Carter wijst 183 Iraanse diplomaten land uit LaVincaise Grote verdeeldheid binnen de PLO door opstelling Gaddafi Zeker weten! Carter wil modernere strijdkrachten V.S. Begroting Europa nog niet rond Veel doden bij zware aardbeving Columbia DONDERDAG 13 DECEMBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 SALISBURY/LONDEN (DPA/Reuter) - Veertien jaar na de breuk met Groot-Brittannië in 1965 door de toenmalige blanke premier Ian Smith, is het huidige Zimbabwe-Rho- desië sinds gisteren weer een Britse kolonie. Rond 13.00 uur gistermiddag land de in Salisbury het toestel van Lord Soames, die voorlopig de regeringszaken in het land be heert als vertegenwoordiger van de Britse Kroon. Soames moet als Brits gouverneur het omstreden land naar nieuwe verkiezingen en wettige onafhankelijkheid lei den. Over een overgangsregeling waren alle deelnemers in Londen het eens geworden op de confe rentie over Zimbabwe-Rhodesië die daar op 10 september begon. Lord Soames lost in Salisbury de zwarte premier, bisschop Abel Muzorewa, af die op 1 juni van dit jaar in functie was getreden. Na de overeenkomst in Londen trad Muzorewa terug. Het Rhodesië parlement werd dinsdag ontbon den. Bij de aankomst van Soames op de luchthaven van Salisbury werd het Britse volkslied ten ge hore gebracht. Boven de aan komsthal wapperde de Britse vlag. Ian Smith was bij de ontvangst op de luchthaven niet aanwezig. Lord Soames werd begroet door Muzorewa en leden van zijn ont bonden kabinet. Gisteravond zet te de gouverneur de bevolking van Zimbabwe-Rhodesië, door middel van een toespraak via ra dio en televisie, uiteen hoe hij de regeringszaken wil leiden. Soa mes is tot de vorming van een nieuwe regering (na de verkie zingen) hoofd van de uitvoerende en de wetgevende macht en van het leger. Na de verkiezingen wil Londen de kolonie definitief de onafhankelijkheid verlenen. Sancties Naar door het Britse ministerie van handel werd meegedeeld heeft Groot-Brittannië de sancties te gen Rhodesië om 24.00 uur van nacht opgeheven. De sche sancties golden sinds 1965. In Washington deelde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken mee dat Amerika nog deze week een be sluit zal bekendmaken over het opheffen van sancties. Eerder was al aangekondigd dat dit zou gebeuren zodra een Britse gou verneur in Salisbury zou zijn aangekomen. Lord Soames benadrukte in zijn toespraak tot de Rhodesische be volking dat het proces naar een wettige onafhankelijkheid van het land onomkeerbaar is. Hij wees er wel op dat "brede inter nationale erkenning van uw land zal afhangen van de vraag of de komende algemene verkiezingen vrij en eerlijk zijn", verkiezingen die naar verwachting in maart volgend jaar worden gehouden. "Het is mijn bedoeling", zo ging hij verder, "met u samen te wer ken voor een betere en vreedza me toekomst voor elle mensen van dit land, en het is mijn taak de regeringszaken te beheren terwijl de politieke leiders hun pro gramma aan u voorleggen om uw stem te verkrijgen. Wanneer u uw keus hebt gemaakt zal ik mijn bevoegdheden overdragen aan de regering die u zult kiezen. Uw land wordt dan juridisch onaf hankelijk. Mijn taak zal dan vol tooid zijn en ik keer dan naar Londen terug", aldus Soames. De Britse gouverneur hield de Rhodesiërs voor dat "dit geen gemakkelijke periode zal zijn. Als je uit een lange en bittere oorlog komt zijn er vele moeilijkheden. Maar gezamenlijk zullen we deze moeten overwinnen. Kijkend naar de toekomst en niet naar het verleden". Overigens zijn de vredesbespre kingen in Londen nog niet geheel afgerond en gisteren leek het er op dat een wapenstilstand in de guerrilla-oorlog nog enkele da gen op zich laat wachten. Robert Mugabe, een van de leiders van het Patriottisch Front, zei in een eerste reactie op de jongste, dat de gewijzigde Britse voorstellen voor een bestand behoorlijk on volkomen zijn. In een tv-inter- view zei Mugabe dat de guerrilla strijders meer waarborgen willen voor de periode na een bestand. Salisbury de erewacht. WASHINGTON (DPA) - President Carter heeft gisteren in Was hington een ingrijpende modernisering van de Amerikaanse strijdkrachten voorgesteld, waarmee de VS op alle denkbare po litieke en militaire uitdagingen van de jaren '80 willen reageren. Het breed opgezette programma omvat zowel de nucleaire als de conventionele bewapening en is in vijf punten onderverdeeld. Het omvat modernisering van alle strategische atoomstrijd krachten tot afschrikking van een aanvaller en vooorkoming van een atoomoorlog. Ook de versterking van de Amerikaanse strijd krachten binnen de NAVO en in de Stille Oceaan als bijdrage tot de gemeenschappelijke inspanningen met de bondgenoten van de VS, zijn in het voorstel opgenomen. Bovendien moeten de Amerikaanse zeestrijdkrachten worden ge moderniseerd. Een aanvalsmachtvan meer dan 100.000 man voor snel ingrijpen buiten het NAVO-bereik moet worden gevormd en het militaire opleidingsprogramma moet worden verbeterd. In een toespraak tot Amerikaanse zakenlieden zei Carter dat voor het verdedigingsprogramma over vijf jaar uitgestrekt een jaar lijkse verhoging van de militaire begroting van meer dan 4,5 procent nodig is. Voor 1981 wil Carter 175 miljard dollar voor defensie aanvragen, wat een reëele stijging van meer dan vijf procent betekent. STRAATSBURG - De Budgetraad, in Straatsburg bijeen, en de Be grotingscommissie van het Eu ropese Parlement, die vanmid dag de beslissing moest nemen of de Europese begroting 1980 moet worden aangenomen of verwor pen, waren vannacht om 12 uur nog aan een soort marathonzit ting bezig met schorsingen voor. beraad, door beide partijen beur telings aangevraagd, die tenmin ste vier keer voor een oponthoud van een half uur zorgden. Zeer laat vannacht was er geen en kele mogelijkheid, laat staan hoop, op een compromis. Het verschil van mening betreft zowel de begroting 1980 als het meerjarenplan. Het Europese Parlement wenst 830 miljoen gulden meer te besteden en tege lijkertijd een terugschroeving van het landbouwsubsidiebeleid. De Budgetraad daarentegen, be staande uit de ministers van fi nanciën van de Negen of hun ver tegenwoordigers, komt hoog stens op een bedrag van 240 mil joen gulden uit. Inzake het meerjarenplan zijn de verschillen nog veel groter. Bijna 4,5 miljard gulden, gevraagd door het Euro pese Parlement, tegen een aan bod van 701 miljoen gulden van de zijde van de Raad. De evaluatie gisteren door het Eu ropese Parlement van de verga dering van de negen regerings leiders, twee weken geleden in Dublin, resulteerde in een aantal kritische opmerkingen door de liberalen, van wie de Nederlan der Berkhouwer een van de woordvoerders was. Hij verweet de Europese Raad zich schuldig te hebben gemaakt aan een be nepen beleid. TEXAS - Politie verwijdert vijf Iraanse demonstranten van de trappen van het stadhuis van San Antonio in Texas. Zij protesteerden met hun actie tegen de aanwezigheid van de voormalige sjah van Iran in het ziekenhuis aldaar. (Van onze correspondent Rienko Wilton) BEIROET- De psychologische oorlog tussen Fatah (de gematig de hoofdstroom binnen de PLO onder leiding van Arafat) en de Libische leider Gadaffi heeft een absolute piek bereikt. Gadaffi heeft zijn miljoenensteun aan Fa tah stilgelegd en in recente inter views dingen gezegd die zelfs zijn vrienden binnen de PLO - het zo genaamde Verwerpingsfront - in verlegenheid hebben ge bracht. „Ik begrijp nu waarom bepaalde Libanezen zich met Israël ver bonden hebben (de falangisten, chamounisten en Haddad) in hun verzet tegen de Palestijnen. Er is in feite geen verschil tussen de Israëlische premier Begin en Arafat", aldus Gadaffi, die er di rect aan toevoegde een dialoog met Washington voor te staan en geen Libische olieboycot tegen Amerika te zullen instellen. Fatah van zijn kant heeft om on middellijke Arabische interven tie verzocht in het dispuut met Libië: Arafat wil óf een spoedzit ting van de Arabische Liga, óf een bijeenkomst van het „Front van standvastigheid", de in 1977 ge vormde anti-Egyptische alliantie van Syrië, de PLO, Libië, Algerije en Zuid-Jemen. Arafat beschul digt Libië van inmenging in Pale stijnse zaken. De nu uitgebroken Libisch-Pale- stijnse crisis verschilt in wezen niet van andere geschillen die de PLO vroeger gehad heeft met an dere Arabische regimes, die het gevolg waren van wat Arafat be schouwt als „pogingen van Aia- bische regeringen de Palestijnse revolutie voor hun eigen kar retjes te spannen". Toen Syrische ADVERTENTIE Als goede wijn altijd duur was, zouden de Fransen nu straatarm zijn. De Fransen hebben een aangeboren gevoel voor wijn. Dus hebben ze makkelijk pralen. Feilloos kiezen ze 'n goede wijn voor 'n betaalbare prijs. Omdat ze elke dag wijn drinken. Wij Nederlanders hebben die feeling nu eenmaal niet. Ofschoon we zo langzamerhand ly leren een goede w ijn te waarderen. Daarbij zoeken we zekerheid: v/ 'Apcllation Controlee/eggen we geleerd W?!' "V- Maar ook daarin kunnen wc makkelijk verdwalen. jjT'j f La Vin^aise lost dat op door uit het W '/«y..;' i beste wijnaanbod 'n keuze te maken, de f apellation te laten kontroleren en de prijs frans JjiJfr fc, te houden. La Vingaise isdus van de kwaliteit - - die de Fransen graag drinken Gebotteld Fninknik voor Bottelo BV.-Schiedam. troepen de Palestijnen in Liba non in 1976 bestreden, gebeurde dat onder Damascus' slogan „Er is geen Palestijnse revolutie mo gelijk zonder Syrië". Syrië en de PLO hebben zich sindsdien ver zoend. De PLO heeft nu ook redelijk har telijke relaties met Jordanië - Arafat bezocht Amman voor de tweede keer in drie maanden - alsof de bloedige onderwerping van de PLO door het Jordaanse leger negen jaar geleden nooit heeft plaatsgevonden. De be trekkingen tussen de PLO en Irak zijn ook aanmerkelijk verbe terd nadat zij hun scherpe tegen stellingen aan de kant zetten en éën lijn trokken in de Arabische confrontatie tegen president Sa- dat en het Egyptisch-Israelische vredesverdrag. Hiertoe hebben de Irakezen vorig jaar hun pion Abu Nidal - de leider van een splintergroep van Fatah die het leiderschap van Arafat betwist - in de ijskast gezet. Politieke waarnemers in de Arabi sche wereld zien in GadafYi's ac tie het bewüs dat de Libische lei der hoogst ontstemd is over het PLO-beleid van de afgelopen maanden, dat meer gericht is op een diplomatieke doorbraak naar het Westen dan op de gewapende strijd tegen Israël. Met name Arafats (nu stil gelegde) pogingen om te bemiddelen bij het vrijkrijgen van de Ameri kaanse gegijzelden in Teheran, zouden Gadaffi witheet van woe de hebben gemaakt. De PLO in het algemeen, en Fatah in het bijzonder, verweren zich met het argument dat Gadaffi - ondanks al zijn anti-Amerikaanse uitspraken in het verleden - zelf niets gedaan heeft om de Ver enigde Staten schade toe te bren gen: „Nadat de Libiers de Ameri kaanse ambassade in Tripoli in brand hadden gestoken, was Ga daffi er als de kippen bij om Was hington compensatie te betalen. Waarom begint hij niet met het opblazen van zijn eigen Libische olii bronnen?", nul het doet Arafat gecontroleerde Palestijn se persbureau WAFA zich af. WASHINGTON (GPD/Reuter) - De VS hebben in het kader van scherpere maatregelen tegen Iran 183 Iraanse diplomaten aangezegd dat zij het land binnen een week moeten verlaten. sie binnen tien dagen bekend wordt gemaakt. In het panel moe ten volgens de Iraanse plannen buitenlandse, in Iran gestatio neerde diplomaten worden op genomen. Maar een groot aantal ambassades in Teheran zei des gevraagd daarover nog niet be naderd te zijn of wilde geen commentaar geven. Naar ver luidt zou de Syrische en Pale stijnse vertegenwoordigers in Teheran zijn gevraagd zitting te nemen in de commissie. Twee studenten aan de poort van de bezette Amerikaanse ambas sade hebben voor het eerst laten doorschemeren dat niet alle ge gijzelden meer in de ambassade aanwezig zün. Gevraagd of alle gegijzelden zich nog op het am bassadeterrein bevinden, zeiden ze dat „om elke actie, van welke kant ook, om de gegijzelden te bevrijden te voorkomen zun de gegijzelden afdoende verspreid". Meer wilden ze niet zeggen, hoe wel in Teheran ai dagenlang ge ruchten daarover de ronde doen. Terwijl het in Teheran zoals ge bruikelijk vrij rustig was. heeft ook de rest van Iran gisteren voor het eerst sinds het grondwetsre ferendum vorige week een rusti ge dag achter de rug. De secreta ris van de regerende Revolutio naire Raad van Iran, Hojatoles- lam Beheshti, zei gisterochtend op een persconferentie dat hy gaat onderhandelen met de dis sidente ajatollah Sjariat-Madari over de crisis in Azarbeidjan. Be heshti weigerde overigens Sja riat-Madari".s waarschuwing te accepteren dat er in Iran een bur geroorlog dreigt als de aanhan gers van iman Chomeini hun be leid niet wijzigen. Hu zei met Sja- riat-Madari te zullen gaan praten over de moeilijkheden rond de grondwet en speciaal de grond wetsartikelen die «uatollah Cho meini overmatige bevoegdheden geven, te zullen doorpraten. Te vens liet hij doorschemeren dat er te praten zou zi|n over een fe derale regeringsvorm, om de et nische minderheden in Iran - zo als de Koerden en de Turksspre- kende Azarbeidjani - enigszins tegemoet te komen in hun stre ven naar zelfbestuur. De ambassade houdt dan een staf van 15 personen over en de con sulaten elk vijf. Volgens het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken is deze stap ge nomen „met het oog op de voort durende wederrechtelijke deten tie van Amerikaanse functiona rissen en het bezetten van de ge bouwen van de Amerikaanse ambassade in Teheran, alsmede van regeringseigendommen van de VS in Tabriz en Shiraz". De uitwijzing heeft betrekking op Iraniers van de ambassade in Washington en de consultaten- generaal in New York, Chicago. San Francisco en Houston. Hoe wel een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Washington geen uiterste datum van vertrek wilde noe men, blijkt deze volgens andere zegslieden te zun vastgesteld op aanstaande maandag. Vals De Iraanse ambassade in Washing ton heeft gisteren erkend dat de brief waarvan radio Teheran zei dat die van senator Edward Ken nedy afkomstig was, vals is. De persattaché van de ambassade. Hossein Ava. zei dat er geen brief van Senator Kennedy aan de Iraanse regering was gestuurd. „Er is een telegram aan de imam Chomeini verstuurd uit naam van Senator Kennedy, maar wij denken dat dit een kwalijke grap is. Wij denken dat die bedoeld was om Senator Kennedy in des- crediet te brengen". Ava zei dat de regering in Teheran een verklaring over deze zaak zal afleggen. Oplossing De Iraanse regering heeft inmid dels weer een nieuw stapje gezet in de richting van een oplossing van het gijzelingsprobleem. Vol gens minister Gotbzadeh is con tact opgenomen met een aantal „internationale figuren van on besproken gedrag" over de inter nationale onderzoekcommissie die zich moet verdiepen in de „misdadige handelingen van de V.S. in Iran" De bedoeling is dat de samenstelling vai BOGOTA (UPI/AFP) - Een zware aardbeving heeft gisterochtend het zuiden van Columbia en het noorden van Ecuador getroffen. Er zijn vele doden en de schade is omvangrijk. Uit officiële kringen in de Colum- biaanse hoofdstad Bogota is ver nomen dat er volgens een voorlo pige balans 137 doden zijn geteld, 30 vermisten en honderden ge wonden, van wie het merendeel ernstig. Volgens niet-offic i de kringen zijn er minstens 300 do den In het gebied van Narino, nabü de grens met Ecuador, dat het zwaarst door de beving is ge troffen lukt, is de plaats Charco volledig verwoest. Men heeft er tot nu toe 56 lijken onder de puinhopen vandaan gehaald De aardbeving, die zich om 09.00 uur (onze Ujd) voordeed, werd ook stevig gevoeld m het noorden van Ecuador Van daar zun nog geen berichten gekomen over dodelijke slachtoffers, maar de bevolking vluchtte in paniek d<- straten op in een gebied dat zich uitstrekt van de havenstad Esme- raldas tot aan Quito. Het Geofysisch Instituut voor het Andesgebied in Bogota maakte bekend dat de beving een kracht had van 7.7. tot 8 op de schaal van Richter. Het epicentrum lag vol gens de eerste gegevens in de Stille Oceaan, onder de zuidelijke kust van Columbia. De beving was krachtiger dan die van 23 no vember in het bergachtige gebied van westelijk Columbia, waarbij toen minstens 50 mensen om het leven kwamen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9