Europese vliegers bereid tot staking Bij bedrijfssluiting eerst de ongeorganiseerden eruit Rotterdams bedrijfsleven weigert stakingsmiljoen Voor driemans-cockpit in Airbus ABYA is bereid tot een staking WOENSDAG 12 DECEMBER 1979 ROTTERDAM (ANP) - Het Rotter damse bedrijfsleven blijkt niet bereid gezamenlijk een één mil joen gulden op te brengen die de gemeente Rotterdam had voor geschoten om een einde te maken aan de sleepbootstaking in de Maasstad. Het bedrag van één miljoen gulden, dat in de oorspronkelijke opzet door het bedrijfsleven zou wor den bijeen gebracht, werd ge bruikt om de stakende slepers de uitkering van 1000 gulden te ge ven, die een einde maakte aan de langdurige staking. B en W van Rotterdam stellen de gemeenteraad nu voor om via aanpassing van de zeehaventa rieven die een miljoen gulden te rug te verdienen. Als de raad ak- Werkloosheid dit jaar met 4000 toegenomen DEN HAAG (ANP) - Op basis van de gegevens die tot nu toe over dit jaar bekend zijn heeft het minis terie van sociale zaken berekend dat dit jaar gemiddeld 210.000 personen als werkloos stonden geregistreerd. Dat is ruim 4.000 meer dan in 1978. Die stijging kan geheel worden toegeschreven aan de werkloos heidsontwikkeling van vrouwen. Het jaargemiddelde van werklo ze vrouwen is dit jaar 8.000 hoger dan vorig jaar. Bij de mannen komt de gemiddelde werkloos heid 4.000 lager uit dan vorig jaar. Per eind november van dit jaar was het werkloosheidspercentage van de afhankelijke beroepsbe volking in totaal 5 procent (man nen 4,1 procent en vrouwen 8,1 procent). Deze cijfers zijn voor seizoensinvloeden gecorrigeerd. De regering is er tot nu toe altijd van uit gegaan, dat de werkloos heid mede door het bezuini gingsplan Bestek '81, in 1981 zal zijn teruggebracht tot 150 dui zend in 1981. Eind november was er een vraag naar personeel van 73.500. Dit aantal komt overeen met 1,8 pro cent van de beroepsbevolking. Staatslening DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van financiën deelt mee, dat het bedrag van de 9.25 procent staatslening 1979 per 1985-1989, tweede uitgifte, waarop de in schrijving gisteren openstond, is vastgesteld op 190 miljoen. De koers van de uitgifte van de le ning is bepaald op honderd pro cent. De inschrijvingen op deze lening die zijn gedaan tegen een hogere koers dan honderd pro cent worden ten volle toegewe- WEERRAPPORTEN van hedenmorgen 7 uur 1 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Mallorca München Oslo licht bew geheel bew 4 19 licht bew zwaar bew. 10 3 14 half bew. 8 0 3 zwaar bew. 11 6 10 motregen 10 3 16 onbew. 6 1 11 onbew. 21 10 0 licht bew. 8-1 12 onbew. 15 6 0.3 geheel bew. 9 5 14 regen 11 3 5 regenbui 13 4 14 onbew. -9 -16 0.2 regen 8 3 7 geheel bew. 6 1 7 licht bew. -5 zwaar bew. 17 15 0.4 half bew. 7 5 5 onbew. 8 2 3 onbew. 16 5 0 onbew. 22 15 0 half bew. 20 13 0 régen 14 4 7 onbew. 20 13 0 onbew. -4 -14 0 onbew. 11 4 3 onbew. 17 14 0 half bew. 14 9 28 koord gaat zullen de zeehaventa rieven ter dekking van het sta kingsmiljoen volgend jaar met viertiende procent extra worden verhoogd. Tijdens de debatten die destijds over de stakingsuitkering in de gemeenteraad werden gehouden besloot de raad dat Rotterdam de één miljoen gulden wel zou mo gen voorschieten, maar dat er geen sprake zou kunnen zijn van financiering van de stakingsuit kering. Rotterdam besloot de één miljoen gulden voor te schieten, nadat de voorzitter van de Kamer van Koophandel in Rotterdam, ir. B. Wilton had toegezegd het bedrag bij het Rotterdamse zakenleven bijeen te bedelen. Wilton sugge reerde min of meer dat dit bedrag best voor het eind van het jaar op tafel zou kunnen komen. Die halve toezegging dat het geld er zou komen baseerde Wilton des tijds onder meer op de overwe ging dat het bedrijfsleven er heel wat voor over zou hebben dat de langdurige sleepbootstaking zou kunnen worden beëindigd. De Rotterdamse burgemeester Van der Louw zei gisteravond dat het bedrijfsleven de voorzitter van de Kamer van Koophandel "in zijn hernd heeft laten staan" (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - "Men moet niet gek staan te kijken, als over een jaar of vier, wanneer ergens in het land een bedrijf wordt ge sloten, de Voedingsbond FNV zegt eerst de ongeorga niseerden er uit". Dit zei de voorzitter van de Voedings bond, Cees Schelling, gister avond op een bijeenkomst in Leiden ter gelegenheid van het 85-jarig bestaan van de Leidse afdeling van de bond. De Voedingsbond wil als eerste FN V-bond daadwerkelijk wat gaan doen aan de ongeor ganiseerden. Bij de komende cao-onderhandelingen wil de bond bereiken dat er voor de vakbondsleden wat meer uit het vuur wordt gesleept dan voor de niet-leden. Het zit de bond dwars dat de mensen die geen lid zijn en dus ook geen contributie betalen, wel mee-profiteren van alle resul taten die door het toedoen van de bond worden bereikt, zoals het afsluiten van een be tere cao. Cees Schelling zei gisteravond r do medewerking van werkgevers en parle mentsleden blijft ontbreken, de Voedingsbond over een paar jaar wel eens discrimina tie zou kunnen worden ver weten. "De Voedingsbond is voor ongeorganiseerden al tijd een tolerante organisatie geweest. Men heeft de tijd nog. maar niet tot in de eeu wigheid", aldus Schelling. De Voedingsbond-voorzitter had gisteren ook kritiek op de Industriebond FNV. In "Zin", het blad van de Indus triebond, van deze week wordt de schuld van het mis lukken van de onderhande lingen over een centraal ak koord gedeeltelijk in de schoenen geschoven van en kele andere FNV-bonden bij wie "het geld voorop stond" Schelling hierover. "Het ar beidsvoorwaardenbeleid is vastgesteld door de leden. Het is niet aan ons daar een streep door te zetten zonder dat eerst terug te koppelen naar de leden. Ik zet wel eens vraagtekens bij bonden die r het recht en de moge lijkheid hebben om te zeggen we gaan het anders doen Schelling waarschuwde er ver der nog voor dat men niet moet veronderstellen dat ar- beidstijdverkortende maat regelen zoals, korter werken per week, vervroegde pen sionering en langere vakan tie. het probleem van de werkloosheid fundamenteel zullen oplossen. "Er zitten veel meer facetten aan vast", aldus Schelling die daarbij onder meer wees op de op komst van de ontwikke lingslanden. "We moeten niet proberen de werkgelegen heid te behouden en daarbij vergeten dat we enkele tien tallen jaren geleden al als vakbeweging hebben geij verd om ook anderen aan hun trekken te laten komen", zo zei de Voedingsbond-voorzit- ter. De voorzitter van de jubileren de Leidse afdeling, P. Ou- werkerk, wees er op dat de bond ook op plaatselijk ni veau heel wat werk verzet. "In 1978 haalden we 50 duizend gulden binnen aan achter stallig loon en vakantiegeld, terwijl er 18 gevallen werden geconstateerd van onrecht matig ontslag. Voor 1979 zijn deze cijfers waarschijnlijk hoger", aldus de Leidse afde lingsvoorzitter. FRANKFURT (GPD) - Het stakingsdreigement van de vliegers is een Europese zaak geworden. Indien lucht vaartbedrijven zoals KLM en Martinair vasthouden aan een Airbus A-310 met een tweemans-cockpit, gaat de luchtvaart over een maand of twee plat. Protest - vergadering De ongeruste verkeers vliegers hebben in Frank furt het Europilote 3- man cockpit'' comité op gericht. In het midden zit de organisator van de protestvergaderingde Nederlander Frits Brou- Aldus bleek gisteren in Frankfurt, waar 700 vliegers en boordwerk tuigkundigen uit 15 Europese landen en de VS demonstratief bijeen waren gekomen. -Het staat op dit moment nog niet precies vast wanneer het tot har de acties zal komen, maar vol gens de organisator van de pro testvergadering, KLM-gezag- voerder Frits Brouwer, zou dat best al in januari of februari kun nen zijn. „Veel later kan het niet worden, want uiterlijk over een half jaar moet Airbus Industrie de cockpit-apparatuur bestellen. Voor het zover is, moet de KLM- directie weten wat ze wil: een tweemans- of een driemans cockpit in de A-310" Vooralsnog ligt die beslissing zo vast op een tweemans-cockpit, dat de Vereniging van Neder landse Verkeersvliegers er bij de KLM-directie niet meer over hoeft te komen praten. „We wachten dan ook maar af', aldus V en D in zee met Deltakabel AMSTERDAM (ANP) - Het groot winkelbedrijf Vroom en Drees- man en de exploitant van cen trale antenne-inrichtingen Del takabel uit Leidschendam gaan samen telecommunicatiesyste men exploiteren. Daarvoor heb ben ze een nieuwe firma, Delta kabel Teledistributie, opge richt. Het gaat in eerste instantie om de exploitatie van kabeltelevisie. Het eerste project is de exploita tie van het kabelnet in Sluis. Weijers sluit niet uit dat de nieuwe firma zich in de toe komst ook gaat bezighouden met viewdata. Dat is de koppe ling van een tv-toestel een aan telefoonlijn, waardoor cummu- nicatie plaats kan vinden met een informatiecomputer. VNV-voorzitter Henk Bilder- beek, „of de KLM-directie nu contact met ons zal zoeken. Met de duidelijke uitspraken die hier in Frankfurt zijn gedaan, staan we niet meer alleen en bo vendien heeft 82,7 procent van de Nederlandse vliegers het VNV- bestuur gemachtigd acties te proclameren" Dat kan a 3-u of i 24-u werkonderbreking, tot king die duurt tot het conflict opgelost. De vliegers vinden een tweemans cockpit in de A-310, die in de ja ren tachtig op de middellange routes binnen Europa, naar Noord-Afrika en het Midden- Oosten moet gaan vliegen als op volger van de DC-8 en DC-9, ab soluut niet veilig genoeg. .,De cockpit kan nog zo goed wor den ontworpen, Airbus kan niet de verkeersdrukte die dan zal be staan, naar zijn hand zetten. Om in het milieu van de komende twintig jaar veilig te kunnen vlie gen. heb je in de cockpit drie man nodig", zo betoogden verschei dene vertegenwoordigers van vliegers- en boordwerktuigkun digenverenigingen uit Euro pa. Om hen tot die uitspraken en die steun te krijgen, heeft de VNV de protestbijeenkomst in Frankfurt belegd. De belangrijkste doel stelling was voor de VNV echter de Westduitsers en de Fransen mee te krijgen, een opzet waarin de VNV ten volle is geslaagd. De Lufthansa heeft 25 Airbussen be steld en Air France 14. Daarnaast hebben vliegers en boordwerk tuigkundigen uit België, Dene marken, Noorwegen, Zweden, Groot-Brittannië, Ierland, Zwit serland, Spanje, Portugal, Italië en Griekenland zich in kortere of langere bewoordingen uitge sproken tegen de tweemans cockpit. MÜNCHEN (ANP) - Duitse eco nomische deskundigen hebben gewaarschuwd, dat de vooruit zichten voor de Nederlandse ex port naar West-Duitsland (de belangrijkste handelspartner va.i Nederland) maar ook naar de rest van de Industriële wereld in het komende jaar lang nietzo gunstig zijn als de ontwikkeling in het lo pende jaar is. Dit jaar is de Nederlandse uitvoer in hoeveelheid met ongeveer ne gen procent toegenomen. Deze krachtige groei steunde voor een belangrijk deel op een sterk ge stegen uitvoer naar West-Duits- Uitvoer naar W.-Duitsland zal stagneren land. In 1980 echter is een veel minder grote uitvoer naai de Bondsrepubliek te verwachten. De grote economische onderzoe kinstituten in West-Duitsland verwachten alle, dat na de krach tige economische opleving die West-Duitsland in 1979 heeft doorgemaakt een jaar van veel minder sterke economische groei en daardoor ook van veel minder krachtige invoergroei in aantocht is. Dit zal een sterke negatieve in vloed hebben op de Nederlandse export naar West-Duitsland, waar ongeveer een derde van on ze export heen gaaf Deze verwachting is gisteren door een van de grootste Duitse eco nomische onderzoekinstituten, het Instituut voor Economisch Onderzoek IFO te Munchen uit gesproken tegenover Nederland se journalisten en ondernemers. APELDOORN (ANP) - Als het ka binet de onregelmatigheidstoe slag voor ambtenaren verlaagt gaan betrokken diensten plat. Het zal dan gaan om acties van langere duur. Dit heeft de verbondsraad (het parlement) van de ABVA giste ren in Apeldoorn uitgesproken. De ABVA-verbondsraad noemt een legere toelege voor onregel matige dienst onaanvaardbaar. Volgens de ambtenarenbond hebben berekeningen aan de hand van gegevens in het post- district Den Haag uitgewezen dat de verlaging van de toeslag PTT ers tussen de 300 en 1350 gulden per jaar kosten. Minister Wiegel heeft gisteren een telegram van de Verbondsraad gehad, waarin het 'onaanvaard baar' van de ABVA ten aanzien van eventule verlagingen wordt benadrukt. In alle afdelingen van ABVA en KABO worden ledenvergaderin gen gehouden, waar de moge lijkheden van acties worden on derzocht en uitgewerkt. ARBEIDSPLAATSEN - De pro vincie Groningen heeft van de regering 525 arbeidsplaatsen extra toegewezen gekregen. In het kader van de spreiding rijksdiensten is aan Groningen de vestiging van de rijksarchief selectie dienst toegezegd. De arbeidsplaatsen aan de rijksu niversiteit van Groningen tot 1985 mogen worden verdubbeld. Dit betekent 250 arbeidsplaat- VEILING LfelDEN 12-12-1979 Aardappelen 15-30. Andijvie 1 19-1 63. Kroten 20-24, Boerenkool 20-40, Rode kool 23, prei 50-99, Spruiten A 75-77, Spruiten B 77-79, Spruiten C 62, Sprui ten D 1 02-1 04. Uien 18-40. Winterpeen 41. Witlof 2.15-2 20. Bloemkool 8 st 2.25. Bloemkool 10 st 1.55, Knolselderij 30-46, Sla 22-30, Selderie 49-55 N moet onderzoeken of er een mi nister of een staatssecretaris voor informatieverwerking en infor matieverzorging moet komen. De Tweede Kamer heefl zich giste ren eenstemmig geschaard ach ter een verzoek daartoe van het CDA. Dat gebeurde bij de stem mingen over het wetenschaps budget voor het komende jaar. Rijn mond raad optimistisch over de AVR ROTTERDAM (ANP) - Het dage lijks bestuur van Rijnmond ver wacht dat het in zware financiële moeilijkheden verkerende afval verwerkingsbedrijf Rijnmond, AVR, ook na een eventueel fail lissement als afvalverwerkings bedrijf door de overheid zal wor den voortgezet. Het nu onvermij delijk gebleken uitstel van beta ling hoeft volgens het dagelijks bestuur de continuïteit van de produktie van het bedryf niet te schaden. De bestuurders van Rijnmond schrijven dit in een notitie, die gisteravond uren lang onderwerp is geweest van soms heftige dis cussies tijdens een bijzondere zit ting van de Rijnmondraad over het AVR-debaclc. In diezelfde notitie schrijft het da gelijks bestuur dat het aanvragen van uitstel van betaling onont koombaar was omdat de rijks overheid niet van plan bleek bui ten het overbruggingskrediet van honderd miljoen gulden ook de toekor stige de chemische afdeling van do AVR tc financieren en omdat de bui tengewesten Utrecht en Midden- Holland (wurandtr Alphen en omliggende gem«vnten) nu t be reid bleken om volledig kosten dekkende tarieven tc gaan beta len. WOENSDAG 12 DECEMBER 1979 20,80 45,70 101,30 73,20 70,00 221,00 221,00 205,00b 205,00b 169,00 169,00 46,00 92,50 91.00 135,00 133.50 1870,00 1790.00 88.50c 90,00 78,40 78.00 384,50 380,00 74,00 72.00 501.00b 118,00 64,50 167,00 185,50 182,00 290,00 286,00 50,50 280.50 330,00 S40t 135,00 157,00 174.00 489.00 73»!00 GOUD EN ZILVER AMSTERDAM - Een toewijzing van i lechts i" 190 miljoen op 9£fl pet-staatslening zag de beurs als een duidelijk echeque. De aan wijzingen duidden er dinsdag reeds op dat het met de inschrij vingen niet naar wens verliep. De nieuwe lenmg had de markt dui delijk tegen en vandaag werd de zwakke stemming voor de obli- gaties voortgezet. De 9.25 pot- staatslening kwam daarbij op f99,70 le liggen, wat een disagio van 30 cent betekende. De aandelenmarkt bleef volharden in een apathische stemming. Een onveranderd Wall Street, een dalende dollar, de aanhoudende spanning in Iran en de binnen landse politieke verwikkelingen drukten hun stempel op de markt De verliezen bleven ech ter overwegend binnen de per ken De internationale fondsen gaven maar heel weinig verschil met gisteren tc zien.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 31