HET BOEK VAN DE MAAND: Middelen na de 'borrel': geen effect André Plu: mensen tijc ens carnaval "bevrijc en van tal }oes" Voor kankerbestrijding f 22 miljoen TOTEN MET5 JANUARI f29,50 WOENSDAG 2 DECEMBER 1979 door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur. ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiekkunt u tot klok slag tien aan mij kwijt. tel. 071-144941. toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. IJzig kalm maar apetrots was Ter Aarder André Plu toen hij afge lopen zaterdagavond in het Westduitse Aken temidden van duizenden vooraanstaande car navalsprinsen en raadsheren stipt om elf minuten over elf op het podium werd geroepen en prompt werd geïnstalleerd als de nieuwe Europa-prins. Glunderend stond hij daar. Genoot met volle teugen van het luidkeels tot hem gerichte 'alaaf-geroep'. En besefte ook een beetje dat hij op datzelfde moment geschiedenis schreef. Prins André I, de allereer ste Nederlander van boven de Moerdijk, die de eer is toebedacht gedurende een vol jaar de scepter te zwaaien over vele honderden carnavalsverenigingen in Neder land, België, Luxemburg en West- Duitsland, verenigd in de Gemeen schappelijke Europese Karnevel (GEK). Hetgeen inhoudt dat het onbetwiste visi tekaartje van de Alphense carnavals vereniging 'De Cascarvieten' vanaf he den vrijwel elk weekeinde op 'staats bezoek' zal zijn om met zijn parmantige verschijning een officiële draai te ge ven aan menig carnavalsfeest in de Be nelux en West-Duitsland. Erebaantje Voor Plu is dus een representatieve taak weggelegd. „Maar als Europa-prins zul je toch ook een goeie kwinkslag moeten kunnen verkopen", meent de in Ter Aar wonende, uit Leiden afkomstige Plu, die inmiddels een stuk nuchterder te gen zijn erebaantje aan kijkt. Een ere baantje is het. Je moet er zelfs éen behoorlijke smak geld tegenaan smijten en een hoop vrije tijd voor opofferen. Ofschoon Plu, in Geen Ton maar Rob Vergissinkje gemaakt in mijn rubriek van gisteren. De pianospelende kapper die daarin figureerde heet geen Ton Hoger- vorst. Hij heet gewoon Rob Hoeervorst. het dagelijks leven directeur van een BV, dat nogal vindt meevallen. „Mis schien enkele kilometertjes. En een nieuwe witte smoking. Maar daar blijft het bij." Maar die kilometertjes zullen straks toch aanzienlijk aantikken? „Je moet het ook zien als een liefhebberij", stribbelt Plu fijntjes tegen. ,,En elke hobby kost geld. Ik zal er in elk geval een enorme voldoening in vinden. Het moet je ook een beetje op het lijf geschreven zijn." Niet drinken Eerste vereiste voor een Euro-prins is vol gens Plu niet te drinken en evenmin zwaar te tafelen. Je kunt immers in een ommezien al in de knel zitten en dat zou heel penibel kunnen zijn voor de per soon, die het voorbeeld moet geven. Maar het ergste wat een Europa-prins, naar Plu's overtuiging, kan overkomen, is dat hij wordt afgezet. In de praktijk is die kans echter vrijwel uitgesloten. ,,Of hij zou het zö vreselijk bont moeten ma ken", zegt Plu. .Maar een volwaardig prins doet dat niet. Hij nipt slechts van de talloze glaasjes bier die hij aangeboden krijgt. Je zegt 'proost', doet alsof je een flinke slok neemt, zet het glas vervolgens stiekem op een tafeltje en loopt achteloos verder. Naar het volgende glas datje in de han den wordt geduwd. Je kunt het biertje ook aan je adjudant geven. Dan verdon keremaant hij het wel." Gladde jongens Volgens Plu is het nog nimmer voorgeko men dat een Euro-prins uit zijn functie is ontheven. Die kans is trouwens nihil omdat degenen die (in het diepste ge heim) voor het Europa-prinsschap kan didaat worden gesteld, zorgvuldig „door de molen gaan", zoals Plu dat uitdrukt. ,Men weet drommels goed wie men be noemt. Heus niet iemand die vier keer per week laveloos thuiskomt. Ze weten precies wie en wat je bent en hoe je je gedraagt. Reken maar dat het gladde jongens zijn, die dat uitzoeken." Toch is hij er niet rouwig om dat die ge wiekste heren ook zijn doopceel hebben gelicht. Nu is immers erkend dat het carnaval benoorden de grote rivieren de kinderschoenen ruimschoots is ont groeid. En komt de Ter Aarder de eer toe door middel van zijn bezoeken „de car navalsgedachte te verruimen, te verhel deren." Wijverij „Het is mijn taak de mensen gedurende de carnavalsdagen te bevrijden van de ta boes en zorgen van alledag. De mensen op het hart drukken eens lekker Zichzelf te zijn en het masker af te zetten dat men het hele jaar al op heeft." „Dat sommigen dat in verband brengen met heidendom of platvloersheid, tja dat is alleen maar jammer. Ik geloof dat wij verij en zuippartijen heus wel zullen voorkomen maar om dan meteen het hele carnaval als zodanig te bestempe len, nee dat is niet eerlijk." Zoals het een volwaardig prins betaamt, neemt Plu het voor het carnaval op. Hij zegt er ook voor getekend te hebben. Hij heeft schriftelijk beloofd zich als een volwaardig prins te zullen gedragen en de GEK geen schade te berokkenen. Momentopnamen Een daad die je toch niet zomaar verricht. Niettemin zegt Plu zich niet blind te sta ren op het Europa-prinsschap. Hij is zich er terdege van bewust dat de jolige medaille ook een keerzijde heeft. „Datje vrijwel elk weekeinde van huis bent is uiteraard niet altijd even leuk. En voort durend handjes schudden, mensen die aan je zitten te plukken en te trekken, is ook niet alles." „Daarom", relativeert Plu, „moet je mijn bezoeken ook louter zien als moment opnamen. Wanneer de beentjes op de 'dansvloer komen, ben ik al weer onder weg naar de volgende vereniging. Elke keer aan de hos is in de regel niet te doen gebruikelijk. Daarom nokje als het even kan rustig af." Het was ook zo'n volslagen verrassing. Vooral ook omdat ik door mijn vereni ging niet kandidaat was gesteld." Er was volgens Plu die avond zelfs een moment van ontroering. En wel toen keizer Frans van de Pietermannen uit Leuven, een man van bijzonder weinig woorden, voor één keer van z'n gewoon te afstapte en een onophoudelijke reeks van loftuitingen over Plu uitstortte. Iets dat hem altijd zal bijblijven. Evenals trouwens het moment waarop Plu zich realiseerde dat zijn familie plotsklaps drie regerende prinsen telt. Eerder was zijn zoon als jeugdprins van de Cascarvieten gekozen en zijn zwager tot prins van de Maarssense Vechtkik- kers geridderd. Genoeg reden dus om trots te zijn. Temeer omdat het Euro-prinsschap voor het le ven is. Als het jaar om is, moet je be schikbaar blijven in geval van nood. Wanneer de nieuwe prins bijvoorbeeld een avond is volgeboekt, is het te doen gebruikelijk dat een oude Euro-prins ac te de presence geeft. De door de GEK verstrekte mijter, de veren van de ko ningsfazant en de ketting blijven dan ook je eigendom. Conditioneel is het volgens Plu allemaal best te volbrengen. „Zo vermoeiend is het niet. En in het geval dat wel zo zou zijn, was er nog niks aan de hand want een een Euro-prins wordt op handen gedragen", gniffelt hij. Saillant détail is overigens dat Plu zich in tegenstelling tot menige Euro-prins, die hem voorging, niet zal laten vergezellen van een prinsés. Hij verkoos twee adju danten boven een lieflijke page. „Een prinses is niet nodig, vind ik." Politiehond En vervolgt „Je bent gebonden. En weet je wat het is? Zo'n prinses heeft meestal een knap gezichtje en staat dus in het middelpunt van de belangstelling. En om nou een beetje als politiehond te gaan fungeren, daar pas ik toch wel voor. Buiten dat. Een adjudant kun je nog eens aan het stuur zetten, een beetje laat is geworden!' André Plu zwaait dit jaar de scepter voor honderden verenigingenJe moet het zien als een liefhebberij ADVERTENTIE VOORBURG (ANP) - Preparaten die worden verkocht als "ontnuchteringsmiddelen" voor automobilisten die ge dronken hebben, werken niet. Dat is de conclusie die de stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersveilig heid (SWOV) heeft getrokken uit een onderzoek naar de middeltjes die op de markt worden gebracht. Ook koffie, thee en cola zijn niet werkzaam, aldus de SWOV. De caffeine daarin versterkt zelfs sommige nadelige effekten van alcohol. De weinige middeltjes die nog eni ge ontnuchterende werking heb ben, zijn net zo effektief als het nuttigen vlak voor of tijdens het Mishandeling NUMANSDORP (ANP) - Een 74- jarige man uit Numansdorp is maandagavond bij een overval in zijn woning zo ernstig mishan deld dat hij de hele nacht buiten bewustzijn bleef en eerst gister ochtend de politie kon waar schuwen. Volgens de politie kwamen de overvallers op "brutale wijze" de woning van de bejaarde binnen. Met hun vuisten mishandelden ze de man tot deze het bewustzijn verloor. Daarna onderzochten zij de woning en gingen er met een volgens de politie "zeer geringe buit' vandoor. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. drinken van een stevige maaltijd met veel vetten en eiwitten. Het onderzoek van de SWOV werd verricht door farmaceuten van de rijksuniversiteit in Utrecht. Het onderzoek was ruim opgezet. Alle middelen werden betrokken die voor, tijdens of na het drinken zouden kunnen worden gebruikt. Grof gezegd vielen de middelen uiteen in drie groepen: stoffen die de snelheid afremmen waarmee de maag zich leegt in de darmen, waardoor de opname van alcohol in het bloed wordt vertraagd; stoffen die de remmende wer king tegengaan die alcohol op het centraal zenuwstelsel heeft en stoffen die de afbraak van alcohol in het lichaam bevorderen. De middelen van de eerste soort, althans die op suikerbasis, ble ken nog het best te voldoen. Maar niet beter dan "het leggen van een bodempje" door middel van een stevig maal. Het nuttigen van grote hoeveelheden melk of yog hurt heeft eenzelfde werking. Mag men van deze middelen al niet veel verwachten, de andere werken helemaal niet, aldus de SWOV. Soms vertonen ze zelfs vervelende bij-effekten. AMSTERDAM (GPD) - Het Ko ningin Wilhelmina For.ds voor de kankerbestrijding (KWF) gaf in 1978 bijna f22 miljoen uit voor dit doel, zo blijkt uit jaarverslag. Er werd m dat jaai bijna I 24 mihoen ingezameld, ruim J 3,5 miljoen meer dan in 1977. De groei van het ledental bij het KWF was zeer bescheiden. In 1977 kwamen er bijna 100.000 le den bi), in 1978 slechts 8500. waardoor juist de 600.000 niet kon worden gehaald. Er wordt gewerkt aan plannen om de le denwerving te versterken. Dat de totale opbrengst 111 1978 ho- danken aan het feit dat steeds meer mensen de kankerbestrij ding in hun testament gedenken. In de 30 jaar van zijn bestaan heeft het KWF tot dusver ruim f 193 miljoen ter beschikking ge kregen nu bijdragen, contribu ties en dergelijke. Aan subsidies voor wetenschappe lijk onderzoek in universitaire en regionale kanken entra i n 1178 bijna f22 miljoen uitgekeerd. De grootste bijdrage ging naar het Nederlands Kanker Instituut, Amsterdam, dat ruim f 4 miljoen 1 Amsterdar ngen. Leiden. Nijrne ?cht ging totaal runr Jongen (lö) beleent roof moord AMSTERDAM (ANP)- De 15-jarige P. de S. uit Amsterdam heeft gisteren hekend de roofmoord op de 81-jarige mevrouw Jor- ritsma gepleegd te hehhen. Dit heeft de politie bekend ge maakt. I'. werd in \erband met de/e roofmoord maandag door de politie gearresteerd samen met zijn 14-jarig broertje J„ hei den buren van het slachtoffer. Dc laatste blijkt echter niets met de zaak te maken te hebben. De roofmoord op de vrouw gebeurde vrijdagavond. Zij werd v astgebonden op een stoel waaronder spiritus was gegoten, dat vervolgens in brand w erd gestoken Het sectierapport w ces uit. dat d»* vrouw nog leefde toen de vloeistof werd aangestoken. Aan de hand van tips en ren buurtonderzoek arresteerde de politie maandag de twee broers. Volgens de politie zijn geld en sieraden het motief geweest van de daad van P. Het record over deze afstand dateert uit 1880 en staat op 63 dagen Het jacht meet 12,55 meter bij een breedte van 3JJ2 meter Het zeiloppervlak aan de wind is 99,50 meter. Schol, schar of tong a la mei fut. 1 ei 1 lepel melk l ie. 2 citroenen peters Wal citroensap liingchai Doe meer met vis, on VOLLENHOVE - Zeezeiler Dirk Nauta heeft gisteren in Vollen- hove zijn nieuwe schip gepresenteerd waarmee hij op 12 maart volgend jaar in Jakarta zal starten voor de zogenaamde "krui- denrace"een tocht over 12.000 zeemijlen naar Rotterdam Met „Ik probeer mijn pen" is getracht de geschiedenis van onze letterkunde te schetsen van het eerste begin tot het jaar waarin dit boek verschijnt. Was Jacob Cats een rijmelaar en een kwezel, wiens populariteit „een nationale ramp" is geweest? Den Doolaard moest de kost verdienen als rozenenter, dorsor, druivenplukker, dokwerker en straatfotograaf. Waarschuw ing van Jac. van Hattum: „Moeder ga voor je kindje staan, daar komt Van het Reve aan". Mensen fluisterden „elkander in hoo- gen ernst" toe: „Weet je het? Eline Vere is dood". Zó levend was deze roman figuur van Couperus geworden. „Ik probeer mijn pen" is een uniek dc rcument over de Nederlandse letter kunde. Prachtig geïllustreerd met foto's en originele handschriften. Een 272 pagina's dik boek waarin uitzonderlijk veel te lezen en le kijken valt. i f 20.- duurder. (I

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23