Regeringspartijen botsen toch nog over kortingswet Felle kritiek op woningtoe wij zing Nieuwe aanpak bepleit rijden onder invloed Sterilisatie zwakzinnige: toelaatbaar of niet? VERGILUKING PRIJSPEIL LEVENSMIDDELEN- BEDRUVEN HAAL HET BU DIGROS ONTUCHT MET MEISJES (11 EN 9 JAAR) «sff DONDERDAG 13 DECEMBER 1979 ADVERTENTIE 29 van de goedkoopst aanwezige merken (100 goedkoopste bedrijf) Dirk van den Broek/ Bas van der Heijden/ Dirkson/ Digros 100 Edah 101 Jac. Hermans Prijsslag 106 Fred v.d. Werft 108 J. de Boer/Miro Profimarkt 110 Simon 111 V D/Vendet 114 Albert Heijn 115 Vivo 118 Centra/Co-op 119 Végé/Spar 120 4*6 121 A O 122 Tot liefst 22%verschil! DEN HAAG (GPD) - Het compromisvoorstel dat het ka binet tussen CDA en VVD tot stand had gebracht over de kortingswet, is gisteravond laat uiteengevallen. PAGINA 13 Breekpunt werd een bedrag van f 200 miljoen dat nodig is om het vakantiegeld voor de sociale mi nima en de minimumlonen in 1981 op 8 procent te brengen. De WD'er De Korte eiste gister avond van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) dat hij deze toezegging terug zou nemen. Volgens de liberale woordvoer der is er geen dekking voor dit bedrag. Het debat zou vanmiddag worden voortgezet. Vanochtend hebben de woordvoerders Weijers en De Vries (beide CDA) en De Korte met hun fractievoorzitters Lub bers (CDA) en Rietkerk (WD) over het nu gerezen conflict be raadslaagd. Een oplossing voor het meningsverschil was nog niet in zicht. Het aanvankelijk bereik te compromis moet overigens als een grote overwinning voor het CDA worden beschouwd, omdat deze fractie op vrijwel alle punten haar zin heeft gekregen. De Korte maakte er gisteravond echter geen geheim van dat het voorstel voor hem onaanvaard baar is. CDA'er Weijers verklaar de dat het hierbij om een „mis- ONTSLAG - De mogelijkheid bestaat dat de burgemeester van Geulle, de 53-jarige J.G. ontsla gen zal worden op grond van een recente veroordeling wegens belastingfraude. De rechtbank legde hem dinsdag een geldboete van vijfduizend gulden op, plus een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar. In het vonnis wees de rechtbank op de mogelijkheid van ontslag. De rechtbank achtte wettig en overtuigend bewezen dat de bur gemeester 15.000 gulden aan de belastingen heeft verzwegen. verstand" of een „communica tiestoornis" zou gaan. Volgens De Korte is het onaanvaardbaar om nu al met definitieve uitspra ken te komen. „Je moet buiten gewoon voorzichtig zijn. Als je iets zegt, gaan de mensen erop rekenen". De regering heeft inmiddels het wetsontwerp in de geest van het bereikte compromis gewijzigd. Volgens het voorstel krijgen mensen met een minimumloon of een uitkering vanaf 1 januari een vakantietoeslag van 7,5 pro cent (nu 7 procent). Op 1 janauri 1981 moet dan een verdere ver hoging tot 8 procent plaatsvin den, maar hiervoor moet het ka binet een apart wetsvoorstel in dienen. De regering wil voorts de koop kracht van de laagste uitkeringen voor 1980 garanderen door de verhoging van het vakantiegeld niet via de maanduitkeringen te verrekenen. Het kabinet vindt deze opstelling aanvaardbaar, omdat zij anders met nadere voorstellen had moeten komen om de koopkracht alsnog te handhaven. De nu gekozen op lossing betekent dat de koop kracht van de laagste uitkeringen in 1980 nog ongeveer 0,3 procent zal toenemen. Het kabinet en de WD stemden in verband met het compromis in met het CDA-voorstel om de toe slagen op de bestaande uitkerin gen, die op 1 januari van kracht worden in verband met de hand having van de koopkracht, te be vriezen. De door het kabinet voorgestelde versnelde afbouw van deze toeslagen is daarmee van de baan. Een gevolg hiervan is, dat het nu veel langer zal duren voordat alle uitkeringen op gelij ke basis worden berekend. SCHALKHAAR (ANP) - Duikers van de Deventer brandweer in actie om een slachtoffer van een verkeersonge val uit de auto te halen. Bij een brug over het Overijssels Kanaal raakte een taxi uit Deventer te water toen de bestuurder poogde een tegemoetkomende lijndienstbus te ontwijken. De bestuurder en passagier van de taxi kwamen hierbij om het leven. DEN HAAG (GPD) - Beperking van het aantal verkooppunten van sterke drank, minder alco- l holreclame, verbetering van het openbaar vervoer op feestdagen en 's nachts en sneller straffen van het rijden onder invloed. Dit zijn enkele punten uit de nota „Strategie alcohol en verkeers veiligheid", opgesteld door de Centrale Politie Verkeerscom- missie (CPVC), de Verkeers- commissie Openbaar Ministerie (VCOM) en Veilig Verkeer Ne derland (WN). De nota is aange boden aan de ministers van ver keer en waterstaat, justitie en binnenlandse zaken. Andere in de nota aanbevolen maatregelen zijn: door de over heid gestimuleerde alcoholvoor lichting aan jongeren, aandacht voor alcohol en verkeer in de rij opleiding en het rijexamen, mo tiveren van bij controleacties be trokken politiepersoneel, een voorlopig rijbewijs voor jongeren die al eens onder invloed hebben gereden en snellere bestraffing van het rijden onder invloed. CPVC. VCOM en WN stellen in hun nota dat de op 1 november AMSTERDAM (ANP) - Een por nografische foto met een zeer jong meisje en een man van mid delbare leeftijd heeft de afgelo pen maanden geleid tot arresta ties in onder meer Amsterdam, Genève en München. De aan houding in Amsterdam betrof het echtpaar Van der K. uit de Bijl- De foto was eind augustus in han den gekomen van de Amster damse zedenpolitie, een onder zoek bracht de rechercheurs op het spoor van de 56-jarige C. van der K. in de Bijlmer. Het kind op de foto bleek een 11-ja- rig meisje uit Berlijn, dat enige tijd bij het echtpaar in huis was geweest. De man was een 51-jari- ge Zwitser uit Genève, die we gens ontucht in zijn woonplaats werd gearrestreerd. Hetzelfde lot onderging een 56-jarige inwoner van München, die het meisje ook zou hebben misbruikt. Het ver- Voorstellen voor kostenom buiding fysiotherapeuten UTRECHT (ANP) - Beperking van de mogelijkheid voor fysiothera peuten om zich direct na hun af studeren zelfstandig te vestigen, door hen eerst nog een stagepe riode te laten doorlopen, is een van de "alternatieve" voorstellen van het Nederlands genootschap voor fysiotherapie om tot koste- nombuigingen te komen. Door zo'n maatregel zou namelijk het aantal fysiotherapeuten minder sterk stijgen. Staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid) was van plan. de kosten van de fysiotherapie in te tomen door het aantal behan delingen waaraan apparatuur te pas komt op kosten van het zie kenfonds te beperken. Maar de Tweede Kamer heeft haar in een motie gevraagd, met de fysiothe rapeuten te gaan praten over an dere mogelijkheden. ADVERTENTIE 1974 van kracht geworden nieu we alcoholwetgeving een tijde lijk effect heeft gehad. De toena me van het aantal ongevallen waarbij alcoholgebruik werd waargenomen heeft bij de sa menstellers van de nota tot her bezinning geleid. De voorgeno men maatregelen zijn niet alleen bedoeld voor de bestuurders van motorvoertuigen. Doelgroepen zijn ook de nog niet autorijdende jeugd, de horecabedrijven, de pers, het openbaar vervoer, de controlerende politieman, de of ficier van justitie en de politie rechter. hoor van het meisje in Berlijn wees uit, dat zij behalve met Van der E. en de man uit München met nog twee Westduitsers sex had bedreven. Ook hiervan wa ren volgens de politie foto's ge maakt. Behalve foto's en een reeks adres sen trof de politie in de woning van het Amsterdamse echtpaar een 9-jarige meisje uit München aan, dat verklaarde ook door Van der K. te zijn misbruikt. DEN HAAG - De meeste woningbouwverenigin gen zijn al lang geen so ciale huisvesters meer. Ze doen bijna niets aan de huisvesting voor alleen staanden en tweeper soonshuishoudens. Bij de toewijzing van woningen wordt gediscrimineerd. De wo ningcorporatie lijkt meer op een gigantisch makelaarskantoor waar mensen met een behoorlijk inkomen het eerst aan een wo ning worden geholpen. Alleen staanden, homofielen, werklozen en buitenlanders worden zo veel mogelijk buiten de deur gehou den. Deze felle kritiek op de wo ningcorporaties (verzamelnaam voor woningbouwverenigingen- en stichtingen) komt van de Lan delijke Organisatie Belangen groepen Huisvesting (LOBH). De LOBH opent zaterdag in Am sterdam tijdens een discussiebij eenkomst „Woningcorporatie bondgenoot of tegenstander?" een frontale aanval op de wo ningbouwverenigingen. Er is een actieprogramma opgesteld met als doel „de woningbouwvereni gingen van binnenuit of van bui tenaf in het gareel te dringen". Indien de woningbouwvereni gingen blijven weigeren meer aandacht te besteden aan de huisvesting van de een- en twee persoonshuishoudens oVerweegt de LOBH harde acties. Hierbij wordt gedacht aan bezettingen van kantoren van woningcorpo raties. Noud de Vreeze, consulent van de LOBH, zegt dat de woningbouw verenigingen al die jaren buiten schot zijn gebleven wanneer het ging om de kritiek op het bouw en woningverdelingsbeleid voor de groep alleenstaanden. „De minister of de gemeenten kregen altijd de schuld. Wij vinden dat de woningcorporaties, die opgericht zijn om zonder winstoogmerk de sociale woningbouw te bevorde ren, veel meer kunnen doen aan de huisvesting van een- en twee persoonshuishoudens". De behoefte aan wooneenheden voor deze categorie woningzoe kenden is schrikbarend groot. De LOBH schat dat in ons land 200.000 alleenstaanden woon ruimte zoeken. De helft van deze mensen heeft een inkomen dat onder de 20.000 gulden per jaar ligt. „De woningbouwverenigin gen doen bijna niets voor deze mensen. In plaats van zich te identificeren met de woningzoe kenden, kiest de corporatie voor financiële zekerheid. Jonge ge zinnetjes met een aardig inko men worden bij de verdeling van woningen voorgetrokken. Bij een buitenlander of bij iemand met een sociale uitkering is de kans op huurproblemen groter, zo wordt geredeneerd. Het gevolg is dat de echte daklozen, de werke lijke urgentiegevallen, aan hun lot worden overgelaten", meent De Vreeze. Als voorbeeld voor de werkwijze van woningcorporaties noemt de Vreeze de situatie in Haarlem. „Van het woningbestand van een woningbouwvereniging werd de helft door de gemeente toegewe zen en de andere helft door de corporatie zelf. Er kon dus een goede vergelijking worden ge maakt. Welnu, gebleken is dat de gemeente de zwaarste urgentie- gevallen hielp, terwijl de corpora tie die categorie woningzoeken den praktisch gjeheel had ge weerd". Het Nederlands Christelijk Insti tuut voor Volkshuisvesting (NCIV), koepel van woningcor poraties, geeft ruiterlijk toe dat de kritiek op het beleid van cor poraties in sommige gevallen ge rechtvaardigd is. „Veel corpora ties zijn nog van de oude stempel. De gemiddelde leeftijd van de bestuurders is vrij hoog. Jongere mensen hebben modernere denkbeelden. Wij proberen er van alles aan te doen dat de cor poraties niet discrimineren bij de woonruimteverdeling en ook voldoende bouwen voor de al leenstaanden. Onze doelstelling is en blijft dat de corporatie de wonende mens ten dienste moet zijn. Maar het is een kwestie van mentaliteit", aldus een zegsman van het NCIV. De LOBH vindt dat zo snel moge lijk een eind moet worden ge maakt aan het monopolistisch beleid van woningbouwvereni gingen. Er zouden afgevaardig den van belangengroepen (van buitenlandse werknemers, ka merhuurders, welzijnswerkers etc.) in het bestuur van de wo ningbouwverenigingen opge nomen dienen te worden. En er zou meer openheid moeten ko men bij het verdelen van woon ruimte, zodat iedereen weet wel ke maatstaven wel of niet bij wo ningtoewijzing worden gehan teerd. De LOBH gaat het beleid van de woningbouwverenigingen het komend jaar nauwgezet volgen. Alle vormen van discriminatie zullen direct aanhangig worden gemaakt bij onder meer het par lement. Er zal ook een landelijk klachtenbureau woningcorpora ties worden opgericht. De grote boosdoeners kunnen op harde acties rekenen van de kant van de LOBH. De belangenorganisatie vindt dat woningzoekenden moeten proberen invloed uit te oefenen op het beleid van de cor poraties. Dat zou bijvoorbeeld kunnen door lid te worden van een woningbouwvereniging. Omdat de woningcorporaties hun aandacht vooral richten op de traditionele woonconsumenten (jonge stelletjes met een aardig vast inkomen) die graag een vier kamerwoning hebben, is derhal ve de interesse voor de bouw van kjeine wooneenheden voor al leenstaanden gering. „Door dit beleid staan de alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens in de kou", stelt De Vreeze. Er zijn in ons land iets minder dan duizend woningcorporaties. „Er zijn ook hele goeie tijmerkt D<- Vreeze op. „Maar die slechte moeten worden aangepakt om dat honderdduizenden huurders afhankelijk zijn van het beleid dat deze instellingen voeren. UTRECHT - „Als je voortplanting primair stelt in de menselijke re latie, dan is alles wat daar tegenin gaat verwerpelijk. Dat is het standpunt van de meeste ethici, maar mijn standpunt is het echter niet. Bij dezen hoef je dan ook niet aan te komeh met het al of niet haalbaar zijn van sterilisatie van zwakzinnigen. Er zijn echter veel artsen welke in inrichtingen werken, die er volstrekt anders over denken. Het enige dat ik wil, is een soort inventarisatie maken van wat er onder artsen en op voeders leeft". De arts F. A. Bol, hoofdredacteur van het weekblad Medisch Con tact, heeft nogal wat reacties ge had op een hoofdartikel dat hij onlangs geschreven heeft over het al dan niet verplicht stellen van sterilisatie bij zwakzinnigen. Hij kwam tot het schrijven ervan door een brief van een collega, die in toenemende mate wordt ge confronteerd met verzoeken om sterilisatie van zwakbegaafde tot debiele meisjes in de leeftijd van ongeveer twintig jaar. Dit soort verzoeken komt dan gewoonlijk van de ouders of van andere ver antwoordelijke personen. De toestemming van het betrokken meisje stelt gewoonlijk niet veel voor. Deze inrichtingsarts vroeg zich echter af of een debiel meisje niet net zo goed recht heeft op zwangerschap als ieder normaal meisje op die leeftijd. Een moeilijke beslissing, vindt Bol zelf, temeer daar minder ingrij pende anticonceptionele maat regelen nogal eens falen wegens gebrek aan medewerking van het betreffende meisje. De pil wordt vergeten, de prikpil geeft nogal wat negatieve bijverschijnselen, zoals dik worden en langdttfigè steriliteit na het ophouden. „Het probleem bij zwakzinnigen is onder andere de verbale commu nicatie. Het lage peil van zijn taalgebruik doet de zwakzinnige uitwijken naar de taal der licha melijkheid - en zijn lichaam ont wikkelt zich gewoonlijk normaal. Sexuele relaties zijn in onze sa menleving nog maar aan betrek kelijk weinig beperkingen on derworpen. Het is moeilijk in te zien waarom zwakbegaafden. die meer dan anderen zijn aangewe zen op lichamelijke contacten, zich aan een veel strenger regime zouden moeten blijven onder werpen of waarom de opvoeders hun dat zouden moeten opleg gen. Daarbij komt dat relatie vorming juist op affectief niveau de zelfontplooiing nogal eens po sitief beïnvloedt. Dit is geen plei dooi voor een vrijbrief, maar wel een „onaanvaardbaar" uitspre ken over het uitsluiten van rela tievormen". „Vroeger lagen de zaken bedui dend eenvoudiger. Jongens en meisjes, mannen en vrouwen, za ten gescheiden in de inrichtin gen. Nu komen er hoe langer hoe meer gezinsvervangende tehui zen en daar komt het dan onver mijdelijk tot paarvorming. En wat komt er van paarvorming? Nakomelingen. Als er genetische complicaties zijn te verwachten, dan zijn zelfs de ethici het er mee eens dat er overgegaan moet worden lot verplichte sterilisatie van een van beide partners. Ver plicht, oftewel gedwongen, zoals men dat noemt - maar ik weet niet of dat juridisch juist is, om dat hier toch in ieder geval toe stemming van een ouder, een cu rator of een voogd gegeven moet worden die juridisch recht van handelen heeft ten opzichte van zijn pupil". „Mij persoonlijk komt het voor, dat ook wanneer er sprake is van een debiel meisje met sterk erotische neigingen dat vlot ingaat op voorstellen tot sexuele handelin gen. een verplichte sterilisatie mogelijk moet zijn. Het alterna tief zou anders isolatie beteke- In 1975 was er in Engeland een op merkelijke gerechtelijke uit spraak. Een labiel, epileptisch, achterlijk meisje van elf jaar. dat bovendien een erfelijke ziekte had, maar lichamelijk geheel volwassen was. moest volgens haar moeder en de behandelende arts gesteriliseerd worden. Het hoofd van de school verzette zich hier tegen en sleepte die vrouw voor het gerecht. De rechter ver bood de sterilisatie met twee ar gumenten ten eerste zou het meisje zelf door de sterilisatie lliflt v. rl .-t, r. n en ten tweede moest het meisje de kans hebben om op oudere leeftijd over die sterilisatie zelf te beslissen. Er waren overigens op dat moment in Engeland al 38 meisjes en 13 jongens beneden de achttien jaar gesteriliseerd. „De problemen komen pas als het om niet zulke extreme gevallen gaat Moet je dan ook sterilisatie verplicht stellen bij het aangaan van duurzame relaties? Is dat ei genlijk niet een mgns inziens on geoorloofde aanslag op de licha melijke integriteit? Mag je een ingreep doen die niet gericht is op verbetering'' Buiten de inrich tingen leven deze problemen niet zo. Daar behelpt men zich inder daad met de prikpil. Maar binnen de inrichtingen wel. Ik denk zelfs dat er daar meer sterilisaties van pupillen plaats vinden dan men weet, te oordelen naar bepaalde signalen die ik regelmatig „uit het veld" krijg". „Het voordeel van sterilisatie is na tuurlijk datje er als het ware geen omktflun meer neer hebti o dat de ingreep genng is. Maar in feite is het steriliseren van al die rand gevallen het vrijwaren van de maatschappij van de last van ge handicapte kinderen. Natuurlijk; debielen kunnen volstrekt nor male kinderen krijgen. Maar het milieu waarin aast kinderen moeten opgroeien, werkt niet mee; bovendien hebben debielen onderling i aak kortdurende rela tief Het being van het kind moet in alle overwegingen ook een rui tpilwi' „Mijn probleem is: steriliseer je bij debielen en zwakzinnigen maar raak, ben |e dan niet op de ver keerde weg? Is het dan niet een soort bewijs van het feit dat de maatschappij geen zin heeft om al of niet geestelijk gezonde kin deren van debiele ouders op te vangen? Ben je dan niet op hitle- naanse manier bezig met de ver betering van ons ras? Het is trouwens ook volstrekt strijdig met het idee dat geestelijk on volwaardige niet ziek zijn, maar anders. En als zodanig zal je ze moeten accepteren. Waar ligt bo vendien de grens tussen debili teit en normaal-zijn"? .Een leidraad zou volgens mij kun nen en moeten zijn de leefbaar heid van de geestelijk mmderbe- gaafde mens Wordt hij of zij be last door de opvoeding van «-en kind of is bedreiging met het weghalen van een kind uit de ei gen omgeving een nog zwaardere belasting? Ik vind dat eigenlijk aan iedere inrichting, maar ook aan ziekenhuizen, een commissie ethiek verbonden zou moeten zijn die moet beslissen over d« r- gelijke ingrepen; ook als het gaat om onderzoeken en/of ingrepen die een duidelijk medisch-ethi- sche kant hebben". ELLY VAN HOEVEN Noud de Vreeze - aanval openen - 'Woningbouwvereniging lijkt soms makelaar

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13