"Die bom zit geen mens in de weg" Europa loopt niet warm voor Spelen in Lake Placid Hinault in Giro Reutemann tot overeenstemming met Williams Vinder J. van Doorn: 1 heid bom was allang bekend" De Dixieland Pipers gaan naar de Oost Toto/Lotto DEEN BENT LARSEN LOOPT VERDER VIT Polman wint De G ouwe in slotf cU noir ase gelijk VRIJDAG 14 DECEMBER 1979 VARIA PAGINA 19 'door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel 071-144941. toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Op het braakliggende terrein van de voormalige be- tonfabriek Van Dijk jr. aan de Raadhuisstraat in Alphen aan den Rijn moet, onder een dikke laag beton, nog een niet-ontplofte bom liggen. De explosievenopruimingsdienst zal daarom binnenkort, naar Alphen komen om de bom onschadelijk te maken. Op het terrein worden momenteel voorbereidende werkzaamheden getroffen om daar in de nabije toe komst huizen te kunnen bouwen. Alphenaar J. van Doorn (75), één van de vroegere werkne mers van Van Dijk jr, bracht de zaak deze week toevallig aan het rollen. In een alle daags praatje met een opzich ter van het daar werkzame bouwbedrijf, maakte Van Doorn langs zijn neus weg gewag van de aanwezigheid van een bom. Iets dat, naar zijn eer en gewe ten, in Alphen allang geen ge heim meer is. Vandaar dat hij alle verwarring omtrent de bom niet begrijpt. „Hij zit er geen mens in de weg", stelt Van Doorn simpel. „Hoelang ligt dat ding er al niet? Nou vanaf 1941, dus reken maar uit. En dan gaan ze er nu haast mee maken. Zo maar van vandaag op morgen. Ik zie dat niet zo." Stootje "Ja, ze ivillen straks gaan heien, geloof ik En ze denken dan die bom te raken. Maar dat beton is zo dik; daar krijg je met geen mogelijkheid een heipaal doorheen" De bewuste bom maakte deel uit van een reeks van zeven bommen, waarvan er zes ex plodeerden. Die ene echter bleef heel en verdween in de grond onder een dikke laag beton. Gevaar dat die bom tot ontplof fing zal komen is er niet, zo lang dat beton intact blijft. Met de Alphense politie is af gesproken dat het bouwbe drijf de 'explosieve' plek voorlopig met rust zal laten. Een maatregel die volgens Van Doorn niet. watje noemt, voor de hand ligt, want weet hij: „Al die jaren zijn er vrachtwagens met wel twin tig. dertig ton aan lading overheen gejakkerd. Blijk baar heeft dat nooit kwaad gekund." Volgens Van Doorn is dus in de loop der jaren wel bewezen dat het projectiel daar bene den tegen een stootje kan. „Die bom zit diep hoor", zegt hij. „Verkijk je daar niet op. Zeker veertien meter, durf ik te wedden. En daar zit weer zo'n acht a negen kubieke me ter beton overheen. Dus je kunt wel nagaan. Zo'n vaart loopt het niet." Op hete kolen Het mag duidelijk zijn dat Van Doom. die eveneens in de Raadhuisstraat en dus vlak bij de bom woont, geenszins van mening is, dat hij op hete kolen zit. Hij heeft trouwens in al die jaren ook nooit dat gevoel gekend. Zelfs niet toen één of andere vrolijk kwispel staartende, verdwaalde straathond er op een regen achtige dag vol ijver begon te wroeten, omdat-ie in de waan verkeerde dat daar een over heerlijke kluif verborgen lag. Wel had de Alphenaar natuur lijk de nodige vrees toen de bommen werden geworpen. „Precies de datum weet ik niet meer. Ik weet wel dat ik de twee nachten voordien in de weer was geweest en dus sliep. Er was in elk geval in de hele omgeving geen raam meer heel. Ik ben met mijn gezin diezelfde nacht nog geëvacueerd." Bagger Nu, 38 jaar later, staat de bom dus volop in de belangstel ling. Van Doom: „Eergisteren was hier al een fotograaf aan de deur met de vraag of ik 'm effe de plek wilde wijzen. Maar er is helemaal niks te zien. Dus ik zei: 'Er valt niks te fotograferen. Alleen maar bagger'. Ga maar kijken. Je moet eerst je laarzen aantrek ken, wil je erbij kunnen ko- Volgens de Alphense hoofoin- specteur A.M. Rutting kan de komst van de mensen van de explosievenopruimings dienst nog wel een weekje of twee op zich laten wachten. Dit gezien de volle agenda van deze dienst en het ont breken van direct gevaar. Geen direct gevaar dus, toch moet het ding eruit. Van Doom: „Ja ze willen straks gaan heien, geloof ik. En ze denken dan die bom te raken. Maar dat beton is zo dik: daar krijg je met geen mogelijk heid een heipaal doorheen." „Eigenlijk hoeven ze er hele maal niet te heien", besluit de Alphenaar. „Dat beton is im mers zo koppig: daar kun je zo zonder meer op bouwen!" Dat het in In donesië niet uitsluitend gamelanmu- ziek is, wat gj» de klok slaat, 4 bewijst het tou meetje Schiphol om daar begin januari vol daan terug te keren. Vijf optredens staan er op het pro gramma. Eerst naar hotel Orien tal in Bang kok, en tot besluit in Kuala Lum pur, alwaar de pan in De Dixieland Pipers: v.l.n.r. Dick hft Sleeman> Bert de Kort. Nanning van su'ingen zal der Hoop. Jan Morks. Alfred Smidt en worden ge- gehurkt Rob Agerbeek. bracht. Een niet onaardig tripje dus, dat orkestleider Bert de Kort heeft uitgestippeld (zeg hoofdredacteur, kan ik ook met mee''). Vooral ook gezien de uitgebreide rijsttafels en parties, die de Kaagse musici ongetwijfeld weer te wachten zullen staan. Dat was al thans de ervaring tijdens hun vorige tournee door Indonesië fe bruari jongstleden Alvorens het dixielandorkestje aan dit tweede Oosterse avontuur begint, zal het echter dinsdagmiddag half drie in de vertrekhal van Schiphol nog een paar nummers ten beste geven. Geheel in stijl, met tropenhelmen op. Je weet immers maar nooit of er toe vallig een persfotograaf voorbij komt fietsenEn een beetje publi- citeit kunnen de Dixieland Pipers best gebruiken. LAKE PLACID (ANP) - Er bestaat weinig belangstelling voor de Olympische Winterspelen in Lake Placid. Vooral van Europese .zijde. De Amerikaanse organisatie ging er in de begroting vanuit dat 300.000 toeschouwers het twaalf daagse evenement (van 13 t/m 24 februari) zouden bezoeken. Gezien de actuele verkoopcijfers van toegangskaartjes. twee maanden voor de opening van de Spelen, lijkt deze schatting aan de hoge kant en mag de organisa tie de handen dichtknijpen in dien het toeschouwerspercenta- DEN HAAG (ANP) - In de toto en lotto van week 49 vielen in totaal 45.865 prijzen. Lotto 49. Ie prijs 1 winnaar, die bruto 597.974.60 ontvangt., 2e prijs 15 winnaars, elk bruto 11.389,90 ontvangen., 3e prijs 161 winnaars, elk 1.591,70., 4e prijs 11088 win naars, elk 30,80., 5e prijs 33348 winnaars, elk 10,20. Toto normaal. Ie prijs geen winnaars, van het be drag van de eerste prijs een-der de deel naar de jackpot van week 50. Het restant wordt gelijkelijk verdeeld over de tweede en derde prijs. 2e prijs 18 winnaars, die elk bruto 5.798,20 ontvangen., 3e prijs 315 winnaars, elk 417.70. Jackpot bestemd voor week 50: 36.301.78. Toto-gelijk. Ie prijs geen winnaars., 2e prijs geen winnaars; reglementair gaat van de niet uitgekeerde eerste en tweede prijs een bedrag van 4.051, 41 naar de jackpot van week 50. De rest wordt gelijkelijk verdeeld over de derde tot en met vijfde prijs van deze week., 3e prijs 7 winnaars, die elk bruto 1.386,70 ontvangen., 4e prijs 468 winnaars, elk 25,90, 5e prijs 444 winnaars, elk 23,60. Jackpot bestemd voor week 50: 4.051,41. ge rond de tachtig procent zal lig gen. Van het totale aantal entreebewij zen werden er 35.000 naar het met de auto binnen een uur bereikba re Canada overgeheveld en 45.000 naar de Europese landen. De ove rige 230.000 werden over de Ver enigde Staten verspreid en de verkoop in eigen land voldoet re delijk aan de gestelde verwach tingen. Dat is niet het geval met de buitenlandse verkoop. In Ca nada is de belangstelling gering en ook in Europa zijn de cijfers teleurstellend. West-Duitsland ontving desge vraagd 3650 toegangsbewijzen, maar verkocht er daarvan slechts 1121. De geringe interesse van de Westduitsers steekt schril af bij die van de Russen, die met zo'n 2000 personen de oversteek ma ken. Ook zal men in februari meer Nederlanders dan Westduitsers ini Lake Placid aantreffen. Via American Express in Amsterdam werden rond de 1400 kaarten aan de man gebracht. In het gunstigste geval rekent de organisatie op 25.000 toeschou wers per wedstrijddag. In dat ge tal zijn verdisconteerd de eigen bewoners (2900) en persmensen. De omvang van die laatste groe pering stelt de organisatie met teleur. Er zijn 3300 aanvragen voor accreditatie ontvangen, waarbij de Amerikaanse tv- maatschappij ABC met 750 kop loper was. Niet verwonderlijk als men weet dat ABC de tv-rechten voor de Verenigde Staten heeft. Naar schatting zal de opbrengst van de kaartverkoop ongeveer 13 miljoen dollar (26 miljoen gul den) bedragen. Dat zou een tekort van 1.5 miljoen dollar betekenen voor het begrote bedrag. BUENOS AIRES (ANP) - De Deen Bent Larsen heeft zijn toch al on aantastbare voorsprong in het in ternationale schaaktoernooi om deClarinbeker, dat in Buenos Ai res wordt gehouden, nog ver groot. In de twaalfde en voorlaatste ronde won hij met wit van de Para- guyaan Zenon Franco. Daardoor bracht hij zijn totaal op 10,5 punt. drie meer dan de Argentijnse "maestro" Miguel Najdorf, die remise speelde tegen de Joego- slaviër Borislav Ivkov. De uitslagen de partijen voor de twaalde ronde zijn: Larsen (Den)- Franco (Par) 1-0, Quinleros (ArgPAndersson (Zwe) afgebro ken. Miles (Eng) -Rubinetti (Arg) afgebroken. Niydorf (ArgFlvkov (Jsl) 12-' 2. Spasski (Sow)- Panno (Arg) »/2-'2. Petrosjan (Sow) Gheorghiu (Roe) 2-' j. Tempone (Arg) Lombardy (Vsti 1 'A. De stand aan kop is 1 Larsen 10,5 pnt. 2. Najdorf 7.5. 3 Miles en Spasski 6.5 en 1 afg.. 5 Ivkov 6,5, 6. yuintcros 6 en 2 afg., 7 Andei >•- son 6 en 1 afg., 8. Gheorghiu 5.5 en 1 afg. 9. Petrosjan 5 en 1 afg. t Bernard Hinault MILAAN (ANP) - Bernard Hinault zal in 1980 deelnemen aan de Ronde van Italië Dit heeft het Italiaanse dagblad 'Gazzctto dello Sport' gisteren bekend gemaakt Vicenzo Torriani. de directeur van de 'Giro', werd woensdag tele fonisch door de baas van de ploeg Hinault. Christian Loeillet. van het voornemen op de hoogte gebracht Het is jaren geleden dat een Franse ploeg in deze ctappewedstrijd voor wielerprofs vertegenwoordigd was LONDEN (ANP) - De Argentijnse autocoureur Carlos Reutemann zal in het seizoen 1980 voor de Williams-renstal rijden. Hij heeft gisteren, aldus woordvoerder 8ha kSan Hiym» van bn I ti tra een contract met Williams gete kend. Reutemann stond nog vooreen jaar onder contract bij Lotus. "Lotus heeft hem vrijgegevenaldus Thynne, "daarna hadden we bin- vereenstemming met r het komen- ter be ten. Watkins Glen 4 mei: Belgie, Zolder. 18 mei: Monaco. Monte- Carlo. 1 juni Spanje. Jarama. 29 juni: Frankrijk. Le Castellet. 13 juIl Engeland. Brands Hatch 10 augustus: West-Duitsland. Hoc- kenheim 17 augustus: Oosten- njk. Osterrechring. 31 augustus: Nederland. Zandvoort 14 sep tember Italië, Imola. 5 oktober Canada. Montreal 2 november Verenigde Staten. Las Vegas hem. Williams heeft ni de seizoen twe schikking, de Australiër Alan Jo nes en Reutemann. Ook de Grote Prijs van Mexico, die zou tellen voor het wereldkam pioenschap formule 1-coureurs. gaat niet door. De race, die was vastgesteld voor 13 april, ia afga- last in verband met de veilig heidseisen die aan het circuit werden gesteld. Door het nu t doorgaan van de grote pryzen van Zweden en Mexico tellen nog zestien Grand Prix voor het we reld kampioenschap. De tijd om het circuit in Mexico Stad te verbeteren is te kort om de race te laten doorgaan. De in ternationale autosportfederatie (FISA) heef! besloten dat de Grand Prix van Watkins Glen nu wordt verplaatst van 12 oktober naar 13 april. De zestien grote prijzen, die-mee tellen voor het wereldkampioen schap voor formule 1-coureurs. worden nu op de volgende data gehouden: 13januah: Argentinië Buenos Aires. 27 januari: Brazi he. Interlagos 2 maart Zuid Afrika. Kyalami. 30 maart Verenigde Staten (west). Long Beach. 13 april: Verenigde Sta- SNEEK (ANP) Petra Polman heeft ook na de vijfde ronde van het toernooi om het wereldkam pioenschap dammen voor da mes, dat in Sneck wordt gehou den, de leiding behouden Zij won met zwart van de Belgische Yvonne Hupcz. Polmans naaste concurrente. Elena Altsjoel uit de Sowjet-Unie. won AMSTERDAM De Gouwe heeft gisteravond in Amsterdam een uitstekend»' prestatie geleverd. Tegen het vier plaatsen hoger ge noteerde t Y werd 5-5 gespeeld Toen Piet Hesterman in de laatste peruxle 't Y op 5-3 relt»- leek de Gouwe op een onoverbrugbare achterstand gezet De Gouwe toonde echter karakter Hans de Gruvl zorgde met 5-4 voor de aansluiting Met nog slechts 6 se- concen te spelen kreeg De Gou we een strafworp te nemen. Fred Kransstauber hield het hoofd koel Hij scoorde 5-5 en schonk hierdo»jr zijn ploeg een zeer be langrijk puntje. Door dit geltjke spel zijn de Wad- dinxveners weer iets order weg gekropen van de beide degrada ticplaatsen De eerste twee pe rioden waren de verdedigingen van beide ploegen oppermachtig. Er werd sli-chts tweemaal ge scoord 1 0 Huub Vermeulen en 1 1 Bas Schoonderwocrd ln de derde pi riode werd 't Y iets sterk» r Arnold Rood en v Niclcn zorgde voor 3-1. Hans de Gruyl scoorde 3-2, maar opnieuw Ar nold Rood (man meer) bracht de marg»' weer »ip twee doelpunten (4 -2). Nadat Christiaan Bcrtelsd»- Gouwe op 4 3 GEBRACHT HAD VOLGDE DE BIJZONDEK SPANNENDE SLOTFASE MET DE VOOR De Gouwe ver heugende afloop

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19