PvdA kritiseert inspraakrapport "RADIO ORANJE" GEPAKT krA-? Bewoners kwamen er slecht Ambtenaren boos weg uit overleg gemeente Er gaat niets boven een echte kerstboom. Alleen die geur al! id H/mW DONDERDAG 13 DECEMBER 1979 LEIDÉN LEIDEN - De eerste Leidse "lokale radio-zender" Radio Oranje be staat niet meer. Gistermiddag om tien voor half zes werd de zender waarvan het brein achter deze omroep, de 25-jarige wiskunde- student Bernhard Prins, zich be diende door de Leidse politie en de opsporingsdienst van de PTT uit de lucht genomen. Midden tijdens de uitzending. Op het moment dat een op de band opgenomen interview met een Leids gemeenteraadslid over de komende begrotingsbehande ling werd uitgezonden. Onlangs nog zei Bernhard Prins in een interview in deze krant "Misschien vinden ze dat ik een nuttige functie heb en ben ik daarom nog niet gepakt. Want als ze me hadden willen pakken dan wa^ ik er allang bij geweest. Tij dens de uitzendingen noem ik gewoon mijn telefoonnummer". Bij de Leidse politie vond men het kennelijk toch een keer tijd wor den om Radio Oranje het zwijgen op te leggen en werd een inval gedaan in de "studio" aan de Rijn en Schiekade. Ber ïhard Prins: "Ze hebben me la- .-n weten dat ze niet op storingen zijn afgekomen. Waarschijnlijk vonden ze dat ik de laatste tijd wat te veel publiciteit heb ge maakt. Ik moet trouwens zeggen dat ze zich vrij coulant hebben opgesteld. Het enige dat ze heb ben meegenomen is een band recorder. enkele bandjes en de zender. Als ze echt kwaad hadden gewild dan was er veel meer de deur uitgegaan. Uiteraard is er proces-verbaal tegen mij opge maakt". Bernhard Prins gaat nu pogingen in het werk te stellen om zijn vas te luisteraars te mobiliseren. "Ik wil proberen adhesiebetuigingen te verzamelen. Op die manier wil ik de mensen die straks over deze zaak moeten beslissen ervan overtuigen dat ik niet echt fout ben geweest. Dat ik alleen maar mensen de nodige plezier heb be zorgd. Ik wil aantonen dat ik met Radio Oranje in een bepaalde be hoefte heb voorzien en vermijden dat ik word afgeschilderd als een misdadiger". Bernhard Prins beseft terdege dat de inval van gistermiddag het de finitieve einde betekent van het bestaan van Radio Oranje. "Die periode is voorbij. Wel wil ik in de toekomst proberen legaal een lo kale omroep op te zetten. Maar plannen in die richting zijn nog tamelijk vaag". Bol van onjuistheden ■k "LEIDEN IN LASTzo heette het boekwerkje dat tien jaar geleden verscheen en waarin het bestuur van deze stad haar nood klaagde over de nijpende problemen waarmee Leiden te maken heeft. In de zeventiende eeuw was Leiden na Amsterdam de grootste en bloeiendste stad van Nederland. Drie eeuwen later zit Leiden met de erfenis van de rijke geschiede nis: de op één na grootste binnen stad van ons land. Verkrotte woonbuurten, haveloos uitziende open plekken en vervallen mo numenten bepalen in belangrijke mate het gezicht van die binnen stad. Leiden is schrikbarend in verval! Tien jaar later is "Leiden in her stel" het motto van het Leids ge meentebestuur. Pogingen om het proces van aftakeling te stuiten lopen als een rode draad door de stad heen. Wordt de Leidse bin nenstad weer leefbaar of is Lei den nog steeds in last? Het ant woord op die vraag geeft een serie artikelen die de komende weken in deze krant verschijnt. LEIDEN - "Het onderzoek dat een aantal tweede jaars studenten van het Sociologisch Instituut (SIL) heeft ingesteld naar de stadsvernieuwing in Leiden is zeer slecht. Met name het onderzoek naar het verloop van de in spraak in de wijk Noord- vest staat bol van de on juistheden". Dat vindt een aantal leden van de Partij van de Arbeid-fractie in de Leidse gemeenteraad die het on derzoekverslag hebben bestu deerd. Zoals bekend kwamen de onderzoekers van het Sociolo gisch Instituut tot de conclusie dat de inspraak van bewoners volledig heeft gefaald. Leidse ambtenaren zouden absoluut niet open staan voor bewoners invloed en de inspraak zou als een "verplicht nummertje" wor den beschouwd. In een antwoord op het SIL-rapport hekelt de PvdA vooral de kwaliteit van het onderzoek dat in geen verhou ding zou staan tot de pretenties waarmee één en ander door de studenten naar buiten is ge bracht. Volgens de PvdA gaan de onderzoekers uit van een politie ke visie die de PvdA-fractie niet deelt, namelijk de verwerping van de parlementaire demokra- tie. "De onderzoekers hebben zich tot doel gesteld de gemeente van. Ook het hoofdstuk over de bestemmingsplanprocedure voor Noordvest geeft geen nieu we informatie. De kritiekpunten zijn al eerder en beter verwoord door het buurtcomité Noordvest. Bovendien staan in het hoofd stuk over Noordvest tal van aper te onjuistheden en tegenstrijdig heden", aldus de PvdA-fractie- leden. De socialistische-raadsle- den menen dat de onderzoekers teveel hebben toegewerkt naar vooropgezette conclusies. Vol gens de PvdA doet het onder zoekverslag twijfel rijzen aan de kompetentie van de begeleider het Sociologisch Instituut. kwaad mogelijk De slechte kwaliteit van het rapport daglicht te stellen zonder dat daarbij onderscheid wordt ge maakt tussen de verschillende politieke partijen". De kritiek op de doelstellingen van het volkshuisvestingsbeleid worden door de PvdA-fractie van de hand gewezen. "Dat de resul taten onvoldoende zijn kan ie dereen constateren die kennis neemt van het steeds groeiend aantal ingeschreven woningzoe kenden. Het onderzoek van de studenten levert echter niets >ver de oorzaken hier- betekent volgens de PvdA niet dat ten de spraak, de bouwproduktie i beheersbaarheid van het ambte lijk apparaat geen problemen zijn. De socialisten zeggen zich er rekenschap van te geven dat er bij de totstandkoming van de in spraak een aantal spanningen op treden. Een aantal van de gesig naleerde knelpunten zal door de PvdA-fractie worden meegeno men bij de discussie over de op handen zijnde inspraakverorde ning. goed" Overal in de stad zijn ze weer bij bergen aan te treffende spar ren Deze maand beter bekend als kerstbomen. De grootste sparrenberg van de Sleutel stad verschijnt zondermeer op de parkeerplaats bij molen "De Valk". Gisterochtend werd daar de eerste partij van vele duizenden bomen aangevoerd. Duizend stuks en eigendom van Augustinus Jongenelen, beter bekend als Guust. "Alle bomen zijn afkomstig uit de Belgische en Luxemburgse Ardennen. Ik ben er zelf naar toe geweest om ze uit te zoeken Ze waren inkoop wel wat duur maar het zijn dan ook mooie boompies. Mooier in elk geval dan de Nederlandse bomen", aldus Guust. Het is de vijfde keer dat markt koopman Guust Jongenelen bij molen "De Valk" kerstbo men verkoopt en dat bevalt hem prima. "De handel is goed. Ook al staan we hier dit jaar met z'n achten", zo weet hij. Kijk, die kerstbomen dat is voor mij een vastigheidje. Door die handel kan ik de rest van het jaar financiële tegen vallers weer een beetje op vangen". De rest van het jaar dan is Guust dikwijls op rommel markt van de Rotterdamse Blaak aan te treffen. "Daar verkoop ik van alles, je kan het zo gek nog niet verzinnen. Kopen en verkopen he, daar ben ik het hele jaar mee bezig Een beetje rommelen, dat doen we toch allemaalDat durf ik rustig te zeggen. Wan neer ze straks van de belas ting komen vragen hoe het nou eigenlijk zit dan zeg ik toch gewoon dat je dit hele verhaal uit je duim hebt gezo gen? Ha, ha, net zo makke lijk." Wat vinden de tuinders eigen lijk van het verschijnsel dat marktkooplui zich rond de kerst plotseling op hun terrein begeren? Guust: "Die maken zich niet zo sappel, welnee. Er staan hier ook altijd een paar tuinders met kerstbomen en die doen altijd even vriende lijk tegen meAchvolgens mij er is wat de kerstbomenver koop betreft voldoende ruimte voor iedereen". Hoe is de kerstboomhandel ei genlijk? Guust: "Goed, maar het is wel hard werken. Wat dacht je. enorm arbeidsinten sief. Neem nou de afgelopen dinsdag .Heb ik de hele dag in de regen bomen staan mlaai- en. Dat viel niet mee. Tijdens de verkoop maak je natuur lijk lange dagen. En 's nachts een paar keer je bed uit om te kijken of ze het zaakje niet weghalen. Bovendien is het een hele investering. Duizend Inspraakcoördinator Van Gelder over Noordvest: •9? LEIDEN - Inspraakcoördinator Hans van Gelder geeft toe dat de bewoners van Noordvest er met het uiteindelijke bestemmings plan slecht zijn afgekomen. "De gevolgde procedure is nooit dui- LEIDEN - De ambtenarenvakbon den zijn gisteren boos weggelo pen uit een vergadering met ver tegenwoordigers van de gemeen te. De bonden zijn er over ont stemd dat bij dit zogenaamde Georganiseerd Overleg de ge meenteraadsleden het telkens la ten afweten. Bij dit overleg horen officieel 8 raadsleden te zitten, maar meestal komen er niet meer dan twee opdagen. In een gisteren uitgegeven verkla ring stellen de bonden "het ten zeerste te betreuren dat met uit zondering van enige leden de overige raadsleden kennelijk zo weinig belangstelling hebben voor het georganiseerd overleg met de personeelsvertegenoor- digers, dat ze zelfs geen bericht van verhindering zenden". Woordvoerder C. Batist zei in een toelichting dat de Leidse raads- ONZE SHOWROOM WORDT UITGEBREID NOG 1 DAG DAN GAAN WIJ OPEN Lestella Interieurs B V. W Barentszslraat 19. Leiden 071-134541 Keukens, tegels, sanitair, open haarden leden met de ambtenaren sollen. Er zijn belangrijke zaken te be spreken zoals de overname van het slachthuis en de reorganisatie van het gemeentesecretarie, maar de raadsleden laten het er gewoon bij zitten. Maar we moe ten wel de belangen van 1000 man behartigen", aldus de heer Batist. De bonden vergaderen niet meer met de gemeente totdat er vol doende raadsleden aanwezig zijn. Het vereiste aantal is vier. De ambtenarenorganisaties willen binnen twee weken opnieuw vergaderen met de gemeente. "Zijn er dan te weinig raadsleden, dan stappen we weer op", zo zei woordvoerder Batist. De vergaderingen van het georga- in's'p^ delijk geweest en de tijd was veel te kort. Ik ben het eens met de conclusie dat de bewonersin spraak enorm heeft gefaald maar de wijze waarop de studenten van het Sociologisch Instituut aan hun conclusies zijn gekomen deugd niet. Je kunt de inspraak niet afmeten aan de mate waarin je gelijk hebt gekregen. Bij het maken van bestemmings plannen voor de binnenstad gaat het erom dat zoveel mogelijk (groepen) mensen hun visie ge ven over wat er moet gebeuren. Het is een duidelijke zaak dat vooral in de binnenstad, met haar veelheid van voorzieningen en aktiviteiten, alles nauw met el kaar samenhangt en veelal ook met elkaar in strijd is. Zo druisen de belangen van buurtbewoners nogal eens in tegen die van fa brieken en bedrijven in de buurt. Uiteindelijk moeten B en W en in laatste instantie de (gekozen) gemeenteraad de knoop door hakken. Als dat ten gunste van de bedrijven uitvalt vind ik niet dat je kunt zeggen dat de inspraak van bewoners gefaald heeft. Zij hebben evenveel kansen gehad om in te spreken en hebben vol ledig inzicht in hoe een beslissing tot stand is gekomen. Ik betwijfel overigeens of het buurtcomité wel aan de totstandkoming van het bestemmingsplan zou heb ben meegewerkt wanneer de procedure anders was geweest. Zij hebben zich vanaf het begin niet constructief opgesteld. zeten door wethouder Fase i economische aangelegenheden en personeelszaken. Naast de vijf ambtenarenorganisaties zitten er nog vertegenwoordigers bij van de afdeling personeelszaken en de acht raadsleden die zich hier indertijd beschikbaar voor heb ben gesteld. vraagt zich af of de onderzoekers wel goed beseffen wat voor uit werking hun inspraakrapport heeft. "Wat is hun conclusie nu? Dat mensen maar nooit meer moeten gaan stemmen? Dat de inspraak maar moet worden af geschaft omdat er toch niks is te beginnen met 'die rotgemeente'? Ik vind het erg jammer dat de studenten niet tot een positieve beleidsconclusie zijn gekomen" Kees van Laren, van de Welzjjns- raad (de instelling die zich on dermeer toelegt op de inspraak begeleiding bij het stadsver nieuwingsproces) noemt de conclusies van de sociologie- studenten voorspelbaar. Ook Van Laren meent dat op de klaagzang tegen de inspraak in Leiden niet veel valt af te dingen maar betreurt dat niet wordt aan gegeven welke lichtpuntjes er zijn en op welke wijze de bewo ners en buurtcomHees toch aktief moeten zijn om toch zoveel mo gelijk invloed te verwerven. Van Laren wijst op een Nijmeegs on derzoek waarin eveneens kritiek wordt geleverd op de inspraak procedures maar waarin ook enig perspectief wordt gegeven. "Met zie-je-wel onderzoeken wordt alleen het pessimisme bevre digd". aldus Van Laren. Joop Beemer (welzijnsraad) zegt "De gretigheid waarmee het col lege van B en W zich op de stads vernieuwing heeft gestort, heeft ook een schaduwzijde. Teveel werk voor te weinig ambtenaren heeft als gevolg dat er te weinig personeel is om met de buurtbe woners te praten. De inspraak wordt het meest gefrustn rd door personeels- en tijdgebrek Reinout van Gulick. assistent van de binnenstadswinkel "De so- ciologiestudenten hebben een open deur ingetrapt, maar hun conclusies moeten wel serieus worden genomen. Het is duide lijk dat het college van B en W hard werkt aan de stad-verni. u wing maar te weinig doet aan de inspraak. Stadsvernieuwings- projecter moeten nu eenmaa. binnen een bepaalde termijn worden voltooid. Men laat de in spraak daarom maar een beetje bomen inkopen ts geen klei nigheid. Daar komen dan ook nog eens een keer je vervoers kosten en standplaatsver gunning bij.Enje hoeft niet te denken dat je alles tot en met de laatste boom kwijtraakt. Dat kun je wel vergeten. Je moet er altijd wel een aantal weggooien Maar al metal red ik het stuk meestal wel hoor. Daar hoef je met bang voor te zijn". Hoe zit het eigenlijk met de con currentie van de kunstboom? Guust: "Die is er wel, maar minimaal. Gelukkig hebben verreweg de meeste Neder landers nog altijd het liefst een echte boom in de huiska mer. En terecht. Er gaat toch niets boven een echte boom. Die zalige geur alleen al". Keihard werken is de komende dagen dus het parool voor Guust Jongenelen. "Uiter aard, maar ik krijg uitste kende hulp van mijn zoon Ri chard. Veertien jaar. Komt elke dag na schooltijd helpen verkopen. Voor elke boom die hij weet te verkopen krijgt hij een gulden. Prachtig vindt-ie dat. Weet je. het geld dat ik aan die kerstbomentoestand verdien steek ik voor een deel in de handel en van het ande re deel vier ik vakantie. Ik ga namelijk met de auto naar Portugal om klokken en tapij ten in te kopen. Plak ik er ge lijk een korte vakantie aan vast". "Oh ja", vervolgt Guust. "Je moet ook nog even m de krant zetten dat ik ben geboren in Oegstgeest. Dat snappen de meeste mensen niet. Die zeg gen: "Hoe kan dat nou een marktkoopman uit Oegst geest". Die denken dat je per se deftig moet zijn om uit Oegstgeest te komen. Bela chelijk he^Ach.ivat maakt het uit, als je. maar gelukkig bent". Inspraak-coordinator Hans Gelder aanrommelen zodat het gemak- kt 111k»-r is om OW do BI M I I |0 gaan. In vergelijking met andere steden denk ik dat Leiden er goed afkomt maar het staat wel vast dat de inspraak geen opgemaakt bedje is....". JAN RIJSDAM Volgende week: stadsvernieuwing in Maredorp. ADVERTENTIE Hoe staat 't met de verkoop van uw huis Nieuwbouw AZL in januari in ministerraad LEIDEN - De Ministerraad gaat zich, waarschijnlijk begin janua ri, bezighouden met het voorstel van onderwijsminister Pais om 195 miljoen gulden beschikbaar te ,-telb n voor het Academisch Ziekenhuis Leiden Waar dat geld precies voor zal worden ge bruikt is volgens een woordvoer der van het Leidse ziekenhuis nog niet bekend. "Het zal mis schien de aanzet voor de eerste fase van de nieuwbouw van het ziekenhuis kunnen zijn".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3