPECIALIST Bijna één op tien huwelijken kinderloos Goedhart Bouwhuis verkoopt uitsluitend keukens, die bij z'n tegels passen. Goedhart Bouwhuis i» o 4r MAMMA.WAT DOET DE MINISTER VAN ONDERWIJS? HAALDE KRANT ER BIJ. w f. f Kamer aanvaardt kortingswet \//#me/e/Tfr£X$/A/9#77 /9? KEETJUFFROUW VRIJDAG 14 DECEMBER 1979 BINNENLAND PAGINA 23 UTRECHT (ANP) - Bijna één op de tien huwelijken blijft vrijwillig kinderloos. Vooral voorbe hoedsmiddelen, abortus en steri lisatie hebben dit de laatste jaren in toenemende mate praktisch mogelijk gemaakt. Bovendien lijkt het nemen van kinderen al lengs ook wat minder aantrekke lijk te zijn geworden. Dit staat in het boekje "Vrijwillige kinder loosheid", dat door een werk groep van de NVSH is samenge steld na een analyse van een aan tal binnen- en buitenlandse on derzoeken op dit gebied. Volgens de samenstellers van het boekje is het moederschap min der "levensvullend" dan vroeger. Moeders van nu hebben niet al leen minder kinderen, maar ze hebben er ook minder werk aan. Als die kinderen het huis uitgaan (en dat gebeurt steeds vroeger), dan hebben die moeders nog de helft van hun leven voor zich maar kunnen ze in de maat schappij toch maar moeilijk "aan de bak komen" omdat zij zich niet goed in.één of ander vak hebben kunnen bekwamen. Iets anders dat het krijgen van kin deren minder aantrekkelijk maakt is volgens de samenstel lers de veeleisendheid van het moderne liefdesideaal. "Huwe lijkspartners zijn steeds meer liefde en aandacht van elkaar gaan verwachten. De aanwezig heid van kinderen geeft de ou ders het gevoel niet voldoende aan elkaar toe te komen", aldus de samenstellers. De NVSH-werkgroep noemt ook het toenemend aantal echtschei dingen een reden voor huwelijk spartners om vrijwillig kinder loos te blijven. Bij het besluit om aan kinderen te beginnen wordt volgens de werkgroep steeds meer rekening gehouden met de kans, er uiteindelijk alleen voor te moeten opdraaien. Vrijwillig kinderlozen blijken op verschillende manieren tot hun besluit te komen. Sommigen nemen dat besluit al heel vroeg, vaak zelfs al voor er een huwe lijkspartner op het toneel ver schijnt. De meesten blijken ech ter pas na telkens uitstellen tot een besluit te komen en dan nog niet zonder moeite. Dat komt on dermeer omdat de keuze voor kinderloosheid meestal sterke sociale afkeur ontmoet. Overigens blijkt de publieke opinie vrijwillige kinderlozen steeds meer te respecteren in hun keuze. Nog maar 15 procnet van de be volking vindt het volgens de on derzoekers onaanvaardbaar als een echtpaar geen kinderen wil. Overigens blijkt die vrijwillige kinderloosheid door veel mensen nog wel te worden beschouwd als iets onnatuurlijks of geasso cieerd te worden met eenzaam heid, ongelukkig leven, slecht huwelijk of zelfs geestelijke ge stoordheid. Uit onderzoeken is volgens de werkgroep gebleken, dat er geen "moederinstinct", geen aangebo ren behofte aan kinderen bestaat De wens om kinderen te hebben is volgens de werkgroep geen aangeboren gegeven, maar een aangeleerde voorkeur. Vrijwillig kinderloos blijven heeft ook niets met egoisme te maken. Niemand is er volgens de werkgroepleden mee in zijn belang geschaad, be halve misschien de aspirant grootouders en mensen die vrij willige kinderloosheid aanstoot gevend vinden. De nog steeds bestaande negatieve beeldvorming over vrijwillige kinderloosheid, is volgens de NVSH-werkgroep schadelijk voor de geestelijke volksgezond heid. Het kan ertoe leiden dat mensen, die geen kindéren wil len, ze toch nemen "omdat het nu eenmaal hoort". Kinderen die zo op de wereld worden gezet lopen volgens de werkgroep een ver groot risico om "verknipt" te ra ken. wetende, dat ze in feite on gewenst zijn. Zo'n service biedt geen enkele andere tegel-expert! U denkt misschien dat we een grapje maken, maar dat is maar gedeeltelijk waar. Want Goedhart Bouwhuis is geen keuken- specialist die ook nog een paar tegels verkoopt, maar keukenspecialist èn tegel expert tegelijk! U kunt bij ons dus ook terecht voor tegels alléén. En ook dan had u het I nauwelij ks beter kunnen I treffen. Veel van wat wij I hebben (en dat is óók veel) l is exklusief voor Goedhart Bouwhuis. Zoals de hand- gevormde Boutal-tegels, de handbeschilderde Faetano's uit San Marino, de Boncoeur-kollektie en nog veel meer. Plavuizen, mozaiek, terrazzo, enfin.Op uw budget maakt het niet veel uit, in uw keuken juist wél! En we hebben natuurlijk altijd een bij passende keuken. V f viervoudig vakman: keukens,sanitair, tegels, open haarden Hoorn 126a (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn.Telefoon 01720-22100 Openingstijden van 8.30-12.30 en van 14 00-1730 uur, vnjdag's koopavond tot 2100 u 9 c Al vanaf f 30,- per m2. De tegelplateau's die u het mooist vindt, neemt u gewoon mee naar de keuken van uw keus. Dan kunt u meteen zien welke er het beste bij past! Burgemeester: politie heeft fout gemaakt bij afvoeren overvaller AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft door het wegslepen van één van de maan dagmorgen doodgeschoten ban kovervallers een fout gemaakt, die te betreuren is. Dat stelde burgemeester Polak van de hoofdstad gistermiddag tijdens de algemene beschouwingen in de gemeenteraad. Woensdag liet de burgemeester weten een apart onderzoek te willen naar de ma nier waarop de overvallers zijn afgevoerd. Het gaat om de eerste neergescho ten overvaller, die-zoals op pers foto's is te zien - door politie mannen aan zijn jas naar een poli tiewagen werd gesleept. De man stierf door een kogel in een long. Na het schot fouilleerden recher cheurs de man, waarbij deze zich verzette, zei Polak. Het was niet snel te zien, dat de overvaller ern stig was gewond. Hij is staande geboeid en lopend naar de poli tiewagen gebracht. Enkele me ters voor de wagen zakte de man in elkaar, waarna hij werd ge sleept. Toen de man ineenzeeg maakten de rechercheurs een beoordelingsfout, omdat zij ble ven denken, dat de overvaller niet ernstig was gewond, aldus Polak. De rechercheurs hebben volgens de burgemeester moge lijk gedacht, dat de overvaller door in elkaar te zakken een pro fessionele truc wildé uithalen. AL elf jaar lang wordt op ge- zettte tijden in Parijs (Rue Bièvres), een grote openlucht- ruil- en verkoopbeurs gehou den op het gebied van de foto grafie en film. Dit voorbeeld heeft in Nederland navolging gevonden. Twee jaar geleden stond in het fotoblad Focus een oproep om te peilen of er soms in Nederland interesse bestond voor de oprichting van een camera „Oldti mer"-club. De reacties over troffen alle verwachtingen. Nu al neemt Nederland inter nationaal de tweede plaats in op de ruil-verkoopbeurzen van antieke fotografica. De camera „Oldtimer"-club hield onlangs zijn tweede in ternationale beurs te Amers foort. Behalve een honderdtal Nederlandse standhouders zorgden 50 verzamelaars uit Amerika, Duitsland, Zwit serland, Frankrijk, Engeland en Denemarken voor een prachtige collectie. Eén ver zamelaar had bijvoorbeeld alle mogelijke flitslampj es bij elkaar gebracht-, zoals de aluminium-magnesium lam pen uit grootvaderstijd, die voor menige fikse brand heb ben gezorgd. Verder waren er de kijkkastjes; een dubbeltje in de gleuf, een draai aan de slinger en de omgeving van Lochem ontrolde zich voor het toeristisch oog. ledereen vond wel iets van zijn gading, ook als men geen ech te verzamelaar was. Van balgcamera's, boxen, statie ven, stereo-apparatuur tot en met de prenten, de zoge naamde Daguerreotypien uit rond 1870 toe, inclusief de ou de albums. Het aanschaffen van dergelijke oude voorwerpen is uiteraard een kostbare zaak. De prijzen rijzen dan ook al gauw de pan uit. De organisatoren beseffen dat echter wel degelijk. Ze zullen daarom volgend jaar (op de eerste zondag van no vember te Amersfoort) naast de beurs een expositie houden. Op deze expositie zullen ver zamelaars toelichten wat ze verzamelen en waarom. DEN HAAG (GPD) - De vakantietoeslag voor minimumlonen en so ciale uitkeringen zal in 1981 alleen omhoog ge trokken worden naar 8 procent indien het geld daarvoor beschikbaar is. Met deze nadrukke lijke verklaring kwam minister Albeda (so ciale zaken) gisteren in het debat over de aan passingen van de so ciale uitkeringen en het minimumloon. Daarmee wist hij ook de laatste hobbel uit het debat over de kor tingswet te nemen. De verklaring van minister Albeda was erop gericht de kleinste rege ringspartner, de WD, gerust te stellen. Woensdagavond laat maakten de liberalen nog be zwaar tegen de aankondiging dat het vakantiegeld op 1 januari 1981 in ieder geval tot 8 procent verhoogd zou worden. De WD voelde er niets voor zomaar een gat van 130 a 200 miljoen gulden in het ombuigingsprogramma te laten vallen. Het kabinet en het CDA waren bereid pas later over dekking van dit tekort te gaan nadenken. Met het oplossen van dit laatste probleem tussen de coalitiegeno ten stond vast dat de kortingswet door de Tweede Kamer zou wor den aangenomen. Dit gebeurde ook: CDA. WD, SGP, GPV, DS'70 en Boerenpartij stemden voor, de overige partijen waren tegen. Bij de stemmingen be- haaldAi verder geen van de wij zigingsvoorstellen van de opposi tie een meerderheid. Vier moties van de socialist Van der Doef werden met dezelfde stemver houding verworpen. Het nu aanvaarde wetsontwerp zal volgende week door de Eerste Kamer behandeld worden. Ver wacht wordt dat het daar op wei nig tegenstand hoeft te rekenen. De nieuwe wet beoogt bepaalde onevenwichtigheden en sys- teemfouten uit de sociale uitke ringen weg te nemen. De wet komt in de plaats van de tijdelijke maatregelen, die eind vorig jaar en afgelopen juni met veel problemen door de Kamers zijn aanvaard (de zgn. half-procents- stapjes). De kortingswet heeft verder tot doel een fors aandeel te leveren in het totale ombuigingsprogram ma van Bestek '81. Volgens de laatste schattingen gaat het hier bij om f590 miljoen in 1980 en f 900 miljoen in 1981. Deze bedra gen zijn overigens al aanzienlijk lager dan de f720 miljoen (1980) en f 1060 miljoen (1981) waar het bezuinigingsplan van het kabinet twee jaar geleden nog vanuit ging. Muzikale clown Frans Steffan (68) overleden DEN HAAG (ANP) - De circusar tiest Frans Steffan is op 68-jarige leeftijd in zijn woning in Scheve- ningen overleden. Steffan, die zich vijf jaar geleden uit het cir cusvak terugtrok, was een van de laatste muzikale clowns in ons land. Met zijn groep "De Rubatis" trad hij onder meer op in Circus Strassburger, Circus Sarassani en Circus Krone. Op het witte doek was hij te zien in de Nederlandse speelfilm "Wil lem Parel"-en de internationale circusfilm "Salto Mortale" gevraagd van maandag t/m vrijdag 9.00- 13.00 uur. Werk: Doelenterrein Leiden. Aanmelden: B.V. Aannemersbedrijf Du Prie Adm. Banckertweg 23, Leiden tel. 071-124746, Maandag tussen 9 en 10 uur. Bonimantels Bonthoeden. Kerstcadeaux bij het Bontpaleis, vergelijkbaar 20% 30% goedkoper! Het bespaart u veel geld. Volle garantie. Credietservice mo gelijk. Het Bontpaleis, Hoog straat 153, (voetgangersge bied), Rotterdam-C., tel. 010-14 33.37. Reisgeld v. 2 pers. vanuit geh. Ned. bij aan koop terug! Kerstkoopavonden 19-20-21 december tot 21 uur geopend.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23