twist over "Kernenergie op ©ECEMBEt Echtelijke ^recteur ^ax pianck-instituut: voetbal op televisie zich wel veilig" WIERINCA MODE EUROPA HEEFT EIGEN RAKET In beroep zes jaar geëist voor doodslag onderzoek overvallers Burgemeeste behandeling 59.- 189.- DONDERDAG 13 DECEMBER 1979 PAGINA 23 Gezien worden in dit gisteren mee tij dens zijn lezing aan de Technische Hoge school in Eindhoven. Von Weiszaecker, die sprak over energie- politiek op lange ter mijn, ziet in oorlog en terreur het grootste gevaar van kerncen trales. De winnaar van de Erasmusprijs in 1969 zei dat kernenergie beslist niet zo gevaarlijk is als de tegen standers denken. Anderzijds zijn kerncentrales ook niet zo hard nodig als de voorstanders gelo ven, aldus Von Weiszaecker. Het echte probleem, zo zei de direc teur van het Max Planck-insti- tuut, is dat de mensen bang zijn voor de veiligheidsmaatregelen die de vrijheid kunnen bedrei gen. Daarom zou Von Weiszaec ker, die de Westduitse minister van technologie adviseert, het niet erg vinden als men voorlopig zou stoppen met kernenergie. De beroemde natuurkundige en filosoof vertelde ziin gehoor grote gevaren te zien in het gebruik van fossiele brandstoffen. Hij wees op de luchtvervuiling door verbranding van olie en steen kool. AMSTERDAM (ANP) Burge meester Polak van Amsterdam heeft de hoofdcommissaris ver zocht een uitvoerig onderzoek in te stellen naar de wijze waarop de hoofdstedelijke politie maandag de twee neergeschoten ban kovervallers heeft behandeld. Polak deed dit verzoek nadat hij in de krant de foto's had gezien waarop één van de gewonde overvallers door drie recher cheurs naar een politie-auto wordt gesleurd. De man overleed later aan zijn verwondingen, évenals zijn mededader. De CPN-fractie in de Amsterdamse raad heeft gistermiddag bij de al gemene beschouwingen kritiek geuit op het politie-optreden van maandag. Volgens fractieleider Walraven gaf het gesleep met de gewonde verdachte "een menta liteit aan die er in het korps is in het optreden tegen mensen, ook al zijn het verdachten". De PvdA-fractie heeft de burge meester inmiddels schriftelijk verzocht het rapport over het on derzoek naar de gang van zaken rond het politie-optreden ook aan de gemeenteraad ter inzage te ge- Onderzoek naar botsing van burgemeester Waddinxveen EDE (GPD) - Voetbal of Veronica, oftewel Nederland 1 of Neder land 2. Een pasgetrouwd Edes echtpaar kon het gisteravond maar niet eens worden. Hij wilde beslist naar Feyenoord-Eintracht Frankfurt kijken, zij gaf nadruk kelijk de voorkeur aan Veronica. De onenigheid liep zo hoog op, dat beide echtelieden elkaar in de ha ren vlogen. De vrouw haalde met de nagels het gezicht van haar echtgenoot open, hij sloeg haar een bloedneus. De politie heeft de ruzie met de hulp van familieleden gesust. Het echtpaar beloofde elkaar drie maanden geleden trouw. Hij is 84, zij is 76. EINDHOVEN (GPD) - Het Max Planck-insti- tuut in het Westduitse Starnberg gaat een onderzoek instellen naar de kwetsbaar heid van kerncentra les in geval van oorlog of terreur. De direc teur van het instituut, prof. dr. C. F. von Weiszaecker, deelde KOUROU (AFP) - De Europese ra ket Ariane, de eerste van een serie die in de komende tientallen ja ren zullun worden gelanceerd, gaat zaterdag 15 december van de ruimtevaartbasis Kourou in Frans Guyana omhoog. De raket is door Europese con structeurs ontwikkeld om aan de behoeften aan eigerl kunstmanen voor telecommunicatie en op sporing van aardse hulpbronnen te voldoen. De meeste van deze toestellen wegen nog geen ton en de Ariane kan die in een statio naire baan op 36.000 km hoogte rond de aarde brengen. De Ariane is speciaal hiervoor ont wikkeld want de Amerikaanse Space Shuttle, die in 1981 in be drijf moet komen, is vooral be doeld voor uitgebreide toepas sing in een lage baan, ongeveer 200 km hoogte, met hele ruimte- laboratoria. De Ariana is bedoeld om de ko mende tien jaar ongeveer 25 kunstmanen in een baan om de aarde te brengen. Daar voor het overbrengen van televisiebeel den steeds zwaardere kunstma nen gebruikt gaan worden heeft de Europese ruimtevaartmrgani- satie ESA in juli van dit jaar het Franse centrum voor ruimte-on derzoek CNES gemachtigd het Ariane-project verder te ontwik kelen om tot sterkere raketten te komen die in 1983 veel zwaardere voorwerpen omhoog kunnen brengen. In 1981 moet het al mogelijk zijn met één raket de maritieme kunstmaan Marecs-b en de we tenschappelijke kunstmaan Si- rio-2 te lanceren. Europa kan dan zelf rechtstreekse televisie-overdracht en dergelij ke gaan verzorgen. m m Voor Emilio Pucci is het alweer zomer. Deze romeinse modeontwerper toonde zijn zomercollectie voor het komende jaar. Uit deze collectie drie ontwerpen van katoenen-jersey met een kleurig dessin. De drie modellen zijn bestemd voor de vrije tijd. DEN BOSCH (ANP) - De advocaat- generaal bij het gerechtshof in Den Bosch, mr. W. Wetzels, heeft gisteren tegen de 45-jarige J D. uit Heerlen wegens doodslag zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. De recht bank had hem tot vijf veroor deeld. Een vete tussen twee families be reikte op 3 september vorig jaar een hoogtepunt. Er ontstond een geweldige ruzie, waarbij ver dachte met een flobertgeweer op een zekere Joop Schneider schoot die aan zijn verwondingen overleed. De verdachte zei wel geschoten te hebben, maar Schneider niet zo getroffen te hebben dat hij daar aan gestorven kan zijn. In zijn laatste woord merkte hij op dat de schoonvader van het slachtof fer het dodelijk schot heeft ge lost. Na zijn verklaring ontstond er zo'n groot tumult op de publieke tribune dat die moest worden ontruimd WADDINXVEEN - De rijksre cherche zal een onderzoek in stellen naar een aanrijding die mr. A. G. Smallenbroek, de bur gemeester van Waddinxveen, vo rige week dinsdag heeft veroor zaakt. Na afloop van het werkbezoek van staatssecretaris Koning aan Waddinxveen, botste de burge meester op twee geparkeerde au to's, die daarbij een schade van 6000 gulden opliepen. Uit een bloedproef bleek dat de burge meester 1.6 promille alcohol in zijn bloed had. De wettelijk toe gestane hoeveelheid is maximaal 0,50 promille. Omdat het volgens de hoofdofficier van Rotterdam, De Jong, 'on- wenslijk is dat tegen het hoofd van de politie van een gemeente door de plaatselijke politie een onderzoek wordt ingesteld heeft de rijksrecherche de zaak overgenomen. De Jong verwacht dat het onderzoek binnen twee weken wordt afgerond. Aan de hand van het procesverbaal zal worden beslist of er een strafver volging tegen de burgemeester zal worden ingesteld, aldus mr. De Jong. De hoogste prioriteit voor energie- politiek op lange termijn geeft Von Weiszaecker aan de energie besparing. Hij zei dat het bespa ren het enige is dat iedereen kan. Volgens hem zou het ook wel eens de enige mogelijkheid kun nen zijn om de energieproblemen op te lossen. Ook toonde Von Weiszaecker zich een groot voorstander van zonne- energie. Hij vreesde echter dat het technisch niet mogelijk is om dit tot uitvoering te brengen op grote schaal. Om de problemen te illustreren zei hij dat heel België bedolven zou moeten worden onder zonnecollectoren om de Europese industrie op zonne- energie te kunnen laten draai- LAS VEGAS - Frank Sinatra met de "Pied Piper" trofee, die hem gisteravond door componist Jules Styne (tweede van rechts,op de voorgrond) werd overhandigd. Sinatra kreeg deze trofee ter gelegenheid van hetfeit.dat hij veertig jaar in de showbusiness actief is. December, maand van mooi en mode. Mooi en mode. Bijvoorbeeld deze gerende rok van 100% polyester in een exclusief zwart/wit dessin. Of deze bloes, de nieuwe uitgaans- mode met gedrapeerde hals en schootje. Lakceintuur. Kleuren wit. grijs.zwart, paars. Deccmbcr. maand van zacht ruisende rokken. Zie bij ons in de passpiegel hoe verfijnd deze party japon met modieuze v-overslag belijning u zal staan. Drie-kwart manchet mouw, sjaal-ceintuur. Maten 38-44 in zwart en paars. Dcccmber. maand van uzelf ver wennen. Bijvoorbeeld mei dit elegante japonnetje met zwierig ruime rok. Modieuze hals en schouders, slank-aflopende mouw, aparte ceintuur. Maten 36^6 in zwart en aubergine. "J25-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23