"Zoals de Palestijnen nu leven, dat kan nooit het einde zijn" Hik in de weekbladen Unifil -kolonel Jan Tjassens terug naar Nederland HP deTijd KISEVIERS DONDERDAG 13 DECEMBER 1979 M333E33SB PAGINA 11 Door Rienko Wilton" NAKOERA - Kolonel Jan Tjassens (46) heeft afscheid genomen van Libanon. Hij heeft zijn functie overgedragen aan kolonel Van Ge- nuchten, ook een Ne derlander. Tien maan den lang was Tjassens „chief operations" van Unifil, de VN-troepen- macht in Zuid-Liba- non. Een staffunctie, waarbij hij verant woordelijk was voor het „besturen" van de acht bataljons te velde van uit het VN-hoofdkwar- tier in Nakoera. Eén van de acht bataljons is een Nederlandse eenheid. Tjassens was dus de man aan de top, die niet direct militaire eenhe den moest „aanvoe ren", maar hun acties moest coördineren, en zelf vaak als „trouble shooter" (bemiddelaar) werd ingezet zodra er problemen waren met een der partijen te vel de. De 6000 man sterke Unifil heeft in principe te maken met drie partijen: met de Palestijnen, gesteund door progressief- Libanese organisaties in het noorden, met Haddad, die met zijn rechtse milities en legermuiters een strook aan de Libanees-Israëlische grens illegaal bezet houdt, en met de Israëliërs, die zich openlijk in die strook („vrij Libanon", genoemd .door Haddad) militair exponeren en die Haddad op allerlei ma nieren steunen. Tjassens had op stafniveau met al deze par tijen bijna dagelijks te maken. Zijn wapen was het woord, niet het geweer. In de kantine van het VN-hoofdkwartier in Nakoera vertelt hij dat hij tien maanden lang eindeloos heeft bemiddeld. Diplomaat - Dus meer diplomaat dan mili tair? Tjassens: „Ja, diplomaat tegen wil en dank. Soldaat zijn en diplomaat is moeilijk te com bineren. Ik heb het laatste moeten leren. Leren je mond te houden, op je woorden let ten. Wikken en wegen. Als je constant op je gevoel zou af gaan en dus uitermate heftig zou willen reageren, dan kan dat hier wel eens heel ver keerd uitpakken. Een zeer di plomatieke opstelling bij ge sprekken bij de verschillende partijen is een eerste vereis te". - U had dus eigenlijk veel meer met politieke situaties te ma ken dan met militaire problemen? „Het militaire aspect is hier in feite gering. Het uitzetten van waarnemingsposten, het doen en laten bij controlepos ten, patrouilles en dergelijke. Wat militair wel belangrijk is, is het inzetten van de zoge naamde force réserve: als er ergens een ernstige botsing is, dan is het onze tactiek om zo veel mogelijk militairen van verschillende deelnemende naties aan Unifil te verzame len en die met hun bewape ning ih de force réserve sa men te brengen om zo de op ponent te confronteren met al deze militairen en het hem politiek zo moeilijk mogelijk te maken". Voorbeeld „Een goed voorbeeld is het Shaqra-incident afgelopen mei: Een Israëlisch bataljon kwam bij dat dorp zomaar het VN-gebied binnen gereden om „terroristen die getracht hadden Israël binnen te ko men, te achtervolgen", ten minste dat zei de Israëlische officier, die achteraf een bri gade-generaal bleek te zijn. Ik ben er toen meteen naar toe gevlogen en heb de generaal uitgelegd dat wij als Unifil hier geen Israëlische eenheid konden tolereren. Inmiddels had ik onze force réserve, die dag bestaande uit vier natio naliteiten: Nederlanders, Se- negalezen, Nigerianen en Fijiërs, in stelling gebracht even buiten het dorp Shaqra, maar onze troepen waren niet direct zichtbaar. Toen de Is raëlische generaal zei dat hij toch wilde optrekken, heb ik hem in mijn auto even mee genomen naar onze stellin gen. Hij keek toen wel in de lopen van 22 Nederlandse pantserwagens en opstellin gen van de Senegalezen en anderen. Ik zei toen: als u toch optrekt, dan ontstaat hier dus de grote slag". „De Israëliër zei toen dat hij z'n superieuren moest raadple gen en even daarna trokken de Israëliërs terug. Dit was een diplomatieke gloriedag voor Unifil". - Beschouwen alle partijen u wel als neutraal? Tjassens: „Ze zeggen dat we het niet zijn, maar ik ben er van overtuigd dat we het wel zijn. De PLO bijvoorbeeld - en daar hebben ze gelijk in - neemt het Unifil kwalijk dat Haddad zonder slag of stoot vier posities in VN-gebied kon creëren. Dat had nooit mogen gebeuren. We vinden het nog steeds hinderlijk. We hebben de militaire middelen om die Haddad-posten op te ruimen, maar we hebben er niet het mandaat voor". - Israël en Haddad zeg gen juist het tegenovergestel de: dat Unifil pro-PLO zou zijn. Wat is hun motivatie hierbij? „Ik heb er geen idee van. Ze wé ten dat Unifil onpartijdig is, en dat allerlei verdachtma kingen van soepel optreden van ons tegen de tegenpartij, volstrekt onjuist zijn. De voorbeelden die men geeft zijn of uit de lucht gegrepen of schromelijk overdreven". - Volgens Haddad en een deel van de Nederlandse pers zou u een af scheidsdineetje met ca deaus en al met PLO-officie- ren hebben gehad? „Een goed voorbeeld. Volgens dat bericht zou kolonel Lies- sens, waarschijnlijk een con taminatie van Tjassens en de Nederlandse bataljonscom mandant Lensink, daarbij New York om te beslissen of we blijven of niet". (Tijdens het gesprek komt Tjas sens" opvolger, kolonel van Genuchtcn. binnen en meldt dat Haddad vier dorpen met artillerie beschiet. Dit ge beurt in het kader van Had- dads intimidatie-politiek om dorpen die m het VN-gebied liggen te dwingen zich bij zijn „vrij-staat" aan te slui ten.) -Bijna iedere Nederlandse VN- mihtair die in Libanon ge diend heeft zegt bij vertrek dat hij anders is paan denken over het Israëlisch-Arabisch conflict. Geldt dat ook voor Tjassens: „Niet anders Wel meer gaan denken. Ik geloof dat voor beide partijen, zowel de Palestijnen als Israel, le vensbelangen op het spel staan. Ze menen beide gelijk te hebben. De verdediging van hun politieke stellingna- me is in beide gevallen een volstrekt logische. De manie ren waarop ze hun doelstel lingen proberen te bereiken, zal ik als Westeuropeaan nooit kunnen begrijpen Ik keur het militair geweld af. Of het nu Palestijnse acties in Is raël zijn, of Israëlische bom bardementen op Zuid-Liba- - Die politieke doelen: vindt u dat de Palestijnen een onaf hankelijke staat moeten krij gen? „Zoals de Palestijnen nu leven, dat kan nooit het einde zijn. Dat is verre van goed. Er moet iets gebeuren. Iets anders. Wat de ideale oplossing is. dat weet ik niet. De PLO wil met joden, christenen en moslims in een wereldse democratie samenleven. Ik denk dat deze oplossing vanuit ideeel oog punt gezien verreweg de bes te is. Een ministaat op de Wes toever en de Gazastrook - maar dat is een heel persoon lijke mening - vind ik de op een na beste oplossing". - Maar die democratische Pale stijnse staat met joden en Arabieren betekent wel een ontmanteling van de theocra tische staat Israel. „Misschien wel. ja". - In Nederland bent u nooit met militair geweld geconfron teerd geweest. Hier tn Liba non welHoe ervoer udatf „Tjassens: „Wij hierin Nakoera hebben daar onze portie wel van gekregen op 18 april. (Op die dag beschoot Haddad om zuiver politieke redenen met deels gericht vuur het Unifil- hoofdkwartier met duizen den mitrailleurkogels en tien tallen mortiergranaten) Ik had verwacht dat ik op het moment zelf onvoorstelbaar bang zou zijn. Maar dat ge beurde niet Je hebt er geen tijd voor. Maar toen alles voorbij was. kwam de reactie: heel diep nadenken, bidden zelfs. Ik ben gelovig, geen overmatig bidder, maar na zo'n aanval leer je wel bidden. Je reacties zijn: afkeer krygen van militair geweld, afkeer krijgen van de waanzin waar om we beschoten werden door Haddad. Te meer daar wij geen tegenpartij waren of zijn. Wij staan tussen de par tijen in als vredeskorps. ge komen uit een nartal lanch n die alleen maar willen helpen, het goed bedoelen, het zo goed mogelijk doen. mis schien niet voor 100 procent, en dan plotseling als schiet schijf gebruikt worden. On begrijpelijk. Maar je moet bleven geloven in je missie. Voor mij was dat altijd: hierin Zuid-Libanon is diplomatie ke overredingskracht belang rijker dan het technisch ge bruik- weten te maken van militaire middelen". Kolonel Tjassens. aanwezig zijn geweest. Pure nonsens natuurlijk, een stukje psychologische oor logvoering". Explosie - Haddad wordt vrijwel altijd bijgestaan door de Israëlische overste Joram. Wat voor type mens is dat? „Uitermate explosief, hinder lijk slim, intelligente vent, zeer bedreven in psychologi sche oorlogvoering. Een enorme steun voor Haddad. Joram gaat overigens de dienst uit en terug naar de Is raëlische televisie". - Nu kan ik mij voorstellen dat een slimme, bedreven Israëli sche overste stevig botsen kan met Jan Tjassens. Tjassens: „Dat is ook vaak ge beurd. Ik heb met iedereen gebotst, ik heb met m'n vuist op tafel geslagen bij de PLO. bij Haddad, bij Joram, bij het Israëlische leger zelf. bij ie dereen. Ze hebben het ook op mijn tafel gedaan". - Heeft Joram nooit eens gepro beerd in te spelen op de spe ciale relatie" tussen Neder land en Israël? „Joram nimmer. Andere Israë lische officieren wel - Is dat niet moeilijk. U bent toch Nederlander? „Nee hoor. vind ik helemaal niet moeilijk. Ik werk voor de VN. Ik vind een onpartijdige opstelling veel makkelijker dan een partijdige, geca moufleerde. Een voorbeeld: de steun die de Israëliërs Uni fil, en daarmee ook de Ne derlanders, willen bieden bij bijvoorbeeld toeristische trips door Israël heb ik soms sterk afgehouden, en soms op het botte af. Maar hetzelfde heb ik gedaan bij de PLO. die een ontspanningsavond voor de blauwhelmen wilde orga niseren in Tyrus. Ik heb toen ook gezegd: dat druist in te gen onze onpartijdige opstel ling". - Zijn er aanwijzingen dat de PLO - zoals opnieuw beves tigd op de Arabische topcon ferentie in Tunis - haar gue- rilla-activiteiten tegen Israel vanaf Libanese bodem heeft bevroren? „Ja. ik heb de stellige overtui ging - afgezien misschien van een of twee acties via zee - dat vanuit Unifilgebied geen Pa lestijnse acties tegen Israël worden ondernomen. Wel Palestijnse infiltratiepogin gen in de enclaves van Had dad. maar dat is Israël niet". - De Palestijnen mogen nu wel geen acties ondernemen van uit Unifilgebied, maar ze zit ten er wel. Tjassens: Jnderdaad, zo'n 300 man. Maar hun aanwezig heid is volstrekt in lijn met het Iraniërs -In Beiroet,en niet alleen daar, spreekt men al dagen lang over de komst van een dui zendtal Iraanse vrijwilligers die in Zuid-Libanon, samen met de Palestijnen tegen Is raël komen vechten. „Ik heb de overtuiging dat ze er nog niet zijn, en de indruk dat de Iraniërs ook niet zullen komen. Ik kan het namelijk niet rijmen met de PLO-op- stelling zoals ik die heb erva ren. Het gaat de PLO, politiek gesproken, naar den vleze, en Iraanse aanwezigheid hier in Zuid-libanon zal negatief werken voor op de Palestijnse diplomatieke doorbraak in het Westen. Maar als ze toch komen, dan vrees ik dat alles wat we in bijna twee jaar heb ben opgebouwd - namelijk het creëren van een redelijk vreedzaam gebied, in een klap weer teniet gedaan wordt. Unifil blijft natuurlijk, ook als er Iraniërs naar Zuid- Libanon komen, maar als er grootscheepse vijandelijkhe den uitbreken, ontstaat er na tuurlijk een heel nieuwe si tuatie, en dan is het verder aan het VN-hooidkwartier in zogenaamde Cairo-akkoord waar precies in staat waar de PLO mensen mag hebben in Zuid-Libanon". hervormd nederland Zoals in alle weekbladen uiteraard veel aandacht voor de kernwa pens in HN. Er is een lang ge sprek met dominee Landsman. Hij is voorzitter van de nationale raad voor maatschappelijk wel zijn. In de jaren zestig was hij hoofdredacteur van HN en zorg de toen in de hervormde kerk voor opwinding door in een rap port het gebruik van kernwapens radikaal af te wijzen. Landsman is nog altijd een even groot tegen stander van deze wapens en zegt „Amerika probeert zichzelf te handhaven door Europa op te of feren. Men verwacht dat bij een onverhoopt nucleair treffen de wereld zo zal schrikken van kernbommen op Europa, dat daarmee de strijd ten einde is". Er zit een consequentie aan die keu ze van afzien van de mogelijkheid een nucleaire tactische klap uit te delen. Landsman constateert niet zonder somberheid: „wat niet in discussie is, maar wat toch een punt van gesprek zal moeten worden, is wat wordt genoemd de finlandisering van Europa. Dat is een harde realiteit". HN publiceert fragmenten uit de rede die Dick Houwaart heeft ge houden op het symposium "Sa menwerking met de vijand". Kernthema: waar houdt aanpas sing op en begint colaboratie?" Houwaart grijpt terug naar de er varingen in de bezettingsjaren: „tussen goed en fout ontstond het grote grijze midden, waarin de ene dag het afgeven van een per soonsbewijs met een J als on vermijdelijk en dus niet fout werd erkend en de andere dag het afgeven van datzelfde bewijs on der dwang als excuus werd aan vaard". Voorts boeiende artikelen van de Utrechtse ethicus De Graaf over spanning tussen verzet en aan passing in de geschiedenis van het christendom en over een eer der verhullend dan onthullend boekje van de hand van Jan Ter louw met de dans rond de tech nologie als onderwerp. i/n VRIJ NEDERLAND VN ging voor de tweede maal - sa men met het filmblad Skoop - op onderzoek naar de kwaliteit van beeld, geluid en stoel in de Ne derlandse bioscopen. Het is op nieuw een tamelijk droevig relaas geworden. Voor één van de en quêteurs diende zich het mate riaal wat al te proefondervinde lijk aan: hij zakte in een Nijmeegs filmpaleis door z'n stoel. Het blad bevat voorts een exclusief vraaggesprek met prins Siha- noek, die adellijke kat met zeven levens uit het zwaarbeproefde Cambodja. De man verblijft in de kussens van een Parijs hotel met vele sterren vanwege de luxe. Maar de kaviaar en de Pekin- geend komen hem de strot uit; althans, dat laat hij noteren. Ook wil hij als „monseigneur" worden aangesproken. Die ouwe Baden Powell blijkt toch meer pijlen op z'n boog te hebben gehad. Dat ronddartelen in een veel te lange korte broek tussen de weesjes en de padvindertjes diende kennelijk voornamelijk ter opluistering van zijn levens avond. VN besteedt ruim aan dacht aan een Engels boek dat onlangs over Baden Powell is verschenen. Het onfrisse heer schap blijkt behalve de uitvinder van het concentratiekamp, ook de verfijner te zijn geweest van belegeringstechnieken, gekop peld aan totale uithongering. Een groot verhaal over de toekomst van Dries van Agt. HP is met heel wat prominenten uit het CDA gaan praten en het aanzien van die toekomst mag met „zonnig" en „uitermate gunstig" aange duid worden. Een ronde-tafelge sprek met vertegenwoordigers uit de vier hoofdstromingen in politiek Nederland, zet zich aan de beantwoording van de vraag of Nederland in een machteloze hoek is gemanoeuvreerd, indien het „neen" tegen de kernwapens zou zeggen. Dit type-verhaal leidt zelden tot een heldere conclusie, maar allen znn het en»èi ean dat Nederland een natie is, waar naar geluisterd wordt en een man als mr. Hartogh, oud-ambassa deur bij de NAVO zegt zelfs dat wij de kleine landen een voor beeld zijn: „als wij de kop nemen en de rest blijft ons aan h- t u i. I hangen dan kunnen we ze mee trekken". De eigen constatering baart de liberale heer Hartogh vanzelfsprekend zorgen. Ton van Dijk gaat in op de kwestie- Den Boer. de hoofdredacteur van dat onder ongelukkig gesternte geboren blad "Nieuwsnet", die naar de BVD zou zijn gelopen om collega's te laten „screenen". In zeker opzicht is Van Dijks ver haal een stukje rehabilitatie van Den Boer. Het was wat onnozel, akkoord, maar de heleboel was buiten alle proporties opgebla zen. omdat de directie maar al te graag van de zachtmoedige, niet bijster bekwame Den Boer afwil de Frénk van der Linden - ook voor lezers van onze krant geen onbe kende - schetst een kritisch, maar ook wel sympathiek beeld van de minister van buitenlandse zaken Chris van der Klaauw, Hij heeft als jongetje al zoveel geleden: „een ouwe huisdokter zei dat ik iets op mijn hoofd moest hebben. Dus kreeg ik een pet. Ik was de enige jongen met zo'n grote pet. Die werd natuurlijk altijd afge rukt en afgegooid. Maar ik vocht Het blad brengt een onthutsende reportage over de oostelijke mynstreek in Limburg, waar meer dan dertig procent van IM t grote contingent werklozen jon ger dan 23 jaar is. De horeca heeft er niet te klagen; de zaken zitten vrijwel de hele dag vol. Criminali teit en verloedering grypen om zich heen Misschien zou de heer Gij sen zich over dergelijke din gen eens wat drukker kunnen maken. Ook een bisschop is Oscar Romero in het geteisterde El Salvador. Een moedige man, deze kandi daat voor de Nobelprijs (vrede). Hij vreest intussen dat de nieuwe junta die de oude dictatuur ver joeg nog met het einde van de lij densweg van het straatarme land betekent de staatsgreep is op het moment van het interview dne weken oud, maar van de 276 poli tieke gevangenen is er dan nog geen enkele vrijgekomen. Mcmc Hoofdredacteur Hoogendijk haalt van onder uit de zak: de Cham bcrlains znn WW Ottda I HO IM dan over de nee-zeggers tegen de kernwapens Men krijgt een beetje de indruk dat Hoogendyk voor de onvermijdelijke Chur- chillrol die daarop moet volgen wel een kandidaat weet- de Brugsma van Veronica. EM bevat een goed sfeerverhaal over de heilige stad Qom. Maar o, O, wat is het in de Nederlandse journalistiek altijd huilen met de beeldspraak en de vergelijkin gen. Een paar jaar geleden, was elke gemeenteraad Peyton-place Tegenwoordig is het ..^jatolla" wat de klok slaat Ds. Snoei van de bond tegen het vloeken heet de ajatolla van Nederland, omdat hij voor een theocratie is en blij moedig „rododendron" zegt als hij zich op zijn duim slaat En el ders in het blad wordt over de „antirevolutionaire ajatolla's" gesproken, alsof die op het punt stonden de Gulf-raffinaderij te naasten. Kalmaan, Ferry, er is al woordinfiatie genoeg. H. MULDER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11