Jan Arnouts in de vedetterol klopt Vultink Sloothaak wil Duitser worden Daardoor wellicht plaats in Olympische ruiterploeg EBBC laat zege glippen HebzuchtigeDon Revie mag weer aan de slag in Engeland Schaatstop nu niet kansloos ZIJL/LGB - 't Y VRIJDAG 14 DECEMBER 1979 LONDEN (ANP) - De 1 lige bondscoach van het En gelse elftal, Don Revie, kan vanaf 1 januari 1980 weer aan de slag in Engeland. Het hooggerechtshof in Londen verwierp gisteren de hem door de Engelse voetbalbond (FA) opgelegde schorsing van tien jaar. Revie had in 1977 ontslag genomen als bondscoach en zich onmid dellijk daarop voor vier jaar verbonden aan de Verenigde Arabische Emiraten, die hem een salaris van 715.000 dollar belastingvrij in het vooruitzicht stelden. Rechter Cantley wees de Brit se voetbalbond erop, dat er geen principiële gronden aanwezig waren Revie te schorsen, omdat de bonds coach rechtmatig gehandeld had. Wel veroordeelde hij het optreden van Revie als "bedrieglijk en zeer heb zuchtig". Revie had volgens de rechter "een schandelijk voorbeeld van trouweloos heid, verwaarlozing van plichtsbesef, onhoffelijkheid en hebberigheid" gesteld en het Engelse voetbal in dis krediet gebracht. Maar hij was genoodzaakt, zij het met enige ^pijt, de door de voet balbond getroffen maatrege len in te trekken. Revie had zich tot het hoogge rechtshof gewend, omdat hij door zijn vroegere club, Leeds United, gevraagd was als adviseur op te treden. De schorsing zou hem ook ver hinderen na afloop van zijn Arabische contract in 1981 in Engeland een nieuwe werk kring te zoeken. Als reden voor zijn overhaaste vertrek verklaarde Revie, dat hij van mening was dat hij op elk moment ontslagen kon worden en dat voorzitter Sir Harold Thompson hem vij andig gezind was. De FA ontkende tegenover de rechtbank Revie gedreigd te hebben met ontslag. Revie's ontslagaanvrage kwam op een ongelegen moment voor het Engelse voetbalelftal. Het team was halverwege het kwalificatietoernooi voor deelneming aan de eindronden van het wereld kampioenschap van 1978 in Argentinië. Bayern München Bayern München zal deelne men aan het Amsterdam 705 toernooi, dat op 8 en 10 au gustus 1980 in het Olympisch Stadion wordt gehouden. Organisator Jack van Zan ten bereikte gistermiddag overeenstemming met de Westduitse club. Naast Bayern München zijn Ajax en AZ'67 zeker van deelne ming. Naar de vierde club zoekt Van Zanten nog naar stig. Lerby Sören Lerby is de topschutter van de Europese bekertoer nooien, die nu alle bij de kwartfinales zijn aangeland. De Ajacied voert het tussen- klassement aan met acht treffers. Hij wordt op de voet gevolgd door Ton Blanker, die een doelpunt minder op zijn naam schreef. De op merkelijke productie van de Ajacieden vindt zijn oorzaak in de doelpuntrijke wed strijden tegen HJK Helsinki uit de eerste ronde (twee maal 8-1) en de eerste ont moeting tegen Omonia Nico sia uit de tweede ronde 10-0). België Het Belgische amateur elftal heeft gisteravond in Brussel in een wedstrijd voor de tweede voorronde van het Olympisch voetbaltoernooi Spanje met 2-1 verslagen. De ruststand was 1-1. Voor de doelpunten zorgden bij België Constant van den Buys (34e min.) en Paul San ders (75e min.). Jesus Landa- buru maakte de Spaanse treffer (31e min.). Er waren 2000 toeschouwers. GRONINGEN (GPD) - Na vier op eenvolgende nederlagen hoeft de Nederlandse schaatstop zich dit weekeinde in de jaarlijkse krachtmeting met Noorwegen nu eens niet bij voorbaat kansloos te achten. De afgelopen jaren waren de Nederlanders al verheugd als de omvang van het verlies iets kleiner uitviel dan de voorgaande keer, zo ver waren de Orarye-nj- ders achterop geraakt bij de No ren, die de plichtmatige confron tatie als een trainingswedstrijd zijn gaan beschouwen. Maar deze keer zit er op het Groninger kunstijs meer in voor de Neder landers, zij het dat aan de gunsti ger perspectieven niet zozeer een spectaculaire sportieve progres sie ten grondslag ligt. Voor de totaaluitslag is de uitbrei ding van de damesteams van drie naar vijf rijdsters in Nederlands voordeel. Of dat ook geldt voor de sprinters (vorig jaar vier, nu zes) is noe maar de vraag, aangezien TERNEUZEN (GPD) - Jan Arnouts in de vedetterol, Hans Vultink stuntelend als een bibberige debutant. De rollen waren volkomen omgedraaid. Weinigen hadden met een dergelijke afloop rekening gehouden. Maar het feit lag er toch maar. De man die op grond van zijn recordmoyenne, op het recente NK behaald, de voornaamste kanshebber werd geacht voor de Europese 47-1-titel, werd gisteren in Terneuzen verslagen door een weliswaar getalenteerde biljarter, maar ook door een beginneling, internationaal gezien. Nog nooit in zijn carrière had Jan De - zakelijke - relatie die Hans Arnouts kans gezien Hans Vul tink het vuur na aan de schenen te leggen. Woensdag lukte hem dat voor de eerste maal. Nota be ne in het belangrijkste duel dat ooit tussen de 42-jarige Groenloër en de precies twee keer zo jonge kasteleinszoon uit Etten-Leur werd uitgevochten. Het begon met een ontzettend slecht ge raakte acquit-stoot. Twee ketsers volgden. Twee nieuwe queue- toppen werden op het ondereind geschroefd, nog tijdens de partij. Het hielp allemaal niets. Hans Vultink vond de cadans niet. We zenloos bleef hij na de partij en kele minuten voor zich uit staren en toen, verontschuldigend: „Ik begrijp er ook niets van. Ik kon die knikkers gewoon niet bij el kaar houden" Van Hans Vultink dit keer geen woord over materiaalgebreken. Geen wonder ook, want de verte genwoordiger in speelautomaten en biljartartikelen geldt als im porteur van de tafels van Belgi sche makelij die in de doelmatige en optimaal functionerende bil jartarena van het Terneuzense sporthal Het Zwaantje staan op gesteld. Vultink met de twee wedstrijdta fels heeft, zorgde op de voor avond van het kampioenschap nog voor enige opschudding, toen de vaderlandse biljartnestor wilde testen of de biljarts werke lijk waterpas stonden. Vultink wilde de ballen laten rollen, maar kreeg die gelegenheid niet. De organisatie bleef onverbiddellijk en stuurde de Achterhoeker, die inmiddels ziedend van woede was. weg. Later bleken er twee versies van het voorval te be staan. Volgens de organisatoren wilde Vultink zich vertrouwd maken met het biljart, maar vol- bepalend voor de partijverloop Vultink is nooit echt in de partij geweest. Steeds had Arnouts een voorsprong, zorgvuldig opge bouwd middels goed kaderspel, dat onder andere resulteerde in reeksen van 104 en 107. De dolgelukkige Arnouts bond la ter op de avond ook de Belg We- senbeek aan zijn zegekar. Ceulemans, die dit seizoen het 47-1 heeft laten schieten, maar ook kaderspecialist Dieter Müller zijn er niet bij in Terneuzen. In hun plaats zijn nu van de partij: de kansloze Belg Willy Wesenbeek en de Westduitse runner-up Thomas Wildförster. Vooraf werd Wildförster. door enkelen, onder wie Vultink, tot de kanshebbers gerekend. In zijn eerste partij, te gen Francis Connesson, leek het er lange tijd op dat ook de Franse vegetariër de eerste ronde niet gens de Nederlander zelf speel den daarbij louter zakelijke mo tieven een rol. Lastig Volgens de reglementen mogen de spelers niet vooraf kennis maken met de biljarts. Dat is de reden waarom de eerste partijen voor hen altijd een lastig karwei vor men. Het was in elk van de vier duels, die in de openingsséance werden gespeeld, te merken. De kanshebbers bleven, op mis schien Dielis na, allen onder hun normale niveau. Vultink echter spande de kroon. Het was KNBB-metgezel Jan Ar nouts, die daarvan profiteerde Niet alleen Vultinks ondermaat se optreden, maar bovenal ook de zelfverzekerdheid die de West brabander zelf uitstraalde, waren ongeschonden zou doorkomen. Echter, 30 caramboles voor het einde strandde het Westduitse Tweede ronde: Connesson Vultink Jan Arnouts ging gisteren tekeer als een vedette. De kasteleinszoon uit Etten-Leur slaagde er voor de eerste maal in zijn carrière in Hans Vultink roemloos aan de kant te zetten. alleen voor de Groenloër zelf, Vultink 112 9 77 12.44 maar ook voor de organisatie in Arnouts 300 9 107 33.33 Terneuzen, die nu hoogstwaar schijnlijk zondagmiddag een bui tenlander als Europees kam pioen kunnen kronen. Opnieuw ontbrak bij Vultink ie dere vorm van zelfvertrouwen en iedere opbouw. Daarom ook had de Nederlandse kampioen tegen Connesson geen schijn van kans, nadat de Fransman in de vierde beurt via een serie van 170 uit het zicht was verdwenen. talent en brak zijn serie af op 112. Connesson greep de twaalfde en de dertiende beurt aan om de hy pernerveuze jongeling naar een nederlaag te spelen, al was de ze ge van de Fransman gespeend van elk niveau. De - deels sensationele - gebeurte nissen van gistermiddag hadden tot gevolg dat Vultink en Con nesson al in de tweede ronde aan elkaar werden gekoppeld. Velen hadden die confrontatie als finale voorzien, maar het zwakke op treden van Vultink bepaalde an ders. Vandaar dat de Nederlan der zijn aloude rivaal wel in een erg vroeg stadium trof. En even als enkele weken geleden in Tor hout, tijdens het EK 71-2, voltrok Connesson ook nu het vonnis. Na zijn nederlaag tegen de Frans man, kan Vultink zich nagenoeg als uitgeschakeld beschouwen. En dat is een forse deceptie, niet de KNSB Jos ValenUin. die maandag in Utrecht de voltallige kernploeg achter zich liet, over eenkomstig het besluit van bondscoach Jorritsma links heeft laten liggen. De Nederlandse schaatsbond le verde hiermee een bijdrage aan de devaluatie van de interland, de Noren deden het dubbel op door de all-round-coryfeeën Jan Egil Storholt en Kay Arne Stensh- jemmet thuis tv laten. Het ont breken van deze trekpleisters is natuurlijk spijtig voor de organi satoren, maar hun absentie speelt bondscoach Van 't Oever en zijn rijders in de kaart. In de Noorse monsterscores gaven Storholt en in iets mindere mate Stenshjemmet steeds de toon aan, en achter het afgebrokkelde kwartet „S'cn", dat sinds het af zwaaien van Sten Stensen twee jaar geleden nog maar een trio is, beschikken de Noren niet over vooraanstaande internationale toppers. Als Storholt (30), Stenshjemmet (26) en de in Gro ningen wel aanwezige Sjobrend (27) - Stensen is trouwens als ra diocommentator present - er de brui aan geven, zal ook voor de Noorse schaatssport voorlopig een eind zijn gekomen aan de vet te jaren. Het komende weekeinde is hiervan min of meer een voorproefje, maar de nieuwe Noorse coach Arne Lier heeft voor zijn vertrek naar Nederland al verkondigd nauwelijks waarde te hechten aan de interland. „We kunnen de goede relatie met de Nederlandse schaatsbond niet verstoren, en daarom komen we maar", ver klaarde de opvolger van de aan de kant gezette Johs Tenmann. Aanloop In deze olympische winter richten de Noren hun blik op de tweede helft van het seizoen; de periode ervoor is slechts een aanloop. De Nederlandse schaatstop, en in het bijzonder de tot dusver hard nekkig beschermde kernploeg, werken in eerste instantie toe naar de nationale titelstrijd, over drie weken in Den Haag. Daar wordt dan eindelijk een open strijd geleverd om de beschikba re plaatsen in de definitieve se lecties. Er is dus nog enige speel ruimte. maar in hun voorberei ding zouden de Nederlanders op dit moment verder gevorderd moeten zijn dan de Noren, die pas begin februari hun nationale kampioenschappen houden. De resultaten in Groningen bieden daarom maar weinig houvast, al zouden met name de Nederland se all-rounders na de fikse afstraf fingen in Dokka, Eindhoven, Hamar en Larvik best een succes tegen de Noren kunnen gebrui ken, alleen al om de moed er een beetje in te houden. hoogste Si Arenaza Stenzei A S. ZATERDAG 19.15 UUR WATERPOLO-WEDSTRIJD Zwembad „De Zijl" Advertentie aangeboden door Mercasol TEL AVIV (ANP) - EBBC Den Bosch heeft gisteravond in Tel Aviv in zijn eerste wedstrijd voor de eindronde van het toernooi om de Europese basketbalbeker voor landskampioenen heren een krappe nederlaag ge leden. De Nederlandse titelhouder verloor met 87-86 van Maccabi Tel Aviv. De Nederlanders waren aanvankelijk sterker en sloten de eerste helft af met een voorsprong van 37-34. Vier minuten voor het verstrijken van de leidde de Nederlandse kampioen met 78-74 en het leek alsof EBBC de overwinning niet meer kon ontgaan. Maar Lister miste in de laatste minuten bij schotpogingen de nodige precisie en aan Israëlische zijde was het Pivot Williams die zeer koel raak schoot. Williams was ook degene die de zege voor Maccabi uiteindelijk veilig stelde. In de beginfase gingen beide ploegen gelijk op. Daarna verhoogde Den Bosch het tempo en dat kwam onmiddellijk tot uitdrukking in de score (26-16). Bij de rust waren er van de tien punten voorsprong nog drie over 37-34 Naarmate de partij vorderde kreeg EBBC meer problemen met het spel van de tegenstander. Hoewel de Bosschenaren in technisch opzicht de meerdere waren, de strijdlust kwam van Maccabi, dat werd gesteund door 10 000 toeschou wers, brak hen uiteindelijk op: 86.87. Diestrudlust was ook wel het enige positieve aspect van het Israëlische spel. De ploeg viel zowel in verdedi gend als in aanvallend opzicht tegen. DUSSELDORP (ANP) - Franke Sloothaak onderneemt seieuze pogingen om de Westduitse na tionaliteit te verkrijgen. De 21-ja- rige, uit Rotsterhaule afkomstige ruiter, is al sedert april 1976 in opleiding bij Olympisch kam pioen Alwin Schockemöhle. "Ik voel me in Duitsland thuis en wil hier ook blijven", aldus Sloothaak, die zijn loopbaan als ponyruiter begon. "Aan de Olympische Spelen denk ik nog helemaal niet". Een feit is echter, dat Sloothaak in aanmer king zou kunnen komen voor een plaatsje in de Westduitse Olympische ploeg. Hij dient dan wel uiterlijk 31 december van dit jaar over een Westduits paspoort te be schikken. "Of dat lukt zullen we moeten afwachten", zegt Dieter Graf Landsberg- Velen, voorzitter van de Westduitse hippi sche federatie en vice-voorzitter van de Internationale federatie (FEI). Het voor nemen van Sloothaak om de Westduitse nationaliteit aan te vragen is ongetwijfeld een lelijke streep door de rekening van de Nederlandse Hippische Sportbond (NHS), die de ex-Fries op het lijstje van kandidaten voor Moskou had geplaatst. Per 1 januari zal mogelijk ook de naam van Henk Nooren kunnen worden afgevoerd die dan een profcontract zal onderteke nen. Wel zal kunnen worden beschikt over Gerd Meier, die juist is overgestapt van de Westduitse naar de Nederlandse nationa liteit. Als Sloothaak inderdaad Westduitser wordt kan hij een geduchte concurrent worden voor de gevestigde elite. Teamcoördinator Alwin Schockemöhle hierover "Franke Sloothaak moet zich net al ieder ander eerst kwalificeren. Hij is echter zeker te beschouwen als een van de grootste talen ten, die er momenteel in de springsport rondloopt. Ik ben ervan overtuigd dat hij zijn weg wel zal weten te vindpn" Ook veelvoudig oud-kampioen Hans Günther Winkler ziet in Sloothaak "een van de bes te jonge ruiters". Jobst Michael Reitmann, algemeen secreta ris van het Olympiadecomité voor de hip pische sport verklaarde uitdrukkelijk dat er geen pressie op Sloothaak was uitgeoe fend. "Ik wil duidelijk stellen dat wij Sloothaak absoluut niet hebben beïn vloed. Hij wilde zelf de Duitse nationali teit aanvragen". Een eventueel uitkomen van Sloothaak in Moskou hangt ook sterk af van de kwali teiten van de paarden, waarover hy kan beschikken. Alleen de naam "Warwick" staat echter al borg voor onrust by de Westduitse concurrentie. De nu 13-jarige Hannoveraan, die na de gouden rit met Alwin Schockemöhle tijdens de laatste Olympische wedstrijden in Bromomt af scheid nam, is met Sloothaak weer in trai ning. Schockemöhle: "Het is evenwel nog te vroeg om te speculeren op een terug keer van de hengst". Europees- en Wereldkampioen Gerd Wilt- fang staat onbevangen tegenover het "ge val" Sloothaak. "Een goede ruiter, zonder meer. Wat er met het oog op Moskou ge beuren gaat zullen we nog even moeten afwachten", aldus Wiltfang. Hy voegde er aan toe: "Voor mij persoonlijk zou ik het liefst iemand als Hans Gunter Winkler in de Olympische ploeg hebben. In zo'n wedstrijd is vooral ervaring erg belang rijk. We willen toch winnen? Ik zal er in ieder geval alles aan doen om Winkler aan een goed paard te helpen. Ook als dat by anderen misschien niet in goede aarde valt". De Ier Paul Darragh zegevierde in het tweede onderdeel van het internationale concours hippique in Parys, een interna tionaal ja< htspnngconcours Hij maakte met het paard Heather Honey een tijd van 54,4 seconden. Tweede werd de Zwitser Thomas Fuchs et Tulis Lass en derde Hendrik Snoek (Wdl) met Gaylord VI. By de eerste tien ruiters bevonden zich geen Nederlanders. 7 DE BEUJONEK V/VJ DIJ VC~ 1 "STAAT HIER E£JH.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17